Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Εμενα μαλλον απο οτι καταλαβα θα μου δωσουν ουτρο απο στομα και κολπικη προγεστερονη σε κρεμα vasclor. Δε ξερω ποια μεθοδος εχει καλυτερη απορροφηση να πω την αληθεια....Ξερω οτι αλλοι δινουν ενεση prolutex. Ας φτασουμε βεβαια ως εκεινη τη στιγμη..  

Έχω πάρει και prolutex ένεση με utrogestan μαζί! Και prolutex με Vasclor κολπικά!  Και σκέτα utrogestan!! Είναι θέμα γιατρού κάθε φορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Εμένα πάντως με ρώτησαν θέλεις κολπική αλοιφή ή ένεση; Λέω που να ξέρω ότι είναι καλύτερο. Μου έδωσαν vasclor κ νόμιζα θα την έβαζα απλά στον κόλπο. Όταν είδα το σωληνάριο κ τις συσκευασίες λέω αυτό ήταν το πιο εύκολο; Όταν είμαι στη δουλειά πως θα τη βάζω; Ρώτησα τον γιατρό εδώ που με παρακολουθεί κ μου είπε πως με την vasclor θα βλέπω αίμα, κομμάτια καφέ και ερεθίζεται ο κόλπος συνήθως. Μου είπε να πάρω την prolutex για καλύτερα αποτελέσματα. Όταν τον ρώτησα για utro είπε δε χρειάζεται, μας καλύπτει η prolutex.

Ωχ ναι δε το σκεφτηκα οτι η vasclor θα ειναι με απλικατερ λογικα...λες να ειναι δυσκολη ή επιπονη στην εφαρμογη της? Θα ρωτησω με τροπο οταν ερθει η ωρα μηπως και μου δωσουν αλλο σχημα, αν και δε θα ηθελα τις ενεσεις για να πω την αληθεια, παρα μονο αν ειναι απαραιτητες. Καλη επιτυχια επισης να σου ευχηθω κοριτσι μου και συντομα με μια θετικη χοριακη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Έχω πάρει και prolutex ένεση με utrogestan μαζί! Και prolutex με Vasclor κολπικά!  Και σκέτα utrogestan!! Είναι θέμα γιατρού κάθε φορά! 

Με την κρεμα ειχες δυσκολια στην εφαρμογη ή τιποτα αλλα θεματα οπως κομματια καφε ή αιμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Bonbon είπε:

Με την κρεμα ειχες δυσκολια στην εφαρμογη ή τιποτα αλλα θεματα οπως κομματια καφε ή αιμα?

Όχι δεν είχα κανενα θέμα με την κολπική κρεμα ούτε με την vasclor ούτε με το utrogestan. Είναι λογικο κολπικά το επόμενο πρωί να βγαίνουν λίγα κομμάτια από την κρεμα αλλά έως εκεί. Η prolutex είναι ένεση και πονάει λίγο. Και το utrogestan από το στόμα φέρνει ζαλάδες. Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θέλω να σας ρωτήσω πριν την εμβρυομεταφορά σας είπανε να πάρετε και κορτιζόνη; Διάβασα ότι είναι βασικό για να μην δει σαν ξένο σώμα το έμβρυο η μήτρα και το αποβάλλει. Εμένα δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο. 

Καλημερα! Κι εγω επαιρνα κορτικοστεροειδες πριν, το prezolon συγκεκριμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bonbon είπε:

Ωχ ναι δε το σκεφτηκα οτι η vasclor θα ειναι με απλικατερ λογικα...λες να ειναι δυσκολη ή επιπονη στην εφαρμογη της? Θα ρωτησω με τροπο οταν ερθει η ωρα μηπως και μου δωσουν αλλο σχημα, αν και δε θα ηθελα τις ενεσεις για να πω την αληθεια, παρα μονο αν ειναι απαραιτητες. Καλη επιτυχια επισης να σου ευχηθω κοριτσι μου και συντομα με μια θετικη χοριακη!!

Βασικά διάβασα τις οδηγίες και λέω, άσε καλύτερα, θα κάνω ένεση που έχω ξανα κάνει και δεν μου φαίνεται πια τίποτα. 
Καλή επιτυχία και σ'εσένα εύχομαι με μια τεράστια χοριακή κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η TRigirl είπε:

Όχι δεν είχα κανενα θέμα με την κολπική κρεμα ούτε με την vasclor ούτε με το utrogestan. Είναι λογικο κολπικά το επόμενο πρωί να βγαίνουν λίγα κομμάτια από την κρεμα αλλά έως εκεί. Η prolutex είναι ένεση και πονάει λίγο. Και το utrogestan από το στόμα φέρνει ζαλάδες. Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά! 

Καταλαβα! Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση κοριτσι μου! Να εισαι καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JNtina είπε:

Καλημερα! Κι εγω επαιρνα κορτικοστεροειδες πριν, το prezolon συγκεκριμένα. 

Καλησπέρα και σέσένα κορίτσι. Δε ξέρω μπερδεύτηκα, άλλοι γιατροί δίνουν άλλοι όχι. Πόσες ετ έκανες; Σου έδωσαν απο την πρώτη ετ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα και σέσένα κορίτσι. Δε ξέρω μπερδεύτηκα, άλλοι γιατροί δίνουν άλλοι όχι. Πόσες ετ έκανες; Σου έδωσαν απο την πρώτη ετ;

Μια εκανα! Ναι απο την πρώτη μου το έδωσαν... πετύχαμε εγκυμοσύνη και τα συνέχιζα ολα κανονικα, αλλα δυστυχως εξελίχθηκε σε παλινδρομη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμπειρικά απο κοπέλες που γνωρίζουν, μπορούν να μου πουν ποτε μπορει κανεις να ξεκινήσει προσπάθεια για εξωσωματική μετα απο μια αποτυχία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Εμπειρικά απο κοπέλες που γνωρίζουν, μπορούν να μου πουν ποτε μπορει κανεις να ξεκινήσει προσπάθεια για εξωσωματική μετα απο μια αποτυχία; 

Εννοείς να ξανακάνεις διέγερση ή απλά να μεταφέρεις από κατάψυξη; Στην πρώτη περίπτωση μετά από 3 μήνες. Στην δεύτερη κ τον επόμενο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εννοείς να ξανακάνεις διέγερση ή απλά να μεταφέρεις από κατάψυξη; Στην πρώτη περίπτωση μετά από 3 μήνες. Στην δεύτερη κ τον επόμενο μήνα.

Εχω δυο κατεψυγμένα απλα δεν εχω μιλησει με το γιατρο αν πήγαν ολα καλα! Ελπιζω πως ναι! Ας παει και κατι καλα... 

Ευχαριστω για την απάντηση σου! 
Εσυ πως πας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Καλημερα! Εγω εκανα ετ σε κατεψυγμενα. Ενδομητριο δεν μετρησε μαλλον εκεινη την ημερα, μονο απο πανω ειχα τον υπερηχο. Μου ειχε μετρησει ομως πριν 5 μερες κ ηταν 9,6 κ απο εξετασεις μου εκαναν μονο προγεστερονη κ βιτ D. Κ εγω στο φορουμ ειχα διαβασει τις τιμες που μου λες γι αυτο κ ανησυχησα...μπορει να επηρεασει την εμφυτευση η χαμηλη προγεστ; Λογικα την ειδαν την τιμη μου, δεν θα μου ελεγαν να αυξησω την αγωγη;; Θα τους παρω αυριο τηλ να ρωτησω...

Σε ελέγξανε οποτε ολα οκ !! :-) Και Μπραβο που σου κανανε κ ντε!  ποσο D ειχες ; Απο περιεργεια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σου κορίτσι.

Στην αρχή νόμιζα είβσι θέμα ηλικίας είμαι 33, αλλά μετά μου έστειλαν κορίτσια και μικρίτερα ίτι παίρνουν κορτιζόνη. Θα τους ρωτήσω αύριο.

 

Κ εγώ πηρα κορίτσι κ πριν κ μετά την ετ σχεδόν όλο το πρωτο τρίμηνο!! Καλη επιτυχία!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bonbon είπε:

Καλημέρα! Οταν λες utro απο στομα και κολπικα τι εννοεις? Συγγνωμη αλλα δε τα ξερω τα κολπικα...ειναι ειδικα υποθετα utrogestan ή μιλαμε για το ιδιο χαπι??

Το ιδιο ειναι.το utrogestan 200 mg. το βαζεις κ κολπο κ απο στομα το παιρνεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Αυτό διάβασα κι εγώ για την κορτιζόνη σε κάποια άρθα στο ίντερνετ, σελίδες γυναικολόγων κλπ. Ότι ναι μεν βοηθάει να μην απορρίψει η μήτρα ως ξένο σώμα το έμβρυο, αλλά στη πορεία της εγκυμοσύνης είναι πιθανότερο να οδηγήσει σε αποβολή.  Μα δεν υπάρχει ένα σταθερό πρωτόκολλο. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του; Θα μας τρελάνουν τι ισχύει τελικά!
Συγκεκριμένα έψαξα και διάβασα αυτό.
"Βεβαίως σε περίπτωση θρομβοφιλίας η χορήγηση ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους ή και ασπιρίνης είναι απαραίτητη, όπως και σε περιπτώσεις ανοσολογικών ή αυτοάνοσων παθήσεων, η χορήγηση κορτιζόνης βοηθάει καθοριστικά. Σε περίπτωση όμως που δεν διαπιστώνεται τίποτα από τα ανωτέρω, γιατί κανείς να χορηγήσει επιπλέον φάρμακα, βοηθάνε πουθενά? Σε ύπαρξη θετικού αποτελέσματος αυξάνει ο κίνδυνος πρώιμης αποβολής στο 1ο τρίμηνο ή και αδυναμίας εμφύτευσης του εμβρύου."
Το παραπάνω είναι απάντηση γυναικολόγου σε κοπέλα που έκανε ερώτηση σε σελίδα του.

Σωστά! Εμενα η αιματολογος μου ειπε να ΜΗΝ παρω κορτζινονη κ συμφωνησε κ ο γιατρος.αν δεν ειχα απευθυνθεί ομως σε αιματολογο ο γιατρος θα μου εδινε διοτι ετσι ειναι το πρωτοκολο του κεντρου να δινουν σε ολες τζαμπα χαπια τραγικό.ρωτηστε να μη παιρνετε χωρις λογο αν δεν εχετε αυτοανοσο ή κατι αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JNtina είπε:

Εμπειρικά απο κοπέλες που γνωρίζουν, μπορούν να μου πουν ποτε μπορει κανεις να ξεκινήσει προσπάθεια για εξωσωματική μετα απο μια αποτυχία; 

Εγώ εκανα καπακι εμβρυομεταφορα δηλ εκανα πρωτη το φεβρουαριο κ ειχα αρνητικη εκοψα χαπια ηρθε περιοδος κ μετα καπακι ξανα ετ( μαρτιο) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Εγώ εκανα καπακι εμβρυομεταφορα δηλ εκανα πρωτη το φεβρουαριο κ ειχα αρνητικη εκοψα χαπια ηρθε περιοδος κ μετα καπακι ξανα ετ( μαρτιο) 

Καταλαβα... με κατεψυγμένα εκανες; Μακαρι να μπορω κι εγω να κανω καπάκι κι αλλη τωρα που ειμαι ζεστη με το θεμα... μη με ρίξει ψυχολογικά μετα φοβαμαι... 
Πως πας τωρα; Σε τι φαση εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η JNtina είπε:

Καταλαβα... με κατεψυγμένα εκανες; Μακαρι να μπορω κι εγω να κανω καπάκι κι αλλη τωρα που ειμαι ζεστη με το θεμα... μη με ρίξει ψυχολογικά μετα φοβαμαι... 
Πως πας τωρα; Σε τι φαση εισαι; 

2 απο καταψυξη 3ης μερας  κ η 2η ετ ενα φρεσκο μοριδιο απο φυσικο κυκλο που ο γιατρος δε συμφωνουσε αλλα ο αντρας μου επεμενε..Ηταν κ οι 2 αποτυχημενες κ με φουλ χαπια σικλακουρ κορτιζονες τα παντα για αυτο μετα τηνν2η απευθυνθηκα φρικαρα και απευθυνθηκα σε αιματολογο. Οι αποτυχιες ναι μεν με εριξε αλλα πεισμωσα.μαζεψα εμβρυα με φυσικους καθε μηνα διοτι ενεσεις δεν ειχα ανταποκριση.βεβαια και να ειχα δε θα γινοταν να ξαναπαρω κ πετυχα με τη τριτη ετ διδυμα που μεταφεραμε 3 βλαστοκυστες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Εχω δυο κατεψυγμένα απλα δεν εχω μιλησει με το γιατρο αν πήγαν ολα καλα! Ελπιζω πως ναι! Ας παει και κατι καλα... 

Ευχαριστω για την απάντηση σου! 
Εσυ πως πας; 

Τι εννοείς αν πήγαν όλα καλά; Τριών ημερών ή βλαστοκύστες τα έβαλες κατάψυξη, Εγώ φτου κ από την αρχή... Αυτή την εβδομάδα κάνω προετοιμασία για να κάνω την Παρασκευή το era map να δούμε εάν θα βγάλει κάτι διαφορετικό από το σύνηθες που ενδεχομένως βοηθήσει στην επόμενη ετ. Όταν μαζέψω κάμποσα σκέφτομαι μήπως τα στείλω για προεμφυτευτικό... Είναι νωρίς ακόμη για τέτοιες σκέψεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Σε ελέγξανε οποτε ολα οκ !! :-) Και Μπραβο που σου κανανε κ ντε!  ποσο D ειχες ; Απο περιεργεια.. 

Αχ μακαρι!! Ειχα 34,8 ειναι μεσα στα ορια επαρκειας αλλα συνεχιζω κ παιρνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

2 απο καταψυξη 3ης μερας  κ η 2η ετ ενα φρεσκο μοριδιο απο φυσικο κυκλο που ο γιατρος δε συμφωνουσε αλλα ο αντρας μου επεμενε..Ηταν κ οι 2 αποτυχημενες κ με φουλ χαπια σικλακουρ κορτιζονες τα παντα για αυτο μετα τηνν2η απευθυνθηκα φρικαρα και απευθυνθηκα σε αιματολογο. Οι αποτυχιες ναι μεν με εριξε αλλα πεισμωσα.μαζεψα εμβρυα με φυσικους καθε μηνα διοτι ενεσεις δεν ειχα ανταποκριση.βεβαια και να ειχα δε θα γινοταν να ξαναπαρω κ πετυχα με τη τριτη ετ διδυμα που μεταφεραμε 3 βλαστοκυστες

Πω πω ταλαιπωρία κι εσυ... κι εγω φουλ φάρμακα κι ενέσεις! 
Χαιρομαι που ειχες καλη έκβαση!! Μακαρι να συνεχίσουν ολα καλα απο δω και στο εξής! Στις πόσες εβδομάδες εισαι τωρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Τι εννοείς αν πήγαν όλα καλά; Τριών ημερών ή βλαστοκύστες τα έβαλες κατάψυξη, Εγώ φτου κ από την αρχή... Αυτή την εβδομάδα κάνω προετοιμασία για να κάνω την Παρασκευή το era map να δούμε εάν θα βγάλει κάτι διαφορετικό από το σύνηθες που ενδεχομένως βοηθήσει στην επόμενη ετ. Όταν μαζέψω κάμποσα σκέφτομαι μήπως τα στείλω για προεμφυτευτικό... Είναι νωρίς ακόμη για τέτοιες σκέψεις. 

Τα εβαλα για κατάψυξη ως βλαστοκυστες 5 ημερών σαν τα προηγούμενα που ηδη μου εμφυτεύσαν... 

Καλη συνεχεια και σε σενα!! Σου ευχομαι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα! 
Που θα παει θα τα καταφέρουμε ρε κορίτσια ολες!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Αχ μακαρι!! Ειχα 34,8 ειναι μεσα στα ορια επαρκειας αλλα συνεχιζω κ παιρνω.

Ωραιαα! Ναι!!και εγω 37 σταθερα 6μηνες  και ας επαιρνα καθε μερα 2200.τωρα ξεκινησα 4000iu @JNtinaγεννησα πριν 30 μερες :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ωραιαα! Ναι!!και εγω 37 σταθερα 6μηνες  και ας επαιρνα καθε μερα 2200.τωρα ξεκινησα 4000iu @JNtinaγεννησα πριν 30 μερες :-)

Συγχαρητηρια!!!!! Να χαιρεσαι τα μωρακια σου!! Εγω παιρνω τα lecalcif ειναι 25000iu και το παιρνω μια φορα την εβδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...