Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 18 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Καλημερα!! Εμενα που εκανα πριν δυο μερες δεν μου εδωσε τπτ! Ειχα ρωτησει κιολας κ κου ειπαν οτι δεν χρειαζεται. Αυτο εχει να κανει βεβαια κ με τις εξετασεις σου, για να μην σου εδωσε μαλλον δεν το χρειαζεσαι..

Καλημέρα. Σε ποια πόλη είναι το κέντρο σου; Αν είναι Θεσσαλονίκη στείλ'το μου σε πμ. Μήπως το έχουν σαν πρωτόκολλο να μη δίνουν επειδή άλλα κορίτσια μου λένε ότι απο άλλα κέντρα παίρνουν χωρίς να υπάρχει θέμα με τις εξετάσεις και τις είπαν ότι είναι απαραίτητο. Οι εξετάσεις μου ήταν πολύ καλές όπως μου είπαν. 

Βασικά ούτε τη βιταμίνη d ρώτησαν που είχα έλλειψη στο 7. Την είχα πάει 30 πριν κάποιους μήνες και δεν μου έδωσαν καν να την κάνω τώρα που θα γίνει εμβρυομεταφορά. Εγώ τους ζήτησα κ μου λένε "σας είπε ο γιατρός να την παρακολουθείτε;" Λέω όχι, μόνη μου σας το λέω να δω που βρίσκομαι. Τελικά ήταν πεσμένη πάλι στο 17. 

Γι'αυτό φοβάμαι μήπως παρέλλειψαν την κορτιζόνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σου.κορίτσι  Απο πότε το ξεκίνησες; Αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο. Παρασκευή κάνω εμβρυομεταφορά. Δε ξέρω πολλές ελλείψεις και στην ενημέρωση. Ακόμη και ηπαρίνη δεν μου είπαν εγώ τους ρώτησα και μετά μου έδωσαν. Αρχιζω ήδη να βράζω μαζί τους, φανταστείτε να μην πετύχω κιόλας.

Λοιπόν όλο το πακέτο των φαρμάκων πέρα του ciclacur σήμερα μου είπε να τα αρχίσω ώστε να την κάνουμε την Παρασκευή! Δεν ξέρω ίσως ο κάθε γιατρός ακολουθεί άλλα οδό, καλή επιτυχία εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα. Σε ποια πόλη είναι το κέντρο σου; Αν είναι Θεσσαλονίκη στείλ'το μου σε πν. Μήπως το έχουν σαν πρωτόκολλο να μη δίνουν επειδή άλλα κορίτσια μου λένε ότι απο άλλα κέντρα παίρνουν χωρίς να υπάρχει θέμα με τις εξετάσεις και τις είπαν ότι είναι απαραίτητο. Οι εξετάσεις μου ήταν πολύ καλές όπως μου είπαν. 

Βασικά ούτε τη βιταμίνη d ρώτησαν που είχα έλλειψη στο 7. Την είχα πάει 30 πριν κάποιους μήνες και δεν μου έδωσαν καν να την κάνω τώρα που θα γίνει εμβρυομεταφορά. Εγώ τους ζήτησα κ μου λένε "σας είπε ο γιατρός να την παρακολουθείτε;" Λέω όχι, μόνη μου σας το λέω να δω που βρίσκομαι. Τελικά ήταν πεσμένη πάλι στο 17. 

Γι'αυτό φοβάμαι μήπως παρέλλειψαν την κορτιζόνη.

Καλησπέρα κορίτσι μου!Εγω και στις 3 ετ που έκανα δεν πήρα κορτιζόνη.Επίσης βιταμίνη D και φυλλικο  παίρνω εδώ και μήνες και δεν έχω ελέγξει τα επίπεδα αλλά είμαι σίγουρα είναι μια χαρά!

Κάθε κέντρο έχει το δίκιο του πρωτόκολλο και αν θέλεις να σου πω τη γνώμη μου κάθε πρωτόκολλο μπορεί να έχει και επιτυχίες και αποτυχίες!!Αν έχεις αμφιβολίες μίλησε με το γιατρό σου και ζητά του επίμονα να κάνεις ότι εξετάσεις θεωρείς ότι θα σε ηρεμήσουν!Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θέλω να σας ρωτήσω πριν την εμβρυομεταφορά σας είπανε να πάρετε και κορτιζόνη; Διάβασα ότι είναι βασικό για να μην δει σαν ξένο σώμα το έμβρυο η μήτρα και το αποβάλλει. Εμένα δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο. 

Καλημέρα, ναι εμένα μου έδωσαν prezolon. Απ’ ότι ξέρω δίνουν σχεδόν σε όλες μας. Είναι θέμα γιατρού αυτό. Δεν έχει να κάνει με εξετάσεις που διάβασα ότι έγραψε μια κοπέλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Σου μετρησανε κ ενδομήτριο με υπερηχο; Ναι χαμηλη ειναι αλλα με ουτρο κ προλουτεξ λογικα θα ανεβει..να σου πω μονο οτι εμενα με ειχε παει για ετ σε φυσικο κυκλο(μονο ουτρο,δε πηρα σικλακουρ)κ τη μερα πριν την  ετ μου μετρησε ενδομητριο ειχα 9,5 και εκανα και ε2: 177 & prg:31,7(τη θελουν πανω απο 20)κ την ε2 πανω απο 150 αυτο μου ειχε πει!βεβαια επαιρνα ουτρο 1 στομα και 1 κολπο πρωι μεσημερι βραδυ και μου ειχε πει οτι μου δινει αυτα για καλυτερη αποροφηση/στηριξη κ μετα με ξαναμετρησε την 5η μερα ετ για να δει αν ειμαι οκ αλλιως θα μου πρόσθετε..

Καλημέρα! Οταν λες utro απο στομα και κολπικα τι εννοεις? Συγγνωμη αλλα δε τα ξερω τα κολπικα...ειναι ειδικα υποθετα utrogestan ή μιλαμε για το ιδιο χαπι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Λοιπόν όλο το πακέτο των φαρμάκων πέρα του ciclacur σήμερα μου είπε να τα αρχίσω ώστε να την κάνουμε την Παρασκευή! Δεν ξέρω ίσως ο κάθε γιατρός ακολουθεί άλλα οδό, καλή επιτυχία εύχομαι!!!

Μαζί ξεκινάμε κορίτσι! Κι εγώ σήμερα ξεκινάω και Παρασκευή κάνω εμβρυομεταφορά.

Τι να πω μακάρι να είναι για καλό όλα. Όσο πλησιάχουν οιμέρες αγχώνομαι. Σ'ευχαριστώ πολύ. Καλή επιτυχία και σ'εσένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fotinible είπε:

Κορίτσι μου απ οτι ειπε παιζει ρόλο στην εμφύτευση..θελουν ιδανικα να ειναι κατω απο 1,04 ετσι μου ειπε...εμενα βγηκε τη πρωτη μερα περιοδου 1,60 μου ειπε πως αν κ.σημερα στη μετρηση βγει υψηλη σημαινει πως εχει μεινει υπόλειμματα απο τον προηγούμενο κύκλο.. τωρα τι να πω..αναμενω τα αποτελέσματα πιο μετα και.αν ειναι οκ θα κανω την πρωτη.ένεση σημερα 

Μακαρι να ειναι καλα τα αποτελεσματα και να ξεκινησεις τις ενεσουλες!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι ολοψυχα κοριτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!Εγω και στις 3 ετ που έκανα δεν πήρα κορτιζόνη.Επίσης βιταμίνη D και φυλλικο  παίρνω εδώ και μήνες και δεν έχω ελέγξει τα επίπεδα αλλά είμαι σίγουρα είναι μια χαρά!

Κάθε κέντρο έχει το δίκιο του πρωτόκολλο και αν θέλεις να σου πω τη γνώμη μου κάθε πρωτόκολλο μπορεί να έχει και επιτυχίες και αποτυχίες!!Αν έχεις αμφιβολίες μίλησε με το γιατρό σου και ζητά του επίμονα να κάνεις ότι εξετάσεις θεωρείς ότι θα σε ηρεμήσουν!Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!

Καλησπέρα κιρίτσι. Εγώ εδώ και 4 μήνες σταμάτησα την d αλλά δεν μου είπαν τίποτα. Τη βρήκα τελικά πεσμένη κ ευτυχώς που το ανακάλυψα μόνη μου και παίρνω 3 βδομάδες τώρα αμπούλες.

Ότι ήθελα τους το ζήτησα επίμονα. Τώρα προέκυψε αυτό με τη κορτιζόνη. Με τον γιατρό μετά την ωοληψία δεν ξανα μίλησα . Μόνο με τις κοπέλες απο το κέντρο και απλά μου μεταφέρουν αυτά που τις λέει ο γιατρός. Σπασμένο τηλέφωνο δλδ.

Να είσαι καλά κορίτσι μου ευχαριστώ. Μακάρι να πετύχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bonbon είπε:

Καλημέρα! Οταν λες utro απο στομα και κολπικα τι εννοεις? Συγγνωμη αλλα δε τα ξερω τα κολπικα...ειναι ειδικα υποθετα utrogestan ή μιλαμε για το ιδιο χαπι??

Καλημέρα, είναι το ίδιο χάπι και το βάζεις και κολπικά και από το στόμα. Και αυτό είναι θέμα γιατρού. Συνήθως επειδή δίνουν πολλά τα μισά σου λένε κολπικά. Εγώ την τελευταία φορά τα πήρα μόνο από το στόμα, σου φέρνουν καμία φορά λίγη ζάλη από το στόμα. Ο καθένας έχει το δικό του πρωτόκολλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Καλημέρα, ναι εμένα μου έδωσαν prezolon. Απ’ ότι ξέρω δίνουν σχεδόν σε όλες μας. Είναι θέμα γιατρού αυτό. Δεν έχει να κάνει με εξετάσεις που διάβασα ότι έγραψε μια κοπέλα. 

Γειά σου κορίτσι.

Στην αρχή νόμιζα είβσι θέμα ηλικίας είμαι 33, αλλά μετά μου έστειλαν κορίτσια και μικρίτερα ίτι παίρνουν κορτιζόνη. Θα τους ρωτήσω αύριο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θέλω να σας ρωτήσω πριν την εμβρυομεταφορά σας είπανε να πάρετε και κορτιζόνη; Διάβασα ότι είναι βασικό για να μην δει σαν ξένο σώμα το έμβρυο η μήτρα και το αποβάλλει. Εμένα δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο. 

Κ εγώ πήρα κ πριν την ετ αλλά κ μετά... 

Καλημέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Καλημέρα, είναι το ίδιο χάπι και το βάζεις και κολπικά και από το στόμα. Και αυτό είναι θέμα γιατρού. Συνήθως επειδή δίνουν πολλά τα μισά σου λένε κολπικά. Εγώ την τελευταία φορά τα πήρα μόνο από το στόμα, σου φέρνουν καμία φορά λίγη ζάλη από το στόμα. Ο καθένας έχει το δικό του πρωτόκολλο.

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Εμενα μαλλον απο οτι καταλαβα θα μου δωσουν ουτρο απο στομα και κολπικη προγεστερονη σε κρεμα vasclor. Δε ξερω ποια μεθοδος εχει καλυτερη απορροφηση να πω την αληθεια....Ξερω οτι αλλοι δινουν ενεση prolutex. Ας φτασουμε βεβαια ως εκεινη τη στιγμη..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα. Σε ποια πόλη είναι το κέντρο σου; Αν είναι Θεσσαλονίκη στείλ'το μου σε πμ. Μήπως το έχουν σαν πρωτόκολλο να μη δίνουν επειδή άλλα κορίτσια μου λένε ότι απο άλλα κέντρα παίρνουν χωρίς να υπάρχει θέμα με τις εξετάσεις και τις είπαν ότι είναι απαραίτητο. Οι εξετάσεις μου ήταν πολύ καλές όπως μου είπαν. 

Βασικά ούτε τη βιταμίνη d ρώτησαν που είχα έλλειψη στο 7. Την είχα πάει 30 πριν κάποιους μήνες και δεν μου έδωσαν καν να την κάνω τώρα που θα γίνει εμβρυομεταφορά. Εγώ τους ζήτησα κ μου λένε "σας είπε ο γιατρός να την παρακολουθείτε;" Λέω όχι, μόνη μου σας το λέω να δω που βρίσκομαι. Τελικά ήταν πεσμένη πάλι στο 17. 

Γι'αυτό φοβάμαι μήπως παρέλλειψαν την κορτιζόνη.

Σε ποιό κέντρο είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Καλημέρα! Οταν λες utro απο στομα και κολπικα τι εννοεις? Συγγνωμη αλλα δε τα ξερω τα κολπικα...ειναι ειδικα υποθετα utrogestan ή μιλαμε για το ιδιο χαπι??

Το ίδιο χάπι είναι... Utrogestan 200mg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σου κορίτσι.

Στην αρχή νόμιζα είβσι θέμα ηλικίας είμαι 33, αλλά μετά μου έστειλαν κορίτσια και μικρίτερα ίτι παίρνουν κορτιζόνη. Θα τους ρωτήσω αύριο.

 

Δεν δινουν ολοι οι γιατροι παντως. Κι εμενα με εχει μπερδεψει αυτο.... Εμενα για παραδειγμα μου ανεφεραν,οταν τους ρωτησα σχετικα, οτι δε χορηγουν σε ολους κορτιζονη και οτι τη δινουν μονο αν υπαρχει λογος. Τωρα η κουμπαρα μου που πηγε πρωτη φορα για εξωσωμ κι εκανε φυσικο κυκλο τον πρηγουμενο μηνα της εδωσαν και κορτιζονη και αντιπηκτικες εως και τη χοριακη ως στανταρ πρωτοκολλο. Αντε βγαλε ακρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Εμενα μαλλον απο οτι καταλαβα θα μου δωσουν ουτρο απο στομα και κολπικη προγεστερονη σε κρεμα vasclor. Δε ξερω ποια μεθοδος εχει καλυτερη απορροφηση να πω την αληθεια....Ξερω οτι αλλοι δινουν ενεση prolutex. Ας φτασουμε βεβαια ως εκεινη τη στιγμη..  

Εμένα πάντως με ρώτησαν θέλεις κολπική αλοιφή ή ένεση; Λέω που να ξέρω ότι είναι καλύτερο. Μου έδωσαν vasclor κ νόμιζα θα την έβαζα απλά στον κόλπο. Όταν είδα το σωληνάριο κ τις συσκευασίες λέω αυτό ήταν το πιο εύκολο; Όταν είμαι στη δουλειά πως θα τη βάζω; Ρώτησα τον γιατρό εδώ που με παρακολουθεί κ μου είπε πως με την vasclor θα βλέπω αίμα, κομμάτια καφέ και ερεθίζεται ο κόλπος συνήθως. Μου είπε να πάρω την prolutex για καλύτερα αποτελέσματα. Όταν τον ρώτησα για utro είπε δε χρειάζεται, μας καλύπτει η prolutex.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Θέλω να σας ρωτήσω πριν την εμβρυομεταφορά σας είπανε να πάρετε και κορτιζόνη; Διάβασα ότι είναι βασικό για να μην δει σαν ξένο σώμα το έμβρυο η μήτρα και το αποβάλλει. Εμένα δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο. 

Ξέρω..οτι θα μου δώσει..η κορτιζόνη βοηθάει στο να πέσει η αμυνα του οργανισμού.ωστε να μην το αναγνωρίσει ως ξένο σωμα το έμβρυο ακριβως αυτο μου έχει πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Μαζί ξεκινάμε κορίτσι! Κι εγώ σήμερα ξεκινάω και Παρασκευή κάνω εμβρυομεταφορά.

Τι να πω μακάρι να είναι για καλό όλα. Όσο πλησιάχουν οιμέρες αγχώνομαι. Σ'ευχαριστώ πολύ. Καλή επιτυχία και σ'εσένα.

Θα είναι, προσπαθούμε και το καλό θα έρθει!!! Δεν μπορεί, που θα πάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Δεν δινουν ολοι οι γιατροι παντως. Κι εμενα με εχει μπερδεψει αυτο.... Εμενα για παραδειγμα μου ανεφεραν,οταν τους ρωτησα σχετικα, οτι δε χορηγουν σε ολους κορτιζονη και οτι τη δινουν μονο αν υπαρχει λογος. Τωρα η κουμπαρα μου που πηγε πρωτη φορα για εξωσωμ κι εκανε φυσικο κυκλο τον πρηγουμενο μηνα της εδωσαν και κορτιζονη και αντιπηκτικες εως και τη χοριακη ως στανταρ πρωτοκολλο. Αντε βγαλε ακρη!

Ακριβώς αυτό. Το κάθε κέντρο έχει δικό του πρωτόκολλο αλλά κάποια πράγματα πρέπει να είναι κοινά για όλους τους γιατρούς. Ο ένας λέει χρειάζεται ακόμη κ να έχεις άριστες εξετάσεις, ο άλλος όχι. Εκεί δημιουργείται η σύγχυση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Καλημέρα, ναι εμένα μου έδωσαν prezolon. Απ’ ότι ξέρω δίνουν σχεδόν σε όλες μας. Είναι θέμα γιατρού αυτό. Δεν έχει να κάνει με εξετάσεις που διάβασα ότι έγραψε μια κοπέλα. 

Να σε διορθωσω γιατι εγω εγραψα οτι πιθανον εχει να κανει με εξετασεις κ ηλικια...δεν δινουν σε ολες!! Εχει να κανει σιγουρα με τα πρωτοκολλα που ακολουθουν αλλα δυστυχως δεν τα εξατομικευουν παντα! προσφατα σε γνωστη μου, που δεν της ειχαν κανει εξεταση θρομβοφιλιας (ενω τλκ ειχε) της εδωσαν κορτιζονη κ δεν επρεπε! Εχασε κ το εμβρυο αλλα κινδυνευε κ η ιδια, ευτυχως σταθηκε τυχερη ομως σε αυτο. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να εμπιστευτουμε τον γιατρο μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Θα είναι, προσπαθούμε και το καλό θα έρθει!!! Δεν μπορεί, που θα πάει!

Τις ευχές μου για να πάνε όλα σούπερ! Να είστε ήρεμες κ χαρούμενες για αυτό που πάει να γίνει! Θα είναι το θαύμα! Είπαμε πως ο Θεός δεν λησμονεί απλά λίγο καθυστερεί! @I want a baby @kaounmar fingers crossed κορίτσια μου! 🤞🏻💪🏻💝😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Να σε διορθωσω γιατι εγω εγραψα οτι πιθανον εχει να κανει με εξετασεις κ ηλικια...δεν δινουν σε ολες!! Εχει να κανει σιγουρα με τα πρωτοκολλα που ακολουθουν αλλα δυστυχως δεν τα εξατομικευουν παντα! προσφατα σε γνωστη μου, που δεν της ειχαν κανει εξεταση θρομβοφιλιας (ενω τλκ ειχε) της εδωσαν κορτιζονη κ δεν επρεπε! Εχασε κ το εμβρυο αλλα κινδυνευε κ η ιδια, ευτυχως σταθηκε τυχερη ομως σε αυτο. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να εμπιστευτουμε τον γιατρο μας!

Αυτό διάβασα κι εγώ για την κορτιζόνη σε κάποια άρθα στο ίντερνετ, σελίδες γυναικολόγων κλπ. Ότι ναι μεν βοηθάει να μην απορρίψει η μήτρα ως ξένο σώμα το έμβρυο, αλλά στη πορεία της εγκυμοσύνης είναι πιθανότερο να οδηγήσει σε αποβολή.  Μα δεν υπάρχει ένα σταθερό πρωτόκολλο. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του; Θα μας τρελάνουν τι ισχύει τελικά!
Συγκεκριμένα έψαξα και διάβασα αυτό.
"Βεβαίως σε περίπτωση θρομβοφιλίας η χορήγηση ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους ή και ασπιρίνης είναι απαραίτητη, όπως και σε περιπτώσεις ανοσολογικών ή αυτοάνοσων παθήσεων, η χορήγηση κορτιζόνης βοηθάει καθοριστικά. Σε περίπτωση όμως που δεν διαπιστώνεται τίποτα από τα ανωτέρω, γιατί κανείς να χορηγήσει επιπλέον φάρμακα, βοηθάνε πουθενά? Σε ύπαρξη θετικού αποτελέσματος αυξάνει ο κίνδυνος πρώιμης αποβολής στο 1ο τρίμηνο ή και αδυναμίας εμφύτευσης του εμβρύου."
Το παραπάνω είναι απάντηση γυναικολόγου σε κοπέλα που έκανε ερώτηση σε σελίδα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η I want a baby είπε:

Αυτό διάβασα κι εγώ για την κορτιζόνη σε κάποια άρθα στο ίντερνετ, σελίδες γυναικολόγων κλπ. Ότι ναι μεν βοηθάει να μην απορρίψει η μήτρα ως ξένο σώμα το έμβρυο, αλλά στη πορεία της εγκυμοσύνης είναι πιθανότερο να οδηγήσει σε αποβολή.  Μα δεν υπάρχει ένα σταθερό πρωτόκολλο. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του; Θα μας τρελάνουν τι ισχύει τελικά!
Συγκεκριμένα έψαξα και διάβασα αυτό.
"Βεβαίως σε περίπτωση θρομβοφιλίας η χορήγηση ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους ή και ασπιρίνης είναι απαραίτητη, όπως και σε περιπτώσεις ανοσολογικών ή αυτοάνοσων παθήσεων, η χορήγηση κορτιζόνης βοηθάει καθοριστικά. Σε περίπτωση όμως που δεν διαπιστώνεται τίποτα από τα ανωτέρω, γιατί κανείς να χορηγήσει επιπλέον φάρμακα, βοηθάνε πουθενά? Σε ύπαρξη θετικού αποτελέσματος αυξάνει ο κίνδυνος πρώιμης αποβολής στο 1ο τρίμηνο ή και αδυναμίας εμφύτευσης του εμβρύου" γι'αυτό πολλοί γιατροί αποφεύγουν τα περιττά φάρμακα."

Πραγματικα κ εγω δεν ξερω!!! Το ιδιο μπερδεμενη ειμαι! Ειναι σημαντικο ο γιατρος σου να σε κανει να νιωθεις ασφαλεια κ εμπιστοσυνη. Απο κει κ περα εσυ κανεις οτι περναει απο το χερι σου, μετα οτι πει ο Θεος! Να σαι θετικη κ να χεις πιστη!! Σου ευχομαι ολα να πανε καλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Πραγματικα κ εγω δεν ξερω!!! Το ιδιο μπερδεμενη ειμαι! Ειναι σημαντικο ο γιατρος σου να σε κανει να νιωθεις ασφαλεια κ εμπιστοσυνη. Απο κει κ περα εσυ κανεις οτι περναει απο το χερι σου, μετα οτι πει ο Θεος! Να σαι θετικη κ να χεις πιστη!! Σου ευχομαι ολα να πανε καλα!! 

Εδώ δεν ξέρουν οι ίδιοι, που να ξέρουμε εμείς κορίτσι μου. Κάνουμε το καλύτερο δυνατόν και ενημερωνόμαστε η μια με την άλλη. ΤΙ θα έκανα αν δεν είχα και το φόρουμ εδώ εσάς να με βοηθάτε! Πραγματικά αν πετύχω η μισή προσπάθεια κορίτσια θα ανήκει σε εσάς το πιστεύω! Εϊναι πολλά που δεν μου είπαν και τα ρώτησα εγώ, αλλιώς τα μισά θα μου έκαναν.
Τελευταία με τόσες παραλείψεις δεν ξέρω δεν νιώθω και πολύ μεγάλη ασφάλεια. Τι να πω, στις αρχές τους είχα τυφλή εμπιστοσύνη, τώρα όχι.
Μακάρι κοπέλα μου, μακάρι για όλες μας το εύχομαι! Να είσαι καλά σ'ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...