Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Και βέβαια κάναμε γιατί το κέντρο για ακόμα μια φορά θεώρησε ότι δεν πειράζει να γίνει η εμβρυομεταφορά και ας μην είχαμε διάγνωση και ας είχαμε κακής ποιότητας βλαστοκύστες...

Κορίτσι οι βλαστοκύστες είναι έμβρυα 5ης ημέρας. Παραπάνω αναφέρεις ότι είχατε 3ης. Ετ στον ίδιο κύκλο δεν κάνουν ποτέ γιατί ο προεμφυτευτικός θέλεις περίπου μια εβδομάδα για να γίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Και βέβαια κάναμε γιατί το κέντρο για ακόμα μια φορά θεώρησε ότι δεν πειράζει να γίνει η εμβρυομεταφορά και ας μην είχαμε διάγνωση και ας είχαμε κακής ποιότητας βλαστοκύστες...

Εντάξει πρέπει να κινηθείς νομικά. Έκανες ετ χωρίς να ξέρεις αν είναι υγιή; Δηλαδή θα σε βάζανε να κάνει μετά λήψη τροφοβλάστη κ αν δεν ήταν καλά θα έκανες διακοπή;;; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Εντάξει πρέπει να κινηθείς νομικά. Έκανες ετ χωρίς να ξέρεις αν είναι υγιή; Δηλαδή θα σε βάζανε να κάνει μετά λήψη τροφοβλάστη κ αν δεν ήταν καλά θα έκανες διακοπή;;; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

Ετσι μας είπαν.. Είπαμε πολλές φορές να μην προχωρήσουμε αλλά δεν ήθελαν.. Κολλαγαν στην ηλικία μου και δεν έβρισκαν εμπόδιο στο χασιμοτο,στις συμφισεις.. Πουθενά τα έβλεπαν όλα τέλεια.. Και στον σύζυγο έκαναν κατευθείαν χειρουργείο λόγω αζωοσπερμια  , ενώ σε άλλα δύο που πήγαμε μας είπαν με βιταμίνες και με ένα πολύ πιο ανώδυνο χειρουργείο με βελόνα ίσως βρίσκαμε... Πολλά πολλά λάθη...
Θέλει ψάξιμο πολύ...
 Με προλακτινη 40 και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι οι βλαστοκύστες είναι έμβρυα 5ης ημέρας. Παραπάνω αναφέρεις ότι είχατε 3ης. Ετ στον ίδιο κύκλο δεν κάνουν ποτέ γιατί ο προεμφυτευτικός θέλεις περίπου μια εβδομάδα για να γίνει.


δυστυχως δεν τα  ήξερα όλα αυτά έκαναν έλεγχο σε 3ης μέρας και έκανα στον ίδιο κύκλο εμβρυομεταφορά ένα κακής ποιότητας έμβρυο χωρίς διάγνωση ίσα για να μη χάναμε χρόνο... Έκλαιγα στην εμβρυομεταφορά φώναζε ο άντρας μου να μην προχωρήσουμε αλλά επέμεναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Ετσι μας είπαν.. Είπαμε πολλές φορές να μην προχωρήσουμε αλλά δεν ήθελαν.. Κολλαγαν στην ηλικία μου και δεν έβρισκαν εμπόδιο στο χασιμοτο,στις συμφισεις.. Πουθενά τα έβλεπαν όλα τέλεια.. Και στον σύζυγο έκαναν κατευθείαν χειρουργείο λόγω αζωοσπερμια  , ενώ σε άλλα δύο που πήγαμε μας είπαν με βιταμίνες και με ένα πολύ πιο ανώδυνο χειρουργείο με βελόνα ίσως βρίσκαμε... Πολλά πολλά λάθη...
Θέλει ψάξιμο πολύ...
 Με προλακτινη 40 και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...

Σας βάλανε σε τόση ταλαιπωρία απλά για να εισπράξουν... Κρίμα η ταλαιπωρία κ η αγωνία σας, κρίμα κ τα χρήματα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Σας βάλανε σε τόση ταλαιπωρία απλά για να εισπράξουν... Κρίμα η ταλαιπωρία κ η αγωνία σας, κρίμα κ τα χρήματα σας.

Άστα..
.  Είμαι πολύ απογοητευμένη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:


δυστυχως δεν τα  ήξερα όλα αυτά έκαναν έλεγχο σε 3ης μέρας και έκανα στον ίδιο κύκλο εμβρυομεταφορά ένα κακής ποιότητας έμβρυο χωρίς διάγνωση ίσα για να μη χάναμε χρόνο... Έκλαιγα στην εμβρυομεταφορά φώναζε ο άντρας μου να μην προχωρήσουμε αλλά επέμεναν.

Πραγματικά θα τους κυνηγούσα νομικά. Το 2018 που ψαχνόμασταν για το που θα κάνουμε  την εξωσωματική ( Θεσσαλονίκη) όλα τα κέντρα που επισκεφτήκαμε μας μιλούσαν πάντα για βλαστοκύστες. Κ τα πιο πολλά έκαναν την διάγνωση στο χωρέμειο. Για τις 7 βλαστοκύστες μας πήραν 3000€. Επίσης μας τόνισαν ότι  δεν υπήρχε περίπτωση να πάθουν κάτι τα έμβρυα γιατί την 5η μέρα που έγιναν βλαστοκύστες, πήραν ένα κομματάκι από την κάθε μια κ μετά τις κατέψυξαν. Δηλαδή στο Χωρέμειο έστειλαν το κομματάκι κ όχι ολόκληρο το έμβρυο. Ούτως ή άλλος μετά την 5η δεν ζουν πλέον. Χαρτιά από όλα αυτά που σας κάνανε, την διάγνωση κτλ. έχετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Άστα..
.  Είμαι πολύ απογοητευμένη...

Απ´ ότι κατάλαβα λόγω του συζύγου θα ξανακάνετε εξωσωματική; Εγώ πριν την τρίτη ετ έμεινα τυχαία έγκυος με τα προσπερματικά υγρά. Το παιδάκι μου ευτυχώς είναι καλά. Εδώ κ ένα χρόνο ξεκινήσαμε πάλι τις προσπάθειες. Έβαλα τις τελευταίες δυο βλαστοκύστες μου ξεχωριστα ( γιατί σε περίπτωση δίδυμων δεν θα την παλεύαμε) κ όπως ανέφερα δεν έπιασα τίποτα. Έμεινα φυσιολογικά έγκυος το καλοκαίρι, αλλά δεν ήμασταν τυχεροί σε αυτό. Τώρα προσπαθούμε πάλι φυσιολογικά ελπίζοντας να είμαστε τυχεροί, γιατί μόνο θέμα τύχης είναι αυτή η κ@@@αρρώστια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Να ρωτήσω κορίτσια.. έχει κάνει καμιά σας προεμφυτευτικό έλεγχο των εμβρύων. Κι αν ναι, είχε επιτυχία; 

Εσύ κορίτσι για πιο λόγο ενδιαφέρεσαι για προεμφυτευτικό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσια θελω τη γνώμη σας οποία γνωρίζει. Με πήρε τηλ τωρα ο βιολογος και μου είπε για τα Ωαρια μου που δεν προχώρησαν. Πηραν 7 ωοθηλακια από τα οποία 3 μονο ηταν τα καλα. Από αυτά το 1 μου ειπε προχώρησε σε βλαστοκυστη. Αλλά όχι καλής ποιότητας και για αυτο δεν προχωρήσαμε σε ετ για να μην περιμένω 15 μερες άδικα. Τον ρώτησα για ποιο λόγο εγινε αυτο με τα ωαρια ? Και σύμφωνα με την ηλικία μου θα έπρεπε να έχω καλύτερα ( ειμαι 33) μου λέει σωστα έχετε δίκιο αλλά μπορεί να μην ήταν καλός αυτος ο κύκλος,  μπορεί να ήταν το φαρμακο που δεν λειτούργησε ( gonal πηρα), μπορεί επίσης να μην φταει το φαρμακο και σε αλλο κυκλο με το ίδιο να κανεις περισσότερα και καλύτερης ποιότητας.  Λεω υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ για αυτο? Μου λέει οχι. Τι πιστεύετε και εσεις βρε κορίτσια? Μου ειπε σε πηρα να σου το πω για να μην απογοητευεσαι. Και τι θα γινεται τωρα κάθε φορά θα βγάζω τέτοια ωαρια? Θα τρώω ολες τις ενεσεις τζαμπα για το τιποτα? 😔

Καλησπερα! Σου ειπαν 7 ωοθηλακια η 7 ωαρια? Γιατι μπορει να εχεις ωοθηλακια αλλα να μην εχουν μεσα ωαριο ή να μην ειναι ωριμα ωστε να τα χρησιμοποιησουν για γονιμοποιηση. Αν απο τα 7 ωοθηκ ειχες 3 καλα ωαρια ειναι πιθανον απο αυτα να γονιμοποιηθηκε μονο 1....μπορει οντως να μην ηταν καλος ο κυκλος σου! Αυτο βεβαια δυστυχως θα το διαπιστωσεις την επομενη φορα...Να μην απογοητευεσαι! Σου ευχομαι η επομενη φορα να ειναι κ η τηχερη σου!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

Απ´ ότι κατάλαβα λόγω του συζύγου θα ξανακάνετε εξωσωματική; Εγώ πριν την τρίτη ετ έμεινα τυχαία έγκυος με τα προσπερματικά υγρά. Το παιδάκι μου ευτυχώς είναι καλά. Εδώ κ ένα χρόνο ξεκινήσαμε πάλι τις προσπάθειες. Έβαλα τις τελευταίες δυο βλαστοκύστες μου ξεχωριστα ( γιατί σε περίπτωση δίδυμων δεν θα την παλεύαμε) κ όπως ανέφερα δεν έπιασα τίποτα. Έμεινα φυσιολογικά έγκυος το καλοκαίρι, αλλά δεν ήμασταν τυχεροί σε αυτό. Τώρα προσπαθούμε πάλι φυσιολογικά ελπίζοντας να είμαστε τυχεροί, γιατί μόνο θέμα τύχης είναι αυτή η κ@@@αρρώστια.

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστείτε.. Ναι λόγω αζωοσπερμιας και στίγματος ήταν μονόδρομος για την εξωσωματική... Έκανα μια ωοληψια και δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορες και τώρα ψάχνω κέντρο για να ξεκινήσω από το καλοκαίρι προσπάθεια αν έχουμε μαζέψει κι άλλα.. Εμάς μας πήραν 1.400 το εργαστήριο και μας έκαναν έκπτωση το κέντρο γιατί δεν μας ενημέρωσαν ότι δεν θα είχαμε διάγνωση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η TRigirl είπε:

Να ρωτήσω κορίτσια.. έχει κάνει καμιά σας προεμφυτευτικό έλεγχο των εμβρύων. Κι αν ναι, είχε επιτυχία; 

Εγω εχω κανει προεμφυτευτικο...θα σου πω σε δεκα μερες αν εχει επιτυχια η οχι...ελπιζω να ειμαι τυχερη και να μην παει χαμενη η προσπαθεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Κι όμως μας είπαν ότι συμβαίνει αυτό... Έκανα τον έλεγχο σε 3 μέρας έμβρυα χωρίς να μας πουν ότι υπάρχει πιθανότητα να μη μπορούν να κάνουν διάγνωση.. Ούτε κάποιο ποσοστό αν είναι υγιές τα έμβρυα δεν μας έδωσαν..

Εμενα απο το κεντρο μου ειπαν οτι κανουν ελεγχο μονο σε βλαστοκυστες γιατι εχουν περισσοτερα κυτταρα κ ετσι ειναι πιο ασφαλης ο ελεγχος. Ισως γι αυτο να μην εκαναν διαγνωση..απορω κιολας που σου εκαναν σε 3ης ημερας! Που εκανες τον προεμφυτευτικο? Αν κ την βιοψια την κανουν μαλλον στο κεντρο που εισαι κ τα στελνουν σε αλλο, εκτος αν εχουν δικο τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστείτε.. Ναι λόγω αζωοσπερμιας και στίγματος ήταν μονόδρομος για την εξωσωματική... Έκανα μια ωοληψια και δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορες και τώρα ψάχνω κέντρο για να ξεκινήσω από το καλοκαίρι προσπάθεια αν έχουμε μαζέψει κι άλλα.. Εμάς μας πήραν 1.400 το εργαστήριο και μας έκαναν έκπτωση το κέντρο γιατί δεν μας ενημέρωσαν ότι δεν θα είχαμε διάγνωση..

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Ψάξτε καλά για το που θα κάνετε την επόμενη προσπάθεια. Μιλήστε κ με το Χωρέμειο. Αν τους καλέσεις μπορούν να σας ενημερώσουν για την διαδικασία. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από αυτούς. Καλή επιτυχία σου εύχομαι κ γρήγορα να γίνεις μανούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Πραγματικά θα τους κυνηγούσα νομικά. Το 2018 που ψαχνόμασταν για το που θα κάνουμε  την εξωσωματική ( Θεσσαλονίκη) όλα τα κέντρα που επισκεφτήκαμε μας μιλούσαν πάντα για βλαστοκύστες. Κ τα πιο πολλά έκαναν την διάγνωση στο χωρέμειο. Για τις 7 βλαστοκύστες μας πήραν 3000€. Επίσης μας τόνισαν ότι  δεν υπήρχε περίπτωση να πάθουν κάτι τα έμβρυα γιατί την 5η μέρα που έγιναν βλαστοκύστες, πήραν ένα κομματάκι από την κάθε μια κ μετά τις κατέψυξαν. Δηλαδή στο Χωρέμειο έστειλαν το κομματάκι κ όχι ολόκληρο το έμβρυο. Ούτως ή άλλος μετά την 5η δεν ζουν πλέον. Χαρτιά από όλα αυτά που σας κάνανε, την διάγνωση κτλ. έχετε;

Σε ποιό κέντρο έκανες στην Θεσσαλονίκη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Εμενα απο το κεντρο μου ειπαν οτι κανουν ελεγχο μονο σε βλαστοκυστες γιατι εχουν περισσοτερα κυτταρα κ ετσι ειναι πιο ασφαλης ο ελεγχος. Ισως γι αυτο να μην εκαναν διαγνωση..απορω κιολας που σου εκαναν σε 3ης ημερας! Που εκανες τον προεμφυτευτικο? Αν κ την βιοψια την κανουν μαλλον στο κεντρο που εισαι κ τα στελνουν σε αλλο, εκτος αν εχουν δικο τους.

Ακριβώς και σε αυτό και σε ένα άλλο κέντρο μου είπαν ότι και στέλνουν και κάνουν και οι ίδιοι την βιοψία.. Μου είπε και ένα άλλο κέντρο ότι πριν τον Δεκέμβρη άλλαξαν και κάνουν σε βλαστοκύστες και ότι και εκείνοι έκαναν 3ης μέρας. Το θέμα είναι ότι δεν είχαμε καμία ενημέρωση ότι μπορεί να μη γίνει διάγνωση και για τις επιπτώσεις καθώς καταστραφηκαν κάποια λόγω αυτής της διάγνωσης και μείναμε με λιγότερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Αυτη η εξεταση δειχνει το DNA του σπερματος . Επειδή εμενα ειχε και κυρσοκοιλη κανονικα μαζί με το σπερμοδιαγραμμα θα έπρεπε να είχε κάνει και αυτη την εξέταση. Δεν μας το ειπε κανένας όμως. Τωρα μας ανέλαβε η πιο καλή βιολογος σύμφωνα με γνώμες και μας είπε οπωσδήποτε να την κάνουμε. Ειναι και ακριβούτσικη 250 ευρω θα δώσουμε.

Ρωτα εδω ειβαι πολυ καλο κεντρο εχω την εντυπωση κανει 150€ εκει το καναμε εμεις http://alab.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Εμείς είχαμε 7 βλαστοκύστες κ τις στείλαμε στο χωρέμειο. Είναι τμήμα των παίδων Αγίας Σοφίας. Το μόνο δημόσιο κ αναγνωρισμένο. Στο κέντρο που κάναμε την εξωσωματική θα τα στέλνανε σε ιδιωτικό κ εμείς τους ζητήσαμε να τα στείλουν εκεί. Από τις 7 οι 6 ήταν υγιής. Είχαμε 1 παθολογικό έμβρυο. Δυστυχώς δεν έπιασα κανένα. Είχα μια βιοχημική κ οι υπόλοιπες ετ αρνητικές. Την εξωσωματική την κάναμε το 2018. Κ εγώ 28 χρόνων τότε.

Αλήθεια λες;;; και που στηριζαν τις αρνητικές εξωσωματικές;;;τωρα αγχώθηκα περισσότερο... Μέχρι που σκέφτηκα να μη την ξανακάνω αυτή την εξέταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Εγω εχω κανει προεμφυτευτικο...θα σου πω σε δεκα μερες αν εχει επιτυχια η οχι...ελπιζω να ειμαι τυχερη και να μην παει χαμενη η προσπαθεια..

Ναι σε παρακαλώ να μου πεις γιατί το σκέφτομαι στην επόμενη προσπάθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Πραγματικά θα τους κυνηγούσα νομικά. Το 2018 που ψαχνόμασταν για το που θα κάνουμε  την εξωσωματική ( Θεσσαλονίκη) όλα τα κέντρα που επισκεφτήκαμε μας μιλούσαν πάντα για βλαστοκύστες. Κ τα πιο πολλά έκαναν την διάγνωση στο χωρέμειο. Για τις 7 βλαστοκύστες μας πήραν 3000€. Επίσης μας τόνισαν ότι  δεν υπήρχε περίπτωση να πάθουν κάτι τα έμβρυα γιατί την 5η μέρα που έγιναν βλαστοκύστες, πήραν ένα κομματάκι από την κάθε μια κ μετά τις κατέψυξαν. Δηλαδή στο Χωρέμειο έστειλαν το κομματάκι κ όχι ολόκληρο το έμβρυο. Ούτως ή άλλος μετά την 5η δεν ζουν πλέον. Χαρτιά από όλα αυτά που σας κάνανε, την διάγνωση κτλ. έχετε;

το ίδιο κέντρο πήγε εμενα σε προεμφυτευτικο ελεγχο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες....εφταιγαν υποτίθεται τα εμβρυα μας μεχρι τοτε... αποτελεσμα να εχω αποβολή στην 6η εβδομάδα υγιων εμβρυων... ο διευθυντης κεντρου μαλιστα που ηταν και ο γιατρός μου σήκωσε τους ώμους ως απάντηση.... Αποτελεσμα: ξόδεψα χρονο & χρημα και παιδί δε κρατησα ακόμα.... το κεντρο αυτό ΔΥΣΤΥΧΩΣ θελει κλείσιμο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Εσύ κορίτσι για πιο λόγο ενδιαφέρεσαι για προεμφυτευτικό; 

Εγώ έχω κάνει 3 εξωσωματικές, στην 1η έμεινα έγκυος και παλινδρόμησε το έμβρυο. Στις άλλες δυο μορφολογικά τα έμβρυα ήταν αρίστης ποιότητας αλλά δεν έμεινα. Διάβασα ότι μόνο αν κανεις chromosomal screening μπορείς να δεις αν έχουν χρωμοσωμιακή ανωμαλία. Και άριστες να φαινονται, μπορεί να έχουν ανωμαλίες στα χρωμοσώματα λόγω ηλικίας. Αλλιώς δεν φαίνεται να έχω κάτι παθολογικό, θα δείξει βέβαια  ο καρυοτυπος και η υστεροσκόπηση που θα κάνω. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι άνω των 40... 

Εχω μείνει παλιότερα αλλά ήμουν μικρή και δεν ήταν η κατάλληλη περίοδος για μένα και δεν το κράτησα. Βρήκα στα 39 τον άντρα μου και αργήσαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες. Δεν γνώριζα ότι παίζει τόσο σημαντικό ρόλο η ηλικία. Με έχουν ζαλίσει με αυτό οι γιατροί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Αλήθεια λες;;; και που στηριζαν τις αρνητικές εξωσωματικές;;;τωρα αγχώθηκα περισσότερο... Μέχρι που σκέφτηκα να μη την ξανακάνω αυτή την εξέταση

Το στήριξαν στο ότι ήμασταν άτυχοι. Ότι πιάνω αφού η πρώτη ετ ήταν βιοχημική, κ στις άλλες έτυχε κ δεν έπιασα. Μου έλεγαν ότι όλα ήταν τέλεια, οι εξετάσεις μου κ ότι είχαμε τις ιδανικές προϋποθέσεις. Τι να πω... εννοείτε πως σκεφτήκαμε ότι έκαναν κ λάθη. Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξανακάνω εξωσωματική, κυρίως για τα φάρμακα. Κ να κάνω θα επιλέξω άλλο κέντρο για καθαρά ψυχολογικούς λόγους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η peacock είπε:

το ίδιο κέντρο πήγε εμενα σε προεμφυτευτικο ελεγχο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες....εφταιγαν υποτίθεται τα εμβρυα μας μεχρι τοτε... αποτελεσμα να εχω αποβολή στην 6η εβδομάδα υγιων εμβρυων... ο διευθυντης κεντρου μαλιστα που ηταν και ο γιατρός μου σήκωσε τους ώμους ως απάντηση.... Αποτελεσμα: ξόδεψα χρονο & χρημα και παιδί δε κρατησα ακόμα.... το κεντρο αυτό ΔΥΣΤΥΧΩΣ θελει κλείσιμο!!!!!!

Πω πω!!! Μιλάμε για χασάπηδες έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ έχω κάνει 3 εξωσωματικές, στην 1η έμεινα έγκυος και παλινδρόμησε το έμβρυο. Στις άλλες δυο μορφολογικά τα έμβρυα ήταν αρίστης ποιότητας αλλά δεν έμεινα. Διάβασα ότι μόνο αν κανεις chromosomal screening μπορείς να δεις αν έχουν χρωμοσωμιακή ανωμαλία. Και άριστες να φαινονται, μπορεί να έχουν ανωμαλίες στα χρωμοσώματα λόγω ηλικίας. Αλλιώς δεν φαίνεται να έχω κάτι παθολογικό, θα δείξει βέβαια  ο καρυοτυπος και η υστεροσκόπηση που θα κάνω. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι άνω των 40... 

Εχω μείνει παλιότερα αλλά ήμουν μικρή και δεν ήταν η κατάλληλη περίοδος για μένα και δεν το κράτησα. Βρήκα στα 39 τον άντρα μου και αργήσαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες. Δεν γνώριζα ότι παίζει τόσο σημαντικό ρόλο η ηλικία. Με έχουν ζαλίσει με αυτό οι γιατροί. 

Πάτε με δικά σου ωάρια; Να κάνεις εννοείτε προεμφυτευτικό για να είστε τουλάχιστον καλυμμένοι από αυτό. Επίσης θυμάμαι ότι κορίτσια στην ηλικία σου είχαν θετικά αποτελέσματα με φυσικό κύκλο. Κ σε εμένα στην βιοχημική που είχα μου είπαν ότι μπορεί να είχαν κάποια άλλη ανωμαλία γιατί προεμφυτευτικό κάναμε μόνο για την μεσογειακή. Κ εννοείτε πως οι τιμές διαφέρουν για τις χρωμοσωμικες. Το ποσό που ανέφερα ήταν για την μεσογειακή. Πάντως ανεξάρτητα με την ηλικία σου γιατί φυσικά  κ δεν βρίσκουμε πλέον τους άντρες μας από τα 18, πιστεύω  πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρεις να γίνεις μανούλα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Πάτε με δικά σου ωάρια; Να κάνεις εννοείτε προεμφυτευτικό για να είστε τουλάχιστον καλυμμένοι από αυτό. Επίσης θυμάμαι ότι κορίτσια στην ηλικία σου είχαν θετικά αποτελέσματα με φυσικό κύκλο. Κ σε εμένα στην βιοχημική που είχα μου είπαν ότι μπορεί να είχαν κάποια άλλη ανωμαλία γιατί προεμφυτευτικό κάναμε μόνο για την μεσογειακή. Κ εννοείτε πως οι τιμές διαφέρουν για τις χρωμοσωμικες. Το ποσό που ανέφερα ήταν για την μεσογειακή. Πάντως ανεξάρτητα με την ηλικία σου γιατί φυσικά  κ δεν βρίσκουμε πλέον τους άντρες μας από τα 18, πιστεύω  πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρεις να γίνεις μανούλα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Σε ευχαριστώ πολύ. Καλή επιτυχία και σε σένα! Ναι με δικά μου πάμε φυσικά, δεν είμαι υπέρ των δανεικών καθόλου, αν και ένας γιατρός μου είπε ότι η μιση Ελλάδα έχει γεννήσει με δανεικά ωάρια 😳 δεν πείθομαι όμως, αν είναι έτσι μπορώ να υιοθετήσω - τόσα παιδάκια υπάρχουν που υποφέρουν... γιατί να γεννήσω ένα παιδί άλλης γυναίκας- δεν το θεωρώ ηθικά σωστό  (με τίποτα δεν το σκέφτομαι)... έχω ανταπόκριση στις διεγέρσεις δεν έχω τέτοιο πρόβλημα... Με φυσικό κύκλο πας αν έχεις φτωχή ανταπόκριση. Έχω και 2 κατεψυγμένες βλαστοκύστες από την 1η εξωσωματική. Απλά θέλω να αυξήσω το ποσοστό της επιτυχίας, αυτό λέω στον γιατρό μου. Με κάποιο τρόπο που δεν ξέρω γιατί εγώ δεν είμαι γιατρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...