Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσια θελω τη γνώμη σας οποία γνωρίζει. Με πήρε τηλ τωρα ο βιολογος και μου είπε για τα Ωαρια μου που δεν προχώρησαν. Πηραν 7 ωοθηλακια από τα οποία 3 μονο ηταν τα καλα. Από αυτά το 1 μου ειπε προχώρησε σε βλαστοκυστη. Αλλά όχι καλής ποιότητας και για αυτο δεν προχωρήσαμε σε ετ για να μην περιμένω 15 μερες άδικα. Τον ρώτησα για ποιο λόγο εγινε αυτο με τα ωαρια ? Και σύμφωνα με την ηλικία μου θα έπρεπε να έχω καλύτερα ( ειμαι 33) μου λέει σωστα έχετε δίκιο αλλά μπορεί να μην ήταν καλός αυτος ο κύκλος,  μπορεί να ήταν το φαρμακο που δεν λειτούργησε ( gonal πηρα), μπορεί επίσης να μην φταει το φαρμακο και σε αλλο κυκλο με το ίδιο να κανεις περισσότερα και καλύτερης ποιότητας.  Λεω υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ για αυτο? Μου λέει οχι. Τι πιστεύετε και εσεις βρε κορίτσια? Μου ειπε σε πηρα να σου το πω για να μην απογοητευεσαι. Και τι θα γινεται τωρα κάθε φορά θα βγάζω τέτοια ωαρια? Θα τρώω ολες τις ενεσεις τζαμπα για το τιποτα? 😔

Μπορείς και παραμπορείς!!!! Αλλά δεν τα λένε αυτά, επειδή δεν τους συμφέρει...Διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg" (μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν αν το ψάξεις στο google), το οποίο εξηγεί πώς μπορείς να βελτιώσεις την ποιότητα των ωαρίων σου. Επίσης μπες στο site "to make a mommy", διάβασε κι εκεί τις πρακτικές συμβουλές που προτείνουν και κατέβασε τον οδηγό διατροφής. Με αλλαγές τρόπου ζωής (π.χ. διατροφή και διακοπή χρήσης τοξικών που βρίσκονται στην καθημερινότητά μας + συμπληρώματα διατροφής που εξηγεί τα πάντα γι' αυτά το βιβλίο), μπορείς να δεις κάποιο αποτέλεσμα. Τις αλλαγές αυτές πρέπει να τις εφαρμόσεις για 3 μήνες, όσο χρειάζονται τα ωάριά σου να ωριμάσουν. Αν έχεις απορίες ή χρειάζεσαι διευκρινίσεις, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Την τεταρτη θα κανουμε και κατακερματισμο σπερματος που μας είπε ο γιατρος μου. Να δούμε και εκει τι γινεται. Και θα τον πάρω τηλ να του πω τα αποτελέσματα και θα τον ρωτήσω αν μπορώ να κάνω εγώ τιποτα με βιταμινες ξερω κ γω. Δεν ξερω υπάρχει άλλη τετοια περίπτωση έχετε ξανα ακουσει?

Γιατί θα κάνετε κατακερματισμό;τι δείχνει αυτή η εξέταση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Την τεταρτη θα κανουμε και κατακερματισμο σπερματος που μας είπε ο γιατρος μου. Να δούμε και εκει τι γινεται. Και θα τον πάρω τηλ να του πω τα αποτελέσματα και θα τον ρωτήσω αν μπορώ να κάνω εγώ τιποτα με βιταμινες ξερω κ γω. Δεν ξερω υπάρχει άλλη τετοια περίπτωση έχετε ξανα ακουσει?

Κορίτσι μου καλησπέρα, λυπάμαι πολύ..
. Να σου κάνω μια ερώτηση;ο κατακερματισμος γίνεται και σε κατεψυγμένο σπέρμα; γιατί εμείς έχουμε κάνει χειρουργείο λόγω αζωοσπερμιας και το χουμε καταψυξει δεν κάναμε κατακερματισμο όμως. Επίσης και εγώ φοβάμαι για την ποιότητα... Μας λένε φταίει το κατεψυγμένο σπέρμα αλλά πως θα λυθεί αυτό δεν το γνωρίζω.. Δηλαδή πάντα θα είναι β και γ διαλογής;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα, λυπάμαι πολύ..
. Να σου κάνω μια ερώτηση;ο κατακερματισμος γίνεται και σε κατεψυγμένο σπέρμα; γιατί εμείς έχουμε κάνει χειρουργείο λόγω αζωοσπερμιας και το χουμε καταψυξει δεν κάναμε κατακερματισμο όμως. Επίσης και εγώ φοβάμαι για την ποιότητα... Μας λένε φταίει το κατεψυγμένο σπέρμα αλλά πως θα λυθεί αυτό δεν το γνωρίζω.. Δηλαδή πάντα θα είναι β και γ διαλογής;

Κοριτσακι μου δεν το ξερω αν γίνεται και σε κατεψυγμένο. Θα ρωτήσω όμως την γιατρο και θα σου πω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Γιατί θα κάνετε κατακερματισμό;τι δείχνει αυτή η εξέταση;

Αυτη η εξεταση δειχνει το DNA του σπερματος . Επειδή εμενα ειχε και κυρσοκοιλη κανονικα μαζί με το σπερμοδιαγραμμα θα έπρεπε να είχε κάνει και αυτη την εξέταση. Δεν μας το ειπε κανένας όμως. Τωρα μας ανέλαβε η πιο καλή βιολογος σύμφωνα με γνώμες και μας είπε οπωσδήποτε να την κάνουμε. Ειναι και ακριβούτσικη 250 ευρω θα δώσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η troia είπε:

Μπορείς και παραμπορείς!!!! Αλλά δεν τα λένε αυτά, επειδή δεν τους συμφέρει...Διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg" (μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν αν το ψάξεις στο google), το οποίο εξηγεί πώς μπορείς να βελτιώσεις την ποιότητα των ωαρίων σου. Επίσης μπες στο site "to make a mommy", διάβασε κι εκεί τις πρακτικές συμβουλές που προτείνουν και κατέβασε τον οδηγό διατροφής. Με αλλαγές τρόπου ζωής (π.χ. διατροφή και διακοπή χρήσης τοξικών που βρίσκονται στην καθημερινότητά μας + συμπληρώματα διατροφής που εξηγεί τα πάντα γι' αυτά το βιβλίο), μπορείς να δεις κάποιο αποτέλεσμα. Τις αλλαγές αυτές πρέπει να τις εφαρμόσεις για 3 μήνες, όσο χρειάζονται τα ωάριά σου να ωριμάσουν. Αν έχεις απορίες ή χρειάζεσαι διευκρινίσεις, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Με συγκίνησες πολυ με αυτά που μου γράφεις. Μεχρι στιγμής δεν έχω ρίξει ουτε ενα δακρυ αλλα με αυτά που διάβασα τωρα το έριξα.σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Θα τα κοιτάξω κι αν εχω απορια θα σου στειλω. Να σαι καλα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσακι μου δεν το ξερω αν γίνεται και σε κατεψυγμένο. Θα ρωτήσω όμως την γιατρο και θα σου πω .

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.. Κάνε τις ερωτήσεις σου στην γιατρό σου και κάτι θα έχει να σου απαντήσει... Εύχομαι να πάνε όλα Καλα και να βρεις λυση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.. Κάνε τις ερωτήσεις σου στην γιατρό σου και κάτι θα έχει να σου απαντήσει... Εύχομαι να πάνε όλα Καλα και να βρεις λυση

Σε ευχαριστώ πολυ να σαι καλα κοπέλα μου 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexouli είπε:

Αυτη η εξεταση δειχνει το DNA του σπερματος . Επειδή εμενα ειχε και κυρσοκοιλη κανονικα μαζί με το σπερμοδιαγραμμα θα έπρεπε να είχε κάνει και αυτη την εξέταση. Δεν μας το ειπε κανένας όμως. Τωρα μας ανέλαβε η πιο καλή βιολογος σύμφωνα με γνώμες και μας είπε οπωσδήποτε να την κάνουμε. Ειναι και ακριβούτσικη 250 ευρω θα δώσουμε.

Και στον άντρα μου βρήκαν κυρσοκοίλη και κάνεις δεν του είπε να κάνει τίποτα άλλο, κρίμα και μας λένε για εξωσωματική χωρίς να είμαστε τελειωμένοι από σημαντικές εξετάσεις...τι να πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσια για τη μινι ivf τι γνωρίζεται?

Λοιπόν έχω κάνει και mini Ivf. Ήταν η τελευταία μου. Λέγεται mini γιατί  παίρνεις πολύ λίγα φάρμακα κυρίως χάπια, κλομιφαινης συνήθως και 150 μονάδες ενέσεις για 3-4 μέρες. Δεν κανεις ανταγωνιστή. 
Εγώ έβγαλα 3 ωάρια και είχαμε 3 έμβρυα. Ο γιατρός μου είπε ότι τα πήγα πολύ καλά. Δεν βγάζεις πολλά αλλά είναι πιο ποιοτικά υποτίθεται. Συνήθως την κάνουν γυναίκες που έχουν φτωχή ανταπόκριση στην διέγερση ή είναι μεγάλης ηλικίας. Ή αυτές που δεν θέλουν να πάρουν πολλά φάρμακα. Εγώ είμαι και μεγάλη και δεν θέλω πολλά φάρμακα. Αν και έχω ανταπόκριση στη διέγερση.
Εμείς τα βάζουμε είναι αρίστης ποιότητας και δεν μένω (2φορες). Σου λένε παίζεις με τα ποσοστά δεν ξέρω τι να πω... προσπαθώ να βρω κι εγώ που οφείλεται η αποτυχία και δεν έχω βγάλει άκρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Και στον άντρα μου βρήκαν κυρσοκοίλη και κάνεις δεν του είπε να κάνει τίποτα άλλο, κρίμα και μας λένε για εξωσωματική χωρίς να είμαστε τελειωμένοι από σημαντικές εξετάσεις...τι να πω 

Ναι κοριτσι μου να πάτε να κάνετε. Εμενα ειχε κνει το χειρουργείο αλλα επειδή ήταν μεγάλη η κυρσοκηλη θα έπρεπε να κάνει κι τον κατακερματισμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Λοιπόν έχω κάνει και mini Ivf. Ήταν η τελευταία μου. Λέγεται mini γιατί  παίρνεις πολύ λίγα φάρμακα κυρίως χάπια, κλομιφαινης συνήθως και 150 μονάδες ενέσεις για 3-4 μέρες. Δεν κανεις ανταγωνιστή. 
Εγώ έβγαλα 3 ωάρια και είχαμε 3 έμβρυα. Ο γιατρός μου είπε ότι τα πήγα πολύ καλά. Δεν βγάζεις πολλά αλλά είναι πιο ποιοτικά υποτίθεται. Συνήθως την κάνουν γυναίκες που έχουν φτωχή ανταπόκριση στην διέγερση ή είναι μεγάλης ηλικίας. Ή αυτές που δεν θέλουν να πάρουν πολλά φάρμακα. Εγώ είμαι και μεγάλη και δεν θέλω πολλά φάρμακα. Αν και έχω ανταπόκριση στη διέγερση.
Εμείς τα βάζουμε είναι αρίστης ποιότητας και δεν μένω (2φορες). Σου λένε παίζεις με τα ποσοστά δεν ξέρω τι να πω... προσπαθώ να βρω κι εγώ που οφείλεται η αποτυχία και δεν έχω βγάλει άκρη. 

Και τις 2 φορες ομως?? Εντύπωση μου κάνει. Έχεις κάνει καρυοτυπο κυστική θρομβοφιλιας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Και τις 2 φορες ομως?? Εντύπωση μου κάνει. Έχεις κάνει καρυοτυπο κυστική θρομβοφιλιας ?

Έκανα εξετάσεις καρυότυπο και εγώ και ο αντρας μου χθες. Αυτό δεν ξέρω τι είναι που γράφεις.
Έχω κάνει εξέταση για κυστική ίνωση την πρώτη φορά που είχα μείνει έγκυος αλλά ήταν παλίνδρομη η κύηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Μπορείς και παραμπορείς!!!! Αλλά δεν τα λένε αυτά, επειδή δεν τους συμφέρει...Διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg" (μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν αν το ψάξεις στο google), το οποίο εξηγεί πώς μπορείς να βελτιώσεις την ποιότητα των ωαρίων σου. Επίσης μπες στο site "to make a mommy", διάβασε κι εκεί τις πρακτικές συμβουλές που προτείνουν και κατέβασε τον οδηγό διατροφής. Με αλλαγές τρόπου ζωής (π.χ. διατροφή και διακοπή χρήσης τοξικών που βρίσκονται στην καθημερινότητά μας + συμπληρώματα διατροφής που εξηγεί τα πάντα γι' αυτά το βιβλίο), μπορείς να δεις κάποιο αποτέλεσμα. Τις αλλαγές αυτές πρέπει να τις εφαρμόσεις για 3 μήνες, όσο χρειάζονται τα ωάριά σου να ωριμάσουν. Αν έχεις απορίες ή χρειάζεσαι διευκρινίσεις, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Επειδή ξεκίνησα να το διαβάζω κι εγώ αυτό το βιβλίο..  ειδες αποτέλεσμα εσύ αλλάζοντας τον τρόπο ζωής με διατροφή /συμπληρώματα και αποφυγή των τοξικών BPA  κτλ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η TRigirl είπε:

Να ρωτήσω κορίτσια.. έχει κάνει καμιά σας προεμφυτευτικό έλεγχο των εμβρύων. Κι αν ναι, είχε επιτυχία; 

Εγώ έκανα λόγω στίγματος και απέτυχε παταγωδώς.
.. Καμία διάγνωση σε κανένα από τα 8 εμβρυα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Εγώ έκανα λόγω στίγματος και απέτυχε παταγωδώς.
.. Καμία διάγνωση σε κανένα από τα 8 εμβρυα

Τι εννοείς καμία διάγνωση; Δεν μπόρεσαν να κάνουν διάγνωση στα έμβρυα; Πως γίνεται αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η TRigirl είπε:

Τι εννοείς καμία διάγνωση; Δεν μπόρεσαν να κάνουν διάγνωση στα έμβρυα; Πως γίνεται αυτό; 

Κι όμως μας είπαν ότι συμβαίνει αυτό... Έκανα τον έλεγχο σε 3 μέρας έμβρυα χωρίς να μας πουν ότι υπάρχει πιθανότητα να μη μπορούν να κάνουν διάγνωση.. Ούτε κάποιο ποσοστό αν είναι υγιές τα έμβρυα δεν μας έδωσαν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Κι όμως μας είπαν ότι συμβαίνει αυτό... Έκανα τον έλεγχο σε 3 μέρας έμβρυα χωρίς να μας πουν ότι υπάρχει πιθανότητα να μη μπορούν να κάνουν διάγνωση.. Ούτε κάποιο ποσοστό αν είναι υγιές τα έμβρυα δεν μας έδωσαν..

Κορίτσι μου έχω σοκαριστεί. Έχουμε κ εμείς στίγμα με τον άντρα μου. Κάναμε εξωσωματική αλλά μας τόνισαν ότι θελουμε μόνο βλαστοκύστες για τον προεμφυτευτικό. Τα έμβρυα που τα στείλατε για την διάγνωση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου έχω σοκαριστεί. Έχουμε κ εμείς στίγμα με τον άντρα μου. Κάναμε εξωσωματική αλλά μας τόνισαν ότι θελουμε μόνο βλαστοκύστες για τον προεμφυτευτικό. Τα έμβρυα που τα στείλατε για την διάγνωση; 

Πλέον από πριν τον Δεκέμβρη ξεκίνησαν τα κέντρα να κάνουν σε βλαστοκύστες προεμφυτευτικό.. Και μεις τώρα που θα ξανακάνουμε όταν βρούμε κέντρο θα το απαιτήσουμε να γίνει σε βλαστοκύστες ο προεμφυτευτικός..  Είναι το κέντρο που συνεργάζονται σχεδόν όλα τα κέντρα εξωσωματικής 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Κι όμως μας είπαν ότι συμβαίνει αυτό... Έκανα τον έλεγχο σε 3 μέρας έμβρυα χωρίς να μας πουν ότι υπάρχει πιθανότητα να μη μπορούν να κάνουν διάγνωση.. Ούτε κάποιο ποσοστό αν είναι υγιές τα έμβρυα δεν μας έδωσαν..

Κάνατε τελικά εμβρυομεταφορά ή όχι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Κι όμως μας είπαν ότι συμβαίνει αυτό... Έκανα τον έλεγχο σε 3 μέρας έμβρυα χωρίς να μας πουν ότι υπάρχει πιθανότητα να μη μπορούν να κάνουν διάγνωση.. Ούτε κάποιο ποσοστό αν είναι υγιές τα έμβρυα δεν μας έδωσαν..

Εξοργιστικό και πόσα λεφτά έδωσες για τον έλεγχό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η TRigirl είπε:

Κάνατε τελικά εμβρυομεταφορά ή όχι; 

Και βέβαια κάναμε γιατί το κέντρο για ακόμα μια φορά θεώρησε ότι δεν πειράζει να γίνει η εμβρυομεταφορά και ας μην είχαμε διάγνωση και ας είχαμε κακής ποιότητας βλαστοκύστες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Και βέβαια κάναμε γιατί το κέντρο για ακόμα μια φορά θεώρησε ότι δεν πειράζει να γίνει η εμβρυομεταφορά και ας μην είχαμε διάγνωση και ας είχαμε κακής ποιότητας βλαστοκύστες...

Απαράδεκτο το κέντρο αυτό. Στείλε μου προσωπικό μήνυμα για να ξέρω να μην πάω ποτέ και να μην στείλω φίλες μου. Ελπίζω να αλλάξατε! Αθήνα είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Πλέον από πριν τον Δεκέμβρη ξεκίνησαν τα κέντρα να κάνουν σε βλαστοκύστες προεμφυτευτικό.. Και μεις τώρα που θα ξανακάνουμε όταν βρούμε κέντρο θα το απαιτήσουμε να γίνει σε βλαστοκύστες ο προεμφυτευτικός..  Είναι το κέντρο που συνεργάζονται σχεδόν όλα τα κέντρα εξωσωματικής 

Εμείς είχαμε 7 βλαστοκύστες κ τις στείλαμε στο χωρέμειο. Είναι τμήμα των παίδων Αγίας Σοφίας. Το μόνο δημόσιο κ αναγνωρισμένο. Στο κέντρο που κάναμε την εξωσωματική θα τα στέλνανε σε ιδιωτικό κ εμείς τους ζητήσαμε να τα στείλουν εκεί. Από τις 7 οι 6 ήταν υγιής. Είχαμε 1 παθολογικό έμβρυο. Δυστυχώς δεν έπιασα κανένα. Είχα μια βιοχημική κ οι υπόλοιπες ετ αρνητικές. Την εξωσωματική την κάναμε το 2018. Κ εγώ 28 χρόνων τότε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...