Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός. 

Τι να πω...παντως και αλλη μια γνωμη απο γυναικολο που πηρα μου ειπε καλές ...αλλά αυστηρά  δυο την ημέρα όχι παραπάνω...τωρα θα δείξει...Έγω έχω πολυ χαμηλή αμη για την ηλικία μου...και μια δεξια ωοθήκη  πολύ φτωχή ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Fotinible είπε:

Τι να πω...παντως και αλλη μια γνωμη απο γυναικολο που πηρα μου ειπε καλές ...αλλά αυστηρά  δυο την ημέρα όχι παραπάνω...τωρα θα δείξει...Έγω έχω πολυ χαμηλή αμη για την ηλικία μου...και μια δεξια ωοθήκη  πολύ φτωχή ...

Εγώ στα 40 είμαι με ΑΜΗ 3,1 και μόνο μία σάλπιγγα παίρνω 3 την ημέρα και fertilimax και ova-max,τα παίρνω 1 μήνα, τώρα τελειώνουν έχω περιέργεια να δω τι θα μου πει η γιατρός μου. Πόσο χρονών είσαι και τι αμη έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Fotinible είπε:

Τι να πω...παντως και αλλη μια γνωμη απο γυναικολο που πηρα μου ειπε καλές ...αλλά αυστηρά  δυο την ημέρα όχι παραπάνω...τωρα θα δείξει...Έγω έχω πολυ χαμηλή αμη για την ηλικία μου...και μια δεξια ωοθήκη  πολύ φτωχή ...

Ότι σου έχει πει ο γιατρός σου ... τι να πω. Δεν είμαι γιατρός... Χωρίς τις βιταμίνες είχα 8 και γονιμοποιήθηκαν και τα 8 - με 6 βλαστοκύστες. Με τις βιταμίνες είχα   6 γονιμοποιήθηκαν τα 5 και είχαμε 3 βλαστοκύστες. Τις μισές δηλ! 🤷🏻‍♀️ 
Όμως είπα ότι μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός. Γιατί στην πρώτη διέγερση έπαιρνα 𝚐𝚘𝚗𝚊𝚕 και μετά menopur. Μπορεί να ευθύνονται και τα φάρμακα! 

image.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Εγώ στα 40 είμαι με ΑΜΗ 3,1 και μόνο μία σάλπιγγα παίρνω 3 την ημέρα και fertilimax και ova-max,τα παίρνω 1 μήνα, τώρα τελειώνουν έχω περιέργεια να δω τι θα μου πει η γιατρός μου. Πόσο χρονών είσαι και τι αμη έχεις;

Ειμαι 33 με αμη 0,97  απο σάλπιγγες κτλ ολα καλα...οπως βλεπεις η δικη μου αμη για τα χρονια μου ειναι χάλι...θα επρεπε να ημουν απ οτι ειπαν γυρω στο 2-2+....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ηρθε ενα μημυμα και δε μπορω να το διαβασω γιατι δεν προλαβα να πατησω στην ειδοποιηση και μετα εξαφανιστηκε ..αν το δει καποια κοπελα που μου εστειλε ας μου ξαναστειλει.δεν εχω P.C. k δε μπορω απο κινητο να τα δω δε μου δινει επιλογη με τις τελειες που εγραψε ενα κοριτσι μετα την αναβαθμιση του σαιτ :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Εψω ακουσει και για τις inofert. Έχετε ιδέα για αυτες?

Αυτά είναι για πολυκυστικες ή για όσες τείνουν για πολυκυστικες! Εγώ από τα 21 περίπου έβγαζα πότε πότε μια κύστη δεξιά κ μια αριστερά. Που όταν ερχόταν περίοδος έσπαγαν κι έφευγαν!  Ο γυναικολόγος μου μου τις συνέστησε να τις πάρω δοκιμαστικά να δούμε!! Μια χαρά δουλειά κάνανε! Κύστες δεν έβγαζα και η περίοδος ρολόι! (Ωστόσο πολυκυστικες δεν έχω!)

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Fotinible είπε:

Ειμαι 33 με αμη 0,97  απο σάλπιγγες κτλ ολα καλα...οπως βλεπεις η δικη μου αμη για τα χρονια μου ειναι χάλι...θα επρεπε να ημουν απ οτι ειπαν γυρω στο 2-2+....

Υπάρχουν κ χειρότερα! Τον Ιούνιο κλείνω τα 33 και έχω 0,24....!! Σε τι φάση βρίσκεσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tonakiv είπε:

Αυτά είναι για πολυκυστικες ή για όσες τείνουν για πολυκυστικες! Εγώ από τα 21 περίπου έβγαζα πότε πότε μια κύστη δεξιά κ μια αριστερά. Που όταν ερχόταν περίοδος έσπαγαν κι έφευγαν!  Ο γυναικολόγος μου μου τις συνέστησε να τις πάρω δοκιμαστικά να δούμε!! Μια χαρά δουλειά κάνανε! Κύστες δεν έβγαζα και η περίοδος ρολόι! (Ωστόσο πολυκυστικες δεν έχω!)

Υπάρχουν κ χειρότερα! Τον Ιούνιο κλείνω τα 33 και έχω 0,24....!! Σε τι φάση βρίσκεσαι;;

Αναμενω την περιοδο Παρασκευή Σάββατο και ξεκιναω διεγερση..Πρώτη προσπάθεια..τι να πω οταν.ειχα παρει τα αποτελεσματα ειχα παθει σοκ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Κοριτσια μου ηρθε ενα μημυμα και δε μπορω να το διαβασω γιατι δεν προλαβα να πατησω στην ειδοποιηση και μετα εξαφανιστηκε ..αν το δει καποια κοπελα που μου εστειλε ας μου ξαναστειλει.δεν εχω P.C. k δε μπορω απο κινητο να τα δω δε μου δινει επιλογη με τις τελειες που εγραψε ενα κοριτσι μετα την αναβαθμιση του σαιτ :-(

Μπες στο mail σου και θα σου έχει ερθει εκεί.Από εκεί μπορείς να πατήσεις στο σημείο που λέει ανάγνωση του μνμ και να κανεις το link copy+paste.

Εχουνε γίνει γκουρού της τεχνολογίας μετά από αυτό το update χα χα χα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Mmaria87 είπε:

Κορίτσια παντως εγώ είδα διαφορά σε ποσοτητα και ποιοτητα με τις Terra inositol  τις βιταμίνες! 

Αυτες συστηνει ο γιατρος μου σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Μπες στο mail σου και θα σου έχει ερθει εκεί.Από εκεί μπορείς να πατήσεις στο σημείο που λέει ανάγνωση του μνμ και να κανεις το link copy+paste.

Εχουνε γίνει γκουρού της τεχνολογίας μετά από αυτό το update χα χα χα

Μπραβο !!τελειο  , μπηκα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fotinible είπε:

Ειμαι 33 με αμη 0,97  απο σάλπιγγες κτλ ολα καλα...οπως βλεπεις η δικη μου αμη για τα χρονια μου ειναι χάλι...θα επρεπε να ημουν απ οτι ειπαν γυρω στο Και τώρα σε τι διαδικασία είσαι  έχεις κάνει εξωσωματική ή θα κάνεις;

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fotinible είπε:

Ειμαι 33 με αμη 0,97  απο σάλπιγγες κτλ ολα καλα...οπως βλεπεις η δικη μου αμη για τα χρονια μου ειναι χάλι...θα επρεπε να ημουν απ οτι ειπαν γυρω στο 2-2+....

 

Και τώρα σε τι διαδικασία είσαι έχεις κάνει εξωσωματική ή θα κάνεις τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Litsadi είπε:

Και τώρα σε τι διαδικασία είσαι έχεις κάνει εξωσωματική ή θα κάνεις τώρα;

Τωρα θα κάνω την πρώτη προσπάθεια...αναμενω να.αδιαθετησω μέτρηση fsh προγεστερονης και E2  και λογικα ξεκιναω δευτερη μέρα περιοδου τη διεγερση...πολυ αγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fotinible είπε:

Τωρα θα κάνω την πρώτη προσπάθεια...αναμενω να.αδιαθετησω μέτρηση fsh προγεστερονης και E2  και λογικα ξεκιναω δευτερη μέρα περιοδου τη διεγερση...πολυ αγχος...

Καλή αρχή κοπέλα μου😇 σε ποιό κέντρο είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Fotinible είπε:

Στο μητέρα θα γίνει...εσυ???

Εμένα είναι assisting nature Θεσσαλονίκη αλλά ανησυχώ λίγο γιατί δεν ξέρω τίποτα για αυτό το κέντρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Εψω ακουσει και για τις inofert. Έχετε ιδέα για αυτες?

Εμένα με βοηθησαν αρκετά οι inofert!Μου τις είχε συστήσει ο γυναικολόγος μου για να με βοηθήσουν στη φυσική συλληψη. Μέχρι κ την ωορρηξία καταλάβαινα τους πρώτους μήνες που τα έπαιρνα. Μου είχε ρυθμίσει κ κάπως την περίοδο. Τις έπαιρνα για πανω απο ενα χρονο (δεν ξέρω αν έκανα καλά) κ πριν την ωοληψια φυσικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η annie! είπε:

Αχ αλήθεια κορίτσι μου; Δε μπορείς να φανταστείς ποσό χαίρομαι με αυτά που γράφεις. Η μικρή μου μάλλον έχει ανεπάρκεια του ενζύμου, θα το μάθουμε όταν γίνει 6 μηνών, και είχα αγχωθεί πολύ για το πως μπορεί να επηρεάσει τη ζωή της.

Ναι, αλήθεια! Μην ανησυχείς καθόλου! Κι εμένα δεν ενημέρωσαν αμέσως τους γονείς μου αλλά ήρθε όπως μου είπαν χαρτί μετά απο κάποιους μήνες ότι έχω έλλειψη του συγκεκριμένου ενζύμου! Εμένα δεν με επηρρέασε καθόλου μα καθόλου, αφού να σκεφτείς ότι ώρες ώρες λέω να πάω να κάνω ένα τεστ να δω αν όντως έχω έλλειψη ή είχε γίνει κανένα λάθος στη διάγνωση;
Το μόνο κακό είναι αν αρέσουν αργότερα τα κουκιά στη κορούλα σου, θα πρέπει να θυσιαστεί και να μην τα τρώει! :P :P 
Μην άγχεσαι καθόλου σου λέω! Σαν να μην έχει καν έλλειψη θα είναι η ζωή της! Ξέρω και άλλα άτομα με την ίδια έλλειψη, το ίδιο λένε κι εκείνοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα κι απο εμενα! Μου συστησαν να παρω 6 ημερες cyclacur πριν την αρχη του κυκλου μου με προσπαθεια διεγερσης, ως ηπια καταστολη των ωοθηκων, προκειμενου να μη 'ξεφυγει' σε μεγεθος πιο μπροστα καποιο ωοθυλακιο σε σχεση με τα αλλα κ για να μη γινει ειπαν καποιο κυστικο. Αναρωτιεμαι ομως οταν θα αδιαθετησω και θα παω 2η ημερα περιοδου για υπερηχο και εξετασεις αιματος για να δουμε αν ειναι καλος ο κυκλος για να ξεκινησω, μετα απο 6-7 ημερες cyclacur δεν θα χει ανεβει αρκετα η οιστραδιολη ή κανω λαθος? Οταν ρωτησα για αυτο μου ειπαν οτι επειδη το ξερουν για τη χορηγηση θα το υπολογισουν οτι θα ειναι ανεβασμενη ουτως ή αλλως....απλα μου φαινεται περιεργο, γιατι κι εγω ηξερα απο αυτα που ειχα διαβασει οτι η Ε2 πρεπει να ειναι χαμηλη για να σε ξεκινησουν σε ενα κυκλο με ενεσεις. Εχει κανεις ιδεα σχετικα??

 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια θελω τη γνώμη σας οποία γνωρίζει. Με πήρε τηλ τωρα ο βιολογος και μου είπε για τα Ωαρια μου που δεν προχώρησαν. Πηραν 7 ωοθηλακια από τα οποία 3 μονο ηταν τα καλα. Από αυτά το 1 μου ειπε προχώρησε σε βλαστοκυστη. Αλλά όχι καλής ποιότητας και για αυτο δεν προχωρήσαμε σε ετ για να μην περιμένω 15 μερες άδικα. Τον ρώτησα για ποιο λόγο εγινε αυτο με τα ωαρια ? Και σύμφωνα με την ηλικία μου θα έπρεπε να έχω καλύτερα ( ειμαι 33) μου λέει σωστα έχετε δίκιο αλλά μπορεί να μην ήταν καλός αυτος ο κύκλος,  μπορεί να ήταν το φαρμακο που δεν λειτούργησε ( gonal πηρα), μπορεί επίσης να μην φταει το φαρμακο και σε αλλο κυκλο με το ίδιο να κανεις περισσότερα και καλύτερης ποιότητας.  Λεω υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ για αυτο? Μου λέει οχι. Τι πιστεύετε και εσεις βρε κορίτσια? Μου ειπε σε πηρα να σου το πω για να μην απογοητευεσαι. Και τι θα γινεται τωρα κάθε φορά θα βγάζω τέτοια ωαρια? Θα τρώω ολες τις ενεσεις τζαμπα για το τιποτα? 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Εμένα με βοηθησαν αρκετά οι inofert!Μου τις είχε συστήσει ο γυναικολόγος μου για να με βοηθήσουν στη φυσική συλληψη. Μέχρι κ την ωορρηξία καταλάβαινα τους πρώτους μήνες που τα έπαιρνα. Μου είχε ρυθμίσει κ κάπως την περίοδο. Τις έπαιρνα για πανω απο ενα χρονο (δεν ξέρω αν έκανα καλά) κ πριν την ωοληψια φυσικά! 

Από αυτές παιρνουμε ενα φακελακι στην μερα με το φαγητό να φανταστώ? 1 χρόνος? Πολυ δεν είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσια θελω τη γνώμη σας οποία γνωρίζει. Με πήρε τηλ τωρα ο βιολογος και μου είπε για τα Ωαρια μου που δεν προχώρησαν. Πηραν 7 ωοθηλακια από τα οποία 3 μονο ηταν τα καλα. Από αυτά το 1 μου ειπε προχώρησε σε βλαστοκυστη. Αλλά όχι καλής ποιότητας και για αυτο δεν προχωρήσαμε σε ετ για να μην περιμένω 15 μερες άδικα. Τον ρώτησα για ποιο λόγο εγινε αυτο με τα ωαρια ? Και σύμφωνα με την ηλικία μου θα έπρεπε να έχω καλύτερα ( ειμαι 33) μου λέει σωστα έχετε δίκιο αλλά μπορεί να μην ήταν καλός αυτος ο κύκλος,  μπορεί να ήταν το φαρμακο που δεν λειτούργησε ( gonal πηρα), μπορεί επίσης να μην φταει το φαρμακο και σε αλλο κυκλο με το ίδιο να κανεις περισσότερα και καλύτερης ποιότητας.  Λεω υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ για αυτο? Μου λέει οχι. Τι πιστεύετε και εσεις βρε κορίτσια? Μου ειπε σε πηρα να σου το πω για να μην απογοητευεσαι. Και τι θα γινεται τωρα κάθε φορά θα βγάζω τέτοια ωαρια? Θα τρώω ολες τις ενεσεις τζαμπα για το τιποτα? 😔

Μη στεναχωριέσαι κορίτσι μου....αχ είναι μια δύσκολη διαδικασία,να αυτά ακούω και φοβάμαι πολύ να το κάνω. Να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου να δεις τι θα σου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσια θελω τη γνώμη σας οποία γνωρίζει. Με πήρε τηλ τωρα ο βιολογος και μου είπε για τα Ωαρια μου που δεν προχώρησαν. Πηραν 7 ωοθηλακια από τα οποία 3 μονο ηταν τα καλα. Από αυτά το 1 μου ειπε προχώρησε σε βλαστοκυστη. Αλλά όχι καλής ποιότητας και για αυτο δεν προχωρήσαμε σε ετ για να μην περιμένω 15 μερες άδικα. Τον ρώτησα για ποιο λόγο εγινε αυτο με τα ωαρια ? Και σύμφωνα με την ηλικία μου θα έπρεπε να έχω καλύτερα ( ειμαι 33) μου λέει σωστα έχετε δίκιο αλλά μπορεί να μην ήταν καλός αυτος ο κύκλος,  μπορεί να ήταν το φαρμακο που δεν λειτούργησε ( gonal πηρα), μπορεί επίσης να μην φταει το φαρμακο και σε αλλο κυκλο με το ίδιο να κανεις περισσότερα και καλύτερης ποιότητας.  Λεω υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγώ για αυτο? Μου λέει οχι. Τι πιστεύετε και εσεις βρε κορίτσια? Μου ειπε σε πηρα να σου το πω για να μην απογοητευεσαι. Και τι θα γινεται τωρα κάθε φορά θα βγάζω τέτοια ωαρια? Θα τρώω ολες τις ενεσεις τζαμπα για το τιποτα? 😔

Καλημέρα, λυπάμαι πάρα πολύ γι’ αυτή την εξέλιξη. Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο για την ηλικία σου με 7 ωάρια να μην γονιμοποιηθεί κανένα και να μην προχωρήσει... πραγματικά στο λέω. Δεν ξέρω.. Εγώ είμαι 10 χρόνια μεγαλύτερη σου και με gonal και arvekap διέγερση είχα 8 ωάρια. Προχώρησαν τα 6 σε βλαστοκύστες. Για ποιο λόγο και τα 7 δεν γονιμοποιήθηκαν δεν μπορώ να το καταλάβω. Μηπως να ζητήσεις περισσότερες διευκρινίσεις; Ποιος είναι ο γιατρος σου; Να ξέρετε κορίτσια ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη ο εμβρυολόγος και το εργαστήριο. Και μετά η τοποθέτηση πρέπει να είναι πολύ καλή. Αλλά δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε αυτά.. 

Δεν έχω λόγια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Καλημέρα, λυπάμαι πάρα πολύ γι’ αυτή την εξέλιξη. Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο για την ηλικία σου με 7 ωάρια να μην γονιμοποιηθεί κανένα και να μην προχωρήσει... πραγματικά στο λέω. Δεν ξέρω.. Εγώ είμαι 10 χρόνια μεγαλύτερη σου και με gonal και arvekap διέγερση είχα 8 ωάρια. Προχώρησαν τα 6 σε βλαστοκύστες. Για ποιο λόγο και τα 7 δεν γονιμοποιήθηκαν δεν μπορώ να το καταλάβω. Μηπως να ζητήσεις περισσότερες διευκρινίσεις; Ποιος είναι ο γιατρος σου; Να ξέρετε κορίτσια ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη ο εμβρυολόγος και το εργαστήριο. Και μετά η τοποθέτηση πρέπει να είναι πολύ καλή. Αλλά δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε αυτά.. 

Δεν έχω λόγια... 

Την τεταρτη θα κανουμε και κατακερματισμο σπερματος που μας είπε ο γιατρος μου. Να δούμε και εκει τι γινεται. Και θα τον πάρω τηλ να του πω τα αποτελέσματα και θα τον ρωτήσω αν μπορώ να κάνω εγώ τιποτα με βιταμινες ξερω κ γω. Δεν ξερω υπάρχει άλλη τετοια περίπτωση έχετε ξανα ακουσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...