Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λία32 είπε:

Καλησπέρα! Έκανα τον Δεκέμβρη ωοληψία και ενώ φοβόμουν υπερβολικά τη μέθη, τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά. Θα έλεγα ότι κοιμάσαι ελαφριά. Εγώ είδα και όνειρο!

Θα σου πρότεινα, λίγο πριν ξεκινήσει η διαδικασία να κλείσεις τα μάτια και να επικεντρωθείς στην αναπνοή σου!

Θα πάνε όλα καλά!

Σε ευχαριστώ κοριτσι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν υπάρχει κάτι λάθος στον καρυοτυπο δεν μπορείς να το βελτιώσεις αλλά είναι  απαραίτητο να κάνεις προγεννητικό διότι αν υπάρχουν λάθη στα χρωμοσώματα του ζεύγους κληρονομούνται στα έμβρυα και αυξάνουν τις πιθανότητες για ανωμαλίες.Βέβαια έχω ακούσει πολύ λίγες περιπτώσεις που υπήρχε όντως πρόβλημα στον  καρυοτυπο.Δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά αλλά κάπως έτσι το έχω αντιληφθεί.

Ναι κ εγώ δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν κ πολλες περιπτώσεις με προβλημα στην εξέταση αυτή. Το θέμα ειναι ότι κ να βρεθεί κάτι δεν μπορεις να κάνεις κάτι.. Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Πήρα τηλ αλλά τις κάνουν μόνο ιδιωτικά, όχι με ΕΟΠΥΥ. Τελικά γίνονται με ΕΟΠΥΥ οι εξετάσεις αυτές για τον καρυότυπο; Και αν δεν γίνονται γιατί συνταγογραφούνται; Έχω μπερδευτεί! 

Παρε τηλ στο Neoscreen στα βριλησια.εκει δεχονται το παραπεμπτικο και πληρωνεις τη διαφορα στα παντα ..https://neoscreen.online/products/cvd-20?_pos=1&_sid=548c19cad&_ss=r

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ είχα πολύ καλή μέχρι τώρα εμπειρία για τον καρυότυπο ζεύγους από το Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού του Παίδων Αγ. Σοφία (τηλ 2132037331). Μας συνταγογράφησε την εξέταση γυναικολόγος, πήρα τηλ και έκλεισα ραντεβού εντός λίγων ημερών, η ιατρός ήταν ευγενέστατη και μας έχανε 20λεπτο μάθημα για το τι είναι η εξέταση και τι θα μας δείξει. Δεν πληρώσαμε τίποτα. Το μόνο ίσως μειονέκτημα είναι ότι τα αποτελέσματα κάνουν 4-5 εβδομάδες να βγουν. Ενδεχομένως ιδιωτικά να βγαίνουν πιο γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσι εγώ είμαι στην Αθήνα. Σε ευχαριστώ πάντως, αλλά ψάχνω Αθήνα. 

Εγω καρυοτυπο εκανα στο Genotypos στα Ιλισια. Θελει περιπου ενα μηνα για τα αποτελεσματα. Και δεχτηκαν παραπεμπτικο Εοππυ κανονικα. Παρε τηλ να ρωτησεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης για αιματολογο ενδιαφερομαι κι εγω στην Αθηνα. Οποια κοπελα εχει να προτεινει καποιον θα ηθελα να μου πει εδω ή σε πμ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Επισης για αιματολογο ενδιαφερομαι κι εγω στην Αθηνα. Οποια κοπελα εχει να προτεινει καποιον θα ηθελα να μου πει εδω ή σε πμ. 

Καλημερα εχω να σου προτεινω τον καναβο γεωργιο στην μιχαλακοπουλου 

Καλος ανθρωπος ηρεμος καλος επιστημονας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! Να σας ρωτησω μετα την ωοληψια τι φαρμακα σας δωσανε και για ποιο λόγο?

Καλημέρα κορίτσι μου!!!Με το καλό να κάνεις την ωοληψια σου και μη φοβάσαι τίποτα!

Εμενα δε μου έδωσαν χάπια απλά επειδή είχα πάθει μια ελαφριά υπερδιέγερση συνέχισα να κάνω ενέσεις ανταγωνιστή για 3 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! Να σας ρωτησω μετα την ωοληψια τι φαρμακα σας δωσανε και για ποιο λόγο?

Καλημέρα κορίτσι μου. Μόνο μια αντιβίωση zinadol για τρεις μέρες. Τίποτα άλλο δεν πήρα μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!Με το καλό να κάνεις την ωοληψια σου και μη φοβάσαι τίποτα!

Εμενα δε μου έδωσαν χάπια απλά επειδή είχα πάθει μια ελαφριά υπερδιέγερση συνέχισα να κάνω ενέσεις ανταγωνιστή για 3 μέρες.

Μαλιστα. Και μετα από ποσες μερες εγινε η εμβρυομεταφορα? Μετα όταν γίνεται η εμβρυομεταφορα τοτε ειναι που παιρνεις κι άλλα χάπια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Μαλιστα. Και μετα από ποσες μερες εγινε η εμβρυομεταφορα? Μετα όταν γίνεται η εμβρυομεταφορα τοτε ειναι που παιρνεις κι άλλα χάπια?

Εγώ καλή μου έκανα ετ μετά από 2 μήνες γιατί τα βάλαμε όλα στην κατάψυξη όποτε δεν ξέρω να σου απαντήσω.Εσυ θα την κάνεις στον ίδιο κύκλο; Λογικά αν τα αφήσετε να φτάσουν σε βλαστοκυστες θα γίνει ετ 5 μέρες μετά την ωοληψια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Εγώ καλή μου έκανα ετ μετά από 2 μήνες γιατί τα βάλαμε όλα στην κατάψυξη όποτε δεν ξέρω να σου απαντήσω.Εσυ θα την κάνεις στον ίδιο κύκλο; Λογικά αν τα αφήσετε να φτάσουν σε βλαστοκυστες θα γίνει ετ 5 μέρες μετά την ωοληψια.

Δεν ξερω ακομα δεν το έχουμε συζητήσει θα δειξει 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η mamamaria είπε:

Καλημερα εχω να σου προτεινω τον καναβο γεωργιο στην μιχαλακοπουλου 

Καλος ανθρωπος ηρεμος καλος επιστημονας 

Συμφωνω απόλυτα και τον κύριο Καναβο! 👍🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα είμαι καινούργια σε αυτό το θέμα!ηθελα να ρωτήσω αν κάποια γνωρίζει βέβαια έχω ραντεβού το βράδυ με τον γιατρό μου αλλά ήθελα να δω αν κάποια από εσάς ξέρει να μου πει ο άντρας μου ξαφνικά έβγαλε μόνο 11.000.000 σπερματοζωάρια και κινητικότητα δεν έχει καθόλου καλή με αυτό το νούμερο έχω ελπίδες για εξωσωματική ;;και μορφολογία χάλια!ξερω τώρα αυτό που ρωτάω είναι σχετικό αλλά έχω τρομοκρατηθεί όχι για το αν θα πιάσω με εξωσωματική για τον αν θα καταφέρουν να γονιμοποιηθούνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! Να σας ρωτησω μετα την ωοληψια τι φαρμακα σας δωσανε και για ποιο λόγο?

Καλησπέρα! Μόνο αντιβίωση πήρα για τρεις μέρες. Νομιζω ότι την δίνουν προληπτικά. Καταψύξαμε τις βλαστοκύστες για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου.

Εμβρυομεταφορά έκανα πριν μερικές μέρες αλλά ξεκίνησα cyclacur την 3 μέρα της περιόδου. 6μέρες πριν την εμβρυομεταφορά ξεκίνησα ένεση και κολπική αλοιφή προγεστερόνης όπου τις συνεχίζω έως σήμερα και εάν όλα πάνε καλά θα τις συνεχίσω και μετά τη χοριακή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα είμαι καινούργια σε αυτό το θέμα!ηθελα να ρωτήσω αν κάποια γνωρίζει βέβαια έχω ραντεβού το βράδυ με τον γιατρό μου αλλά ήθελα να δω αν κάποια από εσάς ξέρει να μου πει ο άντρας μου ξαφνικά έβγαλε μόνο 11.000.000 σπερματοζωάρια και κινητικότητα δεν έχει καθόλου καλή με αυτό το νούμερο έχω ελπίδες για εξωσωματική ;;και μορφολογία χάλια!ξερω τώρα αυτό που ρωτάω είναι σχετικό αλλά έχω τρομοκρατηθεί όχι για το αν θα πιάσω με εξωσωματική για τον αν θα καταφέρουν να γονιμοποιηθούνε!

Καλησπέρα! Στη δική μας περίπτωση, ο σύντροφός μου είχε 10.000.000 και από τα 18 ωάρια έδειξαν σημάδια γονιμοποίησης τα 15 και 6 φτάσαν σε βλαστοκύστες. Σίγουρα ο γιατρός σου θα σε ενημερώσει εντενέστερα αλλά θεωρώ ότι θα τα καταφέρετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Λία32 είπε:

Καλησπέρα! Στη δική μας περίπτωση, ο σύντροφός μου είχε 10.000.000 και από τα 18 ωάρια έδειξαν σημάδια γονιμοποίησης τα 15 και 6 φτάσαν σε βλαστοκύστες. Σίγουρα ο γιατρός σου θα σε ενημερώσει εντενέστερα αλλά θεωρώ ότι θα τα καταφέρετε!

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Λία32 είπε:

Καλησπέρα! Μόνο αντιβίωση πήρα για τρεις μέρες. Νομιζω ότι την δίνουν προληπτικά. Καταψύξαμε τις βλαστοκύστες για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου.

Εμβρυομεταφορά έκανα πριν μερικές μέρες αλλά ξεκίνησα cyclacur την 3 μέρα της περιόδου. 6μέρες πριν την εμβρυομεταφορά ξεκίνησα ένεση και κολπική αλοιφή προγεστερόνης όπου τις συνεχίζω έως σήμερα και εάν όλα πάνε καλά θα τις συνεχίσω και μετά τη χοριακή.

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η mamamaria είπε:

Καλημερα εχω να σου προτεινω τον καναβο γεωργιο στην μιχαλακοπουλου 

Καλος ανθρωπος ηρεμος καλος επιστημονας 

 

στις πριν 16 ώρες, ο/η JNtina είπε:

Συμφωνω απόλυτα και τον κύριο Καναβο! 👍🏻

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σημαντικη ερωτηση.  Σκοπευω πρωτα ο Θεος να ξεκινησω την πρωτη μου διεγερση με βραχυ πρωτοκολλο gonal και cetrotide στον επομενο κυκλο και χθες που μιλησα με γιατρο μου ειπε οτι θελει να παρω για 7 ημερες πριν την αναμενομενη περιοδο cyclacur τα ασπρα χαπια. Μου το δικαιολογησε οτι επειδη εχω μικρο κυκλο 23 ημερων και ισως κανω ωορρηξια πριν τη μεση του κυκλου, να τα παρω πριν τη διεγερση προκειμενου να μη μεγαλωσει μονο το ενα κυριαρχο ωοθυλακιο πιο γρηγορα και τα αλλα 'μεινουν' πισω και ειναι πιο μικρα σε μεγεθος, αλλα να τα 'ξεκινησουμε' ολα μαζι απο το ιδιο επιπεδο. Εχετε ακουσει ή κανει ποτε κατι σχετικό? Ηξερα οτι cyclacur δινεται συνηθως για προετοιμασια ενδομητριου πριν τη ετ και σε κυκλους με εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων ωαριων. Αλλα δεν βρισκω κατι για χορηγηση cyclacur ΠΡΙΝ ακριβως απο τη διεγερση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα είμαι καινούργια σε αυτό το θέμα!ηθελα να ρωτήσω αν κάποια γνωρίζει βέβαια έχω ραντεβού το βράδυ με τον γιατρό μου αλλά ήθελα να δω αν κάποια από εσάς ξέρει να μου πει ο άντρας μου ξαφνικά έβγαλε μόνο 11.000.000 σπερματοζωάρια και κινητικότητα δεν έχει καθόλου καλή με αυτό το νούμερο έχω ελπίδες για εξωσωματική ;;και μορφολογία χάλια!ξερω τώρα αυτό που ρωτάω είναι σχετικό αλλά έχω τρομοκρατηθεί όχι για το αν θα πιάσω με εξωσωματική για τον αν θα καταφέρουν να γονιμοποιηθούνε!

Καλημέρα κοπέλα μου, να μην στεναχωριέσαι!! Πλέον τα περισσότερα κέντρα κάνουν μικρογονιμοποιηση. Διαλέγει ο εμβρυολογος ένα καλό σπερματοζωάριο κ το βάζει στο ωάριο. Όποτε λύνονται πολλά προβλήματα. Να είσαι σίγουρη πως σε 11 εκατομμύρια θα υπάρχουν εκατοντάδες καλά κ μορφολογικά κ κινητά σπερματοζωάρια. Στην ωοληψια μου ο σύζυγος είχε 12 εκατομμύρια με κακή μορφολογία. Μια χαρά γονιμοποιήθηκαν τα ωάρια μου κ έβαλα 2 βλαστοκυστες. Τώρα που σου γράφω θηλάζουν τα δίδυμα. Όλα θα γίνουν!! Με το καλό να ξεκινήσετε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια σημαντικη ερωτηση.  Σκοπευω πρωτα ο Θεος να ξεκινησω την πρωτη μου διεγερση με βραχυ πρωτοκολλο gonal και cetrotide στον επομενο κυκλο και χθες που μιλησα με γιατρο μου ειπε οτι θελει να παρω για 7 ημερες πριν την αναμενομενη περιοδο cyclacur τα ασπρα χαπια. Μου το δικαιολογησε οτι επειδη εχω μικρο κυκλο 23 ημερων και ισως κανω ωορρηξια πριν τη μεση του κυκλου, να τα παρω πριν τη διεγερση προκειμενου να μη μεγαλωσει μονο το ενα κυριαρχο ωοθυλακιο πιο γρηγορα και τα αλλα 'μεινουν' πισω και ειναι πιο μικρα σε μεγεθος, αλλα να τα 'ξεκινησουμε' ολα μαζι απο το ιδιο επιπεδο. Εχετε ακουσει ή κανει ποτε κατι σχετικό? Ηξερα οτι cyclacur δινεται συνηθως για προετοιμασια ενδομητριου πριν τη ετ και σε κυκλους με εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων ωαριων. Αλλα δεν βρισκω κατι για χορηγηση cyclacur ΠΡΙΝ ακριβως απο τη διεγερση. 

Καλημέρα! Εντύπωση μου κάνει αυτό που σου είπε καθόσον κ εγώ δεν γνώριζα πως τα cyclacur έχουν κ τέτοιου είδους χρήση. Κ εγώ έκανα ήπια διέγερση με gonal και cetrotide, επίσης με μικρό κύκλο 23-24 ημερών κ δεν μου ζητήθηκε να τα πάρω από πριν. Μόνο πριν την ετ κ μέχρι την χοριακή. Για την ακρίβεια τα παίρνω κ τώρα γιατί πρόκειται να κάνω το era map οπότε θέλει να φτιάξει ενδομήτριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα! Εντύπωση μου κάνει αυτό που σου είπε καθόσον κ εγώ δεν γνώριζα πως τα cyclacur έχουν κ τέτοιου είδους χρήση. Κ εγώ έκανα ήπια διέγερση με gonal και cetrotide, επίσης με μικρό κύκλο 23-24 ημερών κ δεν μου ζητήθηκε να τα πάρω από πριν. Μόνο πριν την ετ κ μέχρι την χοριακή. Για την ακρίβεια τα παίρνω κ τώρα γιατί πρόκειται να κάνω το er map οπότε θέλει να φτιάξει ενδομήτριο.

Βέβαια κάθε γιατρός με τα πρωτόκολλά του έτσι; Προς Θεού δεν κάνουμε κριτική... Τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Βέβαια κάθε γιατρός με τα πρωτόκολλά του έτσι; Προς Θεού δεν κάνουμε κριτική... Τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Αλιμονο για γνωμες ρωταω αν εχει τυχει κ σε καμια αλλη κοπελα να της προτεινουν κατι παρεμφερες γιατι κι εγω δεν εχω ακουσει ή διαβασει για κατι τετοιο, βεβαια ειμαι και φρεσκια στο χωρο της εξωσωμ. Δλδ  εσενα οταν πηγες με το ιδιο πρωτοκολλο ποσα ωαρια σου πηραν αν επιτρεπεται και σε τι μεγεθος, θυμασαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...