Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Καλησπέρα δηλαδή είναι υποχρεωτικές αυτές οι εξετάσεις; Εμάς μας έδωσε να κάνουμε καρυοτιπος ζεύγους και ένα σπερμοδιαγραμμα,ααα..και έκανα καλλιέργεια κολπικου 

Εγώ μετά από 3 αποτυχημένες ετ απαίτησα καρυότυπο και υστεροσκόπηση. Εξέταση Θρομβοφιλίας μου είπε να μην κάνω και ότι θα μου δώσει ενέσεις ινοχεπ νομίζω. Εγώ έχω την εξής ερώτηση: Μας συνταγογράφησε τον καρυότυπο μέσω ΕΟΠΥΥ. Γράφει η συνταγογράφηση ότι γίνονται και σε ιδιωτικά διαγνωστικά. Αλλά η Βιοιατρική δεν το κάνει. Ξέρει καμιά σας που μπορεί να γίνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Η θρομβοφιλια έχει διάφορες μεταλλάξεις, δεν είναι μόνο μια εξέταση.Εγώ έκανα όλο το πακέτο των μεταλλάξεων για αυτό πλήρωσα τόσα πολλά. 

Α μάλιστα οκ,ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ μετά από 3 αποτυχημένες ετ απαίτησα καρυότυπο και υστεροσκόπηση. Εξέταση Θρομβοφιλίας μου είπε να μην κάνω και ότι θα μου δώσει ενέσεις ινοχεπ νομίζω. Εγώ έχω την εξής ερώτηση: Μας συνταγογράφησε τον καρυότυπο μέσω ΕΟΠΥΥ. Γράφει η συνταγογράφηση ότι γίνονται και σε ιδιωτικά διαγνωστικά. Αλλά η Βιοιατρική δεν το κάνει. Ξέρει καμιά σας που μπορεί να γίνει; 

https://karyo.gr/  για θεσσαλονίκη

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ μετά από 3 αποτυχημένες ετ απαίτησα καρυότυπο και υστεροσκόπηση. Εξέταση Θρομβοφιλίας μου είπε να μην κάνω και ότι θα μου δώσει ενέσεις ινοχεπ νομίζω. Εγώ έχω την εξής ερώτηση: Μας συνταγογράφησε τον καρυότυπο μέσω ΕΟΠΥΥ. Γράφει η συνταγογράφηση ότι γίνονται και σε ιδιωτικά διαγνωστικά. Αλλά η Βιοιατρική δεν το κάνει. Ξέρει καμιά σας που μπορεί να γίνει; 

Θεσσαλονίκη δεν είσαι;Στο karyo.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ μετά από 3 αποτυχημένες ετ απαίτησα καρυότυπο και υστεροσκόπηση. Εξέταση Θρομβοφιλίας μου είπε να μην κάνω και ότι θα μου δώσει ενέσεις ινοχεπ νομίζω. Εγώ έχω την εξής ερώτηση: Μας συνταγογράφησε τον καρυότυπο μέσω ΕΟΠΥΥ. Γράφει η συνταγογράφηση ότι γίνονται και σε ιδιωτικά διαγνωστικά. Αλλά η Βιοιατρική δεν το κάνει. Ξέρει καμιά σας που μπορεί να γίνει; 

Να σου πω την αλήθεια κορίτσι και εγώ που τις έκανα και ήταν όλες καλές στη δεύτερη ετ έκανα ινοχεπ προληπτικά για επίκτητη.Φυσικά καλό θα ήταν αν μπορείς να τις κανεις,έστω και αυτές που γράφονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Litsadi είπε:

Θεσσαλονίκη δεν είσαι;Στο karyo.gr

Κορίτσι εγώ είμαι στην Αθήνα. Σε ευχαριστώ πάντως, αλλά ψάχνω Αθήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!Εμένα έκαναν 3 εβδομάδες να βγουν τα αποτελέσματα.Καθυστέρησαν αρκετά και μου στοίχισαν γύρω στα 400 ευρώ.

Καλα θα κάνεις να μην προχωρήσεις χωρίς αυτές γιατί και εγώ τις έκανα μετά από μια αποτυχημένη ετ και μετά διαβάζοντας  εδώ μέσα κατάλαβα ότι έπρεπε να τις έχω κάνει.

Σε αυτό κατέληξα και εγώ , ότι έπρεπε να είχαν γίνει.Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι η επόμενη να ειναι  τυχερή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ μετά από 3 αποτυχημένες ετ απαίτησα καρυότυπο και υστεροσκόπηση. Εξέταση Θρομβοφιλίας μου είπε να μην κάνω και ότι θα μου δώσει ενέσεις ινοχεπ νομίζω. Εγώ έχω την εξής ερώτηση: Μας συνταγογράφησε τον καρυότυπο μέσω ΕΟΠΥΥ. Γράφει η συνταγογράφηση ότι γίνονται και σε ιδιωτικά διαγνωστικά. Αλλά η Βιοιατρική δεν το κάνει. Ξέρει καμιά σας που μπορεί να γίνει; 

https://karyo.gr/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσι εγώ είμαι στην Αθήνα. Σε ευχαριστώ πάντως, αλλά ψάχνω Αθήνα. 

Θα ρωτήσω τον ανδρα μου ειναι αιματολογος και θα σου στειλω αργα το βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η MeL2021 είπε:

Θα ρωτήσω τον ανδρα μου ειναι αιματολογος και θα σου στειλω αργα το βραδυ!

1) https://www.genlab.gr/karyotypos-periferikoy-aimatos-zeygoys/

 

2) https://athenslab.gr/diagnostikes-exetaseis/karuotupos-aimatos-1032

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η MeL2021 είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Πήρα τηλ αλλά τις κάνουν μόνο ιδιωτικά, όχι με ΕΟΠΥΥ. Τελικά γίνονται με ΕΟΠΥΥ οι εξετάσεις αυτές για τον καρυότυπο; Και αν δεν γίνονται γιατί συνταγογραφούνται; Έχω μπερδευτεί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Πήρα τηλ αλλά τις κάνουν μόνο ιδιωτικά, όχι με ΕΟΠΥΥ. Τελικά γίνονται με ΕΟΠΥΥ οι εξετάσεις αυτές για τον καρυότυπο; Και αν δεν γίνονται γιατί συνταγογραφούνται; Έχω μπερδευτεί! 

Γίνονται κορίτσι μου αλλά δεν τις δέχονται όλα τα κέντρα.Για την Αθήνα δεν ξέρω ποιοι τις δέχονται αλλά έχω διαβάσει από άλλες κοπέλες ότι τος έκανα και σε νοσοκομεία στην Αθήνα.Πάρε τηλέφωνα και ρωτα,είναι κρίμα να τις πληρώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης κορίτσια μου, όποια γνωρίζει καλό αιματολογο στην Αθήνα κυρίως κέντρο και νότια ας μου πει γιατί εγώ θα πάω σε κάποιον στην τύχη να είναι κοντά, δεν γνωρίζω κάποιον.Σας ευχαριστώ και πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elephant είπε:

Επίσης κορίτσια μου, όποια γνωρίζει καλό αιματολογο στην Αθήνα κυρίως κέντρο και νότια ας μου πει γιατί εγώ θα πάω σε κάποιον στην τύχη να είναι κοντά, δεν γνωρίζω κάποιον.Σας ευχαριστώ και πάλι

Αυτό θα εξυπηρετούσε κι εμένα πολύ. Κι εγώ Αθήνα κέντρο και νότια. Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ μετά από 3 αποτυχημένες ετ απαίτησα καρυότυπο και υστεροσκόπηση. Εξέταση Θρομβοφιλίας μου είπε να μην κάνω και ότι θα μου δώσει ενέσεις ινοχεπ νομίζω. Εγώ έχω την εξής ερώτηση: Μας συνταγογράφησε τον καρυότυπο μέσω ΕΟΠΥΥ. Γράφει η συνταγογράφηση ότι γίνονται και σε ιδιωτικά διαγνωστικά. Αλλά η Βιοιατρική δεν το κάνει. Ξέρει καμιά σας που μπορεί να γίνει; 

Εμεις το καναμε στο science lab χαλανδρι ..με συνταγογραφηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα κ συγνώμη για την ενόχληση απλά εχω μπερδευτεί.Πριν ένα μήνα έκανα απόξεση είδαμε στον υπέρηχο την 8η εβδομάδα ότι το έμβρυο δεν αναπτύσοταν οπωσ θα έπρεπε μετά από αυτή τη περιπέτεια ζήτησα από το γιατρό να κάνουμε καποιεσ εξετασεισ μηπωσ έχω κάποιο πρόβλημα κ για  να ξέρουμε την επόμενη φορά τι θα πρέπει να προσέξουμε.Ο γιατροσ μασ είπε τυχαίο γεγονός η παλινδρομη.Πηρα τισ εξετασεισ κ εχθεσ πήγα στο γιατρό οι πρώτες ήταν οι ανοσολογικές εξετασεισ κ μου λέει όλα οκ.Οταν είδε τισ εξετασεισ θρομβοφιλιασ γύρισε κ μου είπε σε γενικές γραμμές ήμαστε εντάξει εμένα αυτό δε με ηρέμησε.Εκανα FV Leiden μεταλαξησ G1691A δεν ανιχνεύθηκε μεταλαξησ αλλά στο αποτέλεσμα μασ δίνει ετεροζυγωτια.Επισησ η aptt είναι ανεβασμένη.Το ινωδογονο είναι 35 μονάδες ανεβασμενο κ η αντίσταση πρωτεινησ c είναι κάτω του φυσιολογικού.Να σημειώσω ότι κολπική καλλιέργεια δεν με εβαλε να κάνω .Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο θέλω να με ενημερώσει αν κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο κ τι έκανε περαιτέρω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με αυτή την εξέταση του καρυοτυπου ζεύγους. Άλλοι γιατροί τη ζητάνε κ άλλοι όχι. Οκ αν έχεις αποτυχημένες προσπαθειες, μπορείς να βρεις την αιτία που είχες τις αποτυχίες αν δεν έχει βρεθεί κάτι άλλο. Απλά έχεις περισσοτερες πληροφοριες για ότι θα βγάλεις υγιή έμβρυα. Σε τι βοηθάει ακριβώς όμως? Μπορείς με το βρεις κάτι να μπορείς να βελτιώσεις κάτι γενετικά? Σας έχουν εξηγήσει οι γιατροί σας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κ συγνώμη για την ενόχληση απλά εχω μπερδευτεί.Πριν ένα μήνα έκανα απόξεση είδαμε στον υπέρηχο την 8η εβδομάδα ότι το έμβρυο δεν αναπτύσοταν οπωσ θα έπρεπε μετά από αυτή τη περιπέτεια ζήτησα από το γιατρό να κάνουμε καποιεσ εξετασεισ μηπωσ έχω κάποιο πρόβλημα κ για  να ξέρουμε την επόμενη φορά τι θα πρέπει να προσέξουμε.Ο γιατροσ μασ είπε τυχαίο γεγονός η παλινδρομη.Πηρα τισ εξετασεισ κ εχθεσ πήγα στο γιατρό οι πρώτες ήταν οι ανοσολογικές εξετασεισ κ μου λέει όλα οκ.Οταν είδε τισ εξετασεισ θρομβοφιλιασ γύρισε κ μου είπε σε γενικές γραμμές ήμαστε εντάξει εμένα αυτό δε με ηρέμησε.Εκανα FV Leiden μεταλαξησ G1691A δεν ανιχνεύθηκε μεταλαξησ αλλά στο αποτέλεσμα μασ δίνει ετεροζυγωτια.Επισησ η aptt είναι ανεβασμένη.Το ινωδογονο είναι 35 μονάδες ανεβασμενο κ η αντίσταση πρωτεινησ c είναι κάτω του φυσιολογικού.Να σημειώσω ότι κολπική καλλιέργεια δεν με εβαλε να κάνω .Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο θέλω να με ενημερώσει αν κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο κ τι έκανε περαιτέρω.

 

Κοριτσι μου λυπαμαι πολυ γι'αυτό που σου συνέβη... Κουράγιο και δυναμη σου ευχομαι! δεν έχω εμπειρία να σου πω αλλά καλυτερα να επισκεφτείς έναν αιματολογο που ειδικεύεται σε αυτές τις εξετάσεις κ οχι στον γυναικολόγο σου. Πολλά κορίτσια εδώ έχουν να σου προτεινουν κ αιματολογους. Ευχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με αυτή την εξέταση του καρυοτυπου ζεύγους. Άλλοι γιατροί τη ζητάνε κ άλλοι όχι. Οκ αν έχεις αποτυχημένες προσπαθειες, μπορείς να βρεις την αιτία που είχες τις αποτυχίες αν δεν έχει βρεθεί κάτι άλλο. Απλά έχεις περισσοτερες πληροφοριες για ότι θα βγάλεις υγιή έμβρυα. Σε τι βοηθάει ακριβώς όμως? Μπορείς με το βρεις κάτι να μπορείς να βελτιώσεις κάτι γενετικά? Σας έχουν εξηγήσει οι γιατροί σας? 

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν υπάρχει κάτι λάθος στον καρυοτυπο δεν μπορείς να το βελτιώσεις αλλά είναι  απαραίτητο να κάνεις προγεννητικό διότι αν υπάρχουν λάθη στα χρωμοσώματα του ζεύγους κληρονομούνται στα έμβρυα και αυξάνουν τις πιθανότητες για ανωμαλίες.Βέβαια έχω ακούσει πολύ λίγες περιπτώσεις που υπήρχε όντως πρόβλημα στον  καρυοτυπο.Δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά αλλά κάπως έτσι το έχω αντιληφθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κ συγνώμη για την ενόχληση απλά εχω μπερδευτεί.Πριν ένα μήνα έκανα απόξεση είδαμε στον υπέρηχο την 8η εβδομάδα ότι το έμβρυο δεν αναπτύσοταν οπωσ θα έπρεπε μετά από αυτή τη περιπέτεια ζήτησα από το γιατρό να κάνουμε καποιεσ εξετασεισ μηπωσ έχω κάποιο πρόβλημα κ για  να ξέρουμε την επόμενη φορά τι θα πρέπει να προσέξουμε.Ο γιατροσ μασ είπε τυχαίο γεγονός η παλινδρομη.Πηρα τισ εξετασεισ κ εχθεσ πήγα στο γιατρό οι πρώτες ήταν οι ανοσολογικές εξετασεισ κ μου λέει όλα οκ.Οταν είδε τισ εξετασεισ θρομβοφιλιασ γύρισε κ μου είπε σε γενικές γραμμές ήμαστε εντάξει εμένα αυτό δε με ηρέμησε.Εκανα FV Leiden μεταλαξησ G1691A δεν ανιχνεύθηκε μεταλαξησ αλλά στο αποτέλεσμα μασ δίνει ετεροζυγωτια.Επισησ η aptt είναι ανεβασμένη.Το ινωδογονο είναι 35 μονάδες ανεβασμενο κ η αντίσταση πρωτεινησ c είναι κάτω του φυσιολογικού.Να σημειώσω ότι κολπική καλλιέργεια δεν με εβαλε να κάνω .Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο θέλω να με ενημερώσει αν κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο κ τι έκανε περαιτέρω.

 

Κορίτσι μου ο γυναικολόγος δεν είναι ειδικός να αξιολογήσει σωστά τις εξετάσεις θρομβοφιλιας.Να πας σε έναν αιματολόγο.Είναι πολύ δύσκολο αυτό που πέρασες  και ακόμη και αν ήταν τυχαίο καλό θα ήταν να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.Να μην απελπίζεσαι και θα τα καταφέρεις καλή μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η elephant είπε:

Κορίτσια μου , καλησπέρα.Μετα από μια εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε ,οδευω σιγά σιγά προς τη δεύτερη εμβρυομεταφορα. Γνωρίζετε να μου πείτε πόσο καιρό κάνουν περίπου να βγουν τα αποτελέσματα από εξετάσεις θρομβοφιλιας? Είμαι σε σκέψη να επισκεφθώ αιματολογο.Ευχαριστω πολύ

Κοριτσι μου εύχομαι καλή επιτυχία στην δεύτερη σου προσπάθεια.  Εμενα που τις είχα κάνει στο πανεπιστημιακο της Λάρισας  έκαναν περιπου μια εβδομάδα νομιζω να βγουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Κορίτσι μου ο γυναικολόγος δεν είναι ειδικός να αξιολογήσει σωστά τις εξετάσεις θρομβοφιλιας.Να πας σε έναν αιματολόγο.Είναι πολύ δύσκολο αυτό που πέρασες  και ακόμη και αν ήταν τυχαίο καλό θα ήταν να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα.Να μην απελπίζεσαι και θα τα καταφέρεις καλή μου!

Με έχει βάλει σε σκέψεις για αιματολογο η απάντηση του σε γενικές γραμμές είναι καλες άρα κάτι δεν είναι κ τόσο καλό;;;Κ δεν με παρέπεμψε σε αιματολογο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσι μου εύχομαι καλή επιτυχία στην δεύτερη σου προσπάθεια.  Εμενα που τις είχα κάνει στο πανεπιστημιακο της Λάρισας  έκαναν περιπου μια εβδομάδα νομιζω να βγουν.

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Με έχει βάλει σε σκέψεις για αιματολογο η απάντηση του σε γενικές γραμμές είναι καλες άρα κάτι δεν είναι κ τόσο καλό;;;Κ δεν με παρέπεμψε σε αιματολογο

Συζήτησε μαζί του την ανησυχία σου για τη στάση που είχε.Ίσως σου εξηγήσει καλύτερα τι τον προβλημάτισε.Σε κάθε περίπτωση αν δεν νιώσεις σίγουρη να πας και σε ένα αιματολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...