Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

@mamamaria κ γω στο μητέρα είμαι κ θα κάνω ετ μόνο, προφανώς χωρίς νάρκωση κ το θέλουν το τεστ. Από όσο γνωρίζω η οδηγία είναι για οποιαδήποτε επεμβατικη διαδικασία. Μίλα με το γιατρό μην βρεθείς προ εκπλήξεων!

@dimsea καλή επιτυχία! Επίσης θα συμφωνήσω, όταν άρχισα έλεγα ε πόσες θα είναι εκεί; η μικρότερη θα είμαι (37) κ πάω κ βλέπω όλο νέες γυναίκες κ κάποιες που φαινόταν ότι ήταν δεν ήταν κλεισμένα 30-31 κ λέω ρε παιδιά τι γίνεται;;; χαμός... Μετά έμαθα κ στο περιβάλλον μου κ γενικά πολλές περιπτώσεις, λες κ ξαφνικά όλοι έχουμε πρόβλημα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

΄Καλημέρα κορίτσι μου! Είμαστε πάρα πολύ κοντά! Εγώ σήμερα είμαι 4η μέρα και πάω άυριο για υπέρηχο..

Ευχομαι αυτή τη φορά να έχεις θετική χοριακή ! Αισιοδοξία και θετική σκέψη!

Κι εγώ έχω άγχος αν και η πρώτη μου φορά, αλλά προσπαθώ να το περιορίσω. Απλά κρατάω μικρό καλάθι για να μην απογοητευτώ! Με τι ορμόνες ξεκίνησες εσύ κορίτσι μου και τι δόσεις φαρμάκων κάνεις?

Όπως και την προηγούμενη φορά κάνω pergoveris. Αν δεν περνούσα επιτροπή και πλήρωνα τα φάρμακα θα μου έδινε κάποιο πιο οικονομικό αλλά αφού μπορούμε μου έδωσε αυτό. Από ότι κατάλαβα το θεωρεί πολύ καλό φάρμακο. Μέχρι κι εχθές έκανα 350 μονάδες (40χρ βλέπεις) ενώ στην πρώτη προσπάθεια 300 και σήμερα θα δω πως θα συνεχίσουμε με ανταγωνιστές κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dimitra75Bemfola και daronda. Απλα εχω 150αρες οποτε κανω δύο τρυπηματα για να συμπληρωσω 225 μοναδες που πρεπει να κανω... Αρα συνολο τρια τρυπηματα.. Οι bemfola Μου φαινεται λιγο πιο μακρια η βελονα της βεβαια..  Παντως γραφουν στις οδηγιες οτι μπορει να κανουν μωλωπες.. Μικρες μελανιτσες βεβαια , οχι κατι εντονο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Όπως και την προηγούμενη φορά κάνω pergoveris. Αν δεν περνούσα επιτροπή και πλήρωνα τα φάρμακα θα μου έδινε κάποιο πιο οικονομικό αλλά αφού μπορούμε μου έδωσε αυτό. Από ότι κατάλαβα το θεωρεί πολύ καλό φάρμακο. Μέχρι κι εχθές έκανα 350 μονάδες (40χρ βλέπεις) ενώ στην πρώτη προσπάθεια 300 και σήμερα θα δω πως θα συνεχίσουμε με ανταγωνιστές κλπ. 

Μια χαρούλα.. Εμενα μου εδωσε 225 Bemfola και συνεχιζω και daronda που είχα ξεκινησει 21η μερα κυκλου. Κανω μακρυ πρωτοκολλο. Είμαι 29 χρ εγώ και είχα FSH 4.5 και ε2 32. Mου δίνει λιγότερες μοναδες  απο οτι βλεπω εμενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@mamamaria κ γω στο μητέρα είμαι κ θα κάνω ετ μόνο, προφανώς χωρίς νάρκωση κ το θέλουν το τεστ. Από όσο γνωρίζω η οδηγία είναι για οποιαδήποτε επεμβατικη διαδικασία. Μίλα με το γιατρό μην βρεθείς προ εκπλήξεων!

@dimsea καλή επιτυχία! Επίσης θα συμφωνήσω, όταν άρχισα έλεγα ε πόσες θα είναι εκεί; η μικρότερη θα είμαι (37) κ πάω κ βλέπω όλο νέες γυναίκες κ κάποιες που φαινόταν ότι ήταν δεν ήταν κλεισμένα 30-31 κ λέω ρε παιδιά τι γίνεται;;; χαμός... Μετά έμαθα κ στο περιβάλλον μου κ γενικά πολλές περιπτώσεις, λες κ ξαφνικά όλοι έχουμε πρόβλημα... 

Δεν θεωρώ ότι είναι ξαφνικά. Απλά αν σκεφτείτε ότι οι μανάδες μας έκαναν το 1ο παιδί στα 20κατι και τώρα ξεκινάμε στα 28+, οι άντρες μας είναι ηλικιακά πιο μεγάλοι και αυτοί, συν ο τρόπος ζωής μας και το τι τρώμε.. Θεωρώ πως αυξάνονται οι πιθανότητες να δημιουργηθεί κάποιο προβληματάκι στον έναν ή και στους δυο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo @annie!έτσι ακριβώς... το συζητούσα και με τον άντρα μου και μου λέει:αν σκεφτείς τι τρώμε κλπ είναι φυσικό. Η προγιαγια μου πριν 100+ χρόνια έμεινε έγκυος στα 38....που τότε τα 38 τα θεωρούσαν βαθειά γεράματα! Όλες οι γυναίκες στο σόι έπιαναν με τον αέρα ρε γαμωτο. Σίγουρα δεν είναι τυχαίο όλο αυτό που συμβαίνει. Εσύ τι κάνεις προχωράς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hope19 είναι ανάλογα την ηλικία και το ορμονικο προφίλ της κάθε γυναίκας. Εμένα η FSH ήταν στο Θεό αλλά να σου πω την αλήθεια τα νούμερα είναι κάτι που δεν με απασχολούν πλέον.Έχω διαβάσει τόσα πολλά κι εδώ και σε διάφορες σελίδες που είπα στον εαυτό μου:ωπα καλμα και ότι σου πει ο γιατρός! Ελπίζω τον Ιούνιο όλες μας να έχουμε θετικά νέα και να ανοίξουμε νέο θέμα για τον ρυθμό που φουσκώνουν οι κοιλίτσες μας! 😊😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! Οκ δεκαετία 80 με 90 έχουμε γεννηθεί, δεν έκαναν όλοι παιδιά τόσο νωρίς... Η μαμά μου ήταν 31 στο πρώτο της, η πεθερά μου 29 κ γενικά ήταν τα 30 μια συνηθισμένη ηλικία γιατί ήδη δούλευαν κ σπούδαζαν οι γυναίκες. Σίγουρα τώρα έχει ανέβει κ άλλο όμως δε θεωρώ ότι είναι ο μόνος λόγος. Έπειτα αν δεις κ από το φόρουμ τα μισά ζευγάρια έχουν αντρικό παράγοντα, εκεί τι γίνεται; θεωρώ ότι η ρύπανση, η διατροφή κ ο τρόπος ζωής τα έχουν κάνει όλα πιο δύσκολα φυσικά σε συνδιασμο με την ηλικια...

@dimsea είμαι σε φάση που περιμένω για ετ! Θα δούμε!! Πάντως συμφωνώ η γιαγιά μου έκανε πρώτο παιδί στα 32 (ξέρεις τότε παντρεύονταν με τη σειρά οι αδερφές!!) κ τελευταίο κατά λάθος στα 45!δλδ μην τα ρίχνουμε μόνο στην ηλικία - δε μας συμφέρει κιόλας εμάς 😜😎😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo χαχαχαχαχα εννοείται πως όχι ειδικά εμένα που μπήκε το 4 μπροστά χαχαχαχαχα! Δεν τα ρίχνω στην ηλικία.... αυτό το άγχος, η ατμόσφαιρα. η διατροφή.... όλα παίζουν ρόλο. Γενικά ο τρόπος ζωής τα τελευταία χρόνια που οοοοολοι είμαστε με ένα ρολόι στο χέρι και τρέχουμε να προλάβουμε λες και η γη θα σταματήσει να γυρίζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

@Hope19 είναι ανάλογα την ηλικία και το ορμονικο προφίλ της κάθε γυναίκας. Εμένα η FSH ήταν στο Θεό αλλά να σου πω την αλήθεια τα νούμερα είναι κάτι που δεν με απασχολούν πλέον.Έχω διαβάσει τόσα πολλά κι εδώ και σε διάφορες σελίδες που είπα στον εαυτό μου:ωπα καλμα και ότι σου πει ο γιατρός! Ελπίζω τον Ιούνιο όλες μας να έχουμε θετικά νέα και να ανοίξουμε νέο θέμα για τον ρυθμό που φουσκώνουν οι κοιλίτσες μας! 😊😍

Εχεις δίκιο.. Κι εγώ όσο διάβαζα τόσο αγχωνόμουν! Ας μην έχουμε άγχος και σκέψη και για αυτά..

Μακάρι τον Ιούνιο να έχουμε πολλά θετικά . Είμαστε και πολλά κορίτσια που πάμε μαζί τώρα!😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Όπως και την προηγούμενη φορά κάνω pergoveris. Αν δεν περνούσα επιτροπή και πλήρωνα τα φάρμακα θα μου έδινε κάποιο πιο οικονομικό αλλά αφού μπορούμε μου έδωσε αυτό. Από ότι κατάλαβα το θεωρεί πολύ καλό φάρμακο. Μέχρι κι εχθές έκανα 350 μονάδες (40χρ βλέπεις) ενώ στην πρώτη προσπάθεια 300 και σήμερα θα δω πως θα συνεχίσουμε με ανταγωνιστές κλπ. 

Καλη επιτυχια κοριτσι! Εχει LH kai fsh μαζι ,μου το ειχε προτεινει και εμενα ως πολυ καλο ναι αλλα εχω δε βγαζω λογω υψηλη fsh (17)και φοβηθηκα να το παρω γιατί τελευταια φορα με 9 μερες benfola ουτε 1!! 350 μοναδες τη μερα;; Για ποσες μερες αραγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Καλη επιτυχια κοριτσι! Εχει LH kai fsh μαζι ,μου το ειχε προτεινει και εμενα ως πολυ καλο ναι αλλα εχω δε βγαζω λογω υψηλη fsh (17)και φοβηθηκα να το παρω γιατί τελευταια φορα με 9 μερες benfola ουτε 1!! 350 μοναδες τη μερα;; Για ποσες μερες αραγε;

Ναι ακριβώς αυτό μου είχε πει και η βοηθός του. Θα δείξει πόσες μέρες.... τώρα πάω να κάνουμε υπέρηχο και θα δούμε. Έχω ήδη τα πάντα στο σπίτι cetrotide και avercap που μου είπε όπως και ovitrelle. Σε λίγο θα μάθω τα μελλούμενα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η dimsea είπε:

Ναι ακριβώς αυτό μου είχε πει και η βοηθός του. Θα δείξει πόσες μέρες.... τώρα πάω να κάνουμε υπέρηχο και θα δούμε. Έχω ήδη τα πάντα στο σπίτι cetrotide και avercap που μου είπε όπως και ovitrelle. Σε λίγο θα μάθω τα μελλούμενα 😊

Αντε με το καλο αγωνιω μαζι σου πραγματικα  σαν να ειμαι εγω. γραψε ποσα εκ ενδομητριο ολα ρωτα πρηξε χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Αντε με το καλο αγωνιω μαζι σου πραγματικα  σαν να ειμαι εγω. γραψε ποσα εκ ενδομητριο ολα ρωτα πρηξε χαχα

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα σας πω σε λίγο! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Σήμερα έκανα την 1η ωοληψια στο νέο κέντρο,αλλαξα μετά απο δύο αποτυχημένες προσπάθειες στο προηγούμενο.

Τελείως φυσικός κύκλος,μόνο οβιτρελ.Πηραμε το 1 ωάριο του κύκλου μου και αναμένω.

Αν πάει καλά θα παρω κουράγιο και θα συνεχίζω κάθε μηνα με θετική διάθεση.

Έκανα και το τεστ covid δεν είναι τίποτα,μόνο λίγο τρομακτική στην όψη η μπατονετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν.... ενδομητριο καλό 5 μεγάλα και 2 πιο μικρα... μου μείωσε τη δόση στις 300 μονάδες και από αύριο ξεκινάω και cetrotide. Δευτέρα θα με δεί πάλι. Τώρα όσον αφορά το τεστ για τον Κορονοιο μου έδωσε ένα τηλέφωνο από ένα εργαστήριο στη Νέα Ιωνία που το χρεώνουν 60€ ποσό το οποίο επομιζεται ο γιατρός και αφαιρείται από το κόστος της εξωσωματικής. Τον εκτίμησα ακόμα περισσότερο. Στο Μητέρα μου είπε η βοηθός του ότι το χρεώνουν 120€. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Λοιπόν.... ενδομητριο καλό 5 μεγάλα και 2 πιο μικρα... μου μείωσε τη δόση στις 300 μονάδες και από αύριο ξεκινάω και cetrotide. Δευτέρα θα με δεί πάλι. Τώρα όσον αφορά το τεστ για τον Κορονοιο μου έδωσε ένα τηλέφωνο από ένα εργαστήριο στη Νέα Ιωνία που το χρεώνουν 60€ ποσό το οποίο επομιζεται ο γιατρός και αφαιρείται από το κόστος της εξωσωματικής. Τον εκτίμησα ακόμα περισσότερο. Στο Μητέρα μου είπε η βοηθός του ότι το χρεώνουν 120€. 

Μπράβο!!!Πολύ καλά νέα! Σου είπε μέρα οωληψίας;

Αυτό που έκανε ο γιατρός σου επίσης πολύ τίμιο! Δεν υπάρχουν τέτοιοι γιατροί εύκολα. Μπράβο του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η mamamaria είπε:

Καλησπερα ειμαι και εγω στο μητερα αλλα κανω φυσικους χωρις μεθη πρεπει να κανω?

Στο γενεσις δε στο κανουν αν δε κανεις μεθη..στο μητερα δε γνωριζω μπορει και εκει να μην πρεπει αλλα να μη το γνωριΖουν κιολας..ειναι μπερδεμα το θεμα τελικα.ρωτα καλά μη το κανεις τζαμπα κριμα η εξτρα ταλαιπωρια και τα χρηματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Λοιπόν.... ενδομητριο καλό 5 μεγάλα και 2 πιο μικρα... μου μείωσε τη δόση στις 300 μονάδες και από αύριο ξεκινάω και cetrotide. Δευτέρα θα με δεί πάλι. Τώρα όσον αφορά το τεστ για τον Κορονοιο μου έδωσε ένα τηλέφωνο από ένα εργαστήριο στη Νέα Ιωνία που το χρεώνουν 60€ ποσό το οποίο επομιζεται ο γιατρός και αφαιρείται από το κόστος της εξωσωματικής. Τον εκτίμησα ακόμα περισσότερο. Στο Μητέρα μου είπε η βοηθός του ότι το χρεώνουν 120€. 

Ενδομητριο καλο δηλαδή ποσο; Καλά εγω ολα θελω να τα ξερω χαχχα.σε ποια μερα του κυκλου εισαι σημερα; Τελεια πηγες με 5 μεγαλα και 2 μικρα που φανταζομαι θα ειναι 11,5 κ 10,5 ..τα μικρα θα προχωρησουν και αυτα ισως!! Μακαρι!!μπραβο του γιατρου ναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Μπράβο!!!Πολύ καλά νέα! Σου είπε μέρα οωληψίας;

Αυτό που έκανε ο γιατρός σου επίσης πολύ τίμιο! Δεν υπάρχουν τέτοιοι γιατροί εύκολα. Μπράβο του!

Λογικά προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας αλλά θα έχουμε την Δευτέρα μια πιο σαφή εικόνα.... για την ώρα ξέρω ότι θα πάω Δευτέρα και Τετάρτη ξανά οπότε λογικά Παρασκευή ή Σάββατο θα γίνει. Ιδωμεν! Ναι όντως δλδ μου το έλεγε η βοηθός του και πραγματικά έμεινα άφωνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Λογικά προς το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας αλλά θα έχουμε την Δευτέρα μια πιο σαφή εικόνα.... για την ώρα ξέρω ότι θα πάω Δευτέρα και Τετάρτη ξανά οπότε λογικά Παρασκευή ή Σάββατο θα γίνει. Ιδωμεν! Ναι όντως δλδ μου το έλεγε η βοηθός του και πραγματικά έμεινα άφωνη! 

Εμείς είμαστε πολύ κοντά , μία μέρα διαφορά στην διέγερση! Ελα θα εχουμε η μια την άλλη για ψυχολογική υποστήριξη χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ενδομητριο καλο δηλαδή ποσο; Καλά εγω ολα θελω να τα ξερω χαχχα.σε ποια μερα του κυκλου εισαι σημερα; Τελεια πηγες με 5 μεγαλα και 2 μικρα που φανταζομαι θα ειναι 11,5 κ 10,5 ..τα μικρα θα προχωρησουν και αυτα ισως!! Μακαρι!!μπραβο του γιατρου ναι!!

Πραγματικά με τόσα νούμερα δεν θυμάμαι μου είπε καλό και πόσο είναι αλλά μετά που μετρούσε και τα ωάρια και έλεγε κάπου το έχασα χαχαχαχαχα κράτησα απλά το καλό. 7η μέρα είμαι σήμερα. Την πρ. φορά νομίζω μου έκαναν νάρκωση. Ισως ανάλογα με την κάθε γυναίκα βλέπουν εκείνη την ώρα αν θα κάνουν μέθη η νάρκωση και  γι αυτό ζητάνε και το τεστ . Θυμάμαι η αναισθησιολογος μου είχε πει:θα σου δώσω πρώτα κάτι να χαλαρώσεις.... από εκείνη την στιγμή δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Η ωοληψία όμως ήταν το χειρότερο μου. Μετά για κάποιες μέρες είχα πονακια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Εμείς είμαστε πολύ κοντά , μία μέρα διαφορά στην διέγερση! Ελα θα εχουμε η μια την άλλη για ψυχολογική υποστήριξη χαχα

Ναι ναι χαχαχα μακάρι να τα καταφέρουμε και από Ιούνιο να συζηταμε για ζαλάδες και αναγούλες! 😂🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Ναι ναι χαχαχα μακάρι να τα καταφέρουμε και από Ιούνιο να συζηταμε για ζαλάδες και αναγούλες! 😂🤣

Μακάρι... Εμένα είναι η πρώτη μου εξωσωματική και φοβάμαι αρκετά γιατί είναι όλα άγνωστα αλλά ευχομαι να πάνε όλα καλά! Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη αλλά αγχώνομαι αρκετά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...