Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

@Despina87
Κορίτσι μου χάρηκα πάρα πολύ που διάβασα τα ευχάριστα! Με το καλό το ή τα μπεμπουλίνια! Να έχεις μια τέλεια πορεία εγκυμοσύνης σου εύχομαι!

@Nia2021
Καλησπέρα κορίτσι!
Δυστυχώς τα αρνητικά τα κοιτάμε μετά την αποτυχία. Κι εγώ έχω παράπονα όπως το ότι ενώ είχαμε πολύ καλό σπέρμα και κινητικότητα με ανεξήγητη, αποφάσισαν να κάνουν μικρογονιμοποίηση χωρίς να το συζητήσουμε πιο πριν. Μου το ανακοίνωσαν 5 λεπτά πριν μπω για ωοληψία και αγχώθηκα τους είπα γιατί γίνεται αυτό, μου είπαν για καλύτερα αποτελέσματα. Δεν είχα χρόνο να κάνω κάτι. Μετά όμως άρχισα να σκέφτομαι, πως θα ξέρω εγώ εαν τα ωάριά μου και τα σπερματοζωάρια του συζύγου μου μπορούν να γονιμοποιηθούν μόνα τους αφού δεν έγινε κλασσική γονιμοποίηση αλλά μικρογονιμοποίηση; Αν όμως αποτύχω θα τα βγάλω όλα στην επιφάνεια. Αν πάνε όλα καλά θα πω για καλό ήταν.

Απο την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω, απο τη στιγμή που φτάνει σε βλαστοκύστη 5 ημερών το έμβρυο πως επηρεάζει η ποιότητα του σπέρματος; Ένα σπερματοζωάριο χρειαζόμαστε και αυτό που γονιμοποίησε μπορεί να ήταν δυνατό! Τι σημασία έχει στη μικρογονιμοποίηση αν υπάρχουν δέκα σπερματοζωάρια ή αν υπάρχουν εκατό εκατομμύρια; Αυτό δεν μπόρεσα να το καταλάβω.

Επίσης άσχετα απο τον γιατρό, σου ξεκαθαρίζουν απο την αρχή ότι οι πιθανότητες είναι 50-50 ακόμη και στην εξωσωματική με άριστες όλες τις εξετάσεις. Ξανα λέω ότι ακόμη και με φυσιολογική σύλληψη οι πιθανότητες σύλληψης είναι 20%. Και μια στις τέσσερις εγκυμοσύνες δεν προχωράει.
Τώρα τι να πω αν κι εγώ έχω αρνητικά αποτελέσματα μετά την ετ και μετά υπάρξουν και άλλες κοπέλες απο το ίδιο κέντρο με τον ίδιο γιατρό με αρνητικές χοριακές, εκεί θα πούμε ότι κάτι γίνεται λάθος δε μπορεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;Εγώ σήμερα μπήκα στον πειρασμό και έκανα ένα τεστ ούρων έτσι ώστε να είμαι και λίγο προετοιμασμένη αύριο για την χοριακή και βγήκε αρνητικό...Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα πετύχω με την πρώτη οπότε το πήρα ήρεμα θα παω και αύριο βέβαια για την χοριακή αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;Εγώ σήμερα μπήκα στον πειρασμό και έκανα ένα τεστ ούρων έτσι ώστε να είμαι και λίγο προετοιμασμένη αύριο για την χοριακή και βγήκε αρνητικό...Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα πετύχω με την πρώτη οπότε το πήρα ήρεμα θα παω και αύριο βέβαια για την χοριακή αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι!

Φίλη μου μακάρι να έχεις θετική χοριακή, δεν ξέρεις ποτέ γιατί ίσως να ήταν νωρίς για τεστ! Όπως και να έχει καταλαβαίνω ότι όντως το βλέπεις ψύχραιμα το θέμα και θα έχεις σύντομα ευχάριστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;Εγώ σήμερα μπήκα στον πειρασμό και έκανα ένα τεστ ούρων έτσι ώστε να είμαι και λίγο προετοιμασμένη αύριο για την χοριακή και βγήκε αρνητικό...Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα πετύχω με την πρώτη οπότε το πήρα ήρεμα θα παω και αύριο βέβαια για την χοριακή αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι!

Αχ κορίτσι μου... Και εγώ το ίδιο έκανα... Ημουν όντως πιο αποφασισμένη αλλά υπάρχει  περίπτωση να είναι λάθος το τεστ του φαρμακείου...κάνε αύριο την χοριακη και βλέπεις... Μην απογοητευεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Αχ κορίτσι μου... Και εγώ το ίδιο έκανα... Ημουν όντως πιο αποφασισμένη αλλά υπάρχει  περίπτωση να είναι λάθος το τεστ του φαρμακείου...κάνε αύριο την χοριακη και βλέπεις... Μην απογοητευεσαι

Ναι υπάρχει και περίπτωση να είναι λάθος αν και δεν το πιστεύω!!!Εσενα τι βγήκε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Evi87 είπε:

Ναι υπάρχει και περίπτωση να είναι λάθος αν και δεν το πιστεύω!!!Εσενα τι βγήκε;

Δυστυχώς αρνητική.... Αλλά σκοπός είναι να μη το βάζουμε κάτω.... Κάποια στιγμή θα έρθει και για μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;Εγώ σήμερα μπήκα στον πειρασμό και έκανα ένα τεστ ούρων έτσι ώστε να είμαι και λίγο προετοιμασμένη αύριο για την χοριακή και βγήκε αρνητικό...Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα πετύχω με την πρώτη οπότε το πήρα ήρεμα θα παω και αύριο βέβαια για την χοριακή αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι!

Καλησπέρα κορίτσι μου!Δεν είναι απόλυτα αξιόπιστα τα τεστ.Μόνο αύριο με τη χοριακή θα ξέρεις και εύχομαι να είναι θετική!

Σε κάθε περίπτωση όμως να είσαι ήρεμη και να μην χάσεις την αισιοδοξία σου!Εδω στον αγώνα θα τα λέμε μέχρι να τα καταφέρουμε...γατί σίγουρα θα τα καταφέρουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;Εγώ σήμερα μπήκα στον πειρασμό και έκανα ένα τεστ ούρων έτσι ώστε να είμαι και λίγο προετοιμασμένη αύριο για την χοριακή και βγήκε αρνητικό...Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα πετύχω με την πρώτη οπότε το πήρα ήρεμα θα παω και αύριο βέβαια για την χοριακή αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι!

Κορίτσι μου να είσαι προετοιμασμένη για όλα τα σενάρια. Εγώ μετά απο τις τρεις σπερματεγχύσεις έκανα τεστ και έβγαιναν αρνητικά, τα κορίτσια εδώ αλλά και ο γιατρός μου έλεγαν πως ίσως είναι νωρίς και να περιμένω τη χοριακή. Όταν όμως πήγαινα για χοριακή και έπαιρνα αρνητικά, εκεί γκρεμιζόταν όλα και γινόμουν χάλια γιατί είχα την ελπίδα του λανθασμένου τεστ. 
Παρ'όλα αυτά περίμενε τη χοριακή σου, συμβαίνουν και αυτά καμια φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσι μου να είσαι προετοιμασμένη για όλα τα σενάρια. Εγώ μετά απο τις τρεις σπερματεγχύσεις έκανα τεστ και έβγαιναν αρνητικά, τα κορίτσια εδώ αλλά και ο γιατρός μου έλεγαν πως ίσως είναι νωρίς και να περιμένω τη χοριακή. Όταν όμως πήγαινα για χοριακή και έπαιρνα αρνητικά, εκεί γκρεμιζόταν όλα και γινόμουν χάλια γιατί είχα την ελπίδα του λανθασμένου τεστ. 
Παρ'όλα αυτά περίμενε τη χοριακή σου, συμβαίνουν και αυτά καμια φορά.

Δεν είμαι χάλια από την αρχή ήμουν έτοιμη για το αρνητικό αποτέλεσμα και ήξερα ότι παίζουμε με τις πιθανότητες...Την επόμενη φορά ίσως να είναι η τυχερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nia2021 διάβασα τις τελευταίες αναρτήσεις σου και ήταν σαν να ξαναζώ τα δικά μου. Ακριβώς 3 χρόνια πριν  ήμουν στην κατάσταση σου (6/2 πήρα την αρνητική χοριακή). Ιστορικό παρόμοιο: 37 χρόνων, χωρίς γυναικολογικά θέματα. Μόνο ένα πολυποδάκι που αφαιρέθηκε με υστεροσκόπηση. Σπέρμα χάλια αλλά υποτίθεται ήμασταν από τις εύκολες περιπτώσεις. Εγώ είχα σχετικά καλή ΑΜΗ, πήραμε 11 ωαρια, όλα καλά μέχρι εδώ. Από την επόμενη μέρα άρχισε η κατρακύλα. Γονιμοποιήθηκαν τα 6 εκ των οποιων 3η μέρα έμειναν 2 μέτρια έμβρυα τα οποία και μεταφέραμε. Αν τα αφήναμε το πιο πιθανό ήταν να μην έφτανε κανένα σε βλαστοκύστη. Οταν πηρα την αρνητική χοριακή αρχικά το πήρα ψύχραιμα αλλά όσο περνούσαν οι μέρες έπεφτα σε μαύρη στενοχώρια. Η συζήτηση με τον γιατρό για την αποτυχία με έκανε χειρότερα. Εγω ηθελα συγκεκριμένες απαντήσεις που δεν μπορούσαν να μου δώσουν. Τα έριχναν στο σπέρμα που δεν ήταν καλό (και φυσικά στον παράγοντα τύχη που ειναι δεδομένος) αλλά δεν πρότειναν ουσιαστικές διορθώσεις για την επόμενη φορά.

Μετά απο ενα μικρο διάστημα θλίψης πήγα στον προσωπικό μου γυναικολόγο ο οποίος επίσης δεν μπορούσε να μου δώσει τις εξηγήσεις που εγώ απαιτούσα. Κι ενώ έχω καλή γνώση στατιστικής και τι σημαίνει πιθανότητες δεν μπορούσα να το δεχτώ για μένα όσο κι αν μου εξηγούσε ότι δεν έχει νόημα να αναλώνομαι σε εξετάσεις. Είχα κανονίσει να κάνω την επόμενη διέγερση άμεσα και μέχρι τότε να προσπαθήσω να βελτιώσω ότι μπορώ. Εν περιλήψει να σου πω ότι έφτιαξα τον θυρεοειδή μου (ήταν εντός ορίων η TSH αλλά την έκανα κάτω από 2 που ήταν το ιδανικό) πήρα συμπλήρωμα βιταμίνες D και Ε. Τον μήνα πριν την ωοληψια πήρα φακελάκια inofert που ισως βοηθάνε λίγο στην ποιότητα των ωαρίων και πήγα σε αιματολόγο όπου μου βρέθηκαν κάποιες μεταλλάξεις (ετεροζυγωτιες) που ενδεχομένως να ευθύνονται για αποβολές Α τριμήνου. Ξεκίνησα αντιπηκτικες ενέσεις. Αυτό που ΔΕΝ έκανα ενώ θα έπρεπε ήταν να βελτιώσω τη διατροφή μου και να κόψω το κάπνισμα (την ημέρα της ΕΤ κόπηκε μαχαίρι).

Ξεκίνησα έτσι τον 2ο κύκλο διέγερσης στο ίδιο κέντρο και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ότι με πρόσεξαν περισσότερο. Μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά έχω την αίσθηση ότι η προηγούμενη εμπειρία που έχει το ίδιο το προσωπικό μαζί σου παίζει ρόλο, όσο ολοκληρωμένο φάκελο και να είχαν από προηγούμενο κέντρο. Ακόμα και η αντίδραση στη μέθη που είχα την πρώτη φορά (έκανα εμετούς στην ανάνηψη) ήταν κάτι που έλαβε υπόψη η αναισθησιολογος την 2η όταν της το είπα. Όχι ότι αυτό θα έπαιζε ρόλο στην εξέλιξη αλλά θέλω να πω ότι είναι μικροπράγματα που όλα μαζί μπορει να συμβάλουν στην όλη διαδικασία. 

Για να μην τα πολυλογώ και σε κουράζω η δεύτερη αυτη η διέγερση έχει φέρει μέχρι στιγμής 3 υγιεστατα παιδιά (το ένα 2 χρόνων, τα άλλα δύο γεννιούνται σε 10-15 μερες) και ακόμα μια άριστη βλαστοκύστη στην κατάψυξη! Παρεμπιπτόντως το σπέρμα αυτή τη δεύτερη φορά ήταν πιο άθλιο από ποτέ. Δεν θυμάμαι αν είχε πάρει βιταμίνες. Είχα επικεντρωθεί στον δικό μου οργανισμό.

Καταλαβαίνω απόλυτα την απογοήτευση σου, είναι ένα πένθος αυτό που περνάς αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι σύντομα θα έχεις μωρό στην κοιλιά σου. 

Το ίδιο εύχομαι για όλα τα κορίτσια που προσπαθούν. Μπορεί να πάρει περισσότερο ή λιγότερο χρόνο και πόνο αλλά όλες θα τα καταφέρετε! Είμαστε στο 2021 και τα κέντρα εξωσωματικής που έχουμε στην Ελλάδα ειναι από τα καλύτερα στον κόσμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Nia2021 διάβασα τις τελευταίες αναρτήσεις σου και ήταν σαν να ξαναζώ τα δικά μου. Ακριβώς 3 χρόνια πριν  ήμουν στην κατάσταση σου (6/2 πήρα την αρνητική χοριακή). Ιστορικό παρόμοιο: 37 χρόνων, χωρίς γυναικολογικά θέματα. Μόνο ένα πολυποδάκι που αφαιρέθηκε με υστεροσκόπηση. Σπέρμα χάλια αλλά υποτίθεται ήμασταν από τις εύκολες περιπτώσεις. Εγώ είχα σχετικά καλή ΑΜΗ, πήραμε 11 ωαρια, όλα καλά μέχρι εδώ. Από την επόμενη μέρα άρχισε η κατρακύλα. Γονιμοποιήθηκαν τα 6 εκ των οποιων 3η μέρα έμειναν 2 μέτρια έμβρυα τα οποία και μεταφέραμε. Αν τα αφήναμε το πιο πιθανό ήταν να μην έφτανε κανένα σε βλαστοκύστη. Οταν πηρα την αρνητική χοριακή αρχικά το πήρα ψύχραιμα αλλά όσο περνούσαν οι μέρες έπεφτα σε μαύρη στενοχώρια. Η συζήτηση με τον γιατρό για την αποτυχία με έκανε χειρότερα. Εγω ηθελα συγκεκριμένες απαντήσεις που δεν μπορούσαν να μου δώσουν. Τα έριχναν στο σπέρμα που δεν ήταν καλό (και φυσικά στον παράγοντα τύχη που ειναι δεδομένος) αλλά δεν πρότειναν ουσιαστικές διορθώσεις για την επόμενη φορά.

Μετά απο ενα μικρο διάστημα θλίψης πήγα στον προσωπικό μου γυναικολόγο ο οποίος επίσης δεν μπορούσε να μου δώσει τις εξηγήσεις που εγώ απαιτούσα. Κι ενώ έχω καλή γνώση στατιστικής και τι σημαίνει πιθανότητες δεν μπορούσα να το δεχτώ για μένα όσο κι αν μου εξηγούσε ότι δεν έχει νόημα να αναλώνομαι σε εξετάσεις. Είχα κανονίσει να κάνω την επόμενη διέγερση άμεσα και μέχρι τότε να προσπαθήσω να βελτιώσω ότι μπορώ. Εν περιλήψει να σου πω ότι έφτιαξα τον θυρεοειδή μου (ήταν εντός ορίων η TSH αλλά την έκανα κάτω από 2 που ήταν το ιδανικό) πήρα συμπλήρωμα βιταμίνες D και Ε. Τον μήνα πριν την ωοληψια πήρα φακελάκια inofert που ισως βοηθάνε λίγο στην ποιότητα των ωαρίων και πήγα σε αιματολόγο όπου μου βρέθηκαν κάποιες μεταλλάξεις (ετεροζυγωτιες) που ενδεχομένως να ευθύνονται για αποβολές Α τριμήνου. Ξεκίνησα αντιπηκτικες ενέσεις. Αυτό που ΔΕΝ έκανα ενώ θα έπρεπε ήταν να βελτιώσω τη διατροφή μου και να κόψω το κάπνισμα (την ημέρα της ΕΤ κόπηκε μαχαίρι).

Ξεκίνησα έτσι τον 2ο κύκλο διέγερσης στο ίδιο κέντρο και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ότι με πρόσεξαν περισσότερο. Μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά έχω την αίσθηση ότι η προηγούμενη εμπειρία που έχει το ίδιο το προσωπικό μαζί σου παίζει ρόλο, όσο ολοκληρωμένο φάκελο και να είχαν από προηγούμενο κέντρο. Ακόμα και η αντίδραση στη μέθη που είχα την πρώτη φορά (έκανα εμετούς στην ανάνηψη) ήταν κάτι που έλαβε υπόψη η αναισθησιολογος την 2η όταν της το είπα. Όχι ότι αυτό θα έπαιζε ρόλο στην εξέλιξη αλλά θέλω να πω ότι είναι μικροπράγματα που όλα μαζί μπορει να συμβάλουν στην όλη διαδικασία. 

Για να μην τα πολυλογώ και σε κουράζω η δεύτερη αυτη η διέγερση έχει φέρει μέχρι στιγμής 3 υγιεστατα παιδιά (το ένα 2 χρόνων, τα άλλα δύο γεννιούνται σε 10-15 μερες) και ακόμα μια άριστη βλαστοκύστη στην κατάψυξη! Παρεμπιπτόντως το σπέρμα αυτή τη δεύτερη φορά ήταν πιο άθλιο από ποτέ. Δεν θυμάμαι αν είχε πάρει βιταμίνες. Είχα επικεντρωθεί στον δικό μου οργανισμό.

Καταλαβαίνω απόλυτα την απογοήτευση σου, είναι ένα πένθος αυτό που περνάς αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι σύντομα θα έχεις μωρό στην κοιλιά σου. 

Το ίδιο εύχομαι για όλα τα κορίτσια που προσπαθούν. Μπορεί να πάρει περισσότερο ή λιγότερο χρόνο και πόνο αλλά όλες θα τα καταφέρετε! Είμαστε στο 2021 και τα κέντρα εξωσωματικής που έχουμε στην Ελλάδα ειναι από τα καλύτερα στον κόσμο!

Προσωπικά μου έδωσες μεγάλη δύναμη , με το καλό τα μωράκια σου.....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Nia2021 διάβασα τις τελευταίες αναρτήσεις σου και ήταν σαν να ξαναζώ τα δικά μου. Ακριβώς 3 χρόνια πριν  ήμουν στην κατάσταση σου (6/2 πήρα την αρνητική χοριακή). Ιστορικό παρόμοιο: 37 χρόνων, χωρίς γυναικολογικά θέματα. Μόνο ένα πολυποδάκι που αφαιρέθηκε με υστεροσκόπηση. Σπέρμα χάλια αλλά υποτίθεται ήμασταν από τις εύκολες περιπτώσεις. Εγώ είχα σχετικά καλή ΑΜΗ, πήραμε 11 ωαρια, όλα καλά μέχρι εδώ. Από την επόμενη μέρα άρχισε η κατρακύλα. Γονιμοποιήθηκαν τα 6 εκ των οποιων 3η μέρα έμειναν 2 μέτρια έμβρυα τα οποία και μεταφέραμε. Αν τα αφήναμε το πιο πιθανό ήταν να μην έφτανε κανένα σε βλαστοκύστη. Οταν πηρα την αρνητική χοριακή αρχικά το πήρα ψύχραιμα αλλά όσο περνούσαν οι μέρες έπεφτα σε μαύρη στενοχώρια. Η συζήτηση με τον γιατρό για την αποτυχία με έκανε χειρότερα. Εγω ηθελα συγκεκριμένες απαντήσεις που δεν μπορούσαν να μου δώσουν. Τα έριχναν στο σπέρμα που δεν ήταν καλό (και φυσικά στον παράγοντα τύχη που ειναι δεδομένος) αλλά δεν πρότειναν ουσιαστικές διορθώσεις για την επόμενη φορά.

Μετά απο ενα μικρο διάστημα θλίψης πήγα στον προσωπικό μου γυναικολόγο ο οποίος επίσης δεν μπορούσε να μου δώσει τις εξηγήσεις που εγώ απαιτούσα. Κι ενώ έχω καλή γνώση στατιστικής και τι σημαίνει πιθανότητες δεν μπορούσα να το δεχτώ για μένα όσο κι αν μου εξηγούσε ότι δεν έχει νόημα να αναλώνομαι σε εξετάσεις. Είχα κανονίσει να κάνω την επόμενη διέγερση άμεσα και μέχρι τότε να προσπαθήσω να βελτιώσω ότι μπορώ. Εν περιλήψει να σου πω ότι έφτιαξα τον θυρεοειδή μου (ήταν εντός ορίων η TSH αλλά την έκανα κάτω από 2 που ήταν το ιδανικό) πήρα συμπλήρωμα βιταμίνες D και Ε. Τον μήνα πριν την ωοληψια πήρα φακελάκια inofert που ισως βοηθάνε λίγο στην ποιότητα των ωαρίων και πήγα σε αιματολόγο όπου μου βρέθηκαν κάποιες μεταλλάξεις (ετεροζυγωτιες) που ενδεχομένως να ευθύνονται για αποβολές Α τριμήνου. Ξεκίνησα αντιπηκτικες ενέσεις. Αυτό που ΔΕΝ έκανα ενώ θα έπρεπε ήταν να βελτιώσω τη διατροφή μου και να κόψω το κάπνισμα (την ημέρα της ΕΤ κόπηκε μαχαίρι).

Ξεκίνησα έτσι τον 2ο κύκλο διέγερσης στο ίδιο κέντρο και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ότι με πρόσεξαν περισσότερο. Μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά έχω την αίσθηση ότι η προηγούμενη εμπειρία που έχει το ίδιο το προσωπικό μαζί σου παίζει ρόλο, όσο ολοκληρωμένο φάκελο και να είχαν από προηγούμενο κέντρο. Ακόμα και η αντίδραση στη μέθη που είχα την πρώτη φορά (έκανα εμετούς στην ανάνηψη) ήταν κάτι που έλαβε υπόψη η αναισθησιολογος την 2η όταν της το είπα. Όχι ότι αυτό θα έπαιζε ρόλο στην εξέλιξη αλλά θέλω να πω ότι είναι μικροπράγματα που όλα μαζί μπορει να συμβάλουν στην όλη διαδικασία. 

Για να μην τα πολυλογώ και σε κουράζω η δεύτερη αυτη η διέγερση έχει φέρει μέχρι στιγμής 3 υγιεστατα παιδιά (το ένα 2 χρόνων, τα άλλα δύο γεννιούνται σε 10-15 μερες) και ακόμα μια άριστη βλαστοκύστη στην κατάψυξη! Παρεμπιπτόντως το σπέρμα αυτή τη δεύτερη φορά ήταν πιο άθλιο από ποτέ. Δεν θυμάμαι αν είχε πάρει βιταμίνες. Είχα επικεντρωθεί στον δικό μου οργανισμό.

Καταλαβαίνω απόλυτα την απογοήτευση σου, είναι ένα πένθος αυτό που περνάς αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι σύντομα θα έχεις μωρό στην κοιλιά σου. 

Το ίδιο εύχομαι για όλα τα κορίτσια που προσπαθούν. Μπορεί να πάρει περισσότερο ή λιγότερο χρόνο και πόνο αλλά όλες θα τα καταφέρετε! Είμαστε στο 2021 και τα κέντρα εξωσωματικής που έχουμε στην Ελλάδα ειναι από τα καλύτερα στον κόσμο!

Πόσο όμορφα λόγια μου έγραψες...μέσα από το δικό σου ποστ θέλω να ευχαριστήσω όλες τις κοπέλες που μπήκανε στον κόπο να με συμπαρασταθούν και να με συμβουλεψουν...μακάρι να έχω τη δική σου πορεία....δεν περιμένω τόσο πολύ εξηγήσεις τα έχουμε ξαναγράψει αυτα είναι και θέμα τύχης....θέλω όμως να βοηθήσει στη βελτίωση....πχ η απώλεια βάρους δεν θα μας έκανε κακό (να φύγουν και τα καραντινιαρικα κιλά) και κάποιο συμπλήρωμα ίσως....ευτυχώς δεν πίνουμε και οι δύο και δεν καπνίζουμε...είμαστε πολύ λιχουδηδες....εσύ προφανώς έχεις καλύτερη αμη από εμένα γι'αυτό θέλω να δω τι θα κάνουμε....δεν το βάζω κάτω....tsh αν και φυσιολογική την έχω ρίξει και ακόμα παίρνω την αγωγή....αλλά σε αιματολογο δεν πήγα...

Με το καλό να περιμένεις τα διδυμακια σου να σου ζήσουν τα θαύματα που έχεις δίπλα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου....όχι δεν πήραμε κάποια βιταμίνη δεν το έκρινε κάποιος, ουρολόγος, βιολόγος κλπ....το σπέρμα το είδε ο βιολόγος του κέντρου και έβγαλε ένα πολύ χάλια σπερμοδιαγραμμα αλλά τα 5-10 σπερματοζωάρια που χρειαζόμασταν με σωστή μορφολογία κινητικότητα και εμπρόσθια κίνηση υπήρχαν..χρωμοσωμικα δεν υπήρχε κάποιο ζήτημα...τωρα για τις βλαστοκυστες που δεν συνέχισαν περαιτέρω δεν μας είπε κάτι ο γιατρός αλλά ο εμβρυολογος μας είπε ότι οφείλεται στην ποιότητα του σπέρματος....επίσης έχω και φωτό των μην εξελισσόμενων βλασροκυστεων..έχω πολλές απορίες και θέλω να μου τις λύσουν, όπως τι έφταιξε και δεν προχώρησαν οι 2, τι έφταιξε και η μια δεν γραπωθηκε στο ενδομήτριο κλπ κλπ

Σε ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση,αφού βρήκε αυτά που ήθελε και τα έκρινε καλά πως εκ των υστέρων λέει ότι έφταιξε το σπέρμα.

Και καλά θα κάνεις να μαζέψεις τις απορίες σου γιατί μόνο έτσι θα αποφύγεις τυχόν λάθη την επόμενη φορά.

Για μένα σπουδαίο ρόλο παίζει και το εργαστήριο όπως και το πρωτόκολλο που ακολούθησες.

Σε ρώτησα τι σου είπαν για τα έμβρυα όταν ήταν τρίτη μέρα ακριβως γιατί από τότε παίρνουν μια εικόνα για την εξέλιξη τους,όχι απόλυτη αλλά κάτι βλέπουν.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Σε ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση,αφού βρήκε αυτά που ήθελε και τα έκρινε καλά πως εκ των υστέρων λέει ότι έφταιξε το σπέρμα.

Και καλά θα κάνεις να μαζέψεις τις απορίες σου γιατί μόνο έτσι θα αποφύγεις τυχόν λάθη την επόμενη φορά.

Για μένα σπουδαίο ρόλο παίζει και το εργαστήριο όπως και το πρωτόκολλο που ακολούθησες.

Σε ρώτησα τι σου είπαν για τα έμβρυα όταν ήταν τρίτη μέρα ακριβως γιατί από τότε παίρνουν μια εικόνα για την εξέλιξη τους,όχι απόλυτη αλλά κάτι βλέπουν.

 

Πιστεύω ότι όλα αυτά θα τα συζητήσουμε τώρα....δεν αργεί το ραντεβού μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Πιστεύω ότι όλα αυτά θα τα συζητήσουμε τώρα....δεν αργεί το ραντεβού μας....

3ης μέρας έβαλες; Νόμιζα 5ης. Κοίτα, εγώ την 3η μέρα είχα 14 γονιμοποιημένα και την 5η μέρα σε βλαστοκύστη προχώρησαν μόνο τα 3!!! Βλαστοκύστες 5ης μέρας είναι το καλύτερο διότι λίγα μπορούν να φτάσουν μέχρι εκεί. Άρα φαντάσου ότι ίσως η αποτυχία να ήταν και θέμα ότι δεν μπόρεσε καμία ίσως να έφτανε 5η μέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

3ης μέρας έβαλες; Νόμιζα 5ης. Κοίτα, εγώ την 3η μέρα είχα 14 γονιμοποιημένα και την 5η μέρα σε βλαστοκύστη προχώρησαν μόνο τα 3!!! Βλαστοκύστες 5ης μέρας είναι το καλύτερο διότι λίγα μπορούν να φτάσουν μέχρι εκεί. Άρα φαντάσου ότι ίσως η αποτυχία να ήταν και θέμα ότι δεν μπόρεσε καμία ίσως να έφτανε 5η μέρα;

Μια 5ης ημέρας είχα και αυτή έβαλα....μόνο 3 ωάρια γονιμοποιηθηκαν....και 1 έφτασε σε βλαστοκυστη ΑΑ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Μια 5ης ημέρας είχα και αυτή έβαλα....μόνο 3 ωάρια γονιμοποιηθηκαν....και 1 έφτασε σε βλαστοκυστη ΑΑ...

 

A μάλιστα, συγγνώμη μπερδεύτηκα, πιο πίσω σαν να διάβασα για 3ης μέρας. Τι να πω δε ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου!!!Περιμένε μέχρι αύριο που ειναι η χοριακη να δεις δεν είναι σίγουρο πως δεν έπιασε και ας βγήκε αρνητικό!Παρόλο που ο γιατρός μου δεν συμφωνούσε μπηκα και εγω στον πειρασμό και έκανα τεστ!!Απλα εχω διαβάσει τόσα πολλά και πολλές κοπέλες με αρνητικό τεστ είχαν θετική χοριακη!!Σου εύχομαι κ εσένα να συμβεί ακριβώς το ίδιο!!!Να πας το πρωί και να πάρεις θετικά αποτελέσματα!!!🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Nia2021 διάβασα τις τελευταίες αναρτήσεις σου και ήταν σαν να ξαναζώ τα δικά μου. Ακριβώς 3 χρόνια πριν  ήμουν στην κατάσταση σου (6/2 πήρα την αρνητική χοριακή). Ιστορικό παρόμοιο: 37 χρόνων, χωρίς γυναικολογικά θέματα. Μόνο ένα πολυποδάκι που αφαιρέθηκε με υστεροσκόπηση. Σπέρμα χάλια αλλά υποτίθεται ήμασταν από τις εύκολες περιπτώσεις. Εγώ είχα σχετικά καλή ΑΜΗ, πήραμε 11 ωαρια, όλα καλά μέχρι εδώ. Από την επόμενη μέρα άρχισε η κατρακύλα. Γονιμοποιήθηκαν τα 6 εκ των οποιων 3η μέρα έμειναν 2 μέτρια έμβρυα τα οποία και μεταφέραμε. Αν τα αφήναμε το πιο πιθανό ήταν να μην έφτανε κανένα σε βλαστοκύστη. Οταν πηρα την αρνητική χοριακή αρχικά το πήρα ψύχραιμα αλλά όσο περνούσαν οι μέρες έπεφτα σε μαύρη στενοχώρια. Η συζήτηση με τον γιατρό για την αποτυχία με έκανε χειρότερα. Εγω ηθελα συγκεκριμένες απαντήσεις που δεν μπορούσαν να μου δώσουν. Τα έριχναν στο σπέρμα που δεν ήταν καλό (και φυσικά στον παράγοντα τύχη που ειναι δεδομένος) αλλά δεν πρότειναν ουσιαστικές διορθώσεις για την επόμενη φορά.

Μετά απο ενα μικρο διάστημα θλίψης πήγα στον προσωπικό μου γυναικολόγο ο οποίος επίσης δεν μπορούσε να μου δώσει τις εξηγήσεις που εγώ απαιτούσα. Κι ενώ έχω καλή γνώση στατιστικής και τι σημαίνει πιθανότητες δεν μπορούσα να το δεχτώ για μένα όσο κι αν μου εξηγούσε ότι δεν έχει νόημα να αναλώνομαι σε εξετάσεις. Είχα κανονίσει να κάνω την επόμενη διέγερση άμεσα και μέχρι τότε να προσπαθήσω να βελτιώσω ότι μπορώ. Εν περιλήψει να σου πω ότι έφτιαξα τον θυρεοειδή μου (ήταν εντός ορίων η TSH αλλά την έκανα κάτω από 2 που ήταν το ιδανικό) πήρα συμπλήρωμα βιταμίνες D και Ε. Τον μήνα πριν την ωοληψια πήρα φακελάκια inofert που ισως βοηθάνε λίγο στην ποιότητα των ωαρίων και πήγα σε αιματολόγο όπου μου βρέθηκαν κάποιες μεταλλάξεις (ετεροζυγωτιες) που ενδεχομένως να ευθύνονται για αποβολές Α τριμήνου. Ξεκίνησα αντιπηκτικες ενέσεις. Αυτό που ΔΕΝ έκανα ενώ θα έπρεπε ήταν να βελτιώσω τη διατροφή μου και να κόψω το κάπνισμα (την ημέρα της ΕΤ κόπηκε μαχαίρι).

Ξεκίνησα έτσι τον 2ο κύκλο διέγερσης στο ίδιο κέντρο και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ότι με πρόσεξαν περισσότερο. Μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά έχω την αίσθηση ότι η προηγούμενη εμπειρία που έχει το ίδιο το προσωπικό μαζί σου παίζει ρόλο, όσο ολοκληρωμένο φάκελο και να είχαν από προηγούμενο κέντρο. Ακόμα και η αντίδραση στη μέθη που είχα την πρώτη φορά (έκανα εμετούς στην ανάνηψη) ήταν κάτι που έλαβε υπόψη η αναισθησιολογος την 2η όταν της το είπα. Όχι ότι αυτό θα έπαιζε ρόλο στην εξέλιξη αλλά θέλω να πω ότι είναι μικροπράγματα που όλα μαζί μπορει να συμβάλουν στην όλη διαδικασία. 

Για να μην τα πολυλογώ και σε κουράζω η δεύτερη αυτη η διέγερση έχει φέρει μέχρι στιγμής 3 υγιεστατα παιδιά (το ένα 2 χρόνων, τα άλλα δύο γεννιούνται σε 10-15 μερες) και ακόμα μια άριστη βλαστοκύστη στην κατάψυξη! Παρεμπιπτόντως το σπέρμα αυτή τη δεύτερη φορά ήταν πιο άθλιο από ποτέ. Δεν θυμάμαι αν είχε πάρει βιταμίνες. Είχα επικεντρωθεί στον δικό μου οργανισμό.

Καταλαβαίνω απόλυτα την απογοήτευση σου, είναι ένα πένθος αυτό που περνάς αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι σύντομα θα έχεις μωρό στην κοιλιά σου. 

Το ίδιο εύχομαι για όλα τα κορίτσια που προσπαθούν. Μπορεί να πάρει περισσότερο ή λιγότερο χρόνο και πόνο αλλά όλες θα τα καταφέρετε! Είμαστε στο 2021 και τα κέντρα εξωσωματικής που έχουμε στην Ελλάδα ειναι από τα καλύτερα στον κόσμο!

@Antelope έχεις απόλυτο δίκιο στη καλη προετοιμασία πριν την διαδικασια όλη..εμας ο γιατρός μου μας εχει βάλει σε  διαδικασία εξετάσεων και απόκλισης κινδύνων που μπορούν να φερουν αρνητικο αποτέλεσμα και επίσης προετοιμασια με.βιταμινες..εγω ειμαι 33 με Αμη 40αρας και ο σύζυγός με ενα πολυ κακο σπερμα λογω του οτι ανακαλύψαμε μια κυρσοκηλη που τωρα δε διορθωνεται δυστυχώς..ενα χρόνο κοντα ειμαστε με πολλες.βιταμινες τσιγαρο καθολου και οσο γινεται βιταμινες απο διατροφη..βέβαια ολη αυτη η εποχη δε βοηθαει στο να μην αγχωνομαστε για ολα...οτι καλύτερο ευχομαι σε ολες μας θα το καταφερουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Despina87 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!!!Περιμένε μέχρι αύριο που ειναι η χοριακη να δεις δεν είναι σίγουρο πως δεν έπιασε και ας βγήκε αρνητικό!Παρόλο που ο γιατρός μου δεν συμφωνούσε μπηκα και εγω στον πειρασμό και έκανα τεστ!!Απλα εχω διαβάσει τόσα πολλά και πολλές κοπέλες με αρνητικό τεστ είχαν θετική χοριακη!!Σου εύχομαι κ εσένα να συμβεί ακριβώς το ίδιο!!!Να πας το πρωί και να πάρεις θετικά αποτελέσματα!!!🙏🙏🙏

Σε Ευχαριστώ πολύ!!!

Ναι θα περιμένω αλλά είμαι και ήμουν προετοιμασμένη για το αρνητικό αποτέλεσμα...κ εμένα η γιατρος είναι εντελώς αντίθετο με τα τεστ φαρμακείου αλλά τα είχα μπήκα στον πειρασμό και τα έκανα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa127 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!Αυριο θα κάνεις την ετ; Θα βάλεις 4;;;

Με το καλό εύχομαι και όλα να πάνε καταπληκτικά!!!

Χρύσα μου, αύριο θα μάθω πόσα από τα 9 προχώρησαν σε βλαστοκύστη κ άρα θα βάλουμε. Ο γιατρός θα ήθελε 3-4 λόγω ηλικίας! Εγώ θα πω όσα θέλει ο Θεός! Σ´ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Σε Ευχαριστώ πολύ!!!

Ναι θα περιμένω αλλά είμαι και ήμουν προετοιμασμένη για το αρνητικό αποτέλεσμα...κ εμένα η γιατρος είναι εντελώς αντίθετο με τα τεστ φαρμακείου αλλά τα είχα μπήκα στον πειρασμό και τα έκανα!!!

 

Εύχομαι αύριο να έχεις ανατροπές κ να εκπλαγείς ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Χρύσα μου, αύριο θα μάθω πόσα από τα 9 προχώρησαν σε βλαστοκύστη κ άρα θα βάλουμε. Ο γιατρός θα ήθελε 3-4 λόγω ηλικίας! Εγώ θα πω όσα θέλει ο Θεός! Σ´ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! ☺️

Θα περιμένουμε τα νέα σου!!!!Καλη επιτυχία!!!🤞🏻💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Evi87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;Εγώ σήμερα μπήκα στον πειρασμό και έκανα ένα τεστ ούρων έτσι ώστε να είμαι και λίγο προετοιμασμένη αύριο για την χοριακή και βγήκε αρνητικό...Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα πετύχω με την πρώτη οπότε το πήρα ήρεμα θα παω και αύριο βέβαια για την χοριακή αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι!

Αγαπημένη μου ευχομαι αυτό το τεστ απλά να μην έπιασε ακόμα την τιμή που χρειάζεται. Θεωρητικά τα τεστ πιάνουν με μια μέρα καθυστέρησης....αν εσύ πάλι θεωρητικά αδιαθετουσες σήμερα σαν ημερομηνία πιθανότατα να μην έπιασε την ένδειξη λόγω "νωρίς". Ευχομαι αύριο να μας φωνάξεις δυνατά πως είσαι η απόλυτη ανατροπή και η χοριακη να δείξει θετική!!!! Πολύ αγάπη από μένα !!!! 🥰😘🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Χρύσα μου, αύριο θα μάθω πόσα από τα 9 προχώρησαν σε βλαστοκύστη κ άρα θα βάλουμε. Ο γιατρός θα ήθελε 3-4 λόγω ηλικίας! Εγώ θα πω όσα θέλει ο Θεός! Σ´ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! ☺️

Καλησπέρα και με το καλό να δεχτείς όσα εμβρυακια είναι να μπουν και να σε κάνουν μανούλα!!!!!! 🤞🙏👶❤️👶❤️ Πολύ πολύ θετική ενέργεια και σκέψη από μένα!!!! Απόλαυσε τις στιγμές αυτές!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...