Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Tonakiv είπε:

Αυτό είναι από δημόσιο νοσοκομείο! Εγώ μιλάω για ιδιωτικά μικροβιολογικά!!!

Το κατάλαβα γι' αυτό σου το παραθέτω. Για να σ' ενημερώσω πως η κυστική ίνωση γίνεται και σε δημόσιο νοσοκομείο με μηδέν κόστος και με έλεγχο που καλύπτει το 90% των μεταλλάξεων και όχι μέχρι 50% όπως αναφέρεις εσύ σε ιδιωτικό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Αυτό είναι από δημόσιο νοσοκομείο! Εγώ μιλάω για ιδιωτικά μικροβιολογικά!!!

Άρα αν τα συνταγογραφήσουν μπορείς να τα κανείς ιδιωτικά  σωστά ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

Με το καλό κορίτσι μου ευχομαι τα καλύτερα ☺️☺️🙏🙏🙏🙏🙏✌️✌️✌️✌️

Ευχαριστώ πολυ🥰💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Το κατάλαβα γι' αυτό σου το παραθέτω. Για να σ' ενημερώσω πως η κυστική ίνωση γίνεται και σε δημόσιο νοσοκομείο με μηδέν κόστος και με έλεγχο που καλύπτει το 90% των μεταλλάξεων και όχι μέχρι 50% όπως αναφέρεις εσύ σε ιδιωτικό ...

Καλημέρα κορίτσια εμένα μου είπαν ότι γράφεται η θρομβοφιλια και ο ο καρυοτυπος αλλά όχι η κυστικη ινωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mairaki είπε:

Άρα αν τα συνταγογραφήσουν μπορείς να τα κανείς ιδιωτικά  σωστά ;;;

Σωστά!

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Το κατάλαβα γι' αυτό σου το παραθέτω. Για να σ' ενημερώσω πως η κυστική ίνωση γίνεται και σε δημόσιο νοσοκομείο με μηδέν κόστος και με έλεγχο που καλύπτει το 90% των μεταλλάξεων και όχι μέχρι 50% όπως αναφέρεις εσύ σε ιδιωτικό ...

Εμένα απ' όλα τα μικροβιολογικά που έψαξα ( γύρω στα 7) και στο εξωσωματικο κέντρο μου είπαν ότι δεν με καλύπτει ο κωδικός της συνταγογραφημενης κυστικής ίνωσης. Γιατί δεν είναι πάνω από 80% των μεταλλάξεων που ήθελαν από το κέντρο. Το ίδιο μου είπαν όλοι! Τώρα τι ισχύει και τι όχι δεν το γνωρίζω! Μιας και δεν είχα καμία σχέση με όλα αυτά!!

εγώ βρήκα αυτό :

Ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει μόνο την μία βασική μετάλλαξη ΔF508, αξίας 50 ευρώ, με μηδενική συμμετοχή. Η εξέταση που συνταγογραφείται, καλύπτει μόνο το 50 % των περιστατικών της κυστικής ίνωσης.

 

τώρα τι ισχύει και τι όχι δεν το γνωρίζω μιας και δεν ειμαι γιατρός! Απλά είπα τι έκανα εγώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμένα μου είπαν ότι γράφεται η θρομβοφιλια και ο ο καρυοτυπος αλλά όχι η κυστικη ινωση

Λάθος σου είπαν! Ο γυναικολόγος την έγραψε κ μάλιστα για να την κάνει ο σύζυγός μου για αρχή κ εάν ήταν φορέας τότε θα την έκανα κ εγώ. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε! Την έκανε στο Λαϊκό και σε ένα μήνα ακριβώς πήραμε τα αποτελέσματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμένα μου είπαν ότι γράφεται η θρομβοφιλια και ο ο καρυοτυπος αλλά όχι η κυστικη ινωση

Κι εμένα! Αλλά το έψαξα και όπως είπα παραπάνω! Συνταγογραφουν μικρότερο ποσοστό και πληρώνεις τη διαφορά για το ποσοστό των μεταλλάξεων που θες! 

Τώρα ψάξε και αυτό που λέει η @Vasilique!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Λάθος σου είπαν! Ο γυναικολόγος την έγραψε κ μάλιστα για να την κάνει ο σύζυγός μου για αρχή κ εάν ήταν φορέας τότε θα την έκανα κ εγώ. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε! Την έκανε στο Λαϊκό και σε ένα μήνα ακριβώς πήραμε τα αποτελέσματα...

Ο σύζυγος τη έχει κάνει την κυστικη ινωση είναι εντάξει γι αυτό δεν καίγομαι ακόμα να την κάνω αλλά γενικά άλλη συνεννόηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tonakiv είπε:

Σωστά!

Εμένα απ' όλα τα μικροβιολογικά που έψαξα ( γύρω στα 7) και στο εξωσωματικο κέντρο μου είπαν ότι δεν με καλύπτει ο κωδικός της συνταγογραφημενης κυστικής ίνωσης. Γιατί δεν είναι πάνω από 80% των μεταλλάξεων που ήθελαν από το κέντρο. Το ίδιο μου είπαν όλοι! Τώρα τι ισχύει και τι όχι δεν το γνωρίζω! Μιας και δεν είχα καμία σχέση με όλα αυτά!!

εγώ βρήκα αυτό :

Ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει μόνο την μία βασική μετάλλαξη ΔF508, αξίας 50 ευρώ, με μηδενική συμμετοχή. Η εξέταση που συνταγογραφείται, καλύπτει μόνο το 50 % των περιστατικών της κυστικής ίνωσης.

 

τώρα τι ισχύει και τι όχι δεν το γνωρίζω μιας και δεν ειμαι γιατρός! Απλά είπα τι έκανα εγώ! 

Μην τσιτώνεις κοριτσάκι μου, εδώ γράφουμε για να βοηθήσουμε η μια την άλλη κ όχι για να κάνουμε επίδειξη γνώσεων. Ούτε κ εγώ είμαι γιατρός. Απλά σου έκανα copy τις πληροφορίες του κέντρου για να σου πω πως με μηδέν κόστος σε ασφαλισμένους καλύπτεται το 90% των μεταλλάξεων της κυστικής ίνωσης συμπεριλαμβανομένης και της μετάλλαξης F508del και δεδομένου πως είναι μια πολύ σημαντική εξέταση, καλό θα ήταν να την κάνει κάποιος εκεί για να είναι καλυμμένος στο μέγιστο ποσοστό και με μηδενικό κόστος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Ο σύζυγος τη έχει κάνει την κυστικη ινωση είναι εντάξει γι αυτό δεν καίγομαι ακόμα να την κάνω αλλά γενικά άλλη συνεννόηση...

Μια χαρά τότε! Εφόσον τα αποτελέσματα του συζύγου είναι εντάξει, δεν υπάρχει τότε λόγος να την κάνεις κ εσύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Όσες κάνατε πρόσφατα ετ τι πάχος ενδομητρίου είχατε?

Καλησπέρα εγώ στην τελευταία παρακολούθηση 5 ημέρες πριν την ετ είχα 11χιλ.

Ετοιμαζεσαι για ετ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Μην τσιτώνεις κοριτσάκι μου, εδώ γράφουμε για να βοηθήσουμε η μια την άλλη κ όχι για να κάνουμε επίδειξη γνώσεων. Ούτε κ εγώ είμαι γιατρός. Απλά σου έκανα copy τις πληροφορίες του κέντρου για να σου πω πως με μηδέν κόστος σε ασφαλισμένους καλύπτεται το 90% των μεταλλάξεων της κυστικής ίνωσης συμπεριλαμβανομένης και της μετάλλαξης F508del και δεδομένου πως είναι μια πολύ σημαντική εξέταση, καλό θα ήταν να την κάνει κάποιος εκεί για να είναι καλυμμένος στο μέγιστο ποσοστό και με μηδενικό κόστος.

Όχι καλέ, καθόλου δεν νευρίασα!!! Ίσως παρεξηγήθηκε ο τρόπος γραφής μου!!

Ειλικρινά αν κάναμε επίδειξη γνώσεων θα ήμουν, αν όχι η τελευταία, από τις τελευταίες!!! Χα χα χα χα χα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Όσες κάνατε πρόσφατα ετ τι πάχος ενδομητρίου είχατε?

Καλημέρα κορίτσι μου είχα 15mm, νομίζω σε μελέτη διάβασα ότι πρέπει να είναι πάνω από 7mm...ποτέ ξεκινάς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tonakiv είπε:

Όχι καλέ, καθόλου δεν νευρίασα!!! Ίσως παρεξηγήθηκε ο τρόπος γραφής μου!!

Ειλικρινά αν κάναμε επίδειξη γνώσεων θα ήμουν, αν όχι η τελευταία, από τις τελευταίες!!! Χα χα χα χα χα!!! 

😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου 🆘 

Σήμερα είναι η 4η ημέρα από την ετ και 20η μέρα του κύκλου μου και ειδα στο σκούπισμα καφέ υγρά να ανησυχήσω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Δέσποινα μαζί θα τις κάνουμε σχεδόν....τυχερές να είμαστε....όπως όλες οι κοπέλες...🤪😃😍🥰😘

Καλημέρα κοπέλα μου!!Καλη επιτυχία εύχομαι με μια τεράστια χοριακη!!!Μακάρι να 'μαστε τυχερές και εμεις και ολα τα κορίτσια!!!🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Evi87 είπε:

Κοντά ήμαστε εγώ την Δευτέρα θα κάνω...καλά αποτελέσματα να έχουμε🥰🙏

Καλα αποτέλεσμα και σε σενα κοπέλα μου!!!Μακάρι να έχουμε τεράστιες χοριακες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Evi87 είπε:

Κορίτσια μου 🆘 

Σήμερα είναι η 4η ημέρα από την ετ και 20η μέρα του κύκλου μου και ειδα στο σκούπισμα καφέ υγρά να ανησυχήσω;;;

Όχι μωρέ μην ανησυχείς! Συνήθως τα καφέ υγρά είναι παλιό οξειδωμένο αίμα το οποίο αποκολλάται στην αρχή μια εγκυμοσύνης (όχι πάντα, πολλές γυναίκες δεν έχουν καθόλου). Μίλα με τον γιατρό σου, ακολούθησε τις συμβουλές του, ξεκουράσου και κάνε θετικές σκέψεις και μόνο. Ενημέρωσέ μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Κορίτσια μου 🆘 

Σήμερα είναι η 4η ημέρα από την ετ και 20η μέρα του κύκλου μου και ειδα στο σκούπισμα καφέ υγρά να ανησυχήσω;;;

Καλημέρα κοριτσι μου, και εγώ μόλις είδα το ίδιο 8η μερα μετα την ετ 26η μέρα του κύκλου και πήρα τηλ στο κέντρο, μου είπαν η εμφύτευση είναι και αν γίνει κανονική αιμορραγία να τους ξανατηλ αλλιως να πάω κανονικά να κάνω το τέστ, μην το συγκρίνεις με μένα υπάρχει παράθυρο μεταξύ των γυναικών...άντε για καλό είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Κορίτσια μου 🆘 

Σήμερα είναι η 4η ημέρα από την ετ και 20η μέρα του κύκλου μου και ειδα στο σκούπισμα καφέ υγρά να ανησυχήσω;;;

Καλημέρα κοριτσι!!

Συνηθως το καφέ είναι κ τα υπολείμματα από την εμφύτευση. Αλλά για μενα πάντα γνώμη μου,καλό θα ήταν να μην βάζεις ηλεκτρική για λίγο καιρό!μπορει να μην το καταλαβαίνουμε αν μας τραντάζει,εμένα δν με άφηναν τουλάχιστον. Κάτσε ξεκουράσου κ πάρε κ τον γιατρό σου να το πεις!😊ολα καλά θα πανε💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλησπέρα εγώ στην τελευταία παρακολούθηση 5 ημέρες πριν την ετ είχα 11χιλ.

Ετοιμαζεσαι για ετ;

 

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου είχα 15mm, νομίζω σε μελέτη διάβασα ότι πρέπει να είναι πάνω από 7mm...ποτέ ξεκινάς;;

Ναι κορίτσια 😊Θα πάω Κυριακή ή Δευτέρα για ετ, αναμένουμε να δουμε αν θα γίνει σήνερα ή αύριο η ωορρηξία! Θα παμε με κατεψυγμένα.

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Κορίτσια μου 🆘 

Σήμερα είναι η 4η ημέρα από την ετ και 20η μέρα του κύκλου μου και ειδα στο σκούπισμα καφέ υγρά να ανησυχήσω;;;

Νομίζω πάρτι πρεπει να κάνεις😊 Κάτι πρεπει να φυτευτηκε😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Μίλησα με την γιατρό μου είπε να μην ανυσηχώ και να συνεχίσω την φαρμακευτική αγωγή κανονικά όπως την κάνω!!!

Όλα καλά είδες;;; συνεχίζουμε πάμε βουρ για θετικές χοριακες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nia2021 είπε:

Όλα καλά είδες;;; συνεχίζουμε πάμε βουρ για θετικές χοριακες

Μακάρι τι να πω εγώ απογοητεύτηκα λίγο σήμερα τι να κάνουμε ότι είναι να γίνει θα γίνει...🙏💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...