Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Κορίτσια μου εύχομαι σύντομα θετικά νέα!!! Τους πονους περιόδου τους είχα και εγώ και ήταν μέρες που ένιωθα ότι έχω πολλά υγρά, τελικά βέβαια δεν τα κατάφερα αλλά αυτό δε λέει κάτι σε εσάς μπορεί όλα αυτά να είναιγια καλό!!! Δείτε ταινίες, χαλαρώστε( δύσκολο το ξέρω), και πίστη!!!

Καλησπέρα κοπέλα μου και σε σενα!Το σημαντικότερο είναι ηρεμία,πιστη,χαλάρωση και υπομονή όσο δύσκολο και αν είναι αυτό!Εγω σαν πρωτάρα προσπαθώ όσο μπορώ!!Αλλα αυτή η αναμονή να δεις αν όλες οι προσπάθειες σου έπιασαν τόπο είναι δύσκολη πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Despina87 είπε:

Εγω ειμαι 5η μέρα!Τις 2 πρώτες πόνοι περιόδου και πολλά υγρά καθημερινά!Εχω ακόμα μέχρι 6/2 για να κάνω χοριακη που μου είπε ο γιατρός!Τι άγχος πια και αυτό ρε κορίτσια 

Γιατί ενώ είσαι στην 5η ημέρα θα κάνεις χοριακη 6/2? Εγώ είμαι 2η ημέρα και θα κάνω 4/2 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2021 at 12:18 ΜΜ, ο/η Begonia είπε:

Γειά σας κορίτσια,

Πρώτη φορά γράφω αλλά μήνες διαβάζω. Προσπαθούμε 2 χρόνια αλλά τίποτα..Προχωράμε και εμείς σε εξωσωματική. Είμαι 33 χρονων και ο λόγος είναι το αδύναμο σπέρμα του άντρα μου, χωρίς να μπορούμε να βρούμε την αιτία. Έκανε θεραπεία με βιταμίνες και από κει που είμασταν για βιοψία όρχεως τώρα το αποφύγαμε σίγουρα και βελτιώθηκε λιγακι η ποσότητα και το DNA.

Όμως, παράλληλα τρέχαμε τα χαρτιά για την επιτροπή ώστε να πάρουμε τα φάρμακα. Τα στείλαμε και ενώ όταν τον Οκτώβρη που πήραμε τηλεφώνο για το ραντεβού μας είπανε πως θα έχουμε τα αποτελέσματα σε 10 μέρες από την παραλαβή του φακέλου, τώρα που τους πήρα τηλέφωνο σχεδον 10 μέρες μετά που παρέλαβαν το φάκελο μου λένε σε κανα μήνα θα τα έχουμε. Αυτό σημαίνει ότι ενώ θα ξεκινούσαμε σε λίγες μέρες τις ενέσεις τώρα θα χάσουμε τον επόμενο και μάλλον τον μεθεπόμενο κύκλο με κίνδυνο να ξαναχαλάσει το σπέρμα αφού τώρα είναι φουλ ντοπαρισμένο και φαίνεται πως ήδη ξαναρχισε η πτωτική του πορεία.

Έχω στενοχωρηθεί πολύ και σκέφτομαι πως ίσως πρέπει να τα αγοράσουμε τα φάρμακα όσο και αν μας ζορίζει το κόστος που πιθανα θα γλιτώναμε περιμένοντας. Δε ξέρω τι να κάνω..

Καμία εμπείρια-γνώμη?

Γειά σου κορίτσι.

Είχα δύο μέρες να μπω και τώρα είδα τα σχόλια.

Να σου πω πως ήταν να κλείσω 20 Οκτωβρίου ραντεβού και λόγω δουλειάς πήρα μεσημέρι κ μου είπαν έχασα την επιτροπή για Νοέμβριο. Τι παρακάλια εγώ, τίποτα. Λυπούμαστε αλλά δε γίνεται μου είπαν. Παίρνω τον Νοέμβριο για επιτροπή Δεκεμβρίου. Πήρα 9:00 το πρωί. Μου λένε γίνεται χαμός, δε μπορούμε να σας βάλουμε. Τους παρακάλεσα ξανά και έκλαιγα στο τηλέφωνο. Μάλλον με λυπήθηκε η κυρία και με έβαλε. Στο τέλος το μετάνιωσα που πέρασαν οι μήνες έτσι για την επιτροπή και τελικά χρειάστηκα μόνο δυο κουτιά gonal με 250ευρώ δλδ θα βάζαμε επιπλέον και τώρα παίζει να διένυα τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης!!! Είναι πόσα θα πάρει η κάθε γυναίκα. 33 χρονών είμαι κι εγώ, λόγω ηλικίας δεν μου έδωσαν πολλά φάρμακα. Σκάω αν το ήξερα δεν θα περίμενα.

Και ενώ εδώ και ένα χρόνο ο σύζυγος είχε 40.000.000 ανα ml μέχρι τέλη Σεπτέμβρη, μέσα Γενάρη που κάναμε την ωοληψία έπεσε στα 22.000.000!!! Δεν το περιμέναμε μέσα σε 4 μήνες τα μισά αλλά δεν έπαιξε ρόλο! Μην αγχώνεσαι γι'αυτό. Απο τη στιγμή που θα μπεις στη διαδικασία της ετ μικρή σημασία έχει πλέον το.σπέρμα. Ακόμη και λίγες χιλιάδες να έχετε κάνουν μικρογονιμοποίηση. Εδώ μέχρι και σ'εμάς έκαναν για καλύτερα αποτελέσματα. Το θέμα είναι να γαντζωθεί το εμβρυάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nia2021 είπε:

Γιατί ενώ είσαι στην 5η ημέρα θα κάνεις χοριακη 6/2? Εγώ είμαι 2η ημέρα και θα κάνω 4/2 

Σάββατο πρωί έκανα την εφρυομεταφορα με κατεψυγμενα 5 ημερών!Σήμερα κανονικά 5η μερα δεν είμαι?Δεν ξερω ο γιατρός μου είπε στης 6/2 να παω για χοριακη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Despina87 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου και σε σενα!Το σημαντικότερο είναι ηρεμία,πιστη,χαλάρωση και υπομονή όσο δύσκολο και αν είναι αυτό!Εγω σαν πρωτάρα προσπαθώ όσο μπορώ!!Αλλα αυτή η αναμονή να δεις αν όλες οι προσπάθειες σου έπιασαν τόπο είναι δύσκολη πολύ!

Αχ το ξέρω είναι το πιο δύσκολο αυτό το χρονικό διάστημα, μας κατακλύζουν σκέψεις καθημερινά! Εύχομαι να είναι η πρώτη σου και τυχερή!!! Εγώ έχω κάνει 2 ετ τώρα έχω άλλες 3 βλαστοκύστες στην άκρη, σήμερα αδιάθετησα μετά την αρνητική χοριακή και θα δω τι θα πει ο γιατρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kaounmar είπε:

Αχ το ξέρω είναι το πιο δύσκολο αυτό το χρονικό διάστημα, μας κατακλύζουν σκέψεις καθημερινά! Εύχομαι να είναι η πρώτη σου και τυχερή!!! Εγώ έχω κάνει 2 ετ τώρα έχω άλλες 3 βλαστοκύστες στην άκρη, σήμερα αδιάθετησα μετά την αρνητική χοριακή και θα δω τι θα πει ο γιατρός!

Ααααχχ μακάρι γιατί μου φαίνονται τόσες πολλές οι ημέρες μέχρι 6/2!Μα 14 μέρες μέχρι την χοριακη?Σε ευχαριστώ πολύ πολύ και σε σενα εύχομαι οτι μα οτι το καλύτερο με ένα νινακι γρήγορα στην αγκαλιά σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σου κορίτσι.

Είχα δύο μέρες να μπω και τώρα είδα τα σχόλια.

Να σου πω πως ήταν να κλείσω 20 Οκτωβρίου ραντεβού και λόγω δουλειάς πήρα μεσημέρι κ μου είπαν έχασα την επιτροπή για Νοέμβριο. Τι παρακάλια εγώ, τίποτα. Λυπούμαστε αλλά δε γίνεται μου είπαν. Παίρνω τον Νοέμβριο για επιτροπή Δεκεμβρίου. Πήρα 9:00 το πρωί. Μου λένε γίνεται χαμός, δε μπορούμε να σας βάλουμε. Τους παρακάλεσα ξανά και έκλαιγα στο τηλέφωνο. Μάλλον με λυπήθηκε η κυρία και με έβαλε. Στο τέλος το μετάνιωσα που πέρασαν οι μήνες έτσι για την επιτροπή και τελικά χρειάστηκα μόνο δυο κουτιά gonal με 250ευρώ δλδ θα βάζαμε επιπλέον και τώρα παίζει να διένυα τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης!!! Είναι πόσα θα πάρει η κάθε γυναίκα. 33 χρονών είμαι κι εγώ, λόγω ηλικίας δεν μου έδωσαν πολλά φάρμακα. Σκάω αν το ήξερα δεν θα περίμενα.

Και ενώ εδώ και ένα χρόνο ο σύζυγος είχε 40.000.000 ανα ml μέχρι τέλη Σεπτέμβρη, μέσα Γενάρη που κάναμε την ωοληψία έπεσε στα 22.000.000!!! Δεν το περιμέναμε μέσα σε 4 μήνες τα μισά αλλά δεν έπαιξε ρόλο! Μην αγχώνεσαι γι'αυτό. Απο τη στιγμή που θα μπεις στη διαδικασία της ετ μικρή σημασία έχει πλέον το.σπέρμα. Ακόμη και λίγες χιλιάδες να έχετε κάνουν μικρογονιμοποίηση. Εδώ μέχρι και σ'εμάς έκαναν για καλύτερα αποτελέσματα. Το θέμα είναι να γαντζωθεί το εμβρυάκι.

Σωστά εμένα ο δικός μου είχε μόνο 200.000 σύνολο και 2.000 μόνο της προκοπής και έγινε η γονιμοποίηση....όπως τα λες είναι....ξέρω και περίπτωση με βιοψία όρχεος....και έχουν μια κόρη 6 χρόνων κούκλα...και ένα δεύτερο παιδί με φυσιολογικη σύλληψη....όλα γίνονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Begonia είπε:

Γεια σας, ενδιαφερομαι άμεσα αλλα δε μπορώ να στείλω μνμ, δε με αφήνει το σύστημα. Σας παρακαλώ πείτε μου αν υπάρχουν ακόμη.

Κορίτσι μου τα φάρμακα δεν τα έδινα εγώ.... Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα πρέπει να ψάξεις αν υπάρχει κάποια κοπέλα που χαρίζει φάρμακα ή να βάλεις ένα post να γράψεις Τι σε ενδιαφέρει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Despina87 είπε:

Σάββατο πρωί έκανα την εφρυομεταφορα με κατεψυγμενα 5 ημερών!Σήμερα κανονικά 5η μερα δεν είμαι?Δεν ξερω ο γιατρός μου είπε στης 6/2 να παω για χοριακη 

Ίσως στα κατεψυγμένα υπάρχει άλλο πρωτόκολλο....εγώ χτες την έκανα....άντε τα μαθαίνουμε σιγά σιγά όλα.....οπότε την άλλη εβδομάδα θα έχουμε δύο θετικές χοριακες.....

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Despina87 είπε:

Ααααχχ μακάρι γιατί μου φαίνονται τόσες πολλές οι ημέρες μέχρι 6/2!Μα 14 μέρες μέχρι την χοριακη?Σε ευχαριστώ πολύ πολύ και σε σενα εύχομαι οτι μα οτι το καλύτερο με ένα νινακι γρήγορα στην αγκαλιά σου 

Και εγώ 13η μέρα έκανα αυτή τη φορά, να σκέφτεσαι θετικά θα περάσουν οι μέρες! Εγώ έκλαψα πόνεσα. αλλά τώρα το βλέπω πιο ψύχραιμα και ελπίζω ότι που θα πάει θα τα καταφέρω! Πέρασα δύσκολα τον τελευταίο 1,5 χρόνο μετά και την αποβολή που είχα αλλά θα συνεχίσω! Σου στέλνω θετική ενέργεια, να προσέχεις και θα δεις όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Και ρε κορίτσια, μαγειρεύατε αυτές τις 3 ημέρες; @Nefeliap

Εννοείται πως όχι!! Σου ειπα εγώ έκανα το Βούδα στον καναπέ κ λίγο περπάτημα μέσα στο σπίτι. Εμείς είχαμε πάει στη μάνα μου μέχρι το αποτέλεσμα της χοριακης κ τελικά ξεμείναμε ένα 2μηνο λόγω ψιλό επιπλοκών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Και ρε κορίτσια, μαγειρεύατε αυτές τις 3 ημέρες; @Nefeliap

Δε κουνιόμουνα χαχα καναπε νετφλιξ  κρεβατι τουαλετα φαγητο..αλλα ημουν πολυ ηρεμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η annie! είπε:

Εννοείται πως όχι!! Σου ειπα εγώ έκανα το Βούδα στον καναπέ κ λίγο περπάτημα μέσα στο σπίτι. Εμείς είχαμε πάει στη μάνα μου μέχρι το αποτέλεσμα της χοριακης κ τελικά ξεμείναμε ένα 2μηνο λόγω ψιλό επιπλοκών. 

Χμ οκ, άρα αυτό ίσως πρέπει να κάνω την επόμενη φορά. Εγώ κ στις 2 ετ δεν έβαλα κώλο κάτω. Ειδικά την πρώτη που την έκανα Μ. Πέμπτη την επόμενη μέρα ξεκίνησα μαγειρίτσα 😂 Btw, πως είναι η ζωή με τα διδυμάκια σου;;

@Nefeliap κ πότε ξεκίνησες την κανονική ζωή (μαγείρεμα, συμμάζεμα, γυμναστική, περπάτημα έξω, κλπ);

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kukki είπε:

Χμ οκ, άρα αυτό ίσως πρέπει να κάνω την επόμενη φορά. Εγώ κ στις 2 ετ δεν έβαλα κώλο κάτω. Ειδικά την πρώτη που την έκανα Μ. Πέμπτη την επόμενη μέρα ξεκίνησα μαγειρίτσα 😂 Btw, πως είναι η ζωή με τα διδυμάκια σου;;

@Nefeliap κ πότε ξεκίνησες την κανονική ζωή (μαγείρεμα, συμμάζεμα, γυμναστική, περπάτημα έξω, κλπ);

Μετα το πρωτο τριμηνο δηλ ακριβως μετα την αυχενικη διοτι ενοιωθα κ καλυτερα !! κ ειχε περασει η κρισιμη περιοδος του πρωτου τριμηνου που θεωρει ο γιατρος παντα δυσκολη κ κρισιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Μετα το πρωτο τριμηνο δηλ ακριβως μετα την αυχενικη διοτι ενοιωθα κ καλυτερα !! κ ειχε περασει η κρισιμη περιοδος του πρωτου τριμηνου που θεωρει ο γιατρος παντα δυσκολη κ κρισιμη.

Καλημερα σε όλες κορίτσια μου.. Λοιπόν @Kukki μου πολυ καλα τα λένε τα κορίτσια θέλει ξεκουραση παρα πολυ και όχι δουλειές ετσι λένε και οι περισσότεροι γιατροί εγώ βέβαια  δεν εκανα καθόλου ξεκουραση στη δευτερη εξωσωματική μου και πετυχα ενώ στη πρωτη μου που εκανα όλα τα προβλεπομενα πηρα κουλουρι η εξωσωματική είναι θεμα τυχης. Ευχομαι να πετυχετε όλες κορίτσια μου με το καλό να δουμε πολλες πολλες θετικές χοριακες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες....3η ημέρα μετά την ετ....δεν κάνω τίποτα.....καναπές, κουζίνα για φαγητό και κρεββάτι....λίγο περπάτημα σπίτι μόνο και κανένα ντουζακι....οι έντονοι πόνοι έφυγαν κάτω χαμηλά και νιώθω μόνο υγρασία και συχνπουρια είναι καλό;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλημερα σε όλες κορίτσια μου.. Λοιπόν @Kukki μου πολυ καλα τα λένε τα κορίτσια θέλει ξεκουραση παρα πολυ και όχι δουλειές ετσι λένε και οι περισσότεροι γιατροί εγώ βέβαια  δεν εκανα καθόλου ξεκουραση στη δευτερη εξωσωματική μου και πετυχα ενώ στη πρωτη μου που εκανα όλα τα προβλεπομενα πηρα κουλουρι η εξωσωματική είναι θεμα τυχης. Ευχομαι να πετυχετε όλες κορίτσια μου με το καλό να δουμε πολλες πολλες θετικές χοριακες. 

Καλημέρα κορίτσια... Θα συμφωνήσω... Και στις δύο εμβρυομεταφορες καθησα δεν έκανα τίποτα και καμιά δεν πέτυχε και η κουμπάρα της αδελφής μου πήγε σούπερ, για περπάτημα και την 5η μέρα ξεκίνησε μαγείρεμα και είναι 5μηνων... Είναι θέμα τύχης και περίπτωσης... Η καθεμία καλό είναι να κάνει αυτό που την ευχαριστεί και την κάνει να νιώθει πιο άνετα..  Γιατί και εγώ που καθησα και έκανα τα πάντα για να πιάσει δεν έπιασε.....
 Καλή επιτυχία όλα θα πάνε τέλεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Σωστά εμένα ο δικός μου είχε μόνο 200.000 σύνολο και 2.000 μόνο της προκοπής και έγινε η γονιμοποίηση....όπως τα λες είναι....ξέρω και περίπτωση με βιοψία όρχεος....και έχουν μια κόρη 6 χρόνων κούκλα...και ένα δεύτερο παιδί με φυσιολογικη σύλληψη....όλα γίνονται

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Και γω πήρα ξανά και τους παρακάλεσα να μην αργήσουνε πάνω από μήνα τα αποτελέσματα και μου είπανε πολύ δύσκολο. Δηλαδή θα κοιτάξουνε τον φάκελο μου 1 μήνα αφού τους τον έχω πάει..Τελικά αποφασίσαμε να προχωρήσουμε, μπορεί όντως να μην χρειαστούμε όλη τη δόση, αλλά αγχωνόμαστε γιατί οριακά αποφεύγουμε την βιοψία όρχεως που κοντεύει στο κόστος την εξωσωματική. Σε αυτή τη φάση βρίσκουμε με ψάξιμο μονοψήφιο άντε διψήφιο αριθμό σπέρματος με καλά χαρακτηριστικά..και μας λένε πως ακόμα και με αυτά μπορούμε να τα καταφέρουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλημερα σε όλες κορίτσια μου.. Λοιπόν @Kukki μου πολυ καλα τα λένε τα κορίτσια θέλει ξεκουραση παρα πολυ και όχι δουλειές ετσι λένε και οι περισσότεροι γιατροί εγώ βέβαια  δεν εκανα καθόλου ξεκουραση στη δευτερη εξωσωματική μου και πετυχα ενώ στη πρωτη μου που εκανα όλα τα προβλεπομενα πηρα κουλουρι η εξωσωματική είναι θεμα τυχης. Ευχομαι να πετυχετε όλες κορίτσια μου με το καλό να δουμε πολλες πολλες θετικές χοριακες. 

Ναι έχετε δίκιο ότι είναι θέμα τύχης... Απλά σκέφτομαι να κάνω κάτι διαφορετικό από ότι έκανα μπας κ πετύχει. 
 

Γιατί πραγματικά και στις 2 ετ δεν πρόσεξα καθόλου, μόνο την ημέρα της ετ ξεκουράστηκα. Κατά τ άλλα κ μαγείρευα, κ συμμάζευα κ μετά την 3η μέρα ξεκίνησα να κάνω ότι έκανα. Μέχρι κ στο μηχανάκι ανέβαινα. 
 

θα μου πείτε καλά είσαι κουτή;! Ε μάλλον. Απλά είχα σκεφτεί ότι τόσες μένουν κατα λαθος κ δε το ξέρουν άρα κ δε προσέχουν. 
 

Όμως αυτή τη φορά θα το κάνω σωστά μήπως κ δούμε φως στο τούνελ 😅

Αν κ @Nefeliap δε ξέρω αν θα αντέξει ο άντρας μου 3 μήνες χωρίς μαγείρεμα, δεν έχουμε κ βοήθεια εμείς οπότε μάλλον θα το κρατήσω μέχρι τη χοριακή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Θα συμφωνήσω... Και στις δύο εμβρυομεταφορες καθησα δεν έκανα τίποτα και καμιά δεν πέτυχε και η κουμπάρα της αδελφής μου πήγε σούπερ, για περπάτημα και την 5η μέρα ξεκίνησε μαγείρεμα και είναι 5μηνων... Είναι θέμα τύχης και περίπτωσης... Η καθεμία καλό είναι να κάνει αυτό που την ευχαριστεί και την κάνει να νιώθει πιο άνετα..  Γιατί και εγώ που καθησα και έκανα τα πάντα για να πιάσει δεν έπιασε.....
 Καλή επιτυχία όλα θα πάνε τέλεια...

Τώρα σε τι φάση είσαι εσύ; Είναι πολλές οι ιστορίες κ τα μπερδεύω 🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσουδια!! Να σας ρωτήσω κατι επειδή μετα από 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις ξεκινάω  εξωσωματικη και επειδή δεν χρειάζεται να ξανα περάσω επιτροπή γιατι ειχα περάσει το καλοκαίρι και δικαιουμαι αλλη μια φορά φαρμακα, γιατί απο το φαρμακειο μου έκοψαν ενα κουτί gonal 300 ? Ο γιατρός μου έχει γράψει 3 κουτιά gonal 900 και 1 gonal 300 και μου το έκοψαν τι φαση? Από την προηγούμενη προσπάθεια μου έχουν μείνει 2 κουτιά menopur 600. Μπορώ να συμπληρώσω αν χρειαστει? Ή επειδή είναι διαφορετικά δεν κανει? Επίσης πείτε μου η ωοληψια ποναει???? Από τωρα το σκεφτομαι και εχω φρικαρει λιγο 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημέρα κοριτσουδια!! Να σας ρωτήσω κατι επειδή μετα από 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις ξεκινάω  εξωσωματικη και επειδή δεν χρειάζεται να ξανα περάσω επιτροπή γιατι ειχα περάσει το καλοκαίρι και δικαιουμαι αλλη μια φορά φαρμακα, γιατί απο το φαρμακειο μου έκοψαν ενα κουτί gonal 300 ? Ο γιατρός μου έχει γράψει 3 κουτιά gonal 900 και 1 gonal 300 και μου το έκοψαν τι φαση? Από την προηγούμενη προσπάθεια μου έχουν μείνει 2 κουτιά menopur 600. Μπορώ να συμπληρώσω αν χρειαστει? Ή επειδή είναι διαφορετικά δεν κανει? Επίσης πείτε μου η ωοληψια ποναει???? Από τωρα το σκεφτομαι και εχω φρικαρει λιγο 🙄

Καλημέρα. Όταν πηγές να πάρεις τα φάρμακα, πρέπει να είχες μαζί σου ένα χαρτί που έλεγε πόσες μονάδες χρησιμοποίησες κ πόσες περίσσεψαν.  Αφού σου περίσσεψαν 1200 μονάδες, άρα λογικά δικαιούσαι αλλά 2400. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημέρα κοριτσουδια!! Να σας ρωτήσω κατι επειδή μετα από 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις ξεκινάω  εξωσωματικη και επειδή δεν χρειάζεται να ξανα περάσω επιτροπή γιατι ειχα περάσει το καλοκαίρι και δικαιουμαι αλλη μια φορά φαρμακα, γιατί απο το φαρμακειο μου έκοψαν ενα κουτί gonal 300 ? Ο γιατρός μου έχει γράψει 3 κουτιά goal 900 και 1 gonal 300 και λου το έκοψαν τι φαση? Από την προηγούμενη προσπάθεια μου έχουν μείνει 2 κουτιά menopur 600. Μπορώ να συμπληρώσω αν χρειαστει? Ή επειδή είναι διαφορετικά δεν κανει? Επίσης πείτε μου η ωοληψια ποναει???? Από τωρα το σκεφτομαι και εχω φρικαρει λιγο 🙄

Καλημέρα και καλή αρχή! Για καθε προσπάθεια δικαιούσαι συγκεκριμένες μονάδες φαρμάκου. Προφανώς προσθέτοντας αυτά που πήρες την προηγούμενη φορά με τις 900 μονάδες Gonal υπήρχε υπέρβαση. Το αν μπορείς να κάνεις συνδυασμό θα στο πει ο γιατρός- ενημέρωσέ τον εξαρχής είναι σημαντικό . Μπορεί να σου φτάσουν και οι δύο gonal και να μην χρειαστείς κάτι παραπάνω. Με πόσες μονάδες ξεκινάς; 

Στην ωοληψία δεν θα καταλάβεις απολύτως τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Begonia είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Και γω πήρα ξανά και τους παρακάλεσα να μην αργήσουνε πάνω από μήνα τα αποτελέσματα και μου είπανε πολύ δύσκολο. Δηλαδή θα κοιτάξουνε τον φάκελο μου 1 μήνα αφού τους τον έχω πάει..Τελικά αποφασίσαμε να προχωρήσουμε, μπορεί όντως να μην χρειαστούμε όλη τη δόση, αλλά αγχωνόμαστε γιατί οριακά αποφεύγουμε την βιοψία όρχεως που κοντεύει στο κόστος την εξωσωματική. Σε αυτή τη φάση βρίσκουμε με ψάξιμο μονοψήφιο άντε διψήφιο αριθμό σπέρματος με καλά χαρακτηριστικά..και μας λένε πως ακόμα και με αυτά μπορούμε να τα καταφέρουμε.

Θα τα καταφέρεις.. Έχω παραδειγματα που έμειναν από λίγα σπερματοζωαρια. Σου στέλνω εγώ που έκανε βιοψία και  βρέθηκαν και έχουμε υλικό και για άλλες εμβρυομεταφορες.. . Και γονιμοποιηθηκαν 12 έμβρυα άλλο ότι δεν τα καταφέραμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Καλημέρα. Όταν πηγές να πάρεις τα φάρμακα, πρέπει να είχες μαζί σου ένα χαρτί που έλεγε πόσες μονάδες χρησιμοποίησες κ πόσες περίσσεψαν.  Αφού σου περίσσεψαν 1200 μονάδες, άρα λογικά δικαιούσαι αλλά 2400. 

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι ο γιατρος μου έδωσε βεβαίωση που ελεγε ότι χρησιμοποιηθηκαν όλες οι μονάδες για να μην μου κόψουν. Και πάλι έκοψαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...