Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 49 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

ειμαι παλιό μέλος, οι περισσότερες απο εδω δε θα με ξέρετε αλλά αν ψάξετε δυστυχως προσπαθώ με εξωσωματική απο το 2017..

Τον Δεκέμβριο εκανα pcr βιοψία ενδομητρίου και έδειξε οτι εχω γυρω στο 60% γαλακτοβάκιλλους (πρέπει να είναι πανω 90% θεωρητικά) και 23% βρεθηκε αναερόβια μικρόβια (πχ proteus,e-coli κτλ).

Εχετε αντίστοιχη εμπειρία; Κι αν ναι τι κανατε;

Σου την ζήτησε ο γυναικολόγος αυτή την εξέταση;για να ψάξετε παν ενδεχόμενο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μου εδωσαν accidophilus 10 της Lamberts και μου ειπαν να βαζω κολπικά ενα κολπικό υπόθετο ecovag. Η οδηγία που εχω είναι να τα παίρνω απο τωρα και στον κυκλο που θα κανω εμβρυομεταφορά να παρω δυο αντιβιώσεις.

Εχω χασει την εμπιστοσύνη μου στους γιατρούς και το ψαχνω... πφφφφ.... ειχα αποστασιοποιηθεί απο το θεμα εξωσωματική και ρε γαμωτο τωρα που αρχίζω και το συζηταω και το ψαχνω εχω στρεσαριστεί...

Σου έδωσαν προβιοτικά. Καλά έκαναν! Αντιβίωση δεν σου έδωσαν δηλαδή;

Από διατροφή θα σε βοηθήσει το πρόβειο γιαούρτι με την πέτσα, το αριάνι και το κεφίρ.

Η χλωρίδα του οργανισμού μας χαλάει από την κακή διατροφή, τα χημικά, τις αντιβιώσεις, κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Evi87 είπε:

Εγώ βάζω 3 πρωί-μεσημέρι-βράδυ μου είπαν ότι το σερβιετακι απαγορεύεται ειδικά τώρα που είμαι στη διαδικασία εξωσωματικής!!!Πάλι καλά έχω αρκετά εσώρουχα😂😂

Τι εννοείς απαγορεύεται το σερβιετακι;σου έδωσαν τέτοια οδηγία;;δεν έχω ξανακουσει κάτι τέτοιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Σου την ζήτησε ο γυναικολόγος αυτή την εξέταση;για να ψάξετε παν ενδεχόμενο;

Ηταν η μόνη εξεταση που δεν είχα κανει.... ψαχνω το αίτιο αποβολής διδυμης κύησης υγιων εμβρυων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Τι εννοείς απαγορεύεται το σερβιετακι;σου έδωσαν τέτοια οδηγία;;δεν έχω ξανακουσει κάτι τέτοιο!

Ναι έτσι μου είπαν,καλύτερα συχνή αλλαγή εσώρουχου κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά όχι σερβιετακι!Να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα τον λόγο αφού μου το είπαν το ακολούθησα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η troia είπε:

Σου έδωσαν προβιοτικά. Καλά έκαναν! Αντιβίωση δεν σου έδωσαν δηλαδή;

Από διατροφή θα σε βοηθήσει το πρόβειο γιαούρτι με την πέτσα, το αριάνι και το κεφίρ.

Η χλωρίδα του οργανισμού μας χαλάει από την κακή διατροφή, τα χημικά, τις αντιβιώσεις, κτλ.

Μου εδωσαν αλλα να παρω μου ειπαν στο κυκλο που θα κανω εμβρυομεταφορά. (δε ξερω πότε..πρεπει πρωτα να κανω διέγερση) Ωστόσο μου ειπαν οτι καλο ειναι απο τωρα να παιρνω γαλακτοβάκιλους.

Προσέχω πολύ την διατροφή μου ρε γαμωτο... τρωω γιαούρτι με πέτσα καθημερινά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Μου εδωσαν αλλα να παρω μου ειπαν στο κυκλο που θα κανω εμβρυομεταφορά. (δε ξερω πότε..πρεπει πρωτα να κανω διέγερση) Ωστόσο μου ειπαν οτι καλο ειναι απο τωρα να παιρνω γαλακτοβάκιλους.

Προσέχω πολύ την διατροφή μου ρε γαμωτο... τρωω γιαούρτι με πέτσα καθημερινά.

Μην τρελαίνεσαι. Η Τσεκούρα στο τμ. καθ έξιν αποβολών του Έλενα (δεν ξέρω αν την γνωρίζεις) λέει ότι όλα αυτά τα μοριακά τεστ είναι πολύ ευαίσθητα και μπορεί να βρουν και κάτι που είχες περάσει παλιά. Η ίδια ζητάει απλώς μία καλλιέργεια κολπικού υγρού που να αναγράφει και το ποσοστό γαλακτοβάκιλων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

ειμαι παλιό μέλος, οι περισσότερες απο εδω δε θα με ξέρετε αλλά αν ψάξετε δυστυχως προσπαθώ με εξωσωματική απο το 2017..

Τον Δεκέμβριο εκανα pcr βιοψία ενδομητρίου και έδειξε οτι εχω γυρω στο 60% γαλακτοβάκιλλους (πρέπει να είναι πανω 90% θεωρητικά) και 23% βρεθηκε αναερόβια μικρόβια (πχ proteus,e-coli κτλ).

Εχετε αντίστοιχη εμπειρία; Κι αν ναι τι κανατε;

Παρούσα! ✋🏻

Έκανα την εξέταση αυτή τον Οκτώβριο κ μου έβγαλε ήπια φλεγμονή κ τους γαλακτοβάκιλλους 23% ! Ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση από το στόμα για 13 ημέρες + κολπικές εγχύσεις αντιβίωσης. Δυστυχώς το κοκτέιλ αυτό μου χάλασε το έντερο κ έτσι τις εγχύσεις δεν τις ολοκλήρωσα. Έκανα μόνο πέντε ενώ ο γιατρός ήθελε τουλάχιστον 20. Έκτοτε παίρνω καθημερινά acidophilus, lacto levure και ecovag. Πριν από 10 ημέρες επανέλαβα την εξέταση για να δούμε εάν έφτιαξε κ περιμένω αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα έγραψα τις ανησυχίες μου και δεν μου απάντησε κανείς.το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, με συγχωρείτε αλλά αποχωρώ από εδώ ήθελα μια στήριξη...καλό υπόλοιπο σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια εδώ μέσα....αυριο πάω για ΕΤ και με εχει πιάσει λόγο άγχος.....μίλησα σήμερα με το κέντρο υπάρχουν δύο βλαστοκυστες καλής ποιότητας και μια τρίτη που ψιλομουλαρωσε λίγο αλλά μέχρι αύριο δεν ξέρουμε....στο τέλος μου είπαν ότι αν κατι δεν πάει καλά θα με ειδοποιήσουν να μην πάω.....υπάρχει τέτοια περίπτωση;;;;

Γεια σου κορίτσι και με το καλό εύχομαι όλα!!! Δεν μου έχει τύχει αλλά λογικά να κάτι δεν πάει καλά θα σου το πουν νωρίς πιστεύω! Ωστόσο αφού υπάρχουν ήδη 2 δε νομίζω να μην προχωρήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια εδώ μέσα....αυριο πάω για ΕΤ και με εχει πιάσει λόγο άγχος.....μίλησα σήμερα με το κέντρο υπάρχουν δύο βλαστοκυστες καλής ποιότητας και μια τρίτη που ψιλομουλαρωσε λίγο αλλά μέχρι αύριο δεν ξέρουμε....στο τέλος μου είπαν ότι αν κατι δεν πάει καλά θα με ειδοποιήσουν να μην πάω.....υπάρχει τέτοια περίπτωση;;;;

Εφοσον υπαρχουν οι 2 βλασυοκυστες δεν υπαρχει περιπτωση να μη πας !! Το πολυ πολυ να μη σου μεταφερουν τη τριτη ..αλλα δε πειραζει!!καληνεπιτυχια!!! ευχομαι μια τεραστια χοριακή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Σήμερα έγραψα τις ανησυχίες μου και δεν μου απάντησε κανείς.το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, με συγχωρείτε αλλά αποχωρώ από εδώ ήθελα μια στήριξη...καλό υπόλοιπο σε όλες

Εγώ απάντησα αλλά δεν ξέρω γιατί δεν φαίνεται η δημοσίευση μου. Σου έγραψα ότι αφού έχεις βλαστοκύστες και έχεις φτάσει μέχρι εδώ να μην ανησυχείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Εγώ απάντησα αλλά δεν ξέρω γιατί δεν φαίνεται η δημοσίευση μου. Σου έγραψα ότι αφού έχεις βλαστοκύστες και έχεις φτάσει μέχρι εδώ να μην ανησυχείς...

Τότε γιατί να μου το πουν αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nia2021 είπε:

Τότε γιατί να μου το πουν αυτό;

Και σε μένα το είχαν πει... τυπικό είναι για να καλυφθούν για παν ενδεχόμενο.... εσύ προχωράς μπροστά μην σκέφτεσαι αρνητικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Και σε μένα το είχαν πει... τυπικό είναι για να καλυφθούν για παν ενδεχόμενο.... εσύ προχωράς μπροστά μην σκέφτεσαι αρνητικά. 

Με έκανες να κλάψω...σε ευχαριστώ πολύ ♥️♥️... μαλλον οι ορμόνες φταίνε....με συγχωρείτε όλες.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Με έκανες να κλάψω...σε ευχαριστώ πολύ ♥️♥️... μαλλον οι ορμόνες φταίνε....με συγχωρείτε όλες.... 

Κορίτσι μου σίγουρα φταίνε και οι ορμόνες....αλλά να είσαι δυνατή. Όλα τα κορίτσια εδώ τραβάμε το Γολγοθά μας η καθεμιά που ελαφραινει επειδή τον μοιραζόμαστε. Όπως σου είπαν και τα κοριτσια,,,εχεις δυο καλές βλαστοκύστες,,,ακόμα και αν δεν τις βάλεις αυτο το μήνα θα τις βάλεις τον επόμενο. Δε χάθηκε ο κόσμος για ένα μήνα. Σημασία έχει να γίνουν τα σωστά βήματα και ιδανικά να πιαστουν απ'την πρώτη σας προσπάθεια! Στο εύχομαι ολόψυχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Με έκανες να κλάψω...σε ευχαριστώ πολύ ♥️♥️... μαλλον οι ορμόνες φταίνε....με συγχωρείτε όλες.... 

Ηρέμησε κορίτσι μου.... όλα καλά θα πάνε. Οι ορμόνες όντως αναστατώνονται εγώ θυμάμαι έκλαιγα με το παραμικρό. Ψυχραιμία χρειάζεται και συγκρατημένη αισιοδοξία. Δύσκολο να το διαχειριστείς Το ξέρω αλλά εδώ είμαστε ότι θέλεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Με έκανες να κλάψω...σε ευχαριστώ πολύ ♥️♥️... μαλλον οι ορμόνες φταίνε....με συγχωρείτε όλες.... 

Ηρέμησε μην αγχώνεσαι αυτό το λένε για παν ενδεχόμενο!!!Ολα καλά θα πάνε και θα έχεις θετικά αποτελέσματα,κ εγώ την Παρασκευή θα κάνω ετ το καταλαβαίνω το άγχος σου,προσπάθησε να ηρεμήσεις❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Μην τρελαίνεσαι. Η Τσεκούρα στο τμ. καθ έξιν αποβολών του Έλενα (δεν ξέρω αν την γνωρίζεις) λέει ότι όλα αυτά τα μοριακά τεστ είναι πολύ ευαίσθητα και μπορεί να βρουν και κάτι που είχες περάσει παλιά. Η ίδια ζητάει απλώς μία καλλιέργεια κολπικού υγρού που να αναγράφει και το ποσοστό γαλακτοβάκιλων.

Στα κολπικά υγρά έχω γαλακτοβακκιλους...στο ενδομήτριο είναι πεσμένοι...άλλοι λένε επιρρεαζει το αποτέλεσμα της εξωσωματικής και άλλοι λένε όχι... Τρέχα γυρευε κοινώς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Τότε γιατί να μου το πουν αυτό;

Φαντασου οτι εγω δεν γνωριζα τιποτα..τι εννοω;;! τεταρτη ειχαμε κανει ωοληψια κατεβασα μονο 2 ωαρια και θελαμε να φτασουν σε βλαστοκυστες και να τα μεταφερουμε 5η μερα..εκει να δεις αγχος & αγωνια!! διοτι εγω ΔΕΝ ηξερα αν θα φτασουν καν σε βλαστοκύστη λογω κακού ορμονικου μου και γιατι παντα 3ης μερας εμβρυας κατεψυχα,δε ξαναειχα βλαστοκυστη..καθε μηνα μαζευα το ωαριο με φυσικους).εσυ να εισαι χαλαρη κ πρεπει να εισαι γιατι εχεις εμβρυα ηδη!! Και ολα θα πανε καλά!!!!θα δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στα κολπικά υγρά έχω γαλακτοβακκιλους...στο ενδομήτριο είναι πεσμένοι...άλλοι λένε επιρρεαζει το αποτέλεσμα της εξωσωματικής και άλλοι λένε όχι... Τρέχα γυρευε κοινώς! 

Καλά, μην παίρνεις κι όρκο ότι έχεις πρόβλημα...Η Τσεκούρα λέει ότι όλες αυτές οι εξετάσεις με το μοριακό έλεγχο είναι εφεύρεση των παθολογοανατόμων για να μας τα παίρνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ηταν η μόνη εξεταση που δεν είχα κανει.... ψαχνω το αίτιο αποβολής διδυμης κύησης υγιων εμβρυων.

Με την απόξεση δεν αναλύουν τα του ενδομητρίου; αυτή είναι άλλη εξέταση;Είναι στρεσογόνος η κατασταση έχεις δίκιο!αλλά μόνη σου χωρίς γυναικολόγο να σε κατευθύνει βήμα βήμα δεν θα πελαγωσεις χειρότερα; μήπως πρέπει να βρεις κάποιον να ξαναεμπιστευτεις και να το πάτε μαζί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nia2021 είπε:

Με έκανες να κλάψω...σε ευχαριστώ πολύ ♥️♥️... μαλλον οι ορμόνες φταίνε....με συγχωρείτε όλες.... 

Δεν απάντησα γιατί δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο και δεν γνωρίζω!εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Φαντασου οτι εγω δεν γνωριζα τιποτα..τι εννοω;;! τεταρτη ειχαμε κανει ωοληψια κατεβασα μονο 2 ωαρια και θελαμε να φτασουν σε βλαστοκυστες και να τα μεταφερουμε 5η μερα..εκει να δεις αγχος & αγωνια!! διοτι εγω ΔΕΝ ηξερα αν θα φτασουν καν σε βλαστοκύστη λογω κακού ορμονικου μου και γιατι παντα 3ης μερας εμβρυας κατεψυχα,δε ξαναειχα βλαστοκυστη..καθε μηνα μαζευα το ωαριο με φυσικους).εσυ να εισαι χαλαρη κ πρεπει να εισαι γιατι εχεις εμβρυα ηδη!! Και ολα θα πανε καλά!!!!θα δεις!

Σε ευχαριστώ πολύ ♥️♥️♥️♥️ και έχω ευτυχώς..... πιστεύω θα είμαστε μια χαρά.... συγνώμη αν γκρινιαξα.....δεν μου ταιριάζει κιόλας αυτό....πως αλλάζουμε έτσι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi87 είπε:

Ηρέμησε μην αγχώνεσαι αυτό το λένε για παν ενδεχόμενο!!!Ολα καλά θα πάνε και θα έχεις θετικά αποτελέσματα,κ εγώ την Παρασκευή θα κάνω ετ το καταλαβαίνω το άγχος σου,προσπάθησε να ηρεμήσεις❤️❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκειά μου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα...ελπίζω να μην μου μείνει το κουσουρι της γκρίνιας..... υπομονή θέλει αλλά θα πετύχουμε.....πονάει και το στήθος όλα μαζί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...