Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Despoin είπε:

Εμένα είχε ο συζηγος ουρεοπλασμα είχε πάρει αντιβίωση έπειτα δεν ξανά έκανε έλεγχο να δει αν του πέρασε γιατί μας είχαν πει δεν χρειάζεται κ προχωρήσαμε σε εξωσωματική πιο έπειτα.

Όταν τελειώσατε την αντιβίωση, αφήσατε να περάσει ένα 3μηνο για να ανανεωθεί το σπέρμα κ μέτα κάνατε την εξωσωματική?  Εμένα ο σύζυγος έχει e coli είχε πάρει αντιβίωση, μετά κάναμε καλλιέργεια είδαμε ότι είχε φύγει αλλά μετά από 2 μήνες ξανακαναμε καλλιέργεια και ήταν θετική πάλι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Δανάη123 είπε:

Όταν τελειώσατε την αντιβίωση, αφήσατε να περάσει ένα 3μηνο για να ανανεωθεί το σπέρμα κ μέτα κάνατε την εξωσωματική?  Εμένα ο σύζυγος έχει e coli είχε πάρει αντιβίωση, μετά κάναμε καλλιέργεια είδαμε ότι είχε φύγει αλλά μετά από 2 μήνες ξανακαναμε καλλιέργεια και ήταν θετική πάλι... 

Εμείς την κάναμε πιο μετά αλλά όχι λόγω του μικρόβιου απλά δεν είχαμε ετοιμαστεί εχετε θέμα με σπερμα;Κάλο είναι να κάνετε ότι σας προτείνουν οι γιατροί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Δανάη123 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα κ είχε τύχει και σε εκείνη, όσες προχωρήσατε σε εξωσωματική και ο σύζυγος είχε κάποιο μικρόβιο, πήρε αντιβίωση πρώτα για να φύγει το μικρόβιο και μετά προχωρήσατε σε εξωσωματική??? Σας ευχαριστώ 

Εμείς κάναμε εξωσωματική αφού είχαμε διορθώσει τα μικρόβια στο σπερμα. Δεν μας άφηναν οι γιατροί νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Εμείς την κάναμε πιο μετά αλλά όχι λόγω του μικρόβιου απλά δεν είχαμε ετοιμαστεί εχετε θέμα με σπερμα;Κάλο είναι να κάνετε ότι σας προτείνουν οι γιατροί 

Ναι υπάρχει το μικρόβιο και το επηρεάζει και στην ποσότητα των σπερματοζωαριων και στην ποιότητα.. Κάναμε μια σπερματεγχυση την προηγούμενη εβδομάδα γιατί ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι το σπέρμα του με βάση το σπεροδιαγραμμα είναι στα όρια για σπαρματεγχυση κ τέλος της εβδομάδας περιμένουμε να δούμε τι έγινε... Προχτές που πήγαμε σε ουρολόγο μας είπε ότι για εξωσωματική θα πρέπει να φύγει το μικρόβιο γιατί υπάρχει κίνδυνος για αποβολή... Τα έχω παίζει, ο καθένας λέει τα δικά του... Σ έναν άλλο ουρολόγο που είχαμε πάει πριν 2 μήνες μας είχε πει ότι στην εξωσωματική δεν χρειάζεται να φύγει το μικρόβιο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η annie! είπε:

Εμείς κάναμε εξωσωματική αφού είχαμε διορθώσει τα μικρόβια στο σπερμα. Δεν μας άφηναν οι γιατροί νωρίτερα.

Τι μικρόβιο είχε ο άντρας σου? Εμένα έχει e coli.. Πήρε μια φορά αντιβίωση για 20 μέρες και τώρα θα ξαναπάρει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Δανάη123 είπε:

Τι μικρόβιο είχε ο άντρας σου? Εμένα έχει e coli.. Πήρε μια φορά αντιβίωση για 20 μέρες και τώρα θα ξαναπάρει.... 

Ουρεοπλασμα είχε καλό είναι  να ρωτήσεις τον γιατρό που θα σου κάνει την εξωσωματική πάντως να μην σκας όλα θα γίνουν στην ώρα τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Δανάη123 είπε:

Τι μικρόβιο είχε ο άντρας σου? Εμένα έχει e coli.. Πήρε μια φορά αντιβίωση για 20 μέρες και τώρα θα ξαναπάρει.... 

Ουρεοπλασμα και χρόνια προστατιτιδα όποτε πρώτα ξεφορτωθήκαμε το ουρεοπλασμα, περιμέναμε 2-3 μήνες να στρώσει το σπερμα και μετά μπήκαμε στη διαδικασία της εξωσωματικής. Και κατά τη διέγερση ο ουρολόγος του έδωσε αντιβίωση για να είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρό το σπερμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annie! είπε:

Ουρεοπλασμα και χρόνια προστατιτιδα όποτε πρώτα ξεφορτωθήκαμε το ουρεοπλασμα, περιμέναμε 2-3 μήνες να στρώσει το σπερμα και μετά μπήκαμε στη διαδικασία της εξωσωματικής. Και κατά τη διέγερση ο ουρολόγος του έδωσε αντιβίωση για να είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρό το σπερμα

Κατά τη διέγερση του έδωσε αντιβίωση? Και δεν επηρεάστηκε το σπερμα από την αντιβίωση? Είμαι σε φάση που ψάχνομαι για κέντρο εξωσωματικής.. Εσεις σε ποιο κέντρο κάνατε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Ουρεοπλασμα είχε καλό είναι  να ρωτήσεις τον γιατρό που θα σου κάνει την εξωσωματική πάντως να μην σκας όλα θα γίνουν στην ώρα τους

Θα ρωτήσω εννοείται και κέντρα από Δευτέρα να δω τι παίζει να τα βάλω σε μια σειρά στο μυαλό μου! Εσείς σε ποιο κέντρο κάνατε την εξωσωματική? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Δανάη123 είπε:

Κατά τη διέγερση του έδωσε αντιβίωση? Και δεν επηρεάστηκε το σπερμα από την αντιβίωση? Είμαι σε φάση που ψάχνομαι για κέντρο εξωσωματικής.. Εσεις σε ποιο κέντρο κάνατε? 

Θεσσαλονίκη στο new life. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ όταν υπάρχει θέμα με το σπερμα πρέπει να σας καθοδηγήσει ανδρολόγος. Όσο ακόμα προσπαθούσαμε για φυσική σύλληψη έπαιρνε αντιβίωση στις γόνιμες μέρες για να μην έχει μικρόβια. Στη χρόνια προστατιτιδα δημιουργούνται συνέχεια γι αυτό έδινε ο γιατρός. Όχι μόνο δεν επηρέαζε προς το κακό αλλά βοηθούσε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Δανάη123 είπε:

Θα ρωτήσω εννοείται και κέντρα από Δευτέρα να δω τι παίζει να τα βάλω σε μια σειρά στο μυαλό μου! Εσείς σε ποιο κέντρο κάνατε την εξωσωματική? 

 

Στο γένεσις Αθηνών 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Πως εισαι κοριτσι;;;ολα καλά;;

Ναι δόξα το θεό εκανα 2 χοριακες κ πάμε καλά αύριο πάλι έχω να πάω στο γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Ναι δόξα το θεό εκανα 2 χοριακες κ πάμε καλά αύριο πάλι έχω να πάω στο γιατρό 

Αντε Μπραβο κοριτσι μου!να πας για υπερηχο να πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2020 at 3:39 ΜΜ, ο/η Δανάη123 είπε:

Τι μικρόβιο είχε ο άντρας σου? Εμένα έχει e coli.. Πήρε μια φορά αντιβίωση για 20 μέρες και τώρα θα ξαναπάρει.... 

Έχετε πάει σε εξειδικευμένο ουρολόγο για έλεγχο; Το e-coli ειδικά μπορεί να μην είναι κάτι, μπορεί να είναι μια απλή επιμόλυνση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2020 at 12:11 ΠΜ, ο/η Δανάη123 είπε:

Όταν τελειώσατε την αντιβίωση, αφήσατε να περάσει ένα 3μηνο για να ανανεωθεί το σπέρμα κ μέτα κάνατε την εξωσωματική?  Εμένα ο σύζυγος έχει e coli είχε πάρει αντιβίωση, μετά κάναμε καλλιέργεια είδαμε ότι είχε φύγει αλλά μετά από 2 μήνες ξανακαναμε καλλιέργεια και ήταν θετική πάλι... 

Γι' αυτό σου είπα μη σκας πολύ για το e-coli. Ένας εξειδικευμένος ουρολόγος θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Και στον άντρα μου έβρισκαν και ήταν μια απλή επιμόλυνση. Και είχε πάρει πολλή αντιβίωση πριν πάμε στον εξειδικευμένο ουρολόγο και σε τέτοιες περιόδους όπως αυτή που διανύουμε, δεν πρέπει να δίνεται αντιβίωση αν δεν την χρειαζόμαστε, διότι αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα ❣️

Εχτές πήγα στον γυναικολόγο μου και αποφάσισε την ημέρα των Χριστουγέννων να ξεκινήσω τις ενέσεις daronda.

Μου είπε την δοσολογία και να τις κάνω καθημερινά μια συγκεκριμένη ώρα.

Τους ρώτησα αν μπορώ να τις κάνω βράδυ γιατί με βολεύει και μου είπαν οκ και πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα όμως καθώς διάβαζα κάποια άρθρα για το φάρμακο αυτό σε κάποια έγραφε πως οι ενέσεις πρέπει να γίνονται μόνο πρωί.

Εγώ τώρα τι να κάνω??

Μπορεί κάποια κοπέλα που τις έκανε να μου πει αν υπάρχει θέμα για το βράδυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mari84 είπε:

Κορίτσια καλημέρα ❣️

Εχτές πήγα στον γυναικολόγο μου και αποφάσισε την ημέρα των Χριστουγέννων να ξεκινήσω τις ενέσεις daronda.

Μου είπε την δοσολογία και να τις κάνω καθημερινά μια συγκεκριμένη ώρα.

Τους ρώτησα αν μπορώ να τις κάνω βράδυ γιατί με βολεύει και μου είπαν οκ και πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα όμως καθώς διάβαζα κάποια άρθρα για το φάρμακο αυτό σε κάποια έγραφε πως οι ενέσεις πρέπει να γίνονται μόνο πρωί.

Εγώ τώρα τι να κάνω??

Μπορεί κάποια κοπέλα που τις έκανε να μου πει αν υπάρχει θέμα για το βράδυ?

Δεν εχω κανει daronda ποτέ,αλλα ολες οι ενεσεις συνηθως γινονται ιδια ωρα οτι ωρα θελεις ,και ας ειναι και βραδυ!ετσι μου ειχε πει ο γιατρος μου..για τη διεγερση εγω προτιμουσα το μεσημερι διοτι καποια στιγμη θα πηγαινα για εξ αιματος και υπερηχο ωστε να βλεπαμε αν θα χρειαζομουν και εξτρα δοση.οτι σου ειπε ο γιατρος σου νομιζω.δε καταλαβαινω γιατι τα αρθρα γραφουν ετσι.καλη επιτυχια να ευχηθώ κ καλα χριστουγεννα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν εχω κανει daronda ποτέ,αλλα ολες οι ενεσεις συνηθως γινονται ιδια ωρα οτι ωρα θελεις ,και ας ειναι και βραδυ!ετσι μου ειχε πει ο γιατρος μου..για τη διεγερση εγω προτιμουσα το μεσημερι διοτι καποια στιγμη θα πηγαινα για εξ αιματος και υπερηχο ωστε να βλεπαμε αν θα χρειαζομουν και εξτρα δοση.οτι σου ειπε ο γιατρος σου νομιζω.δε καταλαβαινω γιατι τα αρθρα γραφουν ετσι.καλη επιτυχια να ευχηθώ κ καλα χριστουγεννα !!!

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου καλά Χριστούγεννα με υγεία κ αγάπη ❤️❤️

Εγώ δυστυχώς λόγω δουλειάς είναι το βράδυ για εμένα βολικό ώστε να είμαι ήρεμη κ χαλαρή.

Στην κλινική η μαία μου είπε πως δεν πειράζει το βράδυ.

Επίσης ξέχασα να την ρωτήσω όσο κάνω τις ενέσεις οι επαφές επιτρέπονται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mari84 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου καλά Χριστούγεννα με υγεία κ αγάπη ❤️❤️

Εγώ δυστυχώς λόγω δουλειάς είναι το βράδυ για εμένα βολικό ώστε να είμαι ήρεμη κ χαλαρή.

Στην κλινική η μαία μου είπε πως δεν πειράζει το βράδυ.

Επίσης ξέχασα να την ρωτήσω όσο κάνω τις ενέσεις οι επαφές επιτρέπονται?

Δεν νομιζω να επηρεαζει κατι..να σου πω την αληθεια μονο ορεξη για αυτο δεν ειχα τοτε :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2020 at 9:53 ΜΜ, ο/η Δανάη123 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα κ είχε τύχει και σε εκείνη, όσες προχωρήσατε σε εξωσωματική και ο σύζυγος είχε κάποιο μικρόβιο, πήρε αντιβίωση πρώτα για να φύγει το μικρόβιο και μετά προχωρήσατε σε εξωσωματική??? Σας ευχαριστώ 

Καλησπέρα, στην περίπτωση την δική μου όταν ο άντρας μου είχε περίπτωση με ουρεοπλασμα πήρε πολύ αντιβίωση (πήρα κ εγώ προληπτικά αντιβίωση γτ συνήθως κολλάει κ η γυναίκα) και πέρασε κάποιο διάστημα για να προχωρήσουμε σε υποβοηθούμενη μέθοδο γτ αν δεν το αντιμετώπιζαμε μας ειπαν οτι εκτός ότι χαλούσε την κινητικότητα, μπορει να παθένα αποβολη έως τον 5 μηνα. Τώρα είχε ecoli πήρε 4 μέρες αντιβίωση μας ειπαν δεν παίζει ρόλο γτ είναι αερόβιο και πάμε για εξωσωματική χωρίς πρόβλημα. Εξαρτάται το μικρόβιο....τι να πω...

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μετά από 3η αποτυχία με 2 έμβρυα 3ων ημερών είχα πάλι βιοχημική και θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποια είχε το ίδιο με εμένα πως έπιασε στο τέλος ;1η εξωσωματική βλαστοκύστη βιοχημική 2η το έχασα 6,5 εβδομάδων και τώρα 3η πάλι βιοχημική . @island νομίζω πως εσυ είχες παρόμοια εμπειρία και τελικά τα κατάφερες στην 4η.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Καλησπέρα μετά από 3η αποτυχία με 2 έμβρυα 3ων ημερών είχα πάλι βιοχημική και θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποια είχε το ίδιο με εμένα πως έπιασε στο τέλος ;1η εξωσωματική βλαστοκύστη βιοχημική 2η το έχασα 6,5 εβδομάδων και τώρα 3η πάλι βιοχημική . @island νομίζω πως εσυ είχες παρόμοια εμπειρία και τελικά τα κατάφερες στην 4η.

Ω ρε κοριτσι πολυ λυπαμαι ..οποτε σε σενα ή βλαστοκυστες ή 3ης το αποτελεσμα το ιδιο :-( ειχα βιοχημικη με 1 εμβρυο φρεσκο απο φυσικο κυκλο 4ης μερας μορουλα.χοριακη 12η μερα 25 κ 15η 4 εκεινος θεωρησε οτι εφταιγε το παραθυρο (βεβαια απο την αρχη μας ελεγε ο γιατρος να μη βαλουμε ενα μονο εμβρυο διοτι 42 ετων/αλλα εμεις επιμεναμε) κ στη πετυχημενη βαλαμε 3 βλαστοκυστες 5ης μερα & δε πηρα σικλακουρ ουτε κορτιζονες οπως στις 2 προηγουμενες δηλαδη εγινε σε φυσικο κυκλο..(η 1η ετ ηταν με 2 εμβρυα 3ημερων και χοριακη 0,1).εσυ κ τις 3 σε τεχνητο τις εκανες; Καμπυλες σακχαρου /ινσουλινη εχεις τσεκαρει κ αυτοανοσα φανταζομαι...κ τυχον μικροβια μητρας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ω ρε κοριτσι πολυ λυπαμαι ..οποτε σε σενα ή βλαστοκυστες ή 3ης το αποτελεσμα το ιδιο :-( ειχα βιοχημικη με 1 εμβρυο φρεσκο απο φυσικο κυκλο 4ης μερας μορουλα.χοριακη 12η μερα 25 κ 15η 4 εκεινος θεωρησε οτι εφταιγε το παραθυρο (βεβαια απο την αρχη μας ελεγε ο γιατρος να μη βαλουμε ενα μονο εμβρυο διοτι 42 ετων/αλλα εμεις επιμεναμε) κ στη πετυχημενη βαλαμε 3 βλαστοκυστες 5ης μερα & δε πηρα σικλακουρ ουτε κορτιζονες οπως στις 2 προηγουμενες δηλαδη εγινε σε φυσικο κυκλο..(η 1η ετ ηταν με 2 εμβρυα 3ημερων και χοριακη 0,1).εσυ κ τις 3 σε τεχνητο τις εκανες; Καμπυλες σακχαρου /ινσουλινη εχεις τσεκαρει κ αυτοανοσα φανταζομαι...κ τυχον μικροβια μητρας...

Δεν έχω κάνει ακόμα υστεροσκοπηση ξέρω ήταν λάθος αυτό.Στην υστεροσκοπηση φαίνονται και τα μικρόβια της μήτρας ;και δεν έχουμε κάνει και κατάτμηση σπέρματος.βεβαια μίλησα με την εμβρυολογο και δεν τις φαίνονται άσχημες οι βλαστοκυστες έχω δυο καλες 5 ημερών και 1 6 ημερών στην κατάψυξη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katerinaki83 είπε:

Δεν έχω κάνει ακόμα υστεροσκοπηση ξέρω ήταν λάθος αυτό.Στην υστεροσκοπηση φαίνονται και τα μικρόβια της μήτρας ;και δεν έχουμε κάνει και κατάτμηση σπέρματος.βεβαια μίλησα με την εμβρυολογο και δεν τις φαίνονται άσχημες οι βλαστοκυστες έχω δυο καλες 5 ημερών και 1 6 ημερών στην κατάψυξη .

Καμπύλη σακχάρου ινσουλίνης δεν έχω κάνει. Σάκχαρο είχα 89 και γλυκόζη λιωμένη 5,3 .μπορει να έχω θέμα ;δεν θα φαινόταν κάτι από τις πιο πάνω εξετάσεις ; Και θυρεοειδή δεν έχω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...