Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Την έχουμε κάνει!

Συγγνώμη που ρωτάω!!! Το αντιμετώπισαν σαν κάτι άλλο το πρόβλημα με το σπέρμα? Ήταν επιτυχημένη? Έχω ακούσει και διαβάσει διάφορες ιστορίες και μέχρι να ανέβουμε Αθήνα να βρούμε τον εξωσωματικο να μας πει πως προχωράμε έχω λίγο πελαγωσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Συγγνώμη που ρωτάω!!! Το αντιμετώπισαν σαν κάτι άλλο το πρόβλημα με το σπέρμα? Ήταν επιτυχημένη? Έχω ακούσει και διαβάσει διάφορες ιστορίες και μέχρι να ανέβουμε Αθήνα να βρούμε τον εξωσωματικο να μας πει πως προχωράμε έχω λίγο πελαγωσει!!

Για αυτό είμαστε εδώ για να λύνουμε τις απορίες μας και να βοηθάει η μια την άλλη!Όχι είναι πολύ σύνηθες"πρόβλημα"αν όλα πάνε καλά με τη βοήθεια της Παναγίας περιμένουμε να ακούσουμε καρδούλα!αυτό που ήθελα να σου τονίσω και όπως θα δεις από πολλές κοπέλες έκαστος στο είδος του!ο κάθε γιατρός είναι στην ειδικότητα του!είστε μικροί και όλα είναι υπέρ σας!πάρτε γνώμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια χαριζω σχεδον ενα κουτι cetrotide σε οποια κοπελα τα εχει αναγκη πραγματικη αναγκη ομως θελω να πω να δυσκολευεται πολυ να τα αγορασει 

Καλη τυχη σε ολες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Να εξηγήσω κι εγώ με τη σειρά μου για ποιο λόγο είναι σημαντική εξέταση η κυστική ίνωση (μέσα από προσωπική εμπειρία):

Αν και οι 2 γονείς είναι φορείς, υπάρχει πιθανότητα (25% νομίζω) το παιδί να νοσήσει. Εφόσον πρόκειται να γίνει εξωσωματική, αν υποθέσουμε ότι αυτή πετυχαίνει, θα είναι κρίμα η εξέταση να γίνει εκ των υστέρων και να αποκαλύψει αυτή την πιθανότητα. Αυτό που θα ακολουθήσει είναι αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης, όπου στην περίπτωση που το έμβρυο νοσεί, το πιο πιθανό είναι ότι το ζευγάρι θα αποφασίσει να τερματίσει την κύηση. Έχοντας δώσει τόσα χρήματα και έχοντας πάρει τόσες ορμόνες η γυναίκα, αυτό είναι αμαρτία από το Θεό τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα προεμφυτευτικού ελέγχου. Ειδικά αν η εξωσωματική γίνεται λόγω του ανδρικού παράγοντα, κάποιος πρέπει να είναι υποψιασμένος, καθώς η μετάλλαξη του συγκεκριμένου γονιδίου μπορεί να προκαλέσει ΣΟΒΑΡΗ ανδρική υπογονιμότητα.

Πες τα ρε κοριτσι γιατί κανεις δε μιλαει ..οι γιατροι ουτε λενε τιποτα .ελεος !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nefeliap είπε:

Πες τα ρε κοριτσι γιατί κανεις δε μιλαει ..οι γιατροι ουτε λενε τιποτα .ελεος !

Όχι Νεφέλη μου, στα λένε αλλά εκ των υστέρων! Τις περισσότερες φορές γινόμαστε εμείς γιατροί ψάχνοντας και γκουγκλάροντας τα πάντα! Κ αν τους πεις γιατρέ διάβασα αυτό μήπως ... Θα σου πουν πάψε να διαβάζεις! Άστα! Εγώ πάντως νιώθω τυχερή που είμαι μέλος της ομάδας αυτής στην οποία μοιραζόμαστε εμπειρίες κ μπορούμε να βοηθήσουμε η μία την άλλη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Όχι Νεφέλη μου, στα λένε αλλά εκ των υστέρων! Τις περισσότερες φορές γινόμαστε εμείς γιατροί ψάχνοντας και γκουγκλάροντας τα πάντα! Κ αν τους πεις γιατρέ διάβασα αυτό μήπως ... Θα σου πουν πάψε να διαβάζεις! Άστα! Εγώ πάντως νιώθω τυχερή που είμαι μέλος της ομάδας αυτής στην οποία μοιραζόμαστε εμπειρίες κ μπορούμε να βοηθήσουμε η μία την άλλη ...

Μα εξοργίζομαι! Κανουν εξωσωματικες χωρις σαλπιγγογραφια,αυτο ηταν το  προσφατο που διαβασα και ειχα τρελαθει..3 αποτυχημενες ετ και μετα σου λεει κατσε να ελέγξουμε τη μητρα για τυχον μικροβια ή να κανουμε και μία υστεροσκοπηση τωρα.βλεπεις αιμα κ μετα σου λεει ε κανε και μια ενεση προλουτεξ μηπως και επεσε η προγεστερονη.μα προφανως και επεσε ,την ειχε τσεκαρει και ποτε;!! Σωστα τα λες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Μα εξοργίζομαι! Κανουν εξωσωματικες χωρις σαλπιγγογραφια,αυτο ηταν το  προσφατο που διαβασα και ειχα τρελαθει..3 αποτυχημενες ετ και μετα σου λεει κατσε να ελέγξουμε τη μητρα για τυχον μικροβια ή να κανουμε και μία υστεροσκοπηση τωρα.βλεπεις αιμα κ μετα σου λεει ε κανε και μια ενεση προλουτεξ μηπως και επεσε η προγεστερονη.μα προφανως και επεσε ,την ειχε τσεκαρει και ποτε;!! Σωστα τα λες..

Πόσο δίκιο έχεις!έτσι ακριβώς γίνεται!τους προτείνεις εσύ για να κάνεις εξετάσεις και σου λένε δε χρειάζεται!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Για αυτό είμαστε εδώ για να λύνουμε τις απορίες μας και να βοηθάει η μια την άλλη!Όχι είναι πολύ σύνηθες"πρόβλημα"αν όλα πάνε καλά με τη βοήθεια της Παναγίας περιμένουμε να ακούσουμε καρδούλα!αυτό που ήθελα να σου τονίσω και όπως θα δεις από πολλές κοπέλες έκαστος στο είδος του!ο κάθε γιατρός είναι στην ειδικότητα του!είστε μικροί και όλα είναι υπέρ σας!πάρτε γνώμες!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!ότι καλύτερο σου εύχομαι κορίτσι μου!!!!με το καλό!!! Πιστεύω ότι όλο αυτό θα μου φύγει όταν μιλήσουμε με τον γιατρό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!ότι καλύτερο σου εύχομαι κορίτσι μου!!!!με το καλό!!! Πιστεύω ότι όλο αυτό θα μου φύγει όταν μιλήσουμε με τον γιατρό!!!

Να σαι καλά κοπέλα μου!Ναι μόλις μιλήσεις με το γιατρό θα σου λύσει τις απορίες σου!μη διστάσεις αν χρειαστείς κάτι!να πάνε όλα καλά καλή αρχή να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Συγγνώμη που ρωτάω!!! Το αντιμετώπισαν σαν κάτι άλλο το πρόβλημα με το σπέρμα? Ήταν επιτυχημένη? Έχω ακούσει και διαβάσει διάφορες ιστορίες και μέχρι να ανέβουμε Αθήνα να βρούμε τον εξωσωματικο να μας πει πως προχωράμε έχω λίγο πελαγωσει!!

Αν έρθετε Αθήνα, εκτός από τον εξωσωματιστή, πάρτε και μία γνώμη από ουρολόγο με ειδίκευση στα ανδρολογικά. Όχι από οποιονδήποτε ουρολόγο όμως! Όπως σου έγραψε κάποια κοπέλα, η κιρσοκήλη, εκτός από το ότι μειώνει τον αριθμό και την κινητικότητα των σπερματοζωαρίων, αλλοιώνει και το ίδιο το dna τους δυσκολεύοντας έτσι τη γονιμοποίηση και αυξάνοντας ακόμα και την πιθανότητα για αποβολές. Και τα συμπληρώματα διατροφής μπορούν να βοηθήσουν ως ένα βαθμό. Όπως σου είπαν, ο καθένας στην ειδικότητά του, μην βασίζεστε στα λεγόμενα του εξωσωματιστή, είσαστε πολύ νέοι ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Αν έρθετε Αθήνα, εκτός από τον εξωσωματιστή, πάρτε και μία γνώμη από ουρολόγο με ειδίκευση στα ανδρολογικά. Όχι από οποιονδήποτε ουρολόγο όμως! Όπως σου έγραψε κάποια κοπέλα, η κιρσοκήλη, εκτός από το ότι μειώνει τον αριθμό και την κινητικότητα των σπερματοζωαρίων, αλλοιώνει και το ίδιο το dna τους δυσκολεύοντας έτσι τη γονιμοποίηση και αυξάνοντας ακόμα και την πιθανότητα για αποβολές. Και τα συμπληρώματα διατροφής μπορούν να βοηθήσουν ως ένα βαθμό. Όπως σου είπαν, ο καθένας στην ειδικότητά του, μην βασίζεστε στα λεγόμενα του εξωσωματιστή, είσαστε πολύ νέοι ακόμα!

ΤΟ έχουμε πει και αυτο να δούμε έναν καλό ουρολογο!!Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και τον χρόνο σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσια μήπως ξέρει καποια σε περίπτωση παθολογικου καρυοτυπου τι γινεται?

Ζητήστε γενετική συμβουλευτική από το Χωρέμειο. Ίσως προτείνουν προεμφυτευτικό έλεγχο, ανάλογα με το τι βρέθηκε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η troia είπε:

Σπάνιο να νοσήσει, όχι όμως και να είμαστε φορείς. Αυτή τη στιγμή 1/20 γνωρίζουν ότι είναι φορείς. Το ποσοστό αυξάνεται κι άλλο αν λάβετε υπόψη ότι η συγκεκριμένη εξέταση μπήκε στο πακέτο του προγεννητικού ελέγχου μόλις το 2006 (και πάλι έχω ακούσει και περιπτώσεις όπου δεν το έκαναν). Εγώ π.χ. έμαθα ότι είμαι φορέας, οι γονείς μου δεν το ήξεραν, παρόλο που κάποιος από τους 2 (ή και οι 2) είναι φορείς. Αν και οι 2 γονείς ανήκουν σε αυτό το 3% του πληθυσμού περίπου, τότε επειδή το γονίδιο είναι υπολειπόμενο, υπάρχει 25% πιθανότητα το παιδί να νοσήσει, 50% να είναι φορέας, αλλά να μη νοσήσει, και 25% να μη νοσήσει ούτε να είναι φορέας. Κάπως έτσι προσδιορίζεται το ποσοστό των παιδιών που νοσούν αν δεν γίνει προγεννητικός έλεγχος, ο οποίος σύμφωνα με τους κανόνες της γενετικής είναι όντως μικρός, επειδή όμως η ασθένεια είναι σοβαρότατη, καλό είναι να μη ρισκάρουμε.

Ναι έχεις δίκιο!Αλλά μόνο το άγχος που περνάς αν είσαι έγκυος καλύτερα να το κάνεις από πριν!Νομίζω για να είναι κάποιος φορέας πρέπει να το έχουν και δύο γονείς!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Ναι έχεις δίκιο!Αλλά μόνο το άγχος που περνάς αν είσαι έγκυος καλύτερα να το κάνεις από πριν!Νομίζω για να είναι κάποιος φορέας πρέπει να το έχουν και δύο γονείς!!!! 

Όχι. Για να νοσήσει κάποιος πρέπει να είναι φορείς και οι 2 και ακόμα και τότε έχει 25% πιθανότητα να νοσήσει, δεν είναι σίγουρο δηλαδή, δε νοσούν όλοι. Κι εγώ αυτό έγραψα σε άλλο ποστ, δεν είναι μόνο το άγχος, είναι και τα χρήματα και οι ορμόνες εφόσον η εγκυμοσύνη είναι από εξωσωματική. Είναι αμαρτία από το Θεό να μην ελεγχόμαστε από πριν. Και το ξαναγράφω (επειδή πολλά κέντρα πουλάνε πακέτα σε ιδιωτικά εργαστήρια και μάλιστα αρκετά ακριβά) αν το προγραμματίσετε εγκαίρως, διότι τα ραντεβού είναι μακρινά, στο Λαικό ελέγχουν το 90-92% των μεταλλάξεων εντελώς δωρεάν με παραπεμπτικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η troia είπε:

Όχι. Για να νοσήσει κάποιος πρέπει να είναι φορείς και οι 2 και ακόμα και τότε έχει 25% πιθανότητα να νοσήσει, δεν είναι σίγουρο δηλαδή, δε νοσούν όλοι. Κι εγώ αυτό έγραψα σε άλλο ποστ, δεν είναι μόνο το άγχος, είναι και τα χρήματα και οι ορμόνες εφόσον η εγκυμοσύνη είναι από εξωσωματική. Είναι αμαρτία από το Θεό να μην ελεγχόμαστε από πριν. Και το ξαναγράφω (επειδή πολλά κέντρα πουλάνε πακέτα σε ιδιωτικά εργαστήρια και μάλιστα αρκετά ακριβά) αν το προγραμματίσετε εγκαίρως, διότι τα ραντεβού είναι μακρινά, στο Λαικό ελέγχουν το 90-92% των μεταλλάξεων εντελώς δωρεάν με παραπεμπτικό. 

Καλά κάνεις και τα γράφεις εγώ είμαι Θεσσαλονίκη πήγα πλήρωσα κανονικά αλλά δεν πειράζει!!!!χαχα!!!όλα καλά και προχωράμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2020 at 9:50 ΠΜ, ο/η troia είπε:

Τον καρυότυπο ναι, την κυστική το πιο πιθανό να το έχουν πολιτική να το ζητάνε μόνο όταν μείνεις έγκυος.

Μεγα λαθος τους....ειρωνεια να παλευεις και να βρεθείς σε τετοια κατάσταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα είμαι νέα στην συζήτηση σας, θα ήθελα βοήθεια από κοπέλες που είναι Θεσσαλονίκη, ψάχνω γυναικολόγο αξιόπιστο σε προβλήματα γονιμότητας είμαι 40 χρονών με μία εξωμητριο στην σάλπιγγα πριν 9μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/12/2020 at 11:27 ΜΜ, ο/η ViKcy είπε:

Δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι καθόλου!!Και εμείς για τον ίδιο λόγο καταλήξαμε στην εξωσωματική είχαμε μεγάλο πρόβλημα με το σπέρμα!!Στην αρχή μπορεί να σου φαίνονται βουνό όλα αλλά όσο περνάει ο καιρός όλα γίνονται πιο εύκολα και θα συνηθίσεις!!!Αν εμπιστεύεσαι και τον γιατρό σου όλα θα πάνε καλά!💗

Καλησπέρα σε ποιόν γιατρό πήγατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Καλησπέρα είμαι νέα στην συζήτηση σας, θα ήθελα βοήθεια από κοπέλες που είναι Θεσσαλονίκη, ψάχνω γυναικολόγο αξιόπιστο σε προβλήματα γονιμότητας είμαι 40 χρονών με μία εξωμητριο στην σάλπιγγα πριν 9μήνες.

Καλημέρα κοπέλα μου, εγώ έκανα την εξωσωματική στη new life με τον Παντελή. Είχαμε ένα θεματάκι με το σπερμα (χρόνια προστατίτιδα) κ ίσως συμφύσεις στις σάλπιγγες. Τώρα είναι θέμα τύχης; Θέμα γιατρού; Θέμα ηλικίας (Ήμουν 30 όταν ξεκινήσαμε πέρυσι);  Δεν ξέρω να σου πω πάντως πιάσαμε με την πρώτη τα διδυμάκια μας και τώρα τα περιμένουμε. Τον έχω και σαν μαιευτήρα πλέον κ προσωπικά τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα κ είχε τύχει και σε εκείνη, όσες προχωρήσατε σε εξωσωματική και ο σύζυγος είχε κάποιο μικρόβιο, πήρε αντιβίωση πρώτα για να φύγει το μικρόβιο και μετά προχωρήσατε σε εξωσωματική??? Σας ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Δανάη123 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα κ είχε τύχει και σε εκείνη, όσες προχωρήσατε σε εξωσωματική και ο σύζυγος είχε κάποιο μικρόβιο, πήρε αντιβίωση πρώτα για να φύγει το μικρόβιο και μετά προχωρήσατε σε εξωσωματική??? Σας ευχαριστώ 

Εμένα είχε ο συζηγος ουρεοπλασμα είχε πάρει αντιβίωση έπειτα δεν ξανά έκανε έλεγχο να δει αν του πέρασε γιατί μας είχαν πει δεν χρειάζεται κ προχωρήσαμε σε εξωσωματική πιο έπειτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...