Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Καλησπέρα!!εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όσες δίνεται αυτόν τον αγώνα Για ένα μωράκι!!!Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα την βοήθεια σας!! Είμαι 23 ετών και ο άντρας μου 33 μετά από δύο χρόνια προσπαθειών ξεκινήσαμε τις εξετάσεις!! Η δικές μου ορμονικές και σαλπιγγογραφεια είναι καθαρές δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα με βαριά ολιγοασθενοσπερμια και μια κιρσοκηλη!!Ο γυναικολόγος μου είναι κάθετος για εξωσωματικη!! Θεωρητικά ξεκινάμε τον Γενάρη!!Έχω φοβηθεί αρκετά και ήθελα να το μοιραστώ!!συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Να μη φοβασαι καθολου κοριτσι μου ! τιποτα δεν ειναι η διαδικασια ..πολυ απλή κ εσυ εχεις ολες τις πιθανοτητες με το μερος σου.θα βρουνε σπερμα και ολα θα πανε καλά! Θα δεις..με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Να μη φοβασαι καθολου κοριτσι μου ! τιποτα δεν ειναι η διαδικασια ..πολυ απλή κ εσυ εχεις ολες τις πιθανοτητες με το μερος σου.θα βρουνε σπερμα και ολα θα πανε καλά! Θα δεις..με το καλό!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την αισιοδοξία σου!!!ήμαστε από επαρχεία και μετά των φώτων θα πάμε Αθήνα για να επισκεφτούμε το κέντρο!!!το σπέρμα είναι σε αρκετά κακή κατάσταση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Καλησπέρα!!εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όσες δίνεται αυτόν τον αγώνα Για ένα μωράκι!!!Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα την βοήθεια σας!! Είμαι 23 ετών και ο άντρας μου 33 μετά από δύο χρόνια προσπαθειών ξεκινήσαμε τις εξετάσεις!! Η δικές μου ορμονικές και σαλπιγγογραφεια είναι καθαρές δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα με βαριά ολιγοασθενοσπερμια και μια κιρσοκηλη!!Ο γυναικολόγος μου είναι κάθετος για εξωσωματικη!! Θεωρητικά ξεκινάμε τον Γενάρη!!Έχω φοβηθεί αρκετά και ήθελα να το μοιραστώ!!συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Καλώς την!!!! Όλα καλά θα πάνε να μην αγχώνεσαι. Όπως λέει και η @Nefeliap είσαι τόσο νεαρή που όλα θα ξεπεραστούν και θα καταφέρετε να φτάσετε στο στόχο σας. Και το σπέρμα φτιάχνεται,,,εξάλλου 1-2 καλά θες για να γίνει η ένωση,,,άντε 4-6 για να πεις ότι έχεις και καβατζα,,,να είσαι σίγουρη πως θα βρεθούν. Το πολύ πολύ να σας συστήσει μια 3μηνη θεραπεία με βιταμίνες για boost. Ότι σας πουν οι γιατροί σας!!!! Επίσης εδώ μέσα μόνο συμπαράσταση θα βρεις ,,,έχε πίστη και προσήλωση στο στόχο σας. Όλα γίνονται!!!! Με τις καλύτερες ευχές μας λοιπόν!!! 🙏👶❤️🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Καλησπέρα!!εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όσες δίνεται αυτόν τον αγώνα Για ένα μωράκι!!!Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα την βοήθεια σας!! Είμαι 23 ετών και ο άντρας μου 33 μετά από δύο χρόνια προσπαθειών ξεκινήσαμε τις εξετάσεις!! Η δικές μου ορμονικές και σαλπιγγογραφεια είναι καθαρές δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα με βαριά ολιγοασθενοσπερμια και μια κιρσοκηλη!!Ο γυναικολόγος μου είναι κάθετος για εξωσωματικη!! Θεωρητικά ξεκινάμε τον Γενάρη!!Έχω φοβηθεί αρκετά και ήθελα να το μοιραστώ!!συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι καθόλου!!Και εμείς για τον ίδιο λόγο καταλήξαμε στην εξωσωματική είχαμε μεγάλο πρόβλημα με το σπέρμα!!Στην αρχή μπορεί να σου φαίνονται βουνό όλα αλλά όσο περνάει ο καιρός όλα γίνονται πιο εύκολα και θα συνηθίσεις!!!Αν εμπιστεύεσαι και τον γιατρό σου όλα θα πάνε καλά!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την αισιοδοξία σου!!!ήμαστε από επαρχεία και μετά των φώτων θα πάμε Αθήνα για να επισκεφτούμε το κέντρο!!!το σπέρμα είναι σε αρκετά κακή κατάσταση!!

Να προσεξετε το κεντρο για να σας προσέξουν ..μη φυγετε με αποριες !!! Να ρωτατε τα παντα!!!θα φτιαξει θα βρεθει κατι μην ανησυχεις .απλα δεν γμωριζεις κ ειναι αποκυτως φυσιολογικο να εχεις αγχος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Καλησπέρα!!εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όσες δίνεται αυτόν τον αγώνα Για ένα μωράκι!!!Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα την βοήθεια σας!! Είμαι 23 ετών και ο άντρας μου 33 μετά από δύο χρόνια προσπαθειών ξεκινήσαμε τις εξετάσεις!! Η δικές μου ορμονικές και σαλπιγγογραφεια είναι καθαρές δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα με βαριά ολιγοασθενοσπερμια και μια κιρσοκηλη!!Ο γυναικολόγος μου είναι κάθετος για εξωσωματικη!! Θεωρητικά ξεκινάμε τον Γενάρη!!Έχω φοβηθεί αρκετά και ήθελα να το μοιραστώ!!συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Καλώς ήρθες κορίτσι μου! Μην αγχώνεσαι εισαι μικρούλα όλα θα γίνουν. Υπομονή και επιμονή. Οτι χρειαστείς είμαστε εδώ η μια για την αλλη 😉. Σε ποιο κέντρο εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/12/2020 at 10:19 ΜΜ, ο/η Maria84 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου,το θέμα είναι ότι όλα πήγαν καλά,σου εύχομαι καλή αρχή όλα να πανε τέλεια να είσαι ήρεμη όσο μπορείς φυσικά!!εγω είμαι από Θεσσαλονίκη είχα αφήσει τα χαρτιά κ μου είχαν πει να περάσω άλλη ημέρα από τα γραφεία να πάρω την απόφαση!!🥰

 

στις On 4/12/2020 at 5:58 ΠΜ, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου, άντε μια χαρά!! Εγώ πέρασα πριν από ένα χρόνο περίπου από Θεσσαλονίκη, κατέθεσα χαρτιά κ η απόφαση βγήκε 10 μέρες μετά. Με την απόφαση πήγα γιατρό, έγραψα τα φάρμακα κ πήγα κ τα πήρα κατευθείαν. Κάθε επιτροπή όμως είναι τελείως διαφορετική. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια ❣️❣️

Σήμερα έχω ραντεβού στον γιατρό μου να μου πει πως θα κινηθούμε από εδώ και πέρα.

Καλά και εμένα μου είπαν να αφήσω τον φάκελο και να πάω σπίτι μου αλλά δεν πέρασε το δικό τους.

Ποιός είδε την τρελή και δεν φοβήθηκε 🤯🤯🤯🤯🤯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexouli είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου! Μην αγχώνεσαι εισαι μικρούλα όλα θα γίνουν. Υπομονή και επιμονή. Οτι χρειαστείς είμαστε εδώ η μια για την αλλη 😉. Σε ποιο κέντρο εισαι?

@Nefeliap @condios @Alexouli ο γιατρός μου πρότεινε τον κύριο σφακιανουδη και τον Κελλαρη!!αποφασισαμε για την πρώτη προσπάθεια να μην περάσουμε από επιτροπή για να επιταχύνουμε τις διαδικασίες!!!έχετε κάποια γνώμη για κάποιον γιατρό? Δεν με αγχώνει τόσο η διαδικασία όσο το άγνωστο και το γεγονός ότι θα πρέπει να σταματήσω την δουλειά( εργάζομαι σε θερμοκήπιο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

@Nefeliap @condios @Alexouli ο γιατρός μου πρότεινε τον κύριο σφακιανουδη και τον Κελλαρη!!αποφασισαμε για την πρώτη προσπάθεια να μην περάσουμε από επιτροπή για να επιταχύνουμε τις διαδικασίες!!!έχετε κάποια γνώμη για κάποιον γιατρό? Δεν με αγχώνει τόσο η διαδικασία όσο το άγνωστο και το γεγονός ότι θα πρέπει να σταματήσω την δουλειά( εργάζομαι σε θερμοκήπιο)

Έχω ακούσει και διαβάσει καλά για το Σφακιανουδη. Τον άλλο κύριο δεν τον ξέρω, μπορείς να δεις και τους δύο και να καταλήξεις. Είναι λογικό να αισθάνεσαι άγχος απλά προσπάθησε να σκεφτείς πως είναι ένα ταξίδι που περνώντας το θα σας φέρει στο επιθυμητό αποτέλεσμα,,,ένα μωράκι στην αγκαλιά σας,,, οπότε να το έχεις γλυκά στο μυαλό σου. Όσο για τη δουλειά μη στεναχωριέσαι,,,μικρή είσαι ακόμα ,,,έχεις χρόνια μπροστά σου για δουλειά. Αν περάσεις επιτροπή θα γλυτώσεις τα έξοδα των φαρμάκων-ορμονων που κοστιζουν. Εξάλλου ότι εξέταση είναι να κάνεις θα την κάνεις,,,καταθέσεις δεν καταθέσεις για επιτροπή εξωσωματικής. Όλα καλά θα πάνε. Να είσαι ήρεμη και θετική,,,βήμα βήμα θα φτάσετε στο στόχο σας.🤞🙏👶❤️ Θετική σκέψη και ενέργεια από μένα μπόλικη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

@Nefeliap @condios @Alexouli ο γιατρός μου πρότεινε τον κύριο σφακιανουδη και τον Κελλαρη!!αποφασισαμε για την πρώτη προσπάθεια να μην περάσουμε από επιτροπή για να επιταχύνουμε τις διαδικασίες!!!έχετε κάποια γνώμη για κάποιον γιατρό? Δεν με αγχώνει τόσο η διαδικασία όσο το άγνωστο και το γεγονός ότι θα πρέπει να σταματήσω την δουλειά( εργάζομαι σε θερμοκήπιο)

Απο αποψη χρονου σε παιρνει να περασεις επιτροπη απο την αλλη αν βιαζεσαι ξεκινα τωρα και εγω χωρις επιτροπη πηγα αλλα εχε υποψιν σου τα φαρμακα και μονο τα δικα σου θα φτασουν μπορει και 900€.αλλα ο σφακ γραφει και εξετασεις και καποια αλλα φαρμακα πιο απλα που θα χρειαστεις μετα την εμβρυομεταφορα οποτε απο εκει θα γλυτωσεις κατι ..δε θα πηγαινα στον κελλαρη οχι οτι ακουσα κακά για τον ανθρωπο τον βλεπω και συχνα εκει τριγυρνάει γιατι κ γω στο γενεσις στον Π  πετυχα.αλλα θεωρω πιο καλό τον Σ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Απο αποψη χρονου σε παιρνει να περασεις επιτροπη απο την αλλη αν βιαζεσαι ξεκινα τωρα και εγω χωρις επιτροπη πηγα αλλα εχε υποψιν σου τα φαρμακα και μονο τα δικα σου θα φτασουν μπορει και 900€.αλλα ο σφακ γραφει και εξετασεις και καποια αλλα φαρμακα πιο απλα που θα χρειαστεις μετα την εμβρυομεταφορα οποτε απο εκει θα γλυτωσεις κατι ..δε θα πηγαινα στον κελλαρη οχι οτι ακουσα κακά για τον ανθρωπο τον βλεπω και συχνα εκει τριγυρνάει γιατι κ γω στο γενεσις στον Π  πετυχα.αλλα θεωρω πιο καλό τον Σ

Κορίτσια μετά την εμβρυομεταφορα μείνατε στο κρεβάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Κορίτσια μετά την εμβρυομεταφορα μείνατε στο κρεβάτι?

Δεν ειναι αναγκη να εισαι κρεβατι αν και εγω ναι απο καναπε σε κρεβατι ημουν γιατί ειχα κολλησει με νετφκιξ .. ο γιατρος μου ειπε να περπαταω χαλαρα μες το σπιτι για να αιματωνεται η μητρα ..και ηρεμια ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν ειναι αναγκη να εισαι κρεβατι αν και εγω ναι απο καναπε σε κρεβατι ημουν γιατί ειχα κολλησει με νετφκιξ .. ο γιατρος μου ειπε να περπαταω χαλαρα μες το σπιτι για να αιματωνεται η μητρα ..και ηρεμια ..

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη!!Θα σας ενημερώσω μόλις καταλήξω αε κέντρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Καλησπέρα!!εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όσες δίνεται αυτόν τον αγώνα Για ένα μωράκι!!!Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα την βοήθεια σας!! Είμαι 23 ετών και ο άντρας μου 33 μετά από δύο χρόνια προσπαθειών ξεκινήσαμε τις εξετάσεις!! Η δικές μου ορμονικές και σαλπιγγογραφεια είναι καθαρές δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα με βαριά ολιγοασθενοσπερμια και μια κιρσοκηλη!!Ο γυναικολόγος μου είναι κάθετος για εξωσωματικη!! Θεωρητικά ξεκινάμε τον Γενάρη!!Έχω φοβηθεί αρκετά και ήθελα να το μοιραστώ!!συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Καλώς ήρθες Πηνελοπη!Σου εύχομαι καλή επιτυχία, θα πάνε όλα καλα...Και εγώ από επαρχεία είμαι κ τώρα ήρθα Αθήνα για τον ίδιο λόγο για εξωσ. Έτσι ένιωθα γτ από μακάρια τα νιώθουμε όλα βουνο, αλλά όταν με το καλό βρεις τον γιατρό σου θα νιώσεις μια σιγουριά και ανυπομονησία να γίνεις μανούλα που θα σου φαίνονται όλα πολύ φυσιολογικά και απλά!Όσο για το σπέρμα μην ανησυχείς, δύσκολοτερο θα ήταν αν είχες εσύ σαν γυναίκα προβληματάκια, σωστά σου είπαν τα κορίτσια πιο πάνω. Σου ευχομαι υγεία, ηρεμία και με το καλό... ολες μας που προσπαθούμε να έχουμε θετικά τεστακια τον νέο χρόνο 🌷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλώς ήρθες Πηνελοπη!Σου εύχομαι καλή επιτυχία, θα πάνε όλα καλα...Και εγώ από επαρχεία είμαι κ τώρα ήρθα Αθήνα για τον ίδιο λόγο για εξωσ. Έτσι ένιωθα γτ από μακάρια τα νιώθουμε όλα βουνο, αλλά όταν με το καλό βρεις τον γιατρό σου θα νιώσεις μια σιγουριά και ανυπομονησία να γίνεις μανούλα που θα σου φαίνονται όλα πολύ φυσιολογικά και απλά!Όσο για το σπέρμα μην ανησυχείς, δύσκολοτερο θα ήταν αν είχες εσύ σαν γυναίκα προβληματάκια, σωστά σου είπαν τα κορίτσια πιο πάνω. Σου ευχομαι υγεία, ηρεμία και με το καλό... ολες μας που προσπαθούμε να έχουμε θετικά τεστακια τον νέο χρόνο 🌷

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Καλή επιτυχία ματιά μου να έρθουν όλα δεξιά!!! Θεωρώ πως παίζει τεράστιο ρόλο η ψυχολογία και η ενότητα στο ζευγάρι σε κάτι τέτοιο!!!εύχομαι από Γενάρη να βρούμε και εμείς την αισιοδοξίας μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

@Nefeliap @condios @Alexouli ο γιατρός μου πρότεινε τον κύριο σφακιανουδη και τον Κελλαρη!!αποφασισαμε για την πρώτη προσπάθεια να μην περάσουμε από επιτροπή για να επιταχύνουμε τις διαδικασίες!!!έχετε κάποια γνώμη για κάποιον γιατρό? Δεν με αγχώνει τόσο η διαδικασία όσο το άγνωστο και το γεγονός ότι θα πρέπει να σταματήσω την δουλειά( εργάζομαι σε θερμοκήπιο)

Για σφακ εχω ακούσει κ γω πολυ καλα λόγια. Θα σου έλεγα ομως να περάσεις από επιτροπή να γλυτώσεις κάποια χρήματα συμφέρει. Οτι νομίζεις εσύ βέβαια θα το δεις. Καλή επιτυχία σου εύχομαι όλα να σου πάνε δεξιά ✌✌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την αισιοδοξία σου!!!ήμαστε από επαρχεία και μετά των φώτων θα πάμε Αθήνα για να επισκεφτούμε το κέντρο!!!το σπέρμα είναι σε αρκετά κακή κατάσταση!!

Αν μου επιτρέπεις γιατί και εμείς το ίδιο θέμα είχαμε ολοιγοασθενοασπερμια αλά όχι τόσο μεγάλο πρόβλημα πριν πάτε σε κάποιο κέντρο ο σύζυγος πρέπει να επισκεφτεί ανδρολογο σίγουρα θα χρειαστεί βιταμίνες και εξετάσεις εξειδικευμένες !( dfi αν δεν έχετε ήδη κάνει!)καλή αρχή να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Αν μου επιτρέπεις γιατί και εμείς το ίδιο θέμα είχαμε ολοιγοασθενοασπερμια αλά όχι τόσο μεγάλο πρόβλημα πριν πάτε σε κάποιο κέντρο ο σύζυγος πρέπει να επισκεφτεί ανδρολογο σίγουρα θα χρειαστεί βιταμίνες και εξετάσεις εξειδικευμένες !( dfi αν δεν έχετε ήδη κάνει!)καλή αρχή να 

Πήγαμε σε ουρολογο και ήταν κάθετος για εξωσωματική γιατί μπορεί από την κιρσοκηλη σε λίγα χρόνια να μην μπορούμε καν να βρούμε σπέρμα!!!Εσείς πως το αντιμετωπίσατε το πρόβλημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Πήγαμε σε ουρολογο και ήταν κάθετος για εξωσωματική γιατί μπορεί από την κιρσοκηλη σε λίγα χρόνια να μην μπορούμε καν να βρούμε σπέρμα!!!Εσείς πως το αντιμετωπίσατε το πρόβλημα?

Εμείς όπως σου είπα πήγαμε σε ενδοκρινολόγο-ανδρολογο έδωσε εξετάσεις στο σύζυγό,βιταμίνες πήρε για 3 μήνες βιταμίνες έκανε διατροφή επανέλαβε εξετάσεις και βελτιώθηκε!κάθε 3 μήνες ανανεώνεται το σπέρμα!προχωρήσαμε σε εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση(μονόδρομος όταν υπάρχει θέμα με το σπέρμα)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/12/2020 at 8:56 ΜΜ, ο/η Πηνελόπη23 είπε:

Καλησπέρα!!εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όσες δίνεται αυτόν τον αγώνα Για ένα μωράκι!!!Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα την βοήθεια σας!! Είμαι 23 ετών και ο άντρας μου 33 μετά από δύο χρόνια προσπαθειών ξεκινήσαμε τις εξετάσεις!! Η δικές μου ορμονικές και σαλπιγγογραφεια είναι καθαρές δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα με βαριά ολιγοασθενοσπερμια και μια κιρσοκηλη!!Ο γυναικολόγος μου είναι κάθετος για εξωσωματικη!! Θεωρητικά ξεκινάμε τον Γενάρη!!Έχω φοβηθεί αρκετά και ήθελα να το μοιραστώ!!συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Εμένα πάλι η άποψή μου είναι ότι σε τέτοιες ηλικίες αξίζει ένα χειρουργείο κιρσοκήλης με την προοπτική φυσικής σύλληψης. Στα 33 του είναι νέος ακόμα και πιστεύω ότι έχει πολλές πιθανότητες να δει βελτίωση και να τα καταφέρετε φυσικά. Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσετε να κάνετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2020 at 1:14 ΜΜ, ο/η ViKcy είπε:

Ούτε εγώ το καταλαβαίνω στην πρώτη γιατρό που πήγα την ρώτησα και μου είπε όχι δεν χρειάζεται μάλλον το θεωρούν σπάνιο!Εγώ προσωπικαεχω δύο περαστικά στο περιβάλλον μου που ήταν και οι δύο φορείς! Νομίζω δεν είναι και τόσο σπάνιο!οπότε πήγα και έκανα μόνο εγώ το 99% των μεταλλάξεων ο τουρισμός γιατρος μου είπε είναι καλυμμένη δεν χρειάζεται και ο άντρας μου! Τουλάχιστον μου έφυγε ένα άγχος! 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 99% ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σας το είπαν στο τηλέφωνο, αν τους το ζητήσετε γραπτώς, δεν θα σας το δώσουν, γιατί δεν το κάνουν!!!

Για το maximum των μεταλλάξεων, η μεθοδολογία είναι μία, την ακολουθούν όλα τα κέντρα που λένε για 99% και καλύπτει το 95% (!!!!!!) των μεταλλάξεων. Τόσο ποσοστό έχει χαρτογραφηθεί προς το παρόν! Το 99% το λένε λόγω υψηλού ανταγωνισμού και για να κερδίσουν μερίδιο αγοράς. Παραθέτω κάποιες πολύ πρόσφατες πληροφορίες που αποκόμισα, καθώς έχω, δυστυχώς, προσωπική εμπειρία στο θέμα:

Κέντρα αναφοράς στην Ελλάδα για την κυστική ίνωση είναι 2: Το Λαϊκό και το Παίδων Αγ. Σοφία. Το Λαϊκό καλύπτει το 90-92% των μεταλλάξεων και η εξέταση είναι δωρεάν με παραπεμπτικό, αλλά τα ραντεβού είναι αρκετά μακρινά. Χωρίς να υπάρχει οικογενειακό ιστορικό, δε βλέπω το λόγο γιατί κάποιος να μην καλύπτεται από αυτό το ποσοστό και αν κάποιος προγραμματίζει εξωσωματική, μπορεί να προγραμματίσει και αυτό. Συνήθως εξετάζεται πρώτα η γυναίκα και αν βγει θετική, τότε θα πρέπει να εξεταστεί και ο άντρας. Στο Λαϊκό μας συνέστησαν, επειδή δυστυχώς βγήκα θετική, ο σύζυγος να εξεταστεί για το μέγιστο ποσοστό μεταλλάξεων και να πάμε στο Χωρέμειο, στο Πάιδων Αγ. Σοφία. Το κόστος είναι €280 με παραπεμπτικό.

Στην αγορά υπάρχει πληθώρα ιδιωτικών εργαστηρίων που για να κερδίσει μερίδιο αγοράς συνεργάζεται με κέντρα εξωσωματικής (καθώς στην εξωσωματική έχει νόημα η εξέταση να μπει στο πακέτο των εξετάσεων από πριν), καθώς και με γιατρούς συναφών ειδικοτήτων που παραπέμπουν εκεί δικούς τους ασθενείς, στους οποίους γίνεται η σχετική έκπτωση. Από δική μας εμπειρία και από άλλες γυναίκες που μίλησα, το κόστος είναι περίπου στα 180€ και στο τηλέφωνο λένε ότι καλύπτουν το 99% των μεταλλάξεων, κάτι το οποίο εξήγησα παραπάνω ότι δεν ισχύει. Το 99% το λένε για αποποίηση ευθύνης. Να διευκρινίσω εδώ ότι και στο Χωρέμειο η γραμματέας από το τηλέφωνο μας είπε ότι κάνουν το 100% των μεταλλάξεων, κάτι το οποίο έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφουν στο site τους. Αν ζητήσετε να μιλήσετε με γενετιστή, θα είναι πιο αξιόπιστη πηγή. Ποια η διαφορά ανάμεσα στο Χωρέμειο και στα ιδιωτικά; Το Χωρέμειο εκτός από τις διαγνωστικές εξετάσεις παρέχει και γενετική συμβουλευτική, κάτι το οποίο ίσως χρειάζεται κάποιο ζευγάρι στο οποίο ο ένας από τους 2 είναι φορέας. Από εκεί και πέρα η μεθοδολογία είναι ακριβώς η ίδια.

Αυτές οι διευκρινίσεις μου δόθηκαν χθες από γενετίστρια του Λαϊκού, η οποία μου εξήγησε τα παραπάνω. Το πού θα απευθυνθεί κανείς σε 1ο ή 2ο βαθμό, είναι στην κρίση του καθενός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2020 at 8:49 ΠΜ, ο/η Sunset13 είπε:

Κακως που δεν σας λεει ποσο σημαντική εξέταση είναι ...αυτή και η Κυστική ινωση εξισου σοβαρή....κριμα....μην την αμελείς 

Καλη επιτυχια σε ολες που θα κανετε ετ ..

Καλη επιτυχια σε ολες που περιμένουν τα παιδάκια τους.....Νεφελακι μου ολοψυψα με το καλο....

Καλη δύναμη σε ολες μας....Που ακόμα παλεύουμε 

Να εξηγήσω κι εγώ με τη σειρά μου για ποιο λόγο είναι σημαντική εξέταση η κυστική ίνωση (μέσα από προσωπική εμπειρία):

Αν και οι 2 γονείς είναι φορείς, υπάρχει πιθανότητα (25% νομίζω) το παιδί να νοσήσει. Εφόσον πρόκειται να γίνει εξωσωματική, αν υποθέσουμε ότι αυτή πετυχαίνει, θα είναι κρίμα η εξέταση να γίνει εκ των υστέρων και να αποκαλύψει αυτή την πιθανότητα. Αυτό που θα ακολουθήσει είναι αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης, όπου στην περίπτωση που το έμβρυο νοσεί, το πιο πιθανό είναι ότι το ζευγάρι θα αποφασίσει να τερματίσει την κύηση. Έχοντας δώσει τόσα χρήματα και έχοντας πάρει τόσες ορμόνες η γυναίκα, αυτό είναι αμαρτία από το Θεό τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα προεμφυτευτικού ελέγχου. Ειδικά αν η εξωσωματική γίνεται λόγω του ανδρικού παράγοντα, κάποιος πρέπει να είναι υποψιασμένος, καθώς η μετάλλαξη του συγκεκριμένου γονιδίου μπορεί να προκαλέσει ΣΟΒΑΡΗ ανδρική υπογονιμότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2020 at 3:50 ΜΜ, ο/η Άντρεα είπε:

Ναι, ούτε ο δικός μας, μας τα ζήτησε. Κύπρο βέβαια δεν καλύπτονται από κάποιο ταμείο και φαντάζομαι είναι ακριβες εξετάσεις. Λογικά αν έχουμε αποτυχημένη προσπάθεια θα μας τα ζητήσει.

Τον καρυότυπο ναι, την κυστική το πιο πιθανό να το έχουν πολιτική να το ζητάνε μόνο όταν μείνεις έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2020 at 8:41 ΜΜ, ο/η ViKcy είπε:

Εμένα ο καινούργιος γιατρός τα ζήτησε αλλά τα είχα ήδη κοίτα ο καρυότυπος γράφετε οπότε δεν πλήρωσα πολλά η κυστική πάλι γράφεται αλλά όχι όλες οι μεταλλάξεις! Αν θες ψαξτο λίγο πιο πολύ για την κυστική! Μια κοπέλα εδώ δεν θυμάμαι το όνομα της για να την ταγκαρω την είχε πατήσει έκανε εξωσωματική πέτυχε και τελικά ήταν και οι δύο φορείς κυστικής ευτυχώς το μωράκι είναι καλά αλλά μόνο το άγχος που περνάς πιστεύω ότι αξίζει να τα δώσεις για να είσαι σίγουρη!

Σπάνιο να νοσήσει, όχι όμως και να είμαστε φορείς. Αυτή τη στιγμή 1/20 γνωρίζουν ότι είναι φορείς. Το ποσοστό αυξάνεται κι άλλο αν λάβετε υπόψη ότι η συγκεκριμένη εξέταση μπήκε στο πακέτο του προγεννητικού ελέγχου μόλις το 2006 (και πάλι έχω ακούσει και περιπτώσεις όπου δεν το έκαναν). Εγώ π.χ. έμαθα ότι είμαι φορέας, οι γονείς μου δεν το ήξεραν, παρόλο που κάποιος από τους 2 (ή και οι 2) είναι φορείς. Αν και οι 2 γονείς ανήκουν σε αυτό το 3% του πληθυσμού περίπου, τότε επειδή το γονίδιο είναι υπολειπόμενο, υπάρχει 25% πιθανότητα το παιδί να νοσήσει, 50% να είναι φορέας, αλλά να μη νοσήσει, και 25% να μη νοσήσει ούτε να είναι φορέας. Κάπως έτσι προσδιορίζεται το ποσοστό των παιδιών που νοσούν αν δεν γίνει προγεννητικός έλεγχος, ο οποίος σύμφωνα με τους κανόνες της γενετικής είναι όντως μικρός, επειδή όμως η ασθένεια είναι σοβαρότατη, καλό είναι να μη ρισκάρουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Εμείς όπως σου είπα πήγαμε σε ενδοκρινολόγο-ανδρολογο έδωσε εξετάσεις στο σύζυγό,βιταμίνες πήρε για 3 μήνες βιταμίνες έκανε διατροφή επανέλαβε εξετάσεις και βελτιώθηκε!κάθε 3 μήνες ανανεώνεται το σπέρμα!προχωρήσαμε σε εξωσωματική με μικρογονιμοποιηση(μονόδρομος όταν υπάρχει θέμα με το σπέρμα)!

Τώρα είστε σε φάση εξωσωματικης? Η την έχετε κάνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...