Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Μαζί είμαστε κορίτσι μου! Περιμένω κ εγω γύρω στις 12 του μήνα για να προχωρήσουμε σε ετ😊 Καλή μας επιτυχία!😇

Καλη επιτυχία κορίτσια μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Μαζί είμαστε κορίτσι μου! Περιμένω κ εγω γύρω στις 12 του μήνα για να προχωρήσουμε σε ετ😊 Καλή μας επιτυχία!😇

Τέλεια!!!Θα είμαστε παρέα στην αναμονή για το αποτέλεσμα που εύχομαι να είναι θετικό!!!😊🤞🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλη επιτυχία κορίτσια μου.. 

Ευχαριστούμε πολύ!Με το καλό να δεχτείς και εσυ το κοριτσάκι σου!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Ευχαριστούμε πολύ!Με το καλό να δεχτείς και εσυ το κοριτσάκι σου!💗

Όλα θα μας πάνε τέλεια( το λεω να το ακούω και εγώ)!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Όλα θα μας πάνε τέλεια( το λεω να το ακούω και εγώ)!!!

Να το λες να το ακούμε όλες!Χρειαζόμαστε θετική διάθεση και αισιοδοξία!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mari84 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα να έχουμε ❤️

Εγώ αύριο περνάω επιτροπή για τα φάρμακα.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Ερώτηση: Αν με περάσουν από την επιτροπή μου είπαν από την κλινική να πάω από εκεί να μου δώσουν την συνταγή με τα φάρμακα (νομίζω) και μετά ξαναπάω στην επιτροπή.

Δεν έχω πολύ καταλάβει...η διαδικασία ποια είναι?

Δλδ αν με περάσουν από την επιτροπή αύριο θα πάρω και τα φάρμακα?

Επίσης τα φάρμακα μπορώ να τα ξεκινήσω τον ίδιο μήνα ή είναι συγκεκριμένη μέρα του κύκλου??🙄

Απ' ότι καταλάβατε είμαι ακόμα αρχάρια στο θέμα της εξωσωματικής γονιμοποίησης και σας διαβάζω κάθε μέρα μπας και καταλάβω τίποτα..... 🙈🤗🤭🤭

 

Όταν πάρεις την έγκριση της επιτροπής, πας στην κλινική, σου συνταγογραφούν τα φάρμακα και με τη συνταγή του γιατρού και την απόφαση της επιτροπής, πας στο Φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ και παίρνεις τα φάρμακα. Μετά τη 2η ή 3η μέρα του κύκλου σου σε βλέπει ο γιατρός υπερηχογραφικά, βλέπει και τις ορμονολογικές σου και σου βγάζει το πρωτόκολλο για να ξεκινήσεις. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι σωστα !!!αλλα κανεις καρυοτυπο ζευγους στην αρχη και οι 2 ειναι σημαντικη εξεταση απο την αρχη..αααα και για να δωσει δειγμα σας ζητησανε κοβιντ ισως αλλαξε ο νομος ή ισως ειναι θεμα του κεντρου ..να πανε ολα καλα!!!

Εμείς μόνο καρυοτυπο δεν κάναμε, μας είπε ότι δεν χρειάζεται. Όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις τις κάναμε.  Σ ευχαριστώ πολυ! Εχω άγχος και δεν ξέρω αλλά με έχει πιασει κ μια μελαγχολία, σκέφτομαι ότι κάτι δεν θα παει καλα... Και σε σενα τα καλυτερα ευχομαι! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Εμείς μόνο καρυοτυπο δεν κάναμε, μας είπε ότι δεν χρειάζεται. Όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις τις κάναμε.  Σ ευχαριστώ πολυ! Εχω άγχος και δεν ξέρω αλλά με έχει πιασει κ μια μελαγχολία, σκέφτομαι ότι κάτι δεν θα παει καλα... Και σε σενα τα καλυτερα ευχομαι! Με το καλό! 

Αυτο που ο καθενας λεει τα δικα του δε το εχω καταλαβει ακομα..σε μας ηταν απο τις πρωτες κυριες εξετασεις που μας ζητηθήκανε και χωρις να εχουμε καποιο θεμα..κ χωρις να δουνε καποια αλλη εξεταση μας , δηλαδη απο το πρωτο ραντεβου μας,αλλιως δεν μας προχωραγανε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η troia είπε:

Όταν πάρεις την έγκριση της επιτροπής, πας στην κλινική, σου συνταγογραφούν τα φάρμακα και με τη συνταγή του γιατρού και την απόφαση της επιτροπής, πας στο Φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ και παίρνεις τα φάρμακα. Μετά τη 2η ή 3η μέρα του κύκλου σου σε βλέπει ο γιατρός υπερηχογραφικά, βλέπει και τις ορμονολογικές σου και σου βγάζει το πρωτόκολλο για να ξεκινήσεις. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!

Σε ευχαριστώ πολύ ❣️

Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά...

Το μόνο που με αγχώνει μην γίνει καμία στραβή είναι ότι το ένα από τα δύο σπερμοδιαγραμματα είναι σε ιδιωτική κλινική η οποία δεν είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ.

Αλλά πολλές κοπέλες από εδώ μου είπαν πως δεν θα έχω πρόβλημα.

Αν δλδ πάνε όλα καλά αύριο θα πάρω κ τα φάρμακα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2020 at 4:07 ΜΜ, ο/η Xrisa127 είπε:

Περιμένω  γύρω στις 10 του μηνα να αδιαθετήσω και ξεκινάω προετοιμασία!Θα είναι γιορτινή η ετ γιατί θα την κάνω μέσα στα Χριστούγεννα !!!

Εύχομαι σε σένα και την @kaounmarμε το καλό να ξεκινήσετε και εσείς την προσπάθεια σας και η αλλαγή του χρόνου να σας φέρει γλυκιά αναμονή για το 2021 που θα μπει με όμορφα νέα !!!!! 🤞🙏👶❤️ Fingers crossed,,, babies are coming ladies 👶❤️👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Αυτο που ο καθενας λεει τα δικα του δε το εχω καταλαβει ακομα..σε μας ηταν απο τις πρωτες κυριες εξετασεις που μας ζητηθήκανε και χωρις να εχουμε καποιο θεμα..κ χωρις να δουνε καποια αλλη εξεταση μας , δηλαδη απο το πρωτο ραντεβου μας,αλλιως δεν μας προχωραγανε ..

Ο κάθε γιατρός όντως λέει τα δικά του και δεν ξέρεις τι να πιστεψεις! Ελπίζω να μη χρειαστεί να την κάνουμε, αλλά αν προχωρησω σε 2η εξωσωματική θα την ζητήσω σιγουρα! Σ ευχαριστώ πολυ και παλι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η condios είπε:

Εύχομαι σε σένα και την @kaounmarμε το καλό να ξεκινήσετε και εσείς την προσπάθεια σας και η αλλαγή του χρόνου να σας φέρει γλυκιά αναμονή για το 2021 που θα μπει με όμορφα νέα !!!!! 🤞🙏👶❤️ Fingers crossed,,, babies are coming ladies 👶❤️👶❤️

Ευχαριστούμε αγάπη,μακάρι το 2021 να μπει φέρνοντας μωράκια γερά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mari84 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ❣️

Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά...

Το μόνο που με αγχώνει μην γίνει καμία στραβή είναι ότι το ένα από τα δύο σπερμοδιαγραμματα είναι σε ιδιωτική κλινική η οποία δεν είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ.

Αλλά πολλές κοπέλες από εδώ μου είπαν πως δεν θα έχω πρόβλημα.

Αν δλδ πάνε όλα καλά αύριο θα πάρω κ τα φάρμακα...

Θέλει σφραγίδα ΕΟΠΥΥ απ' ό,τι θυμάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ❣️

Τα νέα μου είναι πως πήγα στον ΕΟΠΥΥ στις 9 το πρωί και έφυγα στις 4 το απόγευμα με τα φάρμακα!!

Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

Εσείς που έχετε περάσει από την επιτροπή καταθέσατε τον φάκελο και ξεμπερδεψατε την ίδια μέρα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mari84 είπε:

Καλησπέρα ❣️

Τα νέα μου είναι πως πήγα στον ΕΟΠΥΥ στις 9 το πρωί και έφυγα στις 4 το απόγευμα με τα φάρμακα!!

Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

Εσείς που έχετε περάσει από την επιτροπή καταθέσατε τον φάκελο και ξεμπερδεψατε την ίδια μέρα?

 

Καλησπέρα κοπέλα μου,το θέμα είναι ότι όλα πήγαν καλά,σου εύχομαι καλή αρχή όλα να πανε τέλεια να είσαι ήρεμη όσο μπορείς φυσικά!!εγω είμαι από Θεσσαλονίκη είχα αφήσει τα χαρτιά κ μου είχαν πει να περάσω άλλη ημέρα από τα γραφεία να πάρω την απόφαση!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mari84 είπε:

Καλησπέρα ❣️

Τα νέα μου είναι πως πήγα στον ΕΟΠΥΥ στις 9 το πρωί και έφυγα στις 4 το απόγευμα με τα φάρμακα!!

Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

Εσείς που έχετε περάσει από την επιτροπή καταθέσατε τον φάκελο και ξεμπερδεψατε την ίδια μέρα?

 

Καλημέρα κοπέλα μου, άντε μια χαρά!! Εγώ πέρασα πριν από ένα χρόνο περίπου από Θεσσαλονίκη, κατέθεσα χαρτιά κ η απόφαση βγήκε 10 μέρες μετά. Με την απόφαση πήγα γιατρό, έγραψα τα φάρμακα κ πήγα κ τα πήρα κατευθείαν. Κάθε επιτροπή όμως είναι τελείως διαφορετική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2020 at 6:23 ΜΜ, ο/η PAPA EVA είπε:

Εμείς μόνο καρυοτυπο δεν κάναμε, μας είπε ότι δεν χρειάζεται. Όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις τις κάναμε.  Σ ευχαριστώ πολυ! Εχω άγχος και δεν ξέρω αλλά με έχει πιασει κ μια μελαγχολία, σκέφτομαι ότι κάτι δεν θα παει καλα... Και σε σενα τα καλυτερα ευχομαι! Με το καλό! 

Κακως που δεν σας λεει ποσο σημαντική εξέταση είναι ...αυτή και η Κυστική ινωση εξισου σοβαρή....κριμα....μην την αμελείς 

Καλη επιτυχια σε ολες που θα κανετε ετ ..

Καλη επιτυχια σε ολες που περιμένουν τα παιδάκια τους.....Νεφελακι μου ολοψυψα με το καλο....

Καλη δύναμη σε ολες μας....Που ακόμα παλεύουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maria84 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου,το θέμα είναι ότι όλα πήγαν καλά,σου εύχομαι καλή αρχή όλα να πανε τέλεια να είσαι ήρεμη όσο μπορείς φυσικά!!εγω είμαι από Θεσσαλονίκη είχα αφήσει τα χαρτιά κ μου είχαν πει να περάσω άλλη ημέρα από τα γραφεία να πάρω την απόφαση!!🥰

Ακριβώς τα ίδια στο Αιγάλεω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sunset13 είπε:

Κακως που δεν σας λεει ποσο σημαντική εξέταση είναι ...αυτή και η Κυστική ινωση εξισου σοβαρή....κριμα....μην την αμελείς 

Καλη επιτυχια σε ολες που θα κανετε ετ ..

Καλη επιτυχια σε ολες που περιμένουν τα παιδάκια τους.....Νεφελακι μου ολοψυψα με το καλο....

Καλη δύναμη σε ολες μας....Που ακόμα παλεύουμε 

Για κάποιο λόγο πολλοί γιατροί δεν τα θεωρούν σημαντικά πραγματικά δεν ξέρω γιατί ειδικά αν κάνεις πρώτη φορά εξωσωματική και εμένα την πρώτη φορά δεν μου τα ζητήσανε πήγα μόνη μου και τα έκανα! Και εγώ πιστεύω είναι πολύ σημαντικές εξετάσεις βκαι οι δύο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ViKcy είπε:

Για κάποιο λόγο πολλοί γιατροί δεν τα θεωρούν σημαντικά πραγματικά δεν ξέρω γιατί ειδικά αν κάνεις πρώτη φορά εξωσωματική και εμένα την πρώτη φορά δεν μου τα ζητήσανε πήγα μόνη μου και τα έκανα! Και εγώ πιστεύω είναι πολύ σημαντικές εξετάσεις βκαι οι δύο!

Ναι, ούτε ο δικός μας, μας τα ζήτησε. Κύπρο βέβαια δεν καλύπτονται από κάποιο ταμείο και φαντάζομαι είναι ακριβες εξετάσεις. Λογικά αν έχουμε αποτυχημένη προσπάθεια θα μας τα ζητήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Ναι, ούτε ο δικός μας, μας τα ζήτησε. Κύπρο βέβαια δεν καλύπτονται από κάποιο ταμείο και φαντάζομαι είναι ακριβες εξετάσεις. Λογικά αν έχουμε αποτυχημένη προσπάθεια θα μας τα ζητήσει.

Εμένα ο καινούργιος γιατρός τα ζήτησε αλλά τα είχα ήδη κοίτα ο καρυότυπος γράφετε οπότε δεν πλήρωσα πολλά η κυστική πάλι γράφεται αλλά όχι όλες οι μεταλλάξεις! Αν θες ψαξτο λίγο πιο πολύ για την κυστική! Μια κοπέλα εδώ δεν θυμάμαι το όνομα της για να την ταγκαρω την είχε πατήσει έκανε εξωσωματική πέτυχε και τελικά ήταν και οι δύο φορείς κυστικής ευτυχώς το μωράκι είναι καλά αλλά μόνο το άγχος που περνάς πιστεύω ότι αξίζει να τα δώσεις για να είσαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ViKcy είπε:

Εμένα ο καινούργιος γιατρός τα ζήτησε αλλά τα είχα ήδη κοίτα ο καρυότυπος γράφετε οπότε δεν πλήρωσα πολλά η κυστική πάλι γράφεται αλλά όχι όλες οι μεταλλάξεις! Αν θες ψαξτο λίγο πιο πολύ για την κυστική! Μια κοπέλα εδώ δεν θυμάμαι το όνομα της για να την ταγκαρω την είχε πατήσει έκανε εξωσωματική πέτυχε και τελικά ήταν και οι δύο φορείς κυστικής ευτυχώς το μωράκι είναι καλά αλλά μόνο το άγχος που περνάς πιστεύω ότι αξίζει να τα δώσεις για να είσαι σίγουρη!

Σωστά !! ουτως ή αλλως θα της την ζητησουν αργοτερα δηλ με το που θα μεινει έγκυος οποτε γιατί να μην γινεται απο τωρα;να ησυχάζει; Αυτο δε καταλαβαινω με τους γιατρους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Σωστά !! ουτως ή αλλως θα της την ζητησουν αργοτερα δηλ με το που θα μεινει έγκυος οποτε γιατί να μην γινεται απο τωρα;να ησυχάζει; Αυτο δε καταλαβαινω με τους γιατρους...

Ούτε εγώ το καταλαβαίνω στην πρώτη γιατρό που πήγα την ρώτησα και μου είπε όχι δεν χρειάζεται μάλλον το θεωρούν σπάνιο!Εγώ προσωπικαεχω δύο περαστικά στο περιβάλλον μου που ήταν και οι δύο φορείς! Νομίζω δεν είναι και τόσο σπάνιο!οπότε πήγα και έκανα μόνο εγώ το 99% των μεταλλάξεων ο τουρισμός γιατρος μου είπε είναι καλυμμένη δεν χρειάζεται και ο άντρας μου! Τουλάχιστον μου έφυγε ένα άγχος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2020 at 1:14 ΜΜ, ο/η ViKcy είπε:

Ούτε εγώ το καταλαβαίνω στην πρώτη γιατρό που πήγα την ρώτησα και μου είπε όχι δεν χρειάζεται μάλλον το θεωρούν σπάνιο!Εγώ προσωπικαεχω δύο περαστικά στο περιβάλλον μου που ήταν και οι δύο φορείς! Νομίζω δεν είναι και τόσο σπάνιο!οπότε πήγα και έκανα μόνο εγώ το 99% των μεταλλάξεων ο τουρισμός γιατρος μου είπε είναι καλυμμένη δεν χρειάζεται και ο άντρας μου! Τουλάχιστον μου έφυγε ένα άγχος! 

Και εγω το ιδιο εκανα μονο που ο εξωσωματικος  δεν με προχωραγε αν δεν τις εκανα..ετσι εκατσα και εψαξα τι παιζει και τι δειχνουν ολες οι εξετασεις και εμαθα και καταλαβα..και δεν ειναι καθολου σπανιο ποσα παιδιά ταλαιπωρουνται αστο.πολυ κριμα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όσες δίνεται αυτόν τον αγώνα Για ένα μωράκι!!!Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα την βοήθεια σας!! Είμαι 23 ετών και ο άντρας μου 33 μετά από δύο χρόνια προσπαθειών ξεκινήσαμε τις εξετάσεις!! Η δικές μου ορμονικές και σαλπιγγογραφεια είναι καθαρές δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα με βαριά ολιγοασθενοσπερμια και μια κιρσοκηλη!!Ο γυναικολόγος μου είναι κάθετος για εξωσωματικη!! Θεωρητικά ξεκινάμε τον Γενάρη!!Έχω φοβηθεί αρκετά και ήθελα να το μοιραστώ!!συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...