Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

Μα ακριβώς επειδή είμαστε μικροί θα χάναμε τόσα πολλά σε αυτή τη φάση; Δεν σημαίνει πως κάτι γονιδιακά δεν πάει καλά;; Ανχόθηκα αρκετά :( 

Να μην αγχώνεσαι!! Μια χαρά είσαι!! Θα δεις θα προχωρήσουν τουλάχιστον τα 3. Εγώ έδωσα 10, τα 7 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν τα 4 κ έφτασαν 2 σε βλαστοκυστες. Τώρα είναι στην κοιλιά μου κ παίζουν πόλεμο😍!! 1 και καλό θέλεις κοριτσάκι μου όχι περισσότερα. Όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Καλησπέρα μετά από πολύ σκέψη κατέληξα να κάνω μια επίσκεψη στον Μαντουδη και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες  @Papadakis Ξέρω ότι εκεί έμεινες έγκυος αν μπορούσες να με βοηθήσεις δεν μπορώ να στείλω προσωπικό μήνυμα 

Χαρά μου να σε βοηθήσω ....

Κατά την δίκη μου άποψη ο Μαντουδης έχει πολύ καλα οργανωμένο κέντρο και πολύ καλό εργαστήριο που κάνει την άλλη μισή ίσως και παραπάνω δουλειά του γιατρού ...

Εγώ έκανα 7 στο γεννεσις και 3 στον μαντουδη ... πέτυχα με την Τρίτη στον Μαντουδη !!εκανα μι υστεροσπηση μαζί του και ήπια sporizol μετά από μύκητες που βρέθηκαν στο ενδομήτριο μου ... το κακό κομμάτι είναι ότι είναι πολύ ακριβός αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω ... 

το ιστορικό σου δεν το ξέρω εάν θέλεις στείλε μου και πρωσοπικο μήνυμα και χαρά μου να σε βοηθήσω όσο μπορώ .....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άντρεα είπε:

Αν γονημοποιηθούν 2 γιατί να προχωρήσω ξανά σε διέγερση κορίτσι μου; Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά;

Εννοείται πως μπορείς! Νόμιζα πως ήθελες να μαζέψεις κ άλλα κρίνοντας από το γεγονός πως απογοητεύτηκες στο ενδεχόμενο να γονιμοποιηθούν μόνο δύο... Η ηλικία σου επιτρέπει να βάλεις έως 3 έμβρυα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Να μην αγχώνεσαι!! Μια χαρά είσαι!! Θα δεις θα προχωρήσουν τουλάχιστον τα 3. Εγώ έδωσα 10, τα 7 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν τα 4 κ έφτασαν 2 σε βλαστοκυστες. Τώρα είναι στην κοιλιά μου κ παίζουν πόλεμο😍!! 1 και καλό θέλεις κοριτσάκι μου όχι περισσότερα. Όλα θα πάνε καλά.

Ζωντανό παράδειγμα είσαι σε αυτό που λέω πάντα .... μην δίνετε καμία σημασια στον αριθμό παρά μόνο στην ποιοτητα!!!!

ενα χρειάζεστε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα. Ξερει καμια αν ειναι απαραιτητη η υστεροσκοπηση για να περασεις απο επιτροπη? Ειχε καμια θεμα με ινομυωμα εξωτερικο του ενδομητριου και να κοπηκε εξαιτιας αυτου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Ξερει καμια αν ειναι απαραιτητη η υστεροσκοπηση για να περασεις απο επιτροπη? Ειχε καμια θεμα με ινομυωμα εξωτερικο του ενδομητριου και να κοπηκε εξαιτιας αυτου?

Καλησπέρα κοπέλα μου!καλη επιτυχία σου εύχομαι!!!εγω 2ειχα αλλά εκτός μήτρας κ δν με είπαν τπτ...έχω την εντύπωση ότι δν θέλουν να ακουμπάει στη μήτρα γιατί αυτά τρέφονται με το αίμα κ αυτό δν το θέλουν μπορεί να σου προκαλέσει κ αποβολή..αυτά θα πρέπει να στα έχει πει κ ο γιατρός σου...😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Ξερει καμια αν ειναι απαραιτητη η υστεροσκοπηση για να περασεις απο επιτροπη? Ειχε καμια θεμα με ινομυωμα εξωτερικο του ενδομητριου και να κοπηκε εξαιτιας αυτου?

Η υστεροσκοπηση δεν είναι απαραίτητη, εκτός βέβαια αν αναγράφει κάπου ο γιατρός σου το ινομυωμα όποτε φαντάζομαι πως τότε θα θέλουν να βγει πρώτα. Το μόνο που θα σου πω από εμπειρία της μάνας μου, εγώ γεννήθηκα 7.5 μηνών λόγω ινομυωματος, δεν το αφαίρεσε ο γιατρός της, έχασε ένα παιδί μετά από χρόνια κ παραλίγο και τη ζωή της εξαιτίας του ινομυωματος αυτού. Δεν ξέρω την περίπτωση σου πάντως ο γιατρός μου δεν αφήνει τίποτα στην μητρα πριν την εμβρυομεταφορα γιατί δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerinaki83 είπε:

Επίσης θα ήθελα ακόμα μια βοήθεια φίλη μου και συνάδελφος μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες ανακάλυψε πως έχει πρόβλημα στον καρυοτυπο έκανε προεμφυτευτικο αλλά τίποτα τα έμβρυα δεν εμφυτεύονται στην μήτρα όποτε πήγε με δότρια αλλά ΔΥστηχως και εκεί αποτυχία .μηπως έχει κάποια κοπέλα να προτείνει κάποια άλλη εξέταση είναι πολύ απογοητευμένη .

Εχει θεμα εμφυτευσης; Οταν λες καρυοτυπο εννοεις εμβρυου λογω βιοχημικής ή εκανε καρυοτυπο ζευγους; Γιατι ο καρυο ζευγους πρέπει να γίνεται πριν απο την πρωτη εξωσωματικη κιολας,οποτε εκει μιλαμε για ακυρο γιατρο..Μπορει η μητρα να εχει θεμα, την εχει τσεκαρει;το οτι εβαλε δοτριας δε ηταν  και σιγουρο οτι θα πιασει με τη πρωτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Maria84 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!καλη επιτυχία σου εύχομαι!!!εγω 2ειχα αλλά εκτός μήτρας κ δν με είπαν τπτ...έχω την εντύπωση ότι δν θέλουν να ακουμπάει στη μήτρα γιατί αυτά τρέφονται με το αίμα κ αυτό δν το θέλουν μπορεί να σου προκαλέσει κ αποβολή..αυτά θα πρέπει να στα έχει πει κ ο γιατρός σου...😊

Εμενα ειναι υπορρογονιο, δεν βγαινει δλδ μεσα στην μητρα. Κι απο οτι μου ειχαν πει κ παλαιοτερα δεν αποτελει προβλημα για συλληψη....Τωρα αν αργοτερα μεγαλωσει κατα την διαρκεια της κυησης δεν μπορω να το ξερω δυστυχως.... απλα ηθελα να δω εαν εγκρινουν γυναικες με τετοιο θεμα για τα φαρμακα ή αποτελει λογο για να τις κοψουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

 

Εμενα ειναι υπορρογονιο, δεν βγαινει δλδ μεσα στην μητρα. Κι απο οτι μου ειχαν πει κ παλαιοτερα δεν αποτελει προβλημα για συλληψη....Τωρα αν αργοτερα μεγαλωσει κατα την διαρκεια της κυησης δεν μπορω να το ξερω δυστυχως.... απλα ηθελα να δω εαν εγκρινουν γυναικες με τετοιο θεμα για τα φαρμακα ή αποτελει λογο για να τις κοψουν.

Ο γιατρός σου δν σου είπε τπτ τώρα που έχεις μπει σε αυτή την διαδιακασια;;ή στη σαλπιγκογραφια που έκανες;;γιατί εμένα τα έγραφαν αναλυτικά κ επειδή μου είχαν βρει πολύποδα μου είπαν μόνο αυτό να αφαιρέσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Κοριτσια μολις με πηραν απο το εμβρυολογικο. Απο τα 15 ωαρια ηταν ωριμα μονο τα 9, και απο τα 9 γονημοποιηθηκαν μονο τα 6. Την Κυριακη θα ξερουμε ποσα προχωρησαν.. Ποια η αποψη σας? Απογοητευτηκα καπως.. η εμβρυολογος μου ειπε πως με βαδη τις ηλικιες μας ανέμενε να γονημοποιηθουν 8.

Καλησπέρα, να μην απογοητεύεσαι,,,να εύχεσαι όσα προχωρήσουν να είναι άριστα!!!! Ξέρει ο Θεός, κράτα την πίστη σου δυνατή!!! Σου εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Εχει θεμα εμφυτευσης; Οταν λες καρυοτυπο εννοεις εμβρυου λογω βιοχημικής ή εκανε καρυοτυπο ζευγους; Γιατι ο καρυο ζευγους πρέπει να γίνεται πριν απο την πρωτη εξωσωματικη κιολας,οποτε εκει μιλαμε για ακυρο γιατρο..Μπορει η μητρα να εχει θεμα, την εχει τσεκαρει;το οτι εβαλε δοτριας δε ηταν  και σιγουρο οτι θα πιασει με τη πρωτη...

ΔΥστηχως ήταν η δεύτερη .καρυοτυπο ζεύγους όποτε δεν έδινε υγιή έμβρυα. Με ρώταγε τι άλλο να κάνει για να δει μήπως έχεις πρόβλημα στην μήτρα .προσπαθει 10 χρόνια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bonbon είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Ξερει καμια αν ειναι απαραιτητη η υστεροσκοπηση για να περασεις απο επιτροπη? Ειχε καμια θεμα με ινομυωμα εξωτερικο του ενδομητριου και να κοπηκε εξαιτιας αυτου?

Καλησπέρα. Η υστεροσκόπηση δεν είναι απαραίτητη για να περάσετε επιτροπή. Εξάλλου η υστεροσκόπηση γίνεται πριν την εμβρυομεταφορά και διαρκεί ως 6 μήνες κατά τη γιατρό μου. Για ινομύωμα δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω. Η επιτροπή δεν κόβει σίγουρα αν εμφανίσετε χαμηλό και ασθενές σπέρμα. Τα υπόλοιπα, ανάλογα σε ποιο μέρος της Ελλάδας κιόλας περνάς επιτροπή δεν ξέρω κατά πόσο τα κόβουν ή τα περνάνε. Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Εχει θεμα εμφυτευσης; Οταν λες καρυοτυπο εννοεις εμβρυου λογω βιοχημικής ή εκανε καρυοτυπο ζευγους; Γιατι ο καρυο ζευγους πρέπει να γίνεται πριν απο την πρωτη εξωσωματικη κιολας,οποτε εκει μιλαμε για ακυρο γιατρο..Μπορει η μητρα να εχει θεμα, την εχει τσεκαρει;το οτι εβαλε δοτριας δε ηταν  και σιγουρο οτι θα πιασει με τη πρωτη...

Έχει θέμα εμφύτευσης  από τι φαίνεται δεν μπορεί τίποτα να μην πιάνει ούτε με προεμφυτευτικο ούτε με δότρια .εκτος της είπα αν υπάρχει θέμα με το σπερμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Maria84 είπε:

Ο γιατρός σου δν σου είπε τπτ τώρα που έχεις μπει σε αυτή την διαδιακασια;;ή στη σαλπιγκογραφια που έκανες;;γιατί εμένα τα έγραφαν αναλυτικά κ επειδή μου είχαν βρει πολύποδα μου είπαν μόνο αυτό να αφαιρέσω. 

Εμενα η σαλπιγγογραφια δεν ανεφερε τιποτα για ινομυωμα ή πολυποδες. Μονο για τη διαβατοτητα στις σαλπιγγες. Εσενα ειχαν απεικονιστει τα εξωτερικα ινομυωματα σου στη σαλπιγγογραφια? Ή μονο ο πολυποδας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

ΔΥστηχως ήταν η δεύτερη .καρυοτυπο ζεύγους όποτε δεν έδινε υγιή έμβρυα. Με ρώταγε τι άλλο να κάνει για να δει μήπως έχεις πρόβλημα στην μήτρα .προσπαθει 10 χρόνια .

Πωπω το κοριτσι ... :-( μετα απο τοσες εξωσωματικες τωρα εκανε καρυοτυπο ζευγους;να αλλαξει γιατρο καταρχας! Για τη μητρα υστεροσκοπηση λαπαροσκοπηση,endometriome,κατακερματισμο ο αντρας..τι να πω δε ξερω πραγματικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

 

Εμενα η σαλπιγγογραφια δεν ανεφερε τιποτα για ινομυωμα ή πολυποδες. Μονο για τη διαβατοτητα στις σαλπιγγες. Εσενα ειχαν απεικονιστει τα εξωτερικα ινομυωματα σου στη σαλπιγγογραφια? Ή μονο ο πολυποδας?

Ναι εμένα τα έγραφε όλα απλά πήγα επιπλέον χαρτί από την υστεροσκοπιση που έκανα κ που αφαίρεσα τον πολύποδα...από την στιγμή που δν ανέφερε τπτ πως θα σε κόψουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Πωπω το κοριτσι ... :-( μετα απο τοσες εξωσωματικες τωρα εκανε καρυοτυπο ζευγους;να αλλαξει γιατρο καταρχας! Για τη μητρα υστεροσκοπηση λαπαροσκοπηση,endometriome,κατακερματισμο ο αντρας..τι να πω δε ξερω πραγματικα.

Όχι τον έχει κάνει χρόνια τον καρυοτυπο μετά από αποτυχία.υστεροσκοπηση πολλές φορές εξέταση νικά έχει κάνει αλλά κατακερματισμό δεν την έβαλε να κάνει .ειχα δει που σου είχε γράψει εσένα ο γιατρός κάτι ανοσολογικες ανοσοσφαιρινες igg igm σωστά δεν θυμάμαι λες να παίζουν αυτές ρόλο ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Όχι τον έχει κάνει χρόνια τον καρυοτυπο μετά από αποτυχία.υστεροσκοπηση πολλές φορές εξέταση νικά έχει κάνει αλλά κατακερματισμό δεν την έβαλε να κάνει .ειχα δει που σου είχε γράψει εσένα ο γιατρός κάτι ανοσολογικες ανοσοσφαιρινες igg igm σωστά δεν θυμάμαι λες να παίζουν αυτές ρόλο ;

Οχι ο εξωσωματικος ποτε δε μου ζητησε αντισωματα.μονο τοξοπλασμα κλασικα.μονο η αιματολογος.. αυτα εννοεις ; Αλλα δε τα εχω αναφερει ποτέ εδω..Aptt ,ινωσωγωνο D-dimmer ,apc re sistance ,δραστικότητα πρωτεινης c  και s και ολικης πρωτεινης s,αντιγονο ελευθερης πρωτεινης s,δραστικοτητα αντιθρομβινης ΙΙΙ,αντιπηκτικα λυκο υ,IgG και  IgM αντιαωματα καρδιολιπινης χρονο προθρομβινης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Εννοείται πως μπορείς! Νόμιζα πως ήθελες να μαζέψεις κ άλλα κρίνοντας από το γεγονός πως απογοητεύτηκες στο ενδεχόμενο να γονιμοποιηθούν μόνο δύο... Η ηλικία σου επιτρέπει να βάλεις έως 3 έμβρυα...

1 η αλήθεια θελουμε να κανουμε μεταφορα! Ο Θεος βοηθως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerinaki83 είπε:

Έχει θέμα εμφύτευσης  από τι φαίνεται δεν μπορεί τίποτα να μην πιάνει ούτε με προεμφυτευτικο ούτε με δότρια .εκτος της είπα αν υπάρχει θέμα με το σπερμα .

Έκανε υστεροσκοπιση κ λαπαροσκοπηση να ελεχθει αν εχει καποια μολυνση ή δυσμορφία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άντρεα είπε:

Έκανε υστεροσκοπιση κ λαπαροσκοπηση να ελεχθει αν εχει καποια μολυνση ή δυσμορφία?

Λαπαροσκόπηση νομίζω όχι υστεροσκοπηση ναι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Οχι ο εξωσωματικος ποτε δε μου ζητησε αντισωματα.μονο τοξοπλασμα κλασικα.μονο η αιματολογος.. αυτα εννοεις ; Αλλα δε τα εχω αναφερει ποτέ εδω..Aptt ,ινωσωγωνο D-dimmer ,apc re sistance ,δραστικότητα πρωτεινης c  και s και ολικης πρωτεινης s,αντιγονο ελευθερης πρωτεινης s,δραστικοτητα αντιθρομβινης ΙΙΙ,αντιπηκτικα λυκο υ,IgG και  IgM αντιαωματα καρδιολιπινης χρονο προθρομβινης..

Α οκ θυμάμαι λάθος .ελεγα μήπως κοίταζε και ανοσολογικα .η λαπαροσκόπηση τι δείχνει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα, να μην απογοητεύεσαι,,,να εύχεσαι όσα προχωρήσουν να είναι άριστα!!!! Ξέρει ο Θεός, κράτα την πίστη σου δυνατή!!! Σου εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα!!!!

Σ ευχαριστώ παρα πολύ κοριτσι μου! Αυτο ακριβως έχω στο μυαλό μου! Ότι θελει ο Θεος θα μας στείλει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Α οκ θυμάμαι λάθος .ελεγα μήπως κοίταζε και ανοσολογικα .η λαπαροσκόπηση τι δείχνει ;

Ανοσολογικα εννοειται να κοιταξει ..Τα πάντα φαινονται στη λαπαρο γιατί ειναι υπογόνιμη η γυναικα..ενδομητριωση,κυστες φλεγμονες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...