Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexouli είπε:

Εμείς που είχαμε ολιγοασθενοσπερμεια θα χρειαστεί μικρογονιμοποιηση? Βέβαια  έγινε επέμβαση και καλυτερέψει αλλα παράλληλα έπαιρνε και βιταμίνες δεν ξερω αν παίζει ρόλο και αυτο. Γιατι αυτές είναι για ένα τρίμηνο.  Τώρα δηλαδή δεν τις παίρνει.

Συνήθως κάνουν μικρό. Ανάλογα το κέντρο κάποια κάνουν σε κάθε περίπτωση. Σε μας ας πούμε σε όλους κάνουν μικρογονιμοποιηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Εμείς που είχαμε ολιγοασθενοσπερμεια θα χρειαστεί μικρογονιμοποιηση? Βέβαια  έγινε επέμβαση και καλυτερέψει αλλα παράλληλα έπαιρνε και βιταμίνες δεν ξερω αν παίζει ρόλο και αυτο. Γιατι αυτές είναι για ένα τρίμηνο.  Τώρα δηλαδή δεν τις παίρνει.

Σίγουρα μικρό γονιμοποίηση θα κάνετε νομίζω πλέον παντού αυτό κάνουν ασχέτως αν υπάρχει θέμα με το σπέρμα!!! @Elenimar είσαι σίγουρη ότι κάνατε την κλασική; Πάντως μην σε ανησυχεί ο αριθμός το θέμα είναι να είναι καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Σίγουρα μικρό γονιμοποίηση θα κάνετε νομίζω πλέον παντού αυτό κάνουν ασχέτως αν υπάρχει θέμα με το σπέρμα!!! @Elenimar είσαι σίγουρη ότι κάνατε την κλασική; Πάντως μην σε ανησυχεί ο αριθμός το θέμα είναι να είναι καλά!!!!

Ναι σίγουρα. Γιατί με ρωτας; Έπρεπε να κάνουν μικρογονομοποιηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elenimar είπε:

Ναι σίγουρα. Γιατί με ρωτας; Έπρεπε να κάνουν μικρογονομοποιηση;

Σίγουρα η μικρογονιμοποιηση βοηθάει περισσότερο είτε έχεις θέμα είτε όχι για βάζουν το σπέρμα μέσα στο ωάριο!ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση εμένα Εδώ στην Θεσσαλονίκη και στα δύο κέντρα που έκανα μου είπαν ότι πλέον πάντα κάνουν μικρογονιμοποιηση χωρίς χρέωση. Και νόμιζα παντού είναι έτσι!!!εύχομαι όλα τα προχωρήσουν!!θα τα αφήσετε για βλαστοκυστες η τριών ημερών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ViKcy είπε:

Σίγουρα η μικρογονιμοποιηση βοηθάει περισσότερο είτε έχεις θέμα είτε όχι για βάζουν το σπέρμα μέσα στο ωάριο!ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση εμένα Εδώ στην Θεσσαλονίκη και στα δύο κέντρα που έκανα μου είπαν ότι πλέον πάντα κάνουν μικρογονιμοποιηση χωρίς χρέωση. Και νόμιζα παντού είναι έτσι!!!εύχομαι όλα τα προχωρήσουν!!θα τα αφήσετε για βλαστοκυστες η τριών ημερών;

Τριών ημερών. Από ότι ξέρω όταν δεν υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα προτιμάται η κλασική γιατί έτσι τα πιο δυνατά σπέρματα γονιμοποιουν το ωάριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Tillandsia είπε:

Καλό μήνα σε όλους..τα νέα μου δεν είναι καλά..αν θυμάστε έκανα δύο προσπάθειες με αποτυχία...άλλαξα γιατρό κ ήθελα να αλλάξω κλινική για εξωσωματική.. καινούργιο γιατρό που πήγα με έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού κ βγήκε στρεπτόκοκκος..κάναμε θεραπεία μαζί με τον σύζυγο ξανακαναμε καλλιέργεια κ βγήκε καθαρό..αλλά αυτός ο γιατρός ήθελε να κάνουμε κ υστεροσκοπηση.. χθές κάναμε κ αυτό κ υπήρχε φλεγμονή στην μήτρα..μια εβδομάδα θα περιμένω αποτελεσμα βιοψίας μετά θα χρειαστεί θεραπεία..εγώ δεν μπορώ να καταλάβω μέχρι τώρα γιατί δεν με έκαναν αυτά κ με έβαλαν 2 φορές έμβρυα..σας λέω όλα αυτά έγιναν μέσα σε 3 μήνες..δεν πιστεύω ότι αυτή η φλεγμονή εμφανίστηκε απότομα..αυτός ο γιατρός μόλις είδε τα υγρά μου στην εξέταση μου είπε ότι κάτι δεν πάει καλά.. δηλαδή πριν από έμβρυομεταφορά δεν είναι καλό να κάνουν μια καλλιέργεια να δουν αν όλα είναι οκ..δεν ξέρω αν σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο..αλλά όπως λένε πάθημα μάθημα..εγώ πήρα το μάθημα μου.. επόμενη φορά που θα κάνω θεραπεία για εξωσωματική πριν από έμβρυομεταφορά θα ζητήσω μια καλλιέργεια αν θα χρειαστεί ξανά υστεροσκοπηση.. ψυχολογικά δεν θέλω να ζήσω τα ίδια..

 

Καλησπέρα και καλό μήνα,

δυστυχώς δεν τα λένε όλα, έχω καταλήξει και εγώ πως πρέπει να είσαι "τσαούσα" και να ακούς το σώμα σου και το ένστικτό σου. Μη μένεις στο τί δεν έγινε σωστά γιατί πέρασε, ανήκει στο παρελθόν και δυστυχώς δε μπορείς να το αλλάξεις. Επικεντρώσου σε αυτό που έρχεται και στο γεγονός πως ευτυχώς βρήκες άνθρωπο γιατρό. Τα καλύτερα έρχονται γιατί είναι αυτά που δε ζήσαμε ακόμα. Από μένα έχεις όλες τις ευχές του κόσμου. Θα τη βρείς τη δύναμη!!! Συνέχισε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Elenimar είπε:

Τριών ημερών. Από ότι ξέρω όταν δεν υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα προτιμάται η κλασική γιατί έτσι τα πιο δυνατά σπέρματα γονιμοποιουν το ωάριο.

Εύχομαι να είναι τα τυχερά και όλα να πάνε καλά!!!!!!σίγουρα όλα παίζουν ρόλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ποια η διαφορα μεταξυ βλαστοκυστες 3 και 5 ημερων? Εμας δεν μας ρωτησε καν τι θελουμε, μας ειπε απλα οτι θα γινουν 5 ημερων. Ποια η διαφορα των 2? 

Καναμε σημερα ωοληψια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσια ποια η διαφορα μεταξυ βλαστοκυστες 3 και 5 ημερων? Εμας δεν μας ρωτησε καν τι θελουμε, μας ειπε απλα οτι θα γινουν 5 ημερων. Ποια η διαφορα των 2? 

Καναμε σημερα ωοληψια!

Θεωρητικά οι βλαστοκυστες έχουν περισσότερες πιθανότητες! Θεωρητικά πάντα!!!!Συνήθως όταν έχεις πολλά εμβρυακια τα αφήνουν για βλαστοκυστες για να δουν και την δυναμική τους σκέψου μια βλαστοκυστη έχει πάνω από 100 κύτταρα ενώ ένα έμβρυο τριών ημερών έχει μέχρι 10 12.πολλοι γιατροί πάνε μόνο με βλαστοκύστες γιατί θεωρούν ότι ένα έμβρυο που δεν φτάνει  να γίνει βλαστοκυστη δεν θα προχωρούσε και μέσα στην μήτρα άλλοι πάλι λένε ότι μέσα στην μήτρα οι συνθήκες είναι πάντα καλύτερα οπότε και ένα τριών ημερών που δεν θα φτάσει στο στάδιο της βλαστοκυστης στην μήτρα θα μπορούσε να προχωρήσει! Είναι τι πιστεύει ο κάθε γιατρός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Συνήθως κάνουν μικρό. Ανάλογα το κέντρο κάποια κάνουν σε κάθε περίπτωση. Σε μας ας πούμε σε όλους κάνουν μικρογονιμοποιηση

Κορίτσια προχθές έκανα β χοριακη ήταν 60 κ σήμερα πήγε 260 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kelly3105 είπε:

Κορίτσια προχθές έκανα β χοριακη ήταν 60 κ σήμερα πήγε 260 

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!! Τέλεια η αύξηση!! Με το καλοοοοο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!! Τέλεια η αύξηση!! Με το καλοοοοο!!!

204 ήθελα να γράψω μπερδεύτηκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσια ποια η διαφορα μεταξυ βλαστοκυστες 3 και 5 ημερων? Εμας δεν μας ρωτησε καν τι θελουμε, μας ειπε απλα οτι θα γινουν 5 ημερων. Ποια η διαφορα των 2? 

Καναμε σημερα ωοληψια!

Καλή επιτυχία για τη συνέχεια! Πόσα πήρατε τελικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Kelly3105 είπε:

204 ήθελα να γράψω μπερδεύτηκα 

Συγχαρητήρια κορίτσι!!!Πολυ καλό είναι και το 204,να διπλασιάζεται έχει σημασία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Jaipur είπε:

Καλή επιτυχία για τη συνέχεια! Πόσα πήρατε τελικά;

15, θα μαθουμε σήμερα ποσα θα γονημοποιηθουν και το σαββατο ποσα εμβρυακια θα εχουμε για κατάψυξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μολις με πηραν απο το εμβρυολογικο. Απο τα 15 ωαρια ηταν ωριμα μονο τα 9, και απο τα 9 γονημοποιηθηκαν μονο τα 6. Την Κυριακη θα ξερουμε ποσα προχωρησαν.. Ποια η αποψη σας? Απογοητευτηκα καπως.. η εμβρυολογος μου ειπε πως με βαδη τις ηλικιες μας ανέμενε να γονημοποιηθουν 8.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrisa127 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι!!!Πολυ καλό είναι και το 204,να διπλασιάζεται έχει σημασία!

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου κ εγώ αυτό είδα ότι διπλασιάστηκε τώρα ξανά Τετάρτη χοριακη μου είπαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άντρεα είπε:

Κοριτσια μολις με πηραν απο το εμβρυολογικο. Απο τα 15 ωαρια ηταν ωριμα μονο τα 9, και απο τα 9 γονημοποιηθηκαν μονο τα 6. Την Κυριακη θα ξερουμε ποσα προχωρησαν.. Ποια η αποψη σας? Απογοητευτηκα καπως.. η εμβρυολογος μου ειπε πως με βαδη τις ηλικιες μας ανέμενε να γονημοποιηθουν 8.

Δεν είναι άσχημα! Κ τα τέσσερα ή στην χειρότερη τα τρία να προχωρήσουν, είναι μια χαρά αποτέλεσμα! Έχεις άλλα στην άκρη; Πόσο ετών είστε; (Δεν θυμάμαι εάν το έχεις αναφέρει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Δεν είναι άσχημα! Κ τα τέσσερα ή στην χειρότερη τα τρία να προχωρήσουν, είναι μια χαρά αποτέλεσμα! Έχεις άλλα στην άκρη; Πόσο ετών είστε; (Δεν θυμάμαι εάν το έχεις αναφέρει)

Αναμένουμε να προχωρήσουν το 30%, επομένως γύρα στα 2 αν πάρουμε μου είπε η εμβρυολόγος θα είμαστε ικανοποιημένοι, γ αυτό ανυσήχησα γιατί περίμενα να παίρναμε 3-4.. Είμαι εγώ 29 και ο άντρας μου 34..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άντρεα είπε:

Αναμένουμε να προχωρήσουν το 30%, επομένως γύρα στα 2 αν πάρουμε μου είπε η εμβρυολόγος θα είμαστε ικανοποιημένοι, γ αυτό ανυσήχησα γιατί περίμενα να παίρναμε 3-4.. Είμαι εγώ 29 και ο άντρας μου 34..

Μην ανησυχείς μια χαρά θα πάνε όλα είστε μικροί οπότε τα εμβρυακια έχουν παρά πολλές πιθανότητες να είναι ποιοτικά και να δώσουν εγκυμοσύνη!!!μπορεί και παραπάνω να πάρετε!!δεν είναι απόλυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ViKcy είπε:

Μην ανησυχείς μια χαρά θα πάνε όλα είστε μικροί οπότε τα εμβρυακια έχουν παρά πολλές πιθανότητες να είναι ποιοτικά και να δώσουν εγκυμοσύνη!!!μπορεί και παραπάνω να πάρετε!!δεν είναι απόλυτο!!!

Μα ακριβώς επειδή είμαστε μικροί θα χάναμε τόσα πολλά σε αυτή τη φάση; Δεν σημαίνει πως κάτι γονιδιακά δεν πάει καλά;; Ανχόθηκα αρκετά :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Άντρεα είπε:

ε Αναμένουμε να προχωρήσουν το 30%, επομένως γύρα στα 2 αν πάρουμε μου είπε η εμβρυολόγος θα είμαστε ικανοποιημένοι, γ αυτό ανυσήχησα γιατί περίμενα να παίρναμε 3-4.. Είμαι εγώ 29 και ο άντρας μου 34..

Είστε μικροί και δεν έχεις λόγο θεωρώ να ανησυχείς. Να έχεις υπομονή χρειάζεται σε όλο αυτό. Μην απογοητεύεσαι ούτε από τον μικρό αριθμό ωαρίων. Μόλις μίλησα κ εγώ με την εμβρυολόγο και κατάλαβα πως όλα είναι σχετικά. Τίποτα δεν είναι by the book. Ωάρια 3 ημερών έχουν δώσει εγκυμοσύνη και βλαστοκύστη 5 ημερών όχι. Ωάρια λίγων διαιρέσεων έχουν καταψυχθεί γιατί κρίθηκαν κατάλληλα και όντως έδωσαν εγκυμοσύνη. Θα μιλήσεις με τον γιατρό σου και θα σε καθοδηγήσει για το αν θα σου κάνει άλλη διέγερση ή θα σε πάει με φυσικό κύκλο. Εάν δεν έχεις άλλα στην άκρη και γονιμοποιηθούν όντως δύο, άλλο ένα θέλεις max για να προχωρήσεις σε ετ λόγω της ηλικίας σου. Επομένως εγώ πιστεύω πως γρήγορα θα ακούσουμε τα ευχάριστα! Be positive! 💪🏻🤞🏻😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vasilique είπε:

Είστε μικροί και δεν έχεις λόγο θεωρώ να ανησυχείς. Να έχεις υπομονή χρειάζεται σε όλο αυτό. Μην απογοητεύεσαι ούτε από τον μικρό αριθμό ωαρίων. Μόλις μίλησα κ εγώ με την εμβρυολόγο και κατάλαβα πως όλα είναι σχετικά. Τίποτα δεν είναι by the book. Ωάρια 3 ημερών έχουν δώσει εγκυμοσύνη και βλαστοκύστη 5 ημερών όχι. Ωάρια λίγων διαιρέσεων έχουν καταψυχθεί γιατί κρίθηκαν κατάλληλα και όντως έδωσαν εγκυμοσύνη. Θα μιλήσεις με τον γιατρό σου και θα σε καθοδηγήσει για το αν θα σου κάνει άλλη διέγερση ή θα σε πάει με φυσικό κύκλο. Εάν δεν έχεις άλλα στην άκρη και γονιμοποιηθούν όντως δύο, άλλο ένα θέλεις max για να προχωρήσεις σε ετ λόγω της ηλικίας σου. Επομένως εγώ πιστεύω πως γρήγορα θα ακούσουμε τα ευχάριστα! Be positive! 💪🏻🤞🏻😉

Αν γονημοποιηθούν 2 γιατί να προχωρήσω ξανά σε διέγερση κορίτσι μου; Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μετά από πολύ σκέψη κατέληξα να κάνω μια επίσκεψη στον Μαντουδη και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες  @Papadakis Ξέρω ότι εκεί έμεινες έγκυος αν μπορούσες να με βοηθήσεις δεν μπορώ να στείλω προσωπικό μήνυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης θα ήθελα ακόμα μια βοήθεια φίλη μου και συνάδελφος μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες ανακάλυψε πως έχει πρόβλημα στον καρυοτυπο έκανε προεμφυτευτικο αλλά τίποτα τα έμβρυα δεν εμφυτεύονται στην μήτρα όποτε πήγε με δότρια αλλά ΔΥστηχως και εκεί αποτυχία .μηπως έχει κάποια κοπέλα να προτείνει κάποια άλλη εξέταση είναι πολύ απογοητευμένη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...