Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η sokola4 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!! Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ πολύ συχνά.Τα παλιότερα κορίτσια με γνωρίζουν τις καινούργιες κοπέλες θα τις καλωσορίσω στην παρέα μας και θα ευχηθώ σύντομα να τα καταφέρεται γιατί ο δρόμος της εξωσωματικής θέλει πολύ δύναμη και καλή ψυχολογία. Και το λέω εγώ αυτό που έκανα 3ης αποτυχιμένες εξωσωματικές με ότι εξετάσεις υπάρχουν,με αλλαγή γιατρών, και στην τελική με την 4η προσπάθεια κατάφερα να μείνω εγκυος στο αγοράκι μου και να έχω και στην άκρη άλλες 6 βλαστοκύστες.Λοιπόν έχει ακριβώς μια εβδομάδα που γέννησα στις 37 και 1 εβδομάδες . Αν και ο γιατρος που με παρακολουθούσε μέχρι το τέλος, απο τους πρώτους μήνες ήταν υπέρ της καισαρική τομής λόγο εξωσωματικής και ενώ το παιδί σε όλες του τις εξετάσεις αυχενική, β'επιπέδου και ντομπλερ ήταν τέλειες εγώ ήθελα να του χαρίσω έναν φυσιολογικό τοκετό. Στον 8ο μήνα αποφάσισα να άλλαξω γιατρό διότι για να με πείσει για καισαρική μέχρι και για πρόπτωση ομφάλιου λώρου μου είπε και έτσι όπως είπα άλλαξα γιατρό ο οποιός με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο να προχωρήσουμε φυσιολογικά. Με αποτέλεσμα το προηγούμενο Σάββατο να μου σπάσουν τα νερά 3:30 το μεσημέρι και ξημερώματα Κυριακής 6:15 να φέρω στον κόσμο φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα το παιδάκι μου. Εύχομαι να τα καταφέρεται σύντομα όλες και να φέρεται στον κόσμο γερά παιδάκια!!! 🥰

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!!!💙Ευχαριστούμε πολύ για το μνμ σου,μας δίνει δύναμη και αισιοδοξία στον αγώνα που κάνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!! Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ πολύ συχνά.Τα παλιότερα κορίτσια με γνωρίζουν τις καινούργιες κοπέλες θα τις καλωσορίσω στην παρέα μας και θα ευχηθώ σύντομα να τα καταφέρεται γιατί ο δρόμος της εξωσωματικής θέλει πολύ δύναμη και καλή ψυχολογία. Και το λέω εγώ αυτό που έκανα 3ης αποτυχιμένες εξωσωματικές με ότι εξετάσεις υπάρχουν,με αλλαγή γιατρών, και στην τελική με την 4η προσπάθεια κατάφερα να μείνω εγκυος στο αγοράκι μου και να έχω και στην άκρη άλλες 6 βλαστοκύστες.Λοιπόν έχει ακριβώς μια εβδομάδα που γέννησα στις 37 και 1 εβδομάδες . Αν και ο γιατρος που με παρακολουθούσε μέχρι το τέλος, απο τους πρώτους μήνες ήταν υπέρ της καισαρική τομής λόγο εξωσωματικής και ενώ το παιδί σε όλες του τις εξετάσεις αυχενική, β'επιπέδου και ντομπλερ ήταν τέλειες εγώ ήθελα να του χαρίσω έναν φυσιολογικό τοκετό. Στον 8ο μήνα αποφάσισα να άλλαξω γιατρό διότι για να με πείσει για καισαρική μέχρι και για πρόπτωση ομφάλιου λώρου μου είπε και έτσι όπως είπα άλλαξα γιατρό ο οποιός με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο να προχωρήσουμε φυσιολογικά. Με αποτέλεσμα το προηγούμενο Σάββατο να μου σπάσουν τα νερά 3:30 το μεσημέρι και ξημερώματα Κυριακής 6:15 να φέρω στον κόσμο φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα το παιδάκι μου. Εύχομαι να τα καταφέρεται σύντομα όλες και να φέρεται στον κόσμο γερά παιδάκια!!! 🥰

Να σου ζήσει κορίτσι μου γερός και τυχερός με όλα τα καλά! 👶🍼💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Καλημερα,

Την προλακτίνη σου έδωσαν κάτι να την ρίξεις?Αν δεν πέσει ο,τι και να κάνεις εγκυμοσύνη δεν προκυπτει.Ο οργανισμός σε αντιλαμβάνεται ως ήδη έγκυο με τόσο υψηλή τιμή.

Θα πρέπει να μιλήσετε και για τα θέματα των δύο.Ο Σφακ δεν είναι ουρολόγος,μπορεί να σας προτείνει βιοψία αλλά το θέμα της κιρσοκήλης θα το δεις με τον ουρολογο σας σε συννενόηση με το Σφακ.

Για σένα σίγουρα θα μιλήσεις αρχικά για βελτίωση των ορμονών πριν την οποιαδήποτε προσπάθεια.

Η ηλικία σου ειναι στα συν.

Η μικρογονιμοποιηση θα βοηθήσει να βρεθεί το καταλληλότερο σπερματοζωαριο.Μπορειτε επικουρικα να πάρετε βιταμίνες Είσαι 25 χρόνων και τα ωάρια σου(αν δεν συντρέχει άλλο θέμα) είναι τούρμπο.Ο,τι πρόβλημα και να έχει το σπέρμα είναι ικανότητα να το διορθώσουν.

Σχετικά με την προλακτινη η ιστορία ξεκίνησε ως εξής:

Αρχικά με παρακολουθούσε ο γυναικολόγος της μητέρας μου για ετήσιο τεστ Πάπ και υπέρηχο μαστού. Στον τρίτο μήνα προσπαθειών, κατάλαβα ότι τα πραγματα δεν θα είναι εύκολα για φυσική σύλληψη και με πρωτοβουλία δίκη μου πήγα σε συνοικιακό γιατρό μόνο και μόνο για να μου γράψει ορμονικές (του είπα ότι θέλω να μου γράψει και ΑΜΗ - δεν ήξερα ότι δεν γραφόταν - και μου απαντάει χαρακτηριστικά «είναι δυνατόν να θέλεις να κανείς αυτήν την εξέταση; 29 χρόνων κοπέλα; Ποιος στα είπε αυτά τα πραγματα και μπαίνεις σ αυτή τη διαδικασία;» Και η ΑΜΗ βγήκε 1,2!!! ). Η προλακτινη βγήκε ~ 35. Ο αρχικός γυναικολόγος έχει συνταξιοδοτηθεί και δεν έχει ιατρείο (μπορούσε να με δει μόνο στο νοσοκομειο) όποτε σκέφτηκα ότι δεν θα με εξυπηρετούσε μελλοντικά και από προσωπική αναζήτησή κλείνω ραντεβού σε 2 γυναικολόγους όπου και οι 2 κάνουν και εξωσωματικές. Ο πρώτος με το που είδε τη μορφολογία μου είπε «οι πιθανότητες για φυσιολογική σύλληψη είναι 1%», για την προλακτινη μου έδωσε 1 dostinex/εβδομάδα για 4 βδομαδες. Πάω και στον 2 γυναικολόγο, πιο ήπιος αυτός, βλέπει την προλακτινη και μου συστήνει ενδοκρινολόγο στον οποίο κι πήγα. Μιλάω στο τλφ με τον ενδοκρινολόγο και μου λέει θα επαναλάβεις κάποιες εξετάσεις και θα έρθεις όταν τις κανείς. Κάνω μέσα στις άλλες και την προλακτινη (εχοντας πάρει 2 dostinex) σε 0’ και 20’ και βγαίνουν ~ 6. Τις πάω όλες να τις δει και τότε του είπα ότι είχα πάρει και 2 dostinex ( δεν του άρεσε γτ ήθελε να το παρακολουθήσουμε μαζί και με αυτή την τιμή δεν έχρηζα πια και αγωγής). Μου έδωσε μόνο medithyrox για την tsh και μου είπε σε 1μιση μήνα να τα επαναλάβω όλα. Στον τωρινό κύκλο εκανα προλακτινη και βγήκε ~ 30. Όποτε τώρα αναμενω να πάω πάλι δεύτερη μέρα κύκλου, να κάνω όλο το σετ των ορμονικών και να τις δει πια ο ενδοκρινολόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!! Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ πολύ συχνά.Τα παλιότερα κορίτσια με γνωρίζουν τις καινούργιες κοπέλες θα τις καλωσορίσω στην παρέα μας και θα ευχηθώ σύντομα να τα καταφέρεται γιατί ο δρόμος της εξωσωματικής θέλει πολύ δύναμη και καλή ψυχολογία. Και το λέω εγώ αυτό που έκανα 3ης αποτυχιμένες εξωσωματικές με ότι εξετάσεις υπάρχουν,με αλλαγή γιατρών, και στην τελική με την 4η προσπάθεια κατάφερα να μείνω εγκυος στο αγοράκι μου και να έχω και στην άκρη άλλες 6 βλαστοκύστες.Λοιπόν έχει ακριβώς μια εβδομάδα που γέννησα στις 37 και 1 εβδομάδες . Αν και ο γιατρος που με παρακολουθούσε μέχρι το τέλος, απο τους πρώτους μήνες ήταν υπέρ της καισαρική τομής λόγο εξωσωματικής και ενώ το παιδί σε όλες του τις εξετάσεις αυχενική, β'επιπέδου και ντομπλερ ήταν τέλειες εγώ ήθελα να του χαρίσω έναν φυσιολογικό τοκετό. Στον 8ο μήνα αποφάσισα να άλλαξω γιατρό διότι για να με πείσει για καισαρική μέχρι και για πρόπτωση ομφάλιου λώρου μου είπε και έτσι όπως είπα άλλαξα γιατρό ο οποιός με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο να προχωρήσουμε φυσιολογικά. Με αποτέλεσμα το προηγούμενο Σάββατο να μου σπάσουν τα νερά 3:30 το μεσημέρι και ξημερώματα Κυριακής 6:15 να φέρω στον κόσμο φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα το παιδάκι μου. Εύχομαι να τα καταφέρεται σύντομα όλες και να φέρεται στον κόσμο γερά παιδάκια!!! 🥰

Καλησπέρα κοριτσι μου. Κι εγώ έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ. Να σου ζήσει ο κούκλος σου! Χαίρομαι πολύ που τελικά είχες τον τοκετό που επιθυμούσες και όλα πήγαν καλά!

Θέλω κι εγώ να πω στα κορίτσια με τη σειρά μου να μην τα παρατάνε γιατί σίγουρα κάποια στιγμή θα πραγματοποιηθεί το όνειρο να γίνουν μανουλες. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο κορίτσια η ψυχολογία και φυσικά να βρείτε ένα καλό γιατρό!

Στα δικά μου νέα, είμαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου η οποία ξεκίνησε δίδυμη αλλά τελικά περιμένω ένα αγοράκι μου και ανυπομονώ να το γνωρίσω!

Δύναμη κορίτσια και αισιοδοξία και να είστε σίγουρες ότι όλες θα τα καταφέρετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!! Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ πολύ συχνά.Τα παλιότερα κορίτσια με γνωρίζουν τις καινούργιες κοπέλες θα τις καλωσορίσω στην παρέα μας και θα ευχηθώ σύντομα να τα καταφέρεται γιατί ο δρόμος της εξωσωματικής θέλει πολύ δύναμη και καλή ψυχολογία. Και το λέω εγώ αυτό που έκανα 3ης αποτυχιμένες εξωσωματικές με ότι εξετάσεις υπάρχουν,με αλλαγή γιατρών, και στην τελική με την 4η προσπάθεια κατάφερα να μείνω εγκυος στο αγοράκι μου και να έχω και στην άκρη άλλες 6 βλαστοκύστες.Λοιπόν έχει ακριβώς μια εβδομάδα που γέννησα στις 37 και 1 εβδομάδες . Αν και ο γιατρος που με παρακολουθούσε μέχρι το τέλος, απο τους πρώτους μήνες ήταν υπέρ της καισαρική τομής λόγο εξωσωματικής και ενώ το παιδί σε όλες του τις εξετάσεις αυχενική, β'επιπέδου και ντομπλερ ήταν τέλειες εγώ ήθελα να του χαρίσω έναν φυσιολογικό τοκετό. Στον 8ο μήνα αποφάσισα να άλλαξω γιατρό διότι για να με πείσει για καισαρική μέχρι και για πρόπτωση ομφάλιου λώρου μου είπε και έτσι όπως είπα άλλαξα γιατρό ο οποιός με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στο να προχωρήσουμε φυσιολογικά. Με αποτέλεσμα το προηγούμενο Σάββατο να μου σπάσουν τα νερά 3:30 το μεσημέρι και ξημερώματα Κυριακής 6:15 να φέρω στον κόσμο φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα το παιδάκι μου. Εύχομαι να τα καταφέρεται σύντομα όλες και να φέρεται στον κόσμο γερά παιδάκια!!! 🥰

Γερός και καλότυχος να είναι ο μπέμπης σας! 💙👣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω κάνει εμβρυομεταφορα την Τρίτη 20 του μηνός και έχει από χθες έχω συνέχεια αναγούλα είχε καμία αυτό το σύμπτωμα;είναι καμία που είναι σε αναμονή με με μένα;;;;ας μου απαντήσει κάποια κοπέλα είναι η πρώτη φορά που κάνω εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/10/2020 at 3:57 ΜΜ, ο/η Lara• είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια της συζήτησης! Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό, όμως γράφω για πρώτη φορά! Προσπαθούμε με το σύζυγο (εγώ ~30 και εκείνος ~34) εδώ και 7 μήνες για μωράκι (9 κύκλοι στο διάστημα αυτό) αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα. Στο διάστημα αυτό έχουν μεσολαβήσει τυπικοί υπέρηχοι, ορμονικές (θα αναφέρω μόνο τις ορμόνες πάνω από το φυσιολογικό:tsh ~ 4,5 και χορήγηση medithyrox για 1,5 μήνα έως σήμερα και προλακτινη ~ 30), σαλπιγγογραφια (πόρισμα:ικανοποιητική διαβατοτητα), παρακολούθηση ωορηξιας (στον τωρινό κύκλο με serpafar, ovitrelle και utrogestan), ΑΜΗ 1,2, κατακερματισμός (αναμενω τα αποτελέσματα) και ο σύζυγος 2 σπερμοδιαγραμματα (πολλή χαμηλή-έως μηδενική μορφολογία) και triplex οσχέου (κιρσοκηλη). Γυναικολόγος και ουρολόγος έδωσαν πολύ χαμηλά ποσοστά φυσιολογικής σύλληψης με αυτά τα δεδομένα και δεδομένου της χαμηλής ΑΜΗ μας πρότειναν να δούμε το θέμα της εξωσωματικής. Έχω κλείσει ραντεβού στον Σφακ σε μερικές μέρες και θα ήθελα να μου πείτε ορισμένα σημεία τα οποίο πιστεύετε ότι θα χρειαστεί να σταθώ/ να τονιστούν/διευκρινιστούν προκειμένου να φύγω με όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη άποψη.

@Nefeliap Λόγω της εμπειρίας που καταλαβαίνω ότι έχεις θα εκτιμούσα πολύ και τη δίκη σου απάντηση.

Συγγνωμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά νιώθω αρκετά προβληματισμένη.

Καλησπέρα,

Η γνώμη μου είναι α) να επισκεφθείτε εξειδικευμένο ουρολόγο για την κιρσοκήλη. Στην ηλικία του αξίζει να σκεφτείτε σοβαρά το χειρουργείο και να εξετάσετε τις πιθανότητες να φέρετε με αυτό τον τρόπο το σπέρμα στα φυσιολογικά όρια. Η κιρσοκήλη μπορεί να αυξάνει και το λεγόμενο κατακερματισμό dna του σπέρματος, κάτι που επηρεάζει και το αποτέλεσμα της εξωσωματικής και β)Να επισκεφθείς ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής για να κοιτάξεις το θέμα της προλακτίνης. Λογικά θα σου γράψει να κάνεις 'ρυθμό προλακτίνης' για να δείτε αν το νούμερο είναι πλασματικό. Το 30 μπορεί να οφείλεται και σε στρες, φόβο για τη βελόνα κτλ. Υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για να γίνει η εξέταση της προλακτίνης και δεν ξέρω αν ο γιατρός που σου έγραψε την εξέταση σου τους εξήγησε...

Τέλος, όπως σου έγραψαν και παραπάνω, ο Σφακιανούδης είναι εξωσωματιστής, λογικό είναι να θεωρεί πανάκεια τη δική μου μέθοδο, δηλαδή την εξωσωματική. Γνώμη μου είναι, επειδή είστε ακόμα νέοι και οι 2 να προσπαθήσετε να διερευνήσετε την κατάσταση και να διορθώσετε ό,τι διορθώνεται. Στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς και με π.μ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω κάνει εμβρυομεταφορα την Τρίτη 20 του μηνός και έχει από χθες έχω συνέχεια αναγούλα είχε καμία αυτό το σύμπτωμα;είναι καμία που είναι σε αναμονή με με μένα;;;;ας μου απαντήσει κάποια κοπέλα είναι η πρώτη φορά που κάνω εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η troia είπε:

Καλησπέρα,

Η γνώμη μου είναι α) να επισκεφθείτε εξειδικευμένο ουρολόγο για την κιρσοκήλη. Στην ηλικία του αξίζει να σκεφτείτε σοβαρά το χειρουργείο και να εξετάσετε τις πιθανότητες να φέρετε με αυτό τον τρόπο το σπέρμα στα φυσιολογικά όρια. Η κιρσοκήλη μπορεί να αυξάνει και το λεγόμενο κατακερματισμό dna του σπέρματος, κάτι που επηρεάζει και το αποτέλεσμα της εξωσωματικής και β)Να επισκεφθείς ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής για να κοιτάξεις το θέμα της προλακτίνης. Λογικά θα σου γράψει να κάνεις 'ρυθμό προλακτίνης' για να δείτε αν το νούμερο είναι πλασματικό. Το 30 μπορεί να οφείλεται και σε στρες, φόβο για τη βελόνα κτλ. Υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες για να γίνει η εξέταση της προλακτίνης και δεν ξέρω αν ο γιατρός που σου έγραψε την εξέταση σου τους εξήγησε...

Τέλος, όπως σου έγραψαν και παραπάνω, ο Σφακιανούδης είναι εξωσωματιστής, λογικό είναι να θεωρεί πανάκεια τη δική μου μέθοδο, δηλαδή την εξωσωματική. Γνώμη μου είναι, επειδή είστε ακόμα νέοι και οι 2 να προσπαθήσετε να διερευνήσετε την κατάσταση και να διορθώσετε ό,τι διορθώνεται. Στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς και με π.μ. 

@troia Καλησπέρα κοπέλα μου! Επειδή είμαι νέο μέλος δεν με αφήνει να σου στείλω πμ. Αν μπορείς στείλε μου κάτι εσυ πρώτη. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kelly3105 είπε:

Κορίτσια έχω κάνει εμβρυομεταφορα την Τρίτη 20 του μηνός και έχει από χθες έχω συνέχεια αναγούλα είχε καμία αυτό το σύμπτωμα;είναι καμία που είναι σε αναμονή με με μένα;;;;ας μου απαντήσει κάποια κοπέλα είναι η πρώτη φορά που κάνω εξωσωματική.

Καλη επιτυχία σου εύχομαι!!! Εγώ δεν είχα κανένα απολύτως συμπτώμα, 2 μέρες πριν την χοριακη είχα καούρες...εσύ ποτε θα κάνεις χοριακη?έβαλες βλαστοκυστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Καλη επιτυχία σου εύχομαι!!! Εγώ δεν είχα κανένα απολύτως συμπτώμα, 2 μέρες πριν την χοριακη είχα καούρες...εσύ ποτε θα κάνεις χοριακη?έβαλες βλαστοκυστες?

Σε ευχαριστώ πολύ εγώ έβαλα 2 βλαστοκυστες άριστες απλά η αναγούλα φτάνει σε σημείο να μην μπορώ να βγάλω την καθημερινότητα και λέω μήπως το είχε κάποια κοπέλα β χ οριακή έχω την Πέμπτη.εσυ προγεστερονη πήρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lara• είπε:

@troia Καλησπέρα κοπέλα μου! Επειδή είμαι νέο μέλος δεν με αφήνει να σου στείλω πμ. Αν μπορείς στείλε μου κάτι εσυ πρώτη. Ευχαριστώ.

Κορίτσι μου και εγώ είμαι καινούργιο μέλος πριν λίγο έγινε κ δεν αφήνει ούτε εμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Kelly3105 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ εγώ έβαλα 2 βλαστοκυστες άριστες απλά η αναγούλα φτάνει σε σημείο να μην μπορώ να βγάλω την καθημερινότητα και λέω μήπως το είχε κάποια κοπέλα β χ οριακή έχω την Πέμπτη.εσυ προγεστερονη πήρες;

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!κ εγώ βλαστοκυστες έβαλα,αναγούλες δν είχα απλά 3 μέρες πριν την χοριακη είχα πολλες όμως ζαλάδες κ τελικά ήταν θετική 😊...σου εύχομαι να είναι για καλό!αυτες τις αναγούλες που λες τις είχα μετά,ζοριζόμουν πολύ αλλά τα μωρά μου να είναι καλά 😉🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kelly3105 είπε:

Κορίτσια έχω κάνει εμβρυομεταφορα την Τρίτη 20 του μηνός και έχει από χθες έχω συνέχεια αναγούλα είχε καμία αυτό το σύμπτωμα;είναι καμία που είναι σε αναμονή με με μένα;;;;ας μου απαντήσει κάποια κοπέλα είναι η πρώτη φορά που κάνω εξωσωματική.

Καλησπέρα κοπέλα μου κ καλά αποτελέσματα!! Προσωπικά δεν είχα συμπτώματα, ότι είχα κ πριν την εμβρυομεταφορα λόγω φαρμάκων. Το μόνο που είδα 6 μέρες μετά την ετ ήταν λίγο αιματακι εμφύτευσης. Μπορεί τα συμπτώματα να είναι από τα φάρμακα. Γενικά με τόσα φάρμακα που παίρνουμε είναι δύσκολο να βρεις συμπτώματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kelly3105 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ εγώ έβαλα 2 βλαστοκυστες άριστες απλά η αναγούλα φτάνει σε σημείο να μην μπορώ να βγάλω την καθημερινότητα και λέω μήπως το είχε κάποια κοπέλα β χ οριακή έχω την Πέμπτη.εσυ προγεστερονη πήρες;

Ναιι ήταν μέσα στο πρωτόκολλο της εξωσωματικής μαζί Μ άλλα διάφορα.. cyclacur, salospir, clexan ,filicine.. αρκετά!!! Προγεστερόνη επαιρνα 3 χαπια τη μέρα συν μία κολπική !! Όλα καλά θα πάνε δεν είναι σ όλες τα ίδια μπορεί πράγματι να έχεις κπ σημάδια εγκυμοσύνης! Μπορεί να σ πειράζει κ η προγεστερόνη? Αλλά δε νομίζω αναγουλες δεν έχω ακούσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria84 είπε:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!κ εγώ βλαστοκυστες έβαλα,αναγούλες δν είχα απλά 3 μέρες πριν την χοριακη είχα πολλες όμως ζαλάδες κ τελικά ήταν θετική 😊...σου εύχομαι να είναι για καλό!αυτες τις αναγούλες που λες τις είχα μετά,ζοριζόμουν πολύ αλλά τα μωρά μου να είναι καλά 😉🥰

Lactaki και εγώ το σκέφτηκα μήπως είναι από την προγεστερονη αλλά έπαιρνα και 5 μέρες πριν την εμβρυομεταφορα και δεν με πείραζε ...δεν ξέρω πραγματικά γιατί έχει γίνει δύσκολη κατάσταση μακάρι να είναι από αυτό.annie ακόμα αιματακι δεν έχω δει βέβαια είπα να κάνω ένα τεστακι γιατί είχα κάτι στικάκια και βγήκε παρά παρά πολύ αχνό θετικό εκτός αν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου αλλά το είδε κ ο άντρας μου τώρα θα δείξει την Πέμπτη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ναιι ήταν μέσα στο πρωτόκολλο της εξωσωματικής μαζί Μ άλλα διάφορα.. cyclacur, salospir, clexan ,filicine.. αρκετά!!! Προγεστερόνη επαιρνα 3 χαπια τη μέρα συν μία κολπική !! Όλα καλά θα πάνε δεν είναι σ όλες τα ίδια μπορεί πράγματι να έχεις κπ σημάδια εγκυμοσύνης! Μπορεί να σ πειράζει κ η προγεστερόνη? Αλλά δε νομίζω αναγουλες δεν έχω ακούσει.. 

Το τεστ να είναι λάθος επειδή είναι στικάκι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kelly3105 είπε:

Lactaki και εγώ το σκέφτηκα μήπως είναι από την προγεστερονη αλλά έπαιρνα και 5 μέρες πριν την εμβρυομεταφορα και δεν με πείραζε ...δεν ξέρω πραγματικά γιατί έχει γίνει δύσκολη κατάσταση μακάρι να είναι από αυτό.annie ακόμα αιματακι δεν έχω δει βέβαια είπα να κάνω ένα τεστακι γιατί είχα κάτι στικάκια και βγήκε παρά παρά πολύ αχνό θετικό εκτός αν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου αλλά το είδε κ ο άντρας μου τώρα θα δείξει την Πέμπτη 

Όλα καλά θα πάνε θα δεις..κοντεύουν οι μέρες.. αν υπήρχε γρμμουλα έστω κ πάρα πάρα  πολυ άχνη θα ναι θετικό απλά είναι νωρίς να ανιχνευτεί.. αν πάλι έχεις κάνει ένεση μη κάνεις αλλα τεστ κ μπερδεύεσαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kelly3105 είπε:

Το τεστ να είναι λάθος επειδή είναι στικάκι;

Όχι δε παίζει ρόλο αυτά πολλές φορές είναι καλύτερα απ' του φαρμακείου τα γνωστά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Όλα καλά θα πάνε θα δεις..κοντεύουν οι μέρες.. αν υπήρχε γρμμουλα έστω κ πάρα πάρα  πολυ άχνη θα ναι θετικό απλά είναι νωρίς να ανιχνευτεί.. αν πάλι έχεις κάνει ένεση μη κάνεις αλλα τεστ κ μπερδεύεσαι.. 

Ένεση δεν έκανα ovitrelle γιατί θα πάθαινα υπερδιέγερση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Όλα καλά θα πάνε θα δεις..κοντεύουν οι μέρες.. αν υπήρχε γρμμουλα έστω κ πάρα πάρα  πολυ άχνη θα ναι θετικό απλά είναι νωρίς να ανιχνευτεί.. αν πάλι έχεις κάνει ένεση μη κάνεις αλλα τεστ κ μπερδεύεσαι.. 

Είχα κάνει κ χθες κ είχε βγει τελείως θετικό κ λέω θα κάνω κάθε μέρα να δω αν θα δω διαφορά σήμερα ήταν αχνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kelly3105 είπε:

Κορίτσια σας ζάλισα και κάτι ακόμα εσεις μετά την εμβρυομεταφορα όλες της μέρες την βγάλατε συνέχεια ξάπλα;;;

Όχι δεν είναι απαραίτητο .. εμένα ο γιατρός μου , μου είπε να προσέχω τις πρώτες 4 μέρες κ να μην ταξιδέψω. Έτσι κ έγινε έμεινα Αθήνα δεν έκανα πολλά πολλά καναπέ τουαλέτα την ακρίβεια κ μετά ταξίδεψα κανονικά κ προσεχα πολύ. Δεν έκανα ξάπλα τις επόμενες μέρες.. μου είχε πει πως οι πιο κρίσιμες ημέρες για την εμφύτευση ήταν οι πρώτες 4 .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...