Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις Just now, ο/η annie! είπε:

Πολλά ρε συ... Βασικά από τη στιγμή που μπαίνουμε στο χορό χορεύουμε και όταν έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα τα ξεχνάμε όλα... Που την έκανες; Δεν πηγες με επιτροπή ; 

Οχι δεν πηγα γτ αργούσαν τα ραντεβου κ δεν ειχα υπομονη να περιμενω. Τα φαρμακα καμια 800€ ηταν δεν ειναι κ ποσο αβάσταχτο εννοω σε σχεση πχ με τις εξετασεις. Που τις εκανα ιδιωτικά κ πλήρωνα χοντρά. Ωστοσο οταν ερθει το μικρακι δε θα μας νοιαζει τιποτα οπως κι ολα τα κοριτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Συγνώμη, που την έκανες; και σε αυτό το ποσό δεν περιλαμβάνεται η κατάψυξη, εφόσον είπες ότι δεν σου εμειναν, σωστά; 

Οχι δεν περιλαμβάνεται... Εμ.. δε θα πω ονομα ( γτ ξερω πως δε κανει) θα σας πω ομως στον πιο ακριβο, υποτίθεται Τον πιο γνωστο... Καταλαβατε υποθετω.. 

υποτιθεται πιο γνωστός ε; Μη παρεξηγηθώ κορίτσια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Οχι δεν περιλαμβάνεται... Εμ.. δε θα πω ονομα ( γτ ξερω πως δε κανει) θα σας πω ομως στον πιο ακριβο, υποτίθεται Τον πιο γνωστο... Καταλαβατε υποθετω.. 

υποτιθεται πιο γνωστός ε; Μη παρεξηγηθώ κορίτσια..

Σημασία οοως λες είναι να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα και να αποκτήσεις σύντομα ένα ή και περισσότερα παιδάκια! Είναι δύσκολη η αναμονή, κάνε υπομονή!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Σημασία οοως λες είναι να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα και να αποκτήσεις σύντομα ένα ή και περισσότερα παιδάκια! Είναι δύσκολη η αναμονή, κάνε υπομονή!!!! 

Ετσι ακριβως🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπερα! Κάποιες που είναι παλιες θα με ξέρουν οι καινουργιες θα με μάθετε τώρα. Λοιπόν συνοπτικά εχθές πηρα τα αποτελέσματα από την δευτερη σπερματεγχυση τα οποία ήταν αρνητικά. Σκεφτόμαστε για εξωσωματική τώρα να μην χάνουμε και χρόνο. Υπάρχει κάποια που να ξέρει τι εξετασεις έξτρα χρειάζονται να κάνω για να έχω περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχίας. Βοηθήστε μεεε 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexouli είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα! Κάποιες που είναι παλιες θα με ξέρουν οι καινουργιες θα με μάθετε τώρα. Λοιπόν συνοπτικά εχθές πηρα τα αποτελέσματα από την δευτερη σπερματεγχυση τα οποία ήταν αρνητικά. Σκεφτόμαστε για εξωσωματική τώρα να μην χάνουμε και χρόνο. Υπάρχει κάποια που να ξέρει τι εξετασεις έξτρα χρειάζονται να κάνω για να έχω περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχίας. Βοηθήστε μεεε 🙂

Απο το κεντρο που ειμαι μου ζητησανε αυτα απο την αρχη κ το βρισκω σωστο για να αποκλειστουν θεματα.διοτι καποιοι αλλοι γιατροι/κεντρα σε προχωρανε σε εξωσωματικη κ αν αποτυχει,μετα ζητανε διαφορα..κλεισε τα ραντεβου σου στον εοπυ να στα γραψουν να τις κανεις και να πας ετοιμη.

Για τον αντρα
1)HIV/HCV κλπ Εξεταση αιματος(4 αφροδισια ειναι)
2)Καρυοτυπος 
3)Σπερμοδιαγραμμα μετα απο 2-3 μερες αποχης
4)Καλλιεργεια σπερματος 2-3 αποχη
5)DF1,Dna Fragmentation 
Fudez κατακερματισμος σπερματος
(3 μερες αποχης)(Θελει 2 δειγματα)

για την γυναικα
1)ορμονολογικες 3η μερα κυκλου αμη,fsh,Lh,προγεστερονη,προλακτικη
2)καρυοτυπος
3) κυστικη ινωση(ενας απο τους2 το κανει)
4)σαλπιγγογραφια
5)θυροειδή (tsh,υπερηχος θυροειδη)θελουν tsh κατω απο 2 η 2,5 αλλιως δεν γινεται γονιμοποιηση..
6)αν εχεις πολυποδες/κυστες( τις βλεπουν στον υπερηχο -μπορει ομως κ να μη φαινονται) κανεις υστεροσκοπηση οπωσδηποτε για να φυγουν αλλιως δεν προχωρας με τιποτα γιατί εμποδιζει τη συλληψη.
7)μαστογραφια 
8)γενικη  αιματος ,ca125ενδομητριωση,crp.
9) θρομβοφιλια επικτητη και κληρονομικη (αυτα κ αργοτερα τα κανεις)για να δει η αιματολογος τι αγωγη θα δωσει στη γυναικα μετα την εμβρυομεταφορα απο αντιπηκτικες ή σαλοσπιρ αλλα προληπτικα δινουν σε ολες.προσωπικα δεν ρισκαρα ουτε σε αυτο γιατί μπορει(σπανια μεν)αλλα να ειχα κατι και να χρειαζομουν πχ διπλη αντιπηκτικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Απο το κεντρο που ειμαι μου ζητησανε αυτα απο την αρχη κ το βρισκω σωστο για να αποκλειστουν θεματα.διοτι καποιοι αλλοι γιατροι/κεντρα σε προχωρανε σε εξωσωματικη κ αν αποτυχει,μετα ζητανε διαφορα..κλεισε τα ραντεβου σου στον εοπυ να στα γραψουν να τις κανεις και να πας ετοιμη.

Για τον αντρα
1)HIV/HCV κλπ Εξεταση αιματος(4 αφροδισια ειναι)
2)Καρυοτυπος 
3)Σπερμοδιαγραμμα μετα απο 2-3 μερες αποχης
4)Καλλιεργεια σπερματος 2-3 αποχη
5)DF1,Dna Fragmentation 
Fudez κατακερματισμος σπερματος
(3 μερες αποχης)(Θελει 2 δειγματα)

για την γυναικα
1)ορμονολογικες 3η μερα κυκλου αμη,fsh,Lh,προγεστερονη,προλακτικη
2)καρυοτυπος
3) κυστικη ινωση(ενας απο τους2 το κανει)
4)σαλπιγγογραφια
5)θυροειδή (tsh,υπερηχος θυροειδη)θελουν tsh κατω απο 2 η 2,5 αλλιως δεν γινεται γονιμοποιηση..
6)αν εχεις πολυποδες/κυστες( τις βλεπουν στον υπερηχο -μπορει ομως κ να μη φαινονται) κανεις υστεροσκοπηση οπωσδηποτε για να φυγουν αλλιως δεν προχωρας με τιποτα γιατί εμποδιζει τη συλληψη.
7)μαστογραφια 
8)γενικη  αιματος ,ca125ενδομητριωση,crp.
9) θρομβοφιλια επικτητη και κληρονομικη (αυτα κ αργοτερα τα κανεις)για να δει η αιματολογος τι αγωγη θα δωσει στη γυναικα μετα την εμβρυομεταφορα απο αντιπηκτικες ή σαλοσπιρ αλλα προληπτικα δινουν σε ολες.προσωπικα δεν ρισκαρα ουτε σε αυτο γιατί μπορει(σπανια μεν)αλλα να ειχα κατι και να χρειαζομουν πχ διπλη αντιπηκτικη.

Εμενα ο γιατρός μου είπε ότι είναι ίδιες οι εξετάσεις δηλαδή ανοσολογικες αιματολογικές σαλπιγγογραφια σπερμοδιαγραμμα αλλά επειδή έχω διαβάσει εδώ μέσα πολλα για αυτό ρώτησα. Τι να του πω ότι θέλω να κάνω και άλλες εξετάσεις? Και που παω και τις γράφω? Αυτός δεν μπορεί να μου τις γράψει? Εγώ θα την κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Εμενα ο γιατρός μου είπε ότι είναι ίδιες οι εξετάσεις δηλαδή ανοσολογικες αιματολογικές σαλπιγγογραφια σπερμοδιαγραμμα αλλά επειδή έχω διαβάσει εδώ μέσα πολλα για αυτό ρώτησα. Τι να του πω ότι θέλω να κάνω και άλλες εξετάσεις? Και που παω και τις γράφω? Αυτός δεν μπορεί να μου τις γράψει? Εγώ θα την κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Ναι ο γιατρος που θα κανεις την εξωσωματικη μπορει να σου τις γραψει..καθε γιατρος/κεντρο ακολουθει τη δικη του μεθοδο/πρωτοκολλο.εμενα δεν με προχωραγε αν δε του πηγαινα αυτες που σου εγραψα..ο δικος σου γιατρος μπορει να κρινει οτι δεν τα χρειαζεσαι ολα,τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Εμενα ο γιατρός μου είπε ότι είναι ίδιες οι εξετάσεις δηλαδή ανοσολογικες αιματολογικές σαλπιγγογραφια σπερμοδιαγραμμα αλλά επειδή έχω διαβάσει εδώ μέσα πολλα για αυτό ρώτησα. Τι να του πω ότι θέλω να κάνω και άλλες εξετάσεις? Και που παω και τις γράφω? Αυτός δεν μπορεί να μου τις γράψει? Εγώ θα την κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Όπως σου είπε και η @Nefeliap κάθε γιατρός ακολουθεί άλλο πρωτόκολλο και ζητάει άλλες εξετάσεις σε κάθε περίπτωση. Εμείς πχ δεν κάναμε ούτε τις μισές από αυτές που σου έγραψε το κορίτσι. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω πάντως επειδή διάβαζα διαφορα εδώ και είχα χαζέψει στην αρχή ειπα μα εμπιστευτώ το γιατρό μου και να προχωρήσω. Τώρα ήμασταν τυχεροί και πιάσαμε, είχε δίκιο δεν ξέρω. Θα κανεις ότι πιστεύεις εσυ καλύτερο για σένα και με ότι θα σε κάνει να είσαι ήρεμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια μου @Nefeliap @annie!.να σας πω και γω όταν είδα όλες αυτές τις εξετάσεις χαζεψα. Απλώς δεν θέλω να μην πετυχει και μετά να τις κάνω τις εξετάσεις ξέρω κ γω. Απλώς δεν ξέρω και τι να πω στον γιατρό μην τον προσβαλω ότι δεν ξέρει την δουλειά του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κορίτσια μου @Nefeliap @annie!.να σας πω και γω όταν είδα όλες αυτές τις εξετάσεις χαζεψα. Απλώς δεν θέλω να μην πετυχει και μετά να τις κάνω τις εξετάσεις ξέρω κ γω. Απλώς δεν ξέρω και τι να πω στον γιατρό μην τον προσβαλω ότι δεν ξέρει την δουλειά του. 

Εγώ τον είχα ρωτήσει κανονικότατα για επιπλέον εξετάσεις. Μου είπε πως δεν με αφορούν εμένα αυτές και το έληξε εκεί. Μη σκέφτεσαι το αν θα τον προσβάλεις ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κορίτσια μου @Nefeliap @annie!.να σας πω και γω όταν είδα όλες αυτές τις εξετάσεις χαζεψα. Απλώς δεν θέλω να μην πετυχει και μετά να τις κάνω τις εξετάσεις ξέρω κ γω. Απλώς δεν ξέρω και τι να πω στον γιατρό μην τον προσβαλω ότι δεν ξέρει την δουλειά του. 

Εγώ από όλες αυτές, δεν θα πρότεινα σε πρώτη φάση τον κατακερματισμο σπέρματος. Είναι ακριβός, δεν γράφεται και εκτός του να βοηθήσει με βιταμίνες, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει. Είναι και πληροφορία που ούτε οι εμβρυολογοι δεν μπορούν να την χρησιμοποιήσουν κάπως. Θα μπορούσε ο σύζυγος να ξεκινήσει κάποιες βιταμίνες όμως για να είστε καλυμμένοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κορίτσια μου @Nefeliap @annie!.να σας πω και γω όταν είδα όλες αυτές τις εξετάσεις χαζεψα. Απλώς δεν θέλω να μην πετυχει και μετά να τις κάνω τις εξετάσεις ξέρω κ γω. Απλώς δεν ξέρω και τι να πω στον γιατρό μην τον προσβαλω ότι δεν ξέρει την δουλειά του. 

Μη σε τρομαζει διοτι τα εγραψα αναλυτικα κ τα βλεπεις πολλα! προσωπικα πιστευω οτι ολες ειναι απαραιτητες εκτος απο το 6 και το 9 που θα το κρινει ο γιατρος.και για τον αντρα δε χρειαζεται οπως ειπε η boo30 ο κατακερματισμος...μονο αν εχει χοντρο θεμα ο αντρας στο σπερμα...Ομως τα αλλα ειναι πολυ απλα και απαραιτητα για να γινουν ..και γραφονται κιολας.δηλ να μη κανεις 1)σαλπιγγογραφια;δε γινεται αυτο και αν εχεις κατι;! Υδροσαλπιγγες ας πουμε;;πως θα κατσει το εμβρυο; 2)Μαστογραφια;Για τη γενικοτερη υγεια σου;βεβαια και η ηλικια ειναι παραγοντας.. Μια φιλη δεν της τη ζητησε ο γιατρος της κ μετα τα χαπια που της εδωσε για σπερματεγχυση γεμισε υγρο το στηθος ετρεχε σε μαστολογο κ τις εβγαλε 2 τεραστιες ενεσεις με υγρο, με παρακεντηση.ειχε κατι το στηθος και η κλομιφαινη το πυροδοτησε.δε στο λεω για να σε τρομαξω σπανιο μεν αλλα αν το ειχε δει θα της ειχε πει οτι δεν κανει να παρει τα χαπια με τιποτα!3)κυστικη ινωση;; Θα χρειαστει μετα οπως κ ναχει..4) γενικη αιματος τι πιο απλο ;και μια crp για φλεγμονη που και να μη στη γραψουν στοιχιζει 3€.αυτη ειναι η γνωμη μου ,για μια ξεκαθαρη εικονα γενικοτερα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Εγώ από όλες αυτές, δεν θα πρότεινα σε πρώτη φάση τον κατακερματισμο σπέρματος. Είναι ακριβός, δεν γράφεται και εκτός του να βοηθήσει με βιταμίνες, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει. Είναι και πληροφορία που ούτε οι εμβρυολογοι δεν μπορούν να την χρησιμοποιήσουν κάπως. Θα μπορούσε ο σύζυγος να ξεκινήσει κάποιες βιταμίνες όμως για να είστε καλυμμένοι. 

Είχε κάνει θεραπεία με βιταμίνες για ένα διάστημα και σε συνδιασμο με βασιλικό πολτο τον οποίο σταματάει κάποιες μέρες και ξεκινάει  παλι δεν έχει σταματήσει καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Μη σε τρομαζει διοτι τα εγραψα αναλυτικα κ τα βλεπεις πολλα! προσωπικα πιστευω οτι ολες ειναι απαραιτητες εκτος απο το 6 και το 9 που θα το κρινει ο γιατρος.και για τον αντρα δε χρειαζεται οπως ειπε η boo30 ο κατακερματισμος...μονο αν εχει χοντρο θεμα ο αντρας στο σπερμα...Ομως τα αλλα ειναι πολυ απλα και απαραιτητα για να γινουν ..και γραφονται κιολας.δηλ να μη κανεις 1)σαλπιγγογραφια;δε γινεται αυτο και αν εχεις κατι;! Υδροσαλπιγγες ας πουμε;;πως θα κατσει το εμβρυο; 2)Μαστογραφια;Για τη γενικοτερη υγεια σου;βεβαια και η ηλικια ειναι παραγοντας.. Μια φιλη δεν της τη ζητησε ο γιατρος της κ μετα τα χαπια που της εδωσε για σπερματεγχυση γεμισε υγρο το στηθος ετρεχε σε μαστολογο κ τις εβγαλε 2 τεραστιες με παρακεντηση.ειχε κατι το στηθος και η κλομιφαινη το πυροδοτησε.δε στο λεω για να σε τρομαξω σπανιο μεν αλλα αν το ειχε δει θα της ειχε πει οτι δεν κανει να παρει τα χαπια με τιποτα!3)κυστικη ινωση;; Θα χρειαστει μετα οπως κ ναχει..4) γενικη αιματος τι πιο απλο ;και μια crp για φλεγμονη που και να μη στη γραψουν στοιχιζει 3€ .αυτη ειναι η γνωμη μου ,για μια ξεκαθαρη εικονα γενικοτερα!! 

Κοιτα σαλπιγγογραφια έχω κάνει, μαστογραφία δεν μου ζήτησε γιατί είμαι κάτω από 35 αλλά είχα κάνει υπέρηχο στήθους λίγο πριν αφου ξεκίνησα διέγερση . Αίματος οκ είχα κάνει και για στίγμα και ομάδα αίματος επίσης όλες τις ανοσολογικες ορμονολογικες  για θυρεοειδή κάνω ουτως ή άλλως συχνότερα γιατί έχουμε κληρονομικότητα και υπέρηχο όχι μόνο αίματος και that's it. Αυτό που λένε καρυοτυπο τι είναι και η κυστική ίνωση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήσπερα σας καλώς σας βρήκα κορίτσια είμαι η Ρένα ειΜκ 25 χρονών είμαι παντρεμένη σχεδόν 1 χρόνο και προσπαθούμε με τον άντρα μου 5 χρόνια για παιδάκι λοιπόν τελευταία μου περίοδος ήταν 14.8.20 την προηγούμενη Παρασκευή πήγα στον γυναικολόγο μου και Μου είπε ότι στις 9.9.20 έκανα πρόωρη οωρηξια και όλος τυχαίος είχα ελεύθερη επαφή με τον άντρα μου την Δευτέρα έκανα μια χοριακη και βγήκε 0.8 και εχθές έκανα άλλη μια χοριακη και βγηκε <1.20  υπάρχει περίπτωση να είμαι οριακά και να είναι πολύ νωρίς για να δείξει? ?? Η μικρόβιολογος επιμένει αύριο να πάω για μια επανάληψη εσείς τι λέτε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοιτα σαλπιγγογραφια έχω κάνει, μαστογραφία δεν μου ζήτησε γιατί είμαι κάτω από 35 αλλά είχα κάνει υπέρηχο στήθους λίγο πριν αφου ξεκίνησα διέγερση . Αίματος οκ είχα κάνει και για στίγμα και ομάδα αίματος επίσης όλες τις ανοσολογικες ορμονολογικες  για θυρεοειδή κάνω ουτως ή άλλως συχνότερα γιατί έχουμε κληρονομικότητα και υπέρηχο όχι μόνο αίματος και that's it. Αυτό που λένε καρυοτυπο τι είναι και η κυστική ίνωση? 

Ε τοτε ολα τα εκανες..εισαι ετοιμη ΟΚ!Πολυ καλά εκανε και σου ζητησε υπερηχο..Μια χαρα!!Στο καρυοτυπο κοιταζουν 46 χρωμοσωματα αν ειναι φυσιολογικα ή αν εχουν μεταθεσεις!η κυστικη ειναι σαν τη μεσογειακη αναιμια να το πω καπως; Για να μη γεννηθει καποιο παιδι με κυστικη και ταλαιπωρειτε θα πρεπει και οι 2 γονεις να μη φερουν μεταλλαξεις.Αν εχει ενας απο τους 2 τοτε ειναι οκ!αν ομως πχ εχει η γυναικα θα πρεπει και ο αντρας να κανει την εξεταση.αν εχουν και οι 2 τοτε το παιδι εχει 25% πιθανοτητες να γεννηθει με αυτο.καποια ζευγαρια αν εχουνε και οι 2 κανουνε προεμφυτευτικο για να αποκλειστει.εχουν γεννηθει παιδια φυσιολογικα με κυστικη γιατί δεν γνωριζανε, απλα εμεις που παμε με αυτη τη μεθοδο γιατι να μην αποκλεισουμε αυτη τη σοβαρη ασθενεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/9/2020 at 1:06 ΜΜ, ο/η lactaki είπε:

Εγώ έκανα σε δημόσιο κ συγκεκριμένα στο Αρεταίειο.. υπότιθεται θα έπρεπε να είναι δωρεάν αλλά ο γιατρός μου ζήτησε 1000€ κ όταν βγήκα απ' το χειρουργειο είπε να δώσουμε κ 100€ στην αναισθησιολογο. Απλά άμα το κάνεις σ ιδιωτικό έχει καθυστερήση δε θα σ πούνε πχ έλα αύριο...  

Η έξωσωματικη μου κόστισε 2690 .. 

 

στις On 17/9/2020 at 1:10 ΜΜ, ο/η annie! είπε:

Αν δεν κάνω λάθος ιδιωτικά πρέπει να κοστίζει 3000-4000€ ανάλογα την αμοιβή και του κάθε γιατρού. Όπως σου είπε και η @lactaki μπορείς να την κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο. Βέβαια πάλι αν δεν απατώμαι λαπαροσκόπηση συνήθως κάνουν όταν έχουν κάποια ένδειξη για κάτι. Ενώ η διαγνωστική υστεροσκοπηση είναι πιο συνηθισμένη. Σίγουρα έχει τεράστια διαφορα και στο κόστος. Νομίζω πως στη Λάρισα στο Πανεπιστημιακό έχει και τμήμα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

Γι'αυτό δεν μου έλεγε ο γιατρός προχθες το κόστος όσο και να τον ρωτούσα; ΝΑ μην πάθω κανένα εγκεφαλικό; ΚΑι δεν είναι και συμβεβλημένος.
Έχω μπερδευτεί. Ξέρετε τι μου είπε αυτός που πήγα προχθες;
Τι τη θέλεις την εξωσωματική νέα είσαι ακόμη 33 χρονών, κάνε τη λαπαροσκόπηση να αφαιρέσεις πρώτα την κυστούλα και σε κανένα εξάμηνο το ξανα βλέπεις. Ένιωσα σαν να μου είπε δώσε τώρα 3000€ σε'μένα και άσε την εξωσωματική. Δε ξέρω γιατί μου χτύπησε έτσι αλλά ούτε και με αυτόν ένιωσα άνετα. Αφήστε που με απέτρεψε απο τη σπερματέγχυση, μου είπε ότι είναι χαμένος κόπος, γενικά με πίεζε να κάνω άμεσα λαπαροσκόπηση. Εϊναι ο πρώτος που επιμένει τόσο ενώ όλοι όσοι πήγα όλα τα χρόνια που έχω την κυστούλα μου έλεγαν δεν ενοχλεί, οκ, απλά υπάρχει εκεί χωρίς κανένα νόημα, δε χρειάζεται να τη βγάλεις. Επιμένει πολύ για χειρουργείο χωρίς να με πάει σε εξωσωματική μετά. Πως σας φαίνεται; Κάτι δεν μ'αρέσει.

Φοβάμαι την ταλαιπωρία και τις καθυστερήσεις στο πανεπιστημιακό, αν είναι έξω ο γιατρός και συμβεβλημένος  καλύπτει ο εοπυυ κάποιο ποσό μου είχε πει ένας γυναικολόγος για υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Alexouli Είμαστε στην ίδια φάση. ΚΟντεύουμε δυο χρόνια προσπάθειας, με δύο αποτυχημένες σπερματεγχύσεις (ο Θεός να τις κάνει έτσι όπως έγιναν) και κλείνω ραντεβού για επιτροπή τον Νοέμβριο!

Απ'ότι έχω διαπιστώσει, είναι σπάνιο να πιάσει κάποια με σπερματέγχυση. Όσες ξέρω όλες είχαν αποτυχία 100%, τώρα θα υπάρχουν και κανα δυο που πέτυχαν οκ, αλλά βλέπω τεράστια αποτυχία γενικώς.

Κορίτσια εγώ πήρα μια λίστα με τα χαρτιά που χρειάζονται για επιτροπή! Λέει για έκθεση προηγούμενων προσπαθειών. Στην πρώτη σπερματέγχυση ο βιολόγος δεν μας έδωσε ούτε χαρτί απο το σπερμοδιάγραμμα ούτε ο γιατρός κάτι που να αποδεικνύει ότι έκανα σπερματέγχυση. Μόνο την απόδειξη απο την κλινική έχω καθαρά που κράτησε 50€ για να γίνει η σπερματέγχυση. Τι πρέπει να κάνω; Να πω εκείνον τον γιατρό να μου γράψει βεβαίωση για τη σπερματέγχυση; Η δοκιμασία ενεργοποίησης σπέρματος που ζητάει τι είναι; Δεν πήραμε τίποτα εκείνη τη μέρα. ΘΑ βρούμε άκρη ή θα έχουμε πρόβλημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

 

Γι'αυτό δεν μου έλεγε ο γιατρός προχθες το κόστος όσο και να τον ρωτούσα; ΝΑ μην πάθω κανένα εγκεφαλικό; ΚΑι δεν είναι και συμβεβλημένος.
Έχω μπερδευτεί. Ξέρετε τι μου είπε αυτός που πήγα προχθες;
Τι τη θέλεις την εξωσωματική νέα είσαι ακόμη 33 χρονών, κάνε τη λαπαροσκόπηση να αφαιρέσεις πρώτα την κυστούλα και σε κανένα εξάμηνο το ξανα βλέπεις. Ένιωσα σαν να μου είπε δώσε τώρα 3000€ σε'μένα και άσε την εξωσωματική. Δε ξέρω γιατί μου χτύπησε έτσι αλλά ούτε και με αυτόν ένιωσα άνετα. Αφήστε που με απέτρεψε απο τη σπερματέγχυση, μου είπε ότι είναι χαμένος κόπος, γενικά με πίεζε να κάνω άμεσα λαπαροσκόπηση. Εϊναι ο πρώτος που επιμένει τόσο ενώ όλοι όσοι πήγα όλα τα χρόνια που έχω την κυστούλα μου έλεγαν δεν ενοχλεί, οκ, απλά υπάρχει εκεί χωρίς κανένα νόημα, δε χρειάζεται να τη βγάλεις. Επιμένει πολύ για χειρουργείο χωρίς να με πάει σε εξωσωματική μετά. Πως σας φαίνεται; Κάτι δεν μ'αρέσει.

Φοβάμαι την ταλαιπωρία και τις καθυστερήσεις στο πανεπιστημιακό, αν είναι έξω ο γιατρός και συμβεβλημένος  καλύπτει ο εοπυυ κάποιο ποσό μου είχε πει ένας γυναικολόγος για υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση. 

Κοπέλα μου από τη στιγμή που θα μπεις χειρουργείο γίνεται είτε σε κλινική είτε σε νοσοκομείο. Στην κλινική για να μην πληρώσεις ή να πληρώσεις λίγα πρέπει να έχεις ιδιωτική ασφάλεια και να σε καλύπτει. Γενικά απ όσο ξέρω και τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία πρέπει να είναι όλα καθαρά για να προβείς σε οποιαδήποτε διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Σου ξανά λέω σκέψου το κομμάτι της Θεσσαλονίκης που είναι κοντά σε σένα κ έχει εξειδικευμένα κέντρα και γιατρούς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! Μάλιστα κατάλαβα. Δεν το γλιτώνω το τριχίλιαρο για χειρουργεία. Πάντως υστεροσκόπηση θα χρειαστεί και θα κάνω έτσι κι αλλιώς να δούμε και απο μέσα τι παίζει. Δηλαδή αν αυτή η κυστούλα δεν εμποδίζει σε τίποτα, αν περάσω επιτροπή που θα το ξέρουν ότι την έχω; Ή ο γιατρος δεν με αφήνει να πάω επιτροπή αν δεν την έχω αφαιρέσει; Συγγνώμη που ρωτάω πολλά αλλά είναι αρχή ακόμη και θέλω να εγκλιματιστώ λιγάκι!
Όσο για τη Θεσσαλονίκη το ξανα σκέφτηκα. Είναι ταλαιπωρία και πρόβλημα άδειας απο την ργασία μας και για μένα και για τον σύζυγο, είμαστε σε ιδιωτικό τομέα και αφορμή ψάχνουν για απολύσεις, ειδικά τέτοιες εποχές δεν θέλω να δίνω δικαιώματα. Οκ όταν γίνει το χειρουργείο θα ενημερώσω ότι έχω ένα χειρουργείο 1-2 μέρες δεν θα έρθω, αλλά είναι αλλιώς να ζητάω συνέχεια, μια για παρακολούθηση, μια για ωοληψία, μια για εμβρυομεταφορά για να πάω Θεσσαλονίκη. Ενώ αν είμαι εδώ το κανονίζω αλλιώς όπως και να΄'χει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

@Alexouli Είμαστε στην ίδια φάση. ΚΟντεύουμε δυο χρόνια προσπάθειας, με δύο αποτυχημένες σπερματεγχύσεις (ο Θεός να τις κάνει έτσι όπως έγιναν) και κλείνω ραντεβού για επιτροπή τον Νοέμβριο!

Απ'ότι έχω διαπιστώσει, είναι σπάνιο να πιάσει κάποια με σπερματέγχυση. Όσες ξέρω όλες είχαν αποτυχία 100%, τώρα θα υπάρχουν και κανα δυο που πέτυχαν οκ, αλλά βλέπω τεράστια αποτυχία γενικώς.

Κορίτσια εγώ πήρα μια λίστα με τα χαρτιά που χρειάζονται για επιτροπή! Λέει για έκθεση προηγούμενων προσπαθειών. Στην πρώτη σπερματέγχυση ο βιολόγος δεν μας έδωσε ούτε χαρτί απο το σπερμοδιάγραμμα ούτε ο γιατρός κάτι που να αποδεικνύει ότι έκανα σπερματέγχυση. Μόνο την απόδειξη απο την κλινική έχω καθαρά που κράτησε 50€ για να γίνει η σπερματέγχυση. Τι πρέπει να κάνω; Να πω εκείνον τον γιατρό να μου γράψει βεβαίωση για τη σπερματέγχυση; Η δοκιμασία ενεργοποίησης σπέρματος που ζητάει τι είναι; Δεν πήραμε τίποτα εκείνη τη μέρα. ΘΑ βρούμε άκρη ή θα έχουμε πρόβλημα;

Καλησπέρα!Εμενα όταν έκανα σπερματεγχυση μου έδωσαν από την κλινική ένα χαρτι(παρόμοιο με σπερμοδιαγραμμα ) το οποίο έλεγε τα χαρακτηριστικά του σπέρματος μετά την επεξεργασία.Αυτο λογικά θα πρέπει να το ζητήσεις από την κλινική που κάνατε τις προσπάθειες.Την έκθεση που ζητάει θα στη γράψει ο γυναικολόγος σου και στην ουσία είναι ένα χαρτί που περιγράφει τα φάρμακα που πήρες πριν κανεις την σπερματεγχυση.
Μην αγχώνεσαι,η αλήθεια είναι ότι στην αρχή φαίνονται βουνό αλλά δεν ειναι τόσο τρομερά τελικά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Καλησπέρα!Εμενα όταν έκανα σπερματεγχυση μου έδωσαν από την κλινική ένα χαρτι(παρόμοιο με σπερμοδιαγραμμα ) το οποίο έλεγε τα χαρακτηριστικά του σπέρματος μετά την επεξεργασία.Αυτο λογικά θα πρέπει να το ζητήσεις από την κλινική που κάνατε τις προσπάθειες.Την έκθεση που ζητάει θα στη γράψει ο γυναικολόγος σου και στην ουσία είναι ένα χαρτί που περιγράφει τα φάρμακα που πήρες πριν κανεις την σπερματεγχυση.
Μην αγχώνεσαι,η αλήθεια είναι ότι στην αρχή φαίνονται βουνό αλλά δεν ειναι τόσο τρομερά τελικά.

 

Το θέμα είναι ότι δεν έκανε επεξεργασία σπέρματος ο βιολόγος εκείνη τη μέρα διότι είχε πέσει το μισό κάτω όταν το έδινε ο σύζυγος και αυτός αντί να μας πει δεν προχωράμε μας είπε δεν πειράζει πάμε με τη μισή ποσότητα απλά δεν θα το κάνω επεξεργασία. Τελείως μπακάλης και τσοπάνος. Εμείς δεν γνωρίζαμε ότι αυτά θα χρειαστούν σε μελλοντική εξωσωματική, αυτοί που τα ήξεραν τι έκαναν; Εξοργίστηκα τώρα που το σκέφτομαι. 
Στη δεύτερη μόνο πήρα χαρτί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η I want a baby είπε:

Το θέμα είναι ότι δεν έκανε επεξεργασία σπέρματος ο βιολόγος εκείνη τη μέρα διότι είχε πέσει το μισό κάτω όταν το έδινε ο σύζυγος και αυτός αντί να μας πει δεν προχωράμε μας είπε δεν πειράζει πάμε με τη μισή ποσότητα απλά δεν θα το κάνω επεξεργασία. Τελείως μπακάλης και τσοπάνος. Εμείς δεν γνωρίζαμε ότι αυτά θα χρειαστούν σε μελλοντική εξωσωματική, αυτοί που τα ήξεραν τι έκαναν; Εξοργίστηκα τώρα που το σκέφτομαι. 
Στη δεύτερη μόνο πήρα χαρτί.

Δεν είναι ανάγκη να καταθέσεις και τις δυο προσπάθειες στην επιτροπή.Μπορεις να πας μόνο με τη μια.
Συγνωμη αλλά δεν θυμάμαι τι πρόβλημα έχετε και προχωράτε σε εξωσωματική αλλά στην επιτροπή συνήθως εγκρίνουν τις περισσότερες αιτήσεις.

Στη Θεσσαλονίκη θα περάσεις επιτροπή;

Επισης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις επισκεφτεί κάποιον εξωσωματικό για να συζητήσεις τα θέματα που σε απασχολούν όπως η κύστη που έχεις.Εγώ πιστεύω ότι πριν κανεις οτιδήποτε θα πρέπει να δεις ένα δυο εξωσωματικούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

@annie! Μάλιστα κατάλαβα. Δεν το γλιτώνω το τριχίλιαρο για χειρουργεία. Πάντως υστεροσκόπηση θα χρειαστεί και θα κάνω έτσι κι αλλιώς να δούμε και απο μέσα τι παίζει. Δηλαδή αν αυτή η κυστούλα δεν εμποδίζει σε τίποτα, αν περάσω επιτροπή που θα το ξέρουν ότι την έχω; Ή ο γιατρος δεν με αφήνει να πάω επιτροπή αν δεν την έχω αφαιρέσει; Συγγνώμη που ρωτάω πολλά αλλά είναι αρχή ακόμη και θέλω να εγκλιματιστώ λιγάκι!
Όσο για τη Θεσσαλονίκη το ξανα σκέφτηκα. Είναι ταλαιπωρία και πρόβλημα άδειας απο την ργασία μας και για μένα και για τον σύζυγο, είμαστε σε ιδιωτικό τομέα και αφορμή ψάχνουν για απολύσεις, ειδικά τέτοιες εποχές δεν θέλω να δίνω δικαιώματα. Οκ όταν γίνει το χειρουργείο θα ενημερώσω ότι έχω ένα χειρουργείο 1-2 μέρες δεν θα έρθω, αλλά είναι αλλιώς να ζητάω συνέχεια, μια για παρακολούθηση, μια για ωοληψία, μια για εμβρυομεταφορά για να πάω Θεσσαλονίκη. Ενώ αν είμαι εδώ το κανονίζω αλλιώς όπως και να΄'χει.

Δεν είναι θέμα επιτροπής αλλά κατά ποσό επηρεάζει τη σύλληψη. Σχετικά με την παρακολούθηση πολλά κέντρα έχουν σε όλη την Ελλάδα συνεργαζόμενους γιατρούς για να μην πηγαινοέρχεσαι και κάνουν μόνο ωοληψια και ετ στο κέντρο. Φίλη μου από Θεσσαλονίκη έκανε εξωσωματική Αθήνα και την παρακολουθούσε εδώ γιατρός, ενημέρωνε το κέντρο και τις έδιναν οδηγίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...