Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

Καλήμεραααα!!! 

@Antelope είπαμε μόνο τα τεστ της IQ είναι για τα σκουπίδια.... όσο το θυμάμαι μου έρχεται να πάω στο φαρμακείο και να βρίσω αυτήν που μου το έδωσε 😂. Εννοείται να πας ΚΑΙ για χωριακη απορώ πως κρατιέται!!!! Συγχαρητήρια και με το καλό!

Σημερα περιμένω κι εγώ πως και πως να περάσει η ώρα για να πάω στο γιατρό για τον υπέρηχο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η ΝΤΙΝΤΙΝΑ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα την Δευτέρα την πρώτη μου ωοληψια πήραμε 12 ωάρια και με πήραν την επόμενη μέρα ότι γονιμοοποιηθηκαν τα 7. Σήμερα με πήραν και μου είπαν ότι τα 4 σταμάτησαν και τα άλλα τρία πηγαίνουν αργά δλδ είναι με 4 κύτταρα αντί για 8 που θα έπρεπε και ότι θα τους δώσουν την ευκαιρία μέχρι το Σάββατο να δούνε πως θα πανε. Έχει κάποια κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία ή να έχει ακούσει τέτοια περίπτωση. Τι μπορεί να μην πήγε καλά κτλπ; 

Ουσιαστικά έχεις εμβρυακια 3ων ημερών που είναι 4 διαιρέσεων, τα αφήνουν για να δουν αν θα εξελιχθούν ή αν θα σταματήσουν.

Πολλά εμβρυακια έχουν πιο αργό Ρυθμό από αλλά κι αυτός είναι ο λόγος που τα αφήνουν, αν συνεχίσουν να διαιρούνται δεν υπάρχει κανένας λόγος να στα απορρίψουν.

Υπάρχουν εγκυμοσύνες που έχουν γίνει από έμβρυα 3ης μέρας που έχουν μόνο 5 κύτταρα και που οι εμβρυολογοι τα θεωρούσαν κάτω του μετρίου.

Κάνε υπομονή άλλες δύο μέρες κι ελπίζω να συνεχίσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η annie! είπε:

Κοριτσάκι μου μη στεναχωριέσαι. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο και για καλό!! Σκέψου πως πολλοί γιατροί πλέον επιλέγουν να πάνε σε μεταφορά σε επόμενο κύκλο για να ηρεμήσει ο οργανισμός και να είναι πιο δεκτικό το ενδομήτριο. Και γω με παύση πήγα, λίγο μεγαλύτερη λόγω κορονοϊού και τώρα έχω τα διδυμάκια στην κοιλιά!! Κάθε εμπόδιο σε καλό!! Ούτε που θα καταλάβεις πως θα περάσει ο κύκλος αυτός !! 

Σε ευχαριστώ για το θάρρος, σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Κοριτσι μου μη στεναχωριεσαι! Ξερω οτι περιμενες πιο νωρίς να γίνει αλλα σκεψου οτι ειναι για το καλο σου! Ο γιατρος σου θελει να προστατεψει και την υγεια σου για να μην παθεις σοβαρη υπερδιεγερση και πας στο νοσοκομειο και απο την αλλη για να πετυχει και η εγκυμοσυνη! Καλυτερα να χαλαρωσεις και στον επομενο κυκλο που θα ειναι και μια χαρα το ενδομητριο θα κανεις τη μεταφορα και να δεις οτι θα εχεις θετικα αποτελεσματα! Καλη επιτυχια σου ευχομαι! Τωρα κοιταξε να ηρεμησεις και να προσεξεις τη διατροφη σου για να μην πρηστεις! 

Σε ευχαριστώ κορίτσι και σε σένα τα καλύτερα εύχομαι!!! Αυτό είπε και ο γιατρός ότι θα μπορούσε να γίνει πιο σοβαρή η κατάσταση αλλά ευτυχώς προλάβαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια με πήραν τηλέφωνο οι εμβρυολόγοι και με ενημέρωσαν ότι γονιμοποιήθηκαν τα 10 ώάρια!!! Θα τα καταψύξουν ώστε να κάνουμε μεταφορά τον επόμενο κύκλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

κορίτσια με πήραν τηλέφωνο οι εμβρυολόγοι και με ενημέρωσαν ότι γονιμοποιήθηκαν τα 10 ώάρια!!! Θα τα καταψύξουν ώστε να κάνουμε μεταφορά τον επόμενο κύκλο!!!

Συγχαρητήρια πολύ καλά..... θα τα αφήσετε και όσα προχωρήσουν σε βλαστοκύστες ή τριών ημερών σου είπαν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου είπαν ότι θεωρούν καλύτερο να τα αφήσουν για βλαστοκύστη. Υπάρχει ρίσκο αλλά στη δεδομένη φάση το θεωρούν καλύτερο. Τι να πω αυτοί ξέρουν μακάρι όλα να πάνε καλά γιατί να σου πω την αλήθεια στεναχωρέθηκα που δεν θα κάνω τώρα την μεταφορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

μου είπαν ότι θεωρούν καλύτερο να τα αφήσουν για βλαστοκύστη. Υπάρχει ρίσκο αλλά στη δεδομένη φάση το θεωρούν καλύτερο. Τι να πω αυτοί ξέρουν μακάρι όλα να πάνε καλά γιατί να σου πω την αλήθεια στεναχωρέθηκα που δεν θα κάνω τώρα την μεταφορά!

Εντάξει ένας μήνας δεν είναι κάτι θα περάσει νερό θα δείς....εδώ περιμέναμε δύο μήνες λόγω covid χαχαχα. Δλδ και τα 10 για βλαστοκύστες? Ρωτάω γιατί είναι πολλά και μακάρι να τα καταφέρουν όλα να φτάσουν εκει....... τρίτη μέρα λογικά θα σου τηλ. ξανά για να σε ενημερώσουν γιατί θα έχουν σίγουρα και μια πιο σαφή εικόνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ;μου έβαλαν στην κατάψυξη μια βλαστοκύστη 2ββ παντού βλέπω πως μπροστά είναι τουλάχιστον 4 άρα είναι αργή η ανάπτυξη της ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Εντάξει ένας μήνας δεν είναι κάτι θα περάσει νερό θα δείς....εδώ περιμέναμε δύο μήνες λόγω covid χαχαχα. Δλδ και τα 10 για βλαστοκύστες? Ρωτάω γιατί είναι πολλά και μακάρι να τα καταφέρουν όλα να φτάσουν εκει....... τρίτη μέρα λογικά θα σου τηλ. ξανά για να σε ενημερώσουν γιατί θα έχουν σίγουρα και μια πιο σαφή εικόνα

και εγώ αυτό πιστεύω αν και σήμερα μίλησαν για βλαστοκύστες με το ρίσκο βέβαια που υπάρχει. Θεωρώ ότι ξέρουν τι κάνουν και θα επιλέξουν το καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

και εγώ αυτό πιστεύω αν και σήμερα μίλησαν για βλαστοκύστες με το ρίσκο βέβαια που υπάρχει. Θεωρώ ότι ξέρουν τι κάνουν και θα επιλέξουν το καλύτερο!

Εννοείται αυτό αλλά έχεις λόγο κι εσύ....δλδ ρώτα κι αν σου πούν πχ ότι κάποια ίσως δεν κλπ μην τα αφήσεις να χαθούν άστα 3ων ημερών και βάλτα κατάψυξη αν και εκείνοι δεν μπορούν με σιγουριά να σου πούν ότι θα φτάσουν βλαστοκύστες. Έτσι τουλάχιστον θα έκανα εγώ μην παρεξηγηθώ....από κει και πέρα ότι νιώθεις και θεωρείς εσύ σωστό. Επειδή την έχω πάθει με την πρώτη μου προσπάθεια το λέω......μην τα αφήνεις όλα πάνω τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaounmar είπε:

μου είπαν ότι θεωρούν καλύτερο να τα αφήσουν για βλαστοκύστη. Υπάρχει ρίσκο αλλά στη δεδομένη φάση το θεωρούν καλύτερο. Τι να πω αυτοί ξέρουν μακάρι όλα να πάνε καλά γιατί να σου πω την αλήθεια στεναχωρέθηκα που δεν θα κάνω τώρα την μεταφορά!

Φυσικα και θα τα αφησουν 10 εμβρυα..εδω εγω ειχα 3 μονο και φτασανε και τα 3 ,ξερουν τι κανουν και τα 10 ειναι αρκετα! Πολυ καλά εγω τα βρισκω τα νεα σου κοριτσι.να πανε ολα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kaounmar είπε:

σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες!!!

Να εχεις τον έλεγχο ομως ε; Να τους τηλ να βλεπεις τι γινεται..ειναι υποχρεωμένοι να σου μιλανε κ να σου λυσουν ολες τις αποριες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Ουσιαστικά έχεις εμβρυακια 3ων ημερών που είναι 4 διαιρέσεων, τα αφήνουν για να δουν αν θα εξελιχθούν ή αν θα σταματήσουν.

Πολλά εμβρυακια έχουν πιο αργό Ρυθμό από αλλά κι αυτός είναι ο λόγος που τα αφήνουν, αν συνεχίσουν να διαιρούνται δεν υπάρχει κανένας λόγος να στα απορρίψουν.

Υπάρχουν εγκυμοσύνες που έχουν γίνει από έμβρυα 3ης μέρας που έχουν μόνο 5 κύτταρα και που οι εμβρυολογοι τα θεωρούσαν κάτω του μετρίου.

Κάνε υπομονή άλλες δύο μέρες κι ελπίζω να συνεχίσουν.

Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να συνεχίσουν... 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Ιωάννα μου με βιοψία είχατε πάει θυμάμαι σωστά?

Το φαινόμενο των παλινδρομων είναι πολύ συχνο,ακόμη και σε περιπτώσεις με σούπερ σπέρμα ή σούπερ ωάρια.

Πολλές κοπέλες εδώ μέσα κι όχι μόνο με εξωσωματική βίωσαν παλινδρομες τις πρώτες εβδομάδες.Σκεψου ότι ακόμη κι αυτές που δεν κάνουν εξωσωματική και δεν κοιτάζουν πριν την καθυστέρηση μπορεί να είχαν παλινδρομη κι ούτε καν να το καταλάβουν.

Μην προεξοφλεις ότι επειδή συνέβη τώρα θα συμβεί και στο μέλλον.

Αν μπορείς δες το θετικό κομμάτι,πέτυχες εμφύτευση,που σημαίνει ότι η μήτρα σου είναι δεκτική σε εγκυμοσύνη.Και στο κομμάτι της εμφύτευσης οι γιατροί δεν μπορούν να κάνουν σχεδόν τίποτα για να βοηθήσουν.

Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να εκπλαγεις ευχάριστα στην επόμενη χοριακη.

Αλλά αν δεν συμβεί μάζεψεδυνάμεις και πίστεψε πως την επόμενη φορά θα πετύχεις.

Είχαμε κάνει παρακέντηση διότι ο άντρας μου από μικρός είχε μια κύστη, η οποία όπως μας είχε πει ο ουρολόγος, μάλλον έχει μέσα σπερματοζωάρια. Οπότε προχωρήσαμε σε αυτή τη μέθοδο πριν κάνουμε βιοψία μπας και το γλίτωνε και όντως το γλίτωσε.

Η χοριακή μου σήμερα αυξήθηκε 80% από την Τετάρτη. Είμαστε συγκρατημένα αισίδοξοι και θα την επαναλάβω πάλι τη Δευτέρα να δούμε τι γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα!!!

Πολλά συγχαρητήρια στης εγκυμονούσες και καλή επιτυχία σε μας της υπόλοιπες. Έχω καιρό να γράψω λοιπόν αποφασίσαμε τελικά να βάλουμε τα κατεψυγμένα μας αδιεθετισα 27 του μήνα και ξεκίνησα με τα σικλακουρ σήμερα με είδε ο γιατρός και αύξησε την δόση επόμενο ραντεβού την Τετάρτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

Καλησπέρα και από μένα!!!

Πολλά συγχαρητήρια στης εγκυμονούσες και καλή επιτυχία σε μας της υπόλοιπες. Έχω καιρό να γράψω λοιπόν αποφασίσαμε τελικά να βάλουμε τα κατεψυγμένα μας αδιεθετισα 27 του μήνα και ξεκίνησα με τα σικλακουρ σήμερα με είδε ο γιατρός και αύξησε την δόση επόμενο ραντεβού την Τετάρτη...

Καλώς όρισες κορίτσι μου, καλή αρχή!!!! 

@Antelope μου συγχαρητήρια με το καλό!!!! Μπράβο σου...👶❤️👣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope συγχαρητήρια 🥳🥳🥳🥳🥳 χάρηκα πολύ παρόλο που το είχα δεδομένο για σένα!!! μπράβο μπράβο....όλα να πάνε κατ'ευχήν 💖💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις γύρισα από τον γιατρό!!!!!!!!!!!!!! Στην αρχή προσπάθησε να μου κάνει κοιλιακό υπέρηχο και βλέπαμε κάτι να πάλλεται... είδα ότι ζοριζόταν του λέω τι είναι γιατρε? Μου λέει επειδή εσένα έχει οπίσθια κάμψη η μήτρα σου βγάλε το παντελόνι να κάνουμε κολπικό υπέρηχο γιατί έχει κρυφτεί το μικρό και δεν μπορώ να το μετρήσω 🤣.......το βγάζω ξεκινάμε και ξαφνικά ακούω 💖💖....... τι ήταν αυτό????Μου λέει το βλέπεις που έχει κρυφτεί?Είναι έτσι κι αλλιώς μικρό 6εβδ.+ έχει πάει και πρός τα πίσω...κάνει βόλτες του λέω γιατρέ? Ναι μου λέει από τώρα 😂 άσε που σου μοιάζει είναι άσπρο άσπρο χαχαχαχα. Μην σας τα πολυλογώ όλα καλά μου έγραψε και ένα κάρο εξετάσεις......αύριο μάλλον θα πάω να τις κάνω διαφορετικά Δευτέρα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια κορίτσι μ @Antelope, δεν μ κάνει ταγκ για κάποιο λόγο! Πόσο χαίρομαι που συνεχίζει η ομάδα θετικά!! Θα κάνεις αύριο χοριακη? Εγώ πάλι επανάληψη αύριο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kaounmar

 

Πάρα πολύ καλά 10 γονιμοποιημενα!!νομίζω ότι με βλαστοκυστες αυξάνονται λίγο οι πιθανότητες.. Κάτι ωραίο που μ είχε πει ο γιατρός μ στην 1η επίσκεψη, γιατί από ότι κατάλαβα κραταει παντ μικρό καλάθι και δεν θέλει να φουσκώνει μυαλά ήταν, στόχος μας μέσα στο 2020 η εγκυμοσύνη. Νομίζω αυτο πρέπει να σκεφτεσαι και να μην στενοχωριεσαι για τον 1 μηνα. Μας πήγε και λίγο πίσω αυτός ο κορονοιος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...