Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας και από μένα, τώρα τελειώσα και είμαι σπίτι! Η ωοληψία πήγε καλά, 14 ωάρια πήρε ο γιατρός! Τώρα να δούμε πως θα πάμε στη συνέχεια!

Μπράβο κορίτσι,με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Αχ ρε κορίτσι χαίρομαι που το λες γιατί και εγώ διάβαζα ότι τα περισσότερα κορίτσια είχαν αλλά φάρμακα και λέω τι είναι αυτό που μου έδωσε!!!

Εμενα μου είπε ότι θα ξεκινήσω με μικρές δόσεις λόγω της ΑΜΗ .

Μακαρι να μου κάνει και εμένα το ίδιο καλό όπως και σε εσένα!😊

Και εγω ετσι τον ρωταγα γιατί δε το ειχα ξανακουσει και του λεω μενοπουρ καλυτερα μηπως;;και ενω του τα ειπα ολα ακομα και συνδιασμο ενεσεων και χαπιων.μου ειπε αυτο οτι εχει LH k fsh μαζι και ειναι πιο καλο κ νεο φαρμακο γενικως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Και εγω ετσι τον ρωταγα γιατί δε το ειχα ξανακουσει και του λεω μενοπουρ καλυτερα μηπως;;και ενω του τα ειπα ολα ακομα και συνδιασμο ενεσεων και χαπιων.μου ειπε αυτο οτι εχει LH k fsh μαζι και ειναι πιο καλο κ νεο φαρμακο γενικως.

Aυτό ακριβώς μου είχε πεί κι εμένα αυτό φαίνεται κιόλας απο την τιμή...495€ το κουτί όταν τα υπόλοιπα έχουν γύρω στα 300€....σίγουρα υπάρχει λόγος. Είχα ψάξει κιόλας και είχα βρεί και ένα άρθρο gonal vs pergoveris που έλεγε ότι έχει μέσα και μια ουσία την λουτροπίνη (αν τη λέω σωστά)η οποία σε πολλές γυναίκες με χαμηλή ΑΜΗ όπως εμείς βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

έχω μέρες να γράψω γιατί είμαι πολύ αγχωμένη.

Λοιπον πήγα το Σάββατο 27/6 για χοριακή (μια μερα νωρίτερα από αυτό που έπρεπε αλλά με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού). Χοριακή 87,6.

Όλα καλά και χαιρόμαστε. Την επαναλαμβάνω τη Δευτέρα 29/6, 111,6. Μικρή αύξηση.

Την επαναλαμβάνω Τετάρτη 01/07, 156. Παλι μικρή αύξηση.

Όμως αυξάνεται. Ο γιατρός βέβαια έχει χάσει τις ελπίδες του και είναι απαισιόδοξος απλά εγώ είπα να κάνω άλλη μια αύριο να δούμε το ποσοστό αύξησης. Μάλλον δεν υπάρχουν ελπίδες αλλά θέλω να εξαντήσω τα περιθώρια. 

Είμαι πολύ στεναχωρημένη...κρατάω ένα μικρό καλάθι για αύριο και βλέπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

Κορίτσια καλημέρα, μόλις με πήραν από το μικροβιολογικο  χοριακη 850!περιττο να σας πω το κλάμα και τη συγκίνηση! Εύχομαι να εξελιχθεί καλά και όλες οι κοπέλες σύντομα να πάρουν το πολοποθυτο αποτέλεσμα.

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!! Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα την Δευτέρα την πρώτη μου ωοληψια πήραμε 12 ωάρια και με πήραν την επόμενη μέρα ότι γονιμοοποιηθηκαν τα 7. Σήμερα με πήραν και μου είπαν ότι τα 4 σταμάτησαν και τα άλλα τρία πηγαίνουν αργά δλδ είναι με 4 κύτταρα αντί για 8 που θα έπρεπε και ότι θα τους δώσουν την ευκαιρία μέχρι το Σάββατο να δούνε πως θα πανε. Έχει κάποια κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία ή να έχει ακούσει τέτοια περίπτωση. Τι μπορεί να μην πήγε καλά κτλπ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannastr εχεις δικιο κοριτσι μου σε καταλαβαινω απολυτα.Δε ξερω και πολλα απο χοριακες αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ανεβαινει ικανοποιητικα κ ξερω οτι θέλουν 60% καθε 2 μερες κανονικα..κουραγιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σας και από μένα, τώρα τελειώσα και είμαι σπίτι! Η ωοληψία πήγε καλά, 14 ωάρια πήρε ο γιατρός! Τώρα να δούμε πως θα πάμε στη συνέχεια!

Πολύ καλά, καλές γονιμοποιήσεις,! θα τα αφήσετε για βλαστοκυστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ioannastr ενώ ξεκίνησε ωραία φαίνεται να μην πάει καλά και λυπάμαι για αυτό. Θα δεις βέβαια και αύριο και μακάρι να γίνει το θαύμα και να εκτοξευτεί! Το καλό είναι οτι πετύχατε εμφύτευση με την πρώτη που σημαίνει ότι δουλεύει πολύ καλά το σύστημα. Τι έμβρυα βάλατε και πόσα σας έμειναν στην κατάψυξη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nik_02 συγχαρητήρια κοριτσάρα! Όχι που θα περίμενες άλλες 5 μέρες χαχαχα. Καλούς διπλασιασμούς τώρα και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη! Δεν ξέρω αν έχεις πει αλλά για ποιο λόγο πήγατε για εξωσωματική και ποσών ετών είσαι, αν επιτρέπεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΝΤΙΝΤΙΝΑ καλησπέρα. Από τα 12 που γονιμοποιηθηκσν τα 7 μάλλον τα υπόλοιπα δεν ήταν όσο ώριμα έπρεπε. Τώρα από τα 7 τι εννοούν ότι σήμερα σταμάτησαν τα 4? Είχατε συμφωνήσει να τα αφησετε για βλαστοκυστες? Γιατί κανονικά αν ήταν 8 κυττάρων θα μπορούσαν να στα βάλουν σήμερα κατάψυξη. Τώρα για τα υπόλοιπα που πάνε αργά μου είχε τύχει αλλά σε ένα που δεν ρώτησα πολλά πράγματα θεώρησα από μόνη μου ότι χρωμοσωμικα δεν ήταν υγιές για να προχωρήσει. Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις και που έκανες την προσπάθεια σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Antelope είπε:

@nik_02 συγχαρητήρια κοριτσάρα! Όχι που θα περίμενες άλλες 5 μέρες χαχαχα. Καλούς διπλασιασμούς τώρα και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη! Δεν ξέρω αν έχεις πει αλλά για ποιο λόγο πήγατε για εξωσωματική και ποσών ετών είσαι, αν επιτρέπεται

Καλά δεν έπαιζε, ειχα πολύ αγωνία.. Σε ευχαριστώ για τις ευχές. Περιμένω να είσαι η επόμενη. Σου στελνω όλη τη θετικη μ ενέργεια!εμεις πήγαμε γιατί είχα τη μια σάλπιγγα κλειστή και  λόγω κάποιον μικρών ινομυωματων ο γιατρός μ είπε για εξωσωματική γιατί δεν ξέραμε πως θα εξελιχθούν και πόσο θα μας καθυστερούν.. Είμαι 35..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η ΝΤΙΝΤΙΝΑ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα την Δευτέρα την πρώτη μου ωοληψια πήραμε 12 ωάρια και με πήραν την επόμενη μέρα ότι γονιμοοποιηθηκαν τα 7. Σήμερα με πήραν και μου είπαν ότι τα 4 σταμάτησαν και τα άλλα τρία πηγαίνουν αργά δλδ είναι με 4 κύτταρα αντί για 8 που θα έπρεπε και ότι θα τους δώσουν την ευκαιρία μέχρι το Σάββατο να δούνε πως θα πανε. Έχει κάποια κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία ή να έχει ακούσει τέτοια περίπτωση. Τι μπορεί να μην πήγε καλά κτλπ; 

Πρόσφατα συνέβη σε ένα άλλο κορίτσι από εδώ, τη @Lily94 που τα έμβρυα που είχαν αφήσει στην άκρη λόγω αργής εξέλιξης, εξελίχθηκαν τελικά σε πολύ καλές βλαστοκυστες. Και μιας και αναφέρθηκε η αργή εξέλιξη να σας πω ότι διαβασα σε κάποιες μελέτες ότι τα θηλυκά έμβρυα έχουν πιο αργή εξέλιξη σε σχέση με τα αρσενικά κατά μέσο όρο είναι 5 ώρες πίσω. Και για αυτό το λόγο συχνά αξιολογούνται ως χαμηλότερης ποιότητας (χωρίς να είναι φυσικα). Θελω να πω ότι η χαμηλή βαθμολογία που τόσο μας καίει μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα αυτή καθεαυτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

@ΝΤΙΝΤΙΝΑ καλησπέρα. Από τα 12 που γονιμοποιηθηκσν τα 7 μάλλον τα υπόλοιπα δεν ήταν όσο ώριμα έπρεπε. Τώρα από τα 7 τι εννοούν ότι σήμερα σταμάτησαν τα 4? Είχατε συμφωνήσει να τα αφησετε για βλαστοκυστες? Γιατί κανονικά αν ήταν 8 κυττάρων θα μπορούσαν να στα βάλουν σήμερα η κατάψυξη. Τώρα για τα υπόλοιπα που πάνε αργά μου είχε τύχει αλλά σε ένα που δεν ρώτησα πολλά πράγματα θεώρησα από μόνη μου ότι χρωμοσωμικα δεν ήταν υγιές για να προχωρήσει. Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις και που έκανες την προσπάθεια σου? 

Τα 4 σταμάτησαν την επόμενη μέρα εχθές δλδ. Είχαμε συμφωνήσει ότι σήμερα θα τα βάζαμε κατάψυξη δεν θα βλέπαμε για βλαστοκυστη καθόλου. 40 χρόνων είμαι και την έκανα σε δημόσιο. Ειλικρινά είμαι πολύ ευχαριστημένη  από εξυπηρέτηση και αντιμετώπιση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antelope είπε:

Πρόσφατα συνέβη σε ένα άλλο κορίτσι από εδώ, τη @Lily94 που τα έμβρυα που είχαν αφήσει στην άκρη λόγω αργής εξέλιξης, εξελίχθηκαν τελικά σε πολύ καλές βλαστοκυστες. Και μιας και αναφέρθηκε η αργή εξέλιξη να σας πω ότι διαβασα σε κάποιες μελέτες ότι τα θηλυκά έμβρυα έχουν πιο αργή εξέλιξη σε σχέση με τα αρσενικά κατά μέσο όρο είναι 5 ώρες πίσω. Και για αυτό το λόγο συχνά αξιολογούνται ως χαμηλότερης ποιότητας (χωρίς να είναι φυσικα). Θελω να πω ότι η χαμηλή βαθμολογία που τόσο μας καίει μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα αυτή καθεαυτή.

Μακάρι να γίνει έτσι. Η έμβρυολόγος που με πήρε να με ενημερώσει δεν είχε πολλές ελπίδες... 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Αχ παναγια μου!!μπραβο, τι τελεια ! Θελω να επιβεβαιωθω και για σενα τωρα και να πανε ολα τελεια!!!στο ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να ηςυχασεις κ συ κ ολες μας!δε γνωριζω για το αλλο, μονο υπομονη..:-(

Νεφελάκι μου  μακάρι να βγουν όλα όμως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ΝΤΙΝΤΙΝΑ είπε:

Τα 4 σταμάτησαν την επόμενη μέρα εχθές δλδ. Είχαμε συμφωνήσει ότι σήμερα θα τα βάζαμε κατάψυξη δεν θα βλέπαμε για βλαστοκυστη καθόλου. 40 χρόνων είμαι και την έκανα σε δημόσιο. Ειλικρινά είμαι πολύ ευχαριστημένη  από εξυπηρέτηση και αντιμετώπιση. 

Α  κατάλαβα ότι σήμερα 3η μέρα δεν προχώρησαν παραπάνω γι αυτό μου έκανε εντύπωση.... υπομονή για την εξέλιξη ποτέ δεν ξέρεις όλα είναι πιθανά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@ioannastr ενώ ξεκίνησε ωραία φαίνεται να μην πάει καλά και λυπάμαι για αυτό. Θα δεις βέβαια και αύριο και μακάρι να γίνει το θαύμα και να εκτοξευτεί! Το καλό είναι οτι πετύχατε εμφύτευση με την πρώτη που σημαίνει ότι δουλεύει πολύ καλά το σύστημα. Τι έμβρυα βάλατε και πόσα σας έμειναν στην κατάψυξη;

Δεν μας έμεινε τίποτα κατάψυξη. Προχώρησαν 5 έμβρυα κ απο αυτά μόνο 2 τα κατάφεραν. Κ τα 2 ήταν βλαστοκύστες 4ΑΑ κ 3ΑΒ. Εμάς το θέμα μας είναι το σπέρμα. Κατά τα άλλα εγώ είμαι σε όλα οκ αλλά φαίνεται οτι τελικά δεν είναι κ τόσο ασήμαντο το θέμα του σπέρματος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

@ioannastr εχεις δικιο κοριτσι μου σε καταλαβαινω απολυτα.Δε ξερω και πολλα απο χοριακες αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ανεβαινει ικανοποιητικα κ ξερω οτι θέλουν 60% καθε 2 μερες κανονικα..κουραγιο 

Ισχύει Νεφέλη μου, το 60% είναι το κατώτατο αποδεκτό ποσοστό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_02 είπε:

Πολύ καλά, καλές γονιμοποιήσεις,! θα τα αφήσετε για βλαστοκυστες?

Θα με πάρουν αύριο τηλέφωνο να μου πουν τι γίνεται! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να παρθεί η πιο σωστή απόφαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΝΤΙΝΤΙΝΑ είπε:

Μακάρι να γίνει έτσι. Η έμβρυολόγος που με πήρε να με ενημερώσει δεν είχε πολλές ελπίδες... 😔

Εμένα μου πήραν 10ωαρια. Τα 9 ήταν ώριμα. Γονιμοποιήθηκαν τα 4  τα υπόλοιπα Οχι αλλα  Κοιτούσαν 2 ακόμη μπας και....αλλα δε τα κατάφεραν Γιατι είχαν αργή εξέλιξη κ 2 κύτταρα. Οποτε μας έμειναν 4 γονιμοποιημένα. Μου είπαν για να μη το ρισκάρουμε γιατι δεν ξέρανε αν θα φτάσουν οοολα βλαστοκυστες να βάλουμε τα 2 των 3 ημερών ( που αποτύχαμε με αυτα ) και να αφήσουμε τα αλλα να δούμε αν φτάσουν βλαστοκυστες. Και με πήρανε την 6η ημέρα κ μου είπαν οτι ολα ειναι καλα!! 2 βλαστοκυστες 4ΒΒ & 4ΒC. (Με καθυστέρηση μιας μέρας αλλα ήταν καλές βλαστοκυστες)
τωρα θα κανω την δεύτερη μου προσπάθεια με φυσικό κύκλο. Θα βάλω μια βλαστοκύστη απο κατάψυξη κ μια βλαστοκύστη με το φρέσκο ωάριο που θα μου πάρουν! 
Ωστε να μας μεινει άλλη μια βλαστοκύστη κατάψυξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Πρόσφατα συνέβη σε ένα άλλο κορίτσι από εδώ, τη @Lily94 που τα έμβρυα που είχαν αφήσει στην άκρη λόγω αργής εξέλιξης, εξελίχθηκαν τελικά σε πολύ καλές βλαστοκυστες. Και μιας και αναφέρθηκε η αργή εξέλιξη να σας πω ότι διαβασα σε κάποιες μελέτες ότι τα θηλυκά έμβρυα έχουν πιο αργή εξέλιξη σε σχέση με τα αρσενικά κατά μέσο όρο είναι 5 ώρες πίσω. Και για αυτό το λόγο συχνά αξιολογούνται ως χαμηλότερης ποιότητας (χωρίς να είναι φυσικα). Θελω να πω ότι η χαμηλή βαθμολογία που τόσο μας καίει μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα αυτή καθεαυτή.

Και εμένα το ένα από τα 4 ήταν πιο αργό αλλα του δώσανε μια ευκαιρία κι όμως τα κατάφερε κ έγινε κιόλας 4ΑΑ... Οπότε όλα γίνονται! Όλοι οι οργανισμοί έχουν τον ρυθμό τους... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια τελικά ενημερώθηκα από το γιατρό μου ότι εμβρυομεταφορά θα κάνω τον επόμενο κύκλο καθώς έφτασα στα όρια της υπερδιέγερσης και πρέπει να ηρεμήσει ο οργανισμός! Δεν το είπε το πρωί για να μην αγχωθώ αλλά να πω την αλήθεια κάτι κατάλαβα και εγώ όταν πριν κάποιες μέρες που ελάττωσε τη δόση των ενέσεων. Ατυχία αλλά οκ τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ioannastr είπε:

Δεν μας έμεινε τίποτα κατάψυξη. Προχώρησαν 5 έμβρυα κ απο αυτά μόνο 2 τα κατάφεραν. Κ τα 2 ήταν βλαστοκύστες 4ΑΑ κ 3ΑΒ. Εμάς το θέμα μας είναι το σπέρμα. Κατά τα άλλα εγώ είμαι σε όλα οκ αλλά φαίνεται οτι τελικά δεν είναι κ τόσο ασήμαντο το θέμα του σπέρματος. 

Καθόλου ασήμαντο. Σε εξωσωματική πάμε πάντα και δε τα καταφέρνουμε και σίγουρα και τραβάμε όπως ολες μεγάλη ταλαιπωρία. 

Εύχομαι αύριο τα καλύτερα Ιωαννα μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...