Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Σε ευχαριστω πολυ πολυ ,δευτερα παλι για να δουμε..Κ σε σενα οτι καλυτερο!

Ξεκινάω και εγώ...4η περίοδο τις ενέσεις 😉 να περνούμε σειρά μετά από εσάς...🤰Με τα ευχάριστα νέα σας.👣👩‍👩‍👦‍👦👩‍👩‍👧‍👧👣 Όλα καλά θα πάνε την Δευτέρα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Ήταν 8η εβδομάδα και η χοριακή σερνόταν 382 έφτασε κι ενώ είχα περίοδο κανονικά για 17 μέρες!! Τί να στείλω; Δεν υπήρχε τίποτα... μήτρα καθαρή... Με τον Χριστόδουλο Παπανικοπουλο είμαι. Δευτέρα πάω για ωοληψία πάλι.

Στον ιδιο γιατρο εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Dim. είπε:

Ξεκινάω και εγώ...4η περίοδο τις ενέσεις 😉 να περνούμε σειρά μετά από εσάς...🤰Με τα ευχάριστα νέα σας.👣👩‍👩‍👦‍👦👩‍👩‍👧‍👧👣 Όλα καλά θα πάνε την Δευτέρα 😉

Αχ αντε τελειααα !ναι!ολα καλά να πανε!! Μακαρι ολες να ξεμπερδευεις και εσυ και ολες οι κοπελες να μη ταλαιπωρουμαστε πια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

@dimsea @nik_02  σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας! 

@Taggeris  εχω ακουσει πολυ καλα λόγια για το γιατρό σου και να δεις που θα τα πας μια χαρά!!! Σου στέλνω θετική ενέργεια!!! 

Είναι εξαιρετικός αγάπη μου και τον αγαπώ αλλά θέλω και να πετύχω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Είναι εξαιρετικός αγάπη μου και τον αγαπώ αλλά θέλω και να πετύχω!

Θα πετύχεις αυτη τη φορά!!! 😍🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Είναι εξαιρετικός αγάπη μου και τον αγαπώ αλλά θέλω και να πετύχω!

Πιστεύω σε σένα κοριτσάκι μου!! Θα τα καταφέρεις αυτή τη φορά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Πιστεύω σε σένα κοριτσάκι μου!! Θα τα καταφέρεις αυτή τη φορά!!! 

@annie! Κοριτσάκι μου μόνο οι ευχές που μου στέλνετε να πιάσουν φτάνουν και περισσεύουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.

Ήρθε και εμένα η σειρά μου 😉 ξεκινάω διέγερση.

Θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί ένα μήνα τώρα διαβάζοντας από εσάς έμαθα πολλά σαν πρωτάρα ο γιατρός εχθές στο τηλέφωνο έμεινε αντί να μου εξηγήσει εκείνος του λέω άσε τα ξέρω από τα κορίτσια 😂😂😂

Σας εύχομαι καλή συνέχεια στις εγκύουλες μας και καλή επιτυχία στα κορίτσια που ξεκινάνε τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ΔΥστηχως εγώ δεν έχω πολύ καλά νέα εχθές μου πήρανε 5 ωάρια και από αυτά μόνο ένα ήταν ώριμο και γονιμοποιήθηκε τα υπόλοιπα λέει ωρίμασαν και τα γονιμοποιήσαν σήμερα.Πρωτη φορά το ακούω αυτό να βάζουν να ωριμάσουν τα ωάρια.Εχετε ξανακούσει τέτοια περίπτωση και να γονιμοποιήθηκαν και τα υπόλοιπα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ΔΥστηχως εγώ δεν έχω πολύ καλά νέα εχθές μου πήρανε 5 ωάρια και από αυτά μόνο ένα ήταν ώριμο και γονιμοποιήθηκε τα υπόλοιπα λέει ωρίμασαν και τα γονιμοποιήσαν σήμερα.Πρωτη φορά το ακούω αυτό να βάζουν να ωριμάσουν τα ωάρια.Εχετε ξανακούσει τέτοια περίπτωση και να γονιμοποιήθηκαν και τα υπόλοιπα ;

Καλημέρα κορίτσι μου. Το ίδιο ακριβώς είχαν κάνει και σε εμένα. Πειραμε 5 τα 3 γονιμοποιηθηκαν και τα 2 τα έβαλαν για "in vitro" ωρίμανση (σε ειδικα εκκολαπτηρια στο εργαστήριο) . Το ένα γονιμοποιηθηκε αλλά δεν προχώρησε, το άλλο ήταν πολύ "ανώριμο" να το πω για να πετύχει.  Φυσικά και συμβαίνει όπως θα μπορούσε να ήταν ακόμη χειρότερα τα πράγματα και να μην γονιμοποιηθει κανένα. Έχε πίστη και υπομονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πως είστε; Εγω αδιαθέτησα κι ολας!!! Αν θελω να κανω ετ με τις κατεψυγμ. βλαστοκυστες αυτη τη φορά... τι αλλάζει; Θα πάρω μονο τα φάρμακα που πήρα απ την ετ και μετα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lily94 είπε:

Κορίτσια μου πως είστε; Εγω αδιαθέτησα κι ολας!!! Αν θελω να κανω ετ με τις κατεψυγμ. βλαστοκυστες αυτη τη φορά... τι αλλάζει; Θα πάρω μονο τα φάρμακα που πήρα απ την ετ και μετα;; 

Καλημέρα κορίτσι μου, ανάλογα το αν θα πας σε φυσικό ή τεχνητό κύκλο. Εγώ ήμουν σε τεχνητό και ξεκίνησα σικλακουρ από τη 2η μέρα της περιόδου, στον υπέρηχο αποφάσισε ο γιατρός για την ημέρα της ετ και μου να ξεκινήσω 5 μέρες πριν την ετ προγεστερονη. Αν πας σε φυσικό νομίζω παιρνεις φάρμακα μετά την ωορρηξία. Πάρε τηλέφωνο αύριο το πρωί το γιατρό σου για να σου δώσει οδηγίες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ΔΥστηχως εγώ δεν έχω πολύ καλά νέα εχθές μου πήρανε 5 ωάρια και από αυτά μόνο ένα ήταν ώριμο και γονιμοποιήθηκε τα υπόλοιπα λέει ωρίμασαν και τα γονιμοποιήσαν σήμερα.Πρωτη φορά το ακούω αυτό να βάζουν να ωριμάσουν τα ωάρια.Εχετε ξανακούσει τέτοια περίπτωση και να γονιμοποιήθηκαν και τα υπόλοιπα ;

Αφού τα ωρίμασαν είναι πολύ καλό!! Αύριο θα ξέρεις πόσα γονιμοποιήθηκαν!! Εύχομαι να προχωρήσουν όλα κορίτσι μου!! Αλλά μη στεναχωριέσαι. Λίγα και καλά θελουμε. Εμένα 2 έφτασαν σε βλαστοκυστες από τα 10. Έδωσα 10, 7 ώριμα και τα 4 γονιμοποιήθηκαν. Σημασία έχει όμως πως αυτά τα 2 είναι τώρα στην κοιλιτσα μου!! Όπως μου είχαν πει τα κορίτσια τότε δεν κάνουμε συλλογή!! Ένα και καλό θελουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, ανάλογα το αν θα πας σε φυσικό ή τεχνητό κύκλο. Εγώ ήμουν σε τεχνητό και ξεκίνησα σικλακουρ από τη 2η μέρα της περιόδου, στον υπέρηχο αποφάσισε ο γιατρός για την ημέρα της ετ και μου να ξεκινήσω 5 μέρες πριν την ετ προγεστερονη. Αν πας σε φυσικό νομίζω παιρνεις φάρμακα μετά την ωορρηξία. Πάρε τηλέφωνο αύριο το πρωί το γιατρό σου για να σου δώσει οδηγίες 

Σου έστειλα πμ να σε ρωτήσω κατι!💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Αφού τα ωρίμασαν είναι πολύ καλό!! Αύριο θα ξέρεις πόσα γονιμοποιήθηκαν!! Εύχομαι να προχωρήσουν όλα κορίτσι μου!! Αλλά μη στεναχωριέσαι. Λίγα και καλά θελουμε. Εμένα 2 έφτασαν σε βλαστοκυστες από τα 10. Έδωσα 10, 7 ώριμα και τα 4 γονιμοποιήθηκαν. Σημασία έχει όμως πως αυτά τα 2 είναι τώρα στην κοιλιτσα μου!! Όπως μου είχαν πει τα κορίτσια τότε δεν κάνουμε συλλογή!! Ένα και καλό θελουμε!! 

Θα βάλω και το ένα δε το συζητώ .και την άλλη φορά ένα στην ουσία ήταν καλό όποτε μπορεί να είναι το τυχερό μου !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Θα βάλω και το ένα δε το συζητώ .και την άλλη φορά ένα στην ουσία ήταν καλό όποτε μπορεί να είναι το τυχερό μου !!!!

Εγώ που ξεκινάω τώρα έχω πολλές απορίες.....από τι εξαρτάται αν την εμβρυομεταφορα θα την κάνουν λίγες μέρες μετά την ωοληψια ή σε άλλο κύκλο? Κι ακόμη κι αν είναι ένα το ώριμο κ καλό γονιμοποιημένο ωράριο στο βάζουν ή σου προτείνουν εναλλακτικά να το καταψυξουν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kikip είπε:

Εγώ που ξεκινάω τώρα έχω πολλές απορίες.....από τι εξαρτάται αν την εμβρυομεταφορα θα την κάνουν λίγες μέρες μετά την ωοληψια ή σε άλλο κύκλο? Κι ακόμη κι αν είναι ένα το ώριμο κ καλό γονιμοποιημένο ωράριο στο βάζουν ή σου προτείνουν εναλλακτικά να το καταψυξουν? 

Καλησπέρα!Αυτό είναι και θέμα γιατρού θεωρώ...πολοί λένε ότι είναι καλό να περιμένεις 1-2 κύκλους για να ηρεμεί ο αργανισμός άλλοι στα βάζουν (από την στιγμη που δεν υπάρχει θέμα υπερδιέγερσης κλπ) στον ίδιο κύκλο.Φυσικά είναι και δική σου απόφαση...μπορεί πχ λόγω δουλειάς να μην μπορείς να τα βάλεις στον ίδιο κύκλο. Αν ρωτάς εμένα και εκ του αποτελέσματος (είμαι έγκυος) θεωρώ ότι είναι ποιο εύκολο να πετύχει οταν κάνεις ΕΤ στον ίδιο κύκλο γιατί ο οργανισμός σου είναι ήδη στη φαση ωορηξίας όταν σου τα παίρνουν τα ωάρια...δλδ λίγο πρίν τη γονιμοποιήση. Ακολουθείται δλδ η φυσιολογική διαδικασία. Από κατάψυξη θα πρέπει να σε δεί ο γιατρός σου και στην ουσία να συντονίσει ενδομήτριο και έμβρυα για την μεταφορά.Το θεωρώ πιο δύσκολο να το πώ αλλιώς  όχι αδύνατο.Στην πρώτη μου προσπάθεια με τα κατεψυγμένα δεν πέτυχα....τα τυχερά μου ήταν τα φρέσκα. Φυσικά εσύ θα ακούσεις ότι σου πει ο γιατρός και σαφώς θα τον ρωτήσεις από τη στιγμή που έχεις αυτές τις απορείες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Kikip είπε:

Εγώ που ξεκινάω τώρα έχω πολλές απορίες.....από τι εξαρτάται αν την εμβρυομεταφορα θα την κάνουν λίγες μέρες μετά την ωοληψια ή σε άλλο κύκλο? Κι ακόμη κι αν είναι ένα το ώριμο κ καλό γονιμοποιημένο ωράριο στο βάζουν ή σου προτείνουν εναλλακτικά να το καταψυξουν? 

Απο το αν κανει υπερδιεγερση ο οργανισμος.αν θελεις μπορεις να μεταφερεις το ενα μονο αν φοβασαι διδυμες κυησεις πχ.οτι θελεις κανεις , βεβαια θα σε συμβουλεψει κ ο γιατρος που ξερει καλυτερα γιατί εμεις επιμεναμε σε ετ ενος μοριδιου και εκεινος ελεγε με βαση την ηλικια μου καλυτερα να βαζαμε τουλαχιστον 2 ,ειμαι 42.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Απο το αν κανει υπερδιεγερση ο οργανισμος.αν θελεις μπορεις να μεταφερεις το ενα μονο αν φοβασαι διδυμες κυησεις πχ.οτι θελεις κανεις , βεβαια θα σε συμβουλεψει κ ο γιατρος που ξερει καλυτερα γιατί εμεις επιμεναμε σε ετ ενος μοριδιου και εκεινος ελεγε με βαση την ηλικια μου καλυτερα να βαζαμε τουλαχιστον 2 ,ειμαι 42.

@Nefeliap βλαστοκυστες έβαλες ;αν δεν τα καταφέρω με το ένα σκέφτομαι να έρθω στο δικό σου κέντρο να κάνω φυσικό αφού ένα μου μένει πιο το νόημα να παίρνω φάρμακα .στον Παντο δεν είσαι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Kikip είπε:

Εγώ που ξεκινάω τώρα έχω πολλές απορίες.....από τι εξαρτάται αν την εμβρυομεταφορα θα την κάνουν λίγες μέρες μετά την ωοληψια ή σε άλλο κύκλο? Κι ακόμη κι αν είναι ένα το ώριμο κ καλό γονιμοποιημένο ωράριο στο βάζουν ή σου προτείνουν εναλλακτικά να το καταψυξουν? 

Εγώ νομίζω πως εξαρτάται από τις ορμόνες και το ενδομήτριο .Αν δεν είναι καλες τότε σε πάει σε επόμενο κύκλο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο παίρνω prezolon και μου έχει ανεβάσει 13 την πίεση.γιατι να το παίρνω αφού τα nk μου ήταν χαμηλά .σας δίνουν και εσας κορτιζόνη ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Καλησπέρα!Αυτό είναι και θέμα γιατρού θεωρώ...πολοί λένε ότι είναι καλό να περιμένεις 1-2 κύκλους για να ηρεμεί ο αργανισμός άλλοι στα βάζουν (από την στιγμη που δεν υπάρχει θέμα υπερδιέγερσης κλπ) στον ίδιο κύκλο.Φυσικά είναι και δική σου απόφαση...μπορεί πχ λόγω δουλειάς να μην μπορείς να τα βάλεις στον ίδιο κύκλο. Αν ρωτάς εμένα και εκ του αποτελέσματος (είμαι έγκυος) θεωρώ ότι είναι ποιο εύκολο να πετύχει οταν κάνεις ΕΤ στον ίδιο κύκλο γιατί ο οργανισμός σου είναι ήδη στη φαση ωορηξίας όταν σου τα παίρνουν τα ωάρια...δλδ λίγο πρίν τη γονιμοποιήση. Ακολουθείται δλδ η φυσιολογική διαδικασία. Από κατάψυξη θα πρέπει να σε δεί ο γιατρός σου και στην ουσία να συντονίσει ενδομήτριο και έμβρυα για την μεταφορά.Το θεωρώ πιο δύσκολο να το πώ αλλιώς  όχι αδύνατο.Στην πρώτη μου προσπάθεια με τα κατεψυγμένα δεν πέτυχα....τα τυχερά μου ήταν τα φρέσκα. Φυσικά εσύ θα ακούσεις ότι σου πει ο γιατρός και σαφώς θα τον ρωτήσεις από τη στιγμή που έχεις αυτές τις απορείες!

Ακριβώς συμφωνώ πως είναι θέμα γιατρού κ περίπτωσης.. γιατί απ' την άλλη λένε πως είναι καλύτερα να αφήσεις κάνα δυο κύκλους οπως προαναφέρθηκε ώστε να ηρεμήσει ο οργανισμός κ οι ωοθήκες απ' τις ορμόνες... Εμένα Μ το σύστησε δλδ λόγω ενδομητριωσης κυρίως... Αλλιώς ο ίδιος γιατρός σε άλλες κοπέλες κάνει αμέσως ετ. Οπότε θεωρώ είναι αναλόγως το κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζει η κοπέλα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Kikip είπε:

Εγώ που ξεκινάω τώρα έχω πολλές απορίες.....από τι εξαρτάται αν την εμβρυομεταφορα θα την κάνουν λίγες μέρες μετά την ωοληψια ή σε άλλο κύκλο? Κι ακόμη κι αν είναι ένα το ώριμο κ καλό γονιμοποιημένο ωράριο στο βάζουν ή σου προτείνουν εναλλακτικά να το καταψυξουν? 

@Kikip ο γιατρός μου είπε να περιμένουμε και αν γονιμοποιηθεί και άλλο να τα βάλουμε κατάψυξη ώστε να συνχρωνιστουν.αλλιως θα βάλω το ένα σε αυτόν τον κύκλο δεν θέλω να το χάσω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...