Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lily94 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; Εκανα σημερα την 1η prolutex. Έχουν περάσει πόσες ώρες που την εκανα και με πονάει παρα πολυ σε εκείνο το σημείο. Ετσι πρέπει να πονάει;; 😕 

Ναι ετσι ποναει το σημειο εκεινο.... Υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lily94 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; Εκανα σημερα την 1η prolutex. Έχουν περάσει πόσες ώρες που την εκανα και με πονάει παρα πολυ σε εκείνο το σημείο. Ετσι πρέπει να πονάει;; 😕 

Εγώ με την prolutex δεν είχα θέμα την έκανα πάντα στην κάτω κοιλία μέση δεξιά αριστερά. Εκεί συνήθως έχουμε περισσότερο λίπος και είναι πιο ανεκτό το φάρμακο. Εμένα πιο πολύ με ενοχλούν οι αντιπικτικές έχει τύχη απο τον πόνο να ξυπνήσω 5 το ξημέρωμα αλλά να ναι καλά το αλουμινόνερο βοηθάει στους πόνους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Εγώ με την prolutex δεν είχα θέμα την έκανα πάντα στην κάτω κοιλία μέση δεξιά αριστερά. Εκεί συνήθως έχουμε περισσότερο λίπος και είναι πιο ανεκτό το φάρμακο. Εμένα πιο πολύ με ενοχλούν οι αντιπικτικές έχει τύχη απο τον πόνο να ξυπνήσω 5 το ξημέρωμα αλλά να ναι καλά το αλουμινόνερο βοηθάει στους πόνους.

Θα το προσπαθήσω σε εκείνο το σημείο απο αυριο. Εχεις δίκιο εκει υπαρχει πιο πολυ λίπος! Ναι μου έλεγε η μαμά μου για αλουμινονερο κ της έλεγα δε ξέρω ρε μανα...😅😅😅 αφού βοηθάει θα το προσπαθήσω να δω κι εγω!!😊😊

εμένα αντιπηκτικές δεν μου εχει δώσει.. 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Εγώ με την prolutex δεν είχα θέμα την έκανα πάντα στην κάτω κοιλία μέση δεξιά αριστερά. Εκεί συνήθως έχουμε περισσότερο λίπος και είναι πιο ανεκτό το φάρμακο. Εμένα πιο πολύ με ενοχλούν οι αντιπικτικές έχει τύχη απο τον πόνο να ξυπνήσω 5 το ξημέρωμα αλλά να ναι καλά το αλουμινόνερο βοηθάει στους πόνους.

Εγω εκεί στο χαμόγελο που λέμε προς τα κάτω δλδ δεν έχω κάνει ποτέ καμία ένεση. Εντάξει αντιπηκτικες μου είπε η αιματολογος δια ροπάλου όχι εκεί μόνο δεξιά και αριστερά του αφαλου αλλά τώρα που το λες.... θα δοκιμάσω εκεί αύριο την prolutex. Επίσης για μελανιές και πόνο βοηθάει πολύ και το λάδι αρνικας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lily94 είπε:

Θα το προσπαθήσω σε εκείνο το σημείο απο αυριο. Εχεις δίκιο εκει υπαρχει πιο πολυ λίπος! Ναι μου έλεγε η μαμά μου για αλουμινονερο κ της έλεγα δε ξέρω ρε μανα...😅😅😅 αφού βοηθάει θα το προσπαθήσω να δω κι εγω!!😊😊

εμένα αντιπηκτικές δεν μου εχει δώσει.. 😕 

Εμένα απο το κέντρο η νοσοκόμα μου είχε δείξει πως να κάνω τις αρχικές ενέσεις και μετά είδα και στο youtube ότι και τις prolutex μπορώ να της κάνω έτσι. Το αλουμινόνερο εγγυήσεις😁. Αντιπικτικές κάνω λόγο θρομβοφιλίας δεν δίνουν πάντα οι γιατροί αν δεν έχεις θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η dimsea είπε:

Εγω εκεί στο χαμόγελο που λέμε προς τα κάτω δλδ δεν έχω κάνει ποτέ καμία ένεση. Εντάξει αντιπηκτικες μου είπε η αιματολογος δια ροπάλου όχι εκεί μόνο δεξιά και αριστερά του αφαλου αλλά τώρα που το λες.... θα δοκιμάσω εκεί αύριο την prolutex. Επίσης για μελανιές και πόνο βοηθάει πολύ και το λάδι αρνικας! 

Και εγώ έτσι τις αντιπικτικές δεξιά αριστερά και όσο φουσκώνει και η κοιλιά είναι δύσκολες όλο καρουμπαλάκια κάνω😩. Αυτό με το λάδι δεν το ήξερα... Βασικά δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο λάδι. Θα το ψάξω αν είναι. Θα ρωτήσω και το γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ετοιμάζομαι και εγώ σιγά σιγά για ετ την άλλη εβδομάδα. Να σας ρωτήσω... Το vibramicin είναι δυνατό για το στοαμι, γιατί έχω μια ευαισθησία.... Επίσης το prezolon γιατί το παίρνουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lactaki είμαι πάρα πολύ αισιόδοξη για σένα! Με τέτοια έμβρυα κ τέτοια ηλικία, δεν μπορεί να μην πετύχει! ✌️

@ioannastr καλή επιτυχία κορίτσι μου! Θετική σκέψη όσο μπορείς κ αισιοδοξία! Έχεις 5 εμβρυακια!❣️ 

@Tillandsia καλή αρχή κορίτσι μου!

Κορίτσια επανέλαβα ορμονολογικες. Πήρα τα αποτελέσματα σήμερα. Fsh και lh 5.6, e2 45, προλακτίνη 9.6.Μπορείτε να μου πείτε πως τις βλέπετε; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Και εγώ έτσι τις αντιπικτικές δεξιά αριστερά και όσο φουσκώνει και η κοιλιά είναι δύσκολες όλο καρουμπαλάκια κάνω😩. Αυτό με το λάδι δεν το ήξερα... Βασικά δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο λάδι. Θα το ψάξω αν είναι. Θα ρωτήσω και το γιατρό. 

Το βρίσκεις στα φαρμακεία ή σε φυτικά προϊόντα και βγαίνει και κρέμα και gel. Χρησιμοποιείται για μυϊκους πόνους και μωλωπες... το λάδι μόνο έχω χρησιμοποιήσει εγώ και για μυϊκους πόνους τουλάχιστον είναι τέλειο. Εχθές που ρώτησα στο φαρμακείο για κρέμα μου είπαν για την αρνικα (ότι κάνει δλδ και για μελανιές κλπ) και έβαλα το βράδυ γιατί το πρωί κάνω την innohep. Νομίζω με βοήθησε 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_02 είπε:

Κορίτσια ετοιμάζομαι και εγώ σιγά σιγά για ετ την άλλη εβδομάδα. Να σας ρωτήσω... Το vibramicin είναι δυνατό για το στοαμι, γιατί έχω μια ευαισθησία.... Επίσης το prezolon γιατί το παίρνουμε?

Με το καλο η ΕΤ! Για πόσες μέρες θα παρεις Vibramycin; Εμένα δεν μου ειπε. Μόνο στην ωοληψια είχα πάρει. Συνήθως το παίρνεις μετά το φαγητό αν έχεις θέμα με το στομάχι και σίγουρα με αρκετή ποσότητα υγρών και να μην ξαπλώσεις αμέσως. Το prezolon είναι κορτιζόνη και το δίνουν για να καταστείλει λίγο το ανοσοποιητικο σου και να μην επιτεθεί στα εμβρυα θεωρωντας τα εισβολείς 😊. Τι φάρμακα παίρνεις για προετοιμασια ενδομητρίου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dolphin είπε:

@lactaki είμαι πάρα πολύ αισιόδοξη για σένα! Με τέτοια έμβρυα κ τέτοια ηλικία, δεν μπορεί να μην πετύχει! ✌️

@ioannastr καλή επιτυχία κορίτσι μου! Θετική σκέψη όσο μπορείς κ αισιοδοξία! Έχεις 5 εμβρυακια!❣️ 

@Tillandsia καλή αρχή κορίτσι μου!

Κορίτσια επανέλαβα ορμονολογικες. Πήρα τα αποτελέσματα σήμερα. Fsh και lh 5.6, e2 45, προλακτίνη 9.6.Μπορείτε να μου πείτε πως τις βλέπετε; 

 

Εξαιρετικές δεν θα μπορούσαν να είναι καλύτερες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Με το καλο η ΕΤ! Για πόσες μέρες θα παρεις Vibramycin; Εμένα δεν μου ειπε. Μόνο στην ωοληψια είχα πάρει. Συνήθως το παίρνεις μετά το φαγητό αν έχεις θέμα με το στομάχι και σίγουρα με αρκετή ποσότητα υγρών και να μην ξαπλώσεις αμέσως. Το prezolon είναι κορτιζόνη και το δίνουν για να καταστείλει λίγο το ανοσοποιητικο σου και να μην επιτεθεί στα εμβρυα θεωρωντας τα εισβολείς 😊. Τι φάρμακα παίρνεις για προετοιμασια ενδομητρίου;

Καλημέρα κορίτσια, το vibramicin brammic για 8 μέρες όπως και το prezolon. Μέχρι τη χοριακη παίρνω cyclacur, vasclor πρωί βράδυ και salospir. Δεν προλαβαίνω τις ειδοποιήσεις! Παίρνω και φολικο και d...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Εξαιρετικές δεν θα μπορούσαν να είναι καλύτερες!!!

@Taggeris Ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! Πρώτη φορά μου βγήκε πολύ χαμηλή κ η tsh 0.64, ενώ τόσα χρόνια μου έβγαινε μεταξύ 1.5 κ 2.0... τι να πω, άβυσσος... Έχω ραντεβού σήμερα με τον Αθανασιου..  θα σας πω γνώμη μόλις γυρίσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, το vibramicin brammic για 8 μέρες όπως και το prezolon. Μέχρι τη χοριακη παίρνω cyclacur, vasclor πρωί βράδυ και salospir. Δεν προλαβαίνω τις ειδοποιήσεις! Παίρνω και φολικο και d...

Καλημέρα κορίτσι μου! Έχεις κάνει ήδη εμβρυομεταφορα; Με το καλο η χοριακή!! Άσε οι ειδοποιήσεις έχουν γίνει κουδούνι στο κεφάλι μου!

Πόσο πρέπει να είναι η οιστραδιολη για να προγραμματίσουμε εμβρυομετσφορα; Θα κάνω εξέταση τη Δευτέρα και έχω ένα άγχος μήπως δεν είναι στα επιθυμητά επίπεδα και ακυρωθεί ο κύκλος 😟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Έχεις κάνει ήδη εμβρυομεταφορα; Με το καλο η χοριακή!! Άσε οι ειδοποιήσεις έχουν γίνει κουδούνι στο κεφάλι μου!

Πόσο πρέπει να είναι η οιστραδιολη για να προγραμματίσουμε εμβρυομετσφορα; Θα κάνω εξέταση τη Δευτέρα και έχω ένα άγχος μήπως δεν είναι στα επιθυμητά επίπεδα και ακυρωθεί ο κύκλος 😟

Πανω απο 120-130 μου ειπανε ,αλλα στη ρυθμιζουν δεν ακυρωνεται ο κυκλος απο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, το vibramicin brammic για 8 μέρες όπως και το prezolon. Μέχρι τη χοριακη παίρνω cyclacur, vasclor πρωί βράδυ και salospir. Δεν προλαβαίνω τις ειδοποιήσεις! Παίρνω και φολικο και d...

Αστα και εγω κοντεψα να τρελαθω την προηγουμενη φορα με ειχανε σκισει μπορει και 23 χαπια τη μερα- το κλασσικο πρωτοκολλο του Γεν ις.τωρα σε αυτη την ετ απαιτησα να μη παρω και ευτυχως συμφωνησαν!τι τα δινουν τοτε τι να πω..παιρνω μονο ουτρο αντιπηκτικη κ σαλοσπιρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dolphin είπε:

@Taggeris Ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! Πρώτη φορά μου βγήκε πολύ χαμηλή κ η tsh 0.64, ενώ τόσα χρόνια μου έβγαινε μεταξύ 1.5 κ 2.0... τι να πω, άβυσσος... Έχω ραντεβού σήμερα με τον Αθανασιου..  θα σας πω γνώμη μόλις γυρίσω 

Μια χαρα τις εχεις ολες τελειες! Κ η tsh πολυ καλη που λες τοσα χρονια..δεν εχεις θεμα θα στα πει.αν σου πει κανα περιεργο νεο να μας ενημερωσεις.ρωτησε τον και για το σακχαρο που ειναι σημαντικο και αν θελει να κανεις καμπυλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Dolphin είπε:

@Nefeliap ευχαριστώ κορίτσι μου γλυκο! Θα τον ρωτήσω για καμπύλη σακχάρου σιγουρα; Πρέπει κ καμπύλη ινσουλίνης λες;  

Ναι ναι !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dolphin είπε:

@Taggeris Ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! Πρώτη φορά μου βγήκε πολύ χαμηλή κ η tsh 0.64, ενώ τόσα χρόνια μου έβγαινε μεταξύ 1.5 κ 2.0... τι να πω, άβυσσος... Έχω ραντεβού σήμερα με τον Αθανασιου..  θα σας πω γνώμη μόλις γυρίσω 

Εξαιρετικος γιατρός... νομίζω ότι θα σου αρέσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Εξαιρετικος γιατρός... νομίζω ότι θα σου αρέσει

Γνωρίζεις κάτι για τον γιατρό; Προσπάθησα να σου στείλω pm αλλά δεν τα κατάφερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo ξέρουν που λένε σε 12+ μέρες χοριακή. Εγώ σκέψου έκανα τη 12η μέρα και πήρα αιρθμό 28. Απογοητεύτηκα, στενοχωρήθηκα κλπ Την επανέλαβα τη 14η μέρα κι ήταν 80 (μια ανακούφιση το λες) και μετά τη 16η μέρα κι ήταν 160κάτι. Εικάζω ότι άργησε να γίνει η εμφύτευση, εξ ου και τα χαμηλά νούμερα. Σκέψου ότι στην προπέρσινη φυσιολογική σύλληψη έκανα μόνο μία χοριακή στις 13 μέρες κι ήταν 1.300!!! 
Υπομονή και σε σένα και στη @Hope19.

@Nefeliap κι εγώ όταν πήγα για την εμβρυομεταφορά είχαμε πει με το γιατρό να βάλουμε τις 2 μέτριες βλαστοκύστες αντί για τη 1 άριστη. Ξαφνικά έρχεται και μου λέει "Θα βάλουμε τη 1 άριστη. Ούτε να μένει στην κατάψυξη, ούτε τα κιλά σου βοηθούν δίδυμη κύηση στην παρούσα φάση". Σοκαρίστηκα λίγο, αφενός γιατί χοντρή δε με λες (άλλο που έχω πάρει 10 κιλά από το γάμο) αφετέρου γιατί είχα προετοιμαστεί για 2 έμβρυα. 
Χαλάρωσα όμως, είπα "Ένα, ένα! Ό,τι θέλει ο γιατρός κι ο Θεός". Και να που μπήκα στο μήνα μου σήμερα....

Πάντως, κορίτσια, αν και δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες του τόπικ, θα σας πω (φτάνοντας στο τέλος πια), πως το άγχος δε φεύγει ποτέ, ιδίως σε εμάς που μπήκαμε σε αυτή τη διαδικασία και πως όλα πάνω κάτω είναι φυσιολογικά! 
Διαβάζω για πρησμένο στήθος, πόνους περιόδου μετά την ΕΤ, ανακατωσούρες, κοιλιές, υγρά και μου φαίνονται οικεία μεν, παλιά δε.... 
Όλα αυτά είναι η προσπάθεια που κάνει το σώμα μας να δεχτεί τα εμβρυάκια μας και την εγκυμοσύνη που αρχίζει. 
Να έχετε αισιοδοξία, όσες πιστεύετε κάντε και καμία προσευχή πιο πολύ για να ηρεμήσετε μέσα σας και όλα θα γίνουν. 
Και σας τα λέω εγώ το τέρας απαισιοδοξίας. Που μέχρι και σήμερα είμαι αγχωμένη γιατί έχω αυξημένο αμνιακό υγρό, χωρίς να υπάρχει θέμα με το σάκχαρο και απ' ο,τι διαβάζω στο ίντερνετ (ξέρω, λάθος) μπορεί να συνδέεται με ανωμαλία στο έμβρυο... Οφείλουμε όμως να κρατάμε μία σταγόνα ελπίδας για τα μωρά μας. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Φτάσαμε και εμείς στην 3η μέρα και εκεί που ήμασταν ανήσυχοι για το αν τελικά θα προχωρήσουν τα 5 εμβρυάκια μας και ήμασταν σε ετοιμότητα να πάμε σήμερα για ετ, τελικά τα εμβρυάκια μας προχώρησαν, δε χάσαμε κανένα (ίσα ίσα που ένα εξελίχθηκε κιολας) και πάμε για ετ την Παρασκευή!!!! 

Ένα άγχος έφυγε κάπως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Φτάσαμε και εμείς στην 3η μέρα και εκεί που ήμασταν ανήσυχοι για το αν τελικά θα προχωρήσουν τα 5 εμβρυάκια μας και ήμασταν σε ετοιμότητα να πάμε σήμερα για ετ, τελικά τα εμβρυάκια μας προχώρησαν, δε χάσαμε κανένα (ίσα ίσα που ένα εξελίχθηκε κιολας) και πάμε για ετ την Παρασκευή!!!! 

Ένα άγχος έφυγε κάπως... 

Με το καλό κορίτσι μου!!! Συγχαρητήρια! Να κρατηθούν καλά από τη μαμά τους και να έχουμε άλλη μια μανουλα σε λίγες μέρες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...