Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενική πτυχή


Recommended Posts

Γεια σας. Ειμαι 22 εβδομάδων έγκυος και εκανα την εξέταση β´επιπεδου. Βρήκαν αυξημένη την αυχενική πτυχή απο το όριο 5,5 εμενα ειναι 7.9 . Μου ειπαν πως πρεπει να κανω καποιες εξετάσεις . Αν εχει συμβεί κατι παρόμοιο σε καποια κοπελα ας μου Γραψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Christel είπε:

Γεια σας. Ειμαι 22 εβδομάδων έγκυος και εκανα την εξέταση β´επιπεδου. Βρήκαν αυξημένη την αυχενική πτυχή απο το όριο 5,5 εμενα ειναι 7.9 . Μου ειπαν πως πρεπει να κανω καποιες εξετάσεις . Αν εχει συμβεί κατι παρόμοιο σε καποια κοπελα ας μου Γραψει.

Κορίτσι στην αυχενική διαφάνεια δεν είχε φανεί κάτι; το έχω ακουστά αυτό που λες (από φίλη) αλλά ήταν ένδειξη στην αυχενική οπότε έκανε εξετάσεις. Της είχαν πει ότι είναι ένδειξη για κάποια σύνδρομα αν κ από πολλούς δεν θεωρείται αξιόπιστη επειδή είναι ευαίσθητο το αποτέλεσμα ανάλογα με το που κ πως γίνεται η εξέταση. Της είχαν πει ότι μετά μπορεί καν αυτή η ένδειξη μπορεί να μην φαίνεται (στο δεύτερο τρίμηνο δλδ). Αυτό που μοιυ κάνει εντύπωση είναι ότι είσαι ήδη στο δεύτερο τρίμηνο! Μήπως έγινε λάθος στην Β επιπέδου; δεν θα έπρεπε να είχε φανεί στην αυχενική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Christel είπε:

Γεια σας. Ειμαι 22 εβδομάδων έγκυος και εκανα την εξέταση β´επιπεδου. Βρήκαν αυξημένη την αυχενική πτυχή απο το όριο 5,5 εμενα ειναι 7.9 . Μου ειπαν πως πρεπει να κανω καποιες εξετάσεις . Αν εχει συμβεί κατι παρόμοιο σε καποια κοπελα ας μου Γραψει.

Καλημέρα.
Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!
Το θέμα που περιγράφεις δεν μου έχει συμβεί.
Λίγο όμως που έψαξα είδα ότι συμβαίνει.
Προφανώς ύστερα από αυτό το εύρημα οι πιθανότητες να έχει το μωρό σου κάποιο σύνδρομο αυξάνονται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει. Είναι μόνο πιθανότητες. Το τι ισχύει θα στο δείξουν μόνο τα αποτελέσματα των εξετάσεων.
Τι εξετάσεις σου είπε ο γιατρός σου να κάνεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 3/5/2020 at 9:30 ΠΜ, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι στην αυχενική διαφάνεια δεν είχε φανεί κάτι; το έχω ακουστά αυτό που λες (από φίλη) αλλά ήταν ένδειξη στην αυχενική οπότε έκανε εξετάσεις. Της είχαν πει ότι είναι ένδειξη για κάποια σύνδρομα αν κ από πολλούς δεν θεωρείται αξιόπιστη επειδή είναι ευαίσθητο το αποτέλεσμα ανάλογα με το που κ πως γίνεται η εξέταση. Της είχαν πει ότι μετά μπορεί καν αυτή η ένδειξη μπορεί να μην φαίνεται (στο δεύτερο τρίμηνο δλδ). Αυτό που μοιυ κάνει εντύπωση είναι ότι είσαι ήδη στο δεύτερο τρίμηνο! Μήπως έγινε λάθος στην Β επιπέδου; δεν θα έπρεπε να είχε φανεί στην αυχενική; 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Πήγα και σε δεύτερο γιατρό και μου είπε πως δεν βλέπει κάτι ανησυχητικο . Οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές και όχι τόσο παραπάνω από το όριο. Παρόλα αυτά μου είπε για να είσαι κι εσύ ήρεμη να κάνω την εξέταση αίματος πανόραμα. Τωρα αναμένω τα αποτελέσματα .Κι εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί η αυχενική διαφάνεια είχε βγει πολυ Καλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2020 at 11:06 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα.
Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!
Το θέμα που περιγράφεις δεν μου έχει συμβεί.
Λίγο όμως που έψαξα είδα ότι συμβαίνει.
Προφανώς ύστερα από αυτό το εύρημα οι πιθανότητες να έχει το μωρό σου κάποιο σύνδρομο αυξάνονται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει. Είναι μόνο πιθανότητες. Το τι ισχύει θα στο δείξουν μόνο τα αποτελέσματα των εξετάσεων.
Τι εξετάσεις σου είπε ο γιατρός σου να κάνεις; 

Καλησπέρα σ’ ευχαριστώ πολύ! Πήγα και σε αλλο γιατρό και μου είπε πως δε βλέπει κάτι ανησυχητικό όπως η προηγούμενη γιατρός. Οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές. Παρόλα αυτά μου είπε να κάνω μία εξέταση αίματος πανόραμα για να είμαι και εγώ πιο ήρεμη. Τώρα αναμένω τα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...