Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποτυχημένη σπερματέγχυση, αλλαγή γιατρού;


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια και χρόνια πολλά προσπαθούμε για παιδάκι 16 μήνες και πάμε για τον 17ο, με όλες μας τις εξετάσεις καθαρές.
Τον Μάρτιο έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση, ο γιατρός μας πήρε 250€... Σε κάποια κέντρα που ρώτησα που είναι σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα ήθελαν 350€-400€ αλλά δεν τα επέλεξα λόγω απόστασης, είμαι απο επαρχιακή πόλη και θα δυσκολευόμασταν πολύ.
Πήρα και σε κάποιους άλλους μήπως έκανα την επόμενή μου αλλού και μου λένε όλοι 500€... Αρχίζω να ανησυχώ μήπως ο γιατρός δεν έκανε κάτι καλά και ήταν τσάτρα πάτρα όλα; Πως γίνεται 250€ ο ένας σε φυσικό κύκλο και όλοι οι άλλοι 500€; Οι άλλοι πάνε να μας τα πάρουν ή είναι αυτός τίμιος;
Το συζητάμε με τον σύζυγό μου αλλά δεν έχουμε και πολλές επιλογές, αλλά συζητάμε τι περισσότερο μπορεί να κάνει δηλαδή αυτός με τα 500€ που είναι και διάσημος στη περιοχή μας; Τι το περισσότερο μπορεί να κάνει εκτός απο την ένεση 36 ώρες πριν τη σπερματέγχυση, την επεξεργασία σπέρματος και την έγχυση μέσω ειδικού σωλήνα και μετά με γύρισε με τη μέση ψηλά για μισή ώρα και μου έδωσε προγεστερόνη;


 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σας κορίτσια και χρόνια πολλά προσπαθούμε για παιδάκι 16 μήνες και πάμε για τον 17ο, με όλες μας τις εξετάσεις καθαρές.
Τον Μάρτιο έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση, ο γιατρός μας πήρε 250€... Σε κάποια κέντρα που ρώτησα που είναι σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα ήθελαν 350€-400€ αλλά δεν τα επέλεξα λόγω απόστασης, είμαι απο επαρχιακή πόλη και θα δυσκολευόμασταν πολύ.
Πήρα και σε κάποιους άλλους μήπως έκανα την επόμενή μου αλλού και μου λένε όλοι 500€... Αρχίζω να ανησυχώ μήπως ο γιατρός δεν έκανε κάτι καλά και ήταν τσάτρα πάτρα όλα; Πως γίνεται 250€ ο ένας σε φυσικό κύκλο και όλοι οι άλλοι 500€; Οι άλλοι πάνε να μας τα πάρουν ή είναι αυτός τίμιος;
Το συζητάμε με τον σύζυγό μου αλλά δεν έχουμε και πολλές επιλογές, αλλά συζητάμε τι περισσότερο μπορεί να κάνει δηλαδή αυτός με τα 500€ που είναι και διάσημος στη περιοχή μας; Τι το περισσότερο μπορεί να κάνει εκτός απο την ένεση 36 ώρες πριν τη σπερματέγχυση, την επεξεργασία σπέρματος και την έγχυση μέσω ειδικού σωλήνα και μετά με γύρισε με τη μέση ψηλά για μισή ώρα και μου έδωσε προγεστερόνη;


 

Χριστος Ανεστη και Χρονια πολλα!

θεωρεις φταιει ο γιατρος για την αποτυχια της εγχυσης; Επειδή ειναι πιο φθηνος απο τους αλλους; Δε ξερω σε ποια επαρχια εισαι αλλα παντα σε επαρχια τα παντα γενικως ειναι πιο φθηνα και αν ο γιατρος δεν ειναι γνωστος.καθε κεντρο χρεωνει αναλογα.το «ονομα» οπως και να εχει μετραει και επισης χρεωνεται πιο ακριβα...ξερω οτι οι πιθανοτητες της σπε:εχγυσης ειναι πολυ πιο λιγες απο την εξωσωμ..βεβαια υπαρχουν και κοπελες που πετυχαν με τη πρωτη..καποιες με την 3/4 ή κ 5η..δεν εχω κανει ποτε για το λογο οτι ειμαι μεγαλη σε ηλικια και μπηκα κατευθειαν σε εξωσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αληθώς Ανέστη!
Δεν θεωρώ ότι φταίει ο γιατρός επειδή πιστεύω πως ότι έπρεπε να κάνει το έκανε. Απλά το ότι μου πήρε τα μισά λεφτά απο τους άλλους. Πριν απο αυτόν είχα πάει σε έναν διάσημο "όνομα" με 5 αστεράκια στη google και σελίδες σε fb κλπ και όταν πήγα δεν μου άρεσε καθόλου η προσέγγιση, βιαζόταν και ενώ ήμουν στον χρόνο των προσπαθειών ακόμη μου είπε να με βάλει αμέσως για σπερματέγχυση με φάρμακα χωρίς καν να με εξετάσει! Δεν μου μίλησε καθόλου καλά ήταν απότομος και ειρωνικός και τον άφησα. Είπα είναι δυνατόν να είναι αυτό το άτομο ο πιο διάσημος και καλός γιατρός που γράφουνε παντού;
Αυτό που με έκανε να σκεφτώ μήπως ο γιατρός δεν έκανε κάτι καλά είναι ότι στην ίδια πόλη ο δικός μου πήρε 250€ και ο ίδιος διάσημος γιατρός επίσης απο τη πόλη μου θέλει 500€ όπως και 2-3 άλλοι που ρώτησα.
Όντως αυτός που πήγα δεν είναι τόσο στο προσκήνιο, δεν ασχολείται με διαφημίσεις και ίντερνετ απλά ήταν ο πιο προσεγγίσιμος. Κάποιοι τον ξέρουν κάποιοι όχι. Ενώ τον ¨διάσημο"τον ξέρει μέχρι και η κουτσή Μαρία.
Ξέρω ότι έχω χαμηλότερα ποσοστά. Θα κάνω σίγουρα άλλες δύο σπερματεγχύσεις απλά δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω ή όχι γιατρό και γιατί αυτές οι διαφορές όταν μιλάμε για γιατρούς στην ίδια πόλη!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά! 

Κοίτα, φυσικά κ να πάρεις κάποια γνώμη ακόμα αλλά να ξέρεις ότι μάλλον δε φταίει ο γιατρός αλλά η μέθοδος. Έχει πολύ χαμηλά ποσοστά επιτυχίας δυστυχώς. Ελάχιστες πετυχαίνουν. Αυτό που ίσως αξίζει να δεις είναι μήπως σου έδινε κάποιο χάπι για να κάνεις κανένα ωάριο παραπάνω κ κατά πόσο η επεξεργασία του σπέρματος είναι η σωστή (δλδ να γίνεται σε εξειδικευμένο κέντρο κ όχι τσατρα πατρα σε κάποιο ιατρείο). Κατά τα άλλα δεν μπιρουν να γίνουν κ πολλά παραπάνω. Τη σκεφτόμουν κ γω αυτή τη μέθοδο αλλα δυστυχώς δεν έχει επιτυχία κ την άφησα. Κ είναι κρίμα καθώς είναι αρκετά πιο απλή κ θα ήταν μια καλή επιλογή. 

Εύχομαι καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας και Χριστός Ανέστη!! Διανύω την 31η εβδομάδα ύστερα από τη δεύτερη επιτυχημένη σπερματεγχυση και θέλω και εγώ να πω δυο λόγια.. προσωπικά πιστεύω ότι και ο γιατρός και το κέντρο και εκεί που γίνεται η επεξεργασία όλα αυτά παίζουν ρόλο. Καταρχήν ο γιατρός πρέπει να έχει καλό "χέρι" ειδικά την στιγμή που περνάει τον καθετήρα για να μην δημιουργηθεί κάποια φλεγμονή (η οποία δεν γίνεται αντιληπτή) και πάει τζάμπα η διαδικασία. Δεύτερον το κέντρο να έχει ένα πρόγραμμα και σε συμφωνία με τον γιατρό, ο οποίος και θα δώσει εντολή για το κατάλληλο για εσένα πρωτόκολλο που θα ακολουθήσεις,να σου δώσουν τις κατάλληλες οδηγίες και να σου λύνουν τυχόν απορίες και προβληματισμούς που και αν θα έχεις. Και τρίτον μέσα στο κέντρο να υπάρχει εξειδικευμένο προσωπικό και μικροβιολογικό εργαστήριο για να γίνει η επεξεργασία σπέρματος όσο το δυνατόν πιο σωστά. Και τέταρτον υπάρχει δυστυχώς μια πολύ μεγάλη παράμετρος η οποία τελικά είναι και καθοριστική στο αποτέλεσμα : ΤΥΧΗ

σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου ή ακόμα καλύτερα να έρθει φυσιολογικά από εκεί που δεν το περιμένετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!!! Εγώ έχω στο ιστορικό μου δύο αποτυχημένες σπερματενχυσεις, οι οποίες μου κόστισαν 400 ευρώ η καθεμια, στην Αθήνα. Μετα από αυτό η αλήθεια είναι ότι άλλαξα γιατρο, περισσότερο για ψυχολογικους λόγους και γιατί θεωρουσα  ότι δεν με πρόσεξε τόσο ( στο κομμάτι πριν την σπερματενχυση). Εξετάσεις ορμονολογικες και σαλπιγγογραφια έχεις κάνει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Χρόνια πολλά! 

Κοίτα, φυσικά κ να πάρεις κάποια γνώμη ακόμα αλλά να ξέρεις ότι μάλλον δε φταίει ο γιατρός αλλά η μέθοδος. Έχει πολύ χαμηλά ποσοστά επιτυχίας δυστυχώς. Ελάχιστες πετυχαίνουν. Αυτό που ίσως αξίζει να δεις είναι μήπως σου έδινε κάποιο χάπι για να κάνεις κανένα ωάριο παραπάνω κ κατά πόσο η επεξεργασία του σπέρματος είναι η σωστή (δλδ να γίνεται σε εξειδικευμένο κέντρο κ όχι τσατρα πατρα σε κάποιο ιατρείο). Κατά τα άλλα δεν μπιρουν να γίνουν κ πολλά παραπάνω. Τη σκεφτόμουν κ γω αυτή τη μέθοδο αλλα δυστυχώς δεν έχει επιτυχία κ την άφησα. Κ είναι κρίμα καθώς είναι αρκετά πιο απλή κ θα ήταν μια καλή επιλογή. 

Εύχομαι καλή επιτυχία! 

Χρόνια πολλά.
Πήγα ήδη σε 5-6 γιατρούς έχασα το μέτρημα πραγματικά. Ο άλλος που πήγα πήγε να μου τα πάρει χοντρά και να με κοροιδέψει και έφυγα. Κατέληξα σε αυτόν τελικά που ήταν και πιο οικονομικός και προσιτός. Όσο για το χάπι που λες του είπα για φάρμακα αλλά μου είπε πως προτείνει να πάει σε φυσικό κύκλο και τη δεύτερη (αυτό ήθελα κι εγώ έτσι κι αλλιώς απο την αρχή) και μετά στη τρίτη προσπάθεια να περάσω επιτροπή γιατί τα φάρμακα κοστίζουν αρκετά χωρίς κάλυψη.
Όσο για την διαδικασία έγινε σε ιδιωτική γυναικολογική κλινική όπου είχε γενετιστή ο οποίος πήρε και επεξεργάστηκε το σπέρμα μπροστά μας. Κι εμείς απογοητευτήκαμε απο τα χαμηλά ποσοστά, αλλά είπαμε να το προσπαθήσουμε πριν κάνουμε το τεράστιο βήμα της εξωσωματικής.

στις πριν 6 ώρες, ο/η Treasure είπε:

Καλησπέρα σας και Χριστός Ανέστη!! Διανύω την 31η εβδομάδα ύστερα από τη δεύτερη επιτυχημένη σπερματεγχυση και θέλω και εγώ να πω δυο λόγια.. προσωπικά πιστεύω ότι και ο γιατρός και το κέντρο και εκεί που γίνεται η επεξεργασία όλα αυτά παίζουν ρόλο. Καταρχήν ο γιατρός πρέπει να έχει καλό "χέρι" ειδικά την στιγμή που περνάει τον καθετήρα για να μην δημιουργηθεί κάποια φλεγμονή (η οποία δεν γίνεται αντιληπτή) και πάει τζάμπα η διαδικασία. Δεύτερον το κέντρο να έχει ένα πρόγραμμα και σε συμφωνία με τον γιατρό, ο οποίος και θα δώσει εντολή για το κατάλληλο για εσένα πρωτόκολλο που θα ακολουθήσεις,να σου δώσουν τις κατάλληλες οδηγίες και να σου λύνουν τυχόν απορίες και προβληματισμούς που και αν θα έχεις. Και τρίτον μέσα στο κέντρο να υπάρχει εξειδικευμένο προσωπικό και μικροβιολογικό εργαστήριο για να γίνει η επεξεργασία σπέρματος όσο το δυνατόν πιο σωστά. Και τέταρτον υπάρχει δυστυχώς μια πολύ μεγάλη παράμετρος η οποία τελικά είναι και καθοριστική στο αποτέλεσμα : ΤΥΧΗ

σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου ή ακόμα καλύτερα να έρθει φυσιολογικά από εκεί που δεν το περιμένετε!!!

Αληθώς Ανέστη!
Αρχικά ενώ με είχε ενημερώσει πως είναι φυσιολογικό να νιώσω λίγο πόνο μετά, αν δω αίμα ή υγρά να μην ανησυχήσω είναι φυσιολογικό. Το είδα πολύ θετικό το ότι μετά τη διαδικασία ούτε πόνεσα στη διάρκεια, ούτε μετά, ούτε αίματα και υγρά. Ο γενετιστής μα ενημέρωσε ενδελεχώς για ώρα και μας εξήγησε τα πάντα, ακόμη και πράγματα που δεν φανταζόμασταν ή δεν ξέραμε.
Μακάρι να έχουμε την τύχη σου και να είμαστε τυχεροί στη δεύτερη φορά!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mareva είπε:

Καλησπέρα και από εμένα!!! Εγώ έχω στο ιστορικό μου δύο αποτυχημένες σπερματενχυσεις, οι οποίες μου κόστισαν 400 ευρώ η καθεμια, στην Αθήνα. Μετα από αυτό η αλήθεια είναι ότι άλλαξα γιατρο, περισσότερο για ψυχολογικους λόγους και γιατί θεωρουσα  ότι δεν με πρόσεξε τόσο ( στο κομμάτι πριν την σπερματενχυση). Εξετάσεις ορμονολογικες και σαλπιγγογραφια έχεις κάνει???

Καλησπέρα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εμείς λέγαμε εξ'αρχής να κάνουμε δύο σπερματεγχύσεις σε φυσικό κύκλο και μια τρίτη με φάρμακα. 
Εξετάσεις ορμονολογικές έκανα ότι υπήρχε. Κάθε γιατρός μου έδινε και τις δικές του όλα ήταν φυσιολογικότατα, άλλες μάλιστα τις επαναλάμβανα όπως FSH TSH και άλλες κάθε μήνα και ήταν απολύτως φυσιολογικές. Την D είχα χαμηλή αλλά τη ρύθμισα.
Σαλπιγγογραφία εννοείται έκανα πάνω στο χρόνο μέσα Δεκεμβρίου όπου και ο ακτινολόγος και όσοι την είδα είπανε πως είναι άριστη και δεν μπορούν να δούνε το παραμικρό πρόβλημα.
Τώρα αν έχω κάτι άλλο που δεν φαίνεται θα φανεί σε υστεροσκόπηση όταν έρθει η στιγμή να πάω για εξωσωματική.
Εσύ τελικά κατάφερες να μείνεις έγκυος απο σπερματέγχυση; Τι έγινε τελικά;

Υ.Γ
Ξεκίνησα να κάνω σπερματέγχυση με έτοιμες όλες τις εξετάσεις μου σε εξειδικευμένο κέντρο αλλά δεν ήξερα πως έπρεπε να μεταβώ στη Θεσσαλονίκη καθώς εκεί γίνονται οι ιατρικές πράξεις και αυτό που ήταν το κερασάκι στη τούρτα που άνοιξα τη πόρτα και έφυγα, ότι ο γυναικολόγος μέσα στο κέντρο που θα με παρακολουθούσε, κάπνιζε στο ιατρείο μέσα, μύριζαν όλα τσιγαρίλα αναπνοή ρούχα και υπήρχαν τασάκια με στάχτες.
Αναστροφή και γειά σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Ο μόνος λόγος που σε ρώτησα, είναι γιατί εγω, εμπιστευομενη τον γιατρό μου που τον είχα από τα 18 και πάνω στην αγωνία και στο άγχος να κάνουμε παιδί ( προσπαθούσαμε 2 χρόνια ανεπιτυχώς και στο χρόνο ανακαλύψαμε ένα πρόβλημα στο σπερμοδιαγραμμα του συζύγου). Πήγα στα τυφλά στο ότι μου είπε ο γιατρός, ότι καλύτερα να κάνουμε σπερματενχυση ( χωρίς εμένα να με έχει βάλει καν στην διαδικασία εξετάσεων κ σαλπιγγογραφιας). Την πρώτη φορά έκανα πρόκληση με χάπια και την δεύτερη με ενέσεις. Απετυχα και στις δύο και μετά μου πρότεινε εξωσωματική. Εκεί ήταν που άλλαξα γιατρό, πήγα σε αλλον, με έβαλε κ εμένα στη διαδικασία εξετάσεων, ορμονολογικες, ΑΜΙ, Σαλπιγγογραφια ( οι οποίες δεν έδειξαν κάτι ιδιαιτερο) και μου ξεκίνησε το φολικό οξυ.. Και πάνω εκεί έμεινα έγκυος φυσιολογικά και τώρα διανύω τον πέμπτο μήνα!! Απλά τώρα αν το πήγαινα από την αρχή. Σίγουρα δεν θα είχα κάνει τη δεύτερη σπερματενχυση στον ίδιο γιατρό και σίγουρα θα είχα μπει στη διαδικασία να το ψάξω περισσότερο πριν ξεκινήσω οτιδηποτε.

 

Υ.γ. Συγγνώμη για το μακριναρι. Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby Καλημέρα κορίτσι! Η σπερματέγχυση έχει τα ίδια ποσοστά επιτυχίας με την φυσιολογική σύλληψη, απλά γίνεται πιο μεθοδευμένα. Και εγώ έκανα 4 πριν προχωρήσω σε εξωσωματική και το κόστος ήταν 250 και στα 2 κέντρα που πήγα. Τις πρώτες 2 φορές προσπαθήσαμε σε φυσικό κύκλο και τις άλλες 2 με κλομιφαίνη (φτηνό φάρμακο που αν θυμαμαι καλά γράφεται).

Δε νομίζω ότι μπορείς να ξέρεις ποιος ευθύνεται για το αποτέλεσμα. Αν όμως το ένστικτό σου λέει ότι πρέπει να αλλάξεις γιατρό, τότε αυτό να κάνεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mareva είπε:

Καλημέρα!!! Ο μόνος λόγος που σε ρώτησα, είναι γιατί εγω, εμπιστευομενη τον γιατρό μου που τον είχα από τα 18 και πάνω στην αγωνία και στο άγχος να κάνουμε παιδί ( προσπαθούσαμε 2 χρόνια ανεπιτυχώς και στο χρόνο ανακαλύψαμε ένα πρόβλημα στο σπερμοδιαγραμμα του συζύγου). Πήγα στα τυφλά στο ότι μου είπε ο γιατρός, ότι καλύτερα να κάνουμε σπερματενχυση ( χωρίς εμένα να με έχει βάλει καν στην διαδικασία εξετάσεων κ σαλπιγγογραφιας). Την πρώτη φορά έκανα πρόκληση με χάπια και την δεύτερη με ενέσεις. Απετυχα και στις δύο και μετά μου πρότεινε εξωσωματική. Εκεί ήταν που άλλαξα γιατρό, πήγα σε αλλον, με έβαλε κ εμένα στη διαδικασία εξετάσεων, ορμονολογικες, ΑΜΙ, Σαλπιγγογραφια ( οι οποίες δεν έδειξαν κάτι ιδιαιτερο) και μου ξεκίνησε το φολικό οξυ.. Και πάνω εκεί έμεινα έγκυος φυσιολογικά και τώρα διανύω τον πέμπτο μήνα!! Απλά τώρα αν το πήγαινα από την αρχή. Σίγουρα δεν θα είχα κάνει τη δεύτερη σπερματενχυση στον ίδιο γιατρό και σίγουρα θα είχα μπει στη διαδικασία να το ψάξω περισσότερο πριν ξεκινήσω οτιδηποτε.

 

Υ.γ. Συγγνώμη για το μακριναρι. Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

Καλημέρα!
Κάπως έτσι συνέβη και σε μένα κορίτσι μου, τον γιατρό που είχα, ναι μεν με έστειλε για εξετάσεις αλλά τις βασικές δεν με έστειλε ούτε για D για TSH FSH, ούτε ΑΜΗ. Ούτε για σπερμοδιάγραμμα μου είπε μόνη μου είπα να το κάνει ο σύζυγος και του πήγα τα αποτελέσματα. Τον πρώτο χρόνο προσπαθειών δεν έπαιρνα τίποτα, ούτε φολικό ούτε ήξερα τίποτα. Δεν μου είπε να πάρω κάτι να με βοηθήσει. Μετά πήγα και πήρα γνώμη και απο άλλους γιατρούς όπου εκεί λίγο λίγο έκανα όλες τις εξετάσεις όπου βγήκανε καλές τελικά, αλλά ΟΛΟΙ μου έδωσαν βιταμίνες, φολικό κλπ κάτι που αν έκανα 1 χρόνο πριν πιστεύω μπορεί να είχα και αποτέλεσμα.
Ο τελευταίος γιατρός έδωσε βιταμίνες στο κουτί και για τους δυο μας και είναι ο πρώτος μήνας που τα παίρνουμε. Στην ουσία ο γιατρός που εμπιστευόμουν και γίνεται πανικός απο κόσμο έχοντας μεγάλο όνομα, δεν μου είπε καν πάρε φολικό, ή βιταμίνες ή να δούμε το σπέρμα του συζύγου.
Φαντάσου ότι ήμουν απο τα άτομα που σπάνια το κάνει κάποιος αυτό, πριν αρχίσουμε ελεύθερες επαφές όταν παντρευτήκαμε του ζήτησα προγεννητικό έλεγχο και αυτός μου έδωσε μόνο για το στίγμα και τις μαγουλάδες και μου λέει είσαι καλά προχώρα. Για βιταμίνες ούτε λόγος.  Κάθε μέρα μετανιώνω που δεν ζήτησα αμέσως γνώμη απο δεύτερο γιατρό, πήγε χαμένος ένας χρόνος που δεν έπαιρνα τίποτα.
ΣΟυ εύχομαι με το καλό το μωράκι σου και εύχομαι να έχω κι εγώ την τύχη τη δική σου και να πιάσουμε εκεί που δεν το περιμένουμε.

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kukki είπε:

@I want a baby Καλημέρα κορίτσι! Η σπερματέγχυση έχει τα ίδια ποσοστά επιτυχίας με την φυσιολογική σύλληψη, απλά γίνεται πιο μεθοδευμένα. Και εγώ έκανα 4 πριν προχωρήσω σε εξωσωματική και το κόστος ήταν 250 και στα 2 κέντρα που πήγα. Τις πρώτες 2 φορές προσπαθήσαμε σε φυσικό κύκλο και τις άλλες 2 με κλομιφαίνη (φτηνό φάρμακο που αν θυμαμαι καλά γράφεται).

Δε νομίζω ότι μπορείς να ξέρεις ποιος ευθύνεται για το αποτέλεσμα. Αν όμως το ένστικτό σου λέει ότι πρέπει να αλλάξεις γιατρό, τότε αυτό να κάνεις :)

Καλημέρα κορίτσι!
Τέσσερις φορές αποτυχημένη σπερματέγχυση λογικά πριν την εξωσωματική ανακάλυψες τελικά τι έφταιγε που δεν έπιανες; Πέτυχε η εξωσωματική;
Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί, πάντως το σίγουρο είναι ότι ο γιατρός που είμαι τώρα είναι ο καλύτερος σε σχέση με όσους πήγα, μπορεί όχι τέλειος αλλά καλός. Πάντως μου είπε κάτι ο γιατρός σχετικά με τα φάρμακα ότι δεν τα προτιμάει γιατί πιστεύει πως αν είναι να συμβεί η σύλληψη θα συμβεί στο ένα ωάριο και δεν χρειάζεται περισσότερα και ότι ταλαιπωρούμαστε τσάμπα. Απ'οτι κατάλαβα αυτή είναι η γραμμή του γιατρού που έχω τώρα αν και μου είπε πως αν θέλω να πάμε με φάρμακα θα το κάνουμε.
Να'σαι καλά κορίτσι μου!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσι!
Τέσσερις φορές αποτυχημένη σπερματέγχυση λογικά πριν την εξωσωματική ανακάλυψες τελικά τι έφταιγε που δεν έπιανες; Πέτυχε η εξωσωματική;
Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί, πάντως το σίγουρο είναι ότι ο γιατρός που είμαι τώρα είναι ο καλύτερος σε σχέση με όσους πήγα, μπορεί όχι τέλειος αλλά καλός.
Να'σαι καλά κορίτσι μου!
 

Έχω χαμηλή ΑΜΗ και υψηλη LH και ο άντρας μου μέτριας ποιότητας σπέρμα. Έχω κ ένα αυτοάνοσο που δε βοηθάει οπότε κάπου εκεί είναι το πρόβλημα.

Για την εξωσωματική, την έκανα τώρα κ θα κάνω χοριακή στις 30/4 🤞

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ κάπως έτσι, ακριβώς μετά το γάμο, ζήτησα από το γιατρό προγεννητικό και απλά έκανα μόνο αυτό. Μετά το μόνο που μου πρότεινε ηταν να έχουμε πιο συντονισμένες επαφές τις μέρες της ωορρηξίας και τίποτα άλλο. Αισθανθηκα ότι έχασα πολύ χρόνο. Πάντως και εμένα ο καινούργιος γιατρός, πριν συλλάβω φυσιολογικά, η γνώμη του ήταν για τρίτη σπερματενχυση σε φυσικό κύκλο. Θεωρούσε ότι δεν ήταν φυσιολογικό λόγο ηλικίας και εξετάσεων να παίρνω τόσα φάρμακα. Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Έχω χαμηλή ΑΜΗ και υψηλη LH και ο άντρας μου μέτριας ποιότητας σπέρμα. Έχω κ ένα αυτοάνοσο που δε βοηθάει οπότε κάπου εκεί είναι το πρόβλημα.

Για την εξωσωματική, την έκανα τώρα κ θα κάνω χοριακή στις 30/4 🤞

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Μάλιστα, κατάλαβα. Το αυτοάνοσο μήπως είναι Ε.Κ ή παρόμοιο;

Σου εύχομαι μέσα απο τη καρδιά μου να είσαι έγκυος και να έχεις ένα υγιές μωράκι.
Να'σαι καλά σ'ευχαριστώ πολύ!

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mareva είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ κάπως έτσι, ακριβώς μετά το γάμο, ζήτησα από το γιατρό προγεννητικό και απλά έκανα μόνο αυτό. Μετά το μόνο που μου πρότεινε ηταν να έχουμε πιο συντονισμένες επαφές τις μέρες της ωορρηξίας και τίποτα άλλο. Αισθανθηκα ότι έχασα πολύ χρόνο. Πάντως και εμένα ο καινούργιος γιατρός, πριν συλλάβω φυσιολογικά, η γνώμη του ήταν για τρίτη σπερματενχυση σε φυσικό κύκλο. Θεωρούσε ότι δεν ήταν φυσιολογικό λόγο ηλικίας και εξετάσεων να παίρνω τόσα φάρμακα. Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Έτσι ακριβώς έγινε και μ'εμένα αλλά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω γιατί χάθηκε πολύτιμος χρόνος!
Κι εγώ επειδή είμαι 32 μου είπε να τα αποφύγουμε. Πάντως αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μια υπευθυνότητα απο τον γιατρό και μ'αρέσει.
Σ'ευχαριστώ πολύ και σ'εσένα τα καλύτερα εύχομαι με ένα γερό μωρό σε 4 μήνες! Να'σαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπερματεγχυση δεν εχω κανει,αλλα ξερω οτι γενικα εχει χαμηλα ποσοστα επιτυχιας,οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο θεμα γιατρου.Επισης,το οτι δεν γδερνει ο γιατρος σου για μια σπερματεγχυση,μου φαινεται πολυ εντιμο απο μερους του.Ισα-ισα,παραλογο μου φαινεται το 500αρι για 2-3 υπερηχους,μια επεξεργασια σπερματος και μια τοποθετηση.Δυστυχως,μας πιανουν τον κ@#$ συνηθως,για ο,τι διαδικασια και να κανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!

Μετά από 3 σπερματεγχύσεις και ευτυχώς η τελευταία τυχερή, θα σου πω: πήγαινε σε γνωστό, δοκιμασμένο γιατρό με εμπειρία στο θέμα. Την α' την έκανα στην πόλη μου και ήταν καταδικασμένη εξ αρχής, όπως διαπίστωσα αργότερα. Οι μικρές λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά, όπως η ταχεία μετάβαση του σπέρματος (στο κέντρο που πήγα υπήρχε μικροβιολογικό στο ίδιο κτήριο), το να έχεις πιει νερό πριν τη διαδικασία, που δεν μού το είπε ο πρώτος γιατρός και, κυρίως, η προετοιμασία π.χ. με eviol βιταμίνη.

Μην κοιτάς το κόστος, αλλά τη φήμη και τις επιτυχίες του γιατρού. Κατέληξα στο Ηράκλειο Κρήτης και με έσωσε από την εξωσωματική. Κάθε προσπάθεια στο σύνολο μου στοίχιζε 1000 ευρώ (φάρμακα, αμοιβή γιατρού, αμοιβή μικροβιολογικού κλπ κλπ) αλλά ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@angrybird83 Είναι γεγονός και το γνωρίζαμε απο την αρχή ότι δεν έχει υψηλά ποσοστά επιτυχίας, περίπου σαν την φυσιολογική σύλληψη ενός απολύτως υγιούς ζευγαριού.
Αλίμονο δεν τον κατηγόρησα επειδή είναι φθηνός απλά με προβλημάτισε που όλοι οι άλλοι ζητούσαν τα διπλάσια! Ξέρεις μας το έχουν περάσει ότι όταν κάτι είναι φθηνό κάτι κρύβει και αν το χρυσοπληρώνουμε νομίζουμε ότι γίνεται σωστά αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Γίναμε καχύποπτοι επειδή κάποιοι δεν μας κλέβουν. Η αλήθεια είναι ότι έδωσα ξεχωριστά πριν τη σπερματέγχυση για την παρακολούθηση που έκανα δύο υπερήχους για τη παρακολούθηση 20+20 δηλαδή 40€, σύνολο 290€ αλλά δεν τα μέτρησα αυτά στη διαδικασία. Και πάλι 500 δεν ήταν και με αυτόν έχω απλά την ευκολία να κάνω 4 σπερματεγχύσεις εκεί που με το ζόρι θα έκανα 2 με τα ίδια χρήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Μάλιστα, κατάλαβα. Το αυτοάνοσο μήπως είναι Ε.Κ ή παρόμοιο;

Σου εύχομαι μέσα απο τη καρδιά μου να είσαι έγκυος και να έχεις ένα υγιές μωράκι.
Να'σαι καλά σ'ευχαριστώ πολύ!

Έχω ΣΕΛ που μάλλον «ορέγεται» τις ωοθήκες μου 😅

Ευχαριστώ πολύ, 1000 φορές μακάρι! Σου εύχομαι σύντομα μια φουσκωμένη κοιλίτσα 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα εκανα αλλη μια παντως,η ηλικια σου ''τραβαει''για κατι τετοιο. Αχ,αυτα τα λεφτα,μας εχουν φυγει -με ενα προχειρο υπολογισμο- κοντα στις 9-9,5 χιλιαδες για εξετασεις,επισκεψεις,την εξωσωματικη..και στενευει και η οικονομκη κατασταση και αλλο,αφου θα ακολουθησει κριση μετα την πανδημια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/4/2020 at 3:23 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σας κορίτσια και χρόνια πολλά προσπαθούμε για παιδάκι 16 μήνες και πάμε για τον 17ο, με όλες μας τις εξετάσεις καθαρές.
Τον Μάρτιο έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση, ο γιατρός μας πήρε 250€... Σε κάποια κέντρα που ρώτησα που είναι σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα ήθελαν 350€-400€ αλλά δεν τα επέλεξα λόγω απόστασης, είμαι απο επαρχιακή πόλη και θα δυσκολευόμασταν πολύ.
Πήρα και σε κάποιους άλλους μήπως έκανα την επόμενή μου αλλού και μου λένε όλοι 500€... Αρχίζω να ανησυχώ μήπως ο γιατρός δεν έκανε κάτι καλά και ήταν τσάτρα πάτρα όλα; Πως γίνεται 250€ ο ένας σε φυσικό κύκλο και όλοι οι άλλοι 500€; Οι άλλοι πάνε να μας τα πάρουν ή είναι αυτός τίμιος;
Το συζητάμε με τον σύζυγό μου αλλά δεν έχουμε και πολλές επιλογές, αλλά συζητάμε τι περισσότερο μπορεί να κάνει δηλαδή αυτός με τα 500€ που είναι και διάσημος στη περιοχή μας; Τι το περισσότερο μπορεί να κάνει εκτός απο την ένεση 36 ώρες πριν τη σπερματέγχυση, την επεξεργασία σπέρματος και την έγχυση μέσω ειδικού σωλήνα και μετά με γύρισε με τη μέση ψηλά για μισή ώρα και μου έδωσε προγεστερόνη;


Καλημέρα κοπέλα μου.εγω έχω κάνει δύο φορές σπερματεγχυση σε νοσοκομείο σε φυσικό κύκλο και κανένα αποτέλεσμα.οι εξετάσεις όλες καλές.πηγα σε ιδιώτη γιατρό που μου είπε ότι σε φυσικό κύκλο είναι πολύ κοντά στις προσπάθειες που κάνω με τον άντρα μου κ δεν έχει αποτέλεσμα.αφου έκανα κ σε αυτόν παρακολούθηση κύκλου κ μετά ενεση ovitrelle αποφασίσαμε στον επόμενο κύκλο να κάνω σπερματεγχυση.μου έδωσε πρωτόκολλο με ενέσεις(τις είχα από την επιτροπη) ανταποκρίθηκα πολύ καλά Αφού είχα αρκετά ωάρια κ έγινε η σπερματεγχυση σε ιδιωτική κλινική.φυσικα καμία σχέση με το νοσοκομείο.επισησ μου είπαν να πιω νερό όπως αναφέρει κ άλλη κοπέλα πιο πάνω.δυστυχωσ δεν πέτυχε κ τώρα ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει.μας πρότεινε να κάνουμε dna fragmentation.να σου πω ότι πλήρωσα 400 ευρώ.στην επαρχία οι τιμές είναι από 300-400.Επίσης μετά την σπερματεγχυση μου έδωσε ένα κατεβατό φάρμακα κ βιταμίνες.αυτα τα δικά μου.σου εύχομαι τα καλύτερα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η angrybird83 είπε:

Εγω θα εκανα αλλη μια παντως,η ηλικια σου ''τραβαει''για κατι τετοιο. Αχ,αυτα τα λεφτα,μας εχουν φυγει -με ενα προχειρο υπολογισμο- κοντα στις 9-9,5 χιλιαδες για εξετασεις,επισκεψεις,την εξωσωματικη..και στενευει και η οικονομκη κατασταση και αλλο,αφου θα ακολουθησει κριση μετα την πανδημια.

Θα κάνουμε σίγουρα άλλες δύο σίγουρα , ο σύζυγος λέει και άλλες τρεις να κάνουμε να εξαντλήσουμε τα περιθώρια και μετά να στραφούμε σε εξωσωματική αν δεν έχουμε πιάσει ακόμη. Θα δούμε.
Είναι δαπανηρή η όλη διαδικασία κι εμείς είμαστε προετοιμασμένοι για κάποια ποσά, μαζεύουμε χρήματα. 
Το θέμα είναι να έχεις δώσει ένα σωρό χρήματα και τελικά να μην έρθει ποτέ. Ας έρθει κάποια στιγμή και χαλάλι τα χρήματα που δώσαμε. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Cadillac είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου.εγω έχω κάνει δύο φορές σπερματεγχυση σε νοσοκομείο σε φυσικό κύκλο και κανένα αποτέλεσμα.οι εξετάσεις όλες καλές.πηγα σε ιδιώτη γιατρό που μου είπε ότι σε φυσικό κύκλο είναι πολύ κοντά στις προσπάθειες που κάνω με τον άντρα μου κ δεν έχει αποτέλεσμα.αφου έκανα κ σε αυτόν παρακολούθηση κύκλου κ μετά ενεση ovitrelle αποφασίσαμε στον επόμενο κύκλο να κάνω σπερματεγχυση.μου έδωσε πρωτόκολλο με ενέσεις(τις είχα από την επιτροπη) ανταποκρίθηκα πολύ καλά Αφού είχα αρκετά ωάρια κ έγινε η σπερματεγχυση σε ιδιωτική κλινική.φυσικα καμία σχέση με το νοσοκομείο.επισησ μου είπαν να πιω νερό όπως αναφέρει κ άλλη κοπέλα πιο πάνω.δυστυχωσ δεν πέτυχε κ τώρα ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει.μας πρότεινε να κάνουμε dna fragmentation.να σου πω ότι πλήρωσα 400 ευρώ.στην επαρχία οι τιμές είναι από 300-400.Επίσης μετά την σπερματεγχυση μου έδωσε ένα κατεβατό φάρμακα κ βιταμίνες.αυτα τα δικά μου.σου εύχομαι τα καλύτερα!

Καλημέρα κορίτσι.
Εμείς κάναμε και κατακερματισμό πριν τη σπερματέγχυση και ήταν όλα φυσιολογικά. Ο γενεστιστής που έκανε την επεξεργασία μάλιστα μας μίλησε για άριστο σπέρμα και άριστες δικές μου εξετάσεις και τα έριξε όλα στην ατυχία μας.
Οvitrelle είχα κάνει κι εγώ όπως γίνεται 36 ώρες πριν τη σπερματέγχυση. 
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να έχει τα ίδια ποσοστά επιτυχίας τη στιγμή που στην σπερματέγχυση το σπέρμα έρχεται πολύ πιο κοντά στις σάλπιγγες, δεν έχει να κολυμπήσει απο τον κόλπο στον τράχηλο απο τον τράχηλο στη μήτρα... ΚΑι επίσης η ωορρηξία ξέρουμε ακριβώς την ώρα που γίνεται ενώ στη φυσική σύλληψη δεν μπορείς να ξέρεις πότε έσκασε το ωάριο και πότε θα φτάσει το σπερματοζωάριο.
ΚΙ εγώ επαρχία είμαι. ΤΟ μόνο που μου έδωσε μετά την σπερματέγχυση ήταν προγεστρερόνη.
Επίσης παίρνουμε εδώ και ένα μήνα βιταμίνες pregnacare before conseption his & her όπως και καρνιτίνη που πήρε ο σύζυγος ένα μήνα και ελπίζουμε σε καλύτερα αποτελέσματα γιατί όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ δεν μας είπε κανένας να πάρουμε βιταμίνες και περνούσαν οι μήνες έτσι.
Σ'ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και σ'εσένα τα καλύτερα, όχι άλλη ταλαιπωρία και να γίνει το θαύμα σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ατυχία λες η υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν το έχουμε ανακαλύψει?Γιατί κ εμάς όλες οι εξετασεις είναι πολύ καλές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2020 at 2:51 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσι.
Εμείς κάναμε και κατακερματισμό πριν τη σπερματέγχυση και ήταν όλα φυσιολογικά. Ο γενεστιστής που έκανε την επεξεργασία μάλιστα μας μίλησε για άριστο σπέρμα και άριστες δικές μου εξετάσεις και τα έριξε όλα στην ατυχία μας.
Οvitrelle είχα κάνει κι εγώ όπως γίνεται 36 ώρες πριν τη σπερματέγχυση. 
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να έχει τα ίδια ποσοστά επιτυχίας τη στιγμή που στην σπερματέγχυση το σπέρμα έρχεται πολύ πιο κοντά στις σάλπιγγες, δεν έχει να κολυμπήσει απο τον κόλπο στον τράχηλο απο τον τράχηλο στη μήτρα... ΚΑι επίσης η ωορρηξία ξέρουμε ακριβώς την ώρα που γίνεται ενώ στη φυσική σύλληψη δεν μπορείς να ξέρεις πότε έσκασε το ωάριο και πότε θα φτάσει το σπερματοζωάριο.
ΚΙ εγώ επαρχία είμαι. ΤΟ μόνο που μου έδωσε μετά την σπερματέγχυση ήταν προγεστρερόνη.
Επίσης παίρνουμε εδώ και ένα μήνα βιταμίνες pregnacare before conseption his & her όπως και καρνιτίνη που πήρε ο σύζυγος ένα μήνα και ελπίζουμε σε καλύτερα αποτελέσματα γιατί όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ δεν μας είπε κανένας να πάρουμε βιταμίνες και περνούσαν οι μήνες έτσι.
Σ'ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και σ'εσένα τα καλύτερα, όχι άλλη ταλαιπωρία και να γίνει το θαύμα σύντομα!

Καλησπέρα κορίτσι μου... και εγώ τον άλλο μήνα αν δεν γίνει αυτόν τον μήνα τπτ  θα πάμε για σπερμετανχυση...προσπαθώ με χάπια και φυσιολογικές επαφές..Θέλω να σε ρωτήσω τι βιταμίνες σου είχε δώσει... γιατί ούτε εμένα μου έχει πει κάτι για βιταμίνες ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/4/2020 at 12:48 ΠΜ, ο/η Cadillac είπε:

Είναι ατυχία λες η υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν το έχουμε ανακαλύψει?Γιατί κ εμάς όλες οι εξετασεις είναι πολύ καλές.

Δεν ξέρω, βαθιά μέσα μου πιστεύω πως δεν υπάρχει κάτι, απλά η κινητικότητα στο σπέρμα του συζύγου είναι στα όρια, αν και ο γενετιστής που κάναμε σπερματέγχυση μας είπε άριστο, (λογικά θα εννοούσε για σπερματέγχυση) πιστεύω ότι αυτό παίζει ρόλο. Γενικά δεν τρελαίνονται με την κινητικότητα του συζύγου που παίζει ανάμεσα σε 35-45%. Αυτές οι τιμές βέβαια ενώ δεν πήρε ποτέ τίποτα απο βιταμίνες. Τον τελευταίο μήνα πήρε ο σύζυγος βιταμίνες και καρνιτίνη που πιστεύω έκαναν δουλειά. Θα κάνουμε νέο σπερμοδιάγραμμα να δούμε πως τα πήγε.

στις On 25/4/2020 at 10:23 ΜΜ, ο/η Olly είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου... και εγώ τον άλλο μήνα αν δεν γίνει αυτόν τον μήνα τπτ  θα πάμε για σπερμετανχυση...προσπαθώ με χάπια και φυσιολογικές επαφές..Θέλω να σε ρωτήσω τι βιταμίνες σου είχε δώσει... γιατί ούτε εμένα μου έχει πει κάτι για βιταμίνες ....

Τις pregnacare before pregnacy μας his & her μας έδωσε που είναι ένα κουτί με βιταμίνες και για τους δύο. Τελειώσαμε το ένα και πάμε στο δεύτερο. ΠΙστεύω πολύ έντονα ότι χάσαμε τουλάχιστον ένα χρόνο έτσι αφού προσπαθούσαμε χωρίς την παραμικρή βοήθεια με χάπια ή βιταμίνες. Η ξαδερφή μου που έμεινε έγγυος στον 4ο μήνα προσπαθειών μου είπε ότι ξεκίνησε βιταμίνες απο τον πρώτο μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ και πάλι τη παρέα.
Σήμερα έκανα τη δεύτερη σπερματέγχυση με τον ίδιο γιατρό. Είχα λίγες αμφιβολίες τη πρώτη φορά αλλά σήμερα επιβεβαιώθηκαν. Ο σύζυγός μου είναι έτοιμος να τον πάρει να τον βρίσει και μάλλον θα το κάνω εγώ αύριο.
Εκτός του ότι με είχανε έξω να περιμένω όρθια στο πεζοδρόμιο μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του κορωνοιού για την κλινική (που είναι υποχρεωτικό) και άργησα  να μπω μέσα και πολλά άλλα που ένιωθα ότι ήμουν σε μπακάλικο.
Όταν περίμενα το μισάωρο μετά τη σπερματέγχυση μπήκε μέσα ο βιολόγος και ζήτησε να τον πληρώσω, (τη πρώτη φορά τα έδωσα στο τέλος όλα μαζί). Ήρθε ο γιατρός και μου είπε αν έχω τα λεφτά μαζί μου, όλα αυτά την ώρα που είχα τα πόδια σηκωμένα και ανοιχτά με το σεντόνι επάνω μου μέσα στο χειρουργικό κρεβάτι. Σαστισμένη μη μπορώντας να πιστέψω αυτό που συνέβαινε του είπα να μου φέρει τη τσάντα που είχα στο δίπλα δωμάτιο όπως και έκανε και τον πλήρωσα ξαπλωμένη! 
Εϊναι ότι πιο τραγικό έχω να διηγηθώ! Εννοείται ότι έφυγε πριν ακόμη σηκωθώ απο το κρεβάτι! Μου ήρθε εκείνη την ώρα να του πω διάφορα αλλά είπα να κρατηθώ και να χαλαρώσω στη φάση που ήμουν μόνο να νευριάσω δεν ήθελα.. Τέτοια "άνθρωποι έγιναν γιατροί; Εϊναι δυνατόν; Είμαι πολύ νευριασμένη αυτή τη στιγμή.
Δεν υπάρχει περίπτωση, πιάσω δε πιάσω αυτόν το μήνα, αλλάζω γιατρό χωρίς δεύτερη σκέψη, ήδη ψάχνω να βρω έναν άνθρωπο να μη κοιτάει τη τσέπη του και μάλιστα τόσο απροκάλυπτα. Ντρέπομαι γι'αυτούς τους "γιατρούς" που έδωσαν και τον όρκο του Ιπποκράτη.

Ο λόγος που δεν αντέδρασα ήταν καθαρά για να μην χαλάσω τη διαδικασία, ήθελα να είμαι ήρεμη και έπαιρνα βαθειές ανάσες για να μην νευριάσω. Μόλις ήρθα σπίτι όμως και τα συζήτησα με τον σύζυγο μου γύρισαν τα μυαλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
    • Εγω το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική όποτε λογικά και το δεύτερο έτσι θα πάει δεν πιστεύω ο γιατρός να με πάει φυσιολογική γεννά λίγη παίρνουν το ρίσκο μετά από καισαρική να σε βάλουν να γεννησεις φυσιολογικά έχουν περάσει και 2 χρόνια από την καισαρική όποτε το εχω ξεγράψει πλέον το φυσιολογικό τοκετο  κοριτσια εύχομαι να είστε τυχερές να ζήσετε αυτήν την όμορφη στιγμή με την φυσιολογική γεννά 😊
    • Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική? Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...