Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλινδρομη κυηση στην 7η εβδομαδα..πονος και θλιψη...


Recommended Posts

Καλησπερα σας, υστερα απο την προσφατη δυσαρεστη εμπειρια μου, ηθελα να μοιραστω τον πονο μου με γυναικες που εχουν περασει παρομοιες καταστασεις. Ειμαι 33 ετων και μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειων με τον αντρα μου καταφερα κ εμεινα εγκυος, οπως μας ειπε ο γιατρος λογω αγχους δεν πιαναμε, γιατι οι εξετασεις μας εδειξαν οτι ειμαστε υγιης. Ακουσαμε την καρδουλα του στην 6η εβδομαδα, αλλα δυστυχως πηγαμε παλι τωρα  την Μ.Τριτη να ξανακουσουμε την καρδουλα κ ο γιατρος δεν μας ειχε καλα νεα..σταματησε η κυηση στην 7η εβδομαδα κ εκανα αποξεση την επομενη κιολας μερα...σαν μαχαιρια στην καρδια ηταν τα νεα. Συμβαινει ειπε ο γιατρος αλλα για καλο κ για κακο καναμε την εξεταση που δειχνει τι μπορει να πηγε στραβα. Επισης ειπε οτι τις προσπαθειες μοορουμε να τις αρχισουμε ξανα μετα απο την 2η περιοδο που θα μου ερθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι! Χριστός Ανέστη! Η ιστορία σου μοιάζει στο περίπου με την δική μου. Η εγκυμοσύνη ήρθε μετά από δύο χρόνια προσπαθειών. Ακούσαμε καρδούλα την πρώτη φορά αλλά την δεύτερη τίποτα. Μάλιστα είχε πρόσφατα σταματήσει γιατί το μωρό είχε μεγαλώσει. Ήμουν στην 9η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά. Δυστυχώς συμβαίνει πολύ συχνά. Είναι καλό που έκανες εξετάσεις. Ελπίζω να σου πρότεινε και για θρομβοφιλια. Να την κάνεις και αυτήν. Θα σου πω ότι έκανα εγώ. Μάζεψα τα κομμάτια μου και συνέχισα. Ήταν εξαιρετικά δύσκολα αλλά ήθελα πολύ ένα μωράκι και δεν θα άφηνα τίποτα να με γονατίσει. Είχα πίστη και τώρα έχω ένα αγοράκι!😘 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η victoriasal1986@gmail.com είπε:

Καλησπερα σας, υστερα απο την προσφατη δυσαρεστη εμπειρια μου, ηθελα να μοιραστω τον πονο μου με γυναικες που εχουν περασει παρομοιες καταστασεις. Ειμαι 33 ετων και μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειων με τον αντρα μου καταφερα κ εμεινα εγκυος, οπως μας ειπε ο γιατρος λογω αγχους δεν πιαναμε, γιατι οι εξετασεις μας εδειξαν οτι ειμαστε υγιης. Ακουσαμε την καρδουλα του στην 6η εβδομαδα, αλλα δυστυχως πηγαμε παλι τωρα  την Μ.Τριτη να ξανακουσουμε την καρδουλα κ ο γιατρος δεν μας ειχε καλα νεα..σταματησε η κυηση στην 7η εβδομαδα κ εκανα αποξεση την επομενη κιολας μερα...σαν μαχαιρια στην καρδια ηταν τα νεα. Συμβαινει ειπε ο γιατρος αλλα για καλο κ για κακο καναμε την εξεταση που δειχνει τι μπορει να πηγε στραβα. Επισης ειπε οτι τις προσπαθειες μοορουμε να τις αρχισουμε ξανα μετα απο την 2η περιοδο που θα μου ερθει.

Λυπάμαι πολύ μα είναι κάτι που συμβαίνει! Εγώ έμαθα ότι είχε παλινδρου τη 12η εβδομάδα!

Θα σ πρότεινα (ότι κ αν λένε τα πρωτόκολλα τους) να κάνεις οπωσδήποτε εξετάσεις θρομβοφιλιας κ καρυότυπο ζεύγους! 

Εμένα η δική μ ιστορία είναι λίγο περίπλοκη αλλά έμεινα για πρώτη φορά έγκυος μετά από 3μιση χρόνια προσπαθειών...η δική μας αιτία δεν ήταν τον άγχος (μόνο). Όταν το έχασα ο γιατρός γνωρίζοντας πόσο έχω δυσκολευτεί κ πόσο μεγάλη ήταν η απώλεια αυτή Μ ειπεμοτι θα Μ γράψει τυπικά αυτές τις εξετάσεις(αν κ ήταν σίγουρος ότι όλα καλά θα βγαίνανε) τελικά έχω αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο (πρωτογενές γτ δεν έχω κάποιο άλλο αυτοάνοσο που συνήθως συνυπάρχει).

Αυτό το σύνδρομο είναι ένα αυτοάνοσο νόσημα το οποίο έχει σα συνεπειας τη θρομβοφιλια! Σε επόμενη κύηση αντιπηκτική αγωγή σε όλη τη διάρκεια! 

Αν μέναμε στα πρωτόκολλα ήμουν καταδικασμένη να χάσω αλλά 2 μωρά πιθανώς κ σε μεγαλύτερη ηλικία κύησης....

Δοξάζω το θεό που πάνω στην ατέλειωτη ταλαιπωρία μου όλα αυτά τα χρόνια βρέθηκε αυτό το πράγμα έγκαιρα πριν πενθησω και άλλο μωρακι!

Να τις κάνεις....μπορεί οι πιθανότητες στο γενικό πληθυσμο να ειναι μικρές μας σε γυναίκες εγκυμονούσας δεν είναι τόσο σπάνιο....οκ κοστίζουν αλλά ποιος υπολογίζει το οικονομικό κόστος μπροστά στο ψυχολογικό κόστος πιθανής απώλειας από κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pangipot καλησπέρα.....Έχω βγει θετικη οπως και εσυ στο αντίφωσφολιπιδικο σύνδρομο και επιπλέον στην καρδιολιπινη... Το ανακάλυψα στα πλαίσια γενικότερων εξετάσεων που έκανα πριν αρχίσω τη διαδικασία εξωσωματικής καθώς αντιμετωπίζαμε θέμα ολιγασθενοσπερμιας.... Τελικά αν και η εξωσωματική απέτυχε εμεινα εγκυος φυσιολογικα λίγους μηνες μετα... Μεσα απο αυτη τη μπορα που περασαμε ομως μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκτήσω γνώση του προβλήματος για το οποιο δεν είχα ιδεα ως τοτε... Άρχισα  ακτιπηκτικες από την πρώτη μέρα καθυστέρησης και έτσι πήγαν όλα καλά.. Είναι πολύ σημαντικές αυτές οι ενέσεις!!! Έχουν βοηθήσει πολλές γυναίκες να γίνουν μανούλες!!! Με το καλό εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

@pangipot καλησπέρα.....Έχω βγει θετικη οπως και εσυ στο αντίφωσφολιπιδικο σύνδρομο και επιπλέον στην καρδιολιπινη... Το ανακάλυψα στα πλαίσια γενικότερων εξετάσεων που έκανα πριν αρχίσω τη διαδικασία εξωσωματικής καθώς αντιμετωπίζαμε θέμα ολιγασθενοσπερμιας.... Τελικά αν και η εξωσωματική απέτυχε εμεινα εγκυος φυσιολογικα λίγους μηνες μετα... Μεσα απο αυτη τη μπορα που περασαμε ομως μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκτήσω γνώση του προβλήματος για το οποιο δεν είχα ιδεα ως τοτε... Άρχισα  ακτιπηκτικες από την πρώτη μέρα καθυστέρησης και έτσι πήγαν όλα καλά.. Είναι πολύ σημαντικές αυτές οι ενέσεις!!! Έχουν βοηθήσει πολλές γυναίκες να γίνουν μανούλες!!! Με το καλό εύχομαι!!!

Θεωρώ ότι πρέπει κάποιες εξετάσεις να αναβαθμιστούν στο βασικό προγεννητικό έλεγχο! 

Δλδ η θρομβοφιλια(είτε ως αιματολογικό θέμα είτε ως ανοσολογικό) όσο κόστος κ αν έχει θα πρέπει να γίνεται η τουλάχιστον να ενημερώνεται το ζευγάρι κ να επιλέγει αν θέλει να κανει αυτές τις εξετάσεις...προσωπικά αν ήξερα θα είχα κάνει...

Επίσης δε καταλαβαίνω γτ η κυστική ίνωση επίσης δεν ανήκει στο υποχρεωτικό έλεγχο όπως η μεσογειακή αναιμία!!!

Επίσης το έμαθα εκ των υστέρων και φυσικά πήγα κ την έκανα πριν ξαναμεινω έγκυος έτσι ώστε να χρειαστεί(μιας κ είναι επίσης μια ακριβή εξέταση) να κάνει κ ο άνδρας μου! Κρίμα να χάνονται κυήσεις από θρομβοφιλια η να περνάει μια έγκυος άγχος με έξτρα επικίνδυνες για το έμβρυο εξετάσεις επειδή βρέθηκαν εκ των υστέρων κ οι δυο γονείς φορείς μετάλλαξης κυστικής ινωσης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pangipot συμφωνώ 100% ..  Πρέπει κάποιες εξετάσεις να γίνονται στα πλαίσια του προγεννητικου ελέγχου και όχι εκ των υστερων... Εξάλλου βρέθηκα θετική και σε μια μετάλλαξη της κυστικής ινωσης.. Φαντάζεσαι να ήμουν εγκυος οταν θα το ανακάλυπτα αυτο;;;; Μέχρι να εξεταστεί κ ο σύζυγός μου και να φανεί ότι είναι αρνητικός θα είχα ταραχτεί απίστευτα!!! Όσον αφορά για τη μη ενημέρωση του ζευγαριού περι εξετάσεων θρομβοφιλιας το θεωρώ και εγώ μεγάλο λάθος.....Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή... έχω καταλήξει γιατί το κάνουν ... Προσπαθούν οι γιατροί να μειώσουν το κόστος των διαδικασιών, γιατί αν πουν ότι είναι 3000 η εξωσωματική, συν 300 ευρώ η εξέταση για κυστική  ινωση... συν 300 ευρω οι εξετάσεις για θρομβοφιλια κ αυτοανοσα.... μαζεύεται ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό!!!! Οποτε σου λέει ας προχωρήσουμε τις διαδικασίες και αν κάτι στραβώσει στην πορεία, παραπέμπουμε το ζευγάρι σε αιματολογο...... Ούτε που νοιάζονται για το ψυχικό κόστος μιας αποβολής λόγω τέτοιας αιτίας!!!! Εγώ φαντάσου τυχαία ενημερώθηκα για τα αυτοανοσα απο μία φιλη που είχε χάσει δίδυμα στη 10η βδομάδα...

Και μάλιστα στην αρχή ήμουν πολύ διστακτική να επισκεφτώ την αιματολογο γιατί θεωρούσα πως αν ήταν απαραίτητο θα με παρέπεμπαν από το κέντρο εξωσωματικής.......

Είναι να τρελαίνεσαι με το πώς μας αντιμετωπίζουν οι γιατροί κάποιες φορές..

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pangipot στο μεταξύ όταν έδειξα στο συνεργάτη του εξωσωματικου μου την έκθεση της αιματολογου που έγραφε ολα αυτά στα οποία ειχα βγει θετική και επεσήμανε την ανάγκη χορήγησης ηπαρινης (innohep 4,500) καθώς και σαλοσπιρ μου λέει: "ευτυχώς που επισκεφτήκατε την αιματολογο" ..... τι του απαντάς εκεί;;;; μου ηρθε να του πω: "Να είστε καλά εσείς που με προτρέψατε να πάω..." αλλά ντράπηκα να γίνω εριστικη και δεν απάντησα τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@pangipot συμφωνώ 100% ..  Πρέπει κάποιες εξετάσεις να γίνονται στα πλαίσια του προγεννητικου ελέγχου και όχι εκ των υστερων... Εξάλλου βρέθηκα θετική και σε μια μετάλλαξη της κυστικής ινωσης.. Φαντάζεσαι να ήμουν εγκυος οταν θα το ανακάλυπτα αυτο;;;; Μέχρι να εξεταστεί κ ο σύζυγός μου και να φανεί ότι είναι αρνητικός θα είχα ταραχτεί απίστευτα!!! Όσον αφορά για τη μη ενημέρωση του ζευγαριού περι εξετάσεων θρομβοφιλιας το θεωρώ και εγώ μεγάλο λάθος.....Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή... έχω καταλήξει γιατί το κάνουν ... Προσπαθούν οι γιατροί να μειώσουν το κόστος των διαδικασιών, γιατί αν πουν ότι είναι 3000 η εξωσωματική, συν 300 ευρώ η εξέταση για κυστική  ινωση... συν 300 ευρω οι εξετάσεις για θρομβοφιλια κ αυτοανοσα.... μαζεύεται ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό!!!! Οποτε σου λέει ας προχωρήσουμε τις διαδικασίες και αν κάτι στραβώσει στην πορεία, παραπέμπουμε το ζευγάρι σε αιματολογο...... Ούτε που νοιάζονται για το ψυχικό κόστος μιας αποβολής λόγω τέτοιας αιτίας!!!! Εγώ φαντάσου τυχαία ενημερώθηκα για τα αυτοανοσα απο μία φιλη που είχε χάσει δίδυμα στη 10η βδομάδα...

Και μάλιστα στην αρχή ήμουν πολύ διστακτική να επισκεφτώ την αιματολογο γιατί θεωρούσα πως αν ήταν απαραίτητο θα με παρέπεμπαν από το κέντρο εξωσωματικής.......

Είναι να τρελαίνεσαι με το πώς μας αντιμετωπίζουν οι γιατροί κάποιες φορές..

 

 

Εγώ γνωστή που έκανε εξωσωματική κ με το που ήταν θετική έκανε το βασικό έλεγχο κυστικής ινωσης βγήκε θετική στη πιο συνηθισμένη μετάλλαξη και έκανε κ ο άνδρας της το 99% κ βγήκε κ αυτός θετικός σε μετάλλαξη! Μέχρι να φτάσει η ημερομηνία να πάρει τροφοβλάστη κ να βγουν τα αποτελέσματα καταλαβαίνεις τι έζησε!

Όσο για τη θρομβοφιλια είναι κάτι εντελώς σύνηθες ακόμα κ σε γυναίκες που δε κάνουν εξωσωματική(όπως εγώ) κ παρόλαυτα μετά από κόπο έμεινα έγκυος κ το έχασα από αυτό είμαι σίγουρη (αν κ ο.γιατρος το θεωρεί τυχαίο γεγονός) αν το ήξερα πριν ξεκινήσω προσπάθειες δε θα το είχα χάσει πιθανώς....

Θα ήθελα να ξέρω κ αν επιλέξω! Πλέον φυσάω και το γιαούρτι κ όταν έμαθα την ιστορία της γνώσης για τη κυστική ίνωση (που Μ το είπε να το ελέγξω μιας κ πρόσφατα είχα χάσει το μωρό) τρελάθηκα πήρα το γυναικολογο κ Μ λέει η κυστική ίνωση δεν ανήκει στο βασικό προγεννητικό έλεγχο κ.κοστιζει...του λέω δε με νοιάζει από το να περάσω δεύτερη ήττα θέλω να το ελέγξω...

Κ ρωτάω για ποιο λόγο όταν ένα ζευγάρι ξεκινά προγεννητικό έλεγχο δεν ενημερώνει για αυτό που θεωρούν βασικό έλεγχο και για αυτό που θεωρούν προαιρετικό...κ ας επιλέξει το ζευγάρι τί κ αν θα κάνει κάτι από το προαιρετικό!

Θεωρώ θα ήταν πολύ πιο τιμιο!

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@pangipot στο μεταξύ όταν έδειξα στο συνεργάτη του εξωσωματικου μου την έκθεση της αιματολογου που έγραφε ολα αυτά στα οποία ειχα βγει θετική και επεσήμανε την ανάγκη χορήγησης ηπαρινης (innohep 4,500) καθώς και σαλοσπιρ μου λέει: "ευτυχώς που επισκεφτήκατε την αιματολογο" ..... τι του απαντάς εκεί;;;; μου ηρθε να του πω: "Να είστε καλά εσείς που με προτρέψατε να πάω..." αλλά ντράπηκα να γίνω εριστικη και δεν απάντησα τίποτα.

Εμένα Μ λες; Όταν πήγα 12η βδομάδα να το.δουμε κ να με.στειλει μετά για αυχενική κ δεν είδαμε καρδιακή λειτουργία θεωρώ ότι η ψυχραιμία που έδειχναν τρόμαζε τους πάντες....το μυαλό Μ ήταν αλλού βέβαια...μέσα σε όλο αυτό θυμάμαι τα μισά από όσα είπε ο γιατρός(κ τα υπόλοιπα Μ τα είπε ο.ανδρας Μ καμιά βδομάδα αργότερα) μέσα σε όλα λοιπόν ρώτησα τι μπορεί να έφταιξε; Μ είπε.τυψαιο γεγονός...λέω δε το δέχομαι το τυχαίο γεγονός! Μ λέει θα σ γράψω σε 15 μέρες που θα έρθεις κάποιες εξετάσεις θρομβοφιλιας κ καρυότυπο ζεύγους αν κ θα βγουν όλες καλές....(τη συζήτηση δε τη θυμόμουν το μόνο που είχα συγκρατήσει ήταν οι εξετάσεις που αμέσως μετά έψαξα στο ίντερνετ) πριν τελειώσει το 15ημερο ώστε να πάω να με δει μετά την αποξεση κ συνεπώς να Μ γράψει τις εξετάσεις είχα διαβάσει λοιπόν....ήμουν σίγουρη ότι θα έβγαινα θετική σε θρομβοφιλια....το είχα πει στη μάνα μου (κ ήλπιζα γτ είναι μια παρηγοριά ότι την επόμενη φορά θα το ελέγξω). Ο λόγος της σιγουριάς μου ήταν ότι στις ενδείξεις ότι υπάρχει θρομβοφιλια ήταν αποκόλληση (είχα μια μικρή στην πολύ αρχή) καθυστερημένη ανάπτυξη (όταν πήγα 7+1 κ είδαμε καρδιακή λειτουργία το έμβρυο στις μετρήσεις ήταν ακριβώς μια βδομάδα πίσω το είχα ρωτήσει κ Μ είχε πει δεν είναι τπτ ίσως καθυστερημένη σύλληψη) και ενδομητριος θάνατος (όχι απλά ήταν ενδομητριος θάνατος ένα μήνα μετά που πήγα για υπέρηχο δεν υπήρχε καν έμβρυο το είχε απορροφήσει ο.οργανισμος Μ ενώ δεν είχα στάλα αίμα η καφέ που να με προϊδεάσει τι θα αντιμετωπίσω(κ φυσικά φουλ εμετοί ακόμα κ τη μέρα της αποξεσης).

Όταν του έστειλα τις εξετάσεις Μ είπε ότι είμαι θετική στη θρομβοφιλια κ σε επόμενη κύηση να μην αφήσω πολλές μέρες καθυστέρηση για αν ξεκινήσω αντιπηκτικες...τον ρώτησα δλδ γιναυτο το έχασα; Μ λέει ότι δε πιστεύει ότι αυτό έφταιγε γτ η θρομβοφιλια επηρεάζει μετά το 1ο τρίμηνο! Ρώτησα αν πρέπει να πάω σε αιματολογο κ είπε δε χρειάζεται είναι ρουτίνα! Τελικά πήγα σε ρευματολόγο(με παρέπεμψε η παθολόγος Μ γτ Μ είπε το θέμα είναι ανοσολογικό κ όχι αιματολογικό σε μένα) έκανα ένα κάρο εξετάσεις(κυρίως αυτοάνοσα) ευτυχώς βγήκαν όλα καλα...

Δε καταβαινω γτ πχ ακόμα κ στο.οτι ενώ είχα θετική χοριακη 2 μέρες πριν τη περίοδο κ ένα ήταν μια βδομάδα πίσω δεν εδοσε έστω κ προληπτικά αντιπηκτικες!ίσως πλέον 5 μήνες μετά είναι το μόνο που έχω παράπονο από το γυναικολόγο μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/4/2020 at 8:04 ΜΜ, ο/η victoriasal1986@gmail.com είπε:

Καλησπερα σας, υστερα απο την προσφατη δυσαρεστη εμπειρια μου, ηθελα να μοιραστω τον πονο μου με γυναικες που εχουν περασει παρομοιες καταστασεις. Ειμαι 33 ετων και μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειων με τον αντρα μου καταφερα κ εμεινα εγκυος, οπως μας ειπε ο γιατρος λογω αγχους δεν πιαναμε, γιατι οι εξετασεις μας εδειξαν οτι ειμαστε υγιης. Ακουσαμε την καρδουλα του στην 6η εβδομαδα, αλλα δυστυχως πηγαμε παλι τωρα  την Μ.Τριτη να ξανακουσουμε την καρδουλα κ ο γιατρος δεν μας ειχε καλα νεα..σταματησε η κυηση στην 7η εβδομαδα κ εκανα αποξεση την επομενη κιολας μερα...σαν μαχαιρια στην καρδια ηταν τα νεα. Συμβαινει ειπε ο γιατρος αλλα για καλο κ για κακο καναμε την εξεταση που δειχνει τι μπορει να πηγε στραβα. Επισης ειπε οτι τις προσπαθειες μοορουμε να τις αρχισουμε ξανα μετα απο την 2η περιοδο που θα μου ερθει.

Καλησπέρα, κορίτσι μου. Το μόνο που μπορώ να πω είναι να σου ευχηθώ να ζήσεις την μητρότητα σύντομα. Και θα γίνει! Απλά κάποιες πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερο και να υπερπηδήσουμε εμπόδια.

Βίωσα την παλίνδρομη το καλοκαίρι, στα 39 μου μετά από 3 χρόνια προσπαθειών, συμπεριλαμβανομένων 2 ωοληψιών και 1 εμβρυομεταφοράς. Η εγκυμοσύνη αυτή προέκυψε φυσιολογικά και ενώ ακούσαμε αρχικά την καρδιά, σταμάτησε στην 8η εβδομάδα. 

Όπως σου είπε κι εσένα ο γιατρός σου, αρχίσαμε ξανά προσπάθειες μόνοι μας μετά από 2 περιόδους πριν ξαναπάμε για εξωσωματική. Κι εκεί που δεν το περίμενα και είχα κανονικά περιόδο, ένα απόγευμα διπλώθηκα από τον πόνο και είχα μια μικρή αιμορραγία=>Εξωμήτρια ραγείσα κύηση στην σάλπιγγα που μου κόστισε την μια σάλπιγγα.

4 μήνες μετά και πάμε πάλι από την αρχή. Ναι,νιώθω πληγωμένη και με πιάνει το παράπονο αλλά προσπαθώ να τα κοιτάω από απόσταση. Δεν μπορεί να μου συμβαίνουν όλα αυτά και θα τα καταφέρω! Δεν ξέρω πως, ούτε τι μου επιφυλάσσει ακόμα η τύχη αλλά θα γίνει.

Μην το βάζεις κάτω. Είσαι μικρή και λύσεις υπάρχουν! Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Paulina είπε:

Καλησπέρα, κορίτσι μου. Το μόνο που μπορώ να πω είναι να σου ευχηθώ να ζήσεις την μητρότητα σύντομα. Και θα γίνει! Απλά κάποιες πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερο και να υπερπηδήσουμε εμπόδια.

Βίωσα την παλίνδρομη το καλοκαίρι, στα 39 μου μετά από 3 χρόνια προσπαθειών, συμπεριλαμβανομένων 2 ωοληψιών και 1 εμβρυομεταφοράς. Η εγκυμοσύνη αυτή προέκυψε φυσιολογικά και ενώ ακούσαμε αρχικά την καρδιά, σταμάτησε στην 8η εβδομάδα. 

Όπως σου είπε κι εσένα ο γιατρός σου, αρχίσαμε ξανά προσπάθειες μόνοι μας μετά από 2 περιόδους πριν ξαναπάμε για εξωσωματική. Κι εκεί που δεν το περίμενα και είχα κανονικά περιόδο, ένα απόγευμα διπλώθηκα από τον πόνο και είχα μια μικρή αιμορραγία=>Εξωμήτρια ραγείσα κύηση στην σάλπιγγα που μου κόστισε την μια σάλπιγγα.

4 μήνες μετά και πάμε πάλι από την αρχή. Ναι,νιώθω πληγωμένη και με πιάνει το παράπονο αλλά προσπαθώ να τα κοιτάω από απόσταση. Δεν μπορεί να μου συμβαίνουν όλα αυτά και θα τα καταφέρω! Δεν ξέρω πως, ούτε τι μου επιφυλάσσει ακόμα η τύχη αλλά θα γίνει.

Μην το βάζεις κάτω. Είσαι μικρή και λύσεις υπάρχουν! Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Καλησπέρα κορίτσι μου .. ειμαι παθούσα και εγω..  το 2016 εμεινα έγκυος φυσιολογικά μετά από δύο χρόνια η χαρά μου απερίγραπτη όπως και όλων μας βέβαια είχα λίγο αιματακι από την αρχη αλλά τα μωράκια μου ήταν καλα(είχα διδυμα)  πηγαίνω μεγαλη εβδομαδα  γιατί είχα αιματακι μου λέει τα μωράκια καλα αλλά ξάπλα γιατί έχεις αποκόλληση σε μια βδομάδα θα σε ξανά δω και πηγαίνω λαμπροτριτη και μου λέει δυστηχως παλινδρόμησαν  σταμάτησε η καρδιά τους μου τα πήραν την επόμενη εγώ ένα μάτσο χαλια και από τότε τιποτα δεν ξανά έμεινα αλλά δεν το έβαλα κάτω έκανα εξωσωματική αρχες του 2020 και πήρα χοριακη 0 αλλά πάλι  θα ξανα κάνω δεν το βάζω κάτω με τιποτα.  Αυτο που θελω βα σου πω ειναι να μην απελπιζεσαι  και να εχεις πιστη και επιμονη να φτασεις στο στοχο σου  . Πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σου μέρα καλή μου...

λυπάμαι που έζησες και εσύ αυτό το θλιβερό γεγονός απ ότι βλέπεις πολλές από εμάς το έχουμε ζήσει    .Και απ ότι κατάλαβα για τους γιατρούς δεν σημαίνει και κάτι τόσο τρομερό όσο στοιχίζει φυσικά σε εμάς και πολλές φορές λένε τυχαίο γεγονός και προχωράμε στην επόμενη εξωσωματική και συνεχίζουν τα αρνητικά...Άποψη μου ....να ψάξεις...να ψάξεις καλά πριν την επόμενη...Εγώ μετά από 10 χρόνια πήγα σε φαρμακογενετιστη  όπου εχθες μου είπε ότι όσες και να έκανα δεν θα έβρισκα λύση καθώς δεν δημιουργώ πλακούντα πλήρες   .Έχω θεματάκι καθώς και ότι δημιουργώ θρομβους που μπορεί στην.ζωη μου να μην ενοχλούν Αλλά σε εγκυμοσύνη ενοχλεί....Γι αυτό ψάξου καλή μου πριν την επόμενη που εύχομαι ολόψυχα να είναιη τυχερή σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2020 at 6:00 ΠΜ, ο/η pangipot είπε:

Εγώ γνωστή που έκανε εξωσωματική κ με το που ήταν θετική έκανε το βασικό έλεγχο κυστικής ινωσης βγήκε θετική στη πιο συνηθισμένη μετάλλαξη και έκανε κ ο άνδρας της το 99% κ βγήκε κ αυτός θετικός σε μετάλλαξη! Μέχρι να φτάσει η ημερομηνία να πάρει τροφοβλάστη κ να βγουν τα αποτελέσματα καταλαβαίνεις τι έζησε!

Όσο για τη θρομβοφιλια είναι κάτι εντελώς σύνηθες ακόμα κ σε γυναίκες που δε κάνουν εξωσωματική(όπως εγώ) κ παρόλαυτα μετά από κόπο έμεινα έγκυος κ το έχασα από αυτό είμαι σίγουρη (αν κ ο.γιατρος το θεωρεί τυχαίο γεγονός) αν το ήξερα πριν ξεκινήσω προσπάθειες δε θα το είχα χάσει πιθανώς....

Θα ήθελα να ξέρω κ αν επιλέξω! Πλέον φυσάω και το γιαούρτι κ όταν έμαθα την ιστορία της γνώσης για τη κυστική ίνωση (που Μ το είπε να το ελέγξω μιας κ πρόσφατα είχα χάσει το μωρό) τρελάθηκα πήρα το γυναικολογο κ Μ λέει η κυστική ίνωση δεν ανήκει στο βασικό προγεννητικό έλεγχο κ.κοστιζει...του λέω δε με νοιάζει από το να περάσω δεύτερη ήττα θέλω να το ελέγξω...

Κ ρωτάω για ποιο λόγο όταν ένα ζευγάρι ξεκινά προγεννητικό έλεγχο δεν ενημερώνει για αυτό που θεωρούν βασικό έλεγχο και για αυτό που θεωρούν προαιρετικό...κ ας επιλέξει το ζευγάρι τί κ αν θα κάνει κάτι από το προαιρετικό!

Θεωρώ θα ήταν πολύ πιο τιμιο!

 

Εμένα Μ λες; Όταν πήγα 12η βδομάδα να το.δουμε κ να με.στειλει μετά για αυχενική κ δεν είδαμε καρδιακή λειτουργία θεωρώ ότι η ψυχραιμία που έδειχναν τρόμαζε τους πάντες....το μυαλό Μ ήταν αλλού βέβαια...μέσα σε όλο αυτό θυμάμαι τα μισά από όσα είπε ο γιατρός(κ τα υπόλοιπα Μ τα είπε ο.ανδρας Μ καμιά βδομάδα αργότερα) μέσα σε όλα λοιπόν ρώτησα τι μπορεί να έφταιξε; Μ είπε.τυψαιο γεγονός...λέω δε το δέχομαι το τυχαίο γεγονός! Μ λέει θα σ γράψω σε 15 μέρες που θα έρθεις κάποιες εξετάσεις θρομβοφιλιας κ καρυότυπο ζεύγους αν κ θα βγουν όλες καλές....(τη συζήτηση δε τη θυμόμουν το μόνο που είχα συγκρατήσει ήταν οι εξετάσεις που αμέσως μετά έψαξα στο ίντερνετ) πριν τελειώσει το 15ημερο ώστε να πάω να με δει μετά την αποξεση κ συνεπώς να Μ γράψει τις εξετάσεις είχα διαβάσει λοιπόν....ήμουν σίγουρη ότι θα έβγαινα θετική σε θρομβοφιλια....το είχα πει στη μάνα μου (κ ήλπιζα γτ είναι μια παρηγοριά ότι την επόμενη φορά θα το ελέγξω). Ο λόγος της σιγουριάς μου ήταν ότι στις ενδείξεις ότι υπάρχει θρομβοφιλια ήταν αποκόλληση (είχα μια μικρή στην πολύ αρχή) καθυστερημένη ανάπτυξη (όταν πήγα 7+1 κ είδαμε καρδιακή λειτουργία το έμβρυο στις μετρήσεις ήταν ακριβώς μια βδομάδα πίσω το είχα ρωτήσει κ Μ είχε πει δεν είναι τπτ ίσως καθυστερημένη σύλληψη) και ενδομητριος θάνατος (όχι απλά ήταν ενδομητριος θάνατος ένα μήνα μετά που πήγα για υπέρηχο δεν υπήρχε καν έμβρυο το είχε απορροφήσει ο.οργανισμος Μ ενώ δεν είχα στάλα αίμα η καφέ που να με προϊδεάσει τι θα αντιμετωπίσω(κ φυσικά φουλ εμετοί ακόμα κ τη μέρα της αποξεσης).

Όταν του έστειλα τις εξετάσεις Μ είπε ότι είμαι θετική στη θρομβοφιλια κ σε επόμενη κύηση να μην αφήσω πολλές μέρες καθυστέρηση για αν ξεκινήσω αντιπηκτικες...τον ρώτησα δλδ γιναυτο το έχασα; Μ λέει ότι δε πιστεύει ότι αυτό έφταιγε γτ η θρομβοφιλια επηρεάζει μετά το 1ο τρίμηνο! Ρώτησα αν πρέπει να πάω σε αιματολογο κ είπε δε χρειάζεται είναι ρουτίνα! Τελικά πήγα σε ρευματολόγο(με παρέπεμψε η παθολόγος Μ γτ Μ είπε το θέμα είναι ανοσολογικό κ όχι αιματολογικό σε μένα) έκανα ένα κάρο εξετάσεις(κυρίως αυτοάνοσα) ευτυχώς βγήκαν όλα καλα...

Δε καταβαινω γτ πχ ακόμα κ στο.οτι ενώ είχα θετική χοριακη 2 μέρες πριν τη περίοδο κ ένα ήταν μια βδομάδα πίσω δεν εδοσε έστω κ προληπτικά αντιπηκτικες!ίσως πλέον 5 μήνες μετά είναι το μόνο που έχω παράπονο από το γυναικολόγο μου! 

Την επόμενη φορά που θα μείνεις έγκυος θα σου πει να κάνεις από την αρχή ενέσεις και θα πάνε όλα κατ' ευχήν!!!! Ούτως ή άλλως πλέον σχεδόν όλοι οι γυναικολόγο δίνουν προληπτικά ακτιπηκτικες σε όλες τις γυναίκες μετά από κάποια ατυχή εγκυμοσύνη!!! Το ιδανικό εννοείται θα ήταν να το ήξερες από την αρχή... Δυστυχώς όμως είναι αυτό που είπαμε.... περιμένουν το δυσάρεστη για να μας παραπέμψουν!!!! Και εγώ τελείως κατα τύχη μπήκα στη διαδικασία της επίσκεψης σε αιματολογο... διαφορετικά ήταν πιθανό να μείνω έγκυος και να μην προχωρούσε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 19/4/2020 at 8:04 ΜΜ, ο/η victoriasal1986@gmail.com είπε:

Καλησπερα σας, υστερα απο την προσφατη δυσαρεστη εμπειρια μου, ηθελα να μοιραστω τον πονο μου με γυναικες που εχουν περασει παρομοιες καταστασεις. Ειμαι 33 ετων και μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειων με τον αντρα μου καταφερα κ εμεινα εγκυος, οπως μας ειπε ο γιατρος λογω αγχους δεν πιαναμε, γιατι οι εξετασεις μας εδειξαν οτι ειμαστε υγιης. Ακουσαμε την καρδουλα του στην 6η εβδομαδα, αλλα δυστυχως πηγαμε παλι τωρα  την Μ.Τριτη να ξανακουσουμε την καρδουλα κ ο γιατρος δεν μας ειχε καλα νεα..σταματησε η κυηση στην 7η εβδομαδα κ εκανα αποξεση την επομενη κιολας μερα...σαν μαχαιρια στην καρδια ηταν τα νεα. Συμβαινει ειπε ο γιατρος αλλα για καλο κ για κακο καναμε την εξεταση που δειχνει τι μπορει να πηγε στραβα. Επισης ειπε οτι τις προσπαθειες μοορουμε να τις αρχισουμε ξανα μετα απο την 2η περιοδο που θα μου ερθει.

Καλησπέρα κορίτσι μου λυπάμαι για όλο αυτό αλλά μην το βάλεις κάτω .... Τι εξέταση έκανες για να δεις τι πήγε στραβα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
    • Εγω το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική όποτε λογικά και το δεύτερο έτσι θα πάει δεν πιστεύω ο γιατρός να με πάει φυσιολογική γεννά λίγη παίρνουν το ρίσκο μετά από καισαρική να σε βάλουν να γεννησεις φυσιολογικά έχουν περάσει και 2 χρόνια από την καισαρική όποτε το εχω ξεγράψει πλέον το φυσιολογικό τοκετο  κοριτσια εύχομαι να είστε τυχερές να ζήσετε αυτήν την όμορφη στιγμή με την φυσιολογική γεννά 😊
    • Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική? Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...