Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Καλησπέρα κυρίες-κύριοι...επιστρεφω με το θέμα που με καίει τον ύπνο. Δεν θέλω να γκρινιάζω συνεχώς αλλά έχω κλαταρει.   @Maroulli @Starrr @Gretula εσείς που αντιμετωπίζατε θέμα με τον ύπνο πώς είστε τώρα? Εμείς το τερματίσαμε το θέμα. Δεν κοιμάται καθόλου στην κούνια του. Θέλει να κοιμαται μόνο μαζί μας. Αν θέλει παρηγορια, αν τον κάνει να νιώθει ασφάλεια, αν του απαλύνει τον πόνο των δοντιών δεν έχω θέμα να κοιμηθεί μαζί μας κάποιες φορές. Δεν μπορώ όμως να κοιμομαστε συνεχώς μαζί. Δεν ξεκουράζομαι ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος που δουλεύει περισσότερες ώρες από εμένα. Είχαμε μια ρουτίνα τώρα την έχει χαλάσει τελείως κ αυτήν. Εσείς κάνετε ρουτίνα? Αν ναι τι ώρα ξεκινάτε? Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...

Τι μου λες τώρα... Σήμερα βρίζω μέχρι κ τ α πλακάκια του σπιτιού... Τα ίδια. Θέλει να νιώθει ασφάλεια. Αλλιώς κλαίει τσιριζει κ κάνει κρατήματα αναπνοής. Δεν αντέχω άλλο καταρρεω... 😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mayland είπε:

Για την ώρα δίπλα μας είναι μια χαρά. Ούτε κλαμα , ούτε γκρίνια, ούτε πολλά ξυπνήματα. Βασικά αυτό είναι που με κάνει χώμα, που Φαίνεται ότι το μωρό θέλει απλά να είναι δίπλα μας. Αλλά δεν με βολεύει ιδιαίτερα θα έλεγα. Και στον ύπνο δεν με βολεύει είμαι συνέχεια στην τσίτα, φοβάμαι. Καθώς επίσης όταν εγώ πάω για ύπνο στις δώδεκα και αυτός πραγματικά κουτουλαει και νυστάζει κοιμάται όρθιος από τις 20:00 αλλά αν δεν είμαι δίπλα του δεν κοιμάται είναι πολύ δύσκολο. Γενικά δεν το έχει με τον ύπνο. Προσπαθώ να του κάνω τουλάχιστον δύο υπνους μέσα στην ημέρα γιατί το βλέπω ότι το έχει ανάγκη αλλά δεν μπορεί να κοιμηθεί μόνος του οπότε μου παίρνει μία ώρα τα πρωινά για να τον κοιμησω δύο μισή ώρες το μεσημέρι γιατι ναι μεν θα κοιμηθεί αλλά μόλις κουνήσω από δίπλα του ξυπνάει και 1.5-2 ώρες το βράδυ ( τάισμα μπάνιο αγκαλίτσες κλπ ) ουσιαστικά , μου παίρνει κοντά στις πέντε ώρες κάθε μέρα η προσπάθεια για το αυτονόητο που κάποιες φορές δεν το πετυχαίνουμε κιόλας. Να κοιμηθεί για να μην είναι κουρασμένος. Άσε μετά τις 20:00 που θα κοιμηθεί αλλά ανά τέταρτο είμαι μέσα έξω επειδή κλαίει. Σκέφτομαι τι κάνω λάθος. Ο άντρας μου, μου λέει σταματά πλέον να προσπαθείς θα κοιμηθεί όταν αυτό θα θέλει. ( Ελεύθερη μετάφραση να τον αφήνω χωρίς ύπνο μέχρι να εξαντληθεί και να κοιμηθεί μόνος του ).  Δεν είναι ότι προσπαθώ να τον κοιμησω χωρίς να θέλει. Προσπαθώ όταν τον βλέπω ότι νυστάζει. Αφού τραβάει μαλλιά αυτιά γκρινιάζει χασμουριεται είναι ολοφάνερο. Τι να πω? Ελπίζω να κατακτήσουμε τον ύπνο κάποια στιγμή. 

Εμένα χθες όλη μέρα κοιμηθεί μόνο 12 λεπτά μετρημένα. Με άπειρες προσπάθειες κοιμισματος αλλά μάταια!!!!!!... Όταν κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι ούτε που κουνιέται μες το βράδυ... Θέλουν να νιώθουν ασφάλεια... Είναι πολύ ανασφαλή παιδιά!!! Δυστυχώς!!!. Αυτό βρήκε κ μου πήρε. 😭😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Τι μου λες τώρα... Σήμερα βρίζω μέχρι κ τ α πλακάκια του σπιτιού... Τα ίδια. Θέλει να νιώθει ασφάλεια. Αλλιώς κλαίει τσιριζει κ κάνει κρατήματα αναπνοής. Δεν αντέχω άλλο καταρρεω... 😭😭

Τι είναι τα κρατήματα αναπνοής; Κι εμάς τα κάνει...στην αρχή φοβήθηκα νόμιζα ότι πνίγεται γιατί τα έκανε στο φαγητό αλλά μετά τα κάνει κάποιες μέρες σε άλλες φάσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Gretula είπε:

Τι είναι τα κρατήματα αναπνοής; Κι εμάς τα κάνει...στην αρχή φοβήθηκα νόμιζα ότι πνίγεται γιατί τα έκανε στο φαγητό αλλά μετά τα κάνει κάποιες μέρες σε άλλες φάσεις

Είναι επειδή νιώθουν ανασφάλεια. Δεν πρέπει να του μιλάς εκείνη την στιγμή.. Φεύγει μόνο του. Αν τον πάρεις αγκαλιά. Θα τα κάνει συνεχως γιατί θα το συμπεράνει α ωραία θα το κάνω για να με πάρει αγκαλιά... Εμένα μου το κάνει από ημερών... Το κάνουν γενικά λέει τα "έξυπνα" μωρά.. Κ κάποια στιγμή φεύγει το σταματάνε... Είναι συμπεροφορικο. Απλά θέλουν να νιώθουν ασφάλεια. Κ επειδή εμένα βλέπει μόνο εμένα το παιδί. Οπότε βρίσκει κ τ α κάνει. Είναι κ αγκαλιτσας από ημερών. Οπότε δε γλιτώνω το ψυχιατρείο μάλλον. 8,5 μηνών πλέον...... Κια συνεχίζουμε από το κακό στο χειρότερο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Είναι επειδή νιώθουν ανασφάλεια. Δεν πρέπει να του μιλάς εκείνη την στιγμή.. Φεύγει μόνο του. Αν τον πάρεις αγκαλιά. Θα τα κάνει συνεχως γιατί θα το συμπεράνει α ωραία θα το κάνω για να με πάρει αγκαλιά... Εμένα μου το κάνει από ημερών... Το κάνουν γενικά λέει τα "έξυπνα" μωρά.. Κ κάποια στιγμή φεύγει το σταματάνε... Είναι συμπεροφορικο. Απλά θέλουν να νιώθουν ασφάλεια. Κ επειδή εμένα βλέπει μόνο εμένα το παιδί. Οπότε βρίσκει κ τ α κάνει. Είναι κ αγκαλιτσας από ημερών. Οπότε δε γλιτώνω το ψυχιατρείο μάλλον. 8,5 μηνών πλέον...... Κια συνεχίζουμε από το κακό στο χειρότερο.. 

Δεν το ήξερα αυτό το χούι! Ευχαριστώ για την πληροφορία! Αλλά αν είναι από ανασφάλεια/ φόβο εννοείται ότι θα του μιλήσω κ θα τον πάρω αγκαλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gretula είπε:

Δεν το ήξερα αυτό το χούι! Ευχαριστώ για την πληροφορία! Αλλά αν είναι από ανασφάλεια/ φόβο εννοείται ότι θα του μιλήσω κ θα τον πάρω αγκαλιά

Ναι αλλά δνε γίνεται συνεχώς να κοιμάται μαζί μου. Αυτό που λες κ εσύ!!! Κ ο άντρας μου καναπέ... Κ δε ξέρω κ γω τι να κάνω... Έχω απιβδισει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gretula είπε:

Kι εμείς κάπως έτσι, περνάω πολλές ώρες κοιμιζοντας τον. Έχει προσπαθήσει να τον κοιμήσει ο άντρας σου; Η μητέρα μου τον κοιμίζει στο 5 λεπτό, χωρίς πλάκα! Ο άντρας μου τα παρατούσε εύκολα αλλά όταν επέμεινε τα κατάφερνε, όχι πάντα. Θέλει προσπάθεια. Πρέπει να εξηγήσεις στον αντρα σου ότι θέλει βοήθεια για να κοιμηθεί, γιατί αν τα αφήσεις παρακουραζονται κ πάλι δεν κοιμούνται. Εμείς στο κρεβάτι από τη μια μεριά έχουμε την κούνια κ στην άλλη βάλαμε μια μπάρα μεγάλη κ ψηλή...κ στο κάτω μέρος μαξιλάρια. Κ πάλι έχω το νου μου αλλά είναι κάπως καλύτερα. Αλλά ναι, δεν κάνω ποιοτικό ύπνο.

Μέσα στην μέρα ίσως τα καταφέρει ο άντρας μου το βράδυ όμως δεν τα καταφέρνει...το μωρό θέλει εμένα, βασικά το στήθος μου θέλει.. απολαμβάνω πραγματικά τις αγκαλιές του αλλά υπό άλλες συνθήκες θα ξεραινομουν στον ύπνο τώρα επειδή το έχω στο μυαλό μου περνάει αρκετή ώρα μέχρι να με πάρει ο ύπνος... Για τον άντρα μου δεν το συζητώ, έχω να σκεφτώ το μωρό που νομίζω δεν ξεκουράζεται σκέφτομαι και εκείνον που ξυπνάει πολύ νωρίς, τον έχουμε παραπεταμενο στην άκρη του κρεβατιού νομίζω ζω μια τρέλα! Ωστόσο, δεν προλαβαίνω να σκεφτώ για πότε περνάει η μέρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mayland είπε:

Μέσα στην μέρα ίσως τα καταφέρει ο άντρας μου το βράδυ όμως δεν τα καταφέρνει...το μωρό θέλει εμένα, βασικά το στήθος μου θέλει.. απολαμβάνω πραγματικά τις αγκαλιές του αλλά υπό άλλες συνθήκες θα ξεραινομουν στον ύπνο τώρα επειδή το έχω στο μυαλό μου περνάει αρκετή ώρα μέχρι να με πάρει ο ύπνος... Για τον άντρα μου δεν το συζητώ, έχω να σκεφτώ το μωρό που νομίζω δεν ξεκουράζεται σκέφτομαι και εκείνον που ξυπνάει πολύ νωρίς, τον έχουμε παραπεταμενο στην άκρη του κρεβατιού νομίζω ζω μια τρέλα! Ωστόσο, δεν προλαβαίνω να σκεφτώ για πότε περνάει η μέρα....

Ναι! Τώρα είδα ότι είναι 22 κ λέω πάει κ ο Ιούλιος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

@Mayland αχ κορίτσι μου μολις μπηκα να βρω λίγη παρηγορια και βλέπω το μνμ σου!!!! Δεν υπάρχει αυτό δεν ξερω ποσο καιρό έχω να κοιμηθω συνεχόμενα!!όλο μα ολο το βραδυ ξυπναει σχεδον ανά μια ωρα γυρνάει από εδω γυρνάει από εκεί ..του βαζω πιπιλα τον αλλάζω πλευρά κοιμάται.μετα από λιγο τα ιδια παλι...δεν ξερω τι τον ενοχλεί ..ποναει;;;ζεσταίνεται;κρυωνει;;θέλει αγκαλιά; δεν ξερω.;τωρα του εδωσα λιγο ντεπον η μαμα μου μου λέει ειναι τα ουλα..ποναει.Εμενα το τελευταίο γαλα  το πίνει γυρω στις 9 παρα με 9 και μέχρι το πολυ 10 εχει κοιμηθεί...

Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να τα ενοχλεί... Μια φίλη μου , μου είπε ότι αν είναι από τα δόντια πολύ τυχερή είμαι και το περνάμε από ότι φαίνεται , πολύ ανώδυνα...Σκέψου τι τραβάνε δηλαδή αυτά ή πόσο χειρότερα μπορεί να είναι σε λίγο καιρό... Λέω πολλές φορές στον εαυτό μου υπομονή αλλά υπάρχουν φορές που αν το ακούσω άλλη μια φορά αυτό το υπομονή θα αρχίσω να παίζω χαστούκια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Τι μου λες τώρα... Σήμερα βρίζω μέχρι κ τ α πλακάκια του σπιτιού... Τα ίδια. Θέλει να νιώθει ασφάλεια. Αλλιώς κλαίει τσιριζει κ κάνει κρατήματα αναπνοής. Δεν αντέχω άλλο καταρρεω... 😭😭

Δεν ξέρω τι να κάνω? Να γελάσω με το ότι τα βάζεις και με τα πλακάκια του σπιτιού σου η να κλάψω με το μικρό που κάνει πεισματικα με την αναπνοή του.... Φφφφ ... Αυτά τα μικρά ξέρουν τι θέλουν και ξέρουν πως να το αποκτούν. Είτε με το καλό ειτε με το άσχημο. Αυτό το πράγμα με το υστερικό κλάμα τι είναι πάλι? Τα ίδια μου κάνει. Ωστόσο, δεν τον αφήνω και πολύ μόνο του άντε να πάω μια τουαλέτα η καημένη γίνεται χαμός!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mayland είπε:

Δεν ξέρω τι να κάνω? Να γελάσω με το ότι τα βάζεις και με τα πλακάκια του σπιτιού σου η να κλάψω με το μικρό που κάνει πεισματικα με την αναπνοή του.... Φφφφ ... Αυτά τα μικρά ξέρουν τι θέλουν και ξέρουν πως να το αποκτούν. Είτε με το καλό ειτε με το άσχημο. Αυτό το πράγμα με το υστερικό κλάμα τι είναι πάλι? Τα ίδια μου κάνει. Ωστόσο, δεν τον αφήνω και πολύ μόνο του άντε να πάω μια τουαλέτα η καημένη γίνεται χαμός!!!!! 

Άσε με... Τα ίδια. Μετακόμισα με κιόλας... Κ προσπαθώ να βάλω μια τάξη... Η μέση μου χάλια... Κλάμα φουλ... Νομιζω με πονάει η επισκληριδιος.. Τώρα στο άσχετο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Άσε με... Τα ίδια. Μετακόμισα με κιόλας... Κ προσπαθώ να βάλω μια τάξη... Η μέση μου χάλια... Κλάμα φουλ... Νομιζω με πονάει η επισκληριδιος.. Τώρα στο άσχετο.. 

Κ μένα κορίτσι. Μπήκα κ σας διαβάζω, όλες τα ίδια περνάμε. Εμένα κάθε φορά που σκύβω λίγο κάνω ώρα να σηκωθώ. Η επισκληριδιος είναι σίγουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Άσε με... Τα ίδια. Μετακόμισα με κιόλας... Κ προσπαθώ να βάλω μια τάξη... Η μέση μου χάλια... Κλάμα φουλ... Νομιζω με πονάει η επισκληριδιος.. Τώρα στο άσχετο.. 

Εμενα με εχει διάλυση η μεση μου με πονάει γενικά αλλά κάποιες φορές δεν μπορω να κουνηθω καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η despoina46 είπε:

Κ μένα κορίτσι. Μπήκα κ σας διαβάζω, όλες τα ίδια περνάμε. Εμένα κάθε φορά που σκύβω λίγο κάνω ώρα να σηκωθώ. Η επισκληριδιος είναι σίγουρα. 

Καλό περνάμε... Κ φουλ αϋπνία. Κ μηδέν βοήθεια.. Συνέχεια στα ορια μου είμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχχα αφήστε με την μέση! Αφού έλεγα ότι αν είμαι έτσι τώρα όταν θα περπαταει που θα σκύβω να τον κρατάω πως θα είμα Ευτυχώς που πάνω κάτω περνάμε ολες τα ίδια αλλιώς θα με είχε πάρει από κάτω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εμείς πλέον το πήραμε απόφαση με τον άντρα μου ότι το μωρό θα κοιμάται μαζί μας για να είμαστε όλοι καλά. και εκείνο να κοιμάται και εμείς. Να το φέρνουμε στα άκρα και να κλαίει δεν υπάρχει περίπτωση. Ναι δεν απλωνομαστε όπως πριν.. έχουμε το μωρό στη μέση και εμείς δεξιά και αριστερά του. Μόνο έτσι κοιμόμαστε συνεχόμενα μέχρι τις 5 ή 6 το πρωί που θα ξύπνησει για να θηλάσει και να ξανακοιμηθει. Αν αυτό την κάνει να νιώθει ασφαλής και σίγουρη αυτό θα της προσφέρω. Όταν μεγάλωσει και νιώσει ασφάλεια θα πάει και στο κρεβάτι της.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

κορίτσια εμείς πλέον το πήραμε απόφαση με τον άντρα μου ότι το μωρό θα κοιμάται μαζί μας για να είμαστε όλοι καλά. και εκείνο να κοιμάται και εμείς. Να το φέρνουμε στα άκρα και να κλαίει δεν υπάρχει περίπτωση. Ναι δεν απλωνομαστε όπως πριν.. έχουμε το μωρό στη μέση και εμείς δεξιά και αριστερά του. Μόνο έτσι κοιμόμαστε συνεχόμενα μέχρι τις 5 ή 6 το πρωί που θα ξύπνησει για να θηλάσει και να ξανακοιμηθει. Αν αυτό την κάνει να νιώθει ασφαλής και σίγουρη αυτό θα της προσφέρω. Όταν μεγάλωσει και νιώσει ασφάλεια θα πάει και στο κρεβάτι της.

 

 

 

Αυτό μου είπαν κ εμένα. Αλλά ο άντρας μου φοβάται να κοιμάται μαζί του. Μην τυχόν κ τον πλακώσει 🙄 κ κοιμάται στον καναπε.😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σαςςςςςς!!!!😷Χαρα στο κουραγιο σας βρε κοριτσια που κοιμαστε ολοι μαζι !εμεις ευτυχως το μαθαμε εδω και 2 μηνες να κοιμαται μονη της στη κουνια της βραδυ μεσημερι της βαζω πιπιλα λιγο γκρινια μουσικουλα αλλο νανουρισμα μεσημερι αλλο βραδυ .Στην αρχη ειχαμε κλαματα και οδυρμους αλλα μερα με τη μερα καλυτερα !ετσι εχουμε ολοι ποιοτικο υπνο και ξεκουραζομαστε .πανω απο ολα μαθαινει τον χωρο της παρολο που ειμαστε σε κοινο δωματιο.Λοιπον με τη μεση αντιμετωπιζω και εγω ταιδια οντως ουτε να κουνηθω καποιες φορες και οταν σηκωνομαι γερνω προς τα μπροστα :-) χαχχα σαν τις γιαγιουλες μας !εκανα και ακτινογραφια !ελπιζω να περασει συντομα ισως ξεκινησω και καποιες φυσικοθεραπειες !🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩😀😀😀😀😀😀😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Γεια σαςςςςςς!!!!😷Χαρα στο κουραγιο σας βρε κοριτσια που κοιμαστε ολοι μαζι !εμεις ευτυχως το μαθαμε εδω και 2 μηνες να κοιμαται μονη της στη κουνια της βραδυ μεσημερι της βαζω πιπιλα λιγο γκρινια μουσικουλα αλλο νανουρισμα μεσημερι αλλο βραδυ .Στην αρχη ειχαμε κλαματα και οδυρμους αλλα μερα με τη μερα καλυτερα !ετσι εχουμε ολοι ποιοτικο υπνο και ξεκουραζομαστε .πανω απο ολα μαθαινει τον χωρο της παρολο που ειμαστε σε κοινο δωματιο.Λοιπον με τη μεση αντιμετωπιζω και εγω ταιδια οντως ουτε να κουνηθω καποιες φορες και οταν σηκωνομαι γερνω προς τα μπροστα :-) χαχχα σαν τις γιαγιουλες μας !εκανα και ακτινογραφια !ελπιζω να περασει συντομα ισως ξεκινησω και καποιες φυσικοθεραπειες !🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🦄🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩😀😀😀😀😀😀😀😀

Εμάς κοιμόταν από δύο μηνών στη κούνια μόνος του... Κοιμόταν περισσότερο το βράδυ απ ότι τώρα... Μετά τα δόντια το χάος.... Κλαμματα οδυρμους κάθε μισή ώρα... Τον έχω κ σε άλλο δωμάτιο... Σήμερα ευτυχώς τα πήγε πολύ καλύτερα κ στο δωμάτιο του.... Μακάρι να φτιάξει γιατί έχω κουραστεί να μη κοιμάμαι καθόλου το βράδυ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια μου!!!

βλεπω αρχισαν τα ξύπνημα τα με τα δοντάκια σας. Εμασ ακομι μόνο φουσκωμένα ειναι Εχουμε καποιες γκρινιεσ Το βράδυ αλλα ολα καλα η Αγία πιπιλα κανει θαύματα!!!

γενικα εχουμε παραζωηρεψει είμαστε 7,5 μηνων μπουσουλάμε σε όλο το σπιτι και σηκωνόμαστε όρθιες και φωνάζουμε μπα μπα μπα πα πα πα

μεγαλωνουν γρηγορα τα ζιζάνια ...

γραμμαριο για να μας μείνει δεν το βλεπω... ειναι ζιζάνιο μεγάλο κ δεν καθεται  λεπτό τον κωλο της κατω. 

Η μεγαλη την αγαπάει και την προσεχει φυσικα και έχει ζήλεια αλλα λιγες στιγμές... κατα τ αλλα την προσεχει αρκετα :)


ανυπομονω για τη μερα που θα τις δω και τις δυο μαζί να παίζουν σαν αδερφούλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου!!!

βλεπω αρχισαν τα ξύπνημα τα με τα δοντάκια σας. Εμασ ακομι μόνο φουσκωμένα ειναι Εχουμε καποιες γκρινιεσ Το βράδυ αλλα ολα καλα η Αγία πιπιλα κανει θαύματα!!!

γενικα εχουμε παραζωηρεψει είμαστε 7,5 μηνων μπουσουλάμε σε όλο το σπιτι και σηκωνόμαστε όρθιες και φωνάζουμε μπα μπα μπα πα πα πα

μεγαλωνουν γρηγορα τα ζιζάνια ...

γραμμαριο για να μας μείνει δεν το βλεπω... ειναι ζιζάνιο μεγάλο κ δεν καθεται  λεπτό τον κωλο της κατω. 

Η μεγαλη την αγαπάει και την προσεχει φυσικα και έχει ζήλεια αλλα λιγες στιγμές... κατα τ αλλα την προσεχει αρκετα :)


ανυπομονω για τη μερα που θα τις δω και τις δυο μαζί να παίζουν σαν αδερφούλες....

Αχ τι ωραια!!οντως πολυ ζιζανια !!!ναι η πιπιλα κανει θαυματα!εμας τα χαραματα ριχνει κανα κλαμα της δινω πιπιλα και συνεχιζει !μεχρι 8μιση με 9 απο τις 10 το βραδυ !αχ νομιζω τελικα η σκονη τα βοηθα γρηγορα να προσαρμοστουν η εκτος αν τα εχουμε παει τοσο καλα και ειναι στο παιδι !δεν θα αντεχα να κοιμομααταν ολοι μαζι στο ιδιο κρεβατι !!!καταταλλα πως ειστε ???η μεγαλη συμμετεχει στο μεγαλωμα της μικρης ??εμας μας εσκασε ηδη το 1ο δοντακι και ειναι ετοιμα αλλα 2 σιγα σιγα !παντως ειναι απιστευτοοο καθε μηνα και  κατο ρθωμα!τοσο πολυ θελουμε και 1 δευτερο νινακι !!!:♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Αχ τι ωραια!!οντως πολυ ζιζανια !!!ναι η πιπιλα κανει θαυματα!εμας τα χαραματα ριχνει κανα κλαμα της δινω πιπιλα και συνεχιζει !μεχρι 8μιση με 9 απο τις 10 το βραδυ !αχ νομιζω τελικα η σκονη τα βοηθα γρηγορα να προσαρμοστουν η εκτος αν τα εχουμε παει τοσο καλα και ειναι στο παιδι !δεν θα αντεχα να κοιμομααταν ολοι μαζι στο ιδιο κρεβατι !!!καταταλλα πως ειστε ???η μεγαλη συμμετεχει στο μεγαλωμα της μικρης ??εμας μας εσκασε ηδη το 1ο δοντακι και ειναι ετοιμα αλλα 2 σιγα σιγα !παντως ειναι απιστευτοοο καθε μηνα και  κατο ρθωμα!τοσο πολυ θελουμε και 1 δευτερο νινακι !!!:♡

Χαίρομαι που τα πατε καλα :)

οντως ειναι μαγικό το ποσό γρηγορα μεγαλωνουν και καμαρώνουμε για τα κατόρθωματα τους...

οσο για το δεύτερο να κανετε αλλα περιμένετε λιγο να μεγαλώσει το πρώτο γιατι συνήθως το πρώτο ειναι το παιδί απάτη 🤣🤣🤣 στα Δευτέρα χαλάει η πάστα χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Χαίρομαι που τα πατε καλα :)

οντως ειναι μαγικό το ποσό γρηγορα μεγαλωνουν και καμαρώνουμε για τα κατόρθωματα τους...

οσο για το δεύτερο να κανετε αλλα περιμένετε λιγο να μεγαλώσει το πρώτο γιατι συνήθως το πρώτο ειναι το παιδί απάτη 🤣🤣🤣 στα Δευτέρα χαλάει η πάστα χαχαχα 

Θα το εχω στα υποψιν χιχιχι πολλα φιλια καλη συνεχεια!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2020 at 10:34 ΠΜ, ο/η Mayland είπε:

Για την ώρα δίπλα μας είναι μια χαρά. Ούτε κλαμα , ούτε γκρίνια, ούτε πολλά ξυπνήματα. Βασικά αυτό είναι που με κάνει χώμα, που Φαίνεται ότι το μωρό θέλει απλά να είναι δίπλα μας. Αλλά δεν με βολεύει ιδιαίτερα θα έλεγα. Και στον ύπνο δεν με βολεύει είμαι συνέχεια στην τσίτα, φοβάμαι. Καθώς επίσης όταν εγώ πάω για ύπνο στις δώδεκα και αυτός πραγματικά κουτουλαει και νυστάζει κοιμάται όρθιος από τις 20:00 αλλά αν δεν είμαι δίπλα του δεν κοιμάται είναι πολύ δύσκολο. Γενικά δεν το έχει με τον ύπνο. Προσπαθώ να του κάνω τουλάχιστον δύο υπνους μέσα στην ημέρα γιατί το βλέπω ότι το έχει ανάγκη αλλά δεν μπορεί να κοιμηθεί μόνος του οπότε μου παίρνει μία ώρα τα πρωινά για να τον κοιμησω δύο μισή ώρες το μεσημέρι γιατι ναι μεν θα κοιμηθεί αλλά μόλις κουνήσω από δίπλα του ξυπνάει και 1.5-2 ώρες το βράδυ ( τάισμα μπάνιο αγκαλίτσες κλπ ) ουσιαστικά , μου παίρνει κοντά στις πέντε ώρες κάθε μέρα η προσπάθεια για το αυτονόητο που κάποιες φορές δεν το πετυχαίνουμε κιόλας. Να κοιμηθεί για να μην είναι κουρασμένος. Άσε μετά τις 20:00 που θα κοιμηθεί αλλά ανά τέταρτο είμαι μέσα έξω επειδή κλαίει. Σκέφτομαι τι κάνω λάθος. Ο άντρας μου, μου λέει σταματά πλέον να προσπαθείς θα κοιμηθεί όταν αυτό θα θέλει. ( Ελεύθερη μετάφραση να τον αφήνω χωρίς ύπνο μέχρι να εξαντληθεί και να κοιμηθεί μόνος του ).  Δεν είναι ότι προσπαθώ να τον κοιμησω χωρίς να θέλει. Προσπαθώ όταν τον βλέπω ότι νυστάζει. Αφού τραβάει μαλλιά αυτιά γκρινιάζει χασμουριεται είναι ολοφάνερο. Τι να πω? Ελπίζω να κατακτήσουμε τον ύπνο κάποια στιγμή. 

Kαλησπερα σε ολεσ τις μανουλες να χαιρεστε τα μωράκια σας!!Και μεις σε παρόμοια φάση!!ειναι φορες που θελω κ γω να τον βαλω για υπνο γτ βλέπω οτι νυστάζει αλλά δν θέλει να κοιμηθεί !!θα σου συστηνα να πάρεις κάποιοπ παιχνιδάκι με λευκους ήχους ή μουσική κ ένα μικρό μαλακό κουκλάκι!!εμενα με έσωσε ενα κουκλάκι λεμούριος είναι χαχαχχα!!πέρνει αυτό τρίβεται ή κ γω θα τον χαίδεψω με αυτό έχω κ την μουσική κ θα κοιμηθεί πιο γρήγορα!!και με φίλες μου που τα λέμε τα περισσότερα θέλουν κάτι τους θυμίζει την μήτρα!!επισης αν ακούει κ τους ήχους μεχρι να τον πάρει καλά ο ύπνος δν ακούει κάτι άλλο απο γύρω του!!απο πολύ μικρούλης πριν σαραντίσει ήθελε κάτι για να κοιμηθεί δν το έμαθα εγώ, εκλαιγε κ δν ήξερα τι ήθελε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maylandγειααααα αυτο που λες τα ειχαμε και μεις ομως με κουνημα στο καροτσι τα μεσημερια μας ακουγε ολη η γεοτονια να νυσταζει και να μην κοιμαται ασταααααα δραμα η κατασταση ομως πηρα αποφαση και λεω δεν πρεπει αλλο να συνεχιστει αυτη η κατασταση κλαμα και οδυρμος .επισης μεγαλωνουν και θα φοβαμαι να την αφηνω καροτσι αυτη ολο κουνιεται ...και που λες  τι εκανα καποια μεσημερια συγκεκριμενες περιπου ωρες αφου την ταιζα την εβαζα κουνια εκεινη εκλαιγε την αφηνα καποια λεπτα και ξανα πηγαινα μεσα και ξανα και ξανα ωσπου σε πληροφορω το εμαθε και κοιμαται μονη της .οπως λεει και η @marillia της εχω παιχνιδι φοβερο που για 20 λεπτα παιζει καποιους ηχους το μεσημερι της βαζω αλλον το βραδυ αλλον ομως καθε φορα τους ιδιους εννοειται πιπιλα και πανακι που και που κραταει και ετσι σωθηκα .ομως εχουμε συγκεκριμενο ωραριο ας πουμε το βραδυ το εχει μαθει πια και το ζηταει μονη της το μπανακι της το γαλα και τον υπνο της απο 9 το βραδυ εως 10 και κατι εχουν γινει ολ αυτα και κοιμαται ετσι χαλαρωνουμε και μεις βλεπουμε καμια ταινιουλα η μππρει να παμε και για κανα ποτακι χαλαρα !μην ξεχναμε εχουμε και τους ευατους μας αλλα και τους αντρες μαςςςς !!!σου λεω στην αρχη πολυ δυσκολα ολα αλλα το μαθε ...το παιδι τελικα ειναι οπως το μαθεις ...τα ιδια σκηνικα μου κανει και με το παρκο ρεεε στην αρχη καθολου τωρα κανα μισαωρο με τα χιλια ζορια ομως εκει επιμενω δεν της περναει ...νταξειιιι δεν την αφηνω να πλανταζει αν το συνεχισει θα την παρω αγκαλιτσα και επειτα θα την ξανα βαλω να παιξει !!!! Εντωμεταξυ σκςφτομουν αραγε στους παιδικους πως κουμανταρουν τοσα μωρα????τι δεν κλαινε καθολου???χαχχαχχα δεν νομιζω !!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...