Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 29/4/2020 at 11:51 ΜΜ, ο/η Angie1106 είπε:

Γειά σας κορίτσια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα ζουζούνια σας επίσης! 1 Μαιου γινόμαστε 5 μηνών και σήμερα το κοριτσάκι μου έκανε το 4ο υποχρεωτικό εμβόλιο (το ρότα δεν το κάναμε)! Μου είπε η παιδίατρος τον άλλον μήνα θα κάνουμε το τελευταίο υποχρεωτικό και τον παράλλο το bexcero! Αυτό είναι την μηνιγγίτιδας που το πληρώνουμε! Εννοείται οτι θα το κάνουμε δεν το συζητώ απλά μου φάνηκε νωρίς να το κάνει στον 7ο μήνα! Από γνωστούς όλοι το κάνουν γύρω στο έτος! Η παιδίατρος βέβαια μου είπε οτι το κάνουν από 2 μηνών! Σας έχουν πεί εσάς τίποτα να το κάνετε από τώρα;;;

Καλημέρα και καλό μήνα!!!! κορίτσι μου εμένα η παιδίατρος μου είπε αν θέλω να το κάνουμε να το κάνουμε στον 8ο μήνα.. Η κάθε γιατρός λέει τα δικά της.. 

 

στις On 30/4/2020 at 10:09 ΠΜ, ο/η marzou είπε:

Καλημερα κοριτσια!!!

Να ρωτησω κατι στις κοπελες θηλαζουσες που τους εχει ερθει περιοδος....

Ειχατε αλλαγη του κυκλου σας;;

 

οι αλλαγές που έχω εγώ είναι ότι μου σταμάτησαν οι πόνοι που είχα αλλά έχω μεγάλη αιμοραγια σε σημείο να αναγκαστώ να φοράω σερβιέτες λοχείας συν ότι πλέον μου κρατάει μια βδομάδα ενώ πριν την εγκυμοσύνη 4 μέρες. 

 

στις On 1/5/2020 at 9:27 ΠΜ, ο/η despoina46 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!'Εχετε γκρίνια από δόντια?

έχει αρκετή γκρίνια η δικιά μου της δίνω συνέχεια μασητικα. Όταν θηλαζουμε και πονάει μου δαγκώνει και τις θηλες 😣😣😣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/5/2020 at 9:27 ΠΜ, ο/η despoina46 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!'Εχετε γκρίνια από δόντια?

Πολύ γκρίνια πολλά σαλια παντού...δίνω στις μεγάλες γκρίνιες ντεπον!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maroulli είπε:

Πολύ γκρίνια πολλά σαλια παντού...δίνω στις μεγάλες γκρίνιες ντεπον!!!

Εμεις γκρινιαζαμε 6 μερες παρα πολυ,χθες ηταν πολυ καλυτερα κ σμρ ετσι κ ετσι.Καμια αλοιφη βαζετε?

 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Πολύ γκρίνια πολλά σαλια παντού...δίνω στις μεγάλες γκρίνιες ντεπον!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Ασπρισαν τα ουλα του?Εμας ναι.Καθε ποτε δινεις?

Δεν καταλαβαίνω.... Ανάλογα. Πότε είναι πολύ χάλια τότε. Μόνο δίνω. Κ δνε το πίνει όλο το βράζει κάτω από την γλώσσα κ το φτινει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Εμεις γκρινιαζαμε 6 μερες παρα πολυ,χθες ηταν πολυ καλυτερα κ σμρ ετσι κ ετσι.Καμια αλοιφη βαζετε?

 

 

Μπα δεν κάνει κάτι.., 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Δεν καταλαβαίνω.... Ανάλογα. Πότε είναι πολύ χάλια τότε. Μόνο δίνω. Κ δνε το πίνει όλο το βράζει κάτω από την γλώσσα κ το φτινει 😂

Είναι κ έξυπνος ο δικός σ. Εγώ ακόμη δεν έδωσα ντεπον αν και το σκέφτηκα. Τον ανακουφίζει για αρκετές ώρες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/5/2020 at 6:53 ΠΜ, ο/η despoina46 είπε:

Είναι κ έξυπνος ο δικός σ. Εγώ ακόμη δεν έδωσα ντεπον αν και το σκέφτηκα. Τον ανακουφίζει για αρκετές ώρες; 

ούτε εγώ έχω δώσει ντεπόν ακόμα.. προσπαθώ με τις αγκαλιές και τον θηλασμό να την καλμάρω.. αν δω τα ζόρια όμως αναγκαστικά θα δώσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

ούτε εγώ έχω δώσει ντεπόν ακόμα.. προσπαθώ με τις αγκαλιές και τον θηλασμό να την καλμάρω.. αν δω τα ζόρια όμως αναγκαστικά θα δώσω..

Κάπως έτσι κι εμείς...με τα μασητικά πάντως κ το δάχτυλο μου ηρεμεί...για λίγο😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα μανουλες και μέλλουσες μανουλες!

@despoina46 Εμενα η περίοδος άλλαξε. Στην πρωτη γεννα ήταν νορμαλ τωρα ειναι χάλια. Την πρωτη μερα δεν κπορω να περπατήσω και να σταθώ απο τους πονούν έχω πολυ αίμα κρατάει 3 μερες κι σταματαει. Την έβδομη έχω πάλι λιγο κ τελος. Παλιά δεν πονούσα καθολου και κράταγε 7 ημέρες με τη δευτερη πλημμύρα...

οι αλοιφές μου ειχανε πει οτι δεν κανουν και πως τα κανουν χειρότερα τα πράγματα. Στα τρελα ζόρια της έδινα κιγο ντεπόν στο γαλα της το βράδυ μόνο. Αυτή εδώ φούσκωσε πάρω το ούλο της κι ψιλό γκρινιάζει αλλα την παλευουμε με παιχνίδια ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/5/2020 at 6:53 ΠΜ, ο/η despoina46 είπε:

Είναι κ έξυπνος ο δικός σ. Εγώ ακόμη δεν έδωσα ντεπον αν και το σκέφτηκα. Τον ανακουφίζει για αρκετές ώρες; 

Ναι. Τουλάχιστον έτσι θεωρώ. Κ κοιμάται κ μετά.. Κ του περνάει. Κρέμα δνε βάζω. Προτιμώ ντεπον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Gretula είπε:

Κάπως έτσι κι εμείς...με τα μασητικά πάντως κ το δάχτυλο μου ηρεμεί...για λίγο😁

Το δάχτυλο σου μετά ηρεμεί??? Εμένα κατά κόκκινο..., 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

ούτε εγώ έχω δώσει ντεπόν ακόμα.. προσπαθώ με τις αγκαλιές και τον θηλασμό να την καλμάρω.. αν δω τα ζόρια όμως αναγκαστικά θα δώσω..

Τώρα βοηθούν κ οι βόλτες... Κ είναι με το δάχτυλο μες το στόμα. Η παρατηρεί οπότε δεν το σκέφτεται. Παίρνω τους δρόμους σα τη τρελή. 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να σας κάνω μια (ίσως χαζή) ερώτηση;;🤭🤭🤭 Με την τριχοφυια τι κάνετε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;; Πώς την αντιμετωπίζετε;; Φαντάζομαι το λέιζερ δεν επιτρέπεται.... Αλλά αποτριχωση κάνει;; ή μονο ξυράφι;; Ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό.. Και έρχεται και καλοκαίρι.. Έληξε και η καραντίνα.. Σορτσάκια με τρίχα σαν του αντρα μου δεν λεει... 😂 😂 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η AnnaS. είπε:

Κορίτσια μου να σας κάνω μια (ίσως χαζή) ερώτηση;;🤭🤭🤭 Με την τριχοφυια τι κάνετε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;; Πώς την αντιμετωπίζετε;; Φαντάζομαι το λέιζερ δεν επιτρέπεται.... Αλλά αποτριχωση κάνει;; ή μονο ξυράφι;; Ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό.. Και έρχεται και καλοκαίρι.. Έληξε και η καραντίνα.. Σορτσάκια με τρίχα σαν του αντρα μου δεν λεει... 😂 😂 😂 

εμένα ο δικός μου ο γιατρός με άφηνε να κάνω κανονικά λέιζερ.. 2 φορές χρειάστηκε να κάνω και όλα καλά. Δεν είναι ντροπή να τον ρωτήσεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η AnnaS. είπε:

Κορίτσια μου να σας κάνω μια (ίσως χαζή) ερώτηση;;🤭🤭🤭 Με την τριχοφυια τι κάνετε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;; Πώς την αντιμετωπίζετε;; Φαντάζομαι το λέιζερ δεν επιτρέπεται.... Αλλά αποτριχωση κάνει;; ή μονο ξυράφι;; Ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό.. Και έρχεται και καλοκαίρι.. Έληξε και η καραντίνα.. Σορτσάκια με τρίχα σαν του αντρα μου δεν λεει... 😂 😂 😂 

Και εμένα ο δικός μου δεν είχε θέμα με το λειζερ ούτε με την αποτρίχωση! Πέρςι τον Ιούλιο που ήμουν 5 μηνών έτυχε να κάνω αποτρίχωση με κερί και μετά είχα καπάκια ραντεβού στον γυναικολόγο! Και για πρώτη και μοναδική φορά στην εγκυμοσύνη είχα συσπάσεις! Ο γιατρός το απέδωσε στον πόνο και το σφίξιμο από την αποτρίχωση! Οπότε από τότε ξυραφάκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω δυο γιατρούς.. Εναν στην Αθήνα ο οποίος θα με ξεγεννήσει και αυριο θα δω και μια στο Ναύπλιο που μένω για να κανω υπέρηχο επειδή στον πρώτο ηταν νωρίς και δεν ειδαμε το μωρό. Ειναι και οι δυο πολύ χαλαροί εγω ομως ανησυχώ για τα πάντα διότι ειχα μια αποβολή το Φεβρουάριο. Τωρα που μου ειπες για τις συσπάσεις που είχες @Angie1106 καταλαβαίνεις πως δεν υπαρχει περίπτωση να δοκιμάσω κερί σίγουρα.... 😂 😂 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες χρόνια μας πολλά!!! Ήρθε επιτέλους αυτή η μέρα και για μας...!!!!να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας να είναι καλότυχα γερά και δυνατά!!!Με το καλό και στις μέλλουσες μανούλες!!!😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Καλημέρα μανούλες χρόνια μας πολλά!!! Ήρθε επιτέλους αυτή η μέρα και για μας...!!!!να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας να είναι καλότυχα γερά και δυνατά!!!Με το καλό και στις μέλλουσες μανούλες!!!😍😍😍

Xρόνια μας πολλάααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά μανουλες!!!

χρονια πολλά και στις μέλλουσες μανουλες !!!

χαρήτε τη μερα αυτή κοριτσια και μην αφήσετε να σας τη χαλάσει τπτ!

του χρονου σας ευχομαι να σας λενε «μαμα τονια ποά» 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Ερώτηση, η μικρή μου αύριο γιβεται 5 μηνών. Από τον τρίτο μήνα έχει ρουθούνισμα. Ειδικά κατά τη διάρκεια του ύπνου γ το καταλαβαίνω πιο έντονα ενώ μέσα στη μέρα όχι. Συν του ότι κάνει ανήσυχο ύπνο. Ο γιατρός μου λέει βάζε ορο. Βάζω αλλά πάλι τα ίδια. Αντιμετώπισε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο; Βρήκε λύση;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ερώτηση, η μικρή μου αύριο γιβεται 5 μηνών. Από τον τρίτο μήνα έχει ρουθούνισμα. Ειδικά κατά τη διάρκεια του ύπνου γ το καταλαβαίνω πιο έντονα ενώ μέσα στη μέρα όχι. Συν του ότι κάνει ανήσυχο ύπνο. Ο γιατρός μου λέει βάζε ορο. Βάζω αλλά πάλι τα ίδια. Αντιμετώπισε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο; Βρήκε λύση;; 

Γεια σας κορίτσια! Είχα και εγώ θέμα με τη μυτούλα της μικρής μου όταν ήταν 3-4 μηνών (τώρα είναι 5,5 🙂). Είχα δοκιμάσει και εγώ να βάζω φυσιολογικό ορό για καμία εβδομάδα χωρίς αποτέλεσμα και τσάμπα βασάνιζα το μωρό που δεν τις ήθελε με τίποτα τις σταγόνες. Τελικά κατέληξα να μην κάνω τίποτα και απλά να περάσει από μόνο του. Δεν ξέρω αν θηλάζεις, εγώ ναι, και σύμφωνα με αυτό το άρθρο (https://pediatros-thes.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/rinikes-plyseis-gia-to-neogno-nero-kai-alati-se-varos-chrysoy/) είναι φυσιολογικό τα θηλάζοντα βρέφη να ρουθουνίζουν. Εμένα πλέον δεν το κάνει τόσο έντονα αλλά βγάζει μικρά κακαδάκια που όταν φταρνιστεί βγαίνουν λίγο προς τα έξω και τα αφαιρώ με μια μπατονέτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η St@s@ είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είχα και εγώ θέμα με τη μυτούλα της μικρής μου όταν ήταν 3-4 μηνών (τώρα είναι 5,5 🙂). Είχα δοκιμάσει και εγώ να βάζω φυσιολογικό ορό για καμία εβδομάδα χωρίς αποτέλεσμα και τσάμπα βασάνιζα το μωρό που δεν τις ήθελε με τίποτα τις σταγόνες. Τελικά κατέληξα να μην κάνω τίποτα και απλά να περάσει από μόνο του. Δεν ξέρω αν θηλάζεις, εγώ ναι, και σύμφωνα με αυτό το άρθρο (https://pediatros-thes.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/rinikes-plyseis-gia-to-neogno-nero-kai-alati-se-varos-chrysoy/) είναι φυσιολογικό τα θηλάζοντα βρέφη να ρουθουνίζουν. Εμένα πλέον δεν το κάνει τόσο έντονα αλλά βγάζει μικρά κακαδάκια που όταν φταρνιστεί βγαίνουν λίγο προς τα έξω και τα αφαιρώ με μια μπατονέτα.

Καλημέρα,ναι θηλάζω,ίσως να ναι φυσιολογικό απλά κρατλαει καιρό και κυρλιως την πιάνει το βράδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/4/2020 at 10:45 ΠΜ, ο/η Mantarini είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη! Εύχομαι να περάσατε όμορφα! Εμείς ψησαμε στην αυλή οικογενειακά και ήσυχα.. Πώς πάνε τα μωράκια σας;; @netspirit  είναι συχνό φαινόμενο οι ορμόνες του θυροειδη να είναι πειραγμένες μετά την εγκυμοσύνη. Τα μαλλιά πέφτουν επειδή πεφτει μια ορμόνη που ανεβαίνει στην εγκυμοσύνη και όσα μαλλιά δεν χάσαμε στην εγκυμοσύνη τα χάνουμε όλα μαζεμένα.. Όλα καλά εύχομαι να είναι κάτι περαστικό! 

Περούκα κάνω με τα μαλλιά που πέφτουν. 1 μισή μήνα τώρα. Όλα καλά? Πάσχα δεν μπορέσαμε να έρθουμε. Θα έρθουμε Ιούλιο 4 μέρες και Αύγουστο 15 μέρες. Να σας δούμε ε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...