Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις On 23/4/2020 at 1:40 ΜΜ, ο/η Ν_S είπε:

Εγω θελω να ρωτησω παλιες και νεες...., απο Καλλυντικα στην εγκυμοσυνη τι βαζετε? Εννοω κρεμα προσωπου ,ματιων, σωματος.

Οι μικρες δεν εχετε αναγκη για τιποτα....εμεις ομως που ειμαστε 40+ το χρειαζομαστε....! Εχετε κανει ερευνα? Εχετε μιλησει με γιατρο? Ακουω προτασεις, μαρκες κτλ

Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν εβαζα τίποτα ουτε makeup στην δευτερη δεν αγχώθηκα απλα πρόσεχα μόνο την κρεμα προσώπου και το bio oil αν χρειαζόταν να βαφτώ βαφόμουν κανονικά.

στις πριν 7 ώρες, ο/η AnnaS. είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Σήμερα είναι η πρώτη μας επίσκεψη στο γιατρό. Αν υπολογίζω σωστά ειμαστε 5και2. Πριν απο δυο μήνες απέβαλα μολις μπήκα στην 7η εβδομάδα και εχω τόσο άγχος που σχεδόν ολη μερα ειμαι ξαπλωμένη. 

Το μωρακι σου το Καταλαβαινει :) χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσυνη το οτι η προηγούμενη δεν πηγε καλα δεν σημαίνει το ιδιο κ γι αυτή. Καλα αποτελέσματα :) 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marianna27 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι από την εμπειρία σας μήπως ξέρετε; Είμαι 8 εβδομάδων και 5 ημερών και το απόγευμα εχω ραντεβού στον γιατρό. Ξέρετε αν σε αυτη τη βδομαδα γίνεται ενδοκολπικος υπέρηχος ή αν μπορει να το δει και εξωτερικά το μωράκι;

Όχι κανονικά όχι εκτος και αν έχεις παραπανίσια κιλάκια 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Άλλαξε η ομάδα μας σε δωράκια 2020?Κι εγω έψαχνα να μας βρω!Ερώτηση ; είμαστε 4 μηνών και κάτι.Εσείς τα βάζετε να κάθονται πάνω σας?Όταν τα έχετε στο καρότσι έχετε κλίση?Ρωτάω γιατί εμένα με τίποτα δεν θέλει να ναι ξπλωμένη και την βάζω να κάτσει πάνω μου η την έχω καρότσι αλλά με κλίση,Υάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά η σπονδυλική της στήλη?

Εγω την κανω ελαφρά ανάκληση να βλεπει. Χθες ο γιατρός μου ειπε οτι μπορω να την βαζω 5 λεπτάκια καθιστή. Κανε την λιγο αναΚλήση και βαζε κατι στο ποπουδακι της πχ μια κουβερτούλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν εβαζα τίποτα ουτε makeup στην δευτερη δεν αγχώθηκα απλα πρόσεχα μόνο την κρεμα προσώπου και το bio oil αν χρειαζόταν να βαφτώ βαφόμουν κανονικά.

Το μωρακι σου το Καταλαβαινει :) χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσυνη το οτι η προηγούμενη δεν πηγε καλα δεν σημαίνει το ιδιο κ γι αυτή. Καλα αποτελέσματα :) 

Όχι κανονικά όχι εκτος και αν έχεις παραπανίσια κιλάκια 

Εγω την κανω ελαφρά ανάκληση να βλεπει. Χθες ο γιατρός μου ειπε οτι μπορω να την βαζω 5 λεπτάκια καθιστή. Κανε την λιγο αναΚλήση και βαζε κατι στο ποπουδακι της πχ μια κουβερτούλα :)

Mόνο 5 λεπτάκια?Εμένα θέλει να κάθεται,δεν την άφησα ποτέ μόνη αλλά την βάζω να κάτσει πάνω μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Mόνο 5 λεπτάκια?Εμένα θέλει να κάθεται,δεν την άφησα ποτέ μόνη αλλά την βάζω να κάτσει πάνω μου

Τα ίδια τραβάμε κ εμείς... Του αρέσει πολύ η καθιστή θέση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/4/2020 at 10:03 ΠΜ, ο/η netspirit είπε:

ΠΟΤΕ 💕🤣🤣💕

η μεγαλη μου κορη ειναι 2 ετών κι ακομι με νοιάζει να πάω να δω αν πήρε η όχι απλα απο ενα σημείο και μετα οι μετρήσεις γινονται πιο Αραιές μιας και το παιδί παίρνει πιο λιγο 

 

Φφφφφ ένα άγχος και αυτό... Μήπως θυμάσαι πότε σταματάνε να παίρνουν βάρος με τους ίδιους ρυθμούς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mayland είπε:

Τα ίδια τραβάμε κ εμείς... Του αρέσει πολύ η καθιστή θέση... 

Πόσο είστε; τον βάζεις να κάθεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η AnnaS. είπε:

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ. Μου δώσατε πολύ κουράγιο. Μολις φυγαμε απο τον γιατρό και ειναι ολα καλα. Το μωρακι φυσικά ηταν νωρίς να το δουμε αλλα ο αμνιακός σάκος ηταν εκει στη θέση του. Να σας ρωτήσω κατι αλλο. Έχετε κάνει εξετάσεις για Κυστική ινωση έχετε κάνει; 

Γεια σου και όλα καλά να σου πάνε! Εγώ είχα κάνει το πλήρες πακέτο, τσεκαρε τιμές γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά από κέντρο σε κέντρο. Εγώ έκανα στο Ρέα παρόλο που δεν γέννησα εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Άλλαξε η ομάδα μας σε δωράκια 2020?Κι εγω έψαχνα να μας βρω!Ερώτηση ; είμαστε 4 μηνών και κάτι.Εσείς τα βάζετε να κάθονται πάνω σας?Όταν τα έχετε στο καρότσι έχετε κλίση?Ρωτάω γιατί εμένα με τίποτα δεν θέλει να ναι ξπλωμένη και την βάζω να κάτσει πάνω μου η την έχω καρότσι αλλά με κλίση,Υάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά η σπονδυλική της στήλη?

Λογικό είναι, βαριουνται όλη την ώρα ξαπλωμένα. Εμείς, 5 μηνών τώρα έχουμε 1 μήνα που στο καρότσι έχουμε σηκώσει την πλάτη κ τον βάζω στα πόδια μου η στο πάτωμα με στήριξη τα χέρια μου να κάθεται. Χωρίς πίεση, όσο θέλει. Κ η γιατρός μου ήταν σύμφωνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η despoina46 είπε:

Πόσο είστε; τον βάζεις να κάθεται; 

3.5 μηνών...Τον αφήνουμε να κάθεται αλλά λίγο κάθε μέρα γιατί δεν έχουμε ρωτήσει ακόμη τον παιδίατρο. Ο άντρας μου βασικά τον κρατάει καθιστο στα πόδια του...Τον οποίο άντρα μου θέλω να κλωτσησω όσο θυμάμαι τον  πρώτο καιρό που κοιμόμουν το μεσημέρι μια ωρίτσα και κρατούσε το μωρό εκεινος- να σημειωθεί οτι με τον άντρα μου ήταν πάντα φρόνιμο το μωρό...μέχρι που αντιληφθηκα ότι τον αφήνει στο ριλαξ στην καθιστή θέση. Που να ξέρε και αυτός ότι δεν πρέπει από τόσο νωρίς? Όταν αρχίζει να μουρμουραει το μωρό και καταλαβαίνω ότι θέλει καθιστή θέση γιατί τον βλέπω ότι προσπαθεί να σηκωθεί...προτιμω να τον βάζω σε ένα μαξιλαράκι να είναι σε κλίση το κορμάκι του. Και αυτά όλη μέρα ξάπλα πιάνονται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mayland είπε:

3.5 μηνών...Τον αφήνουμε να κάθεται αλλά λίγο κάθε μέρα γιατί δεν έχουμε ρωτήσει ακόμη τον παιδίατρο. Ο άντρας μου βασικά τον κρατάει καθιστο στα πόδια του...Τον οποίο άντρα μου θέλω να κλωτσησω όσο θυμάμαι τον  πρώτο καιρό που κοιμόμουν το μεσημέρι μια ωρίτσα και κρατούσε το μωρό εκεινος- να σημειωθεί οτι με τον άντρα μου ήταν πάντα φρόνιμο το μωρό...μέχρι που αντιληφθηκα ότι τον αφήνει στο ριλαξ στην καθιστή θέση. Που να ξέρε και αυτός ότι δεν πρέπει από τόσο νωρίς? Όταν αρχίζει να μουρμουραει το μωρό και καταλαβαίνω ότι θέλει καθιστή θέση γιατί τον βλέπω ότι προσπαθεί να σηκωθεί...προτιμω να τον βάζω σε ένα μαξιλαράκι να είναι σε κλίση το κορμάκι του. Και αυτά όλη μέρα ξάπλα πιάνονται.. 

Ε βέβαια. Εμάς χαλάει τον τόπο ξαπλωμενη η κυρία. Κ γω πάνω μ την κρατάω καθιστή κ ρηλαξ που κ που αλλά κ καρότσι με κλίση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Gretula είπε:

Λογικό είναι, βαριουνται όλη την ώρα ξαπλωμένα. Εμείς, 5 μηνών τώρα έχουμε 1 μήνα που στο καρότσι έχουμε σηκώσει την πλάτη κ τον βάζω στα πόδια μου η στο πάτωμα με στήριξη τα χέρια μου να κάθεται. Χωρίς πίεση, όσο θέλει. Κ η γιατρός μου ήταν σύμφωνη.

Κ μας έτσι μας είπε. Ότι κάνει από μόνη της είμαι οκ αρκεί να μην την βάζουμε με το ζόρι εμείς. Κ είμαι κ ένα μωρό που αγκαλιά σε άλλη στάση δεν θέλει να κάθεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Φφφφφ ένα άγχος και αυτό... Μήπως θυμάσαι πότε σταματάνε να παίρνουν βάρος με τους ίδιους ρυθμούς?

Κοιτα 

μεχρι το πρώτο έτος ουσιαστικά πρέπει να έχουν τριπλασιάσει το βαρος γέννησης τους Απο το πρώτο έτος οι μετρήσεις αρχιζουν να γινονται τρίμηνες και μετα τα δυο έτη αρχιζουν να αραιώνουν 

η κορη μου δλδ 18μηνων ητανε 11,500 και 21 μηνων 12 (πιστευω να σε βοήθησα) φυσικα μπορείς να δεις κ την καμπύλη ανάπτυξης στο βιβλιάριο τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Mόνο 5 λεπτάκια?Εμένα θέλει να κάθεται,δεν την άφησα ποτέ μόνη αλλά την βάζω να κάτσει πάνω μου

Δεν κανει να τα ζορίζουνε πολυ ακομι στον 6ο μηνα τα στριμώχνουμε με μαξιλάρια σε καθιστή θέση :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Δεν κανει να τα ζορίζουνε πολυ ακομι στον 6ο μηνα τα στριμώχνουμε με μαξιλάρια σε καθιστή θέση :)

Αυτός ο 6ος μήνας μου φαίνεται τόσο μακριά 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλη ερώτηση... Όσες έχετε ρωτήσει τον γιατρό σας η όσες γνωρίζετε από τα πρώτα σας παιδάκια... Μπανάκι στην θάλασσα πότε ξεκινάμε? Τέλος πάντων με λίγα λόγια μπανάκι θα κάνουμε φέτος??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Άλλη ερώτηση... Όσες έχετε ρωτήσει τον γιατρό σας η όσες γνωρίζετε από τα πρώτα σας παιδάκια... Μπανάκι στην θάλασσα πότε ξεκινάμε? Τέλος πάντων με λίγα λόγια μπανάκι θα κάνουμε φέτος??? 

Κάτσε να φύγει ο κορωνοιος 🙄😂😂 ναι. Μπανακι έως 12 το μεσημέρι... Κ απόγευμα μετά της 5.εννοειταθ αντηλιακό κ σε σκιά!!! Καπελάκι.... Υπάρχουν κ ολόσωμα upf μαγιό... 😜 Ε εεεε χαμουλης θα γίνει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Αυτός ο 6ος μήνας μου φαίνεται τόσο μακριά 😔

Καλα οταν μεΓαλωσει κ έχει άποψη θα λες δες το σκατο που μεγαλωσε 🤣🤣🤣 καλα ήταν μικρό 

ξερεις τι ειναι η κορη μ 2 ετών να λεει «οκι ντοντονι  Νένη τζιν» Κ καλα μη μου βάλεις φόρμες θελω τζιν κ λεω δες δυο χρόνων σκατο που έχει κ άποψη!!! 🤣🤣🤣

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Άλλη ερώτηση... Όσες έχετε ρωτήσει τον γιατρό σας η όσες γνωρίζετε από τα πρώτα σας παιδάκια... Μπανάκι στην θάλασσα πότε ξεκινάμε? Τέλος πάντων με λίγα λόγια μπανάκι θα κάνουμε φέτος??? 

Μια χαρά θα κανεις φέτος μπανακια αρκεί να ειναι ζεστη κ να το δεχτει το μωρακι σου :) εγω Στη μεγαλη μεχρι να συνηθησει τα κρύα μας νερα της εβαζα νερο σε κούπα βα ζεσταθεί κ μετα έπαιζε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η netspirit είπε:

Καλα οταν μεΓαλωσει κ έχει άποψη θα λες δες το σκατο που μεγαλωσε 🤣🤣🤣 καλα ήταν μικρό 

ξερεις τι ειναι η κορη μ 2 ετών να λεει «οκι ντοντονι  Νένη τζιν» Κ καλα μη μου βάλεις φόρμες θελω τζιν κ λεω δες δυο χρόνων σκατο που έχει κ άποψη!!! 🤣🤣🤣

Μια χαρά θα κανεις φέτος μπανακια αρκεί να ειναι ζεστη κ να το δεχτει το μωρακι σου :) εγω Στη μεγαλη μεχρι να συνηθησει τα κρύα μας νερα της εβαζα νερο σε κούπα βα ζεσταθεί κ μετα έπαιζε.

Πάντα έλεγα ότι μου αρέσουν πολύ τα μικρά όταν ειναι στη βρεφική ηλικία. Επειδή όμως τώρα η δικιά μ δν θέλει πολλά πολλά ούτε αγκαλιές καλά καλά λέω μακάρι να μεγαλώσει να έχουμε επικοινωνία. Ξεριε τι είναι να μην θέλει να την έχεις αγκαλιά κ να ξαπλωνετε μαζί; εκτός αν περπατάς.μόνο αυτό την κάνει χαρούμενη. Όταν την κάνω βοντα τρελαίνεται. Πόσο να αντέξει η δόλια η μέση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Starrr @netspirit τέλεια νέα αυτά!!! Πάντα είχα τάσεις φυγής...μια εκδρομή ένα ταξίδι μια θάλασσα κάτι βρε αδερφέ..πόσο μάλλον τώρα με την καραντινα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Πάντα έλεγα ότι μου αρέσουν πολύ τα μικρά όταν ειναι στη βρεφική ηλικία. Επειδή όμως τώρα η δικιά μ δν θέλει πολλά πολλά ούτε αγκαλιές καλά καλά λέω μακάρι να μεγαλώσει να έχουμε επικοινωνία. Ξεριε τι είναι να μην θέλει να την έχεις αγκαλιά κ να ξαπλωνετε μαζί; εκτός αν περπατάς.μόνο αυτό την κάνει χαρούμενη. Όταν την κάνω βοντα τρελαίνεται. Πόσο να αντέξει η δόλια η μέση; 

Η κορη μου έχει ενα ελάττωμα. Για να κοιμηθεί το βράδυ με θέλει μαζί της. Εκει πάντα την κραταω αγκαλιά κ πολλες φορές δεν θελω να σηκωθώ 🤣🤣🤣

καποιες αλλες δεν σηκώνομαι γτ με περνει ο ύπνος μαζί της .

ενω ειναι τρομερά ανεξάρτητο σαν παιδί ευτυχως μπορω να την αγκαλιάζω τα βραδυα 🥰🥰🥰

μερικες δορές αναρωτιέμαι τι θα γίνει πταν μεγαλώσει κ η μπεμπα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Κοριτσια, ξεκινήσατε κρέμες κ φρουτόκρεμες ;

Την άλλη εβδομάδα θα ξεκινήσουμε εμείς κρεμουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Η γιατρός ειπε οτι το κολύμπι είναι η καλύτερη άσκηση στην εγκυμοσύνη😇!! Οποτε εκλεισα και γω διακοπές στην Καραϊβική🏝️🥥🌴!!! Αλλωστε ποια είμαι εγώ  που θα παρακούσω τις οδηγίες της γιατρού😝!!! 
    • Αμαν ρε κοριτσακι μου γλυκο!!! Τωρα είσαι καλα; Να μην ακους κανεναν κ να κανεις ότι αισθανεσαι εσυ!!
    • έχω κάποια ανδρογόνα αυξημένα όχι όλα..δεν μου είπαν κάτι για καμπύλη ζαχάρου ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος..ίσως επειδή είχα σύλληψη ασχετα αν κατέληξε σε βιοχημική.. εσένα είναι πολύ κάτω από το όριο τα ανδρογόνα;
    • Και εμένα 2η χρόνια!! Και ακρινως όπως τα λες… αν εξαιρέσεις ανάμεσα στις γιορτές που αρρώστησε με γρίπη α και την πέρασε στο πόδι κατά τ αλλά μια χαρά! Ε μια που έλεγα τι ωραία χρόνια (πέρυσι όλο άρρωστος ήταν) Ε μια που αρρωστησαμε 😂😂😂. Κορίτσι μου μπράβο για το κουράγιο σου!!! Θα κρατήσω το θετικό της υπόθεσης ότι έμεινες φυσιολογικά έγκυος,,θα ξανά έρθει σίγουρα! Χαλάρωσε και απόλαυσε τις στιγμές όπως λέγαμε και παλιά! εγώ ταλαιπωρήθηκα παρά πολύ λίγο μετά που γέννησα (ένα εξάμηνο αργότερα) μέχρι κι πρόσφατα με προβλήματα υγείας… είχα φτάσει σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου και ήταν πολύ σοκαριστικό… δοξα Το θεό βρήκαν το πρόβλημα που έχω απλά άργησαν 2 χρόνια μωρέ! Ελλάς το μεγαλείο σου θα πω εγώ! Έχω πάρει πολύ μεγάλες ποσότητες κορτιζόνης και εννοείται έβαλα κιλά αλλά μου προκάλεσε και αλλά προβλήματα.., το χειρότερο ο καταρράκτης στο μάτι,, θα περάσει και αυτό εννοείται, έχω ξεκαθαρίσει πολύ κόσμο απο την ζωη μου., περάσαμε λίγο δύσκολα και με τον άντρα μου αλλά όλα καλά τώρα ! Με έχουν πρήξει όλοι για δεύτερο παιδί αλλά ενώ τα αγαπάω πολύ τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν θέλω! Δεν έχω χαρεί καθόλου το παιδάκι μου με όλα αυτά και  τώρα είμαστε σε πολύ καλή φάση που απλά θέλω να απολαύσω! 
    • κορίτσι μου θύμισε μου..έκανες καθόλου τεστ ωορρηξίας; με το καλό..κάθε φορά και πιο κοντά στο σποράκι! πόσες μέρες μετά την ωορρηξία είσαι;  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...