Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στάση ύπνου για νεογέννητα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω και γω αυτή την απορία με τον ύπνο του μωρού. Έχω μπει στο μήνα μου και όπου να ναι περιμένω το μωρό... με έχουν τρομάξει με αυτό το θέμα του ύπνου οι μισοί λένε ότι ανάσκελα είναι το σωστό και οι άλλοι μισοί πλάγια με σφήνα για να μη γυρνάει. Εσείς που έχετε κάποια παραπάνω εμπειρία με τα μωρά σας τι έχετε να μου προτείνετε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Μπέτυ 13 είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω και γω αυτή την απορία με τον ύπνο του μωρού. Έχω μπει στο μήνα μου και όπου να ναι περιμένω το μωρό... με έχουν τρομάξει με αυτό το θέμα του ύπνου οι μισοί λένε ότι ανάσκελα είναι το σωστό και οι άλλοι μισοί πλάγια με σφήνα για να μη γυρνάει. Εσείς που έχετε κάποια παραπάνω εμπειρία με τα μωρά σας τι έχετε να μου προτείνετε;;

Καλημέρα και με το καλό ! Κι εγώ αγχωνόμουν πολύ με αυτό το θέμα και τελικά δεν είναι τόσο «τρομακτικό» όσο νομίζουμε . Προσωπικά ακολούθησα τις οδηγίες του παιδιάτρου . Έβαζα απ την αρχή τον μπέμπη ανάσκελα καθώς και πλαγιά μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη. Δεν χρησιμοποίησα σφηνάκι , του έβαζα μια μικρη πετσετουλα χεριών στην πλατουλα κι έκανε τη δουλειά της. Τώρα είμαστε 7 μηνών και κοιμάται σε ότι στάση μπορείς να φανταστείς 😂 Εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχήν και μην αγχώνεσαι για τίποτα . Συμβουλή να ακολουθήσεις ότι σου πει ο παιδίατρος και μην ακούς τι λένε οι απ έξω . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Μπέτυ 13 είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω και γω αυτή την απορία με τον ύπνο του μωρού. Έχω μπει στο μήνα μου και όπου να ναι περιμένω το μωρό... με έχουν τρομάξει με αυτό το θέμα του ύπνου οι μισοί λένε ότι ανάσκελα είναι το σωστό και οι άλλοι μισοί πλάγια με σφήνα για να μη γυρνάει. Εσείς που έχετε κάποια παραπάνω εμπειρία με τα μωρά σας τι έχετε να μου προτείνετε;;

Γεια σου!!!

με το καλό να το δεχτείς στην αγκαλιά σου!

λοιπον και τα δυο παιδιά τα εβαζα ανασκελα αλλά σε κάποια φάση γκρίνιαζαν και ξυπνούσαν τρομαγμένα

μεσα στην ημέρα δοκίμασα μπρούμυτα το οποίο δεν ενδείκνυται λένε εννοείται το ξέρω και κοιμήθηκαν 

μείνει μια παρήγορη στάση για τη κοιλιά τους.

ομως 2 ολόκληρους μήνες στο δεύτερο μωρό προσπαθούσα ανά μισάωρο να το κοιμισω ανασκελα έως ότου δεν άντεξα και το άφησα όπως του άρεσε.

δε θέλω να σου προτείνω εγώ το μπρούμυτα εννοείται ποτε.

ακου τον παιδίατρο, δες το παιδί σου και πράξε ανάλογα με το παιδί σου.

εγω τι χρυσό μου τι καλό μου δε κατάφερα το ανασκελα ούτε στο πρώτο ούτε στο δεύτερο μάλιστα στο δεύτερο ούτε στο πλάι.

παντως ανυσηχουσα κ εγώ 

μόλις  σταμάτησα να επηρεάζομαι από σχόλια σε διάφορες ομάδες και έκανα όπως έβλεπα ότι βολεύει  το μωρο.

ξεκινα ανασκελα όπως λέγεται ότι είναι το «σωστό» και βλέπεις στη πορεία.

εγω πάντως ήμουν δίπλα του για μεγάλο διάστημα και το έλεγχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ! Με το καλο να δεχθείς το νέο σας μελος!

 

προσωπικα ουτε σφήνες ουτε τίποτα :)

πετσετουλα στην πλάτη (ρόλο) και εναλλάξ απο την μια κ απο την αλλη πλευρά.

και το ανάσκελα μας έλεγαν στο μιευτήριο αλλα ανασηκωμένο. Δεν το εκανα πουά παρα μόνο αν ητανε κρυωμενο εβαζα κατω απο το στρώμα βιβλία. 
Ολα αυτά μην σε αγχώνουν θα στα δείξουν και οι γιατροί αλλα θα ειναι για λιγο γιατι μόλις ζωηρεψει θα κοιμαται οπως θέλει εκείνο 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές άντε να δούμε πως θα βολευτει! Με το παιδίατρο ποτέ ήρθατε πρώτη φορά σε επαφή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μπέτυ 13 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές άντε να δούμε πως θα βολευτει! Με το παιδίατρο ποτέ ήρθατε πρώτη φορά σε επαφή;

Είχα βρει από πριν και κοντά στις μέρες μου του είπα ότι θα τον ενημερώσω μόλις γενησσω 

όταν γύρισα στο σπίτι άμεσα τον πήρα και έκλεισα ραντεβού για να έρθει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μπέτυ 13 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές άντε να δούμε πως θα βολευτει! Με το παιδίατρο ποτέ ήρθατε πρώτη φορά σε επαφή;

με το που γέννησα τον καλεσα σπιτι (ειχα αποφασισει πριν γεννησω) και εκανα μια κουβεντα μαζι του 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...