Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φράουλες εκτός εποχής


Recommended Posts

Καλημέρα !! Είμαι 5,5 μηνών έγκυος κ θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να φάω φράουλες εκτός εποχής. Αυτές βγαίνουν τ Μάιο απ όσο ξέρω αλλά μου φέρανε λίγες οι οποίες προφανώς θα έχουν φυτοφάρμακα ;;; Κάνει να φάω;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,εγώ απεγμφευγα να τρώω οτιδήποτε γνώριζα πως μπορεί να έχει φυτοφάρμακα και ειδικά πολλά όπως πχ φράουλες ντομάτες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!θα σας ενημερώσω ότι οι φράουλες επειδή είναι το πιο ευαίσθητο φρούτο,τις ραντίζουν τα πιο πολλά φυτοφάρμακα... Είμαι και εγώ έγκυος ,αλλά και από πριν τις απέφευγα πόσο μάλλον τώρα... Οπότε προσοχή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κοπέλα μου! Συμφωνώ με τα κορίτσια. Εγώ δεν θα τις έτρωγα. Γενικά καλά είναι να αποφεύγουμε φρούτα και λαχανικά που δεν είναι της εποχής. 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη κοπέλα μου! Οι φράουλες γενικά όπως λένε και οι κοπέλες, έχουν συνήθως πολλά φυτοφάρμακα, γι αυτό και καλό είναι να αποφεύγονται, ακόμα κι αν είναι στην εποχή τους. Προσωπικά, αν τύχει και βρω βιολογικές θα αγοράσω, αν και αρκετά πιο ακριβές για ευνόητους λόγους. Επειδή όμως δεν είσαι στο πρώτο τρίμηνο που είναι και το πιο κρίσιμο, και επειδή ακόμα δεν είναι η εποχή τους, αν σου μύρισαν, πλύνε κανα δυο πολύ καλά με νερό και ξίδι και φάτες 😉 έτσι κι αλλιώς πλέον για τπτ από αυτά που καταναλώνουμε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρες, 2 φραουλίτσες δε νομίζω να βλάψουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις Απαντήσεις  Σας. Εχετε δίκιο. Δε θα φάω καθόλου γιατί θα το εχω άγχος μετά. 😒😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τις πλύνεις καλά με ξύδι και χοντρό αλάτι, και μετά,να τις ξύσεις όπως καθαρίζουμε τα λέπια από το ψάρι. Δεν το γνώριζα πάντως ότι έχουν τα πιο πολλά φάρμακα,και τις λατρεύω 😵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...