Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περιοδος μετα απο αφαιρεση ινομυωματος


Recommended Posts

Γεια σας!Θα ηθελα να μου πειτε οσες εχετε κανει καισαρικη για αφαιρεση ινομυωματος,πως ηταν μετα η περιοδος σας.Δηλαδη ηταν σταθερη αμεσως,χρειαστηκαν καποιοι μηνες για να σταθεροποιηθει,κρατουσε παραπανω απο το κανονικο,ενδιαμεσα στις γονιμες βλεπατε αιματακι?Εγω εκανα τη επεμβαση τον Ιανουαριο πηγαν ολα καλα.Στην πρωτη περιοδο κρατησε 10 μερες κ το θεωρησα φυσιολογικο αφου ειχα κανει ολοκληρο χειρουργειο.Τωρα στη δευτερη περιοδο παλι 10 μερες κ σταματησε για 3 κ μετα που ξεκινησαν οι γονιμες εχω λιγο ακομα.Πηρα το γιατρο μου ειπε μεχρι να στρωσει κ αναλογως θα το δουμε.Η ροη ολες αυτες τις μερες ειναι ελαχιστη.Γενικως θα ηθελα να ξερω οποια εχει κανει πως ηταν ο κυκλος μετα.Οσο για την ιστολογικη δεν την εχω παρει ακομα σε λιγες μερες βγαινει.Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Annitadimgio είπε:

Γεια σας!Θα ηθελα να μου πειτε οσες εχετε κανει καισαρικη για αφαιρεση ινομυωματος,πως ηταν μετα η περιοδος σας.Δηλαδη ηταν σταθερη αμεσως,χρειαστηκαν καποιοι μηνες για να σταθεροποιηθει,κρατουσε παραπανω απο το κανονικο,ενδιαμεσα στις γονιμες βλεπατε αιματακι?Εγω εκανα τη επεμβαση τον Ιανουαριο πηγαν ολα καλα.Στην πρωτη περιοδο κρατησε 10 μερες κ το θεωρησα φυσιολογικο αφου ειχα κανει ολοκληρο χειρουργειο.Τωρα στη δευτερη περιοδο παλι 10 μερες κ σταματησε για 3 κ μετα που ξεκινησαν οι γονιμες εχω λιγο ακομα.Πηρα το γιατρο μου ειπε μεχρι να στρωσει κ αναλογως θα το δουμε.Η ροη ολες αυτες τις μερες ειναι ελαχιστη.Γενικως θα ηθελα να ξερω οποια εχει κανει πως ηταν ο κυκλος μετα.Οσο για την ιστολογικη δεν την εχω παρει ακομα σε λιγες μερες βγαινει.Ευχαριστω!

Γεια σου. Εγώ έκανα αφαίρεση ινωμυωματος τον Ιούνιο του 19 με καισαρική. Η περίοδος μου ήρθε φυσιολογικα από τον επόμενο κύκλο με την ίδια ροή και τις ίδιες μέρες πριν το χειρουργείο.. Βέβαια εγώ ξεκίνησα αμέσως αντισυλληπτικα οπότε δεν ξέρω αν θα είχα ανωμαλίες στον κύκλο χωρίς τα χάπια.. Τι κύκλο είχες πριν το χειρουργείο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λόγω του ινομυωματος είχα αιμορραγίες κ μου είπε ο γιατρός που είχα τότε (γτ άλλος με χειρουργήσε) να βάλω σπιράλ.Κ με το σπιράλ απλά είχα λίγο αιματακια σχεδόν καθημερινά.Λιγες μέρες δεν είχα κ ξανά πάλι το ίδιο.Αντισυλληπτικα γτ;Κάνει μετά το χειρουργείο ινομυωματος?Δεν ξέρω απλά ρωτάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Annitadimgio είπε:

Λόγω του ινομυωματος είχα αιμορραγίες κ μου είπε ο γιατρός που είχα τότε (γτ άλλος με χειρουργήσε) να βάλω σπιράλ.Κ με το σπιράλ απλά είχα λίγο αιματακια σχεδόν καθημερινά.Λιγες μέρες δεν είχα κ ξανά πάλι το ίδιο.Αντισυλληπτικα γτ;Κάνει μετά το χειρουργείο ινομυωματος?Δεν ξέρω απλά ρωτάω.

Μετά το χειρουργείο είναι πολύ εύκολο να μείνεις έγκυος κάτι που απαγορεύεται για ένα 6μηνο τουλάχιστον και επειδή είμαι αλλεργική στα προφυλακτικά ξεκίνησα αντισυλληπτικα. Ναι επιτρέπεται βέβαια δεν τα ξεκίνησα με το που βγήκα από το χειρουργείο μετά από 40 μέρες που επιτρέπονταν οι επαφες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ναι καταλαβα..δεν υπάρχει φόβος αν έχει μείνει κάτι το παραμικρό από το ινομυωμα με τα αντισυλληπτικά να αρχίσει να αυξάνεται πάλι;Εκτός αν σε έχει καθαρίσει καλά καλά.Εγω αυτό σκέφτομαι κ φοβάμαι αν χρειαστεί να ξαναπάρω αντισυλληπτικά.Βεβαια είναι κάτι που δε το έχω συζητήσει με τον γιατρό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Annitadimgio είπε:

Α ναι καταλαβα..δεν υπάρχει φόβος αν έχει μείνει κάτι το παραμικρό από το ινομυωμα με τα αντισυλληπτικά να αρχίσει να αυξάνεται πάλι;Εκτός αν σε έχει καθαρίσει καλά καλά.Εγω αυτό σκέφτομαι κ φοβάμαι αν χρειαστεί να ξαναπάρω αντισυλληπτικά.Βεβαια είναι κάτι που δε το έχω συζητήσει με τον γιατρό μου.

Νομίζω ότι μόνο στην λαπαροσκοπικα αφαίρεση υπάρχει περίπτωση να έχει μείνει κάτι από το ινωμυωμα σε ανοιχτό χειρουργείο δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μείνει κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έτσι μου είπε ο γιατρός για αυτό κ προτίμησε με καισαρική για να μη μείνει το παραμικρό και ξαναβρεί τροφή όπως μου είπε.Εγω τώρα είμαι στις γόνιμες κ μια φορά την ημέρα λίγο αιματακια θα βγάλω στο χαρτί κ μετά τπτ καθαρή.Αυτα ακομα με προβληματίζουν λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Annitadimgio είπε:

Ναι έτσι μου είπε ο γιατρός για αυτό κ προτίμησε με καισαρική για να μη μείνει το παραμικρό και ξαναβρεί τροφή όπως μου είπε.Εγω τώρα είμαι στις γόνιμες κ μια φορά την ημέρα λίγο αιματακια θα βγάλω στο χαρτί κ μετά τπτ καθαρή.Αυτα ακομα με προβληματίζουν λιγο.

Δεν ξέρω τι να σου πω. Εγώ δεν είχα τέτοια θέματα. Βέβαια εγώ είμαι περίπτωση... Ακόμα και πριν το χειρουργείο με 13 εκατοστά ινωμυωμα δεν είχα ποτέ αιμοραγιες γιαυτό και άργησα να το ανακαλύψω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Gia su....an kai exoun perasi 8 xronia apo to diko   mou thimame eixa kanoniko kuklo wpos panda ala afto pou boro na sou po kai na prosexeis einai na elenxeis tis salpiges sou giati I Mia apo tis thikes mou Eklise Meta to xirourgio Epiploki..... kai mou kostizi poli twra pistepse me.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2020 at 3:39 ΜΜ, ο/η Annitadimgio είπε:

Γεια σας!Θα ηθελα να μου πειτε οσες εχετε κανει καισαρικη για αφαιρεση ινομυωματος,πως ηταν μετα η περιοδος σας.Δηλαδη ηταν σταθερη αμεσως,χρειαστηκαν καποιοι μηνες για να σταθεροποιηθει,κρατουσε παραπανω απο το κανονικο,ενδιαμεσα στις γονιμες βλεπατε αιματακι?Εγω εκανα τη επεμβαση τον Ιανουαριο πηγαν ολα καλα.Στην πρωτη περιοδο κρατησε 10 μερες κ το θεωρησα φυσιολογικο αφου ειχα κανει ολοκληρο χειρουργειο.Τωρα στη δευτερη περιοδο παλι 10 μερες κ σταματησε για 3 κ μετα που ξεκινησαν οι γονιμες εχω λιγο ακομα.Πηρα το γιατρο μου ειπε μεχρι να στρωσει κ αναλογως θα το δουμε.Η ροη ολες αυτες τις μερες ειναι ελαχιστη.Γενικως θα ηθελα να ξερω οποια εχει κανει πως ηταν ο κυκλος μετα.Οσο για την ιστολογικη δεν την εχω παρει ακομα σε λιγες μερες βγαινει.Ευχαριστω!

Gia su....an kai exoun perasi 8 xronia apo to diko   mou thimame eixa kanoniko kuklo wpos panda ala afto pou boro na sou po kai na prosexeis einai na elenxeis tis salpiges sou giati I Mia apo tis thikes mou Eklise Meta to xirourgio Epiploki..... kai mou kostizi poli twra pistepse me.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maria-Miga είπε:

Gia su....an kai exoun perasi 8 xronia apo to diko   mou thimame eixa kanoniko kuklo wpos panda ala afto pou boro na sou po kai na prosexeis einai na elenxeis tis salpiges sou giati I Mia apo tis thikes mou Eklise Meta to xirourgio Epiploki..... kai mou kostizi poli twra pistepse me.....

Αυτό είναι πρόβλημα όσον αφορά να κάνεις ένα παιδί σωστά; Ή κ για άλλους λόγους;Εμένα κ η τρίτη περίοδος πήγε κάπως έτσι,την ιστολογική την πήρα κ είναι όλα καλά οπότε θα δω κ αυτού του μήνα πως θα είναι κ θα ξαναεπισκεφτω τον γιατρό για έναν υπέρηχο.Βεβαια όχι ότι έχω πρόβλημα σε σχεση με όλα τα χρόνια που πονούσα κ είχα πολύ ροή κ μακάρι να είναι έτσι από δω κ πέρα μια σταγόνα την ημέρα κ ας κρατάει κ 10.Αλλα τουλάχιστον να ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...