Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περιοδος μετα τη γεννα!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια μου!! Ηθελα να κανω μια ερωτηση να μου δωσετε τα φωτα σας...

Πριν 2 μηνες γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και εκτοτε κανω μεικτη διατροφη στο μπεμπακι,θηλασμο και λιγο ξενο...

Να σας πω επισης οτι απο τα λοχεια "τελειωσα"στον εναν μηνα...Παρατηρησα χτες λοιπον οτι ειχα κοκκινοσκουρα υγρα ετσι οπως καμια φορα ξεκιναει η περιοδος καιμια ανεπαισθητη ενοχλησουλα..Εκει που ειπα οτι μαλλον ηρθε περιοδος,δεν ξαναειδα τιποτα,ουτε αιμα!! Μπορει να ειναι απλα "προετοιμασια" περιοδου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου!! Ηθελα να κανω μια ερωτηση να μου δωσετε τα φωτα σας...

Πριν 2 μηνες γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και εκτοτε κανω μεικτη διατροφη στο μπεμπακι,θηλασμο και λιγο ξενο...

Να σας πω επισης οτι απο τα λοχεια "τελειωσα"στον εναν μηνα...Παρατηρησα χτες λοιπον οτι ειχα κοκκινοσκουρα υγρα ετσι οπως καμια φορα ξεκιναει η περιοδος καιμια ανεπαισθητη ενοχλησουλα..Εκει που ειπα οτι μαλλον ηρθε περιοδος,δεν ξαναειδα τιποτα,ουτε αιμα!! Μπορει να ειναι απλα "προετοιμασια" περιοδου;

Καλησπερα!να σου ζησει το μπεμπακι σου!και εγω ακριβως οπως εσυ.νομιζω οτι απλα δν εχει καθαρισει πληρως ακομα.δν ξερω ποτε ερχετε η περιοδος οταν θηλαζεις λενε οτι αργει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia86 Καλησπέρα... Το ίδιο ακριβώς αναρωτιέμαι και εγώ σε σχέση με εμένα... Γέννησα 7-1 και τα λοχεια κράτησαν αν θυμάμαι καλά 2 βδομάδες... 47 μέρες μετά τον τοκετό είδα αίμα καφε ένα βράδυ στο σκούπισμα, και μάλιστα αρκετό... Είπα ότι μου ήρθε περίοδος.. Έβαλα σερβιέτα και το πρωί είχα μόνο μια κηλίδα...Περάσαν τοσες μερες κ τιποτα.. Αναρωτιέμαι τι συνέβη τελικά.. Κάλεσα τη μαία του γιατρού μου της το είπα κ μου είπε ότι μάλλον είναι υπόλειμμα από τα λοχεια... Δεν πιστεύω όμως ότι αυτό είναι 100% σίγουρο εφόσον δεν με εξέτασε ο γιατρός....Τώρα είναι να πάω μεσα στο Μάρτη.. Από τον υπέρηχο άραγε φαίνεται αν ο οργανισμός έχει μπει σε μια κανονική ροή κ η γυναίκα έχει κύκλο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!!

Εγώ όσο θήλαζα και μέχρι να μου έρθει κανονικά η περίοδος (16μηνες) είχα που και που αίμα.... είναι από τις συσπάσεις της μήτρας λόγω θηλασμού μου είχε πει ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!να σου ζησει το μπεμπακι σου!και εγω ακριβως οπως εσυ.νομιζω οτι απλα δν εχει καθαρισει πληρως ακομα.δν ξερω ποτε ερχετε η περιοδος οταν θηλαζεις λενε οτι αργει

😍 κι εγω ετσι ηξερα αλλα διαβασα σε διαφορα site οτι κανοντας μεικτη διατροφη ερχεται στις 6-8 βδομαδες..Εντωμεταξυ και μονο στην ιδεα οτι θα εχω παλι περιοδο ξινισα! Ειχα καλομαθει τοσους μηνες!.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@Sofia86 Καλησπέρα... Το ίδιο ακριβώς αναρωτιέμαι και εγώ σε σχέση με εμένα... Γέννησα 7-1 και τα λοχεια κράτησαν αν θυμάμαι καλά 2 βδομάδες... 47 μέρες μετά τον τοκετό είδα αίμα καφε ένα βράδυ στο σκούπισμα, και μάλιστα αρκετό... Είπα ότι μου ήρθε περίοδος.. Έβαλα σερβιέτα και το πρωί είχα μόνο μια κηλίδα...Περάσαν τοσες μερες κ τιποτα.. Αναρωτιέμαι τι συνέβη τελικά.. Κάλεσα τη μαία του γιατρού μου της το είπα κ μου είπε ότι μάλλον είναι υπόλειμμα από τα λοχεια... Δεν πιστεύω όμως ότι αυτό είναι 100% σίγουρο εφόσον δεν με εξέτασε ο γιατρός....Τώρα είναι να πάω μεσα στο Μάρτη.. Από τον υπέρηχο άραγε φαίνεται αν ο οργανισμός έχει μπει σε μια κανονική ροή κ η γυναίκα έχει κύκλο;;;

Ιδια ημερομηνια γεννησαμε!😁 Κι εγω σε 2-3 βδομαδες μου πε ο γιατρος να παω να με δει και να κανωκι ενα τεστ παπ..

Ειναι που παμε και στα τυφλα...Δεν ξερεις ποτε να περιμενεις κι εκει που λες ηρθε μαλλον εξαφανιζεται παλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaioannas είπε:

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!!

Εγώ όσο θήλαζα και μέχρι να μου έρθει κανονικά η περίοδος (16μηνες) είχα που και που αίμα.... είναι από τις συσπάσεις της μήτρας λόγω θηλασμού μου είχε πει ο γιατρός.

Πωπω!!! 16 μηνες μετα;;; Δεν θα θελω να την ξαναδω αν αργησει τοσο να ρθει!! 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mamaioannas @Sofia86 Εγώ έχω να δω περίοδο από τον Αύγουστο του 2017.. Τότε έμεινα έγκυος την κόρη μου και γέννησα Μάιο του 2018... Για τους επόμενους 11 μήνες θηλαζα οπότε δεν είχα καθόλου περίοδο και στον αποθηλασμο δηλ Ιούνιο του 2019 ανακάλυψα ότι είμαι 9 εβδομάδων έγκυος χωρίς ποτέ να μου έχει έρθει... Τώρα γέννησα και θηλάζω πάλι αποκλειστικά... Αναρωτιέμαι αν πάλι θα συμβεί το ίδιο... δηλ οδό θηλάζω δε θα έχω... ή θα μου έρθει στους 2-3 μήνες όπως συμβαίνει συνήθως... Πάντως έχω ξεχάσει πως είναι... χαχαχα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

@Mamaioannas @Sofia86 Εγώ έχω να δω περίοδο από τον Αύγουστο του 2017.. Τότε έμεινα έγκυος την κόρη μου και γέννησα Μάιο του 2018... Για τους επόμενους 11 μήνες θηλαζα οπότε δεν είχα καθόλου περίοδο και στον αποθηλασμο δηλ Ιούνιο του 2019 ανακάλυψα ότι είμαι 9 εβδομάδων έγκυος χωρίς ποτέ να μου έχει έρθει... Τώρα γέννησα και θηλάζω πάλι αποκλειστικά... Αναρωτιέμαι αν πάλι θα συμβεί το ίδιο... δηλ οδό θηλάζω δε θα έχω... ή θα μου έρθει στους 2-3 μήνες όπως συμβαίνει συνήθως... Πάντως έχω ξεχάσει πως είναι... χαχαχα 

 

Απιστευτο!!! Δηλαδη ουσιαστικα μαλλον με το που ηταν να σου ερθει περιοδος προλαβε κι εγινε η συλληψη!! Δεν ηξερα οτι αργει τοσους μηνες να ερθει... Αναρωτιεμαι αν θηλαζεις και δινεις και λιγο ξενο παραλληλα αν ισχυει το ιδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia86 όντως αυτό  που λες έγινε, στην πρώτη ωορρηξία που είχα μετά τη γέννα γονιμοποιήθηκε το ωάριο και δε μου ήρθε ποτέ περίοδος...... Οσο για τον αποκλειστικό θηλασμό εχω ακούσει ότι αναστέλλει την ωορρηξία (αλλες φορές για πολλούς μήνες κ άλλες για λιγότερους) ώστε να μην προκύψει αμέσως νέα εγκυμοσύνη κ να παραταθεί η γαλουχια.. Σοφή η φύση τελικά!! Στη περίπτωση της μεικτής διατροφής θα πρέπει λογικά να έρθει μετά από 2-3 μήνες, υποθέτω.. αν και σε κάποιες γυναίκες καθυστερεί ακόμη και τότε...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου!! Ηθελα να κανω μια ερωτηση να μου δωσετε τα φωτα σας...

Πριν 2 μηνες γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και εκτοτε κανω μεικτη διατροφη στο μπεμπακι,θηλασμο και λιγο ξενο...

Να σας πω επισης οτι απο τα λοχεια "τελειωσα"στον εναν μηνα...Παρατηρησα χτες λοιπον οτι ειχα κοκκινοσκουρα υγρα ετσι οπως καμια φορα ξεκιναει η περιοδος καιμια ανεπαισθητη ενοχλησουλα..Εκει που ειπα οτι μαλλον ηρθε περιοδος,δεν ξαναειδα τιποτα,ουτε αιμα!! Μπορει να ειναι απλα "προετοιμασια" περιοδου;

Καλημέρα! Εγώ έδινα πιο πολύ ξένο γάλα και έβγαζα και λίγο με το θήλαστρο. Μου ήρθε η περίοδος μετά από 2 μήνες. Στην 1η περίοδο είχα πάρα πάρα πολύ αίμα.

Γενικά όμως είχε τύχει να δω ενδιάμεσα ροζ κάποιες μέρες πριν αδιαθετήσω. Τώρα περιμένω την 4η περίοδο από την γέννα και έχω εδώ και 4 μέρες μόνο καφέ-ροζ υγρά 😡😤 Πολύ σπαστικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.. και εγώ γέννησα πριν 3 μήνες με καισαρική και θηλάζω αποκλειστικά την μπεμπούλα μου. Τα λόχια μου κράτησαν 25 μέρες περίπου και εκεί στο σαραντισμό πάνω είχα λίγες συσπάσεις με κοκκινοκαφέ αίμα.. λέω ααα μου ήρθε περίοδος.. τελικά 2 μέρες κράτησε αυτό και από τότε τίποτα ξανά... Τώρα 2 μέρες νιώθω ότι είμαι σε γόνιμες.. ελαφριά πονάκια χαμηλά συν τα γνωστά διάφανα υγρά.. για να δούμε θα φανεί η κυρία... ήλπιζα στην αμηνόρροια λίγο παραπάνω.. δεν μου έχει λείψει καθόλου...  @Gelie τι τύχη είναι αυτή... αλήθεια πως κατάλαβες την δεύτερη εγκυμοσύνη σου αφού ουσιαστικά δεν είχες καθυστέρηση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mantarini τώρα πια οντως μπορώ να πω ότι στάθηκα επιτέλους τυχερή και εγώ σε αυτό το θέμα...για την ακρίβεια ότι βίωσα ένα μικρό θαύμα.. Πριν απο ολα αυτά οπως εχω μοιραστεί πολλές φορές εδω στο φορουμ πέρασα μεγάλες περιπέτειες 2,5 ετων με εξωσωματικες, γιατρούς ατελείωτες εξετάσεις... χάος!!! Ωσπου έμεινα εγκυος φυσιολογικά με ενα απλο τεστ ωορρηξίας (την πρώτη φορά αυτό). Τα λέω κ τα ξαναλέω για να μην χάνει καμία κοπέλα το κουράγιο της..  Λοιπόν το κατάλαβα γιατί άρχισα να κάνω κοιλιά... παρατήρησα δηλ ένα πρωί που ξύπνησα πως η κοιλιά μου είχε ένα οβάλ σχήμα... Επίσης  δε ρουφιοταν...Επειδή κάτι ανάλογο μου είχε συμβεί και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη  δηλ να φουσκώσει ξαφνικά η κοιλιά μου γύρω στις 8-9 βδομάδες κατευθείαν πήγε το μυαλό μου στην πιθανότητα αυτή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@Mantarini τώρα πια οντως μπορώ να πω ότι στάθηκα επιτέλους τυχερή και εγώ σε αυτό το θέμα...για την ακρίβεια ότι βίωσα ένα μικρό θαύμα.. Πριν απο ολα αυτά οπως εχω μοιραστεί πολλές φορές εδω στο φορουμ πέρασα μεγάλες περιπέτειες 2,5 ετων με εξωσωματικες, γιατρούς ατελείωτες εξετάσεις... χάος!!! Ωσπου έμεινα εγκυος φυσιολογικά με ενα απλο τεστ ωορρηξίας (την πρώτη φορά αυτό). Τα λέω κ τα ξαναλέω για να μην χάνει καμία κοπέλα το κουράγιο της..  Λοιπόν το κατάλαβα γιατί άρχισα να κάνω κοιλιά... παρατήρησα δηλ ένα πρωί που ξύπνησα πως η κοιλιά μου είχε ένα οβάλ σχήμα... Επίσης  δε ρουφιοταν...Επειδή κάτι ανάλογο μου είχε συμβεί και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη  δηλ να φουσκώσει ξαφνικά η κοιλιά μου γύρω στις 8-9 βδομάδες κατευθείαν πήγε το μυαλό μου στην πιθανότητα αυτή.. 

δεν ήξερα την ιστορία σου κοπέλα Μου!! Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου γερά και καλοτυχα να ναι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Gelie είπε:

@Mantarini μου σε ευχαριστώ πολύ... Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!!! Το πρώτο σου είναι;;;

ναι το πρώτο μου!! Ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...