Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή βρέφους 2 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα. Καινούρια μανούλα κι εγώ, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Έχω μια μπέμπα σχεδόν 3 μηνών (στις 18 Μαρτίου γινόμαστε 3) η οποία είναι 5100 γρ. Τρώει το 24ωρο 5 γεύματα των 150. Κάποια γεύματα μπορεί να φάει και 180. Συνήθως τρώει ανα 5ωρο και το βράδυ δε ξυπνάει για να ζητήσει φαγητό οπότε την άλλη μέρα το πρωί κάνουμε στην ουσία το 5ο γεύμα και συμπληρώνουμε το 24ωρο. Πάει κάπως έτσι δηλαδή 7 το πρωί, 11μιση με 12 το επόμενο, γύρω στις 4μιση με 5 μετά, και 22:00 το βράδυ και ξανά περίπου στις 7 το άλλο πρωί. Η ερώτησή μου είναι η εξής : είναι σωστό αυτό που κάνω ή θα επρεπε να τρώει τα 5 γεύματα απο το πρωί μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθει; Αλλά αφου δε ξυπνάει για να ζητήσει φαγητό και παίρνει βάρος κανονικά; Η παιδιατρος μου είπε αν μέσα στο 24ωρο σου τρώει 5 γευματα και εντός των προβλεπομενων ml δεν εχω πρόβλημα. Εσείς τι λέτε; απο τις δικές σας εμπειρίες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσε που η πρώτη μου η κόρη από δέκα ημερών κοιμόταν όλη νύχτα ,δεν την ξυπνούσα να φάει,δεν το ήξερα! Και ήταν μια χαρά το παιδί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Mpi87 είπε:

Καλησπέρα. Καινούρια μανούλα κι εγώ, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Έχω μια μπέμπα σχεδόν 3 μηνών (στις 18 Μαρτίου γινόμαστε 3) η οποία είναι 5100 γρ. Τρώει το 24ωρο 5 γεύματα των 150. Κάποια γεύματα μπορεί να φάει και 180. Συνήθως τρώει ανα 5ωρο και το βράδυ δε ξυπνάει για να ζητήσει φαγητό οπότε την άλλη μέρα το πρωί κάνουμε στην ουσία το 5ο γεύμα και συμπληρώνουμε το 24ωρο. Πάει κάπως έτσι δηλαδή 7 το πρωί, 11μιση με 12 το επόμενο, γύρω στις 4μιση με 5 μετά, και 22:00 το βράδυ και ξανά περίπου στις 7 το άλλο πρωί. Η ερώτησή μου είναι η εξής : είναι σωστό αυτό που κάνω ή θα επρεπε να τρώει τα 5 γεύματα απο το πρωί μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθει; Αλλά αφου δε ξυπνάει για να ζητήσει φαγητό και παίρνει βάρος κανονικά; Η παιδιατρος μου είπε αν μέσα στο 24ωρο σου τρώει 5 γευματα και εντός των προβλεπομενων ml δεν εχω πρόβλημα. Εσείς τι λέτε; απο τις δικές σας εμπειρίες.. 

Καλησπέρα! Να χαίρεσαι το μωράκι σου! Εμένα την Κυριακή κλείνει 5 μήνες και κάνει 4 γεύματα εδώ και πολύ καιρό. Το 1⁰ γεύμα περίπου στις 9:00, το 2⁰ κατά τη 13:00, το 3⁰ κατά τις 18:00 και το 4⁰ στις 11 παρά το βράδυ. 

Την Τρίτη που ήρθε η παιδίατρος μου είπε πως από τη στιγμή που παίρνει βάρος το μωρό δεν μας πειράζει, άρα όποτε πεινάει τότε να τον ταΐζω. Εμένα δεν τρώει στάνταρ την ίδια ποσότητα σε κάθε γεύμα. Πίνει από 150ml το πιο λίγο μέχρι 320ml το πιο πολύ.

Επίσης μου είπε η παιδίατρος ότι είμαστε από τους τυχερούς, γιατί άλλα θέλουν 6 με 7 γεύματα τη μέρα, άρα ξυπνάνε και το βράδυ και θέλουν να φάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Να χαίρεσαι το μωράκι σου! Εμένα την Κυριακή κλείνει 5 μήνες και κάνει 4 γεύματα εδώ και πολύ καιρό. Το 1⁰ γεύμα περίπου στις 9:00, το 2⁰ κατά τη 13:00, το 3⁰ κατά τις 18:00 και το 4⁰ στις 11 παρά το βράδυ. 

Την Τρίτη που ήρθε η παιδίατρος μου είπε πως από τη στιγμή που παίρνει βάρος το μωρό δεν μας πειράζει, άρα όποτε πεινάει τότε να τον ταΐζω. Εμένα δεν τρώει στάνταρ την ίδια ποσότητα σε κάθε γεύμα. Πίνει από 150ml το πιο λίγο μέχρι 320ml το πιο πολύ.

Επίσης μου είπε η παιδίατρος ότι είμαστε από τους τυχερούς, γιατί άλλα θέλουν 6 με 7 γεύματα τη μέρα, άρα ξυπνάνε και το βράδυ και θέλουν να φάνε.

Σε ευχαριστώ πολύ.. Και εσύ τον παίδαρο σου.. Να σε ρωτήσω πώς ς υπολογίζεις στο μωράκι σου τα γεύματα του; Εννοώ τα πόσα ml θα του κάνεις..Γιατί απο το 150 μέχρι το 320 είναι μεγάλη διαφορά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Joannaero είπε:

Εφόσον είναι στην καμπύλη βάρους νορμάλ,μην ανησυχείς. Πού να δεις εμένα που δεν έτρωγε και δεν επαιρνε βάρος. 

Είμαστε καλά στην καμπύλη ανάπτυξης.. Πλέον ακουμπάμε την πράσινη γραμμή οπότε η παιδιατρος μου λέει είσαι οκ.. 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mpi87 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.. Και εσύ τον παίδαρο σου.. Να σε ρωτήσω πώς ς υπολογίζεις στο μωράκι σου τα γεύματα του; Εννοώ τα πόσα ml θα του κάνεις..Γιατί απο το 150 μέχρι το 320 είναι μεγάλη διαφορά 😊

Είναι δύσκολο να τα υπολογίσω. Γι' αυτό φτιάχνω πάντα 150ml και τα πίνει με την μία. Μόλις τα πιεί και δω ότι θέλει κι άλλο (του βάζω το μπιμπερό στο στόμα και ρουφάει πάλι) του κάνω και άλλα 120ml στο ίδιο μπιμπερό (το ξεπλένω με το βραστό νερό για να φύγει ο πολύ αφρός) και αν δω ότι τα πίνει και αυτά του κάνω κι άλλο λίγο.

Του τα κάνω σε δόσεις επειδή αν κρυώσει το γάλα δεν το πίνει με τίποτα και πρέπει να το ζεσταίνω μετά. Τις τελευταίες 3 μέρες μόνο δεν πίνει πολύ οπότε δεν μπορώ να τα υπολογίσω καλά.

Σε λίγο θα πίνει κι εσένα πιο πολύ, γιατί εμένα είναι 2 μήνες πιο μεγάλο από το μωράκι σου, οπότε πίνει λίγο πιο πολύ ποσότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...