Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλεργικη ρινιτιδα παιδι


Giving tree

Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια,είμαι καινούργια εδώ και θέλω να ακούσω εμπειρίες απο μανούλες που αντιμετώπισαν αλλεργική ρινίτιδα με τα παιδάκια τους.Φεύγει ποτέ??

Εμάς άρχισε πριν κανα μήνα τώρα φυσικά είναι καλύτερα αλλά τρέμω μήν το ξαναπάθει...μύξες πολλές και πολύ έντονο μπούκωμα. Πολλή ταλαιπωρία....

Περιμένω εμπειρίες,

Ευαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Giving tree είπε:

Κορίτσια βοήθεια,είμαι καινούργια εδώ και θέλω να ακούσω εμπειρίες απο μανούλες που αντιμετώπισαν αλλεργική ρινίτιδα με τα παιδάκια τους.Φεύγει ποτέ??

Εμάς άρχισε πριν κανα μήνα τώρα φυσικά είναι καλύτερα αλλά τρέμω μήν το ξαναπάθει...μύξες πολλές και πολύ έντονο μπούκωμα. Πολλή ταλαιπωρία....

Περιμένω εμπειρίες,

Ευαριστώ πολύ.

Γειά σου κορίτσι μου! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!Ο δικός μου το πάθαινε συχνά. Βουλωνε εντελώς η μυτούλα του και ο ωρλ μας είπε ότι είναι αλλεργικό κι ότι λογικά όσο μεγαλώνει θα γίνεται καλύτερα. Όντως ενώ πέρυσι πήγαμε 3-4 φορές στο γιατρό φέτος είμαστε μια χαρά! Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω! Κι εγώ τον έβλεπα πως ανεπνεε όταν κοιμόταν και με έπιανε πανικός. Νόμιζα ότι θα πνίγει και δεν κοιμόμουν ολόκληρη την νύχτα! Ο γιατρός δεν σας έδωσε κάποια θεραπεία; Πόσο είναι το παιδάκι σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Γειά σου κορίτσι μου! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!Ο δικός μου το πάθαινε συχνά. Βουλωνε εντελώς η μυτούλα του και ο ωρλ μας είπε ότι είναι αλλεργικό κι ότι λογικά όσο μεγαλώνει θα γίνεται κι αλύτερα. Όντως ενώ πέρυσι πήγαμε 3-4 φορές στο γιατρό φέτος είμαστε μια χαρά! Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω! Κι εγώ τον έβλεπα πως ανεπνεε όταν κοιμόταν και με έπιανε πανικός. Νόμιζα ότι θα πνίγει και δεν κοιμόμουν ολόκληρη την νύχτα! Ο γιατρός δεν σας έδωσε κάποια θεραπεία; Πόσο είναι το παιδάκι σου;

Γειά σοθ και σ'ένα!! ευχαριστώ για τήν απάντηση!! Ν χαίρεσε το παιδάκι σου και χαιρομαι που είναι καλα!! Ο δικός μου είναι 15 μηνών σχεδόν! Δέν μας έδωσε θεραπεία όχι...είναι μικρός ειπε για φάρμακα!! Εμένα μ είπε πως μέχρι 5 χρονών θα του φύγει αλλά έχω μπερδευτεί!! δέν βρίσκω πουθενά πληροφορίες στο ιντερνετ για αλλεργίες που φεύγουν στα 5..δέν ξέρω γιατί μου το είπε! Τί συμπτώματα είχατε εσείς?/ Τώρα είναι καλύτερα,του μεινε ένα ρουθούνισμα όμως...φοβάμαι μην ξαναπάθει..και σε τί ηλικία το πάθατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Giving tree είπε:

Γειά σοθ και σ'ένα!! ευχαριστώ για τήν απάντηση!! Ν χαίρεσε το παιδάκι σου και χαιρομαι που είναι καλα!! Ο δικός μου είναι 15 μηνών σχεδόν! Δέν μας έδωσε θεραπεία όχι...είναι μικρός ειπε για φάρμακα!! Εμένα μ είπε πως μέχρι 5 χρονών θα του φύγει αλλά έχω μπερδευτεί!! δέν βρίσκω πουθενά πληροφορίες στο ιντερνετ για αλλεργίες που φεύγουν στα 5..δέν ξέρω γιατί μου το είπε! Τί συμπτώματα είχατε εσείς?/ Τώρα είναι καλύτερα,του μεινε ένα ρουθούνισμα όμως...φοβάμαι μην ξαναπάθει..και σε τί ηλικία το πάθατε?

Ναι είναι μικρούλης ακόμα για φάρμακα. Ο δικός μου ήταν περίπου δύο. Είχε καταρροή και δεν μπορούσε να αναπνεύσει καθόλου από την μύτη. Κάποιες φορές ροχαλιζε πάρα πολύ!Φοβήθηκα για κρεατακια για αυτό πήγα σε ωρλ. Μου είπε ότι πρήζονται οι κόγχες της μυτούλας του. Ότι όταν τα παιδάκια είναι μικρά είναι κοντά τα όργανα στο προσωπάκι τους. Έτσι είναι λογικό σε τέτοιες περιπτώσεις να βουλώνει εύκολα η μύτη τους. Όσο μεγαλώνουν όμως τα όργανα αποκτούν απόσταση μεταξύ τους. Δεν ξέρω και να το περιγράψω επιστημονικά. Ελπίζω να με κατάλαβες. Γι' αυτό σου είπε για την ηλικία νομίζω. Μου το είπε κι εμένα. Να περιμένουμε λίγο κι αν δεν βελτιωθεί βλέπουμε. Ευτυχώς φέτος δεν το έπαθε καθόλου άρα θέλω να πιστεύω ότι το ξεπέρασε κάπως. Θα συμβεί και σ' εσάς πιστεύω. Θα καλυτερέψει με τον καιρό. Απλά ταλαιπωρούνται πολύ τα λουλουδάκια μας και εμείς δεν μπορούμε να τα βλέπουμε έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι όντως πολύ επώδυνο ,κ για την μαμά πιο πολύ! Και αναπνέει από το στόμα κ ξεραίνεται.  ..εύχομαι να το ξεπεράσει γρήγορα! Εγώ όταν μπουκωνει πολυ της βάζω λίγες μαγικές σταγόνες otrivin για παιδιά αλλά θέλει πολλή προσοχή γιατί είναι εξαρτησιογονο..! Συστέλλει τα αγγεία κ αναπνέει καλά,όμως είναι για πάνω από δύο χρόνων. Εγώ πάντως τους τα εβαζα κ πιο μικρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Είναι όντως πολύ επώδυνο ,κ για την μαμά πιο πολύ! Και αναπνέει από το στόμα κ ξεραίνεται.  ..εύχομαι να το ξεπεράσει γρήγορα! Εγώ όταν μπουκωνει πολυ της βάζω λίγες μαγικές σταγόνες otrivin για παιδιά αλλά θέλει πολλή προσοχή γιατί είναι εξαρτησιογονο..! Συστέλλει τα αγγεία κ αναπνέει καλά,όμως είναι για πάνω από δύο χρόνων. Εγώ πάντως τους τα εβαζα κ πιο μικρα

Κι εγώ του το έβαζα αλλά στην δική μας περίπτωση δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Οι κόγχες πρήζονται τόσο πολυ που φράζουν εντελώς την αναπνευστική οδό. Θέλει πιο ισχυρά σπρέι και τουλάχιστον δεκαημερη θεραπεία. Άστα να πάνε δηλαδή! 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Κι εγώ του το έβαζα αλλά στην δική μας περίπτωση δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Οι κόγχες πρήζονται τόσο πολυ που φράζουν εντελώς την αναπνευστική οδό. Θέλει πιο ισχυρά σπρέι και τουλάχιστον δεκαημερη θεραπεία. Άστα να πάνε δηλαδή! 💗

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Κι εγώ του το έβαζα αλλά στην δική μας περίπτωση δυστυχώς δεν κάνει τίποτα. Οι κόγχες πρήζονται τόσο πολυ που φράζουν εντελώς την αναπνευστική οδό. Θέλει πιο ισχυρά σπρέι και τουλάχιστον δεκαημερη θεραπεία. Άστα να πάνε δηλαδή! 💗

Έχω ακούσει η ομοιοπαθητική βοηθάει πολύ με τις αλλεργίες. Ίσως το ψάξω. Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Giving tree είπε:

Έχω ακούσει η ομοιοπαθητική βοηθάει πολύ με τις αλλεργίες. Ίσως το ψάξω. Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Τίποτα! Θα το ξεπεράσει θα δεις!😘💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σόρρυ που πετάγομαι, αλλά έχω υπάρξει το παιδάκι με αλλεργική ρινίτιδα! Κ ακόμα έχω... είναι μεγάλη αλήθεια ότι με τα χρόνια η κατάσταση έγινε κ γίνεται πολύ καλύτερη όμως δεν ξέρω αν ποτέ το ξεπερνάς εντελώς να είμαι ειλικρινής... αυτό που πάντα βοηθάει είναι οι πλύσεις με φυσιολογικό ορό ή τα προϊόντα όπως το physiomer ενώ αυτό που πάντα βλέπω να ενοχλεί είναι οι έντονες εναλλαγές θερμοκρασίας... κ φέτος μας έχει γονατίσει μια κρύο μια ζέστη! 

Επίσης όντως όταν ήμουν παιδί υπήρχαν χειμώνες που ήμουν εντελώς καλά και μετά κάτι γίνονταν και τον επόμενο πάλι χάλια... Α! επίσης έβλεπα μεγάλη διαφορά τον επόμενο χειμώνα αν το καλοκαίρι είχα κάνει αρκετά μπάνια στη θάλασσα... αυτά από μένα ως παθούσα... απλά κορίτσια κρατήστε το λίγο στο πίσω μέρος του μυαλού ότι αν όντως είναι αλλεργική ρινίτιδα δύσκολα απλά θα φύγει... Περαστικά και όσο το δυνατό μικρότερη ταλαιπωρία εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια σόρρυ που πετάγομαι, αλλά έχω υπάρξει το παιδάκι με αλλεργική ρινίτιδα! Κ ακόμα έχω... είναι μεγάλη αλήθεια ότι με τα χρόνια η κατάσταση έγινε κ γίνεται πολύ καλύτερη όμως δεν ξέρω αν ποτέ το ξεπερνάς εντελώς να είμαι ειλικρινής... αυτό που πάντα βοηθάει είναι οι πλύσεις με φυσιολογικό ορό ή τα προϊόντα όπως το physiomer ενώ αυτό που πάντα βλέπω να ενοχλεί είναι οι έντονες εναλλαγές θερμοκρασίας... κ φέτος μας έχει γονατίσει μια κρύο μια ζέστη! 

Επίσης όντως όταν ήμουν παιδί υπήρχαν χειμώνες που ήμουν εντελώς καλά και μετά κάτι γίνονταν και τον επόμενο πάλι χάλια... Α! επίσης έβλεπα μεγάλη διαφορά τον επόμενο χειμώνα αν το καλοκαίρι είχα κάνει αρκετά μπάνια στη θάλασσα... αυτά από μένα ως παθούσα... απλά κορίτσια κρατήστε το λίγο στο πίσω μέρος του μυαλού ότι αν όντως είναι αλλεργική ρινίτιδα δύσκολα απλά θα φύγει... Περαστικά και όσο το δυνατό μικρότερη ταλαιπωρία εύχομαι!

Μια από τα ίδια tokyo μου! Κι εγώ έχω θέμα! Έχω πάει σε καμιά δεκαριά γιατρούς. Αλλά μου λέει ο ένας άλλα ο άλλος! Άστα! Ο γιατρός μου είπε ότι είναι κληρονομικό! Βαθιά μέσα μου θέλω να πιστεύω ότι δεν το έχει και το παιδάκι μου. Βέβαια ο χρόνος θα δείξει! Ευτυχώς φέτος είμαστε πολύ καλά! Ίσως να βοήθησε και η θάλασσα γιατί κάναμε πολλά μπάνια!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2020 at 5:00 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια σόρρυ που πετάγομαι, αλλά έχω υπάρξει το παιδάκι με αλλεργική ρινίτιδα! Κ ακόμα έχω... είναι μεγάλη αλήθεια ότι με τα χρόνια η κατάσταση έγινε κ γίνεται πολύ καλύτερη όμως δεν ξέρω αν ποτέ το ξεπερνάς εντελώς να είμαι ειλικρινής... αυτό που πάντα βοηθάει είναι οι πλύσεις με φυσιολογικό ορό ή τα προϊόντα όπως το physiomer ενώ αυτό που πάντα βλέπω να ενοχλεί είναι οι έντονες εναλλαγές θερμοκρασίας... κ φέτος μας έχει γονατίσει μια κρύο μια ζέστη! 

Επίσης όντως όταν ήμουν παιδί υπήρχαν χειμώνες που ήμουν εντελώς καλά και μετά κάτι γίνονταν και τον επόμενο πάλι χάλια... Α! επίσης έβλεπα μεγάλη διαφορά τον επόμενο χειμώνα αν το καλοκαίρι είχα κάνει αρκετά μπάνια στη θάλασσα... αυτά από μένα ως παθούσα... απλά κορίτσια κρατήστε το λίγο στο πίσω μέρος του μυαλού ότι αν όντως είναι αλλεργική ρινίτιδα δύσκολα απλά θα φύγει... Περαστικά και όσο το δυνατό μικρότερη ταλαιπωρία εύχομαι!

Τώρα πήρα χαμπάρι το μήνυμα..χεχε..σε τι ηλικία το έπαθες??  Κατάλαβα πως μήπως έχει να κάνει αι σε ποιά ηλικία το παθάινεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
    • Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σε εσενα εύχομαι τα καλύτερα και πολύ συντομα🙏❤️ μου είπε να αποφεύγω όσο μπορώ κρέας, πορτοκάλια φράουλες σταφύλια ξηρούς καρπούς βιταμίνη c και b12,τζίντζερ και μαυρη σοκολάτα!  εσυ ποτέ θα πας να σε δει ο γιατρός;
    • @Mpourmpoulo @Raf123χρόνια σας πολλά και ευτυχισμένα! Εύχομαι και στις δύο ότι επιθυμείτε! Μία ερώτηση σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας. Αν σε ένα κύκλο δεν γίνει ωορρηξία, το τεστ δείχνει αχνό θετικό ή δεν βγαίνει καν δεύτερη γραμμή;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...