Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σύνδρομο πολυκυστικών & ωορρηξία;


athina93

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω εάν κάνω ωορρηξία και ποτε. Παλιά είχα χάλια κύκλο σχεδον 2-3 φορές το χρόνο. Έχασα μερικά περιττά κιλά και κάπως έστρωσε και πλέον έχω κάθε 30-35-45 ακόμα και 50 καμία φορα.(χάλια ακόμα αλλα καλυτερα απο πριν) Ξεκίνησα glucophage μισό χάπι την μερα (500mg) μπας και βοηθήσουμε τις ωοθήκες ενώ με ινσουλίνη δεν έχω θέμα.- 60kg/1,68. 26,5 ετών - με αρκετό κοιλιακό λίπος ακόμα

Ποιες μέρες να έρχομαι σε επαφή ; Δεν έχω ιδέα τι να κάνω και οι γιατροί δεν βοηθούν ακόμα καθως λενε να κάνω υπομονή μήπως φτιάξει ο κυκλος με glucophage. (Όντως παλιά που έπαιρνα μεγάλη δόση με παραπάνω κιλά έφτιαξε ο κυκλος αλλα δεν άντεχα τις παρενέργειες και έτσι μειώσαμε τη δόση). Η αλήθεια ειναι πως θα κάνω υπομονή αλλα θα ήθελα συμβουλεσ που βοήθησαν εσάς .Επισης έχω θρομβοφιλια . Ευχαριστώ  εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η athina93 είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω εάν κάνω ωορρηξία και ποτε. Παλιά είχα χάλια κύκλο σχεδον 2-3 φορές το χρόνο. Έχασα μερικά περιττά κιλά και κάπως έστρωσε και πλέον έχω κάθε 30-35-45 ακόμα και 50 καμία φορα.(χάλια ακόμα αλλα καλυτερα απο πριν) Ξεκίνησα glucophage μισό χάπι την μερα (500mg) μπας και βοηθήσουμε τις ωοθήκες ενώ με ινσουλίνη δεν έχω θέμα.- 60kg/1,68. 26,5 ετών - με αρκετό κοιλιακό λίπος ακόμα

Ποιες μέρες να έρχομαι σε επαφή ; Δεν έχω ιδέα τι να κάνω και οι γιατροί δεν βοηθούν ακόμα καθως λενε να κάνω υπομονή μήπως φτιάξει ο κυκλος με glucophage. (Όντως παλιά που έπαιρνα μεγάλη δόση με παραπάνω κιλά έφτιαξε ο κυκλος αλλα δεν άντεχα τις παρενέργειες και έτσι μειώσαμε τη δόση). Η αλήθεια ειναι πως θα κάνω υπομονή αλλα θα ήθελα συμβουλεσ που βοήθησαν εσάς .Επισης έχω θρομβοφιλια . Ευχαριστώ  εκ των προτέρων.

Κορίτσι μου έχεις δοκιμάσει τα τεστ ωορρηξίας;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσι μου έχεις δοκιμάσει τα τεστ ωορρηξίας;;

Όχι καθώς έχω ακούσει οτι σε τόσο μεγάλους & ασταθείς κύκλους δε μπορεί να υπολογίσει σωστά ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η athina93 είπε:

Όχι καθώς έχω ακούσει οτι σε τόσο μεγάλους & ασταθείς κύκλους δε μπορεί να υπολογίσει σωστά ... 

Κοίτα εγώ θα ρωταγα και τον γιατρό, έχω κ εγώ πολυκυστικες αλλά δεν κάνω τόσο μεγάλους κύκλους και μου είχε πει να το παρακολουθώ με τα τεστακια ωορηξιας !! @st3llina μου έχεις καμία συμβουλή να δώσεις στο κορίτσι μας που κάνει σαν εσένα μεγάλους κύκλους;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιας και έχω περάσει παρόμοια κατάσταση όταν προσπαθούσα για παιδάκι αυτό που βοήθησε λιγο στο κύκλο μου ήταν το glucophage με συνδυασμό inofert (φυσικά ρωτάς πάντα τον ιατρό σου) δύστυχος με τους κύκλους όπου κάνεις δεν θα βρεις εύκολα την ωορρηξία σου ούτε θα σε βοηθήσουν πιστεύω τα τεστ ωορρηξιας μιας και δεν θα ξέρεις ποτέ να αρχίσεις.! Εγώ για να έχω σταθερό κύκλο κάθε 35 ημέρες περνώ ένα φάρμακο αλλά νωμιζω με την θροβομφιλια δεν κάνει να το πάρεις.! Όποτε ρωτάς τον ιατρό σου αν υπάρχει κάποιο φάρμακο η βιταμίνη όπου μπορείς να πάρεις στο να σε βοηθήσει στο κύκλο να σταθεροποιηθεί.! Σου εύχομαι τα καλύτερα.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Μιας και έχω περάσει παρόμοια κατάσταση όταν προσπαθούσα για παιδάκι αυτό που βοήθησε λιγο στο κύκλο μου ήταν το glucophage με συνδυασμό inofert (φυσικά ρωτάς πάντα τον ιατρό σου) δύστυχος με τους κύκλους όπου κάνεις δεν θα βρεις εύκολα την ωορρηξία σου ούτε θα σε βοηθήσουν πιστεύω τα τεστ ωορρηξιας μιας και δεν θα ξέρεις ποτέ να αρχίσεις.! Εγώ για να έχω σταθερό κύκλο κάθε 35 ημέρες περνώ ένα φάρμακο αλλά νωμιζω με την θροβομφιλια δεν κάνει να το πάρεις.! Όποτε ρωτάς τον ιατρό σου αν υπάρχει κάποιο φάρμακο η βιταμίνη όπου μπορείς να πάρεις στο να σε βοηθήσει στο κύκλο να σταθεροποιηθεί.! Σου εύχομαι τα καλύτερα.! 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ποιο φάρμακο παίρνεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @athina93! Κι εγω εχω πολυκυστικες κ μεγαλους κ ακανονιστους κυκλους,εχω επισης κ θρομβοφιλια.Παλιοτερα επαιρνα κ εγω το glucophase το 1000αρι και η αληθεια ειναι πως ο κυκλος μου ειχε φτιαξει καπως.Επειδη ομως με ενοχλουσαν στο στομαχι μιλησα στο γιατρο κ μου ειπε να τα σταματησουμε.Τοτε δεν προσπαθουσαμε ομως για παιδακι.Εδω κ 2 χρονια μου προτεινε ο γυναικολογος το inofert,που ειναι συμπληρωμα διατροφης με ινοσιτολη κ φυλλικο οξυ.Ειναι φακελακια με σκονη που τη διαλυεις στο νερο κ πινεις το διαλυμα.Επειδη εχεις κ εσυ θρομβοφιλια να ξερεις οτι δεν κανει να παιρνουμε ορμονες οπως αντισυλληπτικα για τη ρυθμιση του κυκλου.Κατι αλλο που μου εδωσε ο γιατρος εκτος του inofert  κ το παιρνω πανω απο 1 μηνα ειναι ενα σιροπι που λεγεται Glucophormin κ η δραση του  ειναι οπως του glucophase δηλαδη να ρυθμισει την περιοδο.Γενικα να ξερεις πως οποια αγωγη παιρνουμε λιγο καιρο,χρειαζεται καποιο χρονο ο οργανισμος μας για να τη συνηθισει κ να δουμε αποτελεσμα.Επισης,επειδη ακριβως κανεις πολυ μεγαλους κυκλους μπορεις να εχεις επαφες ανα 2 ημερες μετα το τελος της περιοδου σου κ στην ουσια να κινηθεις στην τυχη χωρις να γνωριζεις ακριβως ποτε εισαι στις γονιμες.Εναλλακτικα,μπορεις να παρεις τεστακια ωορρηξιας πολλα,πανω απο 30 σιγουρα, κ να κανεις τα τεστακια μεχρι να βρεις την ωορρηξια σου.Προσπαθεις καιρο;Δωσε χρονο στο σωμα σου,ψαξε για θυρεοειδη κ εχε οσο περισσοτερες επαφες μπορεις.Εισαι μικρη ηλικιακα κ το αγχος δε θα σε βοηθησει.Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Γεια σου @athina93! Κι εγω εχω πολυκυστικες κ μεγαλους κ ακανονιστους κυκλους,εχω επισης κ θρομβοφιλια.Παλιοτερα επαιρνα κ εγω το glucophase το 1000αρι και η αληθεια ειναι πως ο κυκλος μου ειχε φτιαξει καπως.Επειδη ομως με ενοχλουσαν στο στομαχι μιλησα στο γιατρο κ μου ειπε να τα σταματησουμε.Τοτε δεν προσπαθουσαμε ομως για παιδακι.Εδω κ 2 χρονια μου προτεινε ο γυναικολογος το inofert,που ειναι συμπληρωμα διατροφης με ινοσιτολη κ φυλλικο οξυ.Ειναι φακελακια με σκονη που τη διαλυεις στο νερο κ πινεις το διαλυμα.Επειδη εχεις κ εσυ θρομβοφιλια να ξερεις οτι δεν κανει να παιρνουμε ορμονες οπως αντισυλληπτικα για τη ρυθμιση του κυκλου.Κατι αλλο που μου εδωσε ο γιατρος εκτος του inofert  κ το παιρνω πανω απο 1 μηνα ειναι ενα σιροπι που λεγεται Glucophormin κ η δραση του  ειναι οπως του glucophase δηλαδη να ρυθμισει την περιοδο.Γενικα να ξερεις πως οποια αγωγη παιρνουμε λιγο καιρο,χρειαζεται καποιο χρονο ο οργανισμος μας για να τη συνηθισει κ να δουμε αποτελεσμα.Επισης,επειδη ακριβως κανεις πολυ μεγαλους κυκλους μπορεις να εχεις επαφες ανα 2 ημερες μετα το τελος της περιοδου σου κ στην ουσια να κινηθεις στην τυχη χωρις να γνωριζεις ακριβως ποτε εισαι στις γονιμες.Εναλλακτικα,μπορεις να παρεις τεστακια ωορρηξιας πολλα,πανω απο 30 σιγουρα, κ να κανεις τα τεστακια μεχρι να βρεις την ωορρηξια σου.Προσπαθεις καιρο;Δωσε χρονο στο σωμα σου,ψαξε για θυρεοειδη κ εχε οσο περισσοτερες επαφες μπορεις.Εισαι μικρη ηλικιακα κ το αγχος δε θα σε βοηθησει.Καλη επιτυχια!

Ευχαριστώ για την απάντηση @st3llina !! Ναι φυσικά γνωρίζω οτι απαγορεύονται τέτοιου είδους φάρμακα με την θρομβοφιλια. Τα τεστακια έχω ακούσει πως δεν λειτουργούν σε μεγάλους κύκλους και βγάζουν πάντα θετικό αποτέλεσμα λόγω μιας ορμόνης που ειναι συνεχώς αυξημένης δε θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες. Απο το καλοκαίρι έχω ελεύθερες επαφές χωρίς να προσπαθούμε, χαλαρά δηλαδή μέχρι στιγμησ , αλλα και να αποφάσιζα να προσπαθησω λίγο πιο ενεργά δεν θα ήξερα ποτε και ποιες μέρες... κάνω γενικά πολύ υγιεινή διατροφή ειμαι σε πολύ καλά κόλα αλλα και παλι δεν έστρωσε ο κυκλος. Βεβαια τώρα εχει λίγο καιρό που σταμάτησα το γυμναστηριο και χάλασε παραπάνω ο κυκλος μόυ, ίσως κάτι παίζει και με αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η athina93 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση @st3llina !! Ναι φυσικά γνωρίζω οτι απαγορεύονται τέτοιου είδους φάρμακα με την θρομβοφιλια. Τα τεστακια έχω ακούσει πως δεν λειτουργούν σε μεγάλους κύκλους και βγάζουν πάντα θετικό αποτέλεσμα λόγω μιας ορμόνης που ειναι συνεχώς αυξημένης δε θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες. Απο το καλοκαίρι έχω ελεύθερες επαφές χωρίς να προσπαθούμε, χαλαρά δηλαδή μέχρι στιγμησ , αλλα και να αποφάσιζα να προσπαθησω λίγο πιο ενεργά δεν θα ήξερα ποτε και ποιες μέρες... κάνω γενικά πολύ υγιεινή διατροφή ειμαι σε πολύ καλά κόλα αλλα και παλι δεν έστρωσε ο κυκλος. Βεβαια τώρα εχει λίγο καιρό που σταμάτησα το γυμναστηριο και χάλασε παραπάνω ο κυκλος μόυ, ίσως κάτι παίζει και με αυτό. 

Δεν το εχω ξαναακουσει οτι δε λειτουργουν τα τεστ σε κοπελες με μεγαλους κυκλους,πού το ακουσες αυτο;Δεν πιστευω οτι ισχυει εκτος αν στο ειπε ο γιατρος σου.Εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ακομη τεστ ωορρηξιας οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια.Σε καθε περιπτωση κ αφου δεν εμπιστευεσαι τα τεστακια ωορρηξιας μπορεις να παρακολουθεις την ωορρηξια σου στο γυναικολογο σου κανοντας υπερηχους εκει.Κ γενικοτερα εχε στο νου σου οτι μονο ο γιατρος σου μπορει να σε κατευθυνει σωστα γνωριζοντας κ το ιστορικο σου κ εξεταζοντας σε.Σιγουρα η υγιεινη διατροφη που κανεις σε βοηθαει συνολικα,το οτι σταματησες το γυμναστηριο δε νομιζω οτι επηρεαζει τον κυκλο σου ή τις πολυκυστικες που εχεις.Εαν θελεις να εχεις στοχευμενες επαφες κ να βρεις τις γονιμες μερες σου κλεισε ραντεβου με το γυναικολογο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/2/2020 at 4:21 ΠΜ, ο/η Niki94 είπε:

Cyclacur 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ CYCLACUR  ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΤΗΝ Γ-GT ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΑ cyclacur ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Anni94 είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ CYCLACUR  ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΤΗΝ Γ-GT ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΑ cyclacur ?

Ρωτάς ιατρό καθαρά σε αυτό εγώ ξέρω ότι επηρεάζει την χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...