Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τεστ Παπ στον 9ο μηνα


Recommended Posts

Καλημέρα σας  :) όταν ήμουν στον 3ο μήνα την εγκυμοσύνης είχα εμφάνιση κονδύλοματα εξωτερικά τα οποία τα είχαμε καυτηριάσει με τον γυβαικολο μου και μέχρι τώρα που είναι στον 8ο δεν έχουν εμφανιστεί...το θέμα μου είναι το εξής σε 15 μέρες μπαίνω στο μήνα μου και μου είπε ο γιατρός ότι πρπει να κάνουμε ένα τεστ παπ για να δούμε αν υπάρχουν κονδύλοματα και εσωτερικά (αν υπάρχουν θα πρπει να γεννήσω νε καισαρική) υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το έμβρυο; υπάρχει περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λογο καλλιέργειας το κόλπου; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariam123 είπε:

Καλημέρα σας  :) όταν ήμουν στον 3ο μήνα την εγκυμοσύνης είχα εμφάνιση κονδύλοματα εξωτερικά τα οποία τα είχαμε καυτηριάσει με τον γυβαικολο μου και μέχρι τώρα που είναι στον 8ο δεν έχουν εμφανιστεί...το θέμα μου είναι το εξής σε 15 μέρες μπαίνω στο μήνα μου και μου είπε ο γιατρός ότι πρπει να κάνουμε ένα τεστ παπ για να δούμε αν υπάρχουν κονδύλοματα και εσωτερικά (αν υπάρχουν θα πρπει να γεννήσω νε καισαρική) υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το έμβρυο; υπάρχει περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λογο καλλιέργειας το κόλπου; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου με έναν πόνο εύχομαι!!! Εγώ εμφανισα  1φορα πριν χρόνια κονδυλώματα δεν έκανα όμως καυτηριάσει απλά έκανα πιο συχνά τεστ Παπ που μετά βγαίνανε τελείως καθαρά!! Όταν έμεινα έγκυος είχα ρωτησει τον γιατρό αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά γιατί κάποια στιγμή ειχα εμφανισει τα κονδυλώματα κ μ είπε δεν επηρεάζει το έμβρυο τώρα εννοούσε γενικά δεν επηρεάζει ή επειδή έχω Χρόνια που δεν μ έχουν εμφανιστεί δεν ξέρω!!Σε εσένα μπορεί να αλλάζει κιόλας γιατί ήσουν ήδη έγκυος όταν τα εμφανίσεις!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το καλό κ πάλι ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου με έναν πόνο εύχομαι!!! Εγώ εμφανισα  1φορα πριν χρόνια κονδυλώματα δεν έκανα όμως καυτηριάσει απλά έκανα πιο συχνά τεστ Παπ που μετά βγαίνανε τελείως καθαρά!! Όταν έμεινα έγκυος είχα ρωτησει τον γιατρό αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά γιατί κάποια στιγμή ειχα εμφανισει τα κονδυλώματα κ μ είπε δεν επηρεάζει το έμβρυο τώρα εννοούσε γενικά δεν επηρεάζει ή επειδή έχω Χρόνια που δεν μ έχουν εμφανιστεί δεν ξέρω!!Σε εσένα μπορεί να αλλάζει κιόλας γιατί ήσουν ήδη έγκυος όταν τα εμφανίσεις!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το καλό κ πάλι ❤

Φοβάμαι μην τυχόν με την καλλιέργεια γεννήσω πρόωρα δεν ξέρω...Έχω αρχίσει και αγχώνομαι...να είσαι καλά σε Ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mariam123 είπε:

Φοβάμαι μην τυχόν με την καλλιέργεια γεννήσω πρόωρα δεν ξέρω...Έχω αρχίσει και αγχώνομαι...να είσαι καλά σε Ευχαριστώ πολύ 

Δεν ξέρω τι να σ πω αλλά άμα σ το λέει ο γιατρός!! Ο γιατρός σου θα σ κάνει την καλλιέργεια?

Επεξεργάστηκε από Angela7
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariam123 είπε:

Καλημέρα σας  :) όταν ήμουν στον 3ο μήνα την εγκυμοσύνης είχα εμφάνιση κονδύλοματα εξωτερικά τα οποία τα είχαμε καυτηριάσει με τον γυβαικολο μου και μέχρι τώρα που είναι στον 8ο δεν έχουν εμφανιστεί...το θέμα μου είναι το εξής σε 15 μέρες μπαίνω στο μήνα μου και μου είπε ο γιατρός ότι πρπει να κάνουμε ένα τεστ παπ για να δούμε αν υπάρχουν κονδύλοματα και εσωτερικά (αν υπάρχουν θα πρπει να γεννήσω νε καισαρική) υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το έμβρυο; υπάρχει περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λογο καλλιέργειας το κόλπου; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

Με το καλό κορίτσι μου! Δεν νομίζω να σου έκανε τέστ παπ ο γιατρός σου αν υπήρχε περίπτωση να πάθει κάτι το μωρό. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις παρόμοιες. Κι εγώ έκανα ενώ ήμουν έγκυος και δεν το ήξερα. Καλλιέργεια όλες κάνουμε στο τέλος για τυχών μικρόβια. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου προκαλέσει το οτιδήποτε!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Μπράβο όπως λέει κ η κοπέλα πιο πανω κ εγώ είχα κάνει 2 φορές καλλιέργεια μια στην αρχή στον 3 η 4 μήνα δεν θυμαμαι καλα κ μετά προς το τέλος!!τώρα για το τεστ Παπ εντάξει θα σε προσέξει ούτως ή άλλως!!εδώ εμένα μ έβαλε το χέρι του στο μήνα μου για να δει τον τράχηλο κ το κεφαλάκι του οπότε υπάρχουν κ αυτά 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angela7 είπε:

Ναι Μπράβο όπως λέει κ η κοπέλα πιο πανω κ εγώ είχα κάνει 2 φορές καλλιέργεια μια στην αρχή στον 3 η 4 μήνα δεν θυμαμαι καλα κ μετά προς το τέλος!!τώρα για το τεστ Παπ εντάξει θα σε προσέξει ούτως ή άλλως!!εδώ εμένα μ έβαλε το χέρι του στο μήνα μου για να δει τον τράχηλο κ το κεφαλάκι του οπότε υπάρχουν κ αυτά 😉

Έλεος κ όταν γέννησα όλο έβαζε το χέρι ή άσχετη μαία 20 ετών να δει πού βρίσκομαι...πολύ άβολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Έλεος κ όταν γέννησα όλο έβαζε το χέρι ή άσχετη μαία 20 ετών να δει πού βρίσκομαι...πολύ άβολο

Εκτός από άβολο εγώ ποναγα κιόλας!! Κ της το έλεγα αλλά αυτή τον χαβά της!!!🤣😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Joannaero είπε:

Αφού δεν μπορείς να το αποφύγεις πάρε το απόφαση...απλά να το κάνει κάποιος έμπειρος.

Δεν νομίζω ότι θα το κάνει κάποιος άλλος εκτός από τον γιατρό της!

Εμένα ο δικός μου δεν επέτρεψε σε καμία από τις μαίες τις κλινικής να με πειράξουν από κάτω! Μάλιστα κατάλαβα ότι παρεξηγήθηκαν αλλά για να το είπε κάποιο λόγο θα είχε! Έχω ακούσει όμως πολλά κορίτσια να αναφέρουν ότι τις ενόχλησε υπερβολικά💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Δεν ξέρω τι να σ πω αλλά άμα σ το λέει ο γιατρός!! Ο γιατρός σου θα σ κάνει την καλλιέργεια?

Ναι ναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας...Ο γιατρός μου θα μου κανει το τεστ παπ και εννοείται πριν την εξετάσει θα του πω τους προβληματισμούς μου...Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι πολύ προσεκτικός...Σας ευχαριστώ και πάλι  ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angela7 είπε:

Εκτός από άβολο εγώ ποναγα κιόλας!! Κ της το έλεγα αλλά αυτή τον χαβά της!!!🤣😍

Μετά τον τοκετό ερχόταν ένας νοσηλευτής πολύ "βαρύ χέρι" ρε παιδί μου. .κ μου πάταγε την κοιλιά για να φύγει το αίμα από κάτω...με πέθαινε κάθε φορά..τελικά του λέω δεν θέλω να μου ξανά πειράξετε την κοιλιά,σας ευχαριστώ. Και λέει οκ φευγω ο καημένος..όμως ήρθε μετά άλλος κ την πάταγε,,ένα μανάρι ελαφροχερης μια χαρά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Δεν νομίζω ότι θα το κάνει κάποιος άλλος εκτός από τον γιατρό της!

Εμένα ο δικός μου δεν επέτρεψε σε καμία από τις μαίες τις κλινικής να με πειράξουν από κάτω! Μάλιστα κατάλαβα ότι παρεξηγήθηκαν αλλά για να το είπε κάποιο λόγο θα είχε! Έχω ακούσει όμως πολλά κορίτσια να αναφέρουν ότι τις ενόχλησε υπερβολικά💗

Πολύ σωστά πάντα ήθελα έναν τέτοιο γιατρό..! Εμένα έβαλε την μαία 20 ετών να μου βγάλει τον πλακούντα λες κ είμαι πειραματόζωο. ..κ στην πρώτη γέννα είχαν μαζευτεί πέντε έξι από πάνω μου κ μιλούσαν,τρώγαν κουλουράκι,κλπ τελικά τις έδιωξα εγώ ευγενικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Πολύ σωστά πάντα ήθελα έναν τέτοιο γιατρό..! Εμένα έβαλε την μαία 20 ετών να μου βγάλει τον πλακούντα λες κ είμαι πειραματόζωο. ..κ στην πρώτη γέννα είχαν μαζευτεί πέντε έξι από πάνω μου κ μιλούσαν,τρώγαν κουλουράκι,κλπ τελικά τις έδιωξα εγώ ευγενικά

Καλέ αγχώθηκα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mariam123 είπε:

Καλημέρα σας  :) όταν ήμουν στον 3ο μήνα την εγκυμοσύνης είχα εμφάνιση κονδύλοματα εξωτερικά τα οποία τα είχαμε καυτηριάσει με τον γυβαικολο μου και μέχρι τώρα που είναι στον 8ο δεν έχουν εμφανιστεί...το θέμα μου είναι το εξής σε 15 μέρες μπαίνω στο μήνα μου και μου είπε ο γιατρός ότι πρπει να κάνουμε ένα τεστ παπ για να δούμε αν υπάρχουν κονδύλοματα και εσωτερικά (αν υπάρχουν θα πρπει να γεννήσω νε καισαρική) υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το έμβρυο; υπάρχει περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λογο καλλιέργειας το κόλπου; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

Δεν πρόκειται να πάθει τιποτα το μωρο απλα επειδή είναι τεστ παπ πες του να σου προσέξει την μήτρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Penny89 είπε:

Δεν πρόκειται να πάθει τιποτα το μωρο απλα επειδή είναι τεστ παπ πες του να σου προσέξει την μήτρα 

Εννοείται θα τον πριξω πριν ξεκινήσουμε 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mariam123 είπε:

Εννοείται θα τον πριξω πριν ξεκινήσουμε 🤪

 Χαχαχχαα και καλά θα κανείς ετσι πρέπει πάντως μην ανυσηχεις Εχω κανει πολλές καλλιέργειες παρα πολλες μα παρα πολλές δεν επαθε τιποτα το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Penny89 είπε:

 Χαχαχχαα και καλά θα κανείς ετσι πρέπει πάντως μην ανυσηχεις Εχω κανει πολλές καλλιέργειες παρα πολλες μα παρα πολλές δεν επαθε τιποτα το μωρο

Ευχαριστώ πάρα πολύ μου έφυγε ένα βάρος γιατί δεν ήξερα τι μπορεί να συμβεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...