Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η st3llina είπε:

Καλημερα,εχεις δικιο δεν επρεπε να ψαξω στο ιντερνετ αλλα επειδη ειχα κ τη φιλη που απεβαλλε λογω του ινομυωματος μπριζωθηκα κ το εκανα.Λαθος αλλα το εκανα.Πηρα τωρα το πρωι το γιατρο γιατι οι πονοι χειροτερεψαν κ μου ειπε να παω στις 6 το απογευμα να με ξαναδει.Μου ειπε οτι ειναι καλο σημαδι που δεν ειδα αιμα γιατι αυτο θα σημαινε αποβολη.Κ μου ζητησε να σηκωθω απο το κρεβατι κ να κινουμαι κ να περπαταω μεχρι το ραντεβου μας μηπως χαλαρωσουν οι πονοι.Γενικα ειμαστε επιφυλακτικοι γιατι δεν ξερουμε πώς θα εξελιχθει ολο αυτο,ισως χρειαστει να συνηθισω με τους πονους μεχρι τελους.Η αληθεια ειναι οτι δε με νοιαζουν οι πονοι τοσο,πιο πολυ να αναπτυσσεται σωστα ο μπεμπακος κ φυσικα να μην τον χασω.

Κοριτσάρα μου σκεψου θετικα σε παρακαλώ.  Κάνε ότι σ πει ο γιατρος. Ολα Καλα θα πανε. Κ γω πηγα να ψάξω στ ιντερνετ οταν επαθα την αιμορραγία αλλα κρατήθηκα θα μ εκανε κακο. Κ όποιος πηγε ν μπει την ιστορία τ με κακό αποτέλεσμα το έκοβα μαχαιρι.  Ο μπεμπουλης σου θα είναι μια χαρά.  Τον προσεχεις εσυ. Θα περιμένω να μασ πεις τι θα σ πει ο γιατρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 428
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Emmelia είπε:

Καλε στελινα το ότι η φίλη σου απέβαλλε δεν σημαίνει πως θα πάθεις κ εσύ το ίδιο! Περιμένουμε νέα απο τον γιατρό!

Φυσικα κ δε σημαινει το ιδιο.Ομως μου δημιουργηθηκαν φοβιες γιατι εχω πονους περιοδου εντονους κ ειχε κ εκεινη οσο μεγαλωνε και το δικο της ινομυωμα.Εχω γραψει ενα κατεβατο ερωτησεις να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα με το γιατρο για να μπορεσω να ηρεμησω καπως γιατι δε με βοηθαει καθολου ολο αυτο.Θα γραψω νεοτερα το βραδακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evie2 είπε:

Κοριτσάρα μου σκεψου θετικα σε παρακαλώ.  Κάνε ότι σ πει ο γιατρος. Ολα Καλα θα πανε. Κ γω πηγα να ψάξω στ ιντερνετ οταν επαθα την αιμορραγία αλλα κρατήθηκα θα μ εκανε κακο. Κ όποιος πηγε ν μπει την ιστορία τ με κακό αποτέλεσμα το έκοβα μαχαιρι.  Ο μπεμπουλης σου θα είναι μια χαρά.  Τον προσεχεις εσυ. Θα περιμένω να μασ πεις τι θα σ πει ο γιατρος

Ναι Ευακι μου,ξερεις καλα πώς ειναι οταν η αγωνια χτυπαει κοκκινο.Στις 6 το απογευμα εχω γιατρο,πιστευω οταν κανουμε τον υπερηχο να ειναι ολα καλα.Σ ευχαριστω για τη συμπαρασταση 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η st3llina είπε:

Ναι Ευακι μου,ξερεις καλα πώς ειναι οταν η αγωνια χτυπαει κοκκινο.Στις 6 το απογευμα εχω γιατρο,πιστευω οταν κανουμε τον υπερηχο να ειναι ολα καλα.Σ ευχαριστω για τη συμπαρασταση 😘

Αν ξερω λεει 10 χρονια εχασα σε μια νύχτα αλλα ολα ηταν καλα. Είπαμε μαζι περνάμε την ξαπλα κ τα δυσκολα.  Εμπιστευσου το ένστικτο σου κοπελα μ. Η ανησυχία εκει θα είναι θεωρω το στρες εχουμε μια ζωούλα μεσα μας εξαλλου. Ελα δεν έμεινε πολυ για τον γιατρο υπομονη. Στειλε αμέσως οταν μπορεσεις μετα τν γιατρο ναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγα στο γιατρο χθες,ολα καλα με το μπεμπακι ειναι 148 γραμμαρια!😍Οι πονοι συνεχιζουν κ θα αυξηθουν κι αλλο οσο προχωραει η εγκυμοσυνη λογω των ορμονων κ λογω του ινομυωματος που μεγαλωνει μαζι με τις ορμονες.Ομως το σημαντικο ειναι οτι το μωρο αναπτυσσεται φυσιολογικα,δεν υπαρχουν ενδειξεις προς το παρον για συσπασεις,το μηκος του τραχηλου ειναι 4 εκατοστα και ολα εκτος του πονου ειναι φυσιολογικα.Μου ειπε βεβαια οτι υπαρχει παντα η πιθανοτητα να δω αιμα εξαιτιας του ινομυωματος αλλα οσο δε βλεπω ειναι καλο σημαδι.Μου ειπε επισης να ξεκουραζομαι,οχι δουλειες,οχι σκυψιματα και βαρη και οχι σκαλες.Ομως θελει να περπαταω οσο νιωθω οτι εχω αντοχη γιατι μονο καλο μου κανει,χωρις να κανω υπερβολες βεβαια.Σε καθε περιπτωση δεν εχω ξεφυγει απο τον κινδυνο αλλα το παρακολουθουμε αρκετα στενα οποτε κ εγω νιωθω πιο ησυχη.

Παιρνω πλεον 2 φορες τη μερα μαγνησιο για να μην κανει η μητρα συσπασεις κ 2 φορες τη μερα προγεστερονη κολπικα συν ασβεστιο σιδηρο κλπ που παιρνουν συνηθως  στην εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου τι κανετε;Εχει φουσκωσει η κοιλιτσα;Η δικη μου ναι λιγακι αλλα δε με λες κ εγκυο με σιγουρια...Την Παρασκευη μπαινω στον 5ο μηνα κ ακομη δεν το πιστευω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια σας έχασα λίγο γιατί δεν είχα και πολύ όρεξη να ασχολούμαι με το κινητό. Είδα λίγο πιο πάνω τα μηνύματά σας , st3llina όλα μια χαρά απ' ότι διάβασα.!!! Οπότε τέρμα το άγχος και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου !!!

Εμένα έχει αρχίσει και φαίνεται η κοιλιά πλέον αν και δεν έχω βάλει πολλά κιλά. Σήμερα μπήκα στην 18ε και ακόμα δεν έχω νιώσει το μικρό μου. Εσείς είχατε σημάδια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Ελπίζω να είσαι όλες καλά!

Κ εμένα φαίνεται πλέον η κοιλιά για τα καλά! Είμαι 19 εβδ κ το έχω νιώσει από τις 16 αν κ είναι κ δεύτερο παιδί. Όχι όμως συχνά κ μόνο όταν είμαι ξαπλωμενη! Υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ούτε το χω νιώσει το κοριτσάκι μου ούτε η κοιλια μου μπορώ να πω πως φαίνεται..  Αύριο μπαίνω στη 19η βδομάδα.. τη Τρίτη έχω γιατρό άντε να να τη δω να ηρεμήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/5/2020 at 10:34 ΜΜ, ο/η Fanioko είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σας έχασα λίγο γιατί δεν είχα και πολύ όρεξη να ασχολούμαι με το κινητό. Είδα λίγο πιο πάνω τα μηνύματά σας , st3llina όλα μια χαρά απ' ότι διάβασα.!!! Οπότε τέρμα το άγχος και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου !!!

Εμένα έχει αρχίσει και φαίνεται η κοιλιά πλέον αν και δεν έχω βάλει πολλά κιλά. Σήμερα μπήκα στην 18ε και ακόμα δεν έχω νιώσει το μικρό μου. Εσείς είχατε σημάδια???

Ουτε εγω εχω βαλει πολλα κιλα,2 μονο απο την αρχη της εγκυμοσυνης.Αλλα το κοιλονι μου φαινεται πλεον.Εγω ειμαι 20+2 κ ακομη δεν εχω νιωσει τον μπεμπακο.Φανταζομαι εχει να κανει κ με το ποσο ησυχο ειναι το μωρο.Ισως ο δικος μου ειναι λιγο τεμπελακος 😂😂.Ειναι κ πρωτη εγκυμοσυνη κ λενε οτι αργεις να το νιωσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/5/2020 at 1:50 ΜΜ, ο/η Emmelia είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Ελπίζω να είσαι όλες καλά!

Κ εμένα φαίνεται πλέον η κοιλιά για τα καλά! Είμαι 19 εβδ κ το έχω νιώσει από τις 16 αν κ είναι κ δεύτερο παιδί. Όχι όμως συχνά κ μόνο όταν είμαι ξαπλωμενη! Υπομονή!

Τι ωραια που το ενιωσες,κι εγω ανυπομονω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/5/2020 at 4:49 ΜΜ, ο/η Olgamosh είπε:

Εγώ ούτε το χω νιώσει το κοριτσάκι μου ούτε η κοιλια μου μπορώ να πω πως φαίνεται..  Αύριο μπαίνω στη 19η βδομάδα.. τη Τρίτη έχω γιατρό άντε να να τη δω να ηρεμήσω 

Υπομονη,κοντευει το ραντεβου σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Εγώ από προχτές κάτι σαν να νιώθω !! Είναι κάπως περίεργο σαν φτερούγισμα αλλά μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη και ήρεμη !! Αλλά βέβαια αυτό είναι 1-2 φορές την ημέρα ! Δεν ξέρω μήπως είναι και τα έντερα Μ τι να πω....Για δώσε τα φώτα σου Emelia  εσενα που είναι το δεύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Fanioko είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Εγώ από προχτές κάτι σαν να νιώθω !! Είναι κάπως περίεργο σαν φτερούγισμα αλλά μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη και ήρεμη !! Αλλά βέβαια αυτό είναι 1-2 φορές την ημέρα ! Δεν ξέρω μήπως είναι και τα έντερα Μ τι να πω....Για δώσε τα φώτα σου Emelia  εσενα που είναι το δεύτερο!

Στην αρχή έτσι το νιώθεις! Έχει σημασία και η θέση του πλακούντα λένε αν είναι μπροστά ή πίσω. Αν είναι μπροστά αργείς... Έτσι λένε δεν ξέρω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Emmelia είπε:

Στην αρχή έτσι το νιώθεις! Έχει σημασία και η θέση του πλακούντα λένε αν είναι μπροστά ή πίσω. Αν είναι μπροστά αργείς... Έτσι λένε δεν ξέρω!

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!! Προς το παρόν έχω μόνο αυτό που είναι σαν φτερούγισμα και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι χέρι ή πόδι . Εσύ να φανταστώ που είναι το δεύτερο σου πλέον ξεχωρίζεις εεε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι! Καλά εμένα εδώ κ μερικές μέρες δίνει καλές κλωτσιές! Εσένα θα είναι ήρεμο και μην ξεχνάς: ήρεμα στην κοιλιά, ήρεμα και εκτός κοιλιάς!!! Πότε πας γιατρο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Κορίτσια εγω ενιωσα σα κλωτσιτσα χαμηλα στις 17 βδομαδες κ τη νιωθω μονο οταν ξαπλωνω. Τωρα ειμαι 19κ 1 .Χθες εκτος απο κλωτσιτσα ενιωσα κ κτ αλλο ξαφνικα νιωθω ενα περίεργο τραβηγμα να πω βάρος?? Νομιζα οτι θελω τουαλετα κ ξαφνικά κατω απο τ χερι φούσκωσε λογικα έπιασα τ μωρο εκανε περατζαδα μαλλον. Έτσι τ νιώσατε κ εσείς? Ήταν χαμηλά λιγο κατω απο αφαλό ήταν τρομαχτικο στην αρχη κ μετά  υπεροχο.ετσι τα ένιωσες κ εσύ? @Emmelia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evie2 είπε:

Καλημερα Κορίτσια εγω ενιωσα σα κλωτσιτσα χαμηλα στις 17 βδομαδες κ τη νιωθω μονο οταν ξαπλωνω. Τωρα ειμαι 19κ 1 .Χθες εκτος απο κλωτσιτσα ενιωσα κ κτ αλλο ξαφνικα νιωθω ενα περίεργο τραβηγμα να πω βάρος?? Νομιζα οτι θελω τουαλετα κ ξαφνικά κατω απο τ χερι φούσκωσε λογικα έπιασα τ μωρο εκανε περατζαδα μαλλον. Έτσι τ νιώσατε κ εσείς? Ήταν χαμηλά λιγο κατω απο αφαλό ήταν τρομαχτικο στην αρχη κ μετά  υπεροχο.ετσι τα ένιωσες κ εσύ? @Emmelia

Εγώ είμαι 20+2 κ πλέον άμα νοιωθω να κλωτσαει κ βάλω το χέρι στο σημείο το νοιωθω και στο χέρι μου! Δεν το νοιωθω κάπως αλλιως! Ελπίζω κ εσένα αυτό το τράβηγμα να ήταν το μωρό κ όχι συσπάσεις! Όχι ότι είναι τραγικο, είμαστε στον 5ο πλέον και θα αρχίσουν κ αυτές σιγά σιγά! Έχω νιώσει συσπάσεις μέχρι στιγμής σπανια αλλά νιώθω... Είναι μια αίσθηση τραβήγματος στην κοιλιά, ένα πέτρωμα κ άμα πιάσεις το σημείο εκείνο είναι σκληρό... Μετά από μερικά δευτερόλεπτα περνάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Emmelia είπε:

Εγώ είμαι 20+2 κ πλέον άμα νοιωθω να κλωτσαει κ βάλω το χέρι στο σημείο το νοιωθω και στο χέρι μου! Δεν το νοιωθω κάπως αλλιως! Ελπίζω κ εσένα αυτό το τράβηγμα να ήταν το μωρό κ όχι συσπάσεις! Όχι ότι είναι τραγικο, είμαστε στον 5ο πλέον και θα αρχίσουν κ αυτές σιγά σιγά! Έχω νιώσει συσπάσεις μέχρι στιγμής σπανια αλλά νιώθω... Είναι μια αίσθηση τραβήγματος στην κοιλιά, ένα πέτρωμα κ άμα πιάσεις το σημείο εκείνο είναι σκληρό... Μετά από μερικά δευτερόλεπτα περνάει!

Λεσ ε καπως ετσι μ φάνηκε τι ν σ πω. Είναι κακό τωρα αυτο? Πρεπει ν προσέξω κτ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πρέπει να το σιγουρεψει ο γιατρός ότι είναι συσπαση ...Πάντως για μια δυο την ημέρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη απο ένα σημειο κ μετά ειχα αρκετές μέσα στη μέρα και μου έδωσε μαγνήσιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2020 at 12:19 ΜΜ, ο/η Emmelia είπε:

Θα πρέπει να το σιγουρεψει ο γιατρός ότι είναι συσπαση ...Πάντως για μια δυο την ημέρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη απο ένα σημειο κ μετά ειχα αρκετές μέσα στη μέρα και μου έδωσε μαγνήσιο. 

Πρπεει ν περιμενω να πάω στο μαιοες την Τρίτη π ερχετε εδω αγγλια δε σε βλέπει γιατρος . Βέβαια προχθες ηταν η πρώτη Κ τελευταια φορα π τ ενιωσα . Πινω  κ γω μαγνήσιο 2 φορες τη μερα μετα απο μια αιμοραγια π πέρασα στον 3ο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...