Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα!!😀

Θα ήθελα την γνώμη οποιας κοπέλας γνωρίζει σχετικά με το θέμα μου.

Λόγω υπέρτασης παίρνω σε όλη την εγκυμοσυνη χάπια για να κρατάω την πίεση στα σωστά επίπεδα..συγκεκριμένα οι κύριες ουσίες είναι η νιφεδιπινη κ η αμλοδιπινη..Θα υπάρξει πρόβλημα στον θηλασμό??Ο καρδιολόγος δεν ήταν και 100% θετικός!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσεις κ τον παιδίατρό σου.

Και η γνώμη μου είναι ότι εφόσον κ ο ίδιος ο καρδιολόγος δεν είναι θετικός,εάν είναι απολύτως απαραίτητο να το παίρνεις,να σκεφτείς σοβαρά να κόψεις τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Joannaero είπε:

Να ρωτήσεις κ τον παιδίατρό σου.

Και η γνώμη μου είναι ότι εφόσον κ ο ίδιος ο καρδιολόγος δεν είναι θετικός,εάν είναι απολύτως απαραίτητο να το παίρνεις,να σκεφτείς σοβαρά να κόψεις τον θηλασμό.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν πειράζει στην εγκυμοσύνη και πειράζει στον θηλασμό. Καλό είναι όπως είπες να ρωτήσει τον παιδίατρο που είναι και αρμόδιος. Αν είναι και σύμβουλος θηλασμού ακόμα καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Οι παιδίατροι πολλές φορές δε γνωρίζουν για τη συμβατότητα των φαρμάκων, ποσό μάλλον οι αλλες ειδικότητες. Σε αυτό το site μπορείς να ελέγχεις τα πάντα, βάζοντας στην αναζήτησή τη δραστική ουσία: http://www.e-lactancia.org/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν πειράζει στην εγκυμοσύνη και πειράζει στον θηλασμό. Καλό είναι όπως είπες να ρωτήσει τον παιδίατρο που είναι και αρμόδιος. Αν είναι και σύμβουλος θηλασμού ακόμα καλύτερα.

Έχεις δίκιο βιαστηκα να το διαβάσω.. όντως λέει ότι το έπαιρνε στην εγκυμοσύνη. Δεν υπάρχουν φάρμακα που είναι πιο επικινδυνα στο θηλασμό πάρα στην εγκυμοσύνη; Λέω εγώ τώρα...που να περνάει στο γάλα περισσότερο από τον πλακούντα;

Όπως και να έχει,πάντα ο γιατρός έχει τον πρώτο λόγο,και ακόμα καλύτερα,οι δύο γιατροί (δύο γνώμες)😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
    • Μακάρι κορίτσια μου!!! Να δω κ τα 2 θετικά🤞🏻🤞🏻🤞🏻 καλα αν είναι να γίνει θα γίνει… Κ γω με μια φορά έπιασα στη βιοχημική 
    • Και μένα είχε πρηστεί το στήθος πολύ νωρίτερα και τελικά ήμουν έγκυος...βέβαια εγώ το υποψιάστηκα 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο επειδή είχα συχνοουρία.  Την Δευτέρα περιμένεις λογικά...οπότε ένα τεστ αύριο ή μεθαύριο θα δείξει πιστεύω.
    • Καλά...χαλάλι σου...να έχεις το χαρτί και να μην το κοιτάς!!!! Εγώ στα άλλα δεν έκανα γιατί τότε δεν τα ξέραμε αυτά...τώρα θέλει η μικρή να κάνουμε γιατί το είδε σε βιντεάκια και θα κάνουμε αλλά εγώ και ο άντρας μου θα το ξέρουμε. Ουσιαστικά θα γίνει για τα παιδιά και για το τζέρτζελο και το πείραγμα σε συγγενής και φίλους. 
    • Κορίτσι μου μιλά με τον γυναικολόγο σου για να επισκεφτείς οδοντίατρο! Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν έχεις πρόβλημα για σφραγίσματα κτλ και η τοπική αναισθησία είναι τοπική όπως το λέει και η λέξη! Είχα ρωτήσει οδοντίατρο σε πιθανή εγκυμοσυνη και κάποιο θέμα στα δοντια και μου είπε αυτό επακριβώς!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...