Μετάβαση σε περιεχόμενο

Όλα καλά αλλά μωράκι όχι ...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια.. έχω γράψει και άλλες φορές αλλά δεν αντέχω να μην το μοιραστώ κάπου. . προσπαθούμε εδώ και 14 μήνες με τον άντρα μου για μωράκι . Όλες οι εξετάσεις άψογες. Αίματος , ορμονολογικες , σαλπιγγογραφια , σπέρμα τα πάντα τα έχουμε κάνει αλλά δεν πιάνουμε. Έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών , έχω δοκιμάσει τεστ ωορρηξίας , τα πάντα αλλά δεν βλέπουμε αποτέλεσμα . Τι μπορεί να συμβαίνει πια ; Δεν αντέχω αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Babylove είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια.. έχω γράψει και άλλες φορές αλλά δεν αντέχω να μην το μοιραστώ κάπου. . προσπαθούμε εδώ και 14 μήνες με τον άντρα μου για μωράκι . Όλες οι εξετάσεις άψογες. Αίματος , ορμονολογικες , σαλπιγγογραφια , σπέρμα τα πάντα τα έχουμε κάνει αλλά δεν πιάνουμε. Έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών , έχω δοκιμάσει τεστ ωορρηξίας , τα πάντα αλλά δεν βλέπουμε αποτέλεσμα . Τι μπορεί να συμβαίνει πια ; Δεν αντέχω αλλο

Γεια σου κορίτσι! Κ γω σαν εσένα με τέλειες εξετάσεις κλπ αλλά κανένα αποτέλεσμα. Βέβαια εγώ ξεκίνησα στα 36, ίσως εσύ να είσαι αρκετά μικρότερη! Μετά από προσπάθεια 1 έτους αποφασίσαμε να πάμε σε εξωσωματική ώστε να μη χάσουμε χρόνο λόγω ηλικίας. Τελικά μέσα από αυτή τη διαδικασία ανακαλύψαμε ότι τα ωάρια μου γονιμοποιούνται πολύ πολύ δύσκολα και ενώ έδινα πολλά λίγα κατάφερναν να γονιμοποιηθούν (τα οποία όμως προχωρούσαν όλα). Κάτι τεχνικό με τη δομή τους κλπ που ούτε κατάλαβα καλά ούτε κ με νοιάζει τελικά γιατί το συμπέρασμα είναι ότι με το φυσιολογικό τρόπο δεν είχα ελπίδα, τουλάχιστον όχι στα 36-37 ίσως αν ήμουν 28-30 να ήταν πιο πιθανό να προσπεραστεί το θέμα. Αν εσύ είσαι σε ηλικία που σε παίρνει να περιμένεις δώσε χρόνο, έχουμε δει κοπέλες στο φόρουμ να προσπαθούν κ να μένουν έγκυες στα 2 χρόνια για παράδειγμα. Εγώ δεν είχα το περιθώριο... πάντως αν έμαθα κάτι και πια το λέω είναι ότι ανεξήγητο δεν υπάρχει, κάπου κάτι συμβαίνει... 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία κ σύντομα να έχεις ευχάριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2020 at 4:15 ΜΜ, ο/η Babylove είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια.. έχω γράψει και άλλες φορές αλλά δεν αντέχω να μην το μοιραστώ κάπου. . προσπαθούμε εδώ και 14 μήνες με τον άντρα μου για μωράκι . Όλες οι εξετάσεις άψογες. Αίματος , ορμονολογικες , σαλπιγγογραφια , σπέρμα τα πάντα τα έχουμε κάνει αλλά δεν πιάνουμε. Έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών , έχω δοκιμάσει τεστ ωορρηξίας , τα πάντα αλλά δεν βλέπουμε αποτέλεσμα . Τι μπορεί να συμβαίνει πια ; Δεν αντέχω αλλο

Καλησπέρα. Το μήνυμα αυτό θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ σήμερα το πρωί. Προσπαθούμε 13 μήνες όλα τέλεια. Έτσι νόμιζα. Μέχρι που ο τελευταίος γιατρός που πήγα γιατί άλλαξα τέσσερεις, μου είπε να κάνω εξέταση βιταμίνης D3 μαζί με κάτι άλλες και έχω έλλειψη της βιταμίνης που κανέίς μέχρι τώρα δεν με έστειλε να κάνω. Ψάξτο λόγο καλύτερα. Αν σε παρακολουθεί ένας γιατρός πάρε και μια δεύτερη γνώμη, μια τρίτη, ή μια τέταρτη που ήταν και αυτή που με έκανε να ανακαλύψω την έλλειψη. Δες αν έκανες όλες αυτές που πρέπει, βάλτες κάτω και ψάξε να δεις μήπως κάτι του ξέφυγε του γιατρού και δεν σας έδωσε να κάνετε. 

Όλοι οι γιατροί μέχρι τώρα μου έλεγαν οι εξετάσεις σας έίναι τέλειες απλά είστε άτυχοι και εντασσόμασταν στην ανεξήγητη υπογονιμότητα. Σήμερα βρήκα έναν λόγο. Σε καταλαβαίνω πως είναι να είναι όλα τέλεια και να αναρωτιέστε γιατί δεν πιάνετε. Όντως κάποιες φορές όταν υπάρχει κάτι απλά λες θα το διορθώσεις και ελπίζεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμαν πια με αυτή την ανεξήγητη... Πάντως επειδή κ εγω έψαχνα ασταμάτητα, βρήκα λιγο ανεβασμένο θυρεοειδή τον έφτιαξα, βρήκα χαμηλή D την έφτιαξα, βρήκα μια μικρή ανωμαλία στην ινσουλίνη την έφτιαξα... Κάθε φορά έλεγα επιτέλους βρήκα μια αιτία όμως κ πάλι τπτ... Τώρα περιμένω από την εξωσωματική κ ελπίζω για το θετικό! Πάντως εφόσον έχετε δει τα γυναικολογικά δείτε ενα εξειδικευμένο Ενδοκρινολογο! Αυτή μου τα βρήκε τα παραπάνω κ αν κ πάλι δεν έπιασα βοηθάνε κ στην μελλοντική εγκυμοσύνη! Καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Να το ψαξεις το θεμα γιατι ισως να φταει και το υπερβολικο αγχος. Τουλαχιστον σε μενα αυτο φανηκε. Και μας οι εξετασεις μας ολες μια χαρα μεχρι που εκανα την υστεροσαλπιγγογραφια και επειδη ειδα οτι ολα ηταν μια χαρα μου εφυγε το αγχος μηπως εχω κατι και αμεσως ειχα μεινει. Τωρα προσπαθω για 2ο παιδακι μετα απο 4 χρονια αλλα παλι βρισκομαι στα ιδια. επανελαβα εξετασεις και αυτο το μηνα εκανα ξανα υστεροσαλπιγγογραφημα. Εχω ακομα λιγες μερες για να μου ερθει περιοδος. Παρατηρησα καποια συμπτωματα αλλα δεν στηριζομαι σε αυτα να μην απογοητευτω παλι. Μας ευχομαι να ερθουν τα πραγματα οπως επιθυμει η καθεμια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

Εγώ λοιπόν δεν προσπάθησα ποτε να κάνω μωρο. Ο άντρας μου έχει κυρσοκύλη κ ξέραμε ότι όταν το αποφασίσουμε θα προσπαθούμε για πολυυυυ καιρό. Κάναμε πάντα σεξ διακοπτόμενο. Το θαύμα είναι ότι τώρα είμαι στον 5ο μήνα εγκυμοσυνης. Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι οοολα είναι θέμα ψυχολογίας. Δεν πα να είναι όλες οι εξετάσεις τέλειες, αν υπάρχει άγχος το παιχνίδι χάνεται. Η ψυχολογία είναι το Α κ το Ω κορίτσια. Εύχομαι όλες να κρατήσετε στην αγκαλιά σας το αγγελούδι σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...