Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αντιμετώπιση πολυκυστικών ωοθηκών;


athina93

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η dage είπε:

@athina93 Καλημέρα :) Ναι έχω κι εγώ πολυκυστικές , όχι όμως σύνδρομο, παρέα με χασιμότο και αντίσταση στην ινσουλίνη και παίρνω glucophage γύρω στα 4 χρόνια. Το θετικό είναι οτι κάνω κανονικά ωορρηξία ακόμη κι αν κάποιες φορές ο κύκλος μου ξεφεύγει. Οπότε καταλαβαίνεις γιατί τόσο αυστηρή η διατροφή χαχα. Βέβαια μη γελιόμαστε δεν είναι εύκολο να ακολουθήσεις τέτοια διατροφή πόσο μάλλον όταν έχεις αυξημένες ενεργειακές ανάγκες. Σχετικά με τη γυμναστική κάνω εναέριο χορό yoga και τρέξιμο. Όταν εντοπίστηκε το θέμα με την αντίσταση στην ινσουλίνη δεν έκανα απολύτως τίποτα από γυμναστική. Επίσης για τις πολυκυστικές έμαθα φέτος που άλλαξα γυναικολόγο.. Οπότε δεν παίζει να τρέφομαι με μαρούλια και καρότα. Γιαυτό και απευθύνθηκα σε διατροφολόγο που με καλύπτει και ενεργειακά και σε βιταμίνες κτλ. Ο γυναικολόγος που επισκέφτηκα τελευταία δεν ήταν τόσο σύμφωνος με αυτό δεδομένου οτι πρώτον θέλει να χάσω 10 κιλά (εγώ ούτε καν χαχαχα) και δεύτερον παρά το glucophage το σάκχαρό μου είναι μεν στα φυσιολογικά πλαίσια, αλλά δεν πέφτει κάτω από 90-95. Οπότε ο κίνδυνος να εμφανίσω διαβήτη κύησης είναι αυξημένος σε συνδυασμό με το ιστορικό μου οπότε είναι όλα στο μυαλό μου τόσο μπερδεμένα. Κάθε ένας όμως στο αντικείμενό του , νομίζω στο κομμάτι της διατροφής εμπιστεύομαι πιο πολύ τη διατροφολόγο μου (που έτσι κι αλλιώς μου έχει περιορίσει κατα πολύ κι αυτή τους υδατάνθρακες, όμως υπάρχουν σε κάθε γεύμα). Πάντως και ο ενδοκρινολόγος σε κάποια φάση μου είχε ζητήσει να κόψω τελείως τους υδατάνθρακες. Τώρα σχετικά με την κορτιζόλη που μου λες, δεν μου έχει αναφέρει κάποιος να μην κάνω έντονη γυμναστική, παρα μόνο η διατροφολόγος που παντα μου λέει οτι η κορτιζόλη ενεργοποιείται όταν κάνεις γυμναστική χωρίς να τρέφεσαι σωστά ως ασκούμενος. Πάντως θα τη ρωτήσω , δεν είχα δώσει σημασία, ξέρω μόνο οτι τις μέρες που τρέχω σαφώς τρώω πολύ περισσότερο.

μπράβο μπράβο φαίνεται οτι το παλεύεις και το προσπαθείς ! Ποσα κιλά είσαι και λέει έτσι ο γιατρος ;! Και εγω έτσι κάνω αλλα καμία φορα ειναι τόσο κουραστικό που τα παρατάω , ξαναρχιζω, παρατάω ,ξαναρχιζω . Επίσης , μετα απο τόσα χρονια χρήσης glucophage, έχουν σταματήσει οι παρενέργειες  με στομάχι - κοιλιά ; ;; Γιατι εγω δεν το άντεχα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@athina93 ξέχασα να σου απαντήσω για το glucophage. Πονεμένη ιστορία.. Δυστυχώς οι παρενέργειες καλά κρατούν.. και δυστυχώς έχω μεγάλο θέμα σε σημείο πολλές φορές να επηρεάζει την καθημερινότητά μου 😕 Δυο λύσεις έχω βρει, η μια δική μου που δεν βρίσκει σύμφωνο τον ενδοκρινολόγο και η άλλη είναι δική του πρόταση που οκ δουλεύει αλλά με μπερδεύει... Αν κάποια μέρα φάω παραπάνω υδατάνθρακες ή κανένα γλυκό , αποφεύγω να πάρω το χάπι το βράδυ.. Τώρα όταν έχω πολλές μέρες που έχω θέμα αλλάζω τον τρόπο λήψης από 1000mg το βράδυ σε 500 το πρωί και 500 το βράδυ.. αλλά οκ έχω κουραστεί να έχω το μυαλό μου συνέχεια στο να μην ξεχάσω να πάρω κάτι.. Γενικά έχω παρατηρήσει οτι έχω θέμα αν φάω μακαρόνια (και σκέψου τρώω μόνο ολικής) και αν πιω γάλα (πίνω μόνο κατσικίσιο κι αυτό αραιά και που, το αγελαδινό μου το έχει απαγορέψει ο ενδοκρινολόγος). Για ένα διάστημα η διατροφολόγος μου είχε βάλει να καταναλώνω τρόφιμα χωρίς γλουτένη, και ροφήματα καρπών αντί για γάλα. Ομολογώ οτι διορθώθηκε το πρόβλημα, άλλα όλα αυτά τα τρόφιμα χωρίς γλουτένη είναι πανάκριβα και επίσης το φυτικό γάλα δε μ'αρέσει καθόλου.. οπότε τα άφησα στην άκρη και κάνω υπομονή..73 κιλά είμαι αλλά εγώ είμαι οκ με αυτό. Άσε που δε χάνω καθόλου εύκολα βάρος παρά την καθημερινή άσκηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dage είπε:

@athina93 ξέχασα να σου απαντήσω για το glucophage. Πονεμένη ιστορία.. Δυστυχώς οι παρενέργειες καλά κρατούν.. και δυστυχώς έχω μεγάλο θέμα σε σημείο πολλές φορές να επηρεάζει την καθημερινότητά μου 😕 Δυο λύσεις έχω βρει, η μια δική μου που δεν βρίσκει σύμφωνο τον ενδοκρινολόγο και η άλλη είναι δική του πρόταση που οκ δουλεύει αλλά με μπερδεύει... Αν κάποια μέρα φάω παραπάνω υδατάνθρακες ή κανένα γλυκό , αποφεύγω να πάρω το χάπι το βράδυ.. Τώρα όταν έχω πολλές μέρες που έχω θέμα αλλάζω τον τρόπο λήψης από 1000mg το βράδυ σε 500 το πρωί και 500 το βράδυ.. αλλά οκ έχω κουραστεί να έχω το μυαλό μου συνέχεια στο να μην ξεχάσω να πάρω κάτι.. Γενικά έχω παρατηρήσει οτι έχω θέμα αν φάω μακαρόνια (και σκέψου τρώω μόνο ολικής) και αν πιω γάλα (πίνω μόνο κατσικίσιο κι αυτό αραιά και που, το αγελαδινό μου το έχει απαγορέψει ο ενδοκρινολόγος). Για ένα διάστημα η διατροφολόγος μου είχε βάλει να καταναλώνω τρόφιμα χωρίς γλουτένη, και ροφήματα καρπών αντί για γάλα. Ομολογώ οτι διορθώθηκε το πρόβλημα, άλλα όλα αυτά τα τρόφιμα χωρίς γλουτένη είναι πανάκριβα και επίσης το φυτικό γάλα δε μ'αρέσει καθόλου.. οπότε τα άφησα στην άκρη και κάνω υπομονή..73 κιλά είμαι αλλά εγώ είμαι οκ με αυτό. Άσε που δε χάνω καθόλου εύκολα βάρος παρά την καθημερινή άσκηση

Πω πω ναι θυμάμαι ήταν οτι χειρότερο οταν έπαιρνα το glucophage ... φοβόμουν να μην φάω έξω κάτι και χρειαστεί να τρέξω τουαλέτα . Όχι μόνο υδατάνθρακες αλλα βαριά φαγητά με λάδι και σάλτσα έστω και μικρή ποσότητα , με πειραζε. Αλλα μου έφτιαξε τον κύκλο τελεια . Τώρα ξαναχαλασε και έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο που σιγουρα θα μου πει να τα ξαναρχίσω αλλα δεν θελω καθόλου .... λέω μπας και το παλέψω με αυστηρή διατροφή & άσκηση .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...