Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλιδρομη κύηση και προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα


ElleL

Recommended Posts

Γειά σας. Είμαι σε μια φάση που δεν είμαι καλά. Πέρσι μετά από πολύ καιρό ο προσπαθειών έμεινα έγκυος αλλά τελικά δεν προχώρησε, ήταν κενός σάκος. Πέρασα δύσκολα και κυρίως όταν μάθαινα ότι κάποια είναι έγκυος σπαραζα στο κλάμα. Μετά από λίγους μήνες ξεκινήσαμε ξανά προσπάθειες και ήμουν καλύτερα, αλλά τίποτα. Στην αρχή δοκίμασαμε με τεστ ωορηξιας, συνεχίσαμε με χάπια για βελτίωση των ωαρίων και ένεση που καθόριζε την ακριβής ωορηξια. Το κάναμε αυτό 4 φορές αλλά τίποτα. Εγώ έκανα σαλπιγγογραφημα, ο σύζυγος μου σπερματογραφημα και ήταν μια χαρά. Μετά έκανα εγώ μιαν ανάλυση που έδειξε ότι η γονιμότητα των ωαρίων μου δεν είναι ούτε κακή αλλά ούτε και καλή (είμαι 39 ετών). Έτσι πριν ένα μήνα κάναμε σπερματεγχυση και όμως πάλι τίποτα. Με πήρε πάρα πάρα πολύ από κάτω. Έκλαψα αρκετά και είπαμε έχουμε ένα παιδάκι δεν πειράζει. Δεν το χωνεύω όμως. Σήμερα έμαθα για μια φίλη μου ότι είναι έγκυος και παρόλο που χάρηκα για αυτή σπαραξα στο κλάμα πάλι. Δεν ξέρω τι να κάνω άλλο. Κουράστηκα πολύ. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α έχεις ήδη ένα παιδάκι; Να σου ζήσει! Καμία φορά συμβαίνει να μην μένεις για καιρό γιατί δεν είναι μόνο οι παράμετροι που ανέφερες,υπάρχουν κι άλλα πράγματα ,οργανικά που απλά δεν ...τυχαίνει να συμπέσουν. Σου εύχομαι να μείνεις γρήγορα έγκυος,δεν πειράζει η ηλικία,δεν πειράζει καθόλου θα έλεγα... Το μόνο που θα συμβουλευα κ εσένα κ τον ίδιο μου τον εαυτό είναι να μην το σκέπτεσαι συνεχώς κ μην σου γίνει εμμονή.και πού ξέρεις; 

Φιλιά κ καλό έτος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η ElleL είπε:

Γειά σας. Είμαι σε μια φάση που δεν είμαι καλά. Πέρσι μετά από πολύ καιρό ο προσπαθειών έμεινα έγκυος αλλά τελικά δεν προχώρησε, ήταν κενός σάκος. Πέρασα δύσκολα και κυρίως όταν μάθαινα ότι κάποια είναι έγκυος σπαραζα στο κλάμα. Μετά από λίγους μήνες ξεκινήσαμε ξανά προσπάθειες και ήμουν καλύτερα, αλλά τίποτα. Στην αρχή δοκίμασαμε με τεστ ωορηξιας, συνεχίσαμε με χάπια για βελτίωση των ωαρίων και ένεση που καθόριζε την ακριβής ωορηξια. Το κάναμε αυτό 4 φορές αλλά τίποτα. Εγώ έκανα σαλπιγγογραφημα, ο σύζυγος μου σπερματογραφημα και ήταν μια χαρά. Μετά έκανα εγώ μιαν ανάλυση που έδειξε ότι η γονιμότητα των ωαρίων μου δεν είναι ούτε κακή αλλά ούτε και καλή (είμαι 39 ετών). Έτσι πριν ένα μήνα κάναμε σπερματεγχυση και όμως πάλι τίποτα. Με πήρε πάρα πάρα πολύ από κάτω. Έκλαψα αρκετά και είπαμε έχουμε ένα παιδάκι δεν πειράζει. Δεν το χωνεύω όμως. Σήμερα έμαθα για μια φίλη μου ότι είναι έγκυος και παρόλο που χάρηκα για αυτή σπαραξα στο κλάμα πάλι. Δεν ξέρω τι να κάνω άλλο. Κουράστηκα πολύ. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι. 

Γειά σου κορίτσι! Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ έχω ένα παιδάκι και τώρα προσπαθώ για δεύτερο. Βασικά το θέλω απεγνωσμένα!!! Είχα κι εγώ μια παλινδρομη και ώρες ώρες με πιάνει ένας φόβος ότι δεν θα μπορέσω να κάνω άλλο. Ηλικιακά είμαστε πολύ κοντά και σίγουρα η γονιμότητα μας δεν είναι ίδια όπως στα 25 άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να μείνουμε έγκυες. Εγώ προσπαθώ να κοιτάω την θετική πλευρά των πραγμάτων. Νιώθω απίστευτα τυχερή κι ευχαριστώ τον Θεό για το παιδί που μου χάρισε. Είμαι σίγουρη ότι νιώθεις κι εσύ το ίδιο. Και μόνο που είμαστε μητέρες είναι ευλογία. Είναι λογικό να νιώθεις κάποια,καλοπροαίρετη παντα, ζήλια αλλά τι να πουν και τα κορίτσια που δεν έχουν αποκτήσει ακόμα παιδάκια; Απόλαυσε την μητρότητα! Χαλάρωσε και θα ξαναμείνεις. Πιστεύω στην περίπτωση σου φταίει το άγχος. Μην το αφήνεις να κυριεύει την ζωή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι κοπέλα μου και να σου ζήση το παιδάκι σας..! Καλό είναι να αποβάλεις όλο αυτό το μόνο που κανείς είναι κακό σε εσένα και στην ψυχολογία σου αυτό όπως θα ξέρεις δεν βοηθάει καθόλου στο να καταφέρεις μια εγκυμοσύνη.! Από την στιγμή που έχετε κάνει ένα παιδάκι θα έρθει και το δεύτερο σύντομα.! Το ότι έμεινες μια φορά είναι καλό μπορεί να μην προχορισε όπως θα έπρεπε..!! Έχω περάσει από το ίδιο στάδιο με εσένα αλλά χωρίς να έχω καταφέρει παιδάκι μιας κι εγώ είμαι Από τα κορίτσια που μόνο με εξωσωματική θα μείνω έγκυος μεν έμεινα αλλά παλινδρόμησε.! Όποτε σε καταλαβενω την ψυχολογική σου διάθεση.! Εμένα στο να ξεπεράσω αυτά τα σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία με βοήθησε πολύ ο ψυχολόγος.! Σου εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Γειά σου κορίτσι! Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ έχω ένα παιδάκι και τώρα προσπαθώ για δεύτερο. Βασικά το θέλω απεγνωσμένα!!! Είχα κι εγώ μια παλινδρομη και ώρες ώρες με πιάνει ένας φόβος ότι δεν θα μπορέσω να κάνω άλλο. Ηλικιακά είμαστε πολύ κοντά και σίγουρα η γονιμότητα μας δεν είναι ίδια όπως στα 25 άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να μείνουμε έγκυες. Εγώ προσπαθώ να κοιτάω την θετική πλευρά των πραγμάτων. Νιώθω απίστευτα τυχερή κι ευχαριστώ τον Θεό για το παιδί που μου χάρισε. Είμαι σίγουρη ότι νιώθεις κι εσύ το ίδιο. Και μόνο που είμαστε μητέρες είναι ευλογία. Είναι λογικό να νιώθεις κάποια,καλοπροαίρετη παντα, ζήλια αλλά τι να πουν και τα κορίτσια που δεν έχουν αποκτήσει ακόμα παιδάκια; Απόλαυσε την μητρότητα! Χαλάρωσε και θα ξαναμείνεις. Πιστεύω στην περίπτωση σου φταίει το άγχος. Μην το αφήνεις να κυριεύει την ζωή σου!

Το ξέρω ότι είναι ευλογία το ότι έχω το κοριτσάκι μου. Απλά όσο και να πω ότι θα σταματήσω να το σκέφτομαι και να αποβάλω το άγχος δεν μπορώ. Μου έχει γίνει σαν εμμονή. Αυτή την φορά είπα θα προσπαθήσω περισσότερο. Θα δείξει. Ευχαριστώ για τα λόγια σου και εύχομαι και σε εσένα ότι ποθείς να το έχεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ElleL είπε:
στις πριν 12 ώρες, ο/η ElleL είπε:

Γειά σας. Είμαι σε μια φάση που δεν είμαι καλά. Πέρσι μετά από πολύ καιρό ο προσπαθειών έμεινα έγκυος αλλά τελικά δεν προχώρησε, ήταν κενός σάκος. Πέρασα δύσκολα και κυρίως όταν μάθαινα ότι κάποια είναι έγκυος σπαραζα στο κλάμα. Μετά από λίγους μήνες ξεκινήσαμε ξανά προσπάθειες και ήμουν καλύτερα, αλλά τίποτα. Στην αρχή δοκίμασαμε με τεστ ωορηξιας, συνεχίσαμε με χάπια για βελτίωση των ωαρίων και ένεση που καθόριζε την ακριβής ωορηξια. Το κάναμε αυτό 4 φορές αλλά τίποτα. Εγώ έκανα σαλπιγγογραφημα, ο σύζυγος μου σπερματογραφημα και ήταν μια χαρά. Μετά έκανα εγώ μιαν ανάλυση που έδειξε ότι η γονιμότητα των ωαρίων μου δεν είναι ούτε κακή αλλά ούτε και καλή (είμαι 39 ετών). Έτσι πριν ένα μήνα κάναμε σπερματεγχυση και όμως πάλι τίποτα. Με πήρε πάρα πάρα πολύ από κάτω. Έκλαψα αρκετά και είπαμε έχουμε ένα παιδάκι δεν πειράζει. Δεν το χωνεύω όμως. Σήμερα έμαθα για μια φίλη μου ότι είναι έγκυος και παρόλο που χάρηκα για αυτή σπαραξα στο κλάμα πάλι. Δεν ξέρω τι να κάνω άλλο. Κουράστηκα πολύ. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι. 

 

Καλημέρα κοπέλα μου! Εν μέρη σε νιώθω όσο δε πάει, με τη διαφορά ότι εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι! 3μιση χρόνια με τεστ ωορρηξιας, με χαπια, με σπερματεγχυσεις!

Έχω περάσει από τα ίδια στάδια ξανά κ ξανά! 

Αισιοδοξία και θετική σκέψη μετά εμμονή και απογοήτευση μετά απελπισία και ψυχολογική κούραση, μετά άρνηση και η σκέψη δε θα κάνω παιδιά ας δω να υιοθετήσω να τελειώνουμε(πράγμα που φυσικά δε μπορώ να κάνω λόγω του νεαρού την ηλικίας του συζηγου που δεν έχει κλείσει ακόμα τα 30). 

Μετά έκανα τις εξετάσεις όλες καλές κ ξεκίνησε όλη η παραπάνω διαδρομή (συν τα χάπια που θα βοηθούσαν κάπως τη κατάσταση)...

Και ξανά όλη η παραπάνω διαδικασία όταν ξεκινήσαμε τις σπέρματεγχυσεις (με όποιες αναποδιες και στεναχώριες ακόμα κ εκεί!

Τελικά έπειτα από ένα χειρουργείο γυναικολογικό έμεινα τυχαία έγκυος και σε φάση πια που δεν άντεχα να κάνω όλη τη διαδρομή γτ απλά ήξερα ότι θα κατέληγε κ πάλι στην άρνηση...και έτσι δε προσπαθούσαμε δε το άντεχα πια! Δεν είχα μείνει ούτε μια φορά έγκυος ούτε ένα θετικό τεστ! Ναι ναι ήμουν από αυτές τις παλαβές που έλεγα ας μείνω έγκυος να ξέρω ότι μπορώ και ας μη προχωρήσει!

Και να που έμεινα! Συνειδητοποιησα ότι είμαι έγκυος κάπου στης 10η εβδομάδα μέχρι τότε δε το είχα συνειδητοποιήσει δε το πίστευα! Και στη 12η δεν υπήρχε πια καρδιακή λειτουργία! 

Ότι κ να σου πω για το πώς νιώθω τι σκέψεις κάνω δε θα βγάλεις κανένα νόημα απολύτως!ίσως γτ κ γω δε βγάζω; Γτ ίσως κ η δεν έχω χωνέψει αυτό που ζω κ ας έχω ξεκινήσει εδώ κ ένα μήνα στο χαλαρό τις προσπάθειες πάλι! Δεν μπορώ να διαχειριστώ συγγενείς που είναι εγγυες κ θα γεννήσουν με ένα μήνα διαφορά από όταν θα γεννούσαν εγώ η κ λιγότερο....

Τα γιατί πολλά και αναπάντητα!

Έκανα εξετάσεις βρέθηκα θετική στο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο(θρομβοφιλια επικτητη).

Ωστόσο αν κ ελπίζω βαθιά μέσα Μ δε πιστεύω ότι θα μείνω εύκολα έγκυος!

Πηγαίνω σε ψυχολόγο μαζί με το άνδρα μου να διαχειρστω αυτά που δε διαχειρίζονται! Το πόνο την απώλεια το άγχος κλπ! Με βοηθάει να έχω την ελάχιστη θετική σκέψη! Θα σ πρότεινα να το κάνεις είναι βάλσαμο! Εκεί που κανείς δε σε καταλαβαίνει κ σ λένε τα κλισέ που προσωπικά περισσότερο κακό Μ κάνουν παρά καλό(νέα είσαι θα ξαναπροσπαθησετε, δε πειράζει συμβαίνουν αυτά κλπ) εκείνη θα σ πει κάτι που ίσως κ ποτέ να μην είχε σκεφτεί ότι θα το άκουγες από κάποιο κ θα πάρεις πολύ δύναμη!

Την ευχαριστώ αυτή τη γυναίκα που πριν μείνω έγκυος κ μετά το χειρουργείο που είχα πάει σε άθλια κατάσταση εξιστορώντας τι κ έχει συμβεί μέσα στους τελευταίους 6-8 μήνες όταν τελείωσα το μόνο που κατάφερε να ξεστομίσει ήταν 

" Μπορεί να ακουστεί λίγο σε ότι έχει περάσεις αλλά να θυμάσαι ευτυχώς το μυαλό δεν ελέγχει κάποια πράγματα στη ζωή μας, δεν έχω ούτε κουμπί ούτε μαγικό ραβδί να από αποβάλλω το άγχος σου, όμως θα σ πω με σιγουριά ότι αργά η γρήγορα θα μείνεις έγκυος αγκαλιά με το άγχος σου"

Μπορεί να ακούγεται ηλίθιο εγώ όμως δε το είχα ακούσει 3μιση χρόνια από κανένα! Ολοι λιθοβολουσαν κ έλεγαν εγώ κ το άγχος Μ φταίω!

Με ηρέμησα ένιωσα μια δικαίωση και φυσικά ότι δεν υπεύθυνη η τρελή που αγχώνομαι!

Κουράγιο κοπέλα μου! Σε νιώθω όσο δε μπορείς να φανταστείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...