Μετάβαση σε περιεχόμενο

εγκυμοσύνη ή οχι? :/


Noula94

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Χαιρομαι παρα πολυ που βρισκομαι στην ομάδα σας! :) Εχω μια απορια και θα χαιρομουν πολυ αν καποια απο εσας μπορουσε να με βοηθησει. Εγω και ο αρραβωνιαστικος μου αποφασισαμε σιγα σιγα να προσπαθησουμε για παιδακι χωρις αγχος κτλ. Παντα θελαμε γαμοβαφτιση! :)Εχω κυκλο 30 ημερων σταθερο + - 2.  Στην 20η ημερα του κυκλου μοου ηταν η πρωτη μερα και η πρωτη φορα στην ζωη μας που προσπαθησαμε με ελευθερη επαφη. Πιστευα οτι δεν ηταν γονιμη μερα.... Λεω οκ.... απλα ρισκαραμε... Σημερα ειναι η πεμπτη μερα απο την ελευθερη επαφη και  πριν  3-4 ωρες παω τουαλετα και βλεπω ροζ αιμα.... συνεχιζει το ροζ για 3 ωρες..... Ομως εγω περιμενω περιοδο σε 7 μερες. δεν μου εχει τυχει ποτε να ερθει νωριτερα μονα να καθυστερησει... Παιρνω τον γυναικολογο τον ρωταω και μου λεει υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αιμοροια εμφυτευσησ. ησουν γονιμη 20η και 21η και αν εμεινα εγκυος σημερα ειναι η 5η μερα, ημερα εμφυτευσης.... Λεω απιστευτο με την πρωτη παιδι??? Χαρηκα το ομολογω!!! Τεστ εγκυμοσυνης μου ειπε να μην παρω δεν θα δειξει μου ειπε να περιμεν 8,9 μερες.... συνολικα με τις 2 μερεσ αν εχω καθυστερηση....  Εδω και μια ωρα ομως μου κατεβηκε λιγο αιματακι κοκκινο.... οχι ροζ. ομως δεν εχει μεγαλη σχεση με την περιοδο που εχω εγω κανονικα πρωτη μερα.... Δεν ξερω κοριτσια σας εχει τυχει? υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης? τι συμβαινει? γιατ μου ηρθε νωριτερα η περιοδος? 7, 8 μερεσ νωριτερα ? δεν καταλαβαινω.... Υπαρχει καποια που να βιωσε την αιμοροια εμφυτευσης τι ειναι? τι χρωμα και τι ποσοτητα εχει?  η αβεβαιοτητα ειναι το χειροτερο... Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις αππαντησεις σας πραγματικα!!!!! Ευχομαι σε ολες τις εγκυουλες καλη εγκυμοσυνη και σε οσες προσπαθουν πραγματικα να συλλαβουν γρηγορα το αγγελουδι τους!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Noula94 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χαιρομαι παρα πολυ που βρισκομαι στην ομάδα σας! :) Εχω μια απορια και θα χαιρομουν πολυ αν καποια απο εσας μπορουσε να με βοηθησει. Εγω και ο αρραβωνιαστικος μου αποφασισαμε σιγα σιγα να προσπαθησουμε για παιδακι χωρις αγχος κτλ. Παντα θελαμε γαμοβαφτιση! :)Εχω κυκλο 30 ημερων σταθερο + - 2.  Στην 20η ημερα του κυκλου μοου ηταν η πρωτη μερα και η πρωτη φορα στην ζωη μας που προσπαθησαμε με ελευθερη επαφη. Πιστευα οτι δεν ηταν γονιμη μερα.... Λεω οκ.... απλα ρισκαραμε... Σημερα ειναι η πεμπτη μερα απο την ελευθερη επαφη και  πριν  3-4 ωρες παω τουαλετα και βλεπω ροζ αιμα.... συνεχιζει το ροζ για 3 ωρες..... Ομως εγω περιμενω περιοδο σε 7 μερες. δεν μου εχει τυχει ποτε να ερθει νωριτερα μονα να καθυστερησει... Παιρνω τον γυναικολογο τον ρωταω και μου λεει υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αιμοροια εμφυτευσησ. ησουν γονιμη 20η και 21η και αν εμεινα εγκυος σημερα ειναι η 5η μερα, ημερα εμφυτευσης.... Λεω απιστευτο με την πρωτη παιδι??? Χαρηκα το ομολογω!!! Τεστ εγκυμοσυνης μου ειπε να μην παρω δεν θα δειξει μου ειπε να περιμεν 8,9 μερες.... συνολικα με τις 2 μερεσ αν εχω καθυστερηση....  Εδω και μια ωρα ομως μου κατεβηκε λιγο αιματακι κοκκινο.... οχι ροζ. ομως δεν εχει μεγαλη σχεση με την περιοδο που εχω εγω κανονικα πρωτη μερα.... Δεν ξερω κοριτσια σας εχει τυχει? υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης? τι συμβαινει? γιατ μου ηρθε νωριτερα η περιοδος? 7, 8 μερεσ νωριτερα ? δεν καταλαβαινω.... Υπαρχει καποια που να βιωσε την αιμοροια εμφυτευσης τι ειναι? τι χρωμα και τι ποσοτητα εχει?  η αβεβαιοτητα ειναι το χειροτερο... Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις αππαντησεις σας πραγματικα!!!!! Ευχομαι σε ολες τις εγκυουλες καλη εγκυμοσυνη και σε οσες προσπαθουν πραγματικα να συλλαβουν γρηγορα το αγγελουδι τους!!!!! :)

Εγώ μπερδεύτηκα λιγάκι η αλήθεια είναι! Αν ήρθατε σε επαφή την 20η μέρα και σήμερα 5 μέρες μετά είσαι στην 25η με σταθερό κύκλο 30 μέρες +-2 μέρες σημαίνει ότι αν ισχύει το -2 σε 3 μέρες περιμένεις περίοδο; Όχι σε 7-8 μέρες! Αλλά ανεξαρτήτως από αυτό θα σε πω ότι μπορεί για άσχετο λόγο που δε ορίζουμε εμείς να έκανε νωρίτερα ωορηξια κ άρα να έρθει νωρίτερα η περίοδος! Μπορεί να είναι μια απλή ορμονική διαταραχή, μπορεί να είναι καθυστερημένη ωορηξια κ οντως να είναι αρχή μιας κύησης! Κάνεις δε μπορεί να  πει με σιγουριά! Αν υποθέσουμε ότι 20η μέρα είχες ωορηξια περίοδος θα έπρεπε να ερθει 34η μέρα οπότε 30η μέρα η χοριακη εξέταση θα δείξει με ασφαλεια....

Αυτή η άποψη μου! Δυστυχώς ποτέ δε ξέρεις πότε μπορεί να κάνεις ωορηξια σε ένα κύκλο!εγώ προσωπικά καταλαβαίνω περίπου πότε από την τραχηλικής βλέννη που βγάζω....μπορείς να παρατηρείς σιγά σιγά για να κατατοπιστεις και να ξέρεις περίπου τι γίνεται!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η pangipot είπε:

Εγώ μπερδεύτηκα λιγάκι η αλήθεια είναι! Αν ήρθατε σε επαφή την 20η μέρα και σήμερα 5 μέρες μετά είσαι στην 25η με σταθερό κύκλο 30 μέρες +-2 μέρες σημαίνει ότι αν ισχύει το -2 σε 3 μέρες περιμένεις περίοδο; Όχι σε 7-8 μέρες! Αλλά ανεξαρτήτως από αυτό θα σε πω ότι μπορεί για άσχετο λόγο που δε ορίζουμε εμείς να έκανε νωρίτερα ωορηξια κ άρα να έρθει νωρίτερα η περίοδος! Μπορεί να είναι μια απλή ορμονική διαταραχή, μπορεί να είναι καθυστερημένη ωορηξια κ οντως να είναι αρχή μιας κύησης! Κάνεις δε μπορεί να  πει με σιγουριά! Αν υποθέσουμε ότι 20η μέρα είχες ωορηξια περίοδος θα έπρεπε να ερθει 34η μέρα οπότε 30η μέρα η χοριακη εξέταση θα δείξει με ασφαλεια....

Αυτή η άποψη μου! Δυστυχώς ποτέ δε ξέρεις πότε μπορεί να κάνεις ωορηξια σε ένα κύκλο!εγώ προσωπικά καταλαβαίνω περίπου πότε από την τραχηλικής βλέννη που βγάζω....μπορείς να παρατηρείς σιγά σιγά για να κατατοπιστεις και να ξέρεις περίπου τι γίνεται!

 

Η περιοδος μου ηρθε 20/12/2019, επαφη ειχαμε ελευθερη 8/01/2020, οποτ εηρθαμε σε επαφη την 20η μερα. Κανονικα με κυκλο 30 ημερων περιμενω περιοδο 18/01. Σταθερο κυκλο εχω. Ακομα δεν εχω αιμα σαν την περιοδο. Δεν εχω λερωθει αρκετα δηλαδη...οπως συνηθωs 😕

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου σου εύχομαι σύντομα μια γεμάτη κοιλίτσα!! Όπως είπες παρετο χαλαρά χωρίς αχγος γιατί από τέτοια περιστατικά θα ζήσεις πολλά!! To πιο πιθανό κατ εμε δηλαδή δεν είναι εγκυμοσύνη γιατί 1) η ωορριξια σου με βάση κύκλο 30 θα έπρεπε να γίνει γύρο στη 16ημερα 2) γιατί το αίμα εμφυτευσης από τι έχω ακούσει γιατί δεν το έχω βιωσει εγώ ποτέ είναι ελάχιστο πχ μια φορά στο σκουπισμα!! Και 3) το 80% των γυναικών που ξεκινούν ελεύθερες επαφές τον πρώτο μήνα κύριος αλλά ίσως και κάνα δυο μετά το σώμα τους τα παίζει για εμένα αυτό έπαθες!! Στην δεύτερη μου προσπάθεια για. Μωρό τον ορ το μήνα προσπαθειών είχα σχεδίων 25 μέρες αίμα σε άσχετες μέρες εκτός περιόδου ότι να ναι δηλαδή!!! Σου εύχομαι σύντομα ευχάριστα παρόλα αυτά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 13/1/2020 at 8:48 ΠΜ, ο/η Mamounitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου σου εύχομαι σύντομα μια γεμάτη κοιλίτσα!! Όπως είπες παρετο χαλαρά χωρίς αχγος γιατί από τέτοια περιστατικά θα ζήσεις πολλά!! To πιο πιθανό κατ εμε δηλαδή δεν είναι εγκυμοσύνη γιατί 1) η ωορριξια σου με βάση κύκλο 30 θα έπρεπε να γίνει γύρο στη 16ημερα 2) γιατί το αίμα εμφυτευσης από τι έχω ακούσει γιατί δεν το έχω βιωσει εγώ ποτέ είναι ελάχιστο πχ μια φορά στο σκουπισμα!! Και 3) το 80% των γυναικών που ξεκινούν ελεύθερες επαφές τον πρώτο μήνα κύριος αλλά ίσως και κάνα δυο μετά το σώμα τους τα παίζει για εμένα αυτό έπαθες!! Στην δεύτερη μου προσπάθεια για. Μωρό τον ορ το μήνα προσπαθειών είχα σχεδίων 25 μέρες αίμα σε άσχετες μέρες εκτός περιόδου ότι να ναι δηλαδή!!! Σου εύχομαι σύντομα ευχάριστα παρόλα αυτά!!! 

Μπήκα στο forum ξανά σήμερα και είδα την απάντηση που μου είχες δώσει!!!! Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τις απαντήσεις σου. Οντως ήταν περίοδος. Ομως με την απάντηση σου έμαθα πολλά. Δηλαδή ότι περίπου έχω γόνιμη μέρα της 16η και ότι ο αργανισμος παθαίνει ένα σοκ με την ελεύθερη επαφή στις αρχές! Σε ευχαριστώ και πάλι. Εύχομαι σύντομα να είμαι και εγώ εγκγουλα και να βιώσω αυτό το θαύματακι! :) Σου εύχομαι τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Noula94 είπε:

Μπήκα στο forum ξανά σήμερα και είδα την απάντηση που μου είχες δώσει!!!! Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τις απαντήσεις σου. Οντως ήταν περίοδος. Ομως με την απάντηση σου έμαθα πολλά. Δηλαδή ότι περίπου έχω γόνιμη μέρα της 16η και ότι ο αργανισμος παθαίνει ένα σοκ με την ελεύθερη επαφή στις αρχές! Σε ευχαριστώ και πάλι. Εύχομαι σύντομα να είμαι και εγώ εγκγουλα και να βιώσω αυτό το θαύματακι! :) Σου εύχομαι τα καλύτερα! 

Να είσαι καλά κορίτσι μου δεν θα σου πω μη το σκέφτεσαι όπως λένε πολλοί γιατί απλά δε γίνεται!! Απλά με πίστη και επιμονή και πολύ προσπάθεια το Νίνι θα έρθει γρήγορα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Να είσαι καλά κορίτσι μου δεν θα σου πω μη το σκέφτεσαι όπως λένε πολλοί γιατί απλά δε γίνεται!! Απλά με πίστη και επιμονή και πολύ προσπάθεια το Νίνι θα έρθει γρήγορα!!! 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου... Αυτήν την φορά έγινε και στις γόνιμες... Σε 8 μέρες περιμένω να αδιαθετησω... Μακάρι να μην έρθει.... Κρατιέμαι να μην κάνω τεστ... Διάβασα ότι πρέπει να υπάρχει καθυστέρηση και δεν υα δείξει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Noula94 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου... Αυτήν την φορά έγινε και στις γόνιμες... Σε 8 μέρες περιμένω να αδιαθετησω... Μακάρι να μην έρθει.... Κρατιέμαι να μην κάνω τεστ... Διάβασα ότι πρέπει να υπάρχει καθυστέρηση και δεν υα δείξει.... 

Σου εύχομαι να αργήσει 9 μήνες το λιγότερο!! Ναι καλύτερα με καθυστέρηση η μια δυο μέρες πριν 8 είναι πάρα πολλές σίγουρα δεν θα δείξει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Σου εύχομαι να αργήσει 9 μήνες το λιγότερο!! Ναι καλύτερα με καθυστέρηση η μια δυο μέρες πριν 8 είναι πάρα πολλές σίγουρα δεν θα δείξει!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ρωτα την αλλά είχα διαβάσει ότι πιο πολύ σημασία έχει στην β επιπέδου για αυτό γίνεται κ κολπικά 
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Για αρχή καλώς ήρθες. 2ον επειδή είσαι δοκιμαστικό μέλος πρέπει να φτάσεις τα 20 μηνύματα για να φαίνονται αμέσως. Μέχρι τότε όποτε εμφανίζονται θα σου απαντάμε. Τώρα... στο θέμα σου. Έχουμε την ίδια ηλικία και περίπου τον ίδιο κύκλο. Προσπαθείς για παιδάκι; Καλό θα ήταν να κάνεις μια χοριακή... Αλλά εγώ είμαι γενικά κατά των τεστ. Εγώ στην 4η μέρα καθυστέρησης είχα χοριακή 188. Θα περιμένουμε τα νέα σου.
    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...