Μετάβαση σε περιεχόμενο

χαμηλη προγεστερόνη


lactaki

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας θέλω την γνώμη σας...

το καλοκαίρι έκανα εξετάσεις προγεστερόνης κ για δύο συνεχόμενους κύκλους διαπίστωσα ότι είναι πολύ χαμηλή.. κάτω από 10... έπειτα, μετά την ωορρηξία για 4 μήνες έπαιρνα ένα χάπι utrogestan την ημέρα. μ είχαν πει πως μόλις το σταματήσω θα μ έρχεται περίοδος.. εμένα παρόλα αυτά μου ερχόταν κ με τη χρήση utrogestan πριν προλάβω να τα σταματήσω... (μ έκανε εντύπωση)

στη συνέχεια, πριν τις γιορτές πήγαμε στο γιατρό κ μ λέει τα σταματάς όλα κ ηρεμείς.... δε παίρνεις ξανά τίποτα...πράγματι δεν ξανα πήρα κ σήμερα 20η μέρα με πιθανή ωορρηξία 13η κάνω προγεστερόνη κ ήταν στα τάρταρα... 4,5!!!!! τί γινεται?? τί σημαίνει? κακή ωορρηξία??που απευθύνομαι? τι μπορώ να κάνω?? να παίρνω κάθε μήνα? μήπως δεν αρκεί 1 χάπι? να σας πω όταν έπαιρνα δεν έκανα εξέταση το θεωρησα δεδομένο πως θα είναι οκ...

έχω στείλει στο γιατρό μου κ περιμένω να δω τι θα μ πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσια γεια σας θέλω την γνώμη σας...

το καλοκαίρι έκανα εξετάσεις προγεστερόνης κ για δύο συνεχόμενους κύκλους διαπίστωσα ότι είναι πολύ χαμηλή.. κάτω από 10... έπειτα, μετά την ωορρηξία για 4 μήνες έπαιρνα ένα χάπι utrogestan την ημέρα. μ είχαν πει πως μόλις το σταματήσω θα μ έρχεται περίοδος.. εμένα παρόλα αυτά μου ερχόταν κ με τη χρήση utrogestan πριν προλάβω να τα σταματήσω... (μ έκανε εντύπωση)

στη συνέχεια, πριν τις γιορτές πήγαμε στο γιατρό κ μ λέει τα σταματάς όλα κ ηρεμείς.... δε παίρνεις ξανά τίποτα...πράγματι δεν ξανα πήρα κ σήμερα 20η μέρα με πιθανή ωορρηξία 13η κάνω προγεστερόνη κ ήταν στα τάρταρα... 4,5!!!!! τί γινεται?? τί σημαίνει? κακή ωορρηξία??που απευθύνομαι? τι μπορώ να κάνω?? να παίρνω κάθε μήνα? μήπως δεν αρκεί 1 χάπι? να σας πω όταν έπαιρνα δεν έκανα εξέταση το θεωρησα δεδομένο πως θα είναι οκ...

έχω στείλει στο γιατρό μου κ περιμένω να δω τι θα μ πει...

Lactaki μου γεια σου. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και παρόλο  που για 2 μήνες πηρα προγεστερόνη αδιαθετούσα πάλι νωρίτερα.Τον Νοέμβριο έκανα διέγερση με ορμόνες και δεν πήγε καλά, έκανα ωάρια αλλά αδιαθέτησα τη 18η μερα του κύκλου. Τον περασμένο μήνα με επιβεβαιωμένη οωρρηξία 14η μέρα κύκλου αδιαθέτησα 23η και είχα και μεσοκυκλικά ροζ υγρά. Δεν ξέρω ίσως ήταν ότι προσαρμόζεται ακόμα το σώμα μετά τη διέγερση.

 Εγώ ακόμα δεν έχω βρει λύση αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι θέμα κακής οωρρηξίας. Συνηθως εγω αδιαθετω 9-10 μερες μετα την οωρρηξια. Εγώ περιμένω τον αλλο μήνα να δω πως θα προχωρήσουμε με το γιατρό! 

Επίσης εγω επαιρνα 3 χαπια των 100mg και συνηθως τουλαχιστον ερχοταν 12-13 μερες μετα την οωρρηξια. Παρε αν θες και μια δευτερη γνωμη και καλυτερα κανε και παρακολουθηση οωρρηξιας με υπερηχο.

Εσένα τι λέει ο γιατρός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Lactaki μου γεια σου. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και παρόλο  που για 2 μήνες πηρα προγεστερόνη αδιαθετούσα πάλι νωρίτερα.Τον Νοέμβριο έκανα διέγερση με ορμόνες και δεν πήγε καλά, έκανα ωάρια αλλά αδιαθέτησα τη 18η μερα του κύκλου. Τον περασμένο μήνα με επιβεβαιωμένη οωρρηξία 14η μέρα κύκλου αδιαθέτησα 23η και είχα και μεσοκυκλικά ροζ υγρά. Δεν ξέρω ίσως ήταν ότι προσαρμόζεται ακόμα το σώμα μετά τη διέγερση.

 Εγώ ακόμα δεν έχω βρει λύση αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι θέμα κακής οωρρηξίας. Συνηθως εγω αδιαθετω 9-10 μερες μετα την οωρρηξια. Εγώ περιμένω τον αλλο μήνα να δω πως θα προχωρήσουμε με το γιατρό! 

Επίσης εγω επαιρνα 3 χαπια των 100mg και συνηθως τουλαχιστον ερχοταν 12-13 μερες μετα την οωρρηξια. Παρε αν θες και μια δευτερη γνωμη και καλυτερα κανε και παρακολουθηση οωρρηξιας με υπερηχο.

Εσένα τι λέει ο γιατρός?

Αύριο θα μιλησω με τον γιατρό μ πε να τον πάρω.. εγώ έκανα 3 προσπάθειες με serpafar αποτυχημένες.. έχω σταθερό κύκλο.. επαιρνα ένα χάπι μόνο προγεστερόνης .. δε ξέρω να δω τι θα μ πει αύριο... απλά έλεγα μήπως γνωρίζουν άλλες κοπέλες κ μου πούνε τη δική τους εμπειρία σχετικά με την προγεστερόνη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα! εγώ έχω ωχρινική 11-12 (συνήθως) μέρες. Όσες φορές έχω μετρήσει προγεστερόνη είναι οκ, κάπου ανάμεσα από 17 με 20. Κάποια στιγμή πήρα προγεστερόνη (για προετοιμασία εξωσωματικής) και την 15 ημέρα από την ωορρηξία μου ήρθε αμέσως περίοδος παρόλο που υποτίθεται έρχεται μέρες μετά.  Θέλω να πω η ωχρινική δεν είναι πάντα αποτέλεσμα κακής προγεστερόνης γιατί εμένα είναι μια χαρά κ όμως έχω μικρό κύκλο. Απλά κάποιες έχουμε μικρότερη 2η φάση. Όμως @Hope19 οι 9 μέρες είναι λίγες. Νομίζω ότι ο γιατρός σου πρέπει να δει την κατάσταση πιο προσεκτικά. Έχω διαβάσει τα posts σου κ έχω την εντύπωση ότι σου κάνει τυφλοσούρτι πράγματα που όμως σε σένα δεν ταιριάζουν... συγνώμη που το λέω κ μπορεί να είμαι λάθος όμως στη θέση σου θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη... Αθήνα είσαι; Αν δεν φτιάξει λίγο τον κύκλο σου τι να το κάνεις το χάπι διέγερσης; δεν ξέρω σκέψου το λίγο να δεις κ κάποιον άλλο...

@lactaki μου ξέρω ότι λόγω απόστασης είναι πιο δύσκολο, αλλά ειλικρινά (κ στο λέω από την καρδιά μου) έκανες μεγάλη υπομονή. Πρέπει να δεις ένα ειδικό πια. Μπορεί να έχεις το πιο απλό πράγμα και να μην το βλέπουν! Κ ο γιατρός στο νοσοκομείο καλός και χρυσός αλλά ξέρει από υποβοηθούμενη; (γιατί κ τα σερπαφαρ κλπ εκεί κατατάσσονται). Εφόσον το έχεις σκοπό μη χάνεις χρόνο, μετά θα σου λένε για την ηλικία! Αν υπάρχει η δυνατότητα πήγαινε ρε παιδί μου Θεσσαλονίκη (που είναι πιο κοντά) γιατί σε ταλαιπωρούν ένα χρόνο τώρα κ σε φορτώνουν χάπια κ ειλικρινά δεν ξέρω καν αν τα χρειάζεσαι όλα αυτά. Νομίζω αξίζει τον κόπο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

καλημερα! εγώ έχω ωχρινική 11-12 (συνήθως) μέρες. Όσες φορές έχω μετρήσει προγεστερόνη είναι οκ, κάπου ανάμεσα από 17 με 20. Κάποια στιγμή πήρα προγεστερόνη (για προετοιμασία εξωσωματικής) και την 15 ημέρα από την ωορρηξία μου ήρθε αμέσως περίοδος παρόλο που υποτίθεται έρχεται μέρες μετά.  Θέλω να πω η ωχρινική δεν είναι πάντα αποτέλεσμα κακής προγεστερόνης γιατί εμένα είναι μια χαρά κ όμως έχω μικρό κύκλο. Απλά κάποιες έχουμε μικρότερη 2η φάση. Όμως @Hope19 οι 9 μέρες είναι λίγες. Νομίζω ότι ο γιατρός σου πρέπει να δει την κατάσταση πιο προσεκτικά. Έχω διαβάσει τα posts σου κ έχω την εντύπωση ότι σου κάνει τυφλοσούρτι πράγματα που όμως σε σένα δεν ταιριάζουν... συγνώμη που το λέω κ μπορεί να είμαι λάθος όμως στη θέση σου θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη... Αθήνα είσαι; Αν δεν φτιάξει λίγο τον κύκλο σου τι να το κάνεις το χάπι διέγερσης; δεν ξέρω σκέψου το λίγο να δεις κ κάποιον άλλο...

@lactaki μου ξέρω ότι λόγω απόστασης είναι πιο δύσκολο, αλλά ειλικρινά (κ στο λέω από την καρδιά μου) έκανες μεγάλη υπομονή. Πρέπει να δεις ένα ειδικό πια. Μπορεί να έχεις το πιο απλό πράγμα και να μην το βλέπουν! Κ ο γιατρός στο νοσοκομείο καλός και χρυσός αλλά ξέρει από υποβοηθούμενη; (γιατί κ τα σερπαφαρ κλπ εκεί κατατάσσονται). Εφόσον το έχεις σκοπό μη χάνεις χρόνο, μετά θα σου λένε για την ηλικία! Αν υπάρχει η δυνατότητα πήγαινε ρε παιδί μου Θεσσαλονίκη (που είναι πιο κοντά) γιατί σε ταλαιπωρούν ένα χρόνο τώρα κ σε φορτώνουν χάπια κ ειλικρινά δεν ξέρω καν αν τα χρειάζεσαι όλα αυτά. Νομίζω αξίζει τον κόπο...

έχεις απόλυτο δικιο κ αυτη θα είναι η επόμενη μου κίνηση... θέλω να μου πεις τον δικό σου γιατρό κάπου διάβασα οτι τον έχεις χρονια. εισαι Αθήνα?? μίλησα πριν λίγο μ τον δικο μου κ πραγματικά απορω΄... μ πε οτι ειναι καλή η τιμή αφού έκανα την 20η μερα κ θ ανέβει... 4,5 ειναι καλό θα μ τρελάνει... τεσπα μ πε 3η μέρα του κύκλου να τον πάρω να μιλήσουμε απο κοντά κ να πάρω πάλι serpafar..  θέλω απλά να τσιρίξω.. αλήθεια!!!

αν έχετε ΄κάποιο άλλο καλό γιατρό Αθήνα ή ΘεσσαΛΟΝΙΚΉ θα το εκτιμούσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου αφενός η χαμηλή προγεστερονη δε σημαίνει κακή ωορρηξία αλλά καταρχήν ελλιπή ωχρινικη φάση και ενδομήτριο που δε μπορεί να υποστηρίξει την εμφύτευση. Θέλουμε δηλαδή μίνιμουμ 10-11 ημέρες ωχρινικη φάση για να γίνει η εμφύτευση. 

Επίσης τα serpafar λεπταίνουν δυστυχώς το ενδομητριο ειδικά αν τα πάρεις μήνες στη σειρά και όχι αφήνοντας κύκλο ενδιάμεσα- ίσως εκεί οφείλεται η τόσο κακή τιμή και τα θέματα με την περίοδο που έρχεται νωρίτερα. 

Δεν έχω πάρει αλλά μου το είχε πει ο γιατρός μου γιατί το σκεφτόμασταν ως θεραπεία. 

Πιστεύω και γω ότι πρέπει να πάρεις και κάποια άλλη γνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου αφενός η χαμηλή προγεστερονη δε σημαίνει κακή ωορρηξία αλλά καταρχήν ελλιπή ωχρινικη φάση και ενδομήτριο που δε μπορεί να υποστηρίξει την εμφύτευση. Θέλουμε δηλαδή μίνιμουμ 10-11 ημέρες ωχρινικη φάση για να γίνει η εμφύτευση. 

Επίσης τα serpafar λεπταίνουν δυστυχώς το ενδομητριο ειδικά αν τα πάρεις μήνες στη σειρά και όχι αφήνοντας κύκλο ενδιάμεσα- ίσως εκεί οφείλεται η τόσο κακή τιμή και τα θέματα με την περίοδο που έρχεται νωρίτερα. 

Δεν έχω πάρει αλλά μου το είχε πει ο γιατρός μου γιατί το σκεφτόμασταν ως θεραπεία. 

Πιστεύω και γω ότι πρέπει να πάρεις και κάποια άλλη γνώμη. 

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντηση.. ρώτησα αυτό ακριβώς στο γιατρό κ μ είπε πως δε σημαίνει κακή ωορρηξία.. αυτό που μ λες κ εσύ... επίσης να σ πω πως η ωχρινική φάση των κύκλων μου είναι πάντοτε 14-16... συνήθως 14..  έχω σταθερούς κύκλους, μόνο το Δεκέμβριο έκανα 24άρη ....

σε υπέρηχους που έκανα το ενδομήτριο ήταν πολύ καλό πάνω από 11 μ χε πει.. είχα κάνει 3 μήνες συνεχόμενους αποτυχημένους..

επίσης πως γίνεται να μ λέει πως είναι καλό το 4,5??  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2020 at 10:48 ΠΜ, ο/η Tokyo είπε:

καλημερα! εγώ έχω ωχρινική 11-12 (συνήθως) μέρες. Όσες φορές έχω μετρήσει προγεστερόνη είναι οκ, κάπου ανάμεσα από 17 με 20. Κάποια στιγμή πήρα προγεστερόνη (για προετοιμασία εξωσωματικής) και την 15 ημέρα από την ωορρηξία μου ήρθε αμέσως περίοδος παρόλο που υποτίθεται έρχεται μέρες μετά.  Θέλω να πω η ωχρινική δεν είναι πάντα αποτέλεσμα κακής προγεστερόνης γιατί εμένα είναι μια χαρά κ όμως έχω μικρό κύκλο. Απλά κάποιες έχουμε μικρότερη 2η φάση. Όμως @Hope19 οι 9 μέρες είναι λίγες. Νομίζω ότι ο γιατρός σου πρέπει να δει την κατάσταση πιο προσεκτικά. Έχω διαβάσει τα posts σου κ έχω την εντύπωση ότι σου κάνει τυφλοσούρτι πράγματα που όμως σε σένα δεν ταιριάζουν... συγνώμη που το λέω κ μπορεί να είμαι λάθος όμως στη θέση σου θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη... Αθήνα είσαι; Αν δεν φτιάξει λίγο τον κύκλο σου τι να το κάνεις το χάπι διέγερσης; δεν ξέρω σκέψου το λίγο να δεις κ κάποιον άλλο...

@lactaki μου ξέρω ότι λόγω απόστασης είναι πιο δύσκολο, αλλά ειλικρινά (κ στο λέω από την καρδιά μου) έκανες μεγάλη υπομονή. Πρέπει να δεις ένα ειδικό πια. Μπορεί να έχεις το πιο απλό πράγμα και να μην το βλέπουν! Κ ο γιατρός στο νοσοκομείο καλός και χρυσός αλλά ξέρει από υποβοηθούμενη; (γιατί κ τα σερπαφαρ κλπ εκεί κατατάσσονται). Εφόσον το έχεις σκοπό μη χάνεις χρόνο, μετά θα σου λένε για την ηλικία! Αν υπάρχει η δυνατότητα πήγαινε ρε παιδί μου Θεσσαλονίκη (που είναι πιο κοντά) γιατί σε ταλαιπωρούν ένα χρόνο τώρα κ σε φορτώνουν χάπια κ ειλικρινά δεν ξέρω καν αν τα χρειάζεσαι όλα αυτά. Νομίζω αξίζει τον κόπο...

Καλημέρα κορίτσια. @Tokyo έχεις δίκιο. Εγω παντα ειχα γυρω στις 11 μέρες ωχρινική φάση. Αλλά τους τελευταίους 2 μήνες έγινε αυτή η τεράστια αναστάτωση. Πάω 4 μήνες σε γιατρό τώρα και μάλιστα είχα ψάξει και είχα παρει γνώμες για γιατρό που ειδικευεται στην υποβοηθουμενη. Για αυτο πηγα σε αυτον. Μαλιστα μια συγκεκριμενη κοπελα στο περιβαλλον μου τη βοηθησε και εμεινε εγκυος φυσιολογικα ενω ειχε 2 αποτυχημενες εξωσωματικες με αλλο γιατρό.   Με κάλεσε ο ίδιος ο γιατρός το Σάββατο και θα πάω σήμερα να τα πούμε. Πάντως μου είπε ότι το μόνο πρόβλημα φαίνεται να είναι η οωρρηξία μου και αυτο πρεπει να φτιαξουμε. Θα παω σήμερα να δούμε πως θα κινηθούμε. Θα δω τι θα μου πει γιατί η αλήθεια είναι ότι σκεφτομαι κι εγω να παρω κι αλλη γνωμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...