Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υψηλή τεστοστερόνη


Mari84

Recommended Posts

Κοριτσια μου γεια σας!!!

Χρονια πολλα και καλη χρονια να έχουμε με πολλα μπεμπακια!!!!

Μετα απο 4 μηνες προσπαθειων ξεκινησα την διαδικασία εξετασεων για να δουμε για ποιον λογο δεν μενω έγκυος.

Ξερω οτι 4 μηνες δεν ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα, αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορά που προσπαθουμε για μωρο και ημαστε και οι δυο (εγω και ο αντρας μου) 35 χρονων λεω να δω σιγα σιγα αν φταιει κατι.

Πηγα και εκανα εξετασεις αιματος και η οιστραδιολη μου ειναι χαμηλη (26,5 pg/ml) και η τεστοστερονη μου υψηλή (0,38 ng/ml).

Την δευτερα εχω ραντεβου στον γυναικολογο μου να δω τι θ μου πει..

Εχει τυχει σε καμια σας κατι παρομοιο;;

Η τεστοστερονη πως πεφτει;;

Εχω αγχωθει πολυ ρε κοριτσια μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. 

Χωρίς να είμαι ειδική δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Έχω κ εγώ διάφορα θέματα με τον κύκλο μου κ για αυτό εδώ κ αρκετά χρόνια (πολύ πριν θελήσω παιδί)κάνω εξετάσεις σχεδόν κάθε χρόνο. Έχω πολυκυστικες κ ναι θυμάμαι ότι σε κάποιες εξετάσεις μου είχα ανεβασμένη τεστοστερόνη....δεν ακολούθησα κάποια θεραπεία αν κ μου είχαν προτείνει ενδοκρινολόγοι αντισυλληπτικά αλλά δεν ήθελα.

Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούσα αρκετό καιρό να μείνω έγκυος αλλά λόγω του άστατου κύκλου μου(έγινε ακόμα χειρότερος όταν ξεκίνησαν οι προσπάθειες) δεν μπορούσα να υπολογίσω γόνιμες. Εν τέλει μετά από κάποιο διάστημα μίλησα με τον γυναικολόγο μου κ παρακολουθήσαμε την ωορρηξία μου...κ με την βοήθεια του έμεινα σύντομα έγκυος!!! Δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια άλλη εξέταση ή θεραπεία.

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εσύ όπως κ να έχει θα ακούσεις τον γιατρό σου κ θα πρέπει να έχεις υπομονή γιατί το άγχος δεν βοηθάει καθόλου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2020 at 8:49 ΜΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα. 

Χωρίς να είμαι ειδική δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Έχω κ εγώ διάφορα θέματα με τον κύκλο μου κ για αυτό εδώ κ αρκετά χρόνια (πολύ πριν θελήσω παιδί)κάνω εξετάσεις σχεδόν κάθε χρόνο. Έχω πολυκυστικες κ ναι θυμάμαι ότι σε κάποιες εξετάσεις μου είχα ανεβασμένη τεστοστερόνη....δεν ακολούθησα κάποια θεραπεία αν κ μου είχαν προτείνει ενδοκρινολόγοι αντισυλληπτικά αλλά δεν ήθελα.

Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούσα αρκετό καιρό να μείνω έγκυος αλλά λόγω του άστατου κύκλου μου(έγινε ακόμα χειρότερος όταν ξεκίνησαν οι προσπάθειες) δεν μπορούσα να υπολογίσω γόνιμες. Εν τέλει μετά από κάποιο διάστημα μίλησα με τον γυναικολόγο μου κ παρακολουθήσαμε την ωορρηξία μου...κ με την βοήθεια του έμεινα σύντομα έγκυος!!! Δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια άλλη εξέταση ή θεραπεία.

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εσύ όπως κ να έχει θα ακούσεις τον γιατρό σου κ θα πρέπει να έχεις υπομονή γιατί το άγχος δεν βοηθάει καθόλου!!! 

Σε ευχαριστω κοπελα μου για την απαντηση σου.

Την τριτη εχω ραντεβου για να με δει και να του δειξω και τις εξετασεις μου.

Επίσης αυτο τον μηνα χρησιμοποίησα για πρώτη φορα τεστ ωορρηξίας και επειδη σημερα το πρωι πονουσε η κοιλιά μου ειπα δεν κανω ενα...;

Βρισκομαι στην εβδομη ημερα του κυκλου μου και βγήκε θετικο....

Την 7μη μερα και θετικό;;

Ενώ εγω πίστευα οτι η γόνιμες μερες μου ειναι γυρω στην 12τη μερα.

           

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αλήθεια με τα τεστ ωορρηξίας δεν θυμάμαι ακριβώς τι σημαίνει το θετικό (δηλαδή αν  η ωορρηξία είναι την ημέρα που βγαίνει θετικό ή 1-2 μέρες πιο μετά) γιατί μπήκα στη διαδικασία μια φορά να πάρω αλλά δεν με βοήθησαν κ τα σταμάτησα...

Πάντως αν δεν έχεις σταθερό κύκλο τότε είναι δύσκολο να προβλέψεις την ωορρηξία σου με ακρίβεια....ακόμα κ σε σταθερό κύκλο υπάρχουν αποκλίσεις....αυτό που είχα διαβάσει κ είδα να συμβαίνει κ σε εμένα είναι πως με τις ελεύθερες επαφές ο κύκλος αλλάζει πολύ! Τυπικά θέλει τουλάχιστον μέρα παρά μέρα επαφές από πριν τις γόνιμες έως κ λίγο πιο μετά για να είσαι σίγουρη οτι έγινε προσπάθεια!!! Ίσως μια παρακολούθηση ωορρηξίας από τον γυναικολόγο σου να σε βοηθούσε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Να σου πω την αλήθεια με τα τεστ ωορρηξίας δεν θυμάμαι ακριβώς τι σημαίνει το θετικό (δηλαδή αν  η ωορρηξία είναι την ημέρα που βγαίνει θετικό ή 1-2 μέρες πιο μετά) γιατί μπήκα στη διαδικασία μια φορά να πάρω αλλά δεν με βοήθησαν κ τα σταμάτησα...

Πάντως αν δεν έχεις σταθερό κύκλο τότε είναι δύσκολο να προβλέψεις την ωορρηξία σου με ακρίβεια....ακόμα κ σε σταθερό κύκλο υπάρχουν αποκλίσεις....αυτό που είχα διαβάσει κ είδα να συμβαίνει κ σε εμένα είναι πως με τις ελεύθερες επαφές ο κύκλος αλλάζει πολύ! Τυπικά θέλει τουλάχιστον μέρα παρά μέρα επαφές από πριν τις γόνιμες έως κ λίγο πιο μετά για να είσαι σίγουρη οτι έγινε προσπάθεια!!! Ίσως μια παρακολούθηση ωορρηξίας από τον γυναικολόγο σου να σε βοηθούσε...

Καλημέρα!!!

Η αλήθεια ειναι πως απο τοτε που ξεκινήσαμε ελευθερες επαφές ενω ειχα σταθερο κυκλο.... τα έπαιξε τελείως.

Αυριο εχω ραντεβου στον γυναικολογο οποτε ελπιζω να βρουμε μια ακρη και να με κατευθύνει.

    

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά πηγα στον γιατρο και μου ειπε πως η τεστοστερόνη ειναι μια χαρα.

Αυτο που δεν του αρεσε ειναι η οιδαστριολη, λεει πως ειναι χαμηλη.

Μου εγραψε αλλη μια εξέταση αιματος να κανω να εχουμε μια καλυτερη εικονα.

Καναμε κολπικο υπέρηχο και φαινεται πως εκανα ωορρηξία την 9η μερα του κύκλου.

Μου εδωσα χρονικο περιθώριο μεχρι τον αυγουστο και αν ως τοτε δεν εχω μεινει έγκυος να προχωρήσουμε σε περισσότερες εξετασεις...

Ακομα λεει ειναι νωρις .

Θελω να ελπιζω πως συντομα θα γίνει το θαυματακι και δεν θα χρειαστει να τρεχουμε για αλλες εξετασεις..

     

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! 

Σου εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις κ να μείνεις έγκυος. Θέλει υπομονή δεν έρχεται αμέσως ακόμα κ αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η αλήθεια είναι πως ίσως η μόνη φορά που δεν σκεφτόμουνα την εγκυμοσύνη ενώ προσπαθούσα είναι η φορά που έμεινα έγκυος ...το άκουγα συνέχεια αλλά να που το είδα να ισχύει!!

Για την οιστραδιόλη δεν έχω ιδέα να σου πω . Συνέχισε τις προσπάθειες σου κ επικεντρωσου στις ημέρες γύρω από τη 9η ( καλά όποτε κ να προσπαθείς καλό είναι γιατί ποτέ δεν ξέρεις αλλά δίνεις βάση σε εκείνες). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/1/2020 at 8:46 ΠΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Καλημέρα!!! 

Σου εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις κ να μείνεις έγκυος. Θέλει υπομονή δεν έρχεται αμέσως ακόμα κ αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η αλήθεια είναι πως ίσως η μόνη φορά που δεν σκεφτόμουνα την εγκυμοσύνη ενώ προσπαθούσα είναι η φορά που έμεινα έγκυος ...το άκουγα συνέχεια αλλά να που το είδα να ισχύει!!

Για την οιστραδιόλη δεν έχω ιδέα να σου πω . Συνέχισε τις προσπάθειες σου κ επικεντρωσου στις ημέρες γύρω από τη 9η ( καλά όποτε κ να προσπαθείς καλό είναι γιατί ποτέ δεν ξέρεις αλλά δίνεις βάση σε εκείνες). 

Σε ευχαριστω για την απάντηση κοπελα μου.

Εχω παρει τεστ ωορρηξιας μπας και βρω ακρη.. οταν πηγα στον γιατρο την τριτη, ειδε απο τον υπερηχο ότι ειχα κανει ωορρηξία την 9η μερα αλλα οτι απο την αλλη σάλπιγγα ετοιμαζοταν κ αλλο αυγουλακι και σημερα που εκανα τεστ ωορρηξίας ητανε αρκετα κοκκινη η δευτερη γραμμη .

Θα ξανα κανω ενα μετα το βραδυ και αύριο το πρωι...    

Προσπαθω να το παρω οσο πιο χαλαρα γινεται... 

Θα κανω βεβαια και αλλη μια εξεταση αιματος που μου έγραψε ο γιατρος για να δουμε αν παραγω ωαρια γτ απο τις ορμονικές που εκανα  ειδε πως έχουν αρχίσει και μειώνονται...      

        

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...