Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Και απο τα 2 εβγαλα 60και εχθες που δεν την θηλασα καθολου το βραδυ ξεχασα και δεν εβαλα επιθεματα στηθους και ξυπνησα μούσκεμα απο τα γάλατα προφανως. Εντομεταξυ ρε κορίτσια εγω απο εχθες ανεβαζω πυρετό.... 37.8 με 38 ο παιδιατρος που πηγα σημερα να μου ζυγισει τη μικρη (ολα καλα έχουμε φτασει το βαρος γεννησης) μου ειπε να τη θηλάζω κανονικά! Απλα λιγο ανησυχω με τον πυρετό...  Δεν εχω άλλο σύμπτωμα αλλα ξερω γω? Ελεγα πως είναι από την κουραση και την αϋπνία αλλα εχω κανει και καισαρικη... Μαλλον αυριο θα επικοινωνήσω με τη γιατρο μου για σιγουριά!

Κοριτσι μου αφου τρεχει οταν το πιεζεις το μωρο σου θηλαζει! Μη στεναχωριεσαι! Σιγα σιγα θα εχεις περισσότερο! Ετσι συμβαινει και σε εμενα... Και εχω απο το 1 στηθος περισσοτερο γαλα απ οτι στο αλλο!

Τι να σου πω μακάρι.... Έχω φτάσει στα όρια μου... Ήθελα θηλασμο αποκλειστικό, όχι από ταμπου αλλά γιατί αυτό πιστευω οτι ειναι το σωστό και αυτό που ορίζει η φυση.... Η συμβουλος θηλασμου σχεδόν όλα μου τα έβγαλε ότι τα κανω λάθος κ μου είπε πραγματα που εγώ δεν μπορώ να κάνω.... Μια απογοήτευση Δήμητρα... Μου είπε να. Βάζω αυτο το σωλήνακι στο στήθος για να μη δίνω. Γάλα. Με. Μπιμπερό κ εγώ το νιώθω πολυ αλλοτριο από τη φυση μου και του παιδιου... Μου είπε να κάνω αντλήσεις κατευθείαν μετά από κάθε θηλασμο(είναι δυνατον!;;!) μας παιρνει μια ώρα να θηλασει με απειρααααα κενάααααα κ να αλλαχτει κ μετα θα θηλαζω κιόλας;;;;

Νομιζω πάω για ξένο αν κ δε θέλω αλλά πραγματικα νομίζω θα πεσω κάτω κ σωματικά κ ψυχολογικά... 

Ναι, καλυτερα, παρε.τη γιατρό...εγω με 37.6 είχα μεγάλο θέμα.... Δε σημαίνει οτι θα έχεις κ εσυ(προς Θεου) , αλλά πηγαινε να σε δει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.... Εμένα από το τηλ μου είπε η μαία κατευθείαν μήπως επαθα μαστίτιδα, άσχετα ότι δεν είχα παθει.... Μπορεί κ από την αυπνια καμια φορα... 

Όσο για το στήθος, εμένα δε στάζει ουτε σταγόνα,πρεπει να το πιέσω κ τότε βγαίνει ή πετάγεται με δυναμη μακριά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Τι να σου πω μακάρι.... Έχω φτάσει στα όρια μου... Ήθελα θηλασμο αποκλειστικό, όχι από ταμπου αλλά γιατί αυτό πιστευω οτι ειναι το σωστό και αυτό που ορίζει η φυση.... Η συμβουλος θηλασμου σχεδόν όλα μου τα έβγαλε ότι τα κανω λάθος κ μου είπε πραγματα που εγώ δεν μπορώ να κάνω.... Μια απογοήτευση Δήμητρα... Μου είπε να. Βάζω αυτο το σωλήνακι στο στήθος για να μη δίνω. Γάλα. Με. Μπιμπερό κ εγώ το νιώθω πολυ αλλοτριο από τη φυση μου και του παιδιου... Μου είπε να κάνω αντλήσεις κατευθείαν μετά από κάθε θηλασμο(είναι δυνατον!;;!) μας παιρνει μια ώρα να θηλασει με απειρααααα κενάααααα κ να αλλαχτει κ μετα θα θηλαζω κιόλας;;;;

Νομιζω πάω για ξένο αν κ δε θέλω αλλά πραγματικα νομίζω θα πεσω κάτω κ σωματικά κ ψυχολογικά... 

Ναι, καλυτερα, παρε.τη γιατρό...εγω με 37.6 είχα μεγάλο θέμα.... Δε σημαίνει οτι θα έχεις κ εσυ(προς Θεου) , αλλά πηγαινε να σε δει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.... Εμένα από το τηλ μου είπε η μαία κατευθείαν μήπως επαθα μαστίτιδα, άσχετα ότι δεν είχα παθει.... Μπορεί κ από την αυπνια καμια φορα... 

Όσο για το στήθος, εμένα δε στάζει ουτε σταγόνα,πρεπει να το πιέσω κ τότε βγαίνει ή πετάγεται με δυναμη μακριά... 

Οντως πως γίνεται αμεσως μετα να κανεις αντλησεις? Κορίτσι μου γι αυτο δινω κ ξένο γαλα... Γιατι ημουν χαλια ψυχολογικα. Δεν ήθελα να παθω καμία επιλοχειο καμια ωρα οποτε με βοηθησε η μεικτή διατροφη! Κάνε ότι βοηθησει εσενα να εισαι χαρουμενη. Γιατι αν δεν εισαι εσυ δεν θα ειναι ουτε το μωρο! Ο θηλασμος ειναι δύσκολο κομμάτι. Καταλαβαινω απο ποια αποψη λες για το θηλασμο και συμφωνώ απολυτα! Αλλα ενταξει μην τρελαινόμαστε δεν θηλαζουν ολες οι γυναίκες. Κι εμεις δε θηλασαμε σαν μωρα και μια χαρα ειμαστε δοξα το  Θεο. (Αλλα εννοειται οτι ο θηλασμος μονο οφελη εχει)

Τι ειχες εσυ τελικά με 37,6? Απλα δε ποναω καπου τι θα της πω? 

Αν το πιεζεις και πετάγεται ειναι καλό σημάδι γιατι οταν πιπιλιζει το μωρο τρωει εστω και λίγο! Ο παιδιατρος μου ειπε κ 5 μλ δικο σου να πινει την ημερα στο κέρδος ειναι! Αλλα πανω απο ολα θελουμε λεει μια ηρεμη κ χαρουμενη μαμα.... Το αγχος του θηλασμού ειναι κακο και δεν εχουμε ολες αντοχες να εχουμε τα παιδιά μας στο στηθος 24/7.... Το ξερω πολυ καλα! Καθε μωράκι ειναι κ διαφορετικό, όλα παιζουν ρολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση θέλω να πάρω ινδικό χιριδιο ξέρετε αν δεν κανει γιατί έχω ακουσει έχει αρρώστιες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Princess1312 είπε:

Κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση θέλω να πάρω ινδικό χιριδιο ξέρετε αν δεν κανει γιατί έχω ακουσει έχει αρρώστιες 

Καλυτερα να ρωτήσεις κάποιον γιατρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Και απο τα 2 εβγαλα 60και εχθες που δεν την θηλασα καθολου το βραδυ ξεχασα και δεν εβαλα επιθεματα στηθους και ξυπνησα μούσκεμα απο τα γάλατα προφανως. Εντομεταξυ ρε κορίτσια εγω απο εχθες ανεβαζω πυρετό.... 37.8 με 38 ο παιδιατρος που πηγα σημερα να μου ζυγισει τη μικρη (ολα καλα έχουμε φτασει το βαρος γεννησης) μου ειπε να τη θηλάζω κανονικά! Απλα λιγο ανησυχω με τον πυρετό...  Δεν εχω άλλο σύμπτωμα αλλα ξερω γω? Ελεγα πως είναι από την κουραση και την αϋπνία αλλα εχω κανει και καισαρικη... Μαλλον αυριο θα επικοινωνήσω με τη γιατρο μου για σιγουριά!

Κοριτσι μου αφου τρεχει οταν το πιεζεις το μωρο σου θηλαζει! Μη στεναχωριεσαι! Σιγα σιγα θα εχεις περισσότερο! Ετσι συμβαινει και σε εμενα... Και εχω απο το 1 στηθος περισσοτερο γαλα απ οτι στο αλλο!

Καλησπέρα γιατί ανεβάζεις πυρετό;; Ρώτησες το γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Τι να σου πω μακάρι.... Έχω φτάσει στα όρια μου... Ήθελα θηλασμο αποκλειστικό, όχι από ταμπου αλλά γιατί αυτό πιστευω οτι ειναι το σωστό και αυτό που ορίζει η φυση.... Η συμβουλος θηλασμου σχεδόν όλα μου τα έβγαλε ότι τα κανω λάθος κ μου είπε πραγματα που εγώ δεν μπορώ να κάνω.... Μια απογοήτευση Δήμητρα... Μου είπε να. Βάζω αυτο το σωλήνακι στο στήθος για να μη δίνω. Γάλα. Με. Μπιμπερό κ εγώ το νιώθω πολυ αλλοτριο από τη φυση μου και του παιδιου... Μου είπε να κάνω αντλήσεις κατευθείαν μετά από κάθε θηλασμο(είναι δυνατον!;;!) μας παιρνει μια ώρα να θηλασει με απειρααααα κενάααααα κ να αλλαχτει κ μετα θα θηλαζω κιόλας;;;;

Νομιζω πάω για ξένο αν κ δε θέλω αλλά πραγματικα νομίζω θα πεσω κάτω κ σωματικά κ ψυχολογικά... 

Ναι, καλυτερα, παρε.τη γιατρό...εγω με 37.6 είχα μεγάλο θέμα.... Δε σημαίνει οτι θα έχεις κ εσυ(προς Θεου) , αλλά πηγαινε να σε δει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.... Εμένα από το τηλ μου είπε η μαία κατευθείαν μήπως επαθα μαστίτιδα, άσχετα ότι δεν είχα παθει.... Μπορεί κ από την αυπνια καμια φορα... 

Όσο για το στήθος, εμένα δε στάζει ουτε σταγόνα,πρεπει να το πιέσω κ τότε βγαίνει ή πετάγεται με δυναμη μακριά... 

Αγάπη όπως μου είπε και η μαμά μου ο θηλασμός είναι μια θυσία της μαμάς προς το παιδί! Σίγουρα δεν είναι εύκολο, σίγουρα είναι κουραστικό, σίγουρα πονάει στην αρχή, αλλά το κάνεις για το μωράκι σου γιατί όπως είπες είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για τα παιδάκια μας! Θέλει υπομονή, να σφίγγεις τα δόντια όταν πονάς και να περιμένεις να περάσει ο καιρός να κοιμηθείς πάλι λίγο. Πρέπει να ξέρεις ότι τον πρώτο καιρό εσύ κ το μωρό θα είστε ένα. Φαντάσου τις γυναίκες που έχουν 2 μωρά! Κ εγώ πιστεύω ότι είναι το σωστό κ αυτό που ορίζει η φύση γι’αυτό το κάνω, όχι από ταμπού ή μόδα ή οτιδήποτε! Ήταν ένας στόχος μου να θηλάσω, κ ένιωθα υπερήφανη με τον εαυτό μου όταν τα κατάφερα κ τόσο γρήγορα κ όλας γιατί είδα πόσο δύσκολο είναι! Αλλά σίγουρα η ψυχολογία όπως είπε η Δήμητρα είναι το πιο σημαντικό..εγώ πχ δε θα ένιωθα καλά αν δεν τα κατάφερνα με το θηλασμό κ εκεί κινδύνευα με καμια επιλόχειο..εσύ αν δε νιώθεις καλά με το θηλασμό τότε μην το κάνεις..ή βρες εναλλακτικές..θα μεγαλώσει κ χωρίς μητρικό, αλλά τα οφέλη του μητρικού πιστεύω είναι πολύ σημαντικά κ επειδή έχεις γάλα κ το παλεύεις πιστεύω μπορείς να βρεις μια λύση. Και κάνε αντλήσεις γιατί να μην κάνεις;; Θα αποθηκεύεις και γάλα για μια περίπτωση ανάγκης ή αν θες καμια μέρα να βγεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό μήνα!! 🍂🍃

Μεθαύριο γινόμαστε 1 μηνός είμαι πολύ ενθουσιασμένη!! Δεν κατάλαβα πώς πέρασε ο καιρός! 28 ημερών σήμερα ακριβώς 4 εβδομάδων..μεγαλώνει πλέον κάθεται πιο πολύ ξύπνιος χωρίς να ζητάει φαί !! Και λέει και τα δικά του χαχα μας μιλάει συνέχεια ο πολυλογάς έχει πολύ πλάκα 😄 

Τι κάνετε εσείς;; 

Πρέπει να φτιάξουμε καμια ομάδα φβ ή κάπου να στείλουμε φωτο τα μωράκια μας 😄 @Tina92 @Dimitra91 @Xrita @whatever @ΚατεριναΣκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό μήνα!! 🍂🍃

Μεθαύριο γινόμαστε 1 μηνός είμαι πολύ ενθουσιασμένη!! Δεν κατάλαβα πώς πέρασε ο καιρός! 28 ημερών σήμερα ακριβώς 4 εβδομάδων..μεγαλώνει πλέον κάθεται πιο πολύ ξύπνιος χωρίς να ζητάει φαί !! Και λέει και τα δικά του χαχα μας μιλάει συνέχεια ο πολυλογάς έχει πολύ πλάκα 😄 

Τι κάνετε εσείς;; 

Πρέπει να φτιάξουμε καμια ομάδα φβ ή κάπου να στείλουμε φωτο τα μωράκια μας 😄 @Tina92 @Dimitra91 @Xrita @whatever @ΚατεριναΣκ

Καλό μήνα!!! Ο Οκτώβρης ειναι απο τους αγαπημένους μου μήνες!!!

Αχχχ δεν έχω facebook! Δεν ρώτησα γιατί μέχρι τώρα δεν είχα κάτι.. Αν δω και ανεβάσω θα ρωτήσω τη γιατρό! Επίσης ρε κορίτσια, εγώ τη μικρή την κοίμιζα στο λίκνο.... Εχθές πρώτη φορά την κοιμήσαμε στο πορτ μπεμπε και μας κοιμήθηκε απο 3, 3ωρα το βράδυ! Έπαθα σοκ! Λέτε να τη βολεύει καλύτερα τώρα που είναι μωράκι και ο χώρος στο πορτ μπεμπε είναι πιο μαζεμένος;

Κι εγώ ανυπομονώ να κλείσουμε μήνα! Αλλά έχουμε 14 μέρες ακόμα! Θα πάτε παιδίατρο στο μήνα πάνω; Και στα 40 με το καλό εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλό μήνα!!! Ο Οκτώβρης ειναι απο τους αγαπημένους μου μήνες!!!

Αχχχ δεν έχω facebook! Δεν ρώτησα γιατί μέχρι τώρα δεν είχα κάτι.. Αν δω και ανεβάσω θα ρωτήσω τη γιατρό! Επίσης ρε κορίτσια, εγώ τη μικρή την κοίμιζα στο λίκνο.... Εχθές πρώτη φορά την κοιμήσαμε στο πορτ μπεμπε και μας κοιμήθηκε απο 3, 3ωρα το βράδυ! Έπαθα σοκ! Λέτε να τη βολεύει καλύτερα τώρα που είναι μωράκι και ο χώρος στο πορτ μπεμπε είναι πιο μαζεμένος;

Κι εγώ ανυπομονώ να κλείσουμε μήνα! Αλλά έχουμε 14 μέρες ακόμα! Θα πάτε παιδίατρο στο μήνα πάνω; Και στα 40 με το καλό εύχομαι!

Καλησπερα κοριτσια... Εμεις κλείσαμε σήμερα 1 μηνα.... Θελω να ρωτησω ομως κατι να μ πειτε... Εμενα η μικρη έχει κολοικους.... Με σκοπο οταν ποναει να την παιρνω αγγαλια για να ηρεμεί... Και κοιμαται.... Πιστεύετε οτι κακομαθαινει απο τωρα??  Εσας κοιμούνται μόνα τους??  Χωρις κούνημα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Roula2410 είπε:

Καλησπερα κοριτσια... Εμεις κλείσαμε σήμερα 1 μηνα.... Θελω να ρωτησω ομως κατι να μ πειτε... Εμενα η μικρη έχει κολοικους.... Με σκοπο οταν ποναει να την παιρνω αγγαλια για να ηρεμεί... Και κοιμαται.... Πιστεύετε οτι κακομαθαινει απο τωρα??  Εσας κοιμούνται μόνα τους??  Χωρις κούνημα? 

Δεν ισχύει νομίζω... Ο παιδίατρος καταρχάς μου είπε ότι αν εχει κολικούς η δική μου ν ατην παίρνουμε αγκαλιά με τον βραχίονά μας στην κοιλιά της και να της βάζουμε μία πολύ ζεστη πετσέτα στην κοιλίτσα της (πάνω απο τα ρούχα) οπότε μη φοβάσαι... εμενα κοιμάται ενώ τρώει ή ενώ την έχω να ρευτεί! Αλλά πάντα πάνω μου! Είναι πολύ μωρά ακομα και είναι λογικό! Τι ωραία 10 μέρες έχετε μέχρι να σαραντίσετε!!! Αν και εμένα αυτό που με αγχώνει και με βιάζει είναι να έρθει η μέρα του εμβολίου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό μήνα!! 🍂🍃

Μεθαύριο γινόμαστε 1 μηνός είμαι πολύ ενθουσιασμένη!! Δεν κατάλαβα πώς πέρασε ο καιρός! 28 ημερών σήμερα ακριβώς 4 εβδομάδων..μεγαλώνει πλέον κάθεται πιο πολύ ξύπνιος χωρίς να ζητάει φαί !! Και λέει και τα δικά του χαχα μας μιλάει συνέχεια ο πολυλογάς έχει πολύ πλάκα 😄 

Τι κάνετε εσείς;; 

Πρέπει να φτιάξουμε καμια ομάδα φβ ή κάπου να στείλουμε φωτο τα μωράκια μας 😄 @Tina92 @Dimitra91 @Xrita @whatever @ΚατεριναΣκ

Καλησπερα κ από εμένα μανούλες🌸

εμεις σήμερα γίναμε 11 ημερών ποσο γρήγορα περνάει ο καιρός,πήγαμε κ την δεύτερη μας βόλτα,θυμάστε π σας έλεγα δεν θα βγω από το σπίτι μέχρι να σαραντισω ε δεν την πάλεψα κ βγήκα μ έκανε παρά πολύ καλό!!!

εχθες πήγαμε κ στον γιατρό όλα καλά δόξα τον θεό η Μπέμπα μέσα σε μια εβδομάδα πήρε 250γρ κ χάρηκα παρά πολύ δεν ήξερα καθόλου τι έχει πάρει γιατί θηλάζω αποκλειστικά κ δεν ξέρω τι ακριβώς τρώει η Μπέμπα όποτε κ εγώ τώρα νιώθω μια ανακούφιση ότι όλος αυτός ο κόπος με τον θηλασμό δεν πάει χαμένος κ τρέφεται σωστά 🥰

ναι τελεια ιδέα αυτή με το Facebook ποτέ θα το κάνουμε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Δεν ισχύει νομίζω... Ο παιδίατρος καταρχάς μου είπε ότι αν εχει κολικούς η δική μου ν ατην παίρνουμε αγκαλιά με τον βραχίονά μας στην κοιλιά της και να της βάζουμε μία πολύ ζεστη πετσέτα στην κοιλίτσα της (πάνω απο τα ρούχα) οπότε μη φοβάσαι... εμενα κοιμάται ενώ τρώει ή ενώ την έχω να ρευτεί! Αλλά πάντα πάνω μου! Είναι πολύ μωρά ακομα και είναι λογικό! Τι ωραία 10 μέρες έχετε μέχρι να σαραντίσετε!!! Αν και εμένα αυτό που με αγχώνει και με βιάζει είναι να έρθει η μέρα του εμβολίου!!!

Ποποποπο καο μενα με αγχώνει ενταξει εχουμε λιγο ακομα...... Ναι περνάνε γρηγορα η μερες..... Και μενα το ιδιο συνέχεια πανω μ κοιμαται και μετα την βαζω στο κρεβατι της.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό μήνα!! 🍂🍃

Μεθαύριο γινόμαστε 1 μηνός είμαι πολύ ενθουσιασμένη!! Δεν κατάλαβα πώς πέρασε ο καιρός! 28 ημερών σήμερα ακριβώς 4 εβδομάδων..μεγαλώνει πλέον κάθεται πιο πολύ ξύπνιος χωρίς να ζητάει φαί !! Και λέει και τα δικά του χαχα μας μιλάει συνέχεια ο πολυλογάς έχει πολύ πλάκα 😄 

Τι κάνετε εσείς;; 

Πρέπει να φτιάξουμε καμια ομάδα φβ ή κάπου να στείλουμε φωτο τα μωράκια μας 😄 @Tina92 @Dimitra91 @Xrita @whatever @ΚατεριναΣκ

Κοριτσια πως σας λένε στο Facebook να σας κάνω αίτημα φίλιας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλό μήνα!!! Ο Οκτώβρης ειναι απο τους αγαπημένους μου μήνες!!!

Αχχχ δεν έχω facebook! Δεν ρώτησα γιατί μέχρι τώρα δεν είχα κάτι.. Αν δω και ανεβάσω θα ρωτήσω τη γιατρό! Επίσης ρε κορίτσια, εγώ τη μικρή την κοίμιζα στο λίκνο.... Εχθές πρώτη φορά την κοιμήσαμε στο πορτ μπεμπε και μας κοιμήθηκε απο 3, 3ωρα το βράδυ! Έπαθα σοκ! Λέτε να τη βολεύει καλύτερα τώρα που είναι μωράκι και ο χώρος στο πορτ μπεμπε είναι πιο μαζεμένος;

Κι εγώ ανυπομονώ να κλείσουμε μήνα! Αλλά έχουμε 14 μέρες ακόμα! Θα πάτε παιδίατρο στο μήνα πάνω; Και στα 40 με το καλό εύχομαι!

Αχ κρίμα!

Αν δεις και ανεβάσεις τι θα ρωτήσεις τη γιατρό;; Δεν κατάλαβα!!

Εμείς το βάζουμε πότε στο λίκνο και πότε στο πορτ μπεμπε..όντως έχω κι εγώ την αίσθηση ότι στο πορτ μπεμπε κοιμάται παραπάνω απότι στο λίκνο αλλά δεν είμαι σίγουρη.. Λες να είναι γι’αυτό που λες; Δε ξέρω!!

Μας είπε η παιδίατρος στις 30-40 μέρες να το δει, οπότε θα της στείλουμε να πάμε κάπου τώρα στο μήνα 😊 και στους 2 μήνες το πρώτο εμβόλιο ανυπομονώ!! Μετά θα νιώθω πιο σίγουρη με τον κόσμο που τον βλέπει..

Ευχαριστούμε 💙 Άντε κι εσείς με το καλό να κλείσετε μήνα και να σαραντίσετε!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Καλησπερα κοριτσια... Εμεις κλείσαμε σήμερα 1 μηνα.... Θελω να ρωτησω ομως κατι να μ πειτε... Εμενα η μικρη έχει κολοικους.... Με σκοπο οταν ποναει να την παιρνω αγγαλια για να ηρεμεί... Και κοιμαται.... Πιστεύετε οτι κακομαθαινει απο τωρα??  Εσας κοιμούνται μόνα τους??  Χωρις κούνημα? 

Καλησπέρα αγάπη να σου ζήσει 😊😊 Εμείς δεν έχουμε ακόμα κολικούς αλλά κι εμένα πάντα στην αγκαλιά μου κοιμάται στο στήθος όταν θηλάζει δηλαδή...και σήμερα στο κρεβάτι που γκρίνιαζε κ δεν κοιμόταν το πήρα αγκαλιά και κοιμήθηκε και χωρίς να θηλάσει απλά επειδή το είχα στην αγκαλιά μου.. Λογικό είναι μωρέ είναι πολύ μικρά ακόμα, νεογέννητα! Λογικό να θέλουν αγκαλιά για να κοιμηθούν, ηρεμούν και νιώθουν ασφάλεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλησπερα κ από εμένα μανούλες🌸

εμεις σήμερα γίναμε 11 ημερών ποσο γρήγορα περνάει ο καιρός,πήγαμε κ την δεύτερη μας βόλτα,θυμάστε π σας έλεγα δεν θα βγω από το σπίτι μέχρι να σαραντισω ε δεν την πάλεψα κ βγήκα μ έκανε παρά πολύ καλό!!!

εχθες πήγαμε κ στον γιατρό όλα καλά δόξα τον θεό η Μπέμπα μέσα σε μια εβδομάδα πήρε 250γρ κ χάρηκα παρά πολύ δεν ήξερα καθόλου τι έχει πάρει γιατί θηλάζω αποκλειστικά κ δεν ξέρω τι ακριβώς τρώει η Μπέμπα όποτε κ εγώ τώρα νιώθω μια ανακούφιση ότι όλος αυτός ο κόπος με τον θηλασμό δεν πάει χαμένος κ τρέφεται σωστά 🥰

ναι τελεια ιδέα αυτή με το Facebook ποτέ θα το κάνουμε;;;

Καλησπέρα αγάπη δεν άντεξες τελικά και βγήκες ε; Καλά έκανες 😀 Είχε καλό καιρό φαντάζομαι ε;

Μπράβο και για τη μικρή τι σας είπε ο γιατρός μια χαρά το βάρος που πήρε ε; 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αχ κρίμα!

Αν δεις και ανεβάσεις τι θα ρωτήσεις τη γιατρό;; Δεν κατάλαβα!!

Εμείς το βάζουμε πότε στο λίκνο και πότε στο πορτ μπεμπε..όντως έχω κι εγώ την αίσθηση ότι στο πορτ μπεμπε κοιμάται παραπάνω απότι στο λίκνο αλλά δεν είμαι σίγουρη.. Λες να είναι γι’αυτό που λες; Δε ξέρω!!

Μας είπε η παιδίατρος στις 30-40 μέρες να το δει, οπότε θα της στείλουμε να πάμε κάπου τώρα στο μήνα 😊 και στους 2 μήνες το πρώτο εμβόλιο ανυπομονώ!! Μετά θα νιώθω πιο σίγουρη με τον κόσμο που τον βλέπει..

Ευχαριστούμε 💙 Άντε κι εσείς με το καλό να κλείσετε μήνα και να σαραντίσετε!! 🥰

Της έστειλα μήνυμα γιατι ανεβασα 38.5! Και θατνπαω αύριο να με δει! Ο Θεος βοηθός! Εχω αγχωθει λίγο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Της έστειλα μήνυμα γιατι ανεβασα 38.5! Και θατνπαω αύριο να με δει! Ο Θεος βοηθός! Εχω αγχωθει λίγο !

Αα ναι πωπω...να πας να δεις! Να είναι όλα καλά εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αγάπη όπως μου είπε και η μαμά μου ο θηλασμός είναι μια θυσία της μαμάς προς το παιδί! Σίγουρα δεν είναι εύκολο, σίγουρα είναι κουραστικό, σίγουρα πονάει στην αρχή, αλλά το κάνεις για το μωράκι σου γιατί όπως είπες είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για τα παιδάκια μας! Θέλει υπομονή, να σφίγγεις τα δόντια όταν πονάς και να περιμένεις να περάσει ο καιρός να κοιμηθείς πάλι λίγο. Πρέπει να ξέρεις ότι τον πρώτο καιρό εσύ κ το μωρό θα είστε ένα. Φαντάσου τις γυναίκες που έχουν 2 μωρά! Κ εγώ πιστεύω ότι είναι το σωστό κ αυτό που ορίζει η φύση γι’αυτό το κάνω, όχι από ταμπού ή μόδα ή οτιδήποτε! Ήταν ένας στόχος μου να θηλάσω, κ ένιωθα υπερήφανη με τον εαυτό μου όταν τα κατάφερα κ τόσο γρήγορα κ όλας γιατί είδα πόσο δύσκολο είναι! Αλλά σίγουρα η ψυχολογία όπως είπε η Δήμητρα είναι το πιο σημαντικό..εγώ πχ δε θα ένιωθα καλά αν δεν τα κατάφερνα με το θηλασμό κ εκεί κινδύνευα με καμια επιλόχειο..εσύ αν δε νιώθεις καλά με το θηλασμό τότε μην το κάνεις..ή βρες εναλλακτικές..θα μεγαλώσει κ χωρίς μητρικό, αλλά τα οφέλη του μητρικού πιστεύω είναι πολύ σημαντικά κ επειδή έχεις γάλα κ το παλεύεις πιστεύω μπορείς να βρεις μια λύση. Και κάνε αντλήσεις γιατί να μην κάνεις;; Θα αποθηκεύεις και γάλα για μια περίπτωση ανάγκης ή αν θες καμια μέρα να βγεις!

Αγάπη δε φαντάζεσαι ποσο συμφωνη με βρίσκεις με όσα λες! Χαίρομαι πολυ που σας έχω "παρεα"... Τον θηλασμο τον ένιωθα σαν μια ανάγκη που έβγαινε από μέσα μου, σαν μια ζωτικής σημασίας ανάγκη για μένα.... Σημερα με τη συμβουλο καταλαβα οτι το παιδί δυο εβδομάδες τώρα δεν θηλάζει αλλά του κατεβάζω γάλα με μαλλάξεις κ στάζω το γάλα στο στόμα του... Δε πιάνει τη θήλη σωστά κ κοιμάται επειδή δε  μπορεί να κατεβάσει γάλα... 

Δε μπόρεσα να εφαρμόσω τίποτα από αυτά που μου έδειξε σπίτι... Ήμουν εκεί δυόμιση ώρες σχεδόν με τη συμβουλο(πιστοποιημενη κ συ στημένη από τη Frezyderm) ... Κουράστηκα όμως να κλαίω κάθε μέρα με το θηλασμο, με τη λοίμωξη που έπαθα κ που είμαι φοβισμενη αν θα μου φυγει γιατί πλεον δεν εμπιστευομαι το γιατρό.... Ανέβασα παρα πολλα λευκά... 

Εχω χάσει τις πρώτες όμορφες μέρες με το μωρό εξαιτίας τους κ είμαι πολυ θυμωμένη κ πικραμενη... Η δική μου μαία από ότι καταλαβα σήμερα μου έδειχνε αλλά αντί άλλων όπως κ αυτές στο μαιευτηριο που όσες φορές κ αν τις ρώταγα αν κρατάω καλα το μωρό αν έχει τη θήλη σωστά έλεγαν ναι ναι... Απλά εγώ κλαίω, το μωρο δε μπορεί να θηλασει, το ταλαιπωρω, ;ουρλιάζει, το αφήνω να ξυπνήσει στο κρεβάτι γιατί κοιμάται πάνω στο στηθος ξανά ουρλιάζει κ αισθάνομαι ότι όλα είναι λάθος....

Σκέφτομαι ότι είναι μονόδρομος το ξένο απλά δε μπορω να παρω την απόφαση να το κόψω.... Αντλησεις κάθε τρεις ώρες κ ειδικά τη νυχτα μου φαίνεται σχεδόν ακατόρθωτο απο τη στιγμη που θέλει 49 λεπτά. και πολυ "κρυο"...Το μωρό έχει κουραστει να καθεται κάτω από το στήθος κ εγώ να κάνω μαλλαξεις για να πιει γαλα... Το παίρνει ο υπνος...Όσο κ αν προσπαθησα παλι να εφαρμόσω όλη μέρα όσα μου έμαθε η συμβουλος, το μωρό δε πιανει τη θήλη όπως την έπιανε με τη συμβουλο κ μετα κοιμάται πεινασμενο στο στήθος.... Κ εκει δηλαδή με τη συμβουλο έκανε θηλαστικες κινήσεις με σωστά τη θήλη και τη θέλεα άλω (ένιωθα σωστά τη θήλη κ εγώ)  κ μετα  κοιμόταν.... 

Η συμβουλος δεν έρχεται εδώ που μένουμε γιατί το βρίσκει μακριά όπως κ μια άλλη πολυ γνωστή, όποτε δε μπορεί να μου δείξει ξανά... 

Απλά καταλαβα οτι οι μαίες ήταν ότι να ναι στο νοσοκομείο το ίδιο κ η μαία του γιατρου... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...