Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κοριτσι κ εμένα δεν τα έχει παρει ακόμα τα κιλά που έχασε... Να σε ρωτησω ποσα ml σου είπε να δίνεις ξένο τη φορά;;;αυτό για το στήθος το έχει κ ο δικός μας κ μας είπε ακριβώς το ίδιο η παιδιατρος... Όσο για τα κιλά τα δικά σου μπράβο ρε κορίτσι!!!! 

Μου ειπε 2 φορες απο 90 βεβαια δεν τα πινει! Πινει 60 οποτε της δινω 3 φορες συμπληρωμα απο 60 ml! Στο μαιευτήριο μας ειχαν πει οτι αν τρωει 60 μλ να της κανουμε 90 για σιγουριά! Οποτε ετσι το κανουμε!

Ευχαριστω 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Μου ειπε 2 φορες απο 90 βεβαια δεν τα πινει! Πινει 60 οποτε της δινω 3 φορες συμπληρωμα απο 60 ml! Στο μαιευτήριο μας ειχαν πει οτι αν τρωει 60 μλ να της κανουμε 90 για σιγουριά! Οποτε ετσι το κανουμε!

Ευχαριστω 🥰🥰🥰

Εμας η παιδιατρος μας είπε 40 τρεις φορές, αλλά μου φάνηκε λίγο...και εμας όμως πινει 50 ή 60...επισης πριν δώσεις ξένο θηλάζεις;;;ρε συ τον παιρνει ο υπνος είτε στο θηλασμο είτε στο μπιμπερό.... Δε μπορω να τον ξυπνήσω..... Εσένα σου κοιμάται στο στήθος;;;μου κοιμάται στο λεπτό ενώ πριν ουρλιαζε για φαγητο.... ☹️😓😓😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/9/2020 at 4:33 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Ετσι κι αλλιως ήδη εδινα λιγο ξενο γαλα οποτε σιγουρα δεν ήθελε να μας βαλει να δώσουμε. Να σου πω ομως καλυτερα ετσι γιατι ειμαι πιο ήρεμη ψυχολογικά οποτε παει και ο θηλασμος καλυτερα!

Δεν νομιζω να πειράζει αφου σας ειχαν πει να το Κανετε!

Πηγαμε μια βολτα με το αυτοκινητο τις προαλλες και λεμε αυριο αν ο καιρος ειναι καλος να πάμε καπου πιο μακρια να την κανουμε βολτα με το καροτσι! 🥰 Εννοειται οτι το αμαξι της αρεσε και κοιμοταν 4 ωρες! 😅😅

Γενικά καλο μωρο ειναι κλαιει φυσικα όταν πεινάει ή οταν ειναι λερωμενη και όταν κλαιει την ακουει η γειτονιά αλλα ενταξει σε φυσιολογικα πλαισια! Συνηθιζουμε σιγα σιγα! Το ονομα μας ειναι Αλεξανδρα! ❣️

Πήγαμε κι εμείς σήμερα βόλτα για καφέ παραλιακά, και μετά για φαγητό με κάτι φίλους μας(σε ανοιχτό μαγαζί βέβαια χωρίς μουσική)..ήσυχος ο μικρούλης ούτε που τον καταλάβαμε, καναδυο φορές ξύπνησε για να φάει κ κοιμόταν πάλι..τώρα γυρνάμε κοιμάται πάλι ☺️ 

Χαχα στο αμάξι λένε νανουρίζονται μάλλον ισχύει ε 😄😄

Εμάς ευτυχώς έχει απαλή φωνή και όταν κλαίει δεν ακούγεται πολύ ☺️ Αλλά εκεί κλαίει μόνο όταν πεινάει, όταν λερώνεται κ όταν κάνει μπάνιο..παλεύεται προς το παρόν 😄

Πολύ όμορφο όνομα ❤️❤️ Εμείς Θεόδωρο Φίλιππο θα το πούμε μάλλον..Θοδωρή από τον παππού(μπαμπά του άντρα μου) και Φίλιππο επειδή μ’αρέσει εμένα..αλλά το Θοδωρής θα ακούγεται 🙄😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/9/2020 at 5:16 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Να ξέρει ο λοξυγγας είναι καλός να τον έχουν γιατί τους προστατεύει από τον εμετό,κ εμάς έχει κ για να σταματήσει μπορεί να περάσει κ μια 20 λεπτά,να σε ρωτήσω εσυ τι προγράμμα έχεις με τον θηλασμό;;;και εσυ δεν θηλάζεις αποκλειστικά;;;

Ναι αποκλειστικά θηλάζω απ’την αρχή, δεν έχω δώσει ξένο!! Να σου πω δεν έχω πρόγραμμα..όποτε ξυπνάει και πεινάει του δίνω 😅 τις καλές φορές ξυπνάει στο 3ωρο, άλλες ξυπνάει και μετά από 1 ώρα..μπορεί κ μετά από μισή ώρα τη νύχτα..εσύ κάθε πότε το θηλάζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Εμας είναι πρασινα κ άλλοτε κιτρινοπορτοκαλι... Μας είπε ότι είναι φυσιολογικό η παιδιατρος... Επίσης από το νοσοκομείο μας είπε ότι με το θηλασμο δε χρειάζεται να ρευτει... Εντυπωση μου έκανε... Χρειάζεται να ρευτει λέει με το ξένο οπωσδηποτε.. Πάντως κ με το ξένο που δίνουμε αν κοιμάται, δεν ρευεται ακόμα κ αν τον έχουμε χτυπήσει στην πλατουλα κ μας είπαν ότι μπορεί να ρευτει κ μια ώρα μετά με το ξένο... 

Κ εγώ έτσι είχα ακούσει ότι με το θηλασμό μπορεί και να μη ρευτεί, αλλά πρέπει να το βάζεις γιατί μπορεί και να ρευτεί! Εμάς ρεύεται τώρα και όχι μια φορά, καμιά φορά πιο πολλές..και δυνατά κάποιες! 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Εμας η παιδιατρος μας είπε 40 τρεις φορές, αλλά μου φάνηκε λίγο...και εμας όμως πινει 50 ή 60...επισης πριν δώσεις ξένο θηλάζεις;;;ρε συ τον παιρνει ο υπνος είτε στο θηλασμο είτε στο μπιμπερό.... Δε μπορω να τον ξυπνήσω..... Εσένα σου κοιμάται στο στήθος;;;μου κοιμάται στο λεπτό ενώ πριν ουρλιαζε για φαγητο.... ☹️😓😓😓

Ναι κοριτσι μου τα ιδια μου κανει κι εμενα! Θηλαζει μετα κουταζεται κοιμαται κ δε ξυπναει και τη βαζω στο κρεβάτι της και μετα απο λιγο ουρλιάζει για φαγητο.

Οταν της δινω μπιμπερο δεν την θηλαζω πριν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Πήγαμε κι εμείς σήμερα βόλτα για καφέ παραλιακά, και μετά για φαγητό με κάτι φίλους μας(σε ανοιχτό μαγαζί βέβαια χωρίς μουσική)..ήσυχος ο μικρούλης ούτε που τον καταλάβαμε, καναδυο φορές ξύπνησε για να φάει κ κοιμόταν πάλι..τώρα γυρνάμε κοιμάται πάλι ☺️ 

Χαχα στο αμάξι λένε νανουρίζονται μάλλον ισχύει ε 😄😄

Εμάς ευτυχώς έχει απαλή φωνή και όταν κλαίει δεν ακούγεται πολύ ☺️ Αλλά εκεί κλαίει μόνο όταν πεινάει, όταν λερώνεται κ όταν κάνει μπάνιο..παλεύεται προς το παρόν 😄

Πολύ όμορφο όνομα ❤️❤️ Εμείς Θεόδωρο Φίλιππο θα το πούμε μάλλον..Θοδωρή από τον παππού(μπαμπά του άντρα μου) και Φίλιππο επειδή μ’αρέσει εμένα..αλλά το Θοδωρής θα ακούγεται 🙄😋

Αα υπέροχα! Εμας ακουγεται πολυ 😂😂 αλλα θα σας πω οταν βγουμε γτ εν υελη δεν βγηκαμε σημερα!

Πολυ ομορφα τα ονόματά σας!🥰🥰🥰

Εμας μονο στο μπάνιο δεν κλαιει! Της αρεσει πολυ ευτυχως!🥰🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα! Να σε ρωτησω δηλαδή στην αρχή σου είχε παρει 100 γραμμάρια σε μια μέρα, ενώ του είχες αλλάξει πχ πανα κ ήταν άδεια;;;😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀παρα πολυ!!!εμας παιρνει 50-70 (δινουμε όμως κ ξένο όπως είπε η παιδιατρος επειδη το ρουφηξε μετά παο θηλασμο κ φαινόταν πεινασμενο...μας ειπε η παιδιατρος ότι είναι φυσικό να παιρνει 20-30 γραμμάρια την εβδομάδα. ...εσας τι σας είπε πανω σε αυτό;;;;;

 

Πήγε από 3250 3400..πήρε δηλαδή 150γρ !! Από την 9η μέρα στη 10η..αλλά την 11η πήγε 3440, πήρε 40γρ δηλαδή..και τώρα που έχει πάει 4 κιλά, πήγε από 3800 3820,μετά πήγε πάλι 3800 έχασε δηλαδή 20γρ, μετά πήγε από 3800 3900,από 3900 3990, δηλαδή 2 μέρες πήρε από 100γρ, προχθές πήγε 4000 πήρε δηλαδή 10γρ μόνο..χθες δεν πήρε τίποτα..και σήμερα πήρε πάλι 40γρ και πήγε 4040! 

Το ζυγίζω πάντα γυμνό, δηλαδή δεν φοράει ούτε πάνα 😄 βάζω ένα σεντονάκι πάνω στη ζυγαριά, αφαιρεί η ζυγαριά το βάρος του σεντονιού(που είναι 10γρ χαχα), και μετά βάζω το μωρό!

Τα κάνουν αυτά! Κάποιες φορές παίρνουν πολλά μαζεμένα, κάποιες τίποτα και κάποιες χάνουν..άμα περάσει τα κιλά της γέννησης μετά το ζυγίζεις κάθε εβδομάδα, δε χρειάζεται κάθε μέρα..(εγώ το κάνω από συνήθεια-ή ψυχαναγκασμό πες😆)

Δε σας είπε 20-30 την εβδομάδα η παιδίατρος..την ημέρα σας είπε τόσα..την εβδομάδα παίρνει περίπου 170-220γρ..ρώτα την να το διευκρινίσετε 😊

Εμάς όσο και να του δώσουμε τρώει χαχα..είναι λαίμαργα τα μωρά..αλλά δε σημαίνει ότι χρειάζονται τόσο..εμένα το βγάζει αν τρώει πολύ..αλλά όσο και να του δίνω τρώει..αλλά αν παίρνει βάρος δε χρειάζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Γεια σας κορίτσια... 

Τι κάνετε;;;

Εγώ έτρεχα γιατί ανέβασα πυρετο 9η μέρα μετά την καισαρική(τραγικό)... Θα σας πω την ιστορία σε άλλη φάση...(δε σας εχω πει κ για την καισαρική ακόμα☹️😓🙃🙃) μου είπε να μείνω μέσα μια μέρα να με καθαρίσει κ να παρω ενδοφλέβια(έξαλλη έγινα) είμαι σπίτι αλλά έτσι κ έτσι κ τα λευκά είναι ψηλα... Θα δείξει αν θα μπω....😴😪😓😭😭😭😭😭😭τοσες καισαρικές κάνουν ρε γαμωτο δεν μπορω να καταλάβω τι πηγε στραβα....Με αυτά δεν έχω μιλήσει κ με τη συμβουλο θηλασμου... 

Να σας ρωτησω... 

Οι θήλες σας πως είναι;;;

Έχουν Κακκαδακια πανω;;

Βάζετε χαμομήλι ή τη  λανολινη μόνο;;

Επίσης κορίτσια εμάς ο αφαλος δεν έχει πέσει (11 η μέρα)... Βέβαια δεν ανησυχώ ξέρω ότι θέλει 3 εβδομάδες να πέσει σε κάποια μωρά... 

Και κάτι άλλο, ουρλιάζει κ πλανταζει κάθε φορά που τον γδυνουμε για να πλυνουμε ποπο ή να κάνουμε μπάνιο...... Συμβαίνει με εσας;;;

Και τέλος τα βάζετε πάντα κάτω από τη βρυση ή χρησιμοποιείτε κ μαντηλακια στο αλλαγές;;;;;

*****σορυ για τις πολλες ερωτήσεις..... 

 

Πωπω ρε αγάπη τι έπαθες!! Γιατί ανέβασες πυρετό σου είπαν; Τελικά έμεινες νοσοκομείο;;

Εμένα οι θηλές πονάνε όταν τις ακουμπάω ή όταν ακουμπάω πετσέτα πάνω..αυτό με ενοχλεί λίγο..αλλά όταν θηλάζουμε είναι οκ..μόνο στην αρχή πονάνε λίγο αλλά ανεκτά..δεν είναι πληγωμένες...εσένα πώς είναι;

Δε βάζω καμία κρέμα πλέον..λανολίνη έβαζα αλλά μέχρι τις πρώτες 5-6 μέρες..έβαζα μία πολύ καλή με κορτιζόνη που με βοήθησε μέσα σε 1-2 μέρες ήμουν οκ κ μετά δεν έβαζα τίποτα..για χαμομήλι δεν είχα ακούσει καν..βοηθάει; 

Ναι μην ανησυχείς με τον αφαλό..θα πέσει κάπου τώρα..ρώτα και τη γιατρό..έχει ξεραθεί πώς το βλέπεις;

Επίσης όλα τα μωράκια κλαίνε στο άλλαγμα κ όταν είναι βρώμικα νομίζω..μην αγχώνεσαι!!

Εγώ προσπαθώ να το πλένω σε κάθε άλλαγμα, αλλά καμιά φορά στα τσίσα το κάνω μόνο με μαντηλάκι..ειδικά αν είναι νύχτα και δε βλέπω μπροστά μου 😅 έχω πάρει κάτι μαντηλάκια που είναι 99% νερό..αλλά στα κακά πάντα το πλένουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Εμας η παιδιατρος μας είπε 40 τρεις φορές, αλλά μου φάνηκε λίγο...και εμας όμως πινει 50 ή 60...επισης πριν δώσεις ξένο θηλάζεις;;;ρε συ τον παιρνει ο υπνος είτε στο θηλασμο είτε στο μπιμπερό.... Δε μπορω να τον ξυπνήσω..... Εσένα σου κοιμάται στο στήθος;;;μου κοιμάται στο λεπτό ενώ πριν ουρλιαζε για φαγητο.... ☹️😓😓😓

Αγάπη να το τσιγκλάς να ξυπνάει...αν δεν έχει φάει..καντου τα ποδαράκια, τα αυτάκια, κάνε ότι παίρνεις το στήθος απαλά..εμένα εκεί ξυπνάει κ θυμάται ότι τρώει χαχα..μην του πάρουν το φαγητό..αν έχει περάσει ώρα κ έχει φάει άστο να κοιμηθεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Αγάπη να το τσιγκλάς να ξυπνάει...αν δεν έχει φάει..καντου τα ποδαράκια, τα αυτάκια, κάνε ότι παίρνεις το στήθος απαλά..εμένα εκεί ξυπνάει κ θυμάται ότι τρώει χαχα..μην του πάρουν το φαγητό..αν έχει περάσει ώρα κ έχει φάει άστο να κοιμηθεί

Τι ποδαράκια, τι πατουσακια με δυναμη τι αυτακια τι κάτω από το σβέρκο.... Τίποτα.... Μόνο αυτό με το στήθος που παταω το δάχτυλο στην άκρη του στόματος του αλλά από ένα σημείο κ μετα οι θηλαστικες κινήσεις είναι πολυ νωθρες κ νομίζω δε πινει γάλα το έχει σα πιπιλα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι κοριτσι μου τα ιδια μου κανει κι εμενα! Θηλαζει μετα κουταζεται κοιμαται κ δε ξυπναει και τη βαζω στο κρεβάτι της και μετα απο λιγο ουρλιάζει για φαγητο.

Οταν της δινω μπιμπερο δεν την θηλαζω πριν!

Και δεν πονας στο στήθος (που έχει γεμίσει γάλα) μέχρι να ξανά έρθει η επόμενη ώρα για τάισμα;;;Επισης, σκέφτεσαι να το κόψεις σταδιακά το ξένο κ αν ναι, με ποιον τρόπο, αφου θα έχει μάθει στα τόσα ml ξένο(αυτους τους προβληματισμους έχω κ ακόμα με τις μαλ........ που έγιναν δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με συμβουλο.);;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Πήγε από 3250 3400..πήρε δηλαδή 150γρ !! Από την 9η μέρα στη 10η..αλλά την 11η πήγε 3440, πήρε 40γρ δηλαδή..και τώρα που έχει πάει 4 κιλά, πήγε από 3800 3820,μετά πήγε πάλι 3800 έχασε δηλαδή 20γρ, μετά πήγε από 3800 3900,από 3900 3990, δηλαδή 2 μέρες πήρε από 100γρ, προχθές πήγε 4000 πήρε δηλαδή 10γρ μόνο..χθες δεν πήρε τίποτα..και σήμερα πήρε πάλι 40γρ και πήγε 4040! 

Το ζυγίζω πάντα γυμνό, δηλαδή δεν φοράει ούτε πάνα 😄 βάζω ένα σεντονάκι πάνω στη ζυγαριά, αφαιρεί η ζυγαριά το βάρος του σεντονιού(που είναι 10γρ χαχα), και μετά βάζω το μωρό!

Τα κάνουν αυτά! Κάποιες φορές παίρνουν πολλά μαζεμένα, κάποιες τίποτα και κάποιες χάνουν..άμα περάσει τα κιλά της γέννησης μετά το ζυγίζεις κάθε εβδομάδα, δε χρειάζεται κάθε μέρα..(εγώ το κάνω από συνήθεια-ή ψυχαναγκασμό πες😆)

Δε σας είπε 20-30 την εβδομάδα η παιδίατρος..την ημέρα σας είπε τόσα..την εβδομάδα παίρνει περίπου 170-220γρ..ρώτα την να το διευκρινίσετε 😊

Εμάς όσο και να του δώσουμε τρώει χαχα..είναι λαίμαργα τα μωρά..αλλά δε σημαίνει ότι χρειάζονται τόσο..εμένα το βγάζει αν τρώει πολύ..αλλά όσο και να του δίνω τρώει..αλλά αν παίρνει βάρος δε χρειάζεται

Καταλαβα.... Ναι μας είπε νομίζω 150-210 (αν θυμάμαι καλά).... Σίγουρα 20-30  την ημέρα.... Εμείς το ζυγίζουμε με πανα, έχουμε ζυγίσει την πανα που μόλις του βάλαμε και αφαιρούμε τα 22 γραμμάρια που αυτη ζυγίζει... 

Κάτι ασχετο... Ποιο μαξιλαρι θηλασμου έχεις;;;(μάρκα εννοώ) Σε βόλεψε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Και δεν πονας στο στήθος (που έχει γεμίσει γάλα) μέχρι να ξανά έρθει η επόμενη ώρα για τάισμα;;;Επισης, σκέφτεσαι να το κόψεις σταδιακά το ξένο κ αν ναι, με ποιον τρόπο, αφου θα έχει μάθει στα τόσα ml ξένο(αυτους τους προβληματισμους έχω κ ακόμα με τις μαλ........ που έγιναν δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με συμβουλο.);;;

Όχι δεν πονάω! Δεν σκέφτομαι να της το κόψω κορίτσι μου. Δεν είναι κακό να πίνει λίγο ξένο γάλα. Εμενα τουλάχιστον μου προσφέρει μία σιγουριά και είμαι πιο ήρεμη ψυχολογικά και έτσι πάνε όλα καλύτερα! Μην σε αγχώνει! Αλλά βέβαια αν θελεις ντε και καλά αποκλειστικό θηλασμό καλυτερα να ρωτησεις σύμβουλο!

Για το δικό μου παιδί ο μεικτός θηλασμός είναι το καλύτερο προς το παρόν! Κάθε παιδί είναι διαφορετικό αλλά και κάθε μαμά! Εγω δεν είμαι απο αυτες που έχουν κόλλημα μόνο με αποκλειστικό θηλασμό κτλπ είμαι ανοιχτή γενικά! Κάνω το καλύτερο για το παιδί μου! Αν θέλει παραπάνω γάλα και εγώ δεν έχω ακόμα θα του δώσω ξένο! Τα στοιχεία που χρειάζεται τα παίρνει απο τον θηλασμό έτσι κι αλλιώς ! Οπότε το συμπλήρωμα απλά μας βοηθάει λίγο στο να χορταίνει περισσότερο και να ξεκουραζόμαστε όλοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αγάπη να το τσιγκλάς να ξυπνάει...αν δεν έχει φάει..καντου τα ποδαράκια, τα αυτάκια, κάνε ότι παίρνεις το στήθος απαλά..εμένα εκεί ξυπνάει κ θυμάται ότι τρώει χαχα..μην του πάρουν το φαγητό..αν έχει περάσει ώρα κ έχει φάει άστο να κοιμηθεί

Δεν πιάνει σε όλα τα μωρα αυτο! Εμενα ΑΝ θελει να ξυπνησει απο μόνη της οκ θα ξυπνησει αλλιώς ενοχλείτε κ κλαίει και δεν τρώει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ναι αποκλειστικά θηλάζω απ’την αρχή, δεν έχω δώσει ξένο!! Να σου πω δεν έχω πρόγραμμα..όποτε ξυπνάει και πεινάει του δίνω 😅 τις καλές φορές ξυπνάει στο 3ωρο, άλλες ξυπνάει και μετά από 1 ώρα..μπορεί κ μετά από μισή ώρα τη νύχτα..εσύ κάθε πότε το θηλάζεις;

Και εγώ πλέον αποκλειστικά θηλάζω την πρώτη ημέρα έδωσα λίγο συμπλήρωμα γιατί δεν χόρταινε από το πρώτο γάλα!!

ακριβως το ίδιο πρόγραμμα κ τώρα ανακουφίζομαι που μ λες ότι κ ο δικός σου μπορεί να φάει ανα μισή ώρα καμία φορά η κ μια ώρα γιατί κ η δικιά μ ετσι είναι κ αναρωτιόμουν αν είναι φυσιολογικό,εμάς σκεψου μερικές φορές μπορεί να κοιμηθεί κ 4 ωρεσ σερί πολύ σπάνια βέβαια ,και εγώ δεν την ξυπνάω όποτε ξυπνήσει η όποτε κλάψει την ταΐζω,πόση ώρα ταΐζεις τον αφήνεις να άφησει μόνος του την θηλή;;;εσένα τον πέρνει ο ύπνος πάνω στο τάισμα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια, 

Ποια μάρκα μαξιλαρι θηλασμου έχετε;;;Σας βόλεψε;;;;

Αγάπη εγώ έχω από τον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης τότε το είχα για ύπνο της theraline ετσι λέγεται είμαι υπέρ ευχαριστημένη γενικά δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς μαξιλάρι θηλασμού  αυτην την μάρκα την χρησιμοποιούν οι μαίες πολύ εδώ γιαυτο το πήρα!!!!

Κορίτσι τώρα διάβασα για την περιπέτεια σου σε αλλο ποστ με τον πυρετό,τελικά όλα καλά τώρα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλιτσες🌸

πως είστε σήμερα;;;

να ρωτήσω δίνετε στα μπεμπέ σας πιπίλα;;;

εγω από την δεύτερη μέρα π γεννήθηκε καθώς η δικιά μ όταν θα φάει κ θα θέλει νάνι πρέπει να έχει κάτι στο στόμα,στον ύπνο μετά της πέφτει,δεν ξέρω αν το είχα αναφέρει ξανά πιο παλιά αλλά από τους υπερήχους πιπίλουσε συνέχεια τα χεράκια της,μέχρι κ την 3d φωτό με το χέρι στο στόμα την έχουμε!!!στο μαιευτήριο μ είπαν ότι δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αφού την μικρή την ήρεμη κ της αρέσει της δίνω επισης διάβασα ότι βοηθάει κ στους κολικούς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Τι ποδαράκια, τι πατουσακια με δυναμη τι αυτακια τι κάτω από το σβέρκο.... Τίποτα.... Μόνο αυτό με το στήθος που παταω το δάχτυλο στην άκρη του στόματος του αλλά από ένα σημείο κ μετα οι θηλαστικες κινήσεις είναι πολυ νωθρες κ νομίζω δε πινει γάλα το έχει σα πιπιλα.... 

Ε αν δεν τρώει κ το έχει σαν πιπίλα μάλλον δεν πεινάει άλλο...όταν πεινάει θα το καταλάβεις ψάχνει με το στόμα, πιπιλάει με το χέρι ή στο τέλος κλαίει...όταν πεινάσει θα φάει 😄

(κ αν θες, μην περιμένεις να κλάψει για να το ταίσεις..όταν είναι να φάει λίγο πριν βάλτο στο στήθος..ή όταν δεις να αρχίζει να ψάχνει με το στόμα ή το χεράκι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καταλαβα.... Ναι μας είπε νομίζω 150-210 (αν θυμάμαι καλά).... Σίγουρα 20-30  την ημέρα.... Εμείς το ζυγίζουμε με πανα, έχουμε ζυγίσει την πανα που μόλις του βάλαμε και αφαιρούμε τα 22 γραμμάρια που αυτη ζυγίζει... 

Κάτι ασχετο... Ποιο μαξιλαρι θηλασμου έχεις;;;(μάρκα εννοώ) Σε βόλεψε;;

Αα σωστό κ αυτό δεν το’χα σκεφτεί...καλύτερα έτσι μη σου πω, γιατί όταν είναι γυμνό μας κατουράει κάποιες φορές χαχαχα

Μαξιλάρι θηλασμού έχω ένα από την αδερφή μου, δε ξέρω τι μάρκα είναι κ δεν το χρησιμοποιώ κ πολύ να σ πω την αλήθεια..εσείς που έχετε μεγάλο στήθος μπορεί να βοηθάει δε ξέρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Και δεν πονας στο στήθος (που έχει γεμίσει γάλα) μέχρι να ξανά έρθει η επόμενη ώρα για τάισμα;;;Επισης, σκέφτεσαι να το κόψεις σταδιακά το ξένο κ αν ναι, με ποιον τρόπο, αφου θα έχει μάθει στα τόσα ml ξένο(αυτους τους προβληματισμους έχω κ ακόμα με τις μαλ........ που έγιναν δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με συμβουλο.);;;

Αγάπη αν πονάς όταν έχεις ώρα να θηλάσεις, φαντάζομαι είναι γιατί βαραίνει το στήθος επειδή μαζεύει γάλα ε;; Άρα αν είναι έτσι έχεις πολύ γάλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Δεν πιάνει σε όλα τα μωρα αυτο! Εμενα ΑΝ θελει να ξυπνησει απο μόνη της οκ θα ξυπνησει αλλιώς ενοχλείτε κ κλαίει και δεν τρώει!

Κλαίει άμα της πειράζεις τα ποδαράκια ή πας να της πάρεις το στήθος;; Εμένα ή ξυπνάει έτσι ή δεν αντιδρά καθόλου(όταν θέλει να κοιμηθεί)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Και εγώ πλέον αποκλειστικά θηλάζω την πρώτη ημέρα έδωσα λίγο συμπλήρωμα γιατί δεν χόρταινε από το πρώτο γάλα!!

ακριβως το ίδιο πρόγραμμα κ τώρα ανακουφίζομαι που μ λες ότι κ ο δικός σου μπορεί να φάει ανα μισή ώρα καμία φορά η κ μια ώρα γιατί κ η δικιά μ ετσι είναι κ αναρωτιόμουν αν είναι φυσιολογικό,εμάς σκεψου μερικές φορές μπορεί να κοιμηθεί κ 4 ωρεσ σερί πολύ σπάνια βέβαια ,και εγώ δεν την ξυπνάω όποτε ξυπνήσει η όποτε κλάψει την ταΐζω,πόση ώρα ταΐζεις τον αφήνεις να άφησει μόνος του την θηλή;;;εσένα τον πέρνει ο ύπνος πάνω στο τάισμα;;;

Ναι μωρέ, όποτε θέλουν τρώνε δεν υπάρχει ωράριο...κ εγώ δεν το ξυπνάω πλέον, ίσα ίσα εύχομαι το βράδυ να κοιμηθεί όσο περισσότερο...ένα 3ωρο κοιμάται σίγουρα κάθε βράδυ..συνήθως 2-5 ή 1-5..απλά σήμερα αυτό το 3ωρο ήταν 4-7 😄 μετά κοιμήθηκε πάλι βέβαια 8-10.30, κ ξύπνησε κλαίγοντας είχε κατουρηθεί ο καημένος όλος πίσω μέχρι την πλάτη πάνω και τα μανίκια..(εμείς φταίμε δεν του είχαμε βάλει καλά την πάνα είδα ότι ήταν χαλαρή😓) απλά μέχρι τις 4 δεινοπάθησα για να κοιμηθεί, δε ξέρω τι είχε ο καημένος..δεν έκλαιγε, απλά δεν κοιμόταν..έτρωγε κ το μάτι γαρίδα

Τον αφήνω να αφήσει μόνος του τη θηλή ναι..όσο τρώει σημαίνει ότι πεινάει άρα γιατί να του την πάρω...και πάντα τον παίρνει ο ύπνος στο τάισμα εννοείται...γενικά δεν κοιμάται αλλιώς, μόνο στο στήθος...(ή τουλάχιστον έτσι τον κοιμίζω εγώ, η μαμά μου κ η αδερφή μου τον έχουν κοιμήσει κ με νανούρισμα ή απορροφητήρα ή αγκαλιά και βόλτα...αλλά με μένα θέλει μόνο στήθος όταν τον έχω γαμώτο:(..με μυρίζεται χαχα)...

Εσύ πόση ώρα την ταίζεις;; Κοιμάται κι εσένα στο στήθος να φανταστώ ε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι μωρέ, όποτε θέλουν τρώνε δεν υπάρχει ωράριο...κ εγώ δεν το ξυπνάω πλέον, ίσα ίσα εύχομαι το βράδυ να κοιμηθεί όσο περισσότερο...ένα 3ωρο κοιμάται σίγουρα κάθε βράδυ..συνήθως 2-5 ή 1-5..απλά σήμερα αυτό το 3ωρο ήταν 4-7 😄 μετά κοιμήθηκε πάλι βέβαια 8-10.30, κ ξύπνησε κλαίγοντας είχε κατουρηθεί ο καημένος όλος πίσω μέχρι την πλάτη πάνω και τα μανίκια..(εμείς φταίμε δεν του είχαμε βάλει καλά την πάνα είδα ότι ήταν χαλαρή😓) απλά μέχρι τις 4 δεινοπάθησα για να κοιμηθεί, δε ξέρω τι είχε ο καημένος..δεν έκλαιγε, απλά δεν κοιμόταν..έτρωγε κ το μάτι γαρίδα

Τον αφήνω να αφήσει μόνος του τη θηλή ναι..όσο τρώει σημαίνει ότι πεινάει άρα γιατί να του την πάρω...και πάντα τον παίρνει ο ύπνος στο τάισμα εννοείται...γενικά δεν κοιμάται αλλιώς, μόνο στο στήθος...(ή τουλάχιστον έτσι τον κοιμίζω εγώ, η μαμά μου κ η αδερφή μου τον έχουν κοιμήσει κ με νανούρισμα ή απορροφητήρα ή αγκαλιά και βόλτα...αλλά με μένα θέλει μόνο στήθος όταν τον έχω γαμώτο:(..με μυρίζεται χαχα)...

Εσύ πόση ώρα την ταίζεις;; Κοιμάται κι εσένα στο στήθος να φανταστώ ε;;

Ρε εσυ ακριβώς λες και  περιγράφεις την δικιά μου κοιμάται συνέχεια στο στήθος και σε εμένα μόνο σαν να με μυρίζει λες και ξέρει ότι είμαι  το φαγητό της😂😂😂

και εμένα όταν δεν κοιμάται δεν κλαίει απλά έχει το μάτι γαρίδα κ μας κοιτάει🤪

εμας το μόνο θεματάκι είναι ότι η καημένη όταν κάνει κακά σφίγγεται εκεί βγάζει ένα παράπονο γίνετε κατακόκκινη και μετά ρίχνει κάτι αέρια δεν φαντάζεσαι κ μετά έχει μια ανακούφιση στο πρόσωπο της σκεψου ότι χαμογελάει ☺️☺️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...