Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Σε ευχαριστώ ρε αγάπη! ❤

Ναι, επειδή δεν έχουν γεννήσει όλα τα κορίτσια της παρεας για αυτό ειπα ότι θα γραψω πιο μετά... Και εγω αν δεν είχα γεννήσει δε θα ήθελα να διαβασω το πως το βίωσε μια γυναίκα".... Βέβαια όλα πηγαν καλα δόξα τω Θεω και την Παναγια... Δεν υπήρχε καμια επιπλοκή στο χειρουργείο κ το μωρό μπήκε θερμοκοιτίδα λιγο (όλα τα μωρά απο καισαρική τα βάζουν ουτως η αλλως για να ζεσταθουν λέει) επειδή είχε λίγη ταχυπνοια.... 

Σε ευχαριστώ για την περιγραφη βρε κορίτσι... Δεν το έκανα έτσι.... Προσπαθουσα νά του τη βάλω με το χέρι μου στο στόμα μαζί με τη θηλεα  άλω κ δεν την παιρνει για κάποιο λογο...Θα δοκιμάσω αυτό που έγραψες... Ειδικά τώρα το απόγευμα δυσκολευτηκαν και οι δυο μαίες που ήρθαν σε διαφορετική ώρα να με Βοηθήσουν.... Σε ευχαριστώ κ παλι❤💕🥰😘

Αγάπη εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ίσα ίσα θέλω να μάθω πως το βίωσε η κάθε μια σας για να προετοιμάζομαι κ εγώ,αλλά καταλαβαίνω κ πως το εννοείς !!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα🌸

εγω σήμερα ξαναπήγα στο μαιευτήριο γιατί το πρωί έβγαλα παρά πολύ βλέννη με αίμα κ σήμερα όλη μέρα υποφέρω από πόνους που όμως δεν είναι οι πόνοι τοκετού κ ακόμα δεν έχω κάνει διαστολή,θέλει πολύ υπομονή κ γενικά ταλαιπωρούμε λίγο.

απλα σήμερα στο μαιευτήριο τρόμαξα λίγο καθώς γεννούσε μια κοπέλα κ ούρλιαζε σαν να την έσφαζαν κ επειδή δεν θα κάνω επισκληριδιο ετσι λέω τουλάχιστον ,τώρα δεν ξέρω τι θα προκύψει, ήθελα να ρωτήσω όντως πεθαίνεις τόσο από τους πόνους που φτάνεις σε αυτό το σημείο να ουρλιάζεις;;;αφού κ ο άντρας μου π ήταν μαζί έπαθε ένα ψιλό σοκ,νομίζω ότι @ΚατεριναΣκ εσυ γέννησες χωρίς επισκληριδιο αν δεν κάνω λάθος;;;

παντως τώρα είμαι πάλι σπίτι δηλαδή με στείλανε σπίτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια καλησπερα🌸

εγω σήμερα ξαναπήγα στο μαιευτήριο γιατί το πρωί έβγαλα παρά πολύ βλέννη με αίμα κ σήμερα όλη μέρα υποφέρω από πόνους που όμως δεν είναι οι πόνοι τοκετού κ ακόμα δεν έχω κάνει διαστολή,θέλει πολύ υπομονή κ γενικά ταλαιπωρούμε λίγο.

απλα σήμερα στο μαιευτήριο τρόμαξα λίγο καθώς γεννούσε μια κοπέλα κ ούρλιαζε σαν να την έσφαζαν κ επειδή δεν θα κάνω επισκληριδιο ετσι λέω τουλάχιστον ,τώρα δεν ξέρω τι θα προκύψει, ήθελα να ρωτήσω όντως πεθαίνεις τόσο από τους πόνους που φτάνεις σε αυτό το σημείο να ουρλιάζεις;;;αφού κ ο άντρας μου π ήταν μαζί έπαθε ένα ψιλό σοκ,νομίζω ότι @ΚατεριναΣκ εσυ γέννησες χωρίς επισκληριδιο αν δεν κάνω λάθος;;;

παντως τώρα είμαι πάλι σπίτι δηλαδή με στείλανε σπίτι 

Θέλει υπομονή η διαστολή ειδικά ;ν είναι το πρώτο αργει συνήθως.  Ναι εγώ γέννησα χωρίς επισκληριδιο και στις δύο μου γέννες. Άμα σου πω ότι δεν φώναξα ούτε μια φορά? Ναι ποναγα ένιωθα πάρα πολύ έντονο πόνο στην μέση και μετά ερχόταν και μπροστά. Αλλά δεν ήταν κάτι που να μην το αντέχω. Δεν ξέρω πραγματικά από το εξαρτάται όλο αυτό εννοώ γιατί πονάει μια τόσο πολύ και άλλη πιο λίγο. Μπορεί να παίζουν πολλά ρόλο. Το πώς κατεβαίνει το μωρό το πόσο αντέχει και ο κάθε ένας στον πόνο.. εμένα η δεύτερη γέννα με ζορισε παραπάνω απο την πρώτη. Γιατί ο μικρός μαζί με το κεφάλι βότανα εσπρωχνα είχε βάλει και το χέρι στο μέτωπο και έτσι καταλαβαίνεις ήθελε να σπρώξω παραπάνω. Αλλά μέχρι εκεί.. εύχομαι πραγματικά να είναι και εσένα υποφερτοι οι πόνοι. Αν βλέπεις ότι δεν μπορείς όμως ζητά να κάνεις επισκληριδιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια καλησπερα,

Με έπιασε πονος το βράδυ χτες αργά παλι οξυς κ μπήκα.. Έτσι, με κράτησαν κ έκανα καισαρικη το πρωι... Ήταν βεβαια παλι το έντερο ή η θέση του μωρου, δεν ήταν πονοι γέννας... Κορίτσια, μόλις γεννήσει κ η τελευταία θα σας πω την εμπειρία μου... (Δεν ήταν κ πολυ καλη) 

Τώρα είμαι καλυτερα κ προσπαθει να πιασει θηλη, αλλά δεν τα καταφέρνει... Και εγώ δεν κάνω κάτι σωστά, μόνο με τις μαίες πιανει... ... 

3330  και 50 εκατοστά.... 

 

Να σου ζήσει το μωράκι.. αχ πεδευτηκες ε? Τώρα προσπάθησε να χαλαρώσεις και μπορείς και να απολαύσεις τις στιγμές με το μωρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Θέλει υπομονή η διαστολή ειδικά ;ν είναι το πρώτο αργει συνήθως.  Ναι εγώ γέννησα χωρίς επισκληριδιο και στις δύο μου γέννες. Άμα σου πω ότι δεν φώναξα ούτε μια φορά? Ναι ποναγα ένιωθα πάρα πολύ έντονο πόνο στην μέση και μετά ερχόταν και μπροστά. Αλλά δεν ήταν κάτι που να μην το αντέχω. Δεν ξέρω πραγματικά από το εξαρτάται όλο αυτό εννοώ γιατί πονάει μια τόσο πολύ και άλλη πιο λίγο. Μπορεί να παίζουν πολλά ρόλο. Το πώς κατεβαίνει το μωρό το πόσο αντέχει και ο κάθε ένας στον πόνο.. εμένα η δεύτερη γέννα με ζορισε παραπάνω απο την πρώτη. Γιατί ο μικρός μαζί με το κεφάλι βότανα εσπρωχνα είχε βάλει και το χέρι στο μέτωπο και έτσι καταλαβαίνεις ήθελε να σπρώξω παραπάνω. Αλλά μέχρι εκεί.. εύχομαι πραγματικά να είναι και εσένα υποφερτοι οι πόνοι. Αν βλέπεις ότι δεν μπορείς όμως ζητά να κάνεις επισκληριδιο...

Αχ κ εμένα οι πόνοι ξεκινάνε από την μέση κ καταλήγουν μπροστά αυτοί π έχω τώρα δηλαδή,δεν ξέρω τι να πω,αν κάνω πανω από 10ωρο θα πω για επισκληριοδιο,παντως κ η μαμά μ κ η αδερφή μ π γεννήσανε χωρίς επισκληριδιο φυσιολογικά μ είπαν ότι δεν ούρλιαζαν,αυτή σήμερα δεν φαντάζεσαι πως έκανε αφού  μέχρι κ η μαία ήρθε στο δωμάτιο π ήμουν για να με καθησυχάσει κ να μ πει ότι δεν είναι πάντα ετσι,την καημένη την λυπήθηκα μ ήρθε να κλάψω,

να σε ρωτήσω κάτι αλλο στο πρώτο σου είχες εσυ αυτήν την βλέννα; και αν ναι μετά από πόσες μέρες γέννησες αφού την είδες;;;ξέρω στην κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά αλλά ρωτάω επιδη έχεις εμπειρία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Αχ κ εμένα οι πόνοι ξεκινάνε από την μέση κ καταλήγουν μπροστά αυτοί π έχω τώρα δηλαδή,δεν ξέρω τι να πω,αν κάνω πανω από 10ωρο θα πω για επισκληριοδιο,παντως κ η μαμά μ κ η αδερφή μ π γεννήσανε χωρίς επισκληριδιο φυσιολογικά μ είπαν ότι δεν ούρλιαζαν,αυτή σήμερα δεν φαντάζεσαι πως έκανε αφού  μέχρι κ η μαία ήρθε στο δωμάτιο π ήμουν για να με καθησυχάσει κ να μ πει ότι δεν είναι πάντα ετσι,την καημένη την λυπήθηκα μ ήρθε να κλάψω,

να σε ρωτήσω κάτι αλλο στο πρώτο σου είχες εσυ αυτήν την βλέννα; και αν ναι μετά από πόσες μέρες γέννησες αφού την είδες;;;ξέρω στην κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά αλλά ρωτάω επιδη έχεις εμπειρία 

Όχι δεν είχα.. γέννησα 40+2 και δεν είδα ποτέ βλέννα .. και δεν  μου σπάσαν τα νερά ούτε στην πρώτη ούτε στην δεύτερη εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλησπερα αγάπη να σας ζήσει ο μπέμπης σας,να είναι γέρος κ ευλογημένος μια χαρά κ από βάρος κ ύψος!!!🥰🥳

θα βρείτε την σειρά σας θα δεις ,όλα θα πάνε καλά!!!νομίζω ότι όλες μας στην αρχή δυσκολευόμαστε με τον θηλασμό!!

εγω είμαι η τελευταία της πέρας που δεν έχει γεννήσει 🙈

 

Σε ευχαριστώ πολυ ρε αγάπη... Αντε με το καλό κ η δική σας μπεμπουλα.... Έμεινες τελευταία ε;Τι να κάνεις... Θα βγει η μπεμπα όταν θέλει αυτή❤🌺🥰💕!!! Ναι,θα δείξει με τον θηλασμό.... Η καθεμία έχει το δικό της ρυθμό.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Σε ευχαριστώ ρε αγάπη! ❤

Ναι, επειδή δεν έχουν γεννήσει όλα τα κορίτσια της παρεας για αυτό ειπα ότι θα γραψω πιο μετά... Και εγω αν δεν είχα γεννήσει δε θα ήθελα να διαβασω το πως το βίωσε μια γυναίκα".... Βέβαια όλα πηγαν καλα δόξα τω Θεω και την Παναγια... Δεν υπήρχε καμια επιπλοκή στο χειρουργείο κ το μωρό μπήκε θερμοκοιτίδα λιγο (όλα τα μωρά απο καισαρική τα βάζουν ουτως η αλλως για να ζεσταθουν λέει) επειδή είχε λίγη ταχυπνοια.... 

Σε ευχαριστώ για την περιγραφη βρε κορίτσι... Δεν το έκανα έτσι.... Προσπαθουσα νά του τη βάλω με το χέρι μου στο στόμα μαζί με τη θηλεα  άλω κ δεν την παιρνει για κάποιο λογο...Θα δοκιμάσω αυτό που έγραψες... Ειδικά τώρα το απόγευμα δυσκολευτηκαν και οι δυο μαίες που ήρθαν σε διαφορετική ώρα να με Βοηθήσουν.... Σε ευχαριστώ κ παλι❤💕🥰😘

Τίποτα..😊 Απλά περίμενε να ανοίξει καλά το στόμα του πρώτα, αλλιώς δε θα την πιάσει καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια καλησπερα,

Με έπιασε πονος το βράδυ χτες αργά παλι οξυς κ μπήκα.. Έτσι, με κράτησαν κ έκανα καισαρικη το πρωι... Ήταν βεβαια παλι το έντερο ή η θέση του μωρου, δεν ήταν πονοι γέννας... Κορίτσια, μόλις γεννήσει κ η τελευταία θα σας πω την εμπειρία μου... (Δεν ήταν κ πολυ καλη) 

Τώρα είμαι καλυτερα κ προσπαθει να πιασει θηλη, αλλά δεν τα καταφέρνει... Και εγώ δεν κάνω κάτι σωστά, μόνο με τις μαίες πιανει... ... 

3330  και 50 εκατοστά.... 

 

Συγχαρητηρια κοπελα μου να σου ζησει! Καλη ανατροφη ευχομαι! Ξεκουρασου τωρα και απολαυσετο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Συγχαρητηρια κοπελα μου να σου ζησει! Καλη ανατροφη ευχομαι! Ξεκουρασου τωρα και απολαυσετο!

Σε ευχαριστώ κοριτσι! Να χαίρεσαι κ εσυ το δικό σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2020 at 8:04 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Γεννησα σημερα το μεσημερι μια κούκλα 3700 στις 38 εβδ κ 4 ημ! Θηλαζουμε κανονικα!

Είναι πανέμορφη! Θα σας πω λεπτομέρειες οταν μπορεσω!

Να σου ζήσει Δήμητρα! Να είναι γερή και τυχερή!!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βοήθεια.... 

Χτες ήταν το πιο ήρεμο μωρό που είχα δει.... Το πρωί με συμβουλευσαν να δώσω λίγο ξένο μέχρι να κατεβάσω ( για δυο τρεις μερες δηλαδή να δίνω πρωι βράδυ κ ξένο για να μην αφυδατωθει κ βγάλει ικτερο). Όλη την υπολοιπη μέρα να τον έχω με θηλασμό... 

Κορίτσια βοήθεια Ααααα

Από το μεσημέρι μέχρι τώρα θηλάζει ασταμάτητα (δεν ξέρω αν πινει γάλα) τον θηλαζω 20 λεπτά-40 λεπτά) τον βγάζω απο το στηθος, ξυπναει μέχρι να τον βάλω στο κρεβάτι του κ κλαίει κ ξαναθηλαζω 20 λεπτά) Όλη τη μέρα στήθος.... Μόνο το βράδυ που του έδωσαν το ξένο σταμάτησε 3,5ωρες και όταν τον είχαν 2 ώρες μέσα στο γιατρό με τα αλλά μωρα.... Τις υπόλοιπες ώρες θέλει στήθος.... Μασουλάει τα χέρια,παει να πιάσει το στήθος με νευρα με τα χέρια, ψάχνει στήθος ενώ είναι αγκαλιά, ανοιγοκλείνει στόμα.Εχει ολα τα στοιχεία ότι πεινάει, αμέσως μόλις βγει από το στήθος.... Είμαι σε απόγνωση... Περιμένω να περασει η ώρα να μιλήσω με την παιδιατρο να δω τι θα μου πει να κάνω.... Εντωμεταξυ αν πιεσω τη θηλη βγάζω πρωτογαλα, αλλά την έχει ερεθίσει παρα παρα πολυ... 

Εσείς αντιμετωπίσατε κάτι παρομοιο;;;οι μαίες μου λένε ότι κάποια μωρά είναι πιο απαιτητικά με το φαγητο κ γκρινιάζουν τη 2η μέρα της γέννας γιατί δεν έχουν πλέον αμνιακό υγρό στην κοιλιά τους κ θέλουν γάλα.... 

Συγγνώμη για το κατεβατο... Σας το έγραψα για να σας δώσω μια ιδέα....Βοηθεια κοριτσιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια βοήθεια.... 

Χτες ήταν το πιο ήρεμο μωρό που είχα δει.... Το πρωί με συμβουλευσαν να δώσω λίγο ξένο μέχρι να κατεβάσω ( για δυο τρεις μερες δηλαδή να δίνω πρωι βράδυ κ ξένο για να μην αφυδατωθει κ βγάλει ικτερο). Όλη την υπολοιπη μέρα να τον έχω με θηλασμό... 

Κορίτσια βοήθεια Ααααα

Από το μεσημέρι μέχρι τώρα θηλάζει ασταμάτητα (δεν ξέρω αν πινει γάλα) τον θηλαζω 20 λεπτά-40 λεπτά) τον βγάζω απο το στηθος, ξυπναει μέχρι να τον βάλω στο κρεβάτι του κ κλαίει κ ξαναθηλαζω 20 λεπτά) Όλη τη μέρα στήθος.... Μόνο το βράδυ που του έδωσαν το ξένο σταμάτησε 3,5ωρες και όταν τον είχαν 2 ώρες μέσα στο γιατρό με τα αλλά μωρα.... Τις υπόλοιπες ώρες θέλει στήθος.... Μασουλάει τα χέρια,παει να πιάσει το στήθος με νευρα με τα χέρια, ψάχνει στήθος ενώ είναι αγκαλιά, ανοιγοκλείνει στόμα.Εχει ολα τα στοιχεία ότι πεινάει, αμέσως μόλις βγει από το στήθος.... Είμαι σε απόγνωση... Περιμένω να περασει η ώρα να μιλήσω με την παιδιατρο να δω τι θα μου πει να κάνω.... Εντωμεταξυ αν πιεσω τη θηλη βγάζω πρωτογαλα, αλλά την έχει ερεθίσει παρα παρα πολυ... 

Εσείς αντιμετωπίσατε κάτι παρομοιο;;;οι μαίες μου λένε ότι κάποια μωρά είναι πιο απαιτητικά με το φαγητο κ γκρινιάζουν τη 2η μέρα της γέννας γιατί δεν έχουν πλέον αμνιακό υγρό στην κοιλιά τους κ θέλουν γάλα.... 

Συγγνώμη για το κατεβατο... Σας το έγραψα για να σας δώσω μια ιδέα....Βοηθεια κοριτσιααα

Κορίτσι σόρρυ αλλά αυτό που σου είπαν για το ξενο γάλα να δώσεις μέχρι να κατεβάσεις γάλα δεν ισχύει.. έχω θηλάσει με επιτυχία για έναν χρόνο το πρώτο μου μωρό και τώρα θηλάζω και το δεύτερο αποκληστικα από την αρχή..

Αν θες να πετύχει ο θηλασμός θα σου πω κάποια πράγματα από αυτά που έχω ζήσει και έχω διαβάσει πολλά αρθρα για τον θηλασμό και με βοήθησαν πολύ. 

Λοιπόν για να καταλάβεις πως πάει ο θηλασμός είναι ζήτηση προσφορά.. δηλαδή όσο βάζεις το μωρό να θηλάζει τόσο γάλα θα παράγει.. δίνει εντολή να κάνει γάλα όσο χρειάζεται και ζητάει το μωρό. Ειδικά οι πρώτες μέρες είναι οι ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΈΣ... Όσο πιο πολύ βάζεις το μωρό στο στήθος από τις πρώτες ώρες τόσο πιο γρήγορα θα κατεβάσεις το γάλα γάλα γιατί στην αρχή είναι το πρωτογαλα το όπιο έχει πάρα πολλά θρεπτικά συστατικά και είναι ότι καλύτερο για το μωρό... άμα δίνεις ξένο παράλληλα μειώνεται η εντολή να φτιάξει γάλα το στήθος γιατί έχεις χάσει εκείνο το γεύμα είναι χορτατος και δεν ανταποκρίνεται μετά το στήθος στις σωστές ανάγκες του μωρού.. και έτσι κάπως το χάνουν πολλές κοπέλες με τον θηλασμό.. και σταματάει το γάλα. 

Όσο για το ότι ζητάει συνέχεια στήθος και τα 20 λεπτά και τα 40 λεπτά και το ότι θέλει μετά από 10 λεπτά είναι απόλυτα φυσιολογικό... Και εμένα έτσι κάνει.. μπορεί να θηλάσει 40 λεπτά και μετά  από 10 λεπτά πάλι αλλά 20 λεπτά να θέλει.. κάποια στιγμή θα χορτάσει και θα κοιμηθεί..  ειδικά οι πρώτες 40 μέρες μέχρι να εδρεωθει ο θηλασμός δεν έχει στάνταρ ώρες..   

Τέλος προσπάθησε να βάζεις το μωρό να πιάνει καλά την θηλή πες σε κάποια μαία να σου δείξει ακριβώς πώς και έτσι δεν  θα πονάς πολύ. Υπάρχει και μια αλοιφή την οποία την βάζεις πάνω στις θηλές και βοηθάει πολύ.  Μπορείς αν θέλεις να ψάξεις στο ίντερνετ για συμβούλους θηλασμού και να πάρεις τηλέφωνο να σε βοηθήσουν να ρωτήσεις ότι θέλει.. είναι δωρεάν.. 

Ειμαιμκαι εγώ εδώ ότι άλλο θες ρώτα με. Ευχαρίστως να σε βοηθήσω.. να σε ρωτήσω μόνο κάτι και εγώ.. αυτό για το ξενο γάλα να δίνεις στο μωρό μέχρι να κατέβει το δικό σου στο είπαν στο νοσοκομείο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια βοήθεια.... 

Χτες ήταν το πιο ήρεμο μωρό που είχα δει.... Το πρωί με συμβουλευσαν να δώσω λίγο ξένο μέχρι να κατεβάσω ( για δυο τρεις μερες δηλαδή να δίνω πρωι βράδυ κ ξένο για να μην αφυδατωθει κ βγάλει ικτερο). Όλη την υπολοιπη μέρα να τον έχω με θηλασμό... 

Κορίτσια βοήθεια Ααααα

Από το μεσημέρι μέχρι τώρα θηλάζει ασταμάτητα (δεν ξέρω αν πινει γάλα) τον θηλαζω 20 λεπτά-40 λεπτά) τον βγάζω απο το στηθος, ξυπναει μέχρι να τον βάλω στο κρεβάτι του κ κλαίει κ ξαναθηλαζω 20 λεπτά) Όλη τη μέρα στήθος.... Μόνο το βράδυ που του έδωσαν το ξένο σταμάτησε 3,5ωρες και όταν τον είχαν 2 ώρες μέσα στο γιατρό με τα αλλά μωρα.... Τις υπόλοιπες ώρες θέλει στήθος.... Μασουλάει τα χέρια,παει να πιάσει το στήθος με νευρα με τα χέρια, ψάχνει στήθος ενώ είναι αγκαλιά, ανοιγοκλείνει στόμα.Εχει ολα τα στοιχεία ότι πεινάει, αμέσως μόλις βγει από το στήθος.... Είμαι σε απόγνωση... Περιμένω να περασει η ώρα να μιλήσω με την παιδιατρο να δω τι θα μου πει να κάνω.... Εντωμεταξυ αν πιεσω τη θηλη βγάζω πρωτογαλα, αλλά την έχει ερεθίσει παρα παρα πολυ... 

Εσείς αντιμετωπίσατε κάτι παρομοιο;;;οι μαίες μου λένε ότι κάποια μωρά είναι πιο απαιτητικά με το φαγητο κ γκρινιάζουν τη 2η μέρα της γέννας γιατί δεν έχουν πλέον αμνιακό υγρό στην κοιλιά τους κ θέλουν γάλα.... 

Συγγνώμη για το κατεβατο... Σας το έγραψα για να σας δώσω μια ιδέα....Βοηθεια κοριτσιααα

Καλημέρα!!

Ρε αγάπη νεογέννητο είναι είναι λογικό. Ο κανόνας όταν θηλάζεις είναι όσο θέλει όποτε θέλει...μπορεί να είναι στο στήθος και 18 ώρες το 24ωρο..μη σου κάνει εντύπωση. Και όταν δίνεις ξένο ηρεμεί γιατί το ξένο είναι πιο χορταστικό. Δε σημαίνει ότι πρέπει να δίνεις ξένο γι’αυτό, εκτός αν σε κουράζει ο θηλασμός. Και για τον ίκτερο η λύση δεν είναι ξένο, η λύση είναι παραπάνω στήθος για να φάει παραπάνω. Στα μαιευτήρια προωθούν το ξένο, να σου πω την ιστορία μου εμένα είχε 11,8 ίκτερο και μου είπε εκεί η παιδίατρος να του δώσω ξένο για να μην ανεβάσει ίκτερο γιατί εγώ μάλλον δεν έχω πολύ γάλα και δεν του φτάνει. Μετά ήρθε η σύμβουλος θηλασμού έβγαζε γάλα έλεγε στην παιδίατρο κοίτα πόσο έβγαλε κ μόνο τώρα..και έλεγε η παιδίατρος αχ ναι τώρα έχει, μάλλον τώρα κατέβηκε..μπούρδες...εγώ από άποψη δεν ήθελα να δώσω ξένο, και επίσης γιατί είχα το παράδειγμα της διπλανής μου, η οποία επειδή το έβλεπε κίτρινο του έδινε όλη μέρα ξένο για να μην ανεβάσει ίκτερο, το παιδί έκανε 13, το έβαλαν για φωτοθεραπεία και την επόμενη μέρα που έφυγαν είχε πάει 12. Και δεν έπιανε το στήθος της για 1 μέρα. Εμένα πήγε 14,5 κάναμε κι εμείς φωτοθεραπεία, και την άλλη μέρα που φύγαμε είχε πέσει στο 10,3. Εγώ αν με ρώταγες θα σου έλεγα να μη δώσεις ξένο, αλλά αυτή είναι η άποψη η δική μου, όλες κάνουμε το καλύτερο για το μωράκι μας κ αν μας φοβίζουν και δε ξέρουμε λογικό να τρομάξουμε κ να κάνουμε ό,τι μας πουν..μην αγχώνεσαι πάντως άστο να είναι όλη μέρα στο στήθος καλό είναι!! Κάτσε ήρεμα μαζί του και άστο όσο θέλει μέχρι να κοιμηθεί...

Για τις θηλές βάζε λίγο γάλα πάνω μετά το θηλασμό και άστες όσο μπορείς ανοιχτές χωρίς μπλούζες ή σουτιέν πάνω...πάρε και κοχύλια, αφήνουν το στήθος να αερίζεται κ πιο μετά μαζεύουν κ το γάλα..επίσης πάρε λανολίνη..της medela purelan είχα εγώ..αν δε σε βοηθήσει εγώ πήρα μια άλλη κρέμα μετά, η οποία κάνει πολύ δουλειά αλλά έχει κορτιζόνη και πρέπει να την ξεβγάζεις πριν βάλεις το μωρό στο στήθος..αν δεν αντέχεις καθόλου πες μου να στην πω..για 1-2 μέρες τη βάζεις 2-3 φορές τη μέρα κ μετά θα είσαι οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!!

Ρε αγάπη νεογέννητο είναι είναι λογικό. Ο κανόνας όταν θηλάζεις είναι όσο θέλει όποτε θέλει...μπορεί να είναι στο στήθος και 18 ώρες το 24ωρο..μη σου κάνει εντύπωση. Και όταν δίνεις ξένο ηρεμεί γιατί το ξένο είναι πιο χορταστικό. Δε σημαίνει ότι πρέπει να δίνεις ξένο γι’αυτό, εκτός αν σε κουράζει ο θηλασμός. Και για τον ίκτερο η λύση δεν είναι ξένο, η λύση είναι παραπάνω στήθος για να φάει παραπάνω. Στα μαιευτήρια προωθούν το ξένο, να σου πω την ιστορία μου εμένα είχε 11,8 ίκτερο και μου είπε εκεί η παιδίατρος να του δώσω ξένο για να μην ανεβάσει ίκτερο γιατί εγώ μάλλον δεν έχω πολύ γάλα και δεν του φτάνει. Μετά ήρθε η σύμβουλος θηλασμού έβγαζε γάλα έλεγε στην παιδίατρο κοίτα πόσο έβγαλε κ μόνο τώρα..και έλεγε η παιδίατρος αχ ναι τώρα έχει, μάλλον τώρα κατέβηκε..μπούρδες...εγώ από άποψη δεν ήθελα να δώσω ξένο, και επίσης γιατί είχα το παράδειγμα της διπλανής μου, η οποία επειδή το έβλεπε κίτρινο του έδινε όλη μέρα ξένο για να μην ανεβάσει ίκτερο, το παιδί έκανε 13, το έβαλαν για φωτοθεραπεία και την επόμενη μέρα που έφυγαν είχε πάει 12. Και δεν έπιανε το στήθος της για 1 μέρα. Εμένα πήγε 14,5 κάναμε κι εμείς φωτοθεραπεία, και την άλλη μέρα που φύγαμε είχε πέσει στο 10,3. Εγώ αν με ρώταγες θα σου έλεγα να μη δώσεις ξένο, αλλά αυτή είναι η άποψη η δική μου, όλες κάνουμε το καλύτερο για το μωράκι μας κ αν μας φοβίζουν και δε ξέρουμε λογικό να τρομάξουμε κ να κάνουμε ό,τι μας πουν..μην αγχώνεσαι πάντως άστο να είναι όλη μέρα στο στήθος καλό είναι!! Κάτσε ήρεμα μαζί του και άστο όσο θέλει μέχρι να κοιμηθεί...

Για τις θηλές βάζε λίγο γάλα πάνω μετά το θηλασμό και άστες όσο μπορείς ανοιχτές χωρίς μπλούζες ή σουτιέν πάνω...πάρε και κοχύλια, αφήνουν το στήθος να αερίζεται κ πιο μετά μαζεύουν κ το γάλα..επίσης πάρε λανολίνη..της medela purelan είχα εγώ..αν δε σε βοηθήσει εγώ πήρα μια άλλη κρέμα μετά, η οποία κάνει πολύ δουλειά αλλά έχει κορτιζόνη και πρέπει να την ξεβγάζεις πριν βάλεις το μωρό στο στήθος..αν δεν αντέχεις καθόλου πες μου να στην πω..για 1-2 μέρες τη βάζεις 2-3 φορές τη μέρα κ μετά θα είσαι οκ

Μπράβο κορίτσι μου που ήσουν ενημερωμένη και δεν έκανες αυτό που σου είπε ο παιδίατρος στο μαιευτήριο. Και εγώ αυτό έχω καταλάβει ότι δινουν πολύ εύκολα γάλα στα ιδιωτικά και όλας πιο πολύ...δεν ξέρω αλλά δεν έχουν σωστή ενημέρωση κάποιο προσωπικό? Το κάνουν επίτηδες για να προωθήσουν γάλατα?? Τι να πω... Και εγώ ενημερώνονται άμα χρειαστεί για κάτι σύμβουλο θηλασμού. Έχει δωρεάν τηλ στο ίντερνετ. 

Τα πάτε μια χαρά τώρα ε? Το βράδυ σου ξυπνάει ανά 2 ώρες όπως ο δικός μου???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Μπράβο κορίτσι μου που ήσουν ενημερωμένη και δεν έκανες αυτό που σου είπε ο παιδίατρος στο μαιευτήριο. Και εγώ αυτό έχω καταλάβει ότι δινουν πολύ εύκολα γάλα στα ιδιωτικά και όλας πιο πολύ...δεν ξέρω αλλά δεν έχουν σωστή ενημέρωση κάποιο προσωπικό? Το κάνουν επίτηδες για να προωθήσουν γάλατα?? Τι να πω... Και εγώ ενημερώνονται άμα χρειαστεί για κάτι σύμβουλο θηλασμού. Έχει δωρεάν τηλ στο ίντερνετ. 

Τα πάτε μια χαρά τώρα ε? Το βράδυ σου ξυπνάει ανά 2 ώρες όπως ο δικός μου???? 

 @ΚατεριναΣκ και @Princess28 σας ευχαριστω παρα πολυ.... Αλήθεια.... Ρε κορίτσια μου είπε ο παιδιατρις ότι έχασα 260 και ότι είναι πολυ για δυο μερες και θέλουμε να χάνει 330 στις 4 μέρες.. Με πανικοβαλε... Αυτός προτεινε να δίνω εγώ κ μετα απο καθε γευμα να δίνω ξένο κ καλα όσο παρει το μωρό.... Το μωρό πήρε 20 το πρωι και 20 στο επόμενο δυο μισάωρο κ πραγματικα πιστευω οτι μου λένε μαλακιες να δίνω ξένο μέχρι να κατεβάσω κ μόλις κατεβάσω το κοβω... Αν συνηθίσει το μωρό στα 60 γραμμάρια πχ τη μέρα που να χορτάσει με το λίγο το δικό μου μετά;;;;;;;Θα πάρω συμβουλο ναι... Πήρα την παιδιατρο την εξωτερική που θα παρουμε σπιτι κ συμφώνησε κ αυτή με το ότι τον θηλαζω κάθε 20 λεπτά, αλλα ρε. Κορίτσια χάνει βάρος... Και η παιδιατρος συμφώνησε με τη μαία να μη του δίνω σε κάθε γευμα αλλά μόνο αν σε κάποιο πειναει.... Παντως τα ίδια με εσας είπε κ η παιδιατρος κ. Να του δώσω μόνο αν κλαίει πρωι βράδυ κ. Οχι παραπανω επειδή έχασε κιλά... Σας ευχαριστω πολυ κ παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!!

Ρε αγάπη νεογέννητο είναι είναι λογικό. Ο κανόνας όταν θηλάζεις είναι όσο θέλει όποτε θέλει...μπορεί να είναι στο στήθος και 18 ώρες το 24ωρο..μη σου κάνει εντύπωση. Και όταν δίνεις ξένο ηρεμεί γιατί το ξένο είναι πιο χορταστικό. Δε σημαίνει ότι πρέπει να δίνεις ξένο γι’αυτό, εκτός αν σε κουράζει ο θηλασμός. Και για τον ίκτερο η λύση δεν είναι ξένο, η λύση είναι παραπάνω στήθος για να φάει παραπάνω. Στα μαιευτήρια προωθούν το ξένο, να σου πω την ιστορία μου εμένα είχε 11,8 ίκτερο και μου είπε εκεί η παιδίατρος να του δώσω ξένο για να μην ανεβάσει ίκτερο γιατί εγώ μάλλον δεν έχω πολύ γάλα και δεν του φτάνει. Μετά ήρθε η σύμβουλος θηλασμού έβγαζε γάλα έλεγε στην παιδίατρο κοίτα πόσο έβγαλε κ μόνο τώρα..και έλεγε η παιδίατρος αχ ναι τώρα έχει, μάλλον τώρα κατέβηκε..μπούρδες...εγώ από άποψη δεν ήθελα να δώσω ξένο, και επίσης γιατί είχα το παράδειγμα της διπλανής μου, η οποία επειδή το έβλεπε κίτρινο του έδινε όλη μέρα ξένο για να μην ανεβάσει ίκτερο, το παιδί έκανε 13, το έβαλαν για φωτοθεραπεία και την επόμενη μέρα που έφυγαν είχε πάει 12. Και δεν έπιανε το στήθος της για 1 μέρα. Εμένα πήγε 14,5 κάναμε κι εμείς φωτοθεραπεία, και την άλλη μέρα που φύγαμε είχε πέσει στο 10,3. Εγώ αν με ρώταγες θα σου έλεγα να μη δώσεις ξένο, αλλά αυτή είναι η άποψη η δική μου, όλες κάνουμε το καλύτερο για το μωράκι μας κ αν μας φοβίζουν και δε ξέρουμε λογικό να τρομάξουμε κ να κάνουμε ό,τι μας πουν..μην αγχώνεσαι πάντως άστο να είναι όλη μέρα στο στήθος καλό είναι!! Κάτσε ήρεμα μαζί του και άστο όσο θέλει μέχρι να κοιμηθεί...

Για τις θηλές βάζε λίγο γάλα πάνω μετά το θηλασμό και άστες όσο μπορείς ανοιχτές χωρίς μπλούζες ή σουτιέν πάνω...πάρε και κοχύλια, αφήνουν το στήθος να αερίζεται κ πιο μετά μαζεύουν κ το γάλα..επίσης πάρε λανολίνη..της medela purelan είχα εγώ..αν δε σε βοηθήσει εγώ πήρα μια άλλη κρέμα μετά, η οποία κάνει πολύ δουλειά αλλά έχει κορτιζόνη και πρέπει να την ξεβγάζεις πριν βάλεις το μωρό στο στήθος..αν δεν αντέχεις καθόλου πες μου να στην πω..για 1-2 μέρες τη βάζεις 2-3 φορές τη μέρα κ μετά θα είσαι οκ

Δηλαδη στο. Μαιευτήριο θηλαζες 18 ώρες περιπου;;;και ποτε σου κατέβηκε κανονικό γάλα;;;και όταν λέμε κανονικό γάλα την 3η μέρα τι εννοουμε σε ποσοτητα;;;σορυ για τις ερωτήσεις, απλά σε ρωτάω για να καταλάβω....επίσης μου ειπε η παιδιατρος έξω ότι είναι λογικό να αργώ να κατεβάζω λόγω καισαρικής.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/9/2020 at 12:17 ΠΜ, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια καλησπερα🌸

εγω σήμερα ξαναπήγα στο μαιευτήριο γιατί το πρωί έβγαλα παρά πολύ βλέννη με αίμα κ σήμερα όλη μέρα υποφέρω από πόνους που όμως δεν είναι οι πόνοι τοκετού κ ακόμα δεν έχω κάνει διαστολή,θέλει πολύ υπομονή κ γενικά ταλαιπωρούμε λίγο.

απλα σήμερα στο μαιευτήριο τρόμαξα λίγο καθώς γεννούσε μια κοπέλα κ ούρλιαζε σαν να την έσφαζαν κ επειδή δεν θα κάνω επισκληριδιο ετσι λέω τουλάχιστον ,τώρα δεν ξέρω τι θα προκύψει, ήθελα να ρωτήσω όντως πεθαίνεις τόσο από τους πόνους που φτάνεις σε αυτό το σημείο να ουρλιάζεις;;;αφού κ ο άντρας μου π ήταν μαζί έπαθε ένα ψιλό σοκ,νομίζω ότι @ΚατεριναΣκ εσυ γέννησες χωρίς επισκληριδιο αν δεν κάνω λάθος;;;

παντως τώρα είμαι πάλι σπίτι δηλαδή με στείλανε σπίτι 

Καλησπέρα!!

Πώς πας; Έχεις ακόμη πόνους;

Εγώ να σου πω την αλήθεια πόνεσα πολύ, όμως υπάρχουν άλλες κοπέλες που γεννάνε εύκολα και δεν πονάνε πολύ!! Επίσης εγώ πόνεσα τόσο γιατί κράτησε πολλές ώρες, αν γεννήσεις γρήγορα θα είναι σίγουρα πιο εύκολο..θα το δεις πώς θα πάει, αν νιώθεις ότι δεν αντέχεις τον πόνο ζήτα επισκληρίδιο. Σας κάνουν εκεί ή το αποφεύγουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Μπράβο κορίτσι μου που ήσουν ενημερωμένη και δεν έκανες αυτό που σου είπε ο παιδίατρος στο μαιευτήριο. Και εγώ αυτό έχω καταλάβει ότι δινουν πολύ εύκολα γάλα στα ιδιωτικά και όλας πιο πολύ...δεν ξέρω αλλά δεν έχουν σωστή ενημέρωση κάποιο προσωπικό? Το κάνουν επίτηδες για να προωθήσουν γάλατα?? Τι να πω... Και εγώ ενημερώνονται άμα χρειαστεί για κάτι σύμβουλο θηλασμού. Έχει δωρεάν τηλ στο ίντερνετ. 

Τα πάτε μια χαρά τώρα ε? Το βράδυ σου ξυπνάει ανά 2 ώρες όπως ο δικός μου???? 

Ναι τώρα μια χαρά!! Από την 5η-6η μέρα θήλαζα χωρίς κρέμα και χωρίς ψευδοθηλές..τώρα είμαστε 15 ημερών! Πονάει λίγο στην αρχή με το που πιάνει τη θηλή αλλά μετά οκ! Εσείς πώς τα πάτε; 

Το βράδυ ανάλογα άλλες φορές ξυπνάει πολλές φορές άλλες όχι...χθες πχ κοιμήθηκε 2κ, ξύπνησε 7 έφαγε λίγο 8 παρά είχε ξανακοιμηθεί, και το ξύπνησα εγώ 12κ...ουσιαστικά απο τις 2 μέχρι τις 12 ξύπνησε 1 φορά, αφού λέω μήπως πρέπει να τον ξυπνήσω να φάει; είναι νορμαλ;...άλλες μέρες όμως έχει τύχει να ξυπνάει ανα μισάωρο μέχρι τις 5 πχ κ μετά να κοιμηθεί 3 ώρες συνεχόμενα..εσένα σταθερά ανά 2 ώρες ξυπνάει κάθε βράδυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

 @ΚατεριναΣκ και @Princess28 σας ευχαριστω παρα πολυ.... Αλήθεια.... Ρε κορίτσια μου είπε ο παιδιατρις ότι έχασα 260 και ότι είναι πολυ για δυο μερες και θέλουμε να χάνει 330 στις 4 μέρες.. Με πανικοβαλε... Αυτός προτεινε να δίνω εγώ κ μετα απο καθε γευμα να δίνω ξένο κ καλα όσο παρει το μωρό.... Το μωρό πήρε 20 το πρωι και 20 στο επόμενο δυο μισάωρο κ πραγματικα πιστευω οτι μου λένε μαλακιες να δίνω ξένο μέχρι να κατεβάσω κ μόλις κατεβάσω το κοβω... Αν συνηθίσει το μωρό στα 60 γραμμάρια πχ τη μέρα που να χορτάσει με το λίγο το δικό μου μετά;;;;;;;Θα πάρω συμβουλο ναι... Πήρα την παιδιατρο την εξωτερική που θα παρουμε σπιτι κ συμφώνησε κ αυτή με το ότι τον θηλαζω κάθε 20 λεπτά, αλλα ρε. Κορίτσια χάνει βάρος... Και η παιδιατρος συμφώνησε με τη μαία να μη του δίνω σε κάθε γευμα αλλά μόνο αν σε κάποιο πειναει.... Παντως τα ίδια με εσας είπε κ η παιδιατρος κ. Να του δώσω μόνο αν κλαίει πρωι βράδυ κ. Οχι παραπανω επειδή έχασε κιλά... Σας ευχαριστω πολυ κ παλι

Αγάπη είναι φυσιολογικό στην αρχή χάνουν περίπου το 10% του βάρους..εμένα γεννήθηκε 3330, την άλλη μέρα ήταν 3280, την επόμενη 3190, την παραεπόμενη 3110, και μετά 3220! Έφτασε να έχει χάσει ένα 6-7% δηλαδή και μετά ξαναπήρε 110γρ! Τη μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο(γιατί κάτσαμε μια μέρα παραπάνω)..είναι νορμαλ. Επίσης εγώ έδινα στήθος όσο ήθελε το μωρό, δε μέτραγα ποτέ τι έτρωγε ούτε σκεφτόμουν αν έχω πρωτόγαλα ή κανονικό. Του έδινα και έπινε το άφηνα στο στήθος όσο ήθελε έχει τύχει να κάτσει κ 1-2 ώρες...μου είχαν πει ότι το 3ο 24ωρο κατεβαίνει το γάλα, αλλά δεν αγχωνόμουν έδινα ό,τι είχε, κ όντως είδα κάποια στιγμή ότι το γάλα από διάφανο ψιλοκίτρινο έγινε άσπρο..οπότε είχε κατέβει το άλλο. Πάντως χάνουν βάρος στην αρχή να το ξέρεις! Είναι απολύτως φυσιολογικό, εγώ το ήξερα πριν γεννήσω οπότε δεν αγχώθηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Δηλαδη στο. Μαιευτήριο θηλαζες 18 ώρες περιπου;;;και ποτε σου κατέβηκε κανονικό γάλα;;;και όταν λέμε κανονικό γάλα την 3η μέρα τι εννοουμε σε ποσοτητα;;;σορυ για τις ερωτήσεις, απλά σε ρωτάω για να καταλάβω....επίσης μου ειπε η παιδιατρος έξω ότι είναι λογικό να αργώ να κατεβάζω λόγω καισαρικής.... 

Όχι ρεε, δε θήλαζα 18 ώρες, αλλά δεν μέτραγα και πότε θα του δίνω. Το άφηνα όσο θέλει... Κουραζόμουν λίγο κ νύσταζα, αλλά το άφηνα..

Κανονικό εγώ το κατάλαβα από το χρώμα που ήταν άσπρο, ποσότητα δε ξέρω..

Άστο να τρώει όσο θέλει..μη σκέφτεσαι έχω ή όχι θα κατεβάσω ή όχι..θα κατεβάσεις όπως κ να χει..εσύ απλά βάζε το στο στήθος κ άστο να τρώει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ναι τώρα μια χαρά!! Από την 5η-6η μέρα θήλαζα χωρίς κρέμα και χωρίς ψευδοθηλές..τώρα είμαστε 15 ημερών! Πονάει λίγο στην αρχή με το που πιάνει τη θηλή αλλά μετά οκ! Εσείς πώς τα πάτε; 

Το βράδυ ανάλογα άλλες φορές ξυπνάει πολλές φορές άλλες όχι...χθες πχ κοιμήθηκε 2κ, ξύπνησε 7 έφαγε λίγο 8 παρά είχε ξανακοιμηθεί, και το ξύπνησα εγώ 12κ...ουσιαστικά απο τις 2 μέχρι τις 12 ξύπνησε 1 φορά, αφού λέω μήπως πρέπει να τον ξυπνήσω να φάει; είναι νορμαλ;...άλλες μέρες όμως έχει τύχει να ξυπνάει ανα μισάωρο μέχρι τις 5 πχ κ μετά να κοιμηθεί 3 ώρες συνεχόμενα..εσένα σταθερά ανά 2 ώρες ξυπνάει κάθε βράδυ;

Και εμένα μου έχει ερεθίσει τις θηλές γιατί πονάει η κοιλίτσα του ανά στιγμές και σφίγγει τα ούλα του πάνω στη θηλή και την τραβάει.. 

Εμένα μου είχε κάνει κάπου όταν ήταν 1 βδομάδα ένα σερί 5 Ώρο το βράδυ και από τότε ειδικά το βράδυ συνήθως ανά 2 ώρες. Σπάνια ανά 3 και μπορεί και ανά 1,5 ώρα κάποιες φορές.. πολύ φαγητό...😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Και εμένα μου έχει ερεθίσει τις θηλές γιατί πονάει η κοιλίτσα του ανά στιγμές και σφίγγει τα ούλα του πάνω στη θηλή και την τραβάει.. 

Εμένα μου είχε κάνει κάπου όταν ήταν 1 βδομάδα ένα σερί 5 Ώρο το βράδυ και από τότε ειδικά το βράδυ συνήθως ανά 2 ώρες. Σπάνια ανά 3 και μπορεί και ανά 1,5 ώρα κάποιες φορές.. πολύ φαγητό...😂

Πωπω πρέπει να πονάει ε; Γιατί πονάει η κοιλίτσα του έχει κολικούς;

Εμένα άλλες μέρες κοιμάται 5 ώρες συνεχόμενα, άλλες κοιμάται 3 και μετά ξυπνάει ανα μισάωρο-1 ώρα..κοιμάται αρκετά πάντως είναι υπναράς 😅 ή κοιμάται ή τρώει...σήμερα καθόταν καμια ώρα μιαμιση ξύπνιος ούτε κοιμόταν ούτε έτρωγε ούτε έκλαιγε..γλύκα ήταν ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/9/2020 at 7:32 ΠΜ, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια βοήθεια.... 

Χτες ήταν το πιο ήρεμο μωρό που είχα δει.... Το πρωί με συμβουλευσαν να δώσω λίγο ξένο μέχρι να κατεβάσω ( για δυο τρεις μερες δηλαδή να δίνω πρωι βράδυ κ ξένο για να μην αφυδατωθει κ βγάλει ικτερο). Όλη την υπολοιπη μέρα να τον έχω με θηλασμό... 

Κορίτσια βοήθεια Ααααα

Από το μεσημέρι μέχρι τώρα θηλάζει ασταμάτητα (δεν ξέρω αν πινει γάλα) τον θηλαζω 20 λεπτά-40 λεπτά) τον βγάζω απο το στηθος, ξυπναει μέχρι να τον βάλω στο κρεβάτι του κ κλαίει κ ξαναθηλαζω 20 λεπτά) Όλη τη μέρα στήθος.... Μόνο το βράδυ που του έδωσαν το ξένο σταμάτησε 3,5ωρες και όταν τον είχαν 2 ώρες μέσα στο γιατρό με τα αλλά μωρα.... Τις υπόλοιπες ώρες θέλει στήθος.... Μασουλάει τα χέρια,παει να πιάσει το στήθος με νευρα με τα χέρια, ψάχνει στήθος ενώ είναι αγκαλιά, ανοιγοκλείνει στόμα.Εχει ολα τα στοιχεία ότι πεινάει, αμέσως μόλις βγει από το στήθος.... Είμαι σε απόγνωση... Περιμένω να περασει η ώρα να μιλήσω με την παιδιατρο να δω τι θα μου πει να κάνω.... Εντωμεταξυ αν πιεσω τη θηλη βγάζω πρωτογαλα, αλλά την έχει ερεθίσει παρα παρα πολυ... 

Εσείς αντιμετωπίσατε κάτι παρομοιο;;;οι μαίες μου λένε ότι κάποια μωρά είναι πιο απαιτητικά με το φαγητο κ γκρινιάζουν τη 2η μέρα της γέννας γιατί δεν έχουν πλέον αμνιακό υγρό στην κοιλιά τους κ θέλουν γάλα.... 

Συγγνώμη για το κατεβατο... Σας το έγραψα για να σας δώσω μια ιδέα....Βοηθεια κοριτσιααα

Ασε εχω το ιδιο θεμα! Την θηλαζα ολη την πρωτη ημερα και μετα τη νυχτα το παιδι εσκαγε να κλαιει με δακρυ κορόμηλο. Ετσι επειδη προφανώς πεινούσε εδωσα ξενο γαλα. Ειναι πολύ απαιτητική στο φαγητο της και πολυ λαιμαργη. Μιυ ερεθισε πολυ τις θηλες με αποτέλεσμα να βγαζουν κι.αιμα. επομένως την επομενη μερα εδινα μόνο ξενο. Αο εκει και περα θηλασα λιγο λιγο εχθες τη θηλαζα ολη νύχτα και νομίζω κάτι γίνεται! Δυσκολος ο θηλασμος θελει υπομονη και επιμονη οταν εχεις ενα μεγαλο μωρο που ειναι λαιμαργο!

 

Κοριτσια μου θα σας γραψω ξανα οταν μπορεσω την εμπειρια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ασε εχω το ιδιο θεμα! Την θηλαζα ολη την πρωτη ημερα και μετα τη νυχτα το παιδι εσκαγε να κλαιει με δακρυ κορόμηλο. Ετσι επειδη προφανώς πεινούσε εδωσα ξενο γαλα. Ειναι πολύ απαιτητική στο φαγητο της και πολυ λαιμαργη. Μιυ ερεθισε πολυ τις θηλες με αποτέλεσμα να βγαζουν κι.αιμα. επομένως την επομενη μερα εδινα μόνο ξενο. Αο εκει και περα θηλασα λιγο λιγο εχθες τη θηλαζα ολη νύχτα και νομίζω κάτι γίνεται! Δυσκολος ο θηλασμος θελει υπομονη και επιμονη οταν εχεις ενα μεγαλο μωρο που ειναι λαιμαργο!

 

Κοριτσια μου θα σας γραψω ξανα οταν μπορεσω την εμπειρια μου!

Πώς πάτε Δημητρούλα;;

Αχ κι εγώ είχα το ίδιο θέμα, μου είχε ερεθίσει τις θηλές και είχα και αίμα...πήρα λανολίνη και κοχύλια, αλλά ήταν ήδη πολύ πληγωμένες οπότε δεν έκανε κάτι άμεσα..ένα βράδυ πήρα τον άντρα μου κλαίγοντας γιατί σκεφτόμουν ότι θα μου ξαναφερουν το μωρό σε λίγη ώρα και δε θα μπορώ να το ξαναθηλάσω πονούσα πάρα πολύ, και τον πήρα κλαίγοντας και πήγε και μου πήρε από ενα διανυκτερεύον φαρμακείο ψευδοθηλές και μου τις έφερε 3μιση ώρα τη νύχτα στο μαιευτήριο τις φόρεσα για λίγες μέρες...με βοήθησαν λίγο αλλά πόναγα σχεδόν το ίδιο, τουλάχιστον σκεφτόμουν δεν ακουμπάνε οι θηλές..και την άλλη μέρα ζήτησα να μιλήσω με τις συμβουλους θηλασμού στο μαιευτήριο, μου είπαν να πάρω μια κρέμα την πήρα και ευτυχώς σε μια μέρα ήμουν πολύ καλύτερα...

Είναι δύσκολος ο θηλασμός!! Εγώ δεν το είχα σκεφτεί καν πριν γεννήσω, μετά κατάλαβα γιατί πολλές τα παρατάνε θέλει υπομονή και θέληση...εγώ δεν ήθελα να δώσω ξένο ούτε να πονάω βέβαια γι’αυτό το έψαξα πολύ και βρήκα όποια λύση υπήρχε για να τα καταφέρω..

Είναι και λαίμαργα τα μωράκια μας καλό είναι να τρώνε να μεγαλώσουν 😄 εμάς γεννήθηκε αδυνατούλης και τώρα έχει κάνει μαγουλάκια 😄 θέλει όλο στήθος..αφού σκεφτόμουν αν υπάρχει κάτι σαν μάρσιπος να το έχω μόνιμα πάνω μου να θηλάζει..🤣 να ξέρεις πάντως ότι το δικό μας γάλα τους φτάνει, όταν πεινάει απλά να τη βάζεις παραπάνω στο στήθος ❤️❤️

Γράψε μας όταν μπορείς 😍 Ανυπομονώ να μας πεις τα νέα σου και το πώς γέννησες!! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...