Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις On 11/9/2020 at 2:40 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα κ από εμένα🌸

@whatever κορίτσι μου τι ωραία νέα ευχομαι με το καλό και με έναν πόνο να έρθει ο μπεμπακος σας,στείλε μας νέα σου όταν μπορέσεις😍🥰

κοριτσια εγώ χάθηκα την τελευταία εβδομάδα καθώς υποφέρω από τις συσπάσεις και τους πονους(σήμερα νιώθω λίγο καλύτερα) αλλά ακόμα δεν είναι τόσο συχνοί τους έχω ανά 20-25 λεπτό πήγα κ στο μαιευτήριο προχθές γιατί δεν την πάλευα η γιατρός εκεί μ είπε ότι είναι έτοιμη από μέρα σε μέρα ο τράχηλος είχε πέσει στο μηδέν είναι πολυ μαλακος κ περιμένουμε την διαστολή, μ είπε αν θέλω να κάτσω κ εκεί αλλά προτίμησα να έρθω σπίτι να είμαι πιο άνετη,σήμερα είμαι  39+3 η Μπέμπα ζυγίζει 3560 κ 53εκ ελπιζω το ΣΚ να έχω γεννήσει κ εγώ επιτέλους...

@Princess28 τι ωραία που περνάτε με το αστερακι  σας διάβασα τα νέα σας κ ανυπομονώ να τις ζήσω κ εγώ αυτές τις στιγμές!!! 
 

@Xritaποτέ σου έχει πει για την καισαρική;;;αν δεν κάνω λάθος για καισαρική δεν είχες πει;;;

@Dimitra91 μου φαίνεται οι μπέμπες μας θέλουν να πάρουν όλον τον μήνα μέσα,είχε δίκαιο η Princess 🙈

39+3;; Δηλαδή σήμερα 39+4;; Καλέε εσύ τον πήρες όλο το μήνα, είσαι ήδη 40η εβδομάδα!! 😄 Δεν πειράζει καλό είναι!! Θα γεννηθεί γερό και υγιές το μωράκι σου..και δεν έμεινε τίποτα πια λίγες μέρες ❤️❤️

Αχχ αγάπη όντως είναι πολύ ωραία, 9 ημερών σήμερα και δεν έχω καταλάβει πώς πέρασαν οι μέρες...να τις χαρείς όλες τις στιγμές με το μωράκι σου, μεγαλώνουν τόσο γρήγορ και είναι τόσο γλυκάαα...💙💙💙

Τελικά τι σου είπαν τώρα έχεις διαστολή;; Όπου να’ναι θα μας πεις κι εσύ ότι γέννησες 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Αχ τελεια το ξέρεις και θα είσαι προετοιμασμένη! Με το καλο να τον κρατησεις στην αγκαλια σου!🥰🥰🥰

Πως γινεται και καμια σας δεν πονεσε βρε κοριτσια στην εξεταση με το χερι? Ειχατε μηπως επαφες με τους αντρες σας?

Εμείς ναι είχαμε επαφές όλο τον καιρό κανονικά!! Εσύ δεν έχεις;; Λες να φταίει αυτό για τον πόνο;

Εμένα την πρώτη φορά πάντως όλα καλα δε με ενόχλησε, τις άλλες δύο που το έβαζε μέσα μέσα δυνατά ήταν λίγο ανατριχιαστικό κ ψιλοπόναγε αλλά οκ όχι κάτι τρομερό..το έκανε πιο δυνατά γιατί ήμουν 39-40εβδ μπας και βοηθήσει..τη μία ήταν που μου έσπασε κ το τραχηλικό πώμα και είχα ροζ κ βλέννη μετά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Κοριτσια καλησπερα,

Ηρθα στις 4 η ωρα στο μαιευτηριο για καρδιοτοκογραφο ο οποιος δεν εδειχνε τιποτα απο συσπασεις αρα μετα απο μιση ωρα μου λεει η γιατρος μου δεν γεννας ακομα, κατσε να σε δω και απο κατω και φευγεις!

Μολις με εξετασε ειδε οτι εχω διαστολη 4 και το μωρο χαμηλα, επιανε το κεφαλι@ τρελαθηκε και αυτη και οι μαιες και εγω! Μου λεει δεν φευγεις γεννας! 

Σοκ εγω, ειχα ερθει μονη μου με το αμαξι και ο αντρας μου στη δουλεια! Στις 5 τον παιρνω τηλεφωνο να φερει τη βαλιτσα απο το σπιτι και να ερθει και εγω εκανα την εισαγωγη μου τηλεφωνικα με τη ρεσεψιον! 

Να μην τα πολυλογω, μεχρι να ερθει και να ειδοποιησουμε γονεις φιλους κτλ, πηγα διαστολη 6! Μου κανουν επισκληρηδιο και σε μιση ωρα πηγα διαστολη 10!

Στις 19.42 γεννησα εναν παιδαρο 3160 χωρις να το καταλαβω με τον αντρα μου μεσα ο οποιος εκοψε και τον λωρο! 

Δεν το εχω καταλαβει ακομα! Ευχομαι σε ολες σας να γεννησετε τοσο ευκολα και γρηγορα οσο εγω!!

Συγχαρητήρια αγάπηη να σου ζήσειι 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Υπομονή αγάπη..σε λίγες μέρες θα περάσουν όλα!!

Γιατί κάνατε ενέσεις κορτιζόνης; Έχω ακούσει κι άλλες κοπέλες που κάνουν για τα πνευμόνια του μωρού, αλλά δε ξέρω σε ποιες περιπτώσεις γίνεται..!

Αα θα είσαι αρχή 39ης όντως..δε γινόταν να πάει πιο μετά;

Ναιι κλείσαμε..είμαστε 9 ημερών πλέον ☺️🥰 Οι οποίες πέρασαν πολύ γρήγορα, ούτε που τις κατάλαβα...

Οι θηλές είναι πολύ καλύτερα, εδώ και κάποιες μέρες ούτε ψευδοθηλές βάζω ούτε κρέμα...καμιά φορά πονάνε λίγο αλλά το αντέχω..άλλες φορές δεν πονάνε καθόλου, ίσα ίσα μ’αρέσει κι όλας...😄

Κάνουν λόγω καισαρικης και επιπλοκων..διαβασα ότι με τον φ.τ και την προκληση το μωρό ενεργοποιει τροπον τινα τους πνευμονες κ ετοιμάζεται ενώ με την καισαρική δεν το ξερει...το γράφω λίγο μπακαλιστικα

Χαιρομαι για τα νέα σας αγαπη... Μπράβο!!! Τέλεια κ οι θέλες!!Είχα ακουσει άσχημα για τις ψευδοθηλες... Καλυτερα που τις σταμάτησες... Μια χαρουλα!!! 

Να σε ρωτησω ζυγαριά για το μπεμπε αγοράσατε ή νοικιασατε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας! 

Την Πέμπτη το πρωί έκανα καρδιοτοκογραφημα. Κάτι λίγες συσπάσεις έκανα αλλά μέχρι εκεί. Το βραδάκι είχα τρεις τέσσερις φορά στο σκουπισμα λιγη κιτρινωπή βλέννη. Είπα δεν θα είναι τίποτα θα ρωτήσω τον γιατρό το πρωί. Παρασκευή ξημερώματα στις 6 σπάσαν τα νερά. Εκείνη τη στιγμή πραγματικά πάγωσα. Τελικά η βλέννα που είχα ήταν το τραχηλικό βύσμα. Νόμιζα ότι βγαίνει πάντα μεγάλο και πηχτό κομμάτι οπότε δεν πίστευα ότι θα ήταν αυτό.

Τέλος πάντων στις 7 ήμουν ήδη στην κλινική και είχα διαστολή μόλις 1

Συσπάσεις ελάχιστες έως καθόλου και το μωρό πολύ ψηλά. Κατά τις 2 ο τράχηλος ήταν πολύ μαλακός είχε σχεδόν εξαλειφθεί αλλά διαστολή 1 και το μωρό ψηλά. Μου βάλανε φάρμακο για τεχνητούς πόνους μήπως κάνω και συσπάσεις και κατέβει και το μωρό. Μέχρι τις 5 τίποτα. Διαστολή 1. Και καπου εκεί άρχισα να πιστεύω ότι θα πάμε με καισαρική. Ευτυχώς βέβαια το μωρό δεν είχε θέμα με τους παλμούς και μπορουσαμε να περιμενουμε. Από κει και μετά με έβαλαν κάπως να ξαπλώσω στο πλάι και σε μια ώρα είχε διαστολή 6. Μια ώρα αργότερα είχα πιάσει τέλεια διαστολή. Τρείς εξωθησεις και βοήθεια από τη βεντούζα και βγήκε ο μικρούλης μας. 

Είχε διπλή περιτυλιξη στον λαιμό αλλά ευτυχώς ο λώρος ήταν πολύ μεγάλος και μπόρεσε να βγεί το κεφάλι του και να τον κόψει ο γιατρός για να βγει ο υπόλοιπος. Και εκεί αγχωθηκα πολύ γιατί μια εβδομάδα πριν δεν υπήρχε κανένα θέμα με περιτυλιξη.

Ο μπέμπης βγήκε μικρούλης 2640 και 49 εκ ευτυχώς όμως είναι υγιέστατος αλλά αδυνατουλης. Κάνουμε μικτό θηλασμό, δεν ήθελα με τίποτα να τον αφήσω έτσι και να χάσει πολύ βάρος, αν και με τον θηλασμό δεν τα πηγαίνουμε παντα πολύ καλά. 

Είναι ένας γλύκας και μου μοιάζει λένε όλοι! Έχω πολύ άγχος για το βάρος του βγαίνοντας από δω. Ελπίζω να μη χάσει πολύ γιατί που θα φτάσουμε?

Εγώ ειμαι πολύ καλα, έκανα επισκληριδιο και πραγματικά είναι μεγάλη "ευκολία". Να είναι καλά όποιος την δημιούργησε. Με έκοψε ο γιατρός από κάτω οπότε και με πονάνε λίγο τα ράμματα αλλά μου δίνουν πρωί βράδυ παυσίπονα. 

Εύχομαι σε όσες περιμένετε ακόμη τα νινακια σας με το καλό να τα πάρετε στα χέρια σας γερά και δυνατά και να έρθουν με έναν πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κάνουν λόγω καισαρικης και επιπλοκων..διαβασα ότι με τον φ.τ και την προκληση το μωρό ενεργοποιει τροπον τινα τους πνευμονες κ ετοιμάζεται ενώ με την καισαρική δεν το ξερει...το γράφω λίγο μπακαλιστικα

Χαιρομαι για τα νέα σας αγαπη... Μπράβο!!! Τέλεια κ οι θέλες!!Είχα ακουσει άσχημα για τις ψευδοθηλες... Καλυτερα που τις σταμάτησες... Μια χαρουλα!!! 

Να σε ρωτησω ζυγαριά για το μπεμπε αγοράσατε ή νοικιασατε;;

Αα τώρα κατάλαβα..ωραία το εξήγησες! 😄

Ναι 2-3 μέρες τις φόρεσα μέχρι να περάσει λίγο ο ερεθισμός..κι εγώ χάρηκα που τις σταμάτησα, έλεγα στον άντρα μου αν καταφέρω να θηλάζω κανονικά χωρίς ψευδοθηλές και κρέμες θα νιώσω πολύ περήφανη για τον εαυτό μου 😊

Ζυγαριά νοικιάσαμε από το μαιευτήριο, 20€ για 4 μήνες..βρίσκεις με 30-40€ αν θες να αγοράσεις, αλλά είπαμε δεν υπάρχει λόγος..και μας την έφεραν κατευθείαν εκεί στο μαιευτήριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας! 

Την Πέμπτη το πρωί έκανα καρδιοτοκογραφημα. Κάτι λίγες συσπάσεις έκανα αλλά μέχρι εκεί. Το βραδάκι είχα τρεις τέσσερις φορά στο σκουπισμα λιγη κιτρινωπή βλέννη. Είπα δεν θα είναι τίποτα θα ρωτήσω τον γιατρό το πρωί. Παρασκευή ξημερώματα στις 6 σπάσαν τα νερά. Εκείνη τη στιγμή πραγματικά πάγωσα. Τελικά η βλέννα που είχα ήταν το τραχηλικό βύσμα. Νόμιζα ότι βγαίνει πάντα μεγάλο και πηχτό κομμάτι οπότε δεν πίστευα ότι θα ήταν αυτό.

Τέλος πάντων στις 7 ήμουν ήδη στην κλινική και είχα διαστολή μόλις 1

Συσπάσεις ελάχιστες έως καθόλου και το μωρό πολύ ψηλά. Κατά τις 2 ο τράχηλος ήταν πολύ μαλακός είχε σχεδόν εξαλειφθεί αλλά διαστολή 1 και το μωρό ψηλά. Μου βάλανε φάρμακο για τεχνητούς πόνους μήπως κάνω και συσπάσεις και κατέβει και το μωρό. Μέχρι τις 5 τίποτα. Διαστολή 1. Και καπου εκεί άρχισα να πιστεύω ότι θα πάμε με καισαρική. Ευτυχώς βέβαια το μωρό δεν είχε θέμα με τους παλμούς και μπορουσαμε να περιμενουμε. Από κει και μετά με έβαλαν κάπως να ξαπλώσω στο πλάι και σε μια ώρα είχε διαστολή 6. Μια ώρα αργότερα είχα πιάσει τέλεια διαστολή. Τρείς εξωθησεις και βοήθεια από τη βεντούζα και βγήκε ο μικρούλης μας. 

Είχε διπλή περιτυλιξη στον λαιμό αλλά ευτυχώς ο λώρος ήταν πολύ μεγάλος και μπόρεσε να βγεί το κεφάλι του και να τον κόψει ο γιατρός για να βγει ο υπόλοιπος. Και εκεί αγχωθηκα πολύ γιατί μια εβδομάδα πριν δεν υπήρχε κανένα θέμα με περιτυλιξη.

Ο μπέμπης βγήκε μικρούλης 2640 και 49 εκ ευτυχώς όμως είναι υγιέστατος αλλά αδυνατουλης. Κάνουμε μικτό θηλασμό, δεν ήθελα με τίποτα να τον αφήσω έτσι και να χάσει πολύ βάρος, αν και με τον θηλασμό δεν τα πηγαίνουμε παντα πολύ καλά. 

Είναι ένας γλύκας και μου μοιάζει λένε όλοι! Έχω πολύ άγχος για το βάρος του βγαίνοντας από δω. Ελπίζω να μη χάσει πολύ γιατί που θα φτάσουμε?

Εγώ ειμαι πολύ καλα, έκανα επισκληριδιο και πραγματικά είναι μεγάλη "ευκολία". Να είναι καλά όποιος την δημιούργησε. Με έκοψε ο γιατρός από κάτω οπότε και με πονάνε λίγο τα ράμματα αλλά μου δίνουν πρωί βράδυ παυσίπονα. 

Εύχομαι σε όσες περιμένετε ακόμη τα νινακια σας με το καλό να τα πάρετε στα χέρια σας γερά και δυνατά και να έρθουν με έναν πόνο!

Να σου ζήσει κορίτσι μου 💙💙

Ταλαιπωρήθηκες κι εσύ τόσες ώρες στο μαιευτήριο, αλλά ευτυχώς αφού δεν είχες διαστολή δεν πόναγες ε;

Τι ώρα γέννησες;; Εγώ 18:50, κάπου κοντά κι εσύ ε; Κι εμένα βεντούζα χρησιμοποίησε στο τέλος, και με 3 εξωθήσεις είχε βγει 😄 αλλά μέχρι να φτάσουμε εκεί είχα ταλαιπωρηθεί πολύ πολλές ώρες και πολύς πόνος..πράγματι η επισκληρίδιος σωτήρια, εγώ κάθε φορά που περνούσε κ άρχιζαν οι πόνοι φώναζα πού είναι ο αναισθησιολόγος 😂 και ράμματα φυσικά μου έκαναν όπως κι εσένα, που με πονάνε ακόμα, ευτυχώς πολύ λιγότερο...εσένα σε πονάνε; Μου έδιναν στο μαιευτήριο βολταρεν υπόθετο πρωί βράδυ αλλά πάλι πονούσα...

Μικρούλης είναι μωρέ..τάιζε τον πολύ να μη χάσει πολύ βάρος ο γλυκούλης 💗 Γιατί δεν τα πας πολύ καλά με το θηλασμό;; Αν έχεις κάποιο πρόβλημα κ μπορώ να βοηθήσω πες μου..

Αχ κι εμένα λένε όλοι ίδιος εγώ 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Να σας ζησει! Να είναι γερο και τυχερό! Πρέπει να ήταν απίστευτη εμπειρια κ να έγιναν όλα τόσο τόσο γρήγορα που δεν προλαβες να τα καταλάβεις ε.... 

Καλους θηλασμους!! 

Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου και στα δικα σου με το καλο! 

Ξερεις τι ειναι να μπαινεις στις 5 για εξεταση και να βγαινεις στις 8 με μωρο; χαχα τρομερη εμπειρια...και μετα ελεγα οτι εκανα την κορη μου γρηγορα! Βεβαια λενε οτι τα δευτερα παντα ερχονται πιο γρηγορα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Συγχαρητήρια αγάπηη να σου ζήσειι 💗💗💗

Ευχαριστω κουκλα μου! Να μας ζησουν τα αγορακια μας να τα χαιρομαστε! 💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας! 

Την Πέμπτη το πρωί έκανα καρδιοτοκογραφημα. Κάτι λίγες συσπάσεις έκανα αλλά μέχρι εκεί. Το βραδάκι είχα τρεις τέσσερις φορά στο σκουπισμα λιγη κιτρινωπή βλέννη. Είπα δεν θα είναι τίποτα θα ρωτήσω τον γιατρό το πρωί. Παρασκευή ξημερώματα στις 6 σπάσαν τα νερά. Εκείνη τη στιγμή πραγματικά πάγωσα. Τελικά η βλέννα που είχα ήταν το τραχηλικό βύσμα. Νόμιζα ότι βγαίνει πάντα μεγάλο και πηχτό κομμάτι οπότε δεν πίστευα ότι θα ήταν αυτό.

Τέλος πάντων στις 7 ήμουν ήδη στην κλινική και είχα διαστολή μόλις 1

Συσπάσεις ελάχιστες έως καθόλου και το μωρό πολύ ψηλά. Κατά τις 2 ο τράχηλος ήταν πολύ μαλακός είχε σχεδόν εξαλειφθεί αλλά διαστολή 1 και το μωρό ψηλά. Μου βάλανε φάρμακο για τεχνητούς πόνους μήπως κάνω και συσπάσεις και κατέβει και το μωρό. Μέχρι τις 5 τίποτα. Διαστολή 1. Και καπου εκεί άρχισα να πιστεύω ότι θα πάμε με καισαρική. Ευτυχώς βέβαια το μωρό δεν είχε θέμα με τους παλμούς και μπορουσαμε να περιμενουμε. Από κει και μετά με έβαλαν κάπως να ξαπλώσω στο πλάι και σε μια ώρα είχε διαστολή 6. Μια ώρα αργότερα είχα πιάσει τέλεια διαστολή. Τρείς εξωθησεις και βοήθεια από τη βεντούζα και βγήκε ο μικρούλης μας. 

Είχε διπλή περιτυλιξη στον λαιμό αλλά ευτυχώς ο λώρος ήταν πολύ μεγάλος και μπόρεσε να βγεί το κεφάλι του και να τον κόψει ο γιατρός για να βγει ο υπόλοιπος. Και εκεί αγχωθηκα πολύ γιατί μια εβδομάδα πριν δεν υπήρχε κανένα θέμα με περιτυλιξη.

Ο μπέμπης βγήκε μικρούλης 2640 και 49 εκ ευτυχώς όμως είναι υγιέστατος αλλά αδυνατουλης. Κάνουμε μικτό θηλασμό, δεν ήθελα με τίποτα να τον αφήσω έτσι και να χάσει πολύ βάρος, αν και με τον θηλασμό δεν τα πηγαίνουμε παντα πολύ καλά. 

Είναι ένας γλύκας και μου μοιάζει λένε όλοι! Έχω πολύ άγχος για το βάρος του βγαίνοντας από δω. Ελπίζω να μη χάσει πολύ γιατί που θα φτάσουμε?

Εγώ ειμαι πολύ καλα, έκανα επισκληριδιο και πραγματικά είναι μεγάλη "ευκολία". Να είναι καλά όποιος την δημιούργησε. Με έκοψε ο γιατρός από κάτω οπότε και με πονάνε λίγο τα ράμματα αλλά μου δίνουν πρωί βράδυ παυσίπονα. 

Εύχομαι σε όσες περιμένετε ακόμη τα νινακια σας με το καλό να τα πάρετε στα χέρια σας γερά και δυνατά και να έρθουν με έναν πόνο!

Συγχαρητηρια να τον χαιρεσαι και να τον καμαρωσεις οπως επιθυμεις! Εμεις γεννησαμε μαζι τα αγορια μας 11/9! 💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 στις On 12/9/2020 at 12:47 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα με το καλό και έναν πόνο ευχομαι🌸
 

κοριτσια ποιες έχουμε μείνει;;;

@Dimitra91 εσυ κ εγώ αν δεν κάνω λάθος;;;🙈

Λογικά ναι εμείς οι 2 αλλά θα κοιτάξω και το πινακάκι που φτιάχνει η @whatever να δω αν μπορώ να γράψω τις ημερομηνίες γέννας της κάθε μίας τώρα που το κορίτσι μας γέννησε!!!!

στις On 12/9/2020 at 1:38 ΜΜ, ο/η Olgamosh είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια μου! Εγώ θα το χω διπορτο εδώ και στα μωράκια Οκτωβρίου.. 🤦‍♀️ η μικρή μας είναι μπλεγμένη με τον λώρο είναι πολύ ψηλά και ο γιατρός μας είπε πως μπορεί να γεννήσουμε και τέλη Σεπτεμβρίου θα τη παρακολουθούμε.. 35+5 Είμαστε τώρα..  έχω αγχωθεί λίγο είναι η αλήθεια.. αλλά ότι είναι καλύτερο για το μωρό..  

Ότι είναι καλύτερο για την μικρη μπουμπου!!!!! Όλα θα πάνε καλά! Και 37 εβδομάδων αν γεννήσεις θα είναι τέλειο το μωράκι!

στις πριν 18 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Εμείς ναι είχαμε επαφές όλο τον καιρό κανονικά!! Εσύ δεν έχεις;; Λες να φταίει αυτό για τον πόνο;

Εμένα την πρώτη φορά πάντως όλα καλα δε με ενόχλησε, τις άλλες δύο που το έβαζε μέσα μέσα δυνατά ήταν λίγο ανατριχιαστικό κ ψιλοπόναγε αλλά οκ όχι κάτι τρομερό..το έκανε πιο δυνατά γιατί ήμουν 39-40εβδ μπας και βοηθήσει..τη μία ήταν που μου έσπασε κ το τραχηλικό πώμα και είχα ροζ κ βλέννη μετά..

Εννοείται ότι παίζει ρόλο, εμείς δεν είχαμε γιατί ο σύζυγος φοβάται! Μεχρι και τώρα δηλαδή που η γιατρός μας ειπε επαφες κανονικότατα για να μαλακώσει ο τράχηλος, δεν ψήνεται χαχαχαχα , αλλά δεν τον αδικώ!

Με ενόχλησε πολύ γιατί το έκανε αρκετά δυνατά αλλά εντάξει λίγο κράτησε πάντως μετά δεν είδα τίποτα, ούτε βλέννη ούτε ροζ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας! 

Την Πέμπτη το πρωί έκανα καρδιοτοκογραφημα. Κάτι λίγες συσπάσεις έκανα αλλά μέχρι εκεί. Το βραδάκι είχα τρεις τέσσερις φορά στο σκουπισμα λιγη κιτρινωπή βλέννη. Είπα δεν θα είναι τίποτα θα ρωτήσω τον γιατρό το πρωί. Παρασκευή ξημερώματα στις 6 σπάσαν τα νερά. Εκείνη τη στιγμή πραγματικά πάγωσα. Τελικά η βλέννα που είχα ήταν το τραχηλικό βύσμα. Νόμιζα ότι βγαίνει πάντα μεγάλο και πηχτό κομμάτι οπότε δεν πίστευα ότι θα ήταν αυτό.

Τέλος πάντων στις 7 ήμουν ήδη στην κλινική και είχα διαστολή μόλις 1

Συσπάσεις ελάχιστες έως καθόλου και το μωρό πολύ ψηλά. Κατά τις 2 ο τράχηλος ήταν πολύ μαλακός είχε σχεδόν εξαλειφθεί αλλά διαστολή 1 και το μωρό ψηλά. Μου βάλανε φάρμακο για τεχνητούς πόνους μήπως κάνω και συσπάσεις και κατέβει και το μωρό. Μέχρι τις 5 τίποτα. Διαστολή 1. Και καπου εκεί άρχισα να πιστεύω ότι θα πάμε με καισαρική. Ευτυχώς βέβαια το μωρό δεν είχε θέμα με τους παλμούς και μπορουσαμε να περιμενουμε. Από κει και μετά με έβαλαν κάπως να ξαπλώσω στο πλάι και σε μια ώρα είχε διαστολή 6. Μια ώρα αργότερα είχα πιάσει τέλεια διαστολή. Τρείς εξωθησεις και βοήθεια από τη βεντούζα και βγήκε ο μικρούλης μας. 

Είχε διπλή περιτυλιξη στον λαιμό αλλά ευτυχώς ο λώρος ήταν πολύ μεγάλος και μπόρεσε να βγεί το κεφάλι του και να τον κόψει ο γιατρός για να βγει ο υπόλοιπος. Και εκεί αγχωθηκα πολύ γιατί μια εβδομάδα πριν δεν υπήρχε κανένα θέμα με περιτυλιξη.

Ο μπέμπης βγήκε μικρούλης 2640 και 49 εκ ευτυχώς όμως είναι υγιέστατος αλλά αδυνατουλης. Κάνουμε μικτό θηλασμό, δεν ήθελα με τίποτα να τον αφήσω έτσι και να χάσει πολύ βάρος, αν και με τον θηλασμό δεν τα πηγαίνουμε παντα πολύ καλά. 

Είναι ένας γλύκας και μου μοιάζει λένε όλοι! Έχω πολύ άγχος για το βάρος του βγαίνοντας από δω. Ελπίζω να μη χάσει πολύ γιατί που θα φτάσουμε?

Εγώ ειμαι πολύ καλα, έκανα επισκληριδιο και πραγματικά είναι μεγάλη "ευκολία". Να είναι καλά όποιος την δημιούργησε. Με έκοψε ο γιατρός από κάτω οπότε και με πονάνε λίγο τα ράμματα αλλά μου δίνουν πρωί βράδυ παυσίπονα. 

Εύχομαι σε όσες περιμένετε ακόμη τα νινακια σας με το καλό να τα πάρετε στα χέρια σας γερά και δυνατά και να έρθουν με έναν πόνο!

Μια χαρά βγήκε το μωράκι σας!!! Θα πάρει πολύ γρήγορα βάρος μην αγχώνεσαι γι αυτό!!!

Να σας ζήσει, να είναι γερός και ευτυχισμένος!!!!!!!🙏❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς να ορίσετε/ορίσατε μικρουλια!!!

@Princess28 ==> 2/9 💗 👶 αγόρι!           👣 Γέννησε 3/9 👨‍👩‍👦

@Mammatobe ==>3/9💗 👶αγόρι!           👣 ???? 👨‍👩‍👦 

@ΚατεριναΣκ ==> 9/9 💗 👶 αγόρι!                👣 Γέννησε 23/8 👨‍👩‍👦 

@Tina92 ==> 15/9 💗👶 κορίτσι!             👣 Εν αναμονή 👨‍👩‍👦 

@Roula2410==>16/9💗👶κορίτσι!                 👣 Γέννησε 2/9 👨‍👩‍👦 

@Efi30 ==> 20/9 💗 👶 αγόρι!                         👣 Γέννησε 11/9 👨‍👩‍👦 

@whatever ==> 22/9 💗👶 αγόρι!                  👣 Γέννησε 11/9 👨‍👩‍👦 

@@nn@ ==> 25/9 💗 👶 αγόρι!                       👣 Προγραμματισμένη 15/9 👨‍👩‍👦 

@Dimitra91 ==>25/9💗👶κορίτσι!           👣 Εν αναμονή 👨‍👩‍👦 

@Xrita ==> 27/9 💗 👶 αγόρι!                           👣  Εν αναμονή 👨‍👩‍👦 

@Κορτας ==> 29/9 💗 👶 κορίτσι!            👣 ???? 👨‍👩‍👦 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Κορίτσια αν έχω κάνει λάθος στο πινακάκι πείτε μου!

Καλημερα κορίτσι, 

Εμένα σβήσε με... Είπαμε να μην παμε τελικά Τετάρτη 16!!! Μόλις καταλήξουμε σε ημερομηνία,θα γραψω!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλώς να ορίσετε/ορίσατε μικρουλια!!!

@Princess28 ==> 2/9 💗 👶 αγόρι!           👣 Γέννησε 3/9 👨‍👩‍👦

@Mammatobe ==>3/9💗 👶αγόρι!           👣 ???? 👨‍👩‍👦 

@ΚατεριναΣκ ==> 9/9 💗 👶 αγόρι!                👣 Γέννησε 23/8 👨‍👩‍👦 

@Tina92 ==> 15/9 💗👶 κορίτσι!             👣 Εν αναμονή 👨‍👩‍👦 

@Roula2410==>16/9💗👶κορίτσι!                 👣 Γέννησε 2/9 👨‍👩‍👦 

@Efi30 ==> 20/9 💗 👶 αγόρι!                         👣 Γέννησε 11/9 👨‍👩‍👦 

@whatever ==> 22/9 💗👶 αγόρι!                  👣 Γέννησε 11/9 👨‍👩‍👦 

@@nn@ ==> 25/9 💗 👶 αγόρι!                       👣 Προγραμματισμένη 15/9 👨‍👩‍👦 

@Dimitra91 ==>25/9💗👶κορίτσι!           👣 Εν αναμονή 👨‍👩‍👦 

@Xrita ==> 27/9 💗 👶 αγόρι!                           👣 Προγραμματισμένη 16/9 👨‍👩‍👦 

@Κορτας ==> 29/9 💗 👶 κορίτσι!            👣 ???? 👨‍👩‍👦 

Πωπωω ήδη 5 μωράκια έχουν γεννηθεί και την άλλη βδομαδα θα έχουμε σίγουρα άλλα 3 μαζί με της Τίνας, μπορεί κ παραπάνω...απίστευτο κορίτσια σε λίγο θα έχουμε όλες τα μωράκια μας πώς πέρασαν τόσοι μήνες 😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα κορίτσι, 

Εμένα σβήσε με... Είπαμε να μην παμε τελικά Τετάρτη 16!!! Μόλις καταλήξουμε σε ημερομηνία,θα γραψω!!!! 

Αλήθεια;; Πώς κ έτσι; Ο γιατρός σας τι είπε;

Μέχρι πότε σας δίνει περιθώριο; Μπορεί να σκάσει και το μωράκι μόνο του δε ξέρεις ποτέ ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Αλήθεια;; Πώς κ έτσι; Ο γιατρός σας τι είπε;

Μέχρι πότε σας δίνει περιθώριο; Μπορεί να σκάσει και το μωράκι μόνο του δε ξέρεις ποτέ ☺️

Του είπα να περιμενουμε και συμφώνησε.. Να δουμε κ πως θα παει ο πονος που είχα μόλις σταματήσω τα spasmoapotel και βλέπουμε όταν με εξετάσει παλι μεσα στην εβδομάδα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Μια χαρά βγήκε το μωράκι σας!!! Θα πάρει πολύ γρήγορα βάρος μην αγχώνεσαι γι αυτό!!!

Να σας ζήσει, να είναι γερός και ευτυχισμένος!!!!!!!🙏❤️🥰

Καλησπερα κορίτσια ...τι κανετε???  Εμεις προσαρμοζόμαστε στο σπιτι.... Δύσκολος ο θυλασμος αλλα ειναι καλύτερα για το μωρο.... Θυλαζει καποια κοπελα το μωρακι της????  Σημερα βρε κοριτσια ολοι μερα εχει γκρίνια και σφίγγεται συνεχεια... Λετε να εχει κολοικους? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Καλησπερα κορίτσια ...τι κανετε???  Εμεις προσαρμοζόμαστε στο σπιτι.... Δύσκολος ο θυλασμος αλλα ειναι καλύτερα για το μωρο.... Θυλαζει καποια κοπελα το μωρακι της????  Σημερα βρε κοριτσια ολοι μερα εχει γκρίνια και σφίγγεται συνεχεια... Λετε να εχει κολοικους? 

Καλημέρα αγάπη! 

Είμαστε 11 ημερών σήμερα κι εμείς τα ίδια..μας ξυπνάει τα βράδια αρκετά! 

Θηλάζουμε αποκλειστικά..στην αρχή ήταν όντως δύσκολο, μετά την 5η-6η μέρα το βρήκαμε..εννοείται πολύ καλύτερο για το μωράκι..Παίρνει όλα τα αντισώματα από μας..! Εσύ θηλάζεις; Πώς τα πας;

Πόσων ημερών είστε; Αν είστε πάνω από 10 ημερών μπορεί να είναι κολικοί..αλλιώς κακάκια κάνει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Καλησπερα κορίτσια ...τι κανετε???  Εμεις προσαρμοζόμαστε στο σπιτι.... Δύσκολος ο θυλασμος αλλα ειναι καλύτερα για το μωρο.... Θυλαζει καποια κοπελα το μωρακι της????  Σημερα βρε κοριτσια ολοι μερα εχει γκρίνια και σφίγγεται συνεχεια... Λετε να εχει κολοικους? 

Καλησπερα!

Αξίζει την προσπάθεια ο θηλασμος!

Ο παιδίατρος μας ειχε πει οτι οταν δουμε και σφιγγεται το μωρακι, έχει κολικους! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα αγάπη! 

Είμαστε 11 ημερών σήμερα κι εμείς τα ίδια..μας ξυπνάει τα βράδια αρκετά! 

Θηλάζουμε αποκλειστικά..στην αρχή ήταν όντως δύσκολο, μετά την 5η-6η μέρα το βρήκαμε..εννοείται πολύ καλύτερο για το μωράκι..Παίρνει όλα τα αντισώματα από μας..! Εσύ θηλάζεις; Πώς τα πας;

Πόσων ημερών είστε; Αν είστε πάνω από 10 ημερών μπορεί να είναι κολικοί..αλλιώς κακάκια κάνει;;

Ημαστε 15 ημερών.... Ναι θυλαζω... Καλα την μια τρωει ανα 1μιση ωρα την αλλη ανα 3....μονο τις πρωτες μερες ετρωγε ανα 3 ωρες.... Απλα ανα δυο γεύματα της δινω λιγο ξένο γαλα για να παχύνει λιγο.... Και θα της το κοψω..... Γιατι ειναι 2800....αλλα ειναι λεμαργη βρε κοριτσια λες κσι θα της παρεις το γαλα.... Κανει κακα κανονικα και  συνεχεια μαλλον ειναι κολικοι θα ρωτησω τον παιδίατρο.... Εκει που ειναι μια χαρα σφίγγεται και γκρινιάζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Roula2410 είπε:

Ημαστε 15 ημερών.... Ναι θυλαζω... Καλα την μια τρωει ανα 1μιση ωρα την αλλη ανα 3....μονο τις πρωτες μερες ετρωγε ανα 3 ωρες.... Απλα ανα δυο γεύματα της δινω λιγο ξένο γαλα για να παχύνει λιγο.... Και θα της το κοψω..... Γιατι ειναι 2800....αλλα ειναι λεμαργη βρε κοριτσια λες κσι θα της παρεις το γαλα.... Κανει κακα κανονικα και  συνεχεια μαλλον ειναι κολικοι θα ρωτησω τον παιδίατρο.... Εκει που ειναι μια χαρα σφίγγεται και γκρινιάζει 

15 ημερών;; Αφού με 1-2 μέρες διαφορά γεννήσαμε πώς γίνεται να έχουν 4 μέρες διαφορά; 😆

Εντάξει όποτε θέλουν τρώνε ούτως ή άλλως! Ο θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα...με το ξένο χορταίνουν λίγο παραπάνω. Πόσα κιλά βγήκατε δηλαδή; Μικρούλα αλλά οκ, θα πάρει..💕 Λαίμαργο είναι κ μένα, όλα σ αυτή την ηλικία μάλλον, μόνο το φαί σκέφτονται χαχα... Ε μάλλον κολικοί είναι!! Ρώτα κ την παιδίατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

15 ημερών;; Αφού με 1-2 μέρες διαφορά γεννήσαμε πώς γίνεται να έχουν 4 μέρες διαφορά; 😆

Εντάξει όποτε θέλουν τρώνε ούτως ή άλλως! Ο θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα...με το ξένο χορταίνουν λίγο παραπάνω. Πόσα κιλά βγήκατε δηλαδή; Μικρούλα αλλά οκ, θα πάρει..💕 Λαίμαργο είναι κ μένα, όλα σ αυτή την ηλικία μάλλον, μόνο το φαί σκέφτονται χαχα... Ε μάλλον κολικοί είναι!! Ρώτα κ την παιδίατρο

13ημερών.. Σορυ λαθος... 1 του μηνα γεννήθηκε.... 2780 βγήκαμε... Την θυλαζω απλα της δινω και συμπλήρωμα..... Πιο πολυ της δινω την νυχτα την υπόλοιπη μερα μονο την θυλαζω..... Ναι πραγματικα μονο το φαι..... Εχει και σενα ποναλακια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εμείς που είμαστε 22 ημερών και θηλάζω αποκλειστικά με τις ώρες ακόμα είμαστε ότι να ναι. Την ημέρα βασικά μπορεί να κάνει 3 ώρες να φάει κοιμαται  πιο πολύ αλλά το βράδυ τον πιάνει πολύ πείνα μιλάμε.. ξυπνάει ανά 1 1,5 2 ώρες.. κοιμάμαι πολύ λίγο.. και την ημέρα που κοιμάται δεν κοιμάται η κόρη μου δεν συγχρονίζονται καθόλου και έτσι κοιμάμαι στο σύνολο το πολύ 3 με 4 ώρες το 24 ωρο... Και εμένα είναι πολύ λαίμαργος... Πνίγεται σε κάθε γεύμα και πίνει μεγάλη ποσότητα και κάθε μέρα βγάζει σαν εμετό αρκετό γάλα. Αλλά μου είπε κ παιδίατρος είναι λογικό γιατί έχει πάρει κιλά άρα τρώει και παραπάνω από αυτό που πρέπει και έτσι το βγάζει.. αλλά συνέχεια ζητάει όλο τα χέρια στο στόμα τα βάζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...